Horen en zien Koningin opende conferentie van „Christelijk Leiderschap' CHINEZENWIJK Het avontuur van Joef en Brum Subsidieverlening aan tijdschriften Openstaan - in Christus geest voor de gehele mensheid" Ook een boodschap van Prinses Wilhelmina NAAIMACHINES Kort en bondig 5 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Negerzanger Gordon Heath in televisiestuk over rassenprobleem De radio geeft vrijdag Prins Bernhard voor de Britse televisie In reportage over tien jaar Holland Verzending van zeepost NS-inspecties worden districten Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart voorzitter van de S.E.R.? Dokter per helikopter naar de „Zeeleeuw^ Eerste officier ernstig gewond aan rechterhand Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" AUTO'S zonder chauffeur Kerkelijk Nieuws Agenda voor Haarlem DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 <M r-r- V.P.R.O.-regisseur Jack Dixon durft wèl wat, dat is al eerder bewezen. Nu heeft hij het waagstuk ondernomen een televisiespel op te voeren met de Ameri kaanse negerzanger Gordon Heath (die ieder woord Nederlands fonetisch moest leren in korte tijd) in de hoofdrol en een verdere bezetting van grotendeels onvol doende bekwame medewerkers. Men moet waardering hebben voor zijn uitgangspunt: een dramatisch document, waarin het pro bleem van de rassendiscriminatie zo ob jectief mogelijk aan de orde wordt ge steld, is moeilijk of in het geheel niet waar te maken voor de t.v.-camera's met de ge bruikelijke mannetjesmakerij. De mensen moeten echt zijn. Maar zij moeten uiter aard óók kunnen acteren.. In „Advocaat pro deo" van Stanley Mann (een speciaal voor televisie geschre ven spel van ruim een uur, met zeer veel wisselingen van korte scènes) gaat het om 't gewetensconflict van een gekleurde ad vocaat die een blanke jongeman moet ver dedigen, die met uitlatingen van rassen haat een negervriend heeft neergeslagen. Van alle kanten wordt twijfel uitgespro ken aan zijn belangeloosheid, zijn partij digheid. Iedereen keert zich tegen hem, maar tenslotte weet hij het vertrouwen van zijn intelligente cliënt te winnen. De slotscène speelt zich af in de rechtszaal, waar de advocaat ondanks alle ondervon den bedreigingen de hem toegewezen taak op zich neemt. Dan begint de zitting: een paar zinnen van het slachtoffer van de vechtpartij ter verklaring van de toe dracht. Tot zijn verbazing zal de kijker onmiddellijk daarna de draairol met na men op zijn beeldscherm hebben zien verschijnen. Inderdaad, de voorstelling was afgelopen. Het gestelde probleem was opgelost. Misschien was men benieuwd naar de uitspraak in de strafzaak, maar die had er in wezen niets mee te maken. Dat men er vermoedelijk veel belangstel ling voor had, kwam door de wat al te heftige emotionaliteit in het spel van Erik Plooyer, dat men de anticlimax als een wezenloos einde onderging was te wijten aan de ongearticuleerde onnozelheid van de laatste woorden. Dat het wel interessante maar niet bui tengewoon sterke stuk, wat al te filmisch behandeld bovendien, toch bijna een ge beurtenis werd, kwam door het toedoen van Gordon Heath, wiens optreden niets met een sensationele stunt te doen had. Deze acteur kenmerkte zich integendeel door een weldadige persoonlijkheid, waar door hij de integere autoriteit van de hoofdfiguur met rustige beheersing op bouwde, ook de sterke bewogenheden vol komen onder vakkundige controle hou dend. Een knappe, sympathieke prestatie, waarvoor men ook de initiatiefneemster en vertaalster Rosey Pool (die zelf niet on aardig meespeelde) dankbaar moet zijn. Er waren behoorlijke rollen van Shireen Strooker en Otto Sterman, de anderen zou men erkentelijk kunnen zijn voor de geno men moeite. Op het thema was men voorbereid door prof. dr. L. J. van Hoik, die een belang wekkend vraaggesprek hield met zijn be jaarde maar vitale sociologische collega van de negeruniversiteit van Atlanta over de achtergronden van het Amerikaanse rassenvraagstuk. Als een goed begin het halve werk is, dan kan men nog veel ver wachten van de gisteren ingezette serie bezoeken aan buitenlandse ambassadeurs. Henk Hofland ontlokte openhartige en fijn zinnig geformuleerde uitlatingen over in ternationale gebeurtenissen aan de heer J. A. Thivy, die India in ons land verte genwoordigt. Beeldschermer RECHTZETTING Door een ten onrechte aangebrachte correctie werd in het overzicht van de plannen der AVRO voor het komende sei zoen vermeld, dat nu ook op dinsdag ten gerieve van radioluisteraars in de voor avond een amusementsprogramma werd gegeven. Het zijn echter speciaal de tele visiekijkers welke men met deze uitzen ding een genoegen wil doen, omdat zij de amusementsprogramma's per radio na acht uur moeten derven. Golfbreker HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Gram. 11.45 Mannenkoor en vrouwenkoor. AVRO: 12.00 Lich te muz. 12.20 Regeringsuitz.: L&ndb.rubr. Magne siumtoestand van het bouwland. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sporten prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.23 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kamerork. en sol. 14.40 Voordracht. 15.00 Gram. 15.15 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muziekrevue. 16.40 Voor de jeugd. 17.10 Gram. 17.25 Orgel en zang. 17.50 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette-ork. en solist. VPRO: 19.30 Het platteland nu. causerieën. 19.45 VPRO- nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Film- rubr. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 Benelux. 20.43 De mensen en het heelal, causerie. VARA: 21.00 Gram. 21,55 Buitenl. overz. 22.10 Nieuwe gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Vergelijkenderwijs. HILVERSUM II. 298 M. 7.0—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.35 Blaasork. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Idem. 12.00 Zan gen piano. 12.20 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Amus.-muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.35 Kamerork. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Bloembollen voor de huiskamer, caus. 16.15 Gram. 16.30 Sopraan en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Voor de jeugd 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Gram. 19.15 Regeringsuitz.: Uitz. voor de middenstand. 19.25 Gram. 19.35 Ne gen avonturen met de wereld, caus. 20.00 Radio krant. 20.20 Die Schöpfung, oratorium. (Plm. 21.45 Kunstact.). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.40—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Ara bella. opera. 16.30 Pianorecital. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17,45 Duitse les. 18,00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Omr.ork. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Symf- ork. en solist. (Intermezzo: Gram.). 21 45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Negro-spirituals. 22.55—23.00 Nieuws. tf „Het gaat hier om het zoeken van Gods bedoelingen met het eigen leven en met dat van de gemeenschap. Wij mensen ken nen niets van de Goddelijke plannen voor onze wereld van tevoren. Wij hebben ons geweten te volgen als onze gids de enige die ons met grote zekerheid in de goede richting wil leiden. In later tijden zal die richting blijken, de historisch aange wezene te zijn geweest." Deze woorden sprak Koningin Juliana tot de 270 gedele geerden uit twintig landen op de conferen tie van de International Council for Chris tian Leadership, die woensdagavond in Noordwijk begonnen is. Zij vervolgde: „Elke verspilling van onze door God ge geven mogelijkheden is iets dat wij ons zelf nooit kunnen vergeven. Wij hebben de vrijheid om goed te doen en een wezen te zijn, evengoed als we de vrijheid hebben om veel schade om ons heen aan te richten. Aan de andere kant is al onze bedrijvig heid. die door menselijke kortzichtigheid is ingegeven, alleen een onbelangrijke, on nutte comedie, gezien in het licht van de eeuwigheid, en die zal nooit meer schade aanrichten binnen het plan van de eeuwige God dan Hij toestaat. Maar wanneer ons hart open is voor de geest van Christus, verkrijgen onze daden Advertentie Van Nelle bestellen 1 Prins Bernhard heeft in een vraagge sprek met de Britse onafhankelijke (com merciële) televisie-omroep verklaard, dat hij „geneigd is te geloven dat het Westen in deze eeuw wellicht goede vrienden met Rusland zal worden". „Dat beschouw ik niet als een onmogelijkheid", zo verklaarde hij volgens het uittreksel dat Reuter van dit vraaggesprek heeft verstrekt. Het in terview is enige dagen geleden in de tuin van paleis Soestdijk opgenomen, en woens dagavond uitgezonden als onderdeel van een televisiereportage onder de titel „Hol land 1948-1958". „De komende tien jaar", zo verklaarde Prins Bernhard „vormen een uitdaging voor wat gedaan moet worden voor de onderontwikkelde gebieden van het West ten. Wij kunnen niet alles aan Amerika overlaten" zei hij. „Wij moesten eigenlijk wat meer doen en op zo'n manier dat onze hulp met genoegen aanvaard wordt". Op de vraag of hij in Europa een „derde macht" in de wereld zag, antwoordde Prins Bernhard: „Ik zie Europa als een partner van de westelijke wereld". De Prins zei dat hij er zeker van ,is dat er in de ko mende jaren een „veel nauwere" samen werking in Europa zal zijn, een economi sche samenwerking die tot nauwere poli tieke samenwerking zou leiden. Op de vraag wat volgens hem het voor naamste vraagstuk voor Nederland was in de komende tien jaar antwoordde Prins Bernhard: „Het vinden van de juiste weg om binnen de gemeenschappelijke markt samen te werken". Op vragen naar zijn persoonlijke leven antwoordde Prins Bernhard. dat hij het liefst naar Afrika ging om ontspanning te zoeken, „omdat daar geen pers en foto grafen zijn". „Ontspanning is alleen moge lijk als men van de pers en de telefoon vandaan kan komen - zoals uw Koninklijke familie op Balmoral dat kan", zo zei hij tot de interviewende verslaggever. Advertentie Van Nelle bestellen! vanzelf een constructieve aard. Het wordt dan onmogelijk dat we ons werk nog verrichten als harteloze machines, die uit eindelijk de dood betekenen voor dingen van levensbelang. Wanneer ons hart open is voor de geest van Christus, staat het open voor al onze kinderen en voor de mensheid als geheel." Boodschap van Prinses Wilhelmina De Koningin vervolgde: „Mijn moeder had gehoopt, hier als erevoorzitster van deze conferentie aanwezig te kunnen zijn en zij verheugde er zich zeer op, vanavond in uw midden te kunnen verkeren. Haar hoge leeftijd, samen met een ongesteldheid, hebben haar echter de grote teleurstelling bezorgd, hier niet tegenwoordig te kunnen zijn. Zij had een boodschap voor u, die ik thans op haar verzoek voorlees: „Een grote taak ligt voor ons. Het moet ons zeer duidelijk voor ogen staan, dat we de niet-christelijke wereld iets moeten tonen, waarop zij jaloers kan zijn. Iets dat de levens, de verbeelding en de zienswijze van de mensheid pakt, iets dat misvattin gen en verwarring wegneemt. Maar boven al iets, dat de harten van de mensen voor Christus wint, hen ervan overtuigend dat Hij het enige creatieve plan heeft om Zijn schepselen naar een betere toekomst te leiden door de eenvoud en klaarheid van ons geloof, dat leeft en geopenbaard wordt op alle terreinen van het leven. Er is zeker een behoefte aan, dat het christendom op deze wijze tot uitdrukking wordt gebracht, temidden van de ontevre denheid en de woelingen van het tijdperk waarin wij leven. Daarbij moeten wij nooit ook maar een ogenblik het grote lijden, waarvan miljoenen van onze broeders en zusters het slachtoffer zijn, vergeten. „Aandeel nemen in Christus' plan" Christus voltooit zijn plan door middel van de mens. Ik ben er zeker van, dat u het allen met mij eens zijt, dat wij er naar moeten streven Zijn kanalen te zijn, waar door Zijn liefde en Zijn macht komt naar de individuele mens en de wereld. Moge deze conferentie leiden tot het eensgezind aanvaarden van Christus' plan om de mensheid te redden van haar ellende en haar verwarring van het ogenblik, om zo doende aandeel te nemen in Zijn plan." De boodschap van Prinses Wilhelmina werd besloten met een aanhaling uit de brief van Paulus aan de Epheziërs in de vertaling van J. B. Philips: „God bedoelt in Zijn souvereine wil dat de gehele men selijke geschiedenis verwezenlijkt zal wor den in Christus, dat alles dat leeft in de hemel of op aarde zijn vervolmaking en voltooiing in Hem zal vinden." Koningin Juliana was gisteravond om half zeven in Noordwijk gearriveerd, 's Middags had zij een woonoord voor Am bonezen in Vaassen bezocht. Met Prins Bernhard, die kort te voren was aange komen, zat Hare Majesteit aan een diner aan met een aantal gedelegeerden op de conferentie en leden van het corps diplo matique. De open ingsbij een komst van de conferentie, die tot onderwerp hééft „De internationale toestand eist gezamenlijke actie van alle christenen" en die tot zondag zal duren, werd besloten met een korte toespraak door de Amerikaanse senator Frank Carlson, voorzitter van de Interna tional Council en door de secretaris-gene- raad van deze raad, dr. A. Vereide Advertentie Van Nelle bestellen! Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie i-iterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Monarch" (16/9); Australië: s.s. Iberia" (16/9); Brazilië: s.s. „High- land Monarch" (16/9) en s.s. „Libertad" (20/9); Canada: s.s. „Rijndam'' (15/9) en s.s. „Zuider kruis" (20/9): Chili: via New York (18/9); Ned. Antillen: m.s. „Transquebec" (15/9); Nieuw Zee land via Engeland (20/9); Suriname: m.s. „Nes tor" (17/9); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afri ka: m.s. ..Oranjefontein'' (17/9); Brits Oost-Afri- ka: s.s. „Jean Laborde" (14/9). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De acht Inspecties waarin het net der Nederlandse Spoorwegen voor wat de ex- ploitatieve dienst betreft, verdeeld is, zul len per 15 september districten gaan heten. In overeenstemming daarmee wordt de huidige titel van inspectiebeheerder voor de leidinggevende ambtenaar en van de sectoren voor tractie, weg en werken en seinwezen in elk district gewijzigd in: district-ingenieur of inspecteur van het vervoer, district-ingenieur van tractie, dis trict-ingenieur van weg en werken en dis trict-ingenieur van het seinwezen. In elk district is een van deze vier func tionarissen aangewezen als eerst aanwe- zend district-ingenieur of -inspecteur. Hij is belast met de coördinatie van de vier sectoren in het district en met een verte genwoordiging naar buiten. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Toen Joef en Brum waren opgestaan gaf de kikkerkoning hun op, wat ze die dag moesten doen. „De vissen mogen weieens een goeie beurt hebben", zei hij. „Die moeten jullie maar eens netjes oppoetsen!" Nou, dat viel niet meeJoef en Brum kregen ieder een poetslap met poetspomad.e, en toen moesten ze telkens een voorbijzwemmend visje vastpakken en dan met de lap oppoetsen. Tjongejongedat was een lastig karweihoor! 5152 De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een uiteenzetting ge geven van de criteria voor subsidieverle ning aan litteraire tijdschriften, zulks naar aanleiding van schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer Goed hart met betrekking tot de afwijzende be schikking op een verzoek om steun van „Tirade". Bij de subsidiëring van tijdschriften op het gebied der kunsten laat de minister zich voorlichten door een commissie van advies, die telkens wordt benoemd op voordracht van de Raad voor de Kunst, de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde en de Koninklijke Nederlandse Uit geversbond (die elk één lid kunnen voor stellen) en de Vereniging van Letterkundi gen (die twee leden kan voorstellen). Voor 1958 bestaat deze commissie uit de heren prof. dr. W. A. P. Smit, H. C. J. A. baron van Lamsweerde, Adriaan van der Veen, prof. dr. G. Kuiper en E. Lefebvre. In de wijze van samenstelling van deze commis sie, waarvan telkenjare één of meer leden worden vervangen door andere, heeft de minister een waarborg voor het verkrij gen van objectieve adviezen betreffende de subsidiëring van tijdschriften. Het is de minister bekend, dat de ach tereenvolgende commissies zich bij het uitbrengen van adviezen steeds hebben laten leiden door een in hun midden alge meen aanvaarde richtlijn, te weten de cul- Adverlentie Van Nelle bestellen! De minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie heeft de Sociaal-Econo mische Raad ervan in kennis gesteld, dat in overweging is aan de Koningin ter be noeming tot voorzitter van die raad voor te dragen prof. dr. G. M. Verrijn Stuart te Amsterdam, en wel met ingang van 1 oktober voor het nog resterende gedeelte van de zittingsperiode, welke eindigt op 31 maart 1960. De minister heeft de raad verzocht hem zijn oordeel over dit voornemen kenbaar te maken. Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, die on der meer gedurende vele jaren directeur is geweest van de Amsterdamse Bank n.v. is geboren te 's-Gravenhage op 16 sep tember 1893. Hij is thans buitengewoon hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam. Sinds de instelling van de Sociaal-Eco nomische Raad in 1950 maakt prof. Ver- rijn Stuart deel uit van dit college. Hij be hoort tol de groep Kroonleden. Hij is lid van het dagelijks bestuur van de raad en bekleedt tevens het voorzitterschap van twee door de raad ingestelde commissies, de commissie Benelux en de commissie Vrijhandelsgebied. turele betekenis van het tijdschrift, blij kende uit de regelmatige verschijning er van in een zekere omvang, uit het peil en de continuïteit van de redactie, uit het gehalte van de bijdragen en uit het karak ter. Dit laatste kan betreffen een alge meen cultureel belang of een bepaalde tak van kunst. In het laatste geval geldt mede als criterium, dat het blad representatief moet zijn voor een bepaalde kunst of voor een bepaalde richting daarin. De commis sies hebben verder als regel aangehouden, dat zij, om de waarde te kunnen vast stellen van een nieuwuitgekomen blad, ge durende tenminste één jaargang in zijn ont wikkeling hebben kunnen volgen en dat een algehele verandering van redactie het karakter van een tijdschrift zozeer kan doen veranderen, dat hernieuwde beschou wing noodzakelijk is. Tenslotte houden de commissies rekening met de financiële toestand van het tijdschrift, hun bekend uit de door de uitgever ingezonden exploi tatierekening over het afgelopen jaar en de raming van inkomsten en uitgaven voor het komende jaar. Deze richtlijnen heb ben de instemming van de minister, zo als zij die sedert de instelling dezer com missies ook steeds van de ambtsvoorgan gers van de heer Cals hebben gehad. Dat de minister tenslotte bij het nemen van zijn beslissing x-ekening moet houden met de te zijner beschikking staande geld middelen, behoeft geen betoog. Bij gelijk blijvend subsidiebedrag op de begroting van het departement zou de inwilliging van een nieuw subsidieverzoek vermindering van subsidie van één of meer andere ge subsidieerde tijdschriften tot gevolg heb ben. Wat nu „Tirade" betreft heeft de heer Cals gemeend het advies van de commis sie, dat de mening van de grootst moge lijke meerderheid harer leden weergeeft, te moeten opvolgen. Hij heeft daarom aan de uitgever van „Tirade" die hem in het begin van 1958 voor het eerst rijks subsidie had gevraagd doen weten, dat hij het onder de huidige omstandigheden niet verantwoord achtte hem over 1958 voor het tijdschrift geldelijke steun te verlenen. Een arts van de Britse luchtmacht is per helikopter afgezet op de Nederlandse on derzeeboot „Zeeleeuw", om daar de eerste officier te behandelen, die ernstig letsel aan de rechterhand had opgelopen. De „Zeeleeuw", die onderweg was naar Leith, had per radio hulp gevraagd. De dokter heeft de eerste hulp verleend. Zo dra de „Zeeleeuw" te Leith is afgemeerd zal de officier in een ziekenhuis worden op genomen. Advertentie tfan Nelle bestellen 35. De gedachte aan het huwelijk overstelpte hem plot seling. Hij lag op zijn divan en een glimlach verspreid de zich over zijn gezicht. Het was een verrukkelijke ge dachte om een meisje als Sing Toy bij zich in huis te hebben, door haar bediend te worden. Hij legde zijn beide handen tegen elkaar zoals een bokser, die na een wedstrijd voor het applaus bedankt en wenste zichzelf geluk. Hij dacht er zelfs aan, dat hij een model van een moderne woning zou hebben en dat hij een model- vader van liefhebbende kinderen zou zijn en 's avonds door een modelvrouw zou worden verwel komd. Hij zou haar een kus geven als hij 's morgens naar kantoor ging en zijn vrouw zou hem een kus geven als hij 's avonds thuis kwam, „net als de Amerikanen". „Man, wat een vooruitzicht!" riep hij uit. Plotseling herinnerde hij zich, dat hij maar onge veer tweehonderd dollar op de bank had staan. „Vicky, Vicky, hij heeft me gevraagd!" riep Sing Toy toen zij weer in de kleedkamer kwam. Vicky Lamore was veel ouder dan Toy, maar haar leeftijd was een geheim. „Heb je hem aangenomen?" „Nee, ik heb gezegd, dat ik erover moest denken". „Je lijkt wel gek! Zeg eens, hoe oud ben je eigen lijk?" „Tweeëntwintig". „Echt waar?" „Echt waar". „Daar heb je het al". „Wat bedoel je, daar heb je al? „Ik bedoel, dat je te jong bent om te weten hoe be langrijk een huwelijksaanzoek is. Is hij niet ongeveer even oud als jij en heeft hij niet een goede betrekking? Wat verdient hij?" „Ik geloof, dat hij vierhonderd per maand heeft". „Waarom moet je er dan over nadenken?" „Ik vond het zo gek, dat hij mij drie keer vroeg of ik van hem hield en helemaal niet zei, dat hij van mij hield". Vicky: „Iemand vroeg mij eens ten huwelijk en ik heb gezegd, dat ik er over wilde nadenken. Nou, ik heb te lang nagedacht. Als ik jou was, zou ik hem op slag om zijn hals zijn gevallen en gemaakt hebben, dat hij niet meer terug kon". Freddie bleef ongeveer een week weg. Hij maakte zich enige zorgen over zijn bankrekening, maar dat was niet het enige. De volgende morgen besefte hij wat hij gedaan had. Hij wist niet waarom hij haar ten hu welijk had gevraagd. De hele geschiedenis had hem plotseling overvallen. Hij bracht zich te binnen wat er de vorige avond gebeurd was. Hij herinnerde zich hoe heerlijk de nieuwe gedachte was, het nieuwe voor uitzicht van Sing Toy altijd bij zich te hebben. Dan her innerde hij zich, dat zij tijd had gevraagd om erover te denken. Hij was niet van plan geweest haar gister avond iets te verkopen, hij had haar nog wat aan het lijntje willen houden. Had zij in plaats daarvan zich zelf gisteravond aan hem verkocht? Nu was hij ver kocht, vond hij. Maar toen hij haar het voorstel had willen verkopen om mevrouw Frederick A. T. Fong te worden, had zij gezegd, dat zij er een tijdje over na wilde denken. Nu, dan zou hij niet te happig zijn. Dat is de beste psychologie, zei hij tot zichzelf. Dus bleef hij weg. In de loop van menselijke verhoudingen kan nooit worden vastgesteld of de vrouwen de achtervolgde sexe zijn of de achtervolgende. De bevoegde menin gen lopen uiteen; mannen en vrouwen zelf zijn het ei niet over eens. Het enige wat kan worden gezegd is ten eerste, dat als het vrouwelijke geslacht achtervolgd wordt, het zich er met alle energie op toelegt om ach tervolgd te worden; ten tweede dat als de achtervolgde geen belangstelling heeft voor de achtervolger, zij stilstaat en naar hem toegaat en het spel gaat niet door; ten derde, dat als zij belangstelling heeft voor de achtervolger, zij op de loop gaat, maar hoe harder zij loopt hoe meer zij er voor zorgt in het gezichtsveld van de achtervolger te blijven en ook zelf de achtervolger niet uit het oog te verliezen. Sinds het ontstaan van het mensenras zijn alle liefdesspelen volgens deze rege len gespeeld. Op de zevende dag begon Sing Toy een beetje on gerust te worden. „Nu, als hij wil weten wat mijn antwoord is, dan weet hij waar hij mij kan vinden," dacht zij. Ze wilde niet de eerste zijn om Freddie op te bellen, maar zij was in het zicht, strikt volgens de taktiek. Freddie kwam het café binnen met een hart vol milde vergevingsgezindheid. Hij vond, dat met zeven dagen wachten haar wens om na te denken genoeg gestraft was. Een geheimzinnige kracht trok hem naar haar toe. Hij had lang genoeg weerstand gebo den en nu kwam hij. Hij was nerveus, zonder te be- grijpen waarom. Hij was nog nooit zo geweest. Een week geleden had hij de moed gehad om een aan zoek te doen en toen was hij helemaal niet nerveus geweest. Maar nu, terwijl hij in een donkere hoek zat, voelde hij koel en verstandelijk hoe belangrijk het was wat hij ging doen. Hij speelde onrustig met zijn sleutelbos en zijn sigarenaansteker. Als hij Sing Toy nog maar eens kon spreken, dan zou hij weten of hij er goed aan deed, of hij haar voor altijd wilde hebben. Het zweet brak hem uit alsof hij een bokser was, die zich in een wedstrijd met een tegenstander moest meten. „Mal van me om me zo te voelen" dacht hij. Hij gaf iets weg, zijn naam, de belofte van een tehuis en toch was hij zo nerveus! Sing Toy kwam de dansvloer op met zes andere meisjes. Zij was de kleinste. Haar smalle ovale gezichtje, haar wenkbrauwen, haar amandelvormige ogen gaven haar een pittig oosters uiterlijk, maar haar bewe gingen en gebaren waren volkomen Amerikaans. Er was een nummer waarin de meisjes zich voorover bogen en in haar handen klapten terwijl zij beurte lings op haar rechter- en haar linkerbeei rustten De saxofoon loeide, de trommels roffelden, de meis jes la'chten. Het was een vrolijke armen- en benenver toning in ritmische beweging. Iedereen had er ple zier in en Freddie was verrukt. Toen liepen de meis jes in een kring vlak langs de tafeltjes. Zij hielden de rechterhanden op de heupen en zij liepen voorbij precies zoals paarden voor de jury paraderen voor een wedren. Freddie vergat zijn nervositeit. Hij was er geweldig trots op, dat hij een van die meisjes kende, dat een van haar erover dacht met hem te trouwen. Hij voelde bijna de trots van een paardeneigenaar of van de toekomstige koper van een paard tijdens een wed ren! Hij was trots op haar knappe gezichtje, haar sierlijke bewegingen. Sing Toy zag hem niet. Maar later op de avond kwam zij aan zijn tafeltje zitten. „Och Freddie, ik begreep niet waar je gebleven was!" (Wordt vervolgd) Geridderd. De Franse regering heeft de heer Th. Th. van den Berg, directeur van de vereniging „De Amsterdamsche Haven" voor zijn werk ter bevordering van de buitenlandse relaties van haven en handel van Amsterdam, benc-emd tot „Chevalier du Mérite commercial". Vermaak in cijfers. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn thans cij fers gepubliceerd over het bezoek aan openbare vei-makelijkheden in 1957. Vol gens deze cijfers liep het aantal bezoekers aan vermakelijkheidsinstellingen terug van ruim 115 miljoen in 1956 tot 111% miljoen in 1957. Per inwoner berekend, daalde het aantal bezoeken van 10,6 in 1956 tot 10.2 in 1957. Het bioscoopbezoek maakte 58 percent van het totaal uit in 1956: 60 pet.). Ondanks deze teruggang be steedde het publiek 2V2 miljoen gulden meer aan entreegelden e.d. (136 miljoen gulden in 1956, 138 V2 miljoen in 1957). Ge middeld gaf de Nederlander in 1957 12,65 voor vermaak uit, een dubbeltje meer dan in 1956. Van elke gulden die het publiek uitgaf, betaalde het gemiddeld 19 cent be lasting. De totale belastingopbrengst be droeg ruim 28,5 miljoen. Vollemelkenquête. Het Produktschap voor Zuivel heeft in een openbare ver gadering in Den Haag besloten, een be perkte enquête in te stellen naar het ge bruik van gestandaardiseerde volle melk met een vetpercentage van 3,75. Men twij felt er namelijk sterk aan. of het wel efficient is deze melk op straat te bren gen. Volgens een produktie-overzicht over de periode van 10 tot 25 augustus was de hoeveelheid van deze melk die in de con sumptie werd gebracht 2.998 ton. Er zal een speciale commissie voor dit onderzoek worden ingesteld. Paratyfus. In Wychen in Gelderland hebben zich de laatste dagen verscheidene gevallen van paratyfus voorgedaan. Men vermoedt, dat hier sprake is van een be smetting door vlees uit een slagerij te Wy chen. Enige patiënten zijn overgebracht naar een ziekenhuis te Nijmegen. Advertentie Betrouwbare auto's vanaf 22.50 per dag. 200 km vrij rijden. Speciale week- en maand tarieven. N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij, Houtplein 21 - Telefoon 10338 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tange-Alteveer (toez.) D. Driebergen, kand. te Katwijk a. d. Rijn te Warga (toez.) D. Mulder te Borger. Geref. Kerken Beroepen te Emmercompascum J. D. B. van der Meulen, kand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Veenendaal (vac.-R. Kok) M. Baan te Dordrecht en B. Bijleveld te Noordeloos. DONDERDAG 11 SEPTEMBER Concertgebouw: Zomerconcert N.Ph.O., 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 20 uur. Frans Halstheater: „Het wapen", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „Mensen zonder moraal", 18 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het Bolshoi Ballet", al., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Herz von St. Pauli", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De dodende Mantis", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 20 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Aria- ne". 14 j., 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21—22 uur. VRIJDAG 12 SEPTEMBER Grote Kerk: Beiaardconcert Arie Peters, 11.30 uur. TENTOONSTELLINGEN ,In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lilly van Cleeff. 10 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 j., 14 en 20 uur. Frans Halstheater: „Het dal der begeerte", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Meisjes, mambo's en whis ky". 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „El Hakim", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Tabarin", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De duivelsbocht", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 j., 14 en 20 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „De liefdesroman van een koningin", 14 j., 20 u. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. Advertentie Van Nelle bestellen 1

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5