Uitvoerder zou weduwe van patroon voor duizenden benadeeld hebben Raad van State behandelt beroep van Maarse en Kroon DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Cultureel programma van Jeugdgemeenschap in het district Haarlem Inbraak in Heemsteedse schoenenwinkel Geen fietsen bij station Heemstede-Aerdenhout HAARLEMSE RECHTBANK Hij wist wel een geheime bergplaats voor het gelddat ze hem in bewaring gaf Burgerlijke stand van Haarlem Nieuw pompstation in Friesland geopend BUSLIJN AMSTERDAM-DENHAAG Kroesjtsjev 6 oktober naar de Expo Premier van Jamaica maant landgenoten in Londen Ballastmaatschappij in een nieuw gebouw Beiaardbespeling op vrijdagochtend UIT STAD EN STREEK Scheepvaart De Nederlandse Jeugdgemeenschap in het district Haarlem heeft voor de komen de maanden een programma van culture le activiteiten ten behoeve van jeugdlei dersisters) en de leden van jeugdgroepe- ringen opgesteld. Op 24 september speelt in de Haarlemse Stadsschouwburg het operagezelschap „Forum" de komische opera „II matrimonio segreto" (het ver zwegen huwelijk) op muziek van Domeni- co Cimarosa. Op 27 september is er een uitvoering voor de kinderen. Aerdenhout's kindertoneel speelt dan 's middags in het Minervatheater in Heemstede het sprook je „Klein Duimpje" in de toneelbewerking van P. W. Franse. Ondermeer wordt een cursus: poppen kast, poppekoppen en makers maken gegeven. Eef van Maanen uit Velp zal de leiders en leidsters op negen achtereenvol gende dinsdagavonden en wel op 7, 14 21 en 28 oktober, 4, 11, 18 en 25 november en 2 december over het poppenspel al les vertellen en het besprokene in de prak tijk doen toepassen. Theo Willemze uit Amsterdam geeft op 9 en 23 januari en 6 februari 1959 drie cur susavonden ter nadere kennismaking met de moderne muziek. In drie cursusavon den zal David Koning het Nederlands Bal let inleiden, dat op 8 april in de Stads schouwburg voor de Jeugdgemeenschap optreedt. Tenslotte worden enkele filmmiddagen en -avonden gegeven. In het Minervathea ter in Heemstede worden films vertoond op de zaterdagmiddagen 15 november en 24 januari om kwart voor drie en de woens dagavonden 26 november en 28 januari om half acht. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een schoenenwinkel aan de Binnenweg in Heemstede. Uit een kantoor tje werd f 385 ontvreemd. De daders zijn waarschijnlijk binnengekomen door een openstaand raam aan de achterzijde. Dinsdagavond werd tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken in een woning aan de Heemsteedse Dreef in Heemstede. Verscheidene laden en kasten werden doorzocht. Men vermist een gouden trouw ring zonder initialen. De politie van Heemstede heeft de laat ste dagen talrijke processen-verbaal op gemaakt tegen eigenaars van rijwielen, die hun voertuig vaak de hele dag al of niet afgesloten in de onderdoorgangen bij het station Heemstede-Aerdenhout of op de Leidsevaartbrug laten staan. Dit is na melijk op grond van het Wegenverkeers reglement verboden. AMSTERDAM Zonder dat er duidelijke motieven voor een grote koersstijging aanwezig waren, was de markt woensdag willig gestemd, nadat het ochtendverkeer de eerste teke nen van een hausse had laten zien. Dat AKU op één dag een sprong maakte van meer dan 12 punten was zo opmerkelijk, dat hierdoor ook de andere internationale fondsen, vooral Philips en Unilever, wer den gestimuleerd. AKU werd van bepaal de zijde gekocht en was des middags de grote favoriet van de markt, waarin voort durend een drukke hoek was. Speciaal de arbitrage en de beroepshandel waren in het rayonfonds zeer actief, terwijl het pu bliek er de voorkeur aan gaf, de ontwik keling nog eens aan te zien. Van die kant althans viel van kooplust niets te bemer ken. AKU bereikte een hoogste koers van bijna 222 (vorige slotkoers 208V2 tot 210). Ook Philips was gevraagd en liep een tiental punten omhoog, maar hierin was de affaire rustiger. Unilever, na deze week aarzelend de 400 te hebben bereikt, kwam daar nu ruim overheen op 405. Men sprak ter beurze over inflatietendenties en ook over de sterk meevallende politieke spanning van het Verre Oosten, die rusti ger schijnt te verlopen dan men aanvan kelijk had gevreesd. KLM noteerde boven de Newyorkse pariteit en hetzelfde was het geval voor Koninklijke Olie die om streeks 166.50 noteeerde. Een steun voor 1e markt was wederom de stijgende lijn ran Wall Street. De andere hoeken werden meegesleurd door de internationals. Het opmerkelijkst j was wel de open hoek in Senembah, welk 1 fonds vrij druk verhandeld werd op een 2 pet hogere koers. Ook Deli was bepaald willig en circa 4V2 gulden hoger. Amster dam Rubber bleef afzijdig. Scheepvaart herstelde zich zeer behoorlijk en KPM haalde het verlies van woensdag volledig in. Ook Scheepvaartunie en Nievelt boek ten behoorlijke winsten. Scheepvaart steeg I 3 punten. De markt behield later goed het hogere niveau, zij het dat AKU op winst nemingen tot 219 reageerde. Staatsfondsen waren weer vast gestemd. De locale markt was kalm zonder markan te verschillen. Prolongatie 3V2 pet. NEW YORK Winstnemingen in de sinds kort leidende fondsen veroorzaakten gisteren een afbrok keling van de koersen in een periode toen de industriegroep op het punt scheen te staan een nieuwe recordhoogte te berei ken. De markt was reeds dinsdag gesloten met de industriële aandelen nauwelijks 2,5 punt beneden hun recordgemiddelde van 521.05 op 6 april 1956. De daling kwam bij afflauwende omzetten en ondanks be richten omtrent gunstige nieuwe markt ontwikkelingen. Zij kwam echter niet on verwacht, daar het huidige marktpeil een hoogte bereikt heeft waarop aandeelhou ders gaarne hun winsten verzilveren. Hoe wel verkooporders domineerden in East man Kodak, American Smelting, Louis ville en Nashville International paper en sommige staalwaarden en bijzondere fond sen, waren er diverse prijshoudende fond sen. Het industriegemiddelde kwam van 518.64 op 516.20, de spoorwegen van 132.54 op 131.71, de openbare nutsbedrijven van 79.60 op 79.63. Van de 1219 verhandelde fondsen eindigden er 595 lager en 364 ho ger. Omgezet werden 2.820.000 aandelen. (UPI). Advertentie Tien maanden gevangenisstraf met af trek van de tijd in "oorarrest doorgebracht heeft de officier van Justitie vanmorgen gecist tegen een 59-jarige Haarlemse uit voerder, die ervan beschuldigd wordt een bedrag van f 8250,dat hij van de we duwe van zij.i patroon in bewaring had gekregen, verduisterd te hebben. De we duwe had het geld in een gesloten enve loppe bij de verdachte gebracht omdat deze er een geheime bergplaats voor had. Toen zij echter na enige tijd het geld terugvroeg zou verdachte haar verschei dene keren met een kluitje in het riet hebben gestuurd, zeggende dat hij niet bij HAARLEM, 10 september 1958 BEVALLEN van een zoon: 7 sept.: A. M. Kuin-Groen; 9 sept.: E. M. M. T. van Kessel-Van Oploo; M. E. Peek-Becker; M. P. Ridder-Pardon. BEVALLEN van een dochter: 7 sept.: E. Leutscher-Leth; 8 sept.: L. C. M. Rue- pert-Rieu; 9 sept.: H. J. van Eeuwijk- Jansen; J. M. Hiemstra-Van Zomeren: 10 sept.: A. M. Opdam-Van Assema. ONDERTROUWD: 9 sept.: F. G. M. Koek en F. Santing; 10 sept.: A. Kuijten en N. L. Kuijper; C. M. Menken en M. E. van den Born; J. A. P. van Ruijven en L. C. C. Barnhorn; C. A. Schreuder en T. A. de Wolf; A. Vixseboxse en M. A. Groen: J. ten Have en J. M. Esveld; H. Esveld en G. R. F. van der Sluis; C. J. Hoed en M. A. Kuntze; P. T. Ruijgvoorn en J. F. van Deursen; H. F. Roest en J. E. van Osch; W. F. J. Pielage en J. C. M. van Kaam; IJ. Scheepstra en M. Kaper; T. J. Kaart en C. W. Woning; P. Clasquin en T. J. Da vids; W. J. Toetenel en E. M. Kalkman; J. Does en M. A. Milatz. GEHUWD: 10 sept.: J. M. van Vasten- hove en S. M. Kok; C. van Roon en A. van Veen; A. H. Auping en A. Vallentgoed; M. C. van der Borst en B. H. E. Bijl; H. Schoenmaker en E. Stringer: G. A. M. Knaven en M. D. H. Picaza; L. Kiekens en W. E. van Oploo; A. J. van Tooren en M. F. Loerakker; J. J. Hooning en A. M. Paauwe; J. T. van Steijn en M. M. Koster; M. de Bondt en M. E. H. Hangjas; A. J. Doffer en M. W. van Norden; M. W. Menks en A. Jongejan; W. Chr. Meijer en J. H. M. van Wees. OVERLEDEN: 7 sept.: W. J. J. Seetz. 33 j., Kamperlaan; 8 sept.: A. A. Kerkvliet, 56 j., Kamperlaan; H. P. Fiege-Van Vugt. 70 j., Gortestraat; C. de Groot, 67 j., M. v. Heemskerkstraat; 9 sept.: E. ter Haak- Barmentlo, 62 j., Karolingenstraat. BURGERLIJKE ST*ND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: L. Kuiper en M. C. de Brum; K. W. P. Krom en Z. V. Cikron: G. M. Breeschoten en J. T. Minnema. GETROUWD: G. R. van Asoeren en C. J. Verhagen; F. A. Stroefhoff en A. J. Peschar: M. A. J. Mijné en T. R. Handel. GEBOREN: Constance Arnolda Marga- retha, d'\ van J. Th. Schoenmaker en C J. van Veil hoven; Lucia Antoinette, dr. van H. J. van den Braak en W. A. Kres: Wernardus Hermanus. zn. van A. A. Goos- sens en J. J van der Meer; Marceline Ani ta Jeanette. dr. van A. C. Strumphler en C. E. M. Dekker. OVFRL^OEN: H. van Bakel. «6 jaar: Wed. M Prins-Burggraaf. 78 iaar: Mevr. F. van Wijngaarden-Kuiner, 77 iaar; J. Bijman. 60 iaar; S. H. Snijders Blok, 22 maanden (j.). 3-3 %°/n Nederl. "47 3 °/o Nedl. 1962 64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens.. Nederl. rr.rd N Kabelfabriek gew.Philips G'oeil Pref.PhilipsGlóeil. Unilever Wilton Fyennord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton Vdam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Del imaa (schappij \msterd Bank Nat. Handelsntnk Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater vorige koers) SI otkoe re gisteren 91,R/18 94,3/i« 219% 328 195 329 178 338 169 406 Mi 193 692 166.50 17* 99.80 143 144% 130% 129% 230% 108 A f 122,— 229 A 89 173'/s 199 172 51% 46% 76 45 82% 25-Vis Heden 13.45 uur 92 94 Vs 224 330 196 329 180 283 338 169 41i 197 688 f 165.30 175 68% 99.— 145 14b 131% 130 231 109 124,- 229 89 173'/2 199 172 51% 46 75% 44 A 8? 25 de bergplaats kon komen. Uiteindelijk zou hy haar duizend gulden teruggegeven heb ben en later nog eens 550,De rest van het geld was volgens de verdachte uit gegeven zonder dat hjj wist waaraan. Overigens beweerde de verdachte dat het geld hem toekwam omdat hfj zjjn patroon voordat deze stierf zou hebben beloofd goed voor diens weduwe te zuil .i zorgen. De 62-jarige weduwe gaf in een vloed van woorden haar lezing van de zaak. Ze wilde het geld niet meer bij zich in huis hebben en was er mee naar de uitvoerder gegaan, die zeer goed met haar man be vriend was. Het geld had haar man haar nagelaten bij wijze van pensioentje. „Ik vertrouwde verdachte volkomen en gaf hem het geld dan ook met een gerust hart in bewaring", verklaarde ze. Het geld had ze in een doekje geknoopt en dat weer in een enveloppe gedaan, die ze dichtplakte. Toen ze daarna geld nodig had en ver dachte er om vroeg had deze diverse uit vluchten gehad om haar niet te ontvangen. Eerst had hij pijn in zijn maag, dan weer had hij visite en een volgende keer kon hij niet bij de geheime bergplaats komen. Na veel vijven en zessen had verdachte haar tenslotte gezegd: „Ik wil je geen armoe laten "jden. Hier heb je duizend gulden, daar moet je dan tien weken mee rondkomen". Daarna had zij verdachte om nog meer geld gevraagd, eerst per brief, daarna had zij verdachte thuis op gezocht. „Ik zal het je m* r eerlijk zeg gen, ik heb geen plakker meer", had de uitvoerder haar toen bekend. Naderhand had ze nog 850 in Neder lands en Duits geld ontvangen, maar toen was de politie erin gekend. „Hij heeft de rest van het geld opgemaakt aan feestjes en allerlei dingen voor zich en zijn familie gekocht", gaf de getuige als haar mening te kennen. Op de vraag van de president, mr. E. J. W. Top, of zij ooit van haar man had gehoord dat verdachte voor haar zou zor gen, antwoordde de getuige ontkennend. Ook had zij verdachte nooit verteld hoe veel er in de enveloppe zat. „Ik heb hem doodeenvoudig volledig vertrouwd, vooral omdat mijn man en hij zeer goede vrien den waren." De verdachte bleef bij zijn verklaring, dat hij zijn patroon plechtig beloofd had na diens dood voor zijn weduwe te zorgen. „Hij zei tegen me „Klaas, jongen, vrouwen hebben met onze zaken niks nodig," aldus verdachte. Een 58-jarige administrateur uit Heem stede bevestigde dat de verstandhouding tussen de twee mannen zeer goed was. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Ho- man heeft woensdagmiddag het pompsta tion van de n.v. intercommunale waterlei dinggebied Leeuwarden te Noordbergum in bedrijf gesteld. Hij memoreerde dat ruim tien jaar geleden nog slechts vijftig percent van de Friese bevolking in het ge not van leidingwater was. Dit jaar zal dat 86 percent zijn en over enkele jaren ho pelijk meer dan 95 pet. Deze snelle ont wikkeling bracht mee, dat alle pompsta tions en leidingen op het vasteland van Friesland belangrijk moesten worden uit gebreid. Sinds 1 januari 1948 heeft de I.W.G.L. ongeveer 38 miljoen gulden ge ïnvesteerd aan nieuwe werken, waarvan ongeveer 15 miljoen in de aansluiting van onrendabele gebieden. Die aansluiting zou onmogelijk zijn geweest als het rijk geen steun had verleend. Desondanks heeft de regering de I.W.G.L. de laatste uitkering voor het wa terleidingsplan nog steeds niet uitbetaald. Het betreft hier een uitkering van meer dan driekwart miljoen gulden voor een werk, dat reeds in 1955 is opgeleverd. Herhaalde malen had verdachte iets extra van zijn patroon toegestopt gekregen. De twee mannen waren een poosje compag nons geweest, maar doordat de zaken min der goed gingen, was de uitvoerder weer in loondienst getreden. De officier van Justitie, mr, G. W. F. van der Valk Bouman, achtte de 'tenlastcgeleg- de verduistering wettig en overtuigend be wezen. Verdachte heeft op een ergelijke manier misbruik gemaakt van het ver trouwen dat de weduwe van zijn patroon in hem stelde. Zelfs had de officier sterk het vermoeden dat verdachte een deel van het geld ergens bewaard heeft om na zijn ontslag uit de gevangenis een appeltje voor de dorst te hebben. Laakbaar vond mr.Van der Valk Bouman ook het volkomen gemis aan bereidheid bij verdachte om zijn schuld met. de weduwe te vereffenen. Verdachte's raadsman, mr. J. D. A. Viskil, zette een vraagteken achter de tenlaste- gelegde verduistering. „Juridisch is er helemaal geen bewijs dat er geld in de gesloten enveloppe zat, er had wel krante papier in kunnen' zitten", zo betoogdé'hij Aan .de hand van. een arrest van de Hoge Raad meende de verdediger dat in deze zaak geen sprake kan zijn van verduiste ring maar van diefstal, hetgeen echter zijn cliënt niet ten laste is gelegd. Pleiter noem de het, gezien de leeftijd van verdachte, een tragische zaak en bepleitte de uiterste clementie. „Het is voor alle partijen van belang, dat mijn cliënt zo spoedig mogelijk weer aan het werk gaat om te trachten zijn schuld bij de weduwe van zijn vriend en patroon te delgen," aldus mr. Viskil, die de rechtbank om de onmiddellijke invrij- heidsstelling van verdachte verzocht. Dit verzoek werd echter afgewezen. De rechtbank bepaalde de uitspraak van deze zaak op donderdag 25 september. Vanochtend is, onder leiding van de waarnemend voorzitter, mr. P. W. J. Cort van der Linden, de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State bijeenge weest, om twee beroepen te behandelen van de n.v. autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer. Een beroep was gericht tegen de beschikking van de com missie vergunningen personenvervoer van 26 november 1956, waarbij de aan de n.v. Nederlandse Spoorwegen te Utrecht ver leende vergunning voor de uitoefening van een autobusdienst tussen Amsterdam en Den Haag is verlengd en gewijzigd. Het tweede beroep ging tegen de beschikking van de C.V.P. van 25 februari 1957, waar bij het verzoek van Maarse en Kroon om vergunning van een autobusdienst tussen Amsterdam en Den Haag is afgewezen. Rapporteur in deze beide zaken was de heer M. A. Reinalda. Als raadman van appellante trad mr. M. van Vugt op. Hij wees er in zijn uitvoe rig betoog op, dat indertijd uit de aan vragen van de N.S. op 14 oktober en uit de beschikking van de C.V.P. van 14 sep tember 1953 duidelijk het karakter en doel van de N.S.-dienst AmsterdamDen Haag gebleken is: te weten reizigers, die op de drukke uren in de trein geen plaats heb ben, per bus tussen beide steden te ver voeren. Een soort tijdelijke noodvoorziening, al dus spreker, op de dagen en uren van overbelasting. Zo heeft Maarse en Kroon het ook opgevat. De ontwikkeling, die de zaak sindsdien heeft genomen, heeft Maar se en Kroon diep teleurgesteld. Zij voelt zich bij de neus genomen, aldus pleiter, die zei, dat er praktisch nu een „normale" autobusdienst AmsterdamDen Haag is, met in beide steden verscheidene halte plaatsen. Een permanente' autobusdienst Amster dam-Den Haag is nodig, wie die ook zal exploiteren. Er zal een tijd komen, dat deze dienst over Amstelveen en Schiphol geleid wordt, met daar halteplaatsen en ook langs de rijksweg. Maarse en Kroon betwist, dat aan de N.S. concurrentie van maar ook enige be tekenis door haar autobusdienst Amster dam-Den Haag zou worden aangedaan. De dienst van de N.S. behoort, zo be sloot spreker, als nooddienst beperkt te blijven voor de tijden waarop de trein het vervoer niet aankan. De N.S.-busdienst heeft zijn bestemming losgelaten en ver richt thans vervoer, waarvoor Maarse en Kroon gegadigde is. Voor de Nederlandse Spoorwegen trad drs G. D. Pasman op. Hij deelde mede, dat het reizigersvervoer van de N.S. tussen de steden Amsterdam en Den Haag zich nog steeds in stijgende richting ontwikkelt en wel van ïond 6.000 i-eizigers per dag in 1953, tot 6.750 per dag in 1957. In 1957 werd met de busdienst gemiddeld ruim 1.600 reizigers per dag vervoerd, zijnde 24 percent van het gehele reizigersvervoer van de N.S. in de relatie Amsterdam- Den Haag. T egenstanders Deze ontwikkeling, aldus drs. Pasman, toont onmiskenbaar aan, dat de taak van de busdienst, namelijk de ontlasting van de treindienst, steeds beter wordt ver richt. Het vervoer op de treinlijn is blijven groeien. Op bepaalde dagen van de week moeten zeker tijdens de spitsuren in elke trein honderd reizigers met een staan plaats genoegen nemen. „Wil Maarse en Kroon dan beweren, dat onze busdienst, zelfs op de spitsuren over bodig zou zijn?", aldus spreker. Spreker was tot slot van mening dat de vergunning voor de dienst van Maarse en Kroon, waarmee een als overmatig aan te merken vervoersgelegenheid zou ontstaan, moet worden geweigerd. Namens de N.Z.H-V.M. in Haarlem voer de mr. J. J. Vriesendorp het woord. Deze zei, dat het door Maarse en Kroon ge vraagde traject voor een groot deel loopt door het streekvervoersgebied van de N Z H.V.M. en wel over een afstand van 20 tot 25 kilometer. Maarse en Kroon, al dus pleiter, dringt hier volledig het gebied van ons bedrijf binnen. De aanvrage van deze busonderneming is geheel in strijd met het systeem van streekvervoersgebie- den en de daarop gebouwde .jurisprudentie van de Kroon. Hij sloot zich aan bij het betoog van de N.S. Namens de C.V.P. sprak mej. A. M. M. Sas. Van de H.T.M. was een brief d.d. 22 augustus binnenge komen ter bestrijding van de beroepen. De Raad van State zal terzijnertijd ad vies aan de Kroon uitbrengen. BRUSSEL (Reuter) Donderdag is op de wereldtentoonstelling te Brussel van welingelichte zijde vernomen, dat de Sovjet-premier Kroesjtsjev voornemens is 6 oktober aanstaande een niet-officieel bezoek aan de „Expo" te brengen. LONDEN (Reuter) De premier van Jamaica, Norman Manley, die in Londen is voor besprekingen over de relletjes tus sen blanken en kleurlingen die zich in En geland hebben voorgedaan, heeft op een bewogen vergadering van 1500 Westindiërs en andere kleurlingen in Londen de niet- blanken opgeroepen verdraagzaam te zijn. Dan zal men ook verdraagzaam zijn te genover u, zo zei hij. Onder instemmend geroep zei hij, dat hij veel vijandigheid ten aanzien van de kleurlingen in Londen had gezien, doch ook veel goede wil en vriendschap. „Waar u iets vindt dat bouwt aan een betere gemeenschap, neem daar deel aan. U zult nooit in dit land gelukkig kunnen leven als u zich afzondert," aldus de premier. Manley verklaarde, dat be perking van de immigratie in Engeland een „verachtelijk bukken voor geweldple ging en kwaad" zou zijn. Dr. Lacorbiniere, vice-premier van de Westindische federatie, die eveneens met het oog op de rassenrelletjes naar Londen is gekomen, gaf de verzekering, dat zijn besprekingen met de Britse regering „bui tengewoon goed geslaagd" zijn. De rege ring zal al het mogelijke doen herhaling van de gebeurtenissen van de afgelopen dagen te verhinderen, „doch er valt nog ontzettend veel door de Westindiërs zelf te doen," zo zei hij. (AFP) Manley verklaarde van me ning te zijn, dat de hoofdzaak van de hui dige situatie de overbevolking is van zeke re straten waar de gekleurde immigran ten wonen. Hij gaf te kennen, dat in Ja maica reeds maatregelen genomen zijn om degenen die willen emigreren op de hoogte te stellen van de toestand op het gebied van de werkgelegenheid en ar beidsvoorwaarden en de huisvesting in En geland. (UPI) Twee of drie „teddy-boys" hebben in de nacht van maandag op dins dag enkele melkflessen door de ruiten van het gebouw van het Pakistaanse Ho ge Commissariaat te Londen gegooid. Een Pakistaanse woordvoerder liet doorsche meren, dat men het voorval niet zou heb ben gerapporteerd als men het niet in ver band had gebracht met de rassenonlusten. In Amsterdam is het nieuwe kantoor gebouw van de Amsterdamse Ballast maatschappij aan de Wibautstraat in ge bruik genomen. Als president-commissaris van de ven nootschap heette mr. M. P. L. Steenberghe de genodigden welkom. Hij zei onder meer dat het nieuwe gebouw nodig was omdat de maatschappij de laatste jaren de vleu gels heeft uitgeslagen over vrijwel de ge- .hele. wereld en uit dien hoofde een repre sentatief centrum in de hoofdstad behoef de. De president-directeur, de heer C. F. de Vilder, roemde het werk van de architect, prof. Zwiers.. Hij verklaarde voorts dat op de internationale markt Nederlandse aannemers een harde strijd moeten voe ren met buitenlandse collega's, die allen gesteund worden door hun regeringen. „Willen we de Hollandse naam op water bouwkundig terrein in het buitenland hoog houden, dan zullen regeringsfaciliteiten op den duur onontbeerlijk zijn", aldus de heer De Vilder. Prof. Zwiers gaf een uiteenzetting van de bouw, die van top tot teen is geprefa briceerd. Dit systeem had het voordeel dat fabricage en montage vrijwel geheel kon den geschieden door ongeschoolde werk krachten. Hij betoogde, dat men in het bouwbedrijf deze weg moet opgaan, de weg van de volledige droge montage en prefabricage, teneinde zuinig te zijn met geschoolde vaklieden en wel in de volgor de: kantoren, scholen, woningen. Het programma der beiaardbespeling op vrijdag 12 september van halftwaalf tot halfeen door Arie Peters luidt: 1. Rondino, Boutmy; 2. Allegro in Bes, G. F. Handel; 3a. Chantons la vigne; b. Auprès de ma blonde; c. Venez mes cousins; 4. Für Elise, L. v. Beethoven; 5a. Hier is onze fiere pinksterblom; b. Daar was e wuf; c. Ik hoorde dies dagen; 6. Wals, A. v. Ooik; 7. Sonatine: Allegro moderato - lento - vi vace, E. Holz; 8. Danza VI: Rondella ara- gonesa, E. Granados. Nieutvs in het kort Aagtedijk, 10 te Antwerpen. Aalsdijk, 10 te Houston v. Norfolk. Aardijk, 10 te Antwerpen v. Bremen. Acila, 10 te Curacao. Aegis, 10 180 m. w. Flores n. Curacao. Agamemnon, 10 v. Kingston n. Baltimore. Albireo, 10 20 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Alueramin, 10 v. Karachi n. Aden. Algol. 10 405 m n.n.o. St. Paulsrocks n. L. Palmas. Almkerk. 10 te Djibouti. Alnati, 10 v. Santos n. Montevideo. Aiphard, 12 v. Recife te Rio de Janeiro verwacht Aïwaki, 10 te Duinkerken. Ameland, 10 te St. Nazaire. Amstelbrug, 10 v. Bremen n. Antwerpen. Amstelkroon, 10 v. Singapore n. Whampoa. Amstelsluis, 10 160 m. w.z.w. Merauke n. Mackay Amstelstad, 10 60 m. z.z.w. Finist. n. Avonmouth. Amstelveen. 10 te Kaapstad. Annenkerk, 10 v. Port Elisabeth n. East-London. Antonia, 10 v. Telokanson n. Pladju. Appingedijk, 10 300 m. n. Azoren n. Liverpool. Arendskerk, 10 180 m. o.n.o. Diego Garcia n. Aden. Argos, 10 165 m. n.n.o. Villano n. Antwerpen. Arkeldijk, 10 v. Singapore n. Belawan. Attis, 9 170 m. w.n.w. Kingston n. Maracaibo. Averdijk, 10 590 m. o. Kp. Race n. Le Havre. Banda, 10 280 m. w.z.w. Bambay n. Calcutta. Fantam, 10 v. Port Said n. Napels. Beninkust, 10 v. Bremen n. Hamburg. Billiton, 11 te Masbate. Bintang, 10 v. Miri n. Bangkok. Boissevain, 10 te Rio de Janeiro verwacht. Bonita, 10 v New York n. Guayaquil. Borneo, 10 v. Belawan n. Penang. Boskoop, 12 te Tampa verwacht. Calt. Arnhem. 10 183 m. z.z.w. Ushant n. Pernis. Caltex Leiden, 10 600 m. z.o. Kaap Leeuwin naar Singapore. Caltex Pernis, 10 v. Rastanura n. Lissabon. Caltex Rotterdam, pass. 10 Pantellaria n. N. York. Caltex The Hague, 11 te Osaka. Caltex Utrecht, 10 80 m. o. Aden n. Perz. Golf. Camerounkust, 10 v. Monrovia n. Abidjan. Casamance, 10 Las Palmas gepass. n. Bordeaux. Ceronia, 10 te Aden. Charis, 11 te Ciudad Trujillo. Cinulia. 0 400 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Cistula. 10 v. Pladju n. Singapore. Congokust. 11 te Antwerpen. Coolsingel, 10 182 m. o.n.o. Brest n. Pto. Ordaz. Spreekuur burgemeester. De burge meester van Zandvoort zal in plaats van op woensdag 17 september zijn spreekuur houden op donderdag 18 september des morgens van tien tot twaalf uur. Koninklijke onderscheidingen. Bij Koninklijk Besluit is verleend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden ere medaille in zilver aan de heer Th. van der Meer te Haarlem, boekhouder bij de firma D. A. Schmidt te Amsterdam. Bromfietsverbod. Sinds op 15 augus tus in het wandelbos „Groenendaal" in Heemstede een verbod van kracht werd voor bromfietsen, motoren en vrachtauto's op de Molenlaan tussen het molentje en het Verversingshuis heeft de politie van Heemstede vele processen-verbaal opge maakt tegen overtreders. Het bewuste ver bod is niet alleen in het weekeinde, doch op elke dag van de week van kracht. Crania. 9 320 m. n.o. Azoren n. Curacao. De Eerens, 9 v. Bahrein n. Bushire. Delft. pass. 10 Dungeness n. Bremen. Diemerdijk, 11 te Portland. Dongedijk, 11 te Rotterdam. Dorestad, 10 340 m. z.z.w. Formosa n. Yokkaichi. Dordrecht, 10 400 m. n. Azoren n. Philadelphia. Duivendrecht, 13 te Mombasa verwacht. Elizabeth B, 10 650 m. z. Kodiak eil. Alaska naar San Pedro. Eos, 10 te Latakkia verwacht. Esso Nederland, 10 90 m. z.w. Ushant n. Fawley. Gaasterkerk, 18 dw. Ushant n. Antwerpen. Gooiland, 11 te Santos. Graveland, 10 255 m. n.w. Pt. Eltienne n. Recife. Groote Beer, 11 te New York. Ilector, 10 v. Antwerpen n. Mremen. Hecuba. 10 te Amsterdam. Heemskerk, pass. 10 Daedalusrif n. Aden Helicon, 10 te New Orleans verwacht. Hermes, 12 te Cristobal. Hersilia, 10 te Kingston verwacht. Hilversum, pass. 0 Aden n. Port Said. Holendrecht, 13 te Rotterdam verwacht. Hydra, 9 580 m. w.z.w. Landsend n. Cd. Trujillo Ilos, 11 te Amsterdam. Isis, 10 te Maracaibo verwacht. Jacob Verolme. 10 te Cristobal verwacht. Jagersfontein, 10 420 mijl n.n.o. St. Helena naar Las Palmas. Johannes Frans, pass. 10 Jamaica n. Cristobal. Katelysia, 13 te Pta. Cardon verwacht. Kellia, 19 te Shellhaven verwacht. Kennemerland, 10 te Bahia verwacht Kenia, pass. 10 Ouessant n. Gothenburg. Kerkedijk, 10 v. Bremen n. Antwerpen. Khasiella, pass. 10 Kp. Bon n. Gibraltar. Kieldrecht. 11 te Cochin verwacht- Korenia, 10 te Fredericia verwacht v. Rotterdam. Kosicia. 12 te Thameshaven verw v. Pta. Cardon. Krebsia, 10 v. Mena n. Yokkaichi. Kryptos, 19 te Curacao verwacht. Kvlix, 10 v, Curagao n. Pta. Cardon. Laagkerk, 10 15 m. z.o. Cartagena n. Marseille. Laarderkerk, 10 v. Abadan n. Basrah. Larenberg, pass. 10 Gibraltar n. Sfax. Leersum, 10 te Brownsville. L.ekkerkerk, 10 150 m. n.w. Perim n. Bahrein. Liberty Bell, 23 te Philadelphia verwacht. Lieve Vrouwekerk, 10 v. Basrah n. Khorramshahr Loenekerk, 10 te Duinkerken v. Rotterdam. Loosdrecht, 17 te Rotterdam verwacht. Louis Lantz, 10 100 m. z.w. L. Palm. n. Monrovia. Lima, 11 te Rotterdam. Maas, 10 690 m. z.o. Bermuda n. Antwerpen. Maasdam, 11 te Rotterdam. Maaskerk, 10 te Calcutta. Malea, 10 500 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Geelong. Maron, 10 op weg naar Nassau op Bahamas. Medon, 11 v. Amsterdam n. Ciudad Trujillo. Meerkerk, 10 325 m. n.o. Madras n. Colombo. Meliskerk, 10 210 m. n. Sokotra n. Karachi. Mentor, 10 v. Pto. Ordaz n. Amsterdam. Modjokerto, 10 260 m. z.o. Suez n. Djeddah. Molenkerk, 10 13 m. w. Casquets n. Marseille. Moordrecht, 10 dw. Malta n. Landsend. Muiderkerk, 10 v. Mombasa n. Tanga. N. Amsterdam, 10 580 m. w. Scillys n. South.ton. Naess Commander, 10 dw. Algiers n. Fawley. Noordzee, 10 te Abadan v. Kuwait. Notos, 10 te Lissabon verwacht. Oldekerk, 11 v. Bangkok n. Singapore. Ondina, 11 te Pladju. Oostkerk, 11 te Aden. Oranje, 10 160 m. n.n.o. Finisterre n. Genua. Oranjefontein, 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Onon, 11 te Oran. Osiris, 10 te Wilmington verwacht. Ouwerkerk, 10 v. Amsterdam n. Genua. Pendrecht, 11 te Napels. Peperkust, 10 138 m. w. St. Vincent n. Freetown Perna. 11 v. Singapore te Cebu. Poseidon, 10 te New York verwacht. Prins Johan Willem Friso, 10 v. Santa Martha n. Baltimore. Prins Willem George Frederik, 11 te Cleveland. Prins Willem V, 11 te Rotterdam. Pygmalion, 9 40 m. w. Guadeloupe n. Amsterdam. Raki, 7 te Houston n. New Orleans. Rita, 10 v. Pladju n. Port Swettenham. Rotti, 11 te Charleston. Rijndam, 11 te Cobh. Salatiga, 10 v. Tj. Priok, 11 te Surabaja. Samarinda, 11 te New York. Sarpedon, 10 te Kp. Haitien verwacht. Saroena. 11 te Bukom verwacht. Scherpendrecht, 10 te Pto. La Cruz v. Paulsboro. Schie, 11 te Amsterdam. Schiedijk, 10 710 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Sibajak, 9 450 m. n.o. Galapagos n. Tahiti. Sir.abang, 10 130 m. z.z.o- Brisbane n. Hollandia. Sirrah, 10 400 m. z.o. Albany n. Rastanura. Skaugum, 10 rede Le Havre. Sliedrecht, 24 te Mena Al Ahmadi verwacht. Sloterdijk, 10 v. New York n. Boston. Stad Alkmaar, 10 70 m. o- Sundsvall n. A'dam. Stad Arnhem, 10 50 m z.o. Hernosand n. R'dam. Stad Haarlem, 10 135 m. n.w. Lissabon n. Pepel. Slad Schiedam. 10 140 m. o.z.o. Wight n. Melilla. Stad Vlaardingen, 10 720 m. z.w. L'end n. R'dam. Stanvac Djirak, 10 v. Belawan n. Buatan. Stanvac Lirik, 10 v. Sungeigerong n. Surabaja. Statendam, 10 v. Southampton n. New York. Statue of Liberty. 11 te Suez. Sir. Bali, 10 180 m. w.z.w. Madagascar n. Penang. Straat Banka, 10 Timor gepass. n. Brisbane. Straat Cook, 10 v. Beira n. Zanzibar. Straat Singapore, 10 v. Fremantle n. Mauritius. Stentor, 11 te Port Au Prince. Steven, 12 te Lissabon verwacht. Sumatra, pass. 10 Finisterre n. Amsterdam. Tahama, pass. 10 Aden n. Suez. Tappanzee, 10 v. Algiers n. Triest. Taria, 11 te Calcuta. Tegelberg, 10 v. Hongkong n. Moji. Telamon, 11 te Pto. La Cruz. Teucer, 10 te Algiers. Thelidomus, 11 te Trinidad verwacht. Themis. 11 te Paramaribo. Tiba, verm. 12 v. Buenos Aires. Tjisadane, 10 260 m. w.z.w. Sabang n. Mauritius Tomocyclus. 12 v. Cabimas te Sydney verwacht. Towa, pass. 11 Madeira n. Santos. Triton, 10 te Willemstad v. New York. Trajanus, 9 430 m. w.z.w. Flores n. Pt. a Pitre. Trompenberg, 10 122 m. w. Butt of Lewis n. Huil. Utrecht, 10 v. Colombo n. Aden, Van Cloon, 11 te Wellington. Van Heemskerk, 10 v. Matadi n. Walvisbaai. Van Neck, 10 v. Saigon n. Hongkong. Van Spilbergen. 9 v. Singapore n. Hongkong. Vasum, pass. 10 Pantellaria n. Mena Al Ahmadi. Vivipara, 10 60 m o. Ras Fartak n. Mena Al Ahm. Vlist, 10 520 m. w.z.w. Landsend n. Hpt. Roads. \V Alton Jones, 18 te Philadelphia verwacht. Weltevreden. 10 v. Banjuwangi n. Pladju. Westland, 9 370 mijl n.n.o. St. Paulsrocks naar Las Palmas. Wieldrecht, 16 te Pta. Cardon verwacht. Willem Ruys, 10 70 m. z.w. Valentia n. South.ton. Willemstad, 10 te Paramaribo. Vvcensdrecht, 10 te Napels verwacht. Woltersum, 10 500 m. n.w. Azoren n. Le Havre. Wonosobo, 10 te Portland verwacht. Zeeland, pass. 10 Gibraltar n. Tripolis. Zonnekerk. 10 150 m. w.z.w. K. St. Vine n K'stad. SLEEPVAART Friesland, 9 180 m. n.o. Saigon n. Saigon. Hudson, 9 70 m. z. Ouessant n. Portsmouth. Loire, 9 70 m. z.w. Finisterre n. Rouaan. Noordholland, 9 470 m. w.z.w. Guam n. Port Said. Noordzee, 0 v. Abidjan n. Burutu. Oostzee, 9 et Port Arthur. Poolzee, 9 150 m. o. Curagao n. Curagao. Tyne, 9 v. Brest n. Livorno. Zeeland, 10 te Den Helder. KLEINE VAART Alcetas, 8 te Malta n. Piraeus. Appingedam, 10 dw. Dungeness n Lissabon. Badzo, 9 v. Newcastle n. Middlesbro. Roreas, 10 70 m. n.o. Kp. Matapan n. Malta. Draco, 10 te Amsterdam n. Tanger. Eljo, 9 2 m. n.n.o. Villano n. Liverpool. Flevo, 10 10 m. w. Kp. Dagata n. Antwerpen. Ilias, 10 30 m. z. Malaga n. Savona. Insp. Mellema, pass. 9 Hanstholm n. Haukipudas Joost, 8 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Kaap St. Vincent, pass. 9 ET3 van Domsjö naar IJsselmonde. Manto, 10 te Amsterdam n. Rotterdam. Midas, 9 te Reijka n. Bari. Netta, 10 v. Genua te Napels verwacht. Plato, 10 te Amsterdam n. Kopenhagen. Ponza, 8 v. Karskaer n. Sundsvall, Prinsengracht, 10 te Terneuzen. Thaletas, 9 v. Napels n. Lissabon. Twee Gebroeders, 9 v. Palermo n. Cartagena.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9