Horen en zien g geen ve RIPOLIN CHINEZENWIJK Televisie Van den Berg POPPETJE VELPON POPPETJE Agenda voor Haarlem Acht maanden geëist tegen jongeman die hospita zou hebben beroofd Het avontuur van Joef en Brum Kort en bondig 11 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Babbelaars Vrije Geluiden wordt omvangrijker Voor de honderdduizendste De radio geeft zaterdag T elevisie programma HAARLEMSE RECHTBANK Twee Velsenaren voor het gerechtshof Duizenden kilo's verf van Rijkswaterstaat verduisterd Geen prijzen voor tenoren en alten in Den Bosch Onderzoek naar vleermuizen Transportgeleider liet gedetineerde ontsnappen In hoger beroep weer 150," boete geëist Kerkelijk Nieuws Helikopter zet kruis op torenspits Avondopenstelling van het Rijksmuseum Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 Gezellige babbeltjes gingen in het KRO- programma van donderdagavond vooraf aan twee evenementen waarbij tenminste ook nog wat te kijken viel. De babbeltjes hadden met televisie niet veel te doen. De radio had ze zó kunnen overnemen en dan wellicht de aandacht beter kunnen boeien. Nu zag men twee heren in stoelen (de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener, geïnterviewd door Louis Fréquin) die in het „Gastenboek" vriendelijkheden uitwis selden, zich op de vlakte hielden en al leen over onbelangrijke dingen opgewon den raakten. Men zag onder de titel „Test plaat" Liesbeth Heeregrave haar best doen de jongemensen diets te maken dat Judo, Hillbillymuziek en woningnood echt wel hun aandacht waard waren. Na een gezel lig babbeltje van ritmeester Gruppelaar kon men pas echt wat zién: paarden, paar- dendressuur, tot praktijk komend in de rijschool en ruiterkunst in de kinderschoe nen. Daarna liet de edelsmid Nico Huis man interessante bijzonderheden zien van zijn kunst en ambacht - en toen was het weer tijd voor de epiloog, dat wel geen gezellig babbeltje was maar-, zoals gewoon lijk, ook alleen maar iets te luisteren gaf. Beeldschermer In verband met de belangrijke plaats, die de televisie in onze samenleving gaat innemen, heeft de leiding van de VPRO besloten haar programmablad „Vrije Ge luiden" permanent in omvang te ver groten. De verandering betreft in hoofd zaak de uitbreiding van de televisieru briek, waarvoor per dag een halve pagina zal worden ingeruimd. Bovendien zal in het redactionele gedeelte van deze radio- en televisiegids een weekoverzicht van het televisieprogramma worden opgenomen. De overige rubrieken,alsmede de vol ledige binnen- en buitenlandse program ma's krijgen een vaste plaats in het blad, waarmede men de radioluisteraars en de televisiekijkers de grootst mogelijke ser vice wil bieden bij het zoeken naar de programma's. Oscar van Hemel heeft in opdracht van de gemeente Hilversum een Te Deum voor solisten, koor en orkest gecomponeerd ter gelegenheid van het feit dat in mei de hon derdduizendste inwoner van deze stad werd geboren. Het muziekwerk zal voor het eerst worden uitgevoerd op 16 septem ber in Theater Gooiland met medewerking van het Radio-Kamerorkest onder leiding van Roelof Krol, de sopraan Annette de la Bije, de alt Annie Hermes, de. tenor. Arjan Blanken en de bas Laurens Bogtman. Op het programma staat verder een concerto grosso van Pieter Hellendaal, een diverti mento voor kamerorkest van Adriaan Bon- sel en een symfonisch-vocaal gedicht van Oscar van Hemel op tekst van Garmt Stui veling. De N.C.R.V. zendt de volgende middag dit feestconcert uit. Advertentie PHILIPS - GRUNDIG Televisie- en Radiospecialisten Zijlstraat 87 - Haarlem - Tel. 11110 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 3.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tij delijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Lichte muziek. 11.15 Buiten), weekoverz. 11.30 Gram. 12.00 Orgel er, zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Promenade- ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Instr. kwintet. 14.25 Streekuitz. 14.50 Schoolork. 15.15 Boekenwijsheid. 15.35 Kamerork. en sol. 16.20 Van de wieg tot het graf. caus. 16.35 Nieuwe gram. 17.10 Gitaarrecital. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Hammondtrio. 18.45 Gram. i9.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Ge sproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 Metropole-ork. en soliste. 21.20 Soc. comment. 21.35 Trombone-ens. 22.00 Waar blijft de tijd? 22.30 Nieuws. 22.45 Int. festival van Edinburgh: Syrnfonie-orkest. 23.45— 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Ivletropole-orkest en solist. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Lichte muz. 14.40 Amateurs- progr. 15.05 Pianospel. 15.20 De schoonheid van liet Gregoriaans. 15.50 Boekbespr. 16.00 Gram. 16.25 Report, van de tewaterlating van het m.s. „Rotterdam" door H.M. de Koningin. 17.20 Sport praatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.20 Promenade- ork. en solist. 18.05 Journalistiek weekoverzicht. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Gram. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 De gewone man. 20.45 Internat, uitwisselingsprogr. 21.20 Gram. 22.00 Amus.muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22— 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Caus. 12.4a Gram. 13.00 Nieuws 1315 Muz.kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Accord.muz. 15.15 Lichte muz. 15.45 •Accord.muz. 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Zuid- Afrikaanse liederen. 18.00 Wereldtentoonstelling. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Gevar. muz. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram VOOR ZATERDAG NCRV: 17.00—17.30 Voor de kleuters. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA: 20.20 Totebel. NTS: Filmreportage. VARA: 21.15 Weet wel wal :e waagt, vraag- en antwoordspel. Advertentie Van Nelle bestellen I De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank heeft donderdag acht maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest geëist tegen een 22-jarige landar beider, zonder vaste woon- of verblijf plaats en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring in Haarlem. Hem was ten- lastegelcgd dat hij op 28 mei van dit jaar in zijn kosthuis in Haarlem-Oost zijn 58-ja- rigc hospita van een portemonnee met 25,-- zou hebben beroofd na haar eerst met een leren riem op het hoofd te hebben geslagen waardoor zij bewusteloos op de grond viel. Bovendien zou verdachte daar na ook een kast hebben opengebroken en daaruit een geldkistje met inhoud hebben weggenomen. De hospita vertelde voor het getuigen- hekje omstandig hoe alles in zijn werk was gegaan. „Kijk eens meneer, mijn man kwam met de jongen thuis. Mijn man zei dat hij over de straat liep te zwerven en geen onderdak had. Nou ja, je kan zo'n jongen toch niet op straat laten staan, daar ben ik ook geen mens in. Helemaal niks had-ie, geen rooie cent. Hij heeft mijn man met de Luilak geholpen met de fiet senstalling. Als je helpt trekken wij twee dagen van je kostgeld af, hebben we te gen hem gezegd en dat vond hij goed. Op die avond was hij met een moker bezig zijn riem te maken, zo eentje met van die glim mende doppen en die grote gespen, weet u wel. Ik zei nog tegen hem: „Jongen, wacht tot mijn man terugkomt, die maakt dat wel even voor je", maar de jongen wil- Adverlentie Van Nelle bestellen! Wegens verduistering van een grote hoeveelheid verf ten nadele van de Rijks waterstaat heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam vier maan den gevangenisstraf geëist tegen de eige naar van een schildersbedrijf, P. de V. uit IJmuiden en zijn uitvoerder, J. E. uit Vel- sen. De rechtbank te Haarlem had hen, na een eis van zes maanden tot twee maanden veroordeeld. In 1954 werd door het bedrijf van De V. de verkeersbrug over de Moerdijk geschil derd. Uit de daarvoor door de Rijkswater staat beschikbaar gestelde verf hadden de mannen, naar zij bekenden, partijen ont vreemd. Volgens de Rijkswaterstaat zou het totaal 2000 kilo ter waarde van 3828, zijn geweest, doch De V. had zelf opge geven dat het 3000 kilo was. Volgens de op gave van zijn medeverdachte zou het zelfs 5000 a 5500 kilo zijn geweest. Met een paar blikjes, die De V. had weggehaald, was het begonnen. Daarna hadden de mannen een afspraak gemaakt, waarvoor volgens de uitvoerder het initiatief van zijn patroon was uitgegaan, om meer weg te laten halen. Er werd veel meer verf door Rijks waterstaat aangevoerd dan nodig was en hetgeen men wegnam werd als „verwerkt" opgegeven. Indien er teveel verf over bleef zou volgens De V. de opdrachtgever menen dat het werk niet goed was uitge voerd. De V., die voordien nog nooit eer der veroordeeld is, heeft zich bereid ver klaard de schade aan het rijk te vergoe den. De weggehaalde blikken één keer zelfs 1000 kilo met een vrachtwagen werden in Velsen en Beverwijk voor ander werk gebruikt. De verduisteringen kwamen aan het licht doordat de uitvoerder zichzelf ver leden jaar aangaf. Hij heeft zes vonnissen op zijn strafblad staan. Het laatste dateert uit 1936. De beide verdedigers bepleitten clemen tie en verzochten een voorwaardelijke straf op te leggen. De advocaat van de uitvoer der voerde aan, dat het de verdachte wel heel erg gemakkelijk was gemaakt door het „erbarmelijke toezicht". Als hij zich zelf niet had aangegeven zou de verduiste ring nooit zijn uitgekomen. Het gerechtshof zal op 25 september arrest wijzen. de daar niets van weten. Ik ben toen op de grond gaan zitten om het gordijntje van het tafeltje te maken en toen wist ik niets meer, want toen was ik bewusteloos. Toen kwam mijn man thuis, die was sigaretten wezen halen, en die zie: „Je heb een gat in je kop, hoe komt dat?" Nou, ik kon na tuurlijk niet antwoorden want ik lei bewus teloos. Later kwam ik wat bij en hoorde mijn man vragen: „Waar is je portemon nee?" Ik zei zuchtend: „In mijn schort zak", maar er zat niets meer in Ik begrijp er niks van hoe die jongen dat gedaan kan hebben. Hij kon van alles krijgen wat zijn hartje begeerde, genoeg eten en een hele pot thee". Verdachte, in een wit overhemd en spij kerbroek, ontkende iets van de portemon nee af te weten. Hij had alleen een busje met geld weggenomen dat in de kast stond. Ook wist hij niet hoe zijn hospita aan de bloedende wond in haar hoofd kwam. „Ze zal ergens tegenaan geval len zijn", opperde hij. De man van de beroofde vrouw vertel de dat hij niets bijzonders had opgemerkt die avond. Toen hij, na sigaretten te heb ben gehaald, thuis kwam, liep hij verdach te tegen het lijf. Deze riep hem toe: „Er is ruzie boven" en had het op een lopen ge zet. In de kamer had hij zijn vrouw met een bloedende hoofdwond op de grond ge vonden. „Ik ben naar buiten gerend en heb aan een agent gevraagd of hij geen jongen had gezien in een wit boezeroentje". Het gestolen geld was de verdienste geweest van een hele dag Luilak. Een hamer had deze getuige niet gezien, wel had hij opge merkt dat verdachte die avond een zware riem met zwaar beslag had gedragen. De ze riem was later spoorloos verdwenen. De officier van Justitie achtte geen wet tig bewijs aanwezig voor de mishandeling maar wel voor de diefstal. „Deze verdach te is een buitengewoon gevaarlijk zwer vertje. Het is zeer gewenst dat er een goed psychiatrisch rapport over hem wordt uitgebracht", aldus mr. Van der Valk Bouman. Verdachte's raadsman, mr. J. W. Rutgers, sloot zich aan bij hetgeen de officier aangaande het psychiatrisch onderzoek van zijn cliënt opmerkte, waar na de rechtbank besloot deze zaak terug te verwijzen naar de rechtercommissaris voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport over verdachte. Advertentie Van Nelle bestellen! Op het internationale vocalistenconcours te 's-Hertogenbosch zijn voor de alten en tenoren geen prijzen uitgereikt. Bij de sopranen en de bassen zijn behalve de eer ste prijzen ook twee tweede prijzen uitge reikt. Vijf van de deelnemers hebben een eervolle vermelding gekregen. Bij de bas sen ging de eerste prijs naar Ranken Busby uit Engeland; de tweede prijs naar Be nard Kruysen uit Den Haag en Aurelio Estanislao van de Filippijnen. Bij de sopranen kreeg Elizabeth Simon uit Enge land de eerste prijs. Tweede prijzen wer den toegekend aan Maria Antonietta Sighele uit Italië en Halina Slonicka uit Polen. De alt Nell Allen uit Duitsland, de tenor Willian Flavin uit Amerika, de bassen Jerzy Szymanski en Jerzy Artysz uit Polen en de sopranen Evelyne Lier uit Amerika en Loris Sutton uit Engeland verwierven eervolle vermeldingen. De aanmoedigingsprijs, die beschikbaar gesteld is door de Vereniging tot. Bevorde ring der Toonkunst, ging naar de sopraan Alida Legué uit Utrecht, die tot. in de demi-finale is gekomen. Advertentie Van Nelle bestellen Het onderzoek dat het Zoölogisch Labo ratorium van de rijksuniversiteit te Utrecht instelt naar het gedrag en de verspreiding van vleermuizen in ons land geschiedde totnutoe door het aanbrengen van een ring aan een der vleugels van de vleermuis. Gebleken is echter, dat deze ringen soms door beknagen onleesbaar worden gemaakt of dichtgebeten worden, waardoor een beschadiging aan de vleu gel ontstaat die de dood van het dier kan veroorzaken. Een Poolse onderzoeker heeft het laboratorium in Utrecht een aan tal oormerken ter beschikking gesteld. Bij wijze van proef is thans een aantal vleermuizen van deze Poolse oormerken voorzien en losgelaten. De oormerken dragen het opschrift: Akad, Nauk, Wars- zawa met het nummer van de serie 2401- 2500. Het instituut verzoekt het publiek bij eventuele vangst van zo'n vleermuis het oormerk niet te verwijderen, doch het nummer te noteren en dit door te geven aan: Zoölogisch Laboratorium, Janskerk hof 3, Utrecht, en het dier weer in vrij heid te stellen. Verzocht wordt dode die ren aan het laboratorium te sturen. Wat hadden Joef en Brum die dog hun handen vol! Hoeveel visjes 2e al hadden opgevangen en netjes opgepoetst, wisten ze al gauw niet meer; het waren er heel wat. Soms zelfs moesten ze samen een lange, dikke paling behandelen, omdat dat te lastig was voor één alleen. Nee, dat viel niet mee hoor. Opeens gaf Joef een kreet. Een stekelbaars had hem venijnig in zijn vingers geprikt! „Lelijkerd!" zei hij nijdig, op zijn vinger zuigend. S354 Advertentie Tegen een 44-jarige transportgeleider der rijkspolitie uit Den Haag heeft de pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Am sterdam donderdagmiddag in hoger be roep wegens grove schuld aan de ontsnap ping van een gedetineerde bevestiging ge- eist van het vonnis van de rechtbank te Haarlem: een boete van 150,-- subsidiair 30 dagen hechtenis. De man erkende een fout te hebben gemaakt, doch niet in die mate schuldig te zijn zoals de rechtbank had geoordeeld. Op 30 juli van het vorig jaar moest een gedetineerde van het huis van bewaring te Haarlem naar de gevangenis te Groningen worden overgebracht voor het ondergaan van zijn straf. Zowel de adjunct-directeur als een ambtenaar van de administratie en de portier hadden de transportgeleider er voor gewaarschuwd, dat de gedetineer de „vluchtgevaarlijk" was. De adjunct-di recteur had zelf geadviseerd de transport auto in de remise te plaatsen, doch dat zou volgens de geleider te veel tijd hebben ge kost. De transportgeleider had de gedeti neerde geen handboei aangedaan en ook geen „broekstok". Voorts had hij na gelaten zijn ondergeschikten, die buiten in de wagen bij andere gedetineerde waren, te waarschuwen. De gevangeniswagen stond met de ach terzijde voor het gebouw en er was nog maar een ruimte van 70 cm. over. Toen de gedetineerde bij de geopende buitendeur kwam wierp hij de tran: portgeleider een jas over diens hoofd, waardoor deze even was uitgeschakeld, en nam de vlucht. De portier van 'het huis van bewaring, greep de tweede gedetineerde, die ook vervoerd moest worden, beet. De transportgeleider kon door zijn gezondheidstoestand niet aan de achtervolging deelnemen en durf de ook niet te schieten omdat een kinder speelplaats dwars door het schootsveld liep. De gedetineerde is pas enige maan den later door de politie in Den Haag ge pakt. Het hof en de procureur-generaal na men het de geleider zeer kwalijk, dat hij ondanks de waarschuwingen geen extra maatregelen had getroffen. De raadsman achtte geen grove schuld bij zijn cliënt aan wezig. Het Hof zal op 25 september arrest wij zen. Muziekopdracht. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de componist Peter Schat te Utrecht opdracht verleend tot het compo neren van een werk voor vijf tot zeven blaasinstrumenten. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Noordbergum (toez.) C. Vijf huizen, vicaris te Drachten te Nieuw- Lekkerland (wijk Dorp) L. Trouwborst te 's-Grevelduin-Capelle. Geref. Kerken Benoemd tot medewerker in de evange lisatie-arbeid te 's-Gravenhage-Oost J. Bakker, kand. aldaar. Baptisten Gemeenten Beroepen te Vriescheloo J. H. Stukkers te Nieuw-Weerdinge. Chr. Geref. kerken Beroepen te Rotterdam-Charlois H. v. d. Schaaf te de Krim (O.) te Klundert D. Slagboom te 's-Gravenzande. Bedankt voor 's-Gravendeel A. H. Schip pers te Hillegom. Een helikopter zal morgenmiddag het 300 kg. wegende kruis op de gerestaureer de torenspits van de r.k. kerk in Nispen plaatsen. Aan de onderzijde van het kruis is een stalen kegel gemonteerd, die precies op de houten top van de torenspits past. De piloot moet er op letten dat de armen van het kruis evenwijdig komen te staan met de voorzijde van de kerk. Is het kruis een maal geplaatst, dan heeft een leidekker niet meer te doen dan het beschermende papier van het verguldsel af te halen en de korf op de houten spits vast te schroe ven. Voor deze „operatie-kruis", die niet langer dan een half uur zal duren, is ge repeteerd op het vliegveld Zestienhoven met een helikopter, belast met eenzelfde gewicht als dat van het kruis. Ruim vijftigduizend bezoekers hebben reeds op de jubileumtentoonstelling „Mid deleeuwse Kunst der Noordelijke Neder landen" van het Rijksmuseum te Amster dam bezocht. Talrijk zijn de verzoeken om verlenging van de tentoonstelling. Ver plichting tegen de honderdvijfenzestig in zenders over de gehele wereld maakt het onmogelijk aan dit verzoek te voldoen. On middellijk na sluiting der tentoonstelling op 28 september zal reeds met de verpak king en verzending worden aangevangen. Teneinde toch een verruiming van ope ningstijden te verkrijgen zal de tentoon stelling tot 28 september op alle werkda gen ook 's avonds geopend zijn van 19.30-22 uur. Advertentie 36. „Ik ben voor zaken de stad uitgeweest. Het spijt mij erg." Het speet hem werkelijk, nu zij zo dicht bij hem zat en tegen hem glimlachte. Sing Toy was aller liefst. Op zijn vragen knikte zij alleen maar even met haar hoofd en antwoordde, met gesloten lippen, een charmant en buitengewoon effectvol „hm, hm." Zij sloeg haar arm om zijn schouder. „Nu, heb je erover nagedacht?" „Hm, hm." „Wil je met me trouwen?" „Hm, hm". Zij omhelsden elkaar en Sing Toy, ge dachtig aan Vicky's raad, overdekte hem met kus sen, om er zeker van te zijn, dat er geen misver stand was en dat de jacht van de achtervolgde en de achtervolger ten einde was. „Daarmee zit hij voorgoed vast, zoals Vicky zegt," dacht Sing Toy. En Freddie bezweek. Het duurde enige minuten voor dat hij bekomen was van de kruitdamp. Hij ging rechtop zitten en haalde een kam uit zijn zak om zijn waardigheid te herstellen. Hij bestelde een fles cham pagne. „Laten we het vieren." Plotseling voelde hij zich als een veroveraar of een jager, die zijn buit binnenhaalt, daarmere het proces omkerend. Hij was geweldig met zichzelf ingenomen. Nu horen wij bij elkaar en je wordt mevrouw Fre derick A.T. Fong. Tjonge, het is reusachtig om met zo'n beroemdheid getrouwd te zijn." „Wanneer gaan we trouwen?" „Nog niet dadelijk." Freddies stem was een beet je zacht. „Maar ik ga morgen een verlovingsring voor je kopen." „O, Freddie!" Sing Toy had een goed nagebootste techniek, voor al onder de invloed van alcohol. Zij had een aan stellerig haaltje in haar stem, het lage, langzame en zachte haaltje, dat mannen graag horen. Het was als een onzichtbare draad van vrouwelijke klanken, die Freddies zinnen deed tintelen en zich om zijn hart wond. Haar hoofd zakte op Freddies schouder. „Wat ben je toch knap, Freddie", kirde zij. „Wat zei Sandy ook weer?" Je moest koningin van Shanghai zijn Maar nu zal ik voor je zorgen en je bent helemaal van mij." „Hm." „En vergeet niet, dat wij Chinezen zijn en dat je me als een brave echtgenote moet gehoorzamen". „Hm, hm." Plotseling trok Sing Toy haar hoofd van Freddie's schouder terug en ging rechtop zitten. „Wat is er?" „Niets. Ik wil liever rechtop zitten. Kom, laten wij gaan dansen". Zij gingen naar de dansvloer en dansten. Sing Toy nestelde zich dicht tegen hem aan. Freddie had juist de goede hoogte om mee te dansen. Zij zeiden niet veel maar dansten in een eigen, intiem, betoverd wereldje. En Sing Toy hield hem vast en 't scheen of hij zich nooit meer los zou kunnen maken uit haar bekoring. „We zijn verloofd", kondigde Sing Toy aan toen Freddie weg was en zij Vicky weer ontmoette. Vicky wenste haar van harte geluk. „Wat heb ik je gezegd?" „Wel bedankt voor de goede raad. Hij is lang en knap en hij heeft een heleboel in de melk te brokkelen in de Chinezenwijk. Vind je hem niet reuzeknap?" „En of. Je boft, Sing." „Freddie is eigenaardig. Ik ken hem eigenlijk nog niet goed. Weet je wat hij tegen me zei? Dat was na dat ik ja had gezegd. Hij wilde, dat ik zou beloven hem altijd te gehoorzamen als een brave echtegenote". „Ho, Ho!" Vicky lachte „En heb je dat beloofd?" „Ik heb geknikt". Vicky lachte weer, alsof zij het buitengewoon grap pig vond. „Daar ben ik blij om. Maar het is werkelijk enig". „Wat is er voor enigs aan?" „Dat hij aan zoiets gedacht heeft. De hoofdzaak is, dat je hem hebt. Nou, je hebt geluk gehad! HOOFDSTUK 12 In juli 1937 werd China plotseling nieuws van de voor pagina! De oorlog met Japan was begonnen. De fami lie Fong en de hele Chinese gemeente leefden koorts achtig mee. De Chinezenwijk was een kokende oven van demonstraties en vaderlandslievende activiteit. De Chinese kranten gaven extra edities uit of drukten aanplakbiljetten met het laatste nieuws en er was een nooit ophoudende stroom mensen, die stil stonden om ze te lezen. De Chinezen in Amerika organiseerden zich hielden inzamelingen en stuurden een stroom van Ame rikaanse dollars naar China. Zij deden dit met een fan tastische vrijgevigheid, die moeilijk te geloven is. Wasmannen en restauranthouders en kelners stortten vaste maandelijkse bedragen. Aan het eind van 1940 werd geschat, dat de buitenlandse Chinezen (over de hele wereld) driehonderd miljoen dollar hadden ge stuurd om de oorlog te helpen voeren. Tegen de tijd, dat de Verenigde Staten in oorlog kwa men, zonden zij ongeveer zeven miljoen Amerikaanse dollars per maand naar huis. Een belangrijk deel hiervan kwam van de Chinezen in Amerika en hiervan waren de voornaamste bronnen de Chinese wasman nen en de restaurantseigenaars. Iedereen wist dat het Mandsjoe Keizerrijk hoofdzakelijk met het geld van de wasmannen was omvergeworpen en nu gaven zij op nieuw om hun land te redden. Tom Fong Sr. droeg zijn hoofd rechtop. Hij had zich nooit met de politiek bemoeid. Tien jaar geleden was hij blij geweest toen de Nationalistische Révolutie van Kanton uit begonnen was. Revoluties schenen altijd uit Kanton te komen. De revolutionairen trokken naar het noorden en brachten de eenheid in China. Hij was blij en daarbij was het gebleven. Maar nu gebeurde er plot seling iets, dat hem zeer na aan het hart ging. Hij was in dit land heen en weer gedreven en hij had zich zijn weg gebaand zoals het water, dat symbool van Taoïs- tische wijsheid, dat de lage plaatsen zoekt en overal doordringt. Laotse's filosofie, zoals hij die uit de Chine se spreekwoorden kende was de filosofie van het zich verschuilen, van het zoeken van de nederigen en het zich dom voordoen, van de kracht van de zachtheid en de zegen van de ootmoed, de schijnbare onnozelheid van de ware wijzen, de domheid van de praatzieken, het tactische voordeel van zich stil te houden en de ijdelheid van twist en strijd. Deze filosofie was in waar heid Tom Fongs levenshouding. Laotse had gelijk, zij, die de nedrige plaatsen innemen, kunnen nooit om vergeworpen worden. Hoe worden de rivieren en de zeeën de Meesters der Ravijnen? (Wordt vervolgd) Amerikaanse gasten. Een groep van 85 Amerikaanse hoogleraren, leraren en studenten, die als „Fulbright-grantees" gedurende een jaar in ons land college zullen komen geven of aan een der Neder landse universiteiten of hogescholen zul len gaan studeren, zijn in het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen ontvangen. Het voor hen ontworpen programma is georganiseerd door de „Uni ted States Educational Foundation". Zwarte ooievaar. Sedert enkele dagen houdt zich in de buurtschap Horsthoek bij Heerde een zwarte ooievaar op. Deze zeld zame vogel, die een rode snavel, rode po ten en een wit „vest" heeft, is waarschijn lijk uit een dierenpark ontvlucht. Protest. Twee vertegenwoordigers van leerlingen van twaalf hogere tech nische scholen in Nederland, de heren Th. F. J. Jansen uit Hilversum en Th. Martens uit Heerlen hebben in de Amerikaanse ambassade aan de heer John Snure, pers attaché, een petitie met ruim 13.000 Rand tekeningen aangeboden, die verzameld zijn onder de leerlingen van 12 van de 23 ho gere technische scholen in ons land. Het doel is te protesteren tegen de gebeurte nissen in Little Rock, waar negerleer lingen U-ij het bezoeken van de middelbare scholen m' eilijkheden ondervinden. De heer Snure zegde toe de petitie door te zenden naar het ministerie van Onderwijs in Washington. Voortijdig vuurwerk. Negentien Ne derlandse toeristen die in Sirmione aan het Gardameer in Italië een feest met bij behorend vuurwerk wilden bijwonen, had den al vuur gezien voordat het vuurwerk begon. De boot waarmee zij feestwaarts gingen vloog honderd meter voor het haventje van Sirmione in brand. Omdat de vlammen de benzinetank bedreigden ried de kapitein zijn passagiers aan in het water te springen. Allen deden dat. Zij werden door een andere motorboot gered. Een ontploffing bleef uit, maar de in vlammen gehulde boot zonk na enkele minuten. Advertentie Van Nelle bestellen 1 VRIJDAG 12 SEPTEMBER TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 jaar. 20 uur. Frans Halstheater: „Het dal der begeerte", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Meisjes, mambo's en whis ky", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „El Hakim", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Tabarin", 14 jaar. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De dui- velsbocht", 14 jaar. 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 jaar, 2| uur. ZANDVOORT Theater Mononolc: „De liefdesroman van een koningin". 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. ZATERDAG 13 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Puck met „Tern? naar Bountiful", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, 10 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: ..De jonge leeuwen". 18 iaar, 14 en 20 uur. Frans Halstheater: ..Het dal der b^eerte", 18 jaar. 14.30, 19 en 21.15 uur. T.idn Theater: „Meisjes, mam bo's en whisky". 18 jaar. 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. r "\'or Theater: ..El Hakim", 14 'aar. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The kid", alle leeftijden. 14.30 uur; ..The Prince and the Showgirl", 14 iaar. 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Tabann". 14 jaar, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: ..De duivelsbocht", 14 jaar. 14.30. 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: ..De ion ge leeuwen", 14 en 20 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „De liefdesroman van een koningin", 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. Krelagehuis: Dahliatentoonstelling, 10 tot 22 uur. Brinkmann: Youth for Christ Rally, spreker de heer Th. Kunst, 20 uur. Marswedstrjjden op de Dreef, 20 uur. Advertentie Van Nelle bestellen!

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11