Tien jaar Wereldraad Mode Groen Co Uitgaan in Haarlem Twintig miljoen flessen sherry AIIIER NAAIMACHINES 13 KERKELIJK LEVEN Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Mr. M. H. Huygens trekt zich terug als raadsman van Berkelse arts Oud-SS'er houdt zijn straf van twintig jaar Denen komen in Londen praten over Far Oers Organisator van dames voetbalwedstrijden veroordeeld LEZEN EN LATEN LEZEN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 De Wereldraad van Kerken bestaat tien jaar. Uit de aard der zaak is hieraan de nodige aandacht gewijd tijdens de jaar lijkse vergadering van het Centrale Comité van de Wereldraad, die onlangs in de Deense stad Nyborg is gehouden. Tijdens de openingszitting heeft de secretaris-generaal, dr. W. A. Visser 't Hooft, in zijn jaarrede uitvoerig stilgestaan bij de betekenis van dat jubileum. Het voornaamste streven is er volgens hem op gericht de eenheid der kerk in stijgende mate openbaar te laten worden. Evenwel zo voegde hij er aan toe „laten we de Wereldraad niet beschouwen als een defi nitieve oplossing van het probleem der betrekkingen tussen de kerken onderling." Sedert 1948, aldus dr. Visser 't Hooft, is het aantal leden onzer organisatie tot honderdzeventig gestegen. Gelukkiger dan dit feit moet ons de teruggang van het ledental stemmen, wanneer dit gebeurt doordat twee of meer kerken zich aaneen hebben gesloten, meende de secretaris generaal. „Dat gebeurt helaas nog niet zo vaak als eigenlijk zou moeten. Slechts vier van dergelijke aaneensluitingen konden gedurende deze tien jaren worden gecon stateerd". Over de vaak gelijktijdig vernomen cri- tiek dat de Wereldraad tezeer aan de wes terse politiek of aan de communistische gebonden is, merkte dr. Visser 't; Hooft op „dat zij ons in de" verleiding zou kunnen brengen te geloven, dat wij de veilige mid denkoers varen. Het is zo gemakkelijk de critiek van de ene kant af te doen met te wijzen op de critiek van de tegenoverge stelde zijde, maar dit soort alibi is de chris telijke kerk onwaardig. Zij gelooft: immers noch aan het beginsel van veiligheid door in gelijke mate afstand te nemen van de beide uitersten, noch aan geestelijke neu traliteit. maar zij gevoelt zich geroepen de aandacht van alle mogendheden "ichten (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Dat Ferry Offermann tot de beste cou turiers van ons land behoort, heeft hij tij dens een persshow in zijn landhuis aan de Vinkenveense plassen nog eens duidelijk bewezen. We durven haast wel te be weren, dat hij dè beste is, omdat het genre kleding dat hij ontwerpt naast origi neel en exclusief ook draagbaar is. Een prestatie, die getuigt van zijn groot vak manschap en talent, die niet. vertroebeid worden door het zoeken naar details die excentriek zijn of draperieën, die onbe grijpelijk en verwarrend zijn. De grondslag voor het welslagen van zijn najaarscollectie was al gelegd door de goede keuze van de materialen: mooie zware tweeds in fijn genuanceerde tinten en warme krullige bouclés voor tailleurs en ensembles. De lijn die de gehele collectie door de boventoon voerde was die van de geaccen tueerde taille-lijn. Een brede ceintuur, ge plooide bandeau of sjerp benadrukte een enigszins verhoogde taille, die smal inge snoerd was. Het vormde een logische on derbreking van een recht lijfje en een even uitstaande rok of de overgang van een ruige rok naar een lijfje van velours chiffon. Dit materiaal zagen we verschil lende malen als strak lijfje verwerkt boven een wollen fantasiestof. Vooral voor paars bleek de couturier een sterke voor keur te hebben. In deze tint was ook een ensemble, waarin hij al zijn nieuwe mode ideeën tot uitdrukking had gebracht: on der het jasje dat met een strik gesloten was, werd een strakke japon gedragen met olijfgroen velours chiffon lijfje met een geplooide bandeau in de taille. De mantels vertoonden het brede sil houet, dat onderstreept werd door een grote cape-kraag of pelerine met franje, een garnering, die ook nog op verschil lende andere manieren werd toegepast. Bij de cocktailjaponnen trof ons de bijzon dere uitwerking van de rug op. De even uitstaande rugpanden, die over de strakke robe uitwaaiden gaven vaak een verras send effect dat nog verhoogd werd dooi de mooie materialen. De collectie die als „La belle Hollan- daise" was aangekondigd zal zeker de schoonheid van de Nederlandse vrouw verhogen. De najaarsshow van De Groot, een jeug dige damesmodezaak, toonde in Treslong een collectie die getuigde van goede smaak en durf. De nieuwe mode-lijn vond een dankbare uitwerking in de tailleurs, iaponnen en mantels, waarvan het sil houet uitgesproken jeugdig is. Ook hier weer de zo modieuze blousende rug die zachtjes uitvloeide in een half ceintuurtje, strikje of bandeau. De materialen waren mooi van kwaliteit en aangepast aan het type en de leeftijd van de draagster. Zo za gen we voor de wat oudere vrouw tailleurs in de klassieke lijn van harige tweed of warme wevenite. Voor het slanke vrouw tje waren de japonnen en ensembles in wollen jacquard, jersey en beige terlenka. waarin we alle nieuwe mode-ideeën ver wezenlijkt vonden: de even bloesende rug werd door een klein ceintuurtje bedwon gen, en het ronde halspasje met straal- plooitjes vond een voortzetting in een knoopsluiting tot onder aan toe. Was bij sommige modellen de taille nauwelijks of niet aangegeven, een andere keer zagen we juist weer een sterke accentuering van deze lijn. In een bijzonder mooie cock tailjapon van zwart fluweel (zeer mo dieus voor dit seizoen) triomfeerde de ho ge taille, die door een brede ceintuur met een witte roos als sluiting nadruk kreeg. Veel van de japonnen en tailleurs waren op zijde gevoerd, waardoor de mooie stof fen nog beter tot hun recht kwamen. Zelfs de nouveauté's op stoffengebied zoals een losgeweven wollen stof met een wafelpiqué dessin en de krullerige bouclé tweed ontbraken niet; evenmin de nieuwe kleurencombinatie cyclamen-zwart. De mantels waren bijna alle zonder sluiting; en vaak gegarneerd met een bontkraag. Bij de japonnen bleek er een voorkeur te bestaan voor een garnering van paarlemoeren knoopjes of voor mooie beschilderde metalen knopen. En de heer De Groot zou zijn beroep verloochenen, wanneer hij ook niet enkele van zijn zeer geslaagde modellen door een herenmannequin liet tonen, waar nou veautés als broekspijpen zonder overslag en een Egyptisch linnen regenjas in chan geant met een kameelharen voering zeer veel aftrek vonden. Katij op de goddelijke wil en het goddelijk ge richt. De Wereldraad moet, onafhankelijk, niet van, maar in de wereld staan, want in la'atste instantie is de Raad slechts reken schap verschuldigd aan God". Nieuw gebouw Tijdens de vergadering in Nyborg is een plan goedgekeurd om twee miljoen vijf honderdduizend pond sterling bijeen te brengen voor de bouw van een nieuw hoofdkwartier voor de Wereldraad van Kerken in Genève. Bisschop Henry Knox Sherrill, een van de presidenten van de Wereldraad, zal als voorzitter optreden van een internationaal comité dat de benodigde gelden bijeen zal brengen. Indien dit bevredigend verloopt, zal met de bouw in het najaar 1959 begon nen worden. In 1961 hoopt men gereed te zijn met het tweehonderdzesendertig ka mers bevattende gebouw, dat op een ter rein vlak bij dat van de UNO verrijzen zal. De kerken, die bij de Wereldraad zijn aan gesloten, hebben de verantwoordelijkheid op zich genomen om driehonderdduizend pond sterling bijeen te brengen. De rest verwacht men te ontvangen van stichtin gen en particulieren in de landen waar de honderdzeventig kerken gevestigd zijn. De Wereldraad zetelt thans in een chalet, hou ten barakken en een aantal gehuurde hui zen in Genève. Eén gift, die ons als Nederlanders bijzon der treft, is reeds ontvangen. De Church World Service der Verenigde Staten heeft namelijk voor het nieuwe gebouw tiendui zend dollar geschonken ter nagedachtenis aan de twintig leden van de Amerikaanse Church of the Brethren, die bij de jongste ramp van de K.L.M. om het leven zijn gekomen. Deze omgekomen K.L.M.-passa giers hadden in Duitsland deelgenomen aan de viering van de fweehonderdenvijf- tigste verjaardag van hun kerk. Ontwapening In een van de slotzittingen te Nyborg hebben de leden eenstemmig een door de Duitse bisschop Otto Dibelius, een der pre sidenten van de Wereldraad, opgestelde verklaring inzake de ontwapening aan vaard. De verklaring luidt als volgt. De regeringen die atoomwapenen ver vaardigen, hebben een eerste stap gedaan om de proefnemingen met deze wapenen onder internationale controle te brengen. Wij verheugen ons over dit teken, dat er een betere verstandhouding tussen de vol ken begint te komen. Tegelijkertijd richten wij ons in grote ernst tot de staatslieden der wereld met het dringende verzoek om niet met dit begin tevreden te zijn. maar om met moed en vastberadenheid voor waarts te gaan op de weg die nu is ge opend. Het stopzetten van de proeven met atoomwapenen, een jaar geleden door ons bepleit, moet leiden tot. nauwgezette pogin gen om een eind te maken aan de pro- duktie van kernwapenen en om de be staande bewapening te verminderen. Om dit. tot stand te brengen zijn vriendschap en vertrouwen tussen de volken onontbeer lijk. Wij hebben behoefte aan een „open samenleving", waar de mensen elkander onbelemmerd kunnen ontmoeten en elkan der leren begrijpen en vertrouwen. Wij doen een beroep op de kerken om mee te helpen de weg tet banen voor zulk een open samenleving. Wij weten welke grote moei lijkheden er moeten worden overwonnen. Maar wat onmogelijk is bij de mensen is zeker mogelijk bij God. Wij bidden hem. die de lasten en het leed van de mensheid op zich genomen heeft, om leiding en kracht bij onze arbeid voor vrede op aarde. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Advertentié KANTOORMACHINES M. STRIJLAND Schoterweg 5-7 - Haarlem - Tel- 15414 Mr. M. H. Huygens te '-Gravenhage heeft zich teruggetrokken als raadsman van de tot levenslang veroordeelde vroe gere Berkelse arts O. Mr. H. Schootstra uit Leeuwarden is thans aan O. als raadsman toegevoegd. Mr. Huygens is destijds als verdediger van O. opgetreden bij de behandeling van de tegen de arts wegens beschuldiging van moord op zijn echtgenote, aanhangig ge maakte strafzaak. Op 8 april heeft mr. Huygens zich, op verzoek van O., bij de griffie van de rechtbank te Leeuwarden aangemeld als raadsman, naar aanlei ding van het feit dat in de gevangenis te Leeuwarden de gedetineerde L. tengevol ge van vergiftiging was overleden. Mr. Huygens heeft aan het ANP ver klaard, dat hij en dokter O. in goede har monie zijn overeengekomen, dat de om standigheden althans in dit stadium van de strafvervolging het voor mr. Huy gens noodzakelijk hebben gemaakt, zich als raadsman terug te trekken. De beweegredenen daartoe zijn ge weest, dat mr. Huygens de middelen en de tijd ontbreken om die toewijding en aan dacht aan het lijvige dossier te wijden, waarop zijn cliënt recht heeft. Indien mr. Huygens deze zaak met de nauwkeurig heid die zijn cliënt toekomt zou willen be handelen, zou hij tenminste twee of drie dagen per week in Leeuwarden moeten zijn voor dossierstudie en conferenties met zijn cliënt, hetgeen hem te enenmale on mogelijk is. Door oppervlakkige behande ling van de zaak zouden de belangen van dokter O. schade lijden. Mr. Huygens verklaarde voorts nog een motief te hebben om zich uit deze zaak te rug te trekken. De justitie te Leeuwarden blijft namelijk weigeren thans reeds een psychiatrisch onderzoek naar de geestes toestand van dokter O. te laten instellen. Volgens de mening van mr. Huygens uiteraard een lekenmening, zoals hij zei is de geestelijke gesteldheid van dokter O. zo hard achteruit gegaan, dat mr. Huy gens het niet verantwoord acht zonder psychiatrisch onderzoek in deze zaak ver der te blijven werken. „Uit dit terugtrek ken mag stellig niet worden afgeleid, dat ik niet een groot aantal twijfelpunten in het dossier aanwezig zou achten," zo be sloot hij zijn verklaring. De bijzondere strafkamer van de Am sterdamse rechtbank heeft de oud-SS'er S. de B. niet ontvankelijk verklaard in zijn verzet tegen de uitspraak van het bijzonder gerechtshof van ruim tien jaar geleden, waarbij hij tot twintig jaar gevangenis straf was veroordeeld wegens verraad van Joden. De man zal zijn straf dus alsnog moeten uitzitten, tenzij de Hoge Raad in cassatie anders zal beslissen. De B. had kans gezien vlak voor zijn veroordeling uit een kamp voor politieke delinquenten te ontvluchten. Tot eind juni van dit jaar wist hij zich in Amsterdam schuil te houden. Kort na zijn ontsnapping uit het kamp werd hij tot twintig jaar ver oordeeld. Volgens de wet heeft iedere ver dachte het recht om binnen veertien dagen nadat hij van de uitspraak heeft kennis genomen beroep aan te tekenen. De man verklaarde bij zijn aanhouding dat hij nooit van zijn vonnis kennis heeft kunnen nemen. De rechtbank achtte dat echter onwaar schijnlijk. LONDEN (UPI) In Londen is een Deense visserij-delegatie van vier man aangekomen, die onder leiding van de Deense minister van Financiën, Viggo Kampmann, met de Engelse regering be sprekingen zal voeren over het besluit van de autoriteiten op de Far Oers om de ter ritoriale grens van deze eilanden tot 12 mijl uit de kust te verleggen. De minister van Financiën verklaarde desgevraagd, dat de Deense delegatie niet graag een compromis zal sluiten, maar daar nochtans toe bereid is, wanneer van En gelse zijde „een redelijk voorstel wordt gedaan". De Deense delegatie gaat echter uit van het standpunt, dat een territoriale zone van twaalf mijl uit de kust in het ge bied van de Atlantische Oceaan algemeen aanvaardbaar is. MADRID (Reuter) Spanje heeft op 26 augustus krachtig bij IJsland geprotes teerd tegen de uitbreiding van de territo riale wateren tot twaalf mijl. Dit heeft de Spaanse nationale radio-omroep donder dag meegedeeld. In een nota werd gezegd, dat het „een zijdige IJslandse besluit ernstige verliezen voor de Spaanse vissersvloot zou meebren gen. De uitbreiding is niet gebaseerd op een of andere internationale overeen komst of visserijconventie", aldus de nota. De lekenrechtbank in Berlijn heeft de 43-jarige dr. Gert B., organisator van da- mesvoetbahvedstrijden, wegens oplich ting tot een jaa: gevangenisstraf veroor deeld. Hij had in nov. 1957 zonder kapitaal een z.g. Europees dames voetbalkampioen schap op touw gezet, waarvoor Engelse, Oostenrijkse, Nederlandse en Duitse teams waren uitgenodigd. Het toernooi werd een fiasco en drie transportonderne mingen en een hotelhouder, die gelden hadden voorgeschoten, werden voor een bedrag van meer dan 10.000 mark bena deeld. Het vonnis is nog niet in kracht van ge wijsde gegaan. Het gerecht noemde de verdachte een lepe oplichter, die echter veeleer uit zucht naar avontuur en licht zinnigheid dan uit misdadige aanleg had gehandeld. Advertentie Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Speciale aanbieding in 'onze nieuwe Mode-corner! Uitsluitend geldig van zaterdag 13 t/m dinsdag 16 september. Sportieve pull over met V-hals of ronde hals uit 100% wol, fully fashioned. Import! Met lange mouwen. In diverse modetinten. Slechts f 8.95 TONEEL Zaterdag 13 september Stadsschouwburg 20 uur: De toneelgroep „Puck" geeft een voorstelling van „Terug naar Bountiful", toneelspel van Horton Foote; Walter Kous voert de regie en medewerkenden zijn: Aaf Bouber, Karin Haage, Mar. van Waveren, Guus Verstraete, Jan Hundling en Will van Seist. Zondag 14 september Stadsschouwburg 20 uur: herhaling van het toneelspel „Terug naar Bountiful". Woensdag 17 september Stadsschouwburg 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voorstelling van „De humorist", toneel stuk van John Osborn, vertaald door Alfred Pleiter. Regie en hoofdrol Paul Steenbergen, met Ida Wasserman, Myra Ward, Coen Flink e.a. MUZIEK Zaterdag 13 september Dreef 20 uur: Mars wedstrijd van een twintigtal muziek korpsen en drumbands uit Kennemer- land. Maandag 15 september Grote Kerk 15.30 uur: Arie Peters geeft een beiaardbespe ling. Dinsdag 16 september Grote Kerk 20 uur: Op het orgel in de Grote Kerk geeft de stadsorganist Piet Koe een concert; zijn programma vermeldt werken van J. S. Bach. J. Pachabel, J. J. Cabanilles en Reger. Donderdag 18 september Grote Kerk 15 uur: Piet Kee speelt op het orgel in de Grote Kerk werken van J. K. Kerll. G. Frescobaldi, Th. Weelkes, D. Buxtehude. J. S. Bach, J. L. Krebs, H. Radings en C. Kee. DIVERSEN Maandag 15 september Stadsschouwburg 20 uur: Voor Bescherming Bevolking wordt een bindingsbijeenkomst gehou den. waaraan meewerken Georgette Ha- Pepe Juarez -liep bedaard tussen de wijnstruiken van Jerez door met een paar zware schoenen in zijn hand. Ik zag, dat de zolen voorzien waren van regelmatige rijen punten en dacht een ogenblik, dat hij op weg was naar een atletiekwedstrijd. Maar die veronderstelling verwierp ik onmiddellijk, want deze uit rusting zou meer een handi cap dan een voordeel voor hem betekenen. Ik volgde hem en bereikte na enkele minuten een grote boerenschuur op een open plek in de wijngaard. Enkele andere mannen met dezelfde buitenmodel spikes bij zich stonden op hem te wachten. Zij waren blootsvoets en had den plaatsgenomen op een laken; het kostte me niet veel inspanning te concluderen, dat hun voeten juist een gron dige wasbeurt hadden onder gaan. Vlak voor hen was een geweldige bak opgesteld, ge vuld met duizenden trossen druiven. „Opschieten, Pepe!", riepen de mannen. Pepe bromde iets onver staanbaars en verdween in de schuur. Ik hoorde het driftig gespat van water en begreep, dat Pepe ook aan een zuive- ringskuur begonnen was. Even later werd hij door twee kornuiten naar buiten ge dragen en als een kostbaar voorwerp naast de anderen op het laken gedeponeerd. Intussen was mij bij nadere beschouwing tevens opgeval len hoe schoon de schoenen waren. En ook ontdekte ik, dat de pinnen in de zolen weliswaar in rijen stonden, maar elk op zichzelf in een iets andere richting wees. De vier mannen trokken Onder normale omstandigheden begint tegen het einde van september de oogst van de druiven, waaruit de beroemde sherry wordt vervaardigd. Tussen de zeventig en tachtig percent van deze uit Jerez de la Frontera afkomstige drank wordt door de Engelsen geconsumeerd. hun schoenen aan en begon nen met. ritmische be wegingen de vruchten te ver trappen. In de schaduw van een boom zat een man met. een gitaar. Hij speelde de ene na de andere vurige flamenco en werd begeleid door don kere vrouwen met even don kere. geheimzinnige stemmen. De druivenoogst rondom Je rez was begonnen. Wat ik hier zag vertegenwoordigde slechts een klein gedeelde van het grote werk: het vrijmaken van de most, waaruit straks een jaarproduktie te voor schijn zou komen, gelijk aan de inhoud van twintig mil joen flessen. Ik herinnerde mij nog goed hoe ik de mannen in de Portu gese Douro-vallei in de kuipen met druiven bezig had gezien. Zij deden hun werk met blote voeten „om de pitten niet kapot te maken, waardoor de wijn een bittere bijsmaak zou krijgen", was mij verteld. Maakte deze totaal andere manier van persen dan het verschil uit tussen sherry en port? „O, geen sprake van", zei de deskundige, die vermoede lijk te beleefd was om zich over een dergelijke naïeveteit vrolijk te maken. „Er zijn vele factoren, die bepalend zijn voor het uiteindelijke produkt: de soort druiven, de geolo gische samenstelling van de bodem, het klimaat en het weer, het gistingsproces, de zorg en vakkundigheid van de wijnboeren en de verdere bewerkers, zelfs de ervaring ên liefde van diegenen, die tenslotte de wijn serveren. En wat u hier ziet, het persen, vormt er ook een onderdeel van. Het is uiterst vermoeiend werk en de persers ondervin den bovendien de invloed van de dampen uit het al enigszins gegiste nat. Deze druiven zijn namelijk niet geheel vers meer. Na het plukken worden ze een tijdje op matten van gevlochten esparto-gras te drogen gelegd, waardoor de gewenste concentratie van het sap ontstaat en een lichte gis ting begint". „En wat er nu nog over blijft. pitten en schillen, wordt gebruikt voor bemesting. Er gaat van de wijnoogst inder daad niet zo heel veel ver loren". „En levert, de pit ook zijn aandeel in de smaak en de kwaliteit?" Hij keek even verwonderd. „Ach, u denkt aan die schoe nen met punten. Laat ik u gauw uit de droom helpen u hebt gezien hoe schots en scheef de pinnen uit de zool steken. Welnu, juist daardoor glijden de pitten er langs heen. Er wordt er niet één vermor zeld. Het voordeel is, dat er een veel groter percentage most bij eerste persing vrij komt. Kom mee, dan zal ik u laten zien wat er verder ge beurt". Hij ging mij voor in het ge bouwtje, de lagar. Een deel van de inventaris bestond uit een metalen schroef van eer biedwaardig formaat. Daar omheen plakte een arbeider de al eenmaal „betreden" pulp. waarna de glibberige substan tie stevig werd opgebonden door middel van lange platte koorden van esparto-gras. Door het verder aanhalen van de schroef kwam de laatste bruikbare most vrij. Lang nadat ik vertrokken was, zweefden de exotische klanken van de flamenco nog om mij heen. Ik begaf mij naar Jerez om getuige te zijn van de beginceremonie van het wijnfeest. Voor de kathe draal was eenzelfde persbak aangesleept en enkele man nen, aangegaapt door de me nigte, hielden zich gereed om te beginnen. De bisschop schreed naderbij en zegende de laatste vracht druiven, di^ in de bak werd gekiept. De omstanders hielden hun adem in. toen de mannen, breed glimlachend, hun zware tred- bewegingen aanvingen. En op het moment, dat de eerste most parelend wegliep en werd opgevangen in een vat. zette een koor van vrouwen in Andaloezische kledij een juichend lied in. Op hetzelfde ogenblik werd een toom sneeuwwitte duiven van het dak van de kathedraal losge laten en de zwierende vlucht van de vogels verkondigde aan allen in een wijde om trek, dat na de zware arbeid de tijd was aangebroken voor zorgeloos feestvieren. Nu restte mij nog slechts een bezoek aan een van de grote bodegas hoe kon ik schrijven over sherry zonder mijn geheugen te hebben op gefrist omtrent de smaak? De heer Bob?*dilla, een groot meester in het vak, brak zijn werkzaamheden gaarne af om mij in zijn etablissement rond te leidén. Honderden vaten, elk zo'n zeshonderd liter be vattend, rijen zich aaneen in koele ruimten. „De wijn wordt pas sherry na toevoeging van een zeker percentage alcohol. De eerste, heftige fermentatie duurt on geveer twee weken, maar daarna gaat het proces, min der zichtbaar, nog geruime tijd door. Na verloop van drie maanden beginnen wij de sortering in kwaliteiten". Moet ik u alle bijzonder heden van dit college-uurtje overbrengen? Het is onmoge lijk. Wat mij, afgezien van de technische explicatie, nog het meest trof. was de mededeling dat Engeland verreweg ,de grootste afnemer van sherry is: tussen de zeventig en tach tig percent, wat neerkomt op veertien tot zestien miljoen flessen per jaar. Cheerio! Ik mocht, ik móest ontel bare malen uit vaten proeven. Mijn gastheer hanteerde met ongeëvenaarde vaardigheid een zilveren puttertje aan een handvat van bijna een meter. Terwijl hij een wijnglas op armafstand hield, goot hij de inhoud van het bekertje zon der een druppel te morsen in het glas. „Moet u ook eens proberen", zei hij hartelijk. Ik heb het geprobeerd. Of het door het vele proeven kwam of door onhandigheid laat ik in het midden, maar slechts enkele druppels be reikten het glas. De rest werd eerlijk verdeeld tussen de vloer en mijn mouw. J. F, Kemming De Stadsbibliotheek te Haarlem heeft de vol gende boeken aangeschaft. Romans: Borstlap. 20-duims Manilla: Eckmar. De maagd en de moordenaar: Elsschot, Een ont goocheling; Montupet, De rode bron: Thole Beis huizen. De godin in het vlammende woud; Geiss- ler. Das gltlckselige Flötenspiel; Wyrsch, Cosmas Damian: Gellhorn, Two by two: King. The man on the rock; Roma ins. Le besoin de voir clair. Ontwikkelingsboeken: Jung, Onze tijd en zijn toekomst: Banning. Typen van zedeleer; Bejaar- denwerk. een taak van de kerk; Meier. De Euro pese economische integratie; Visser, Eenvoudige belastingkunde; Dijkstra. Woord en wederwoord; Fochler-Hauke, De aarde en haar levensvormen, dl. 2: Sluiters, Prisma vogelboek; Groner, Huwe lijk. zwangerschap en geboorte: Dagevos, Huis-, tuin- en cocktailfeestjes: Das. Scooters; von Braun und Ley, Die Eroberung des Weltraums; de Vries. Etymologisch woordenboek (leeszaal); Bate. The oboe; Stonehouse, Het bevroren con tinent: Scholte, Gids voor Griekenland, dl. 2: de Rémusat. Napoleon, zoals een hofdame hem zag, Trevelyan, De vesting van Anzio. gedoorn. Pierre Verdonck en de illusio nist Crochet. Dinsdag 16 september Stadsschouwburg 20.15 uur: Ter gelegenheid van het gou den jubileum van de R.-K. Midden standsvereniging te Haarlem geeft het gezelschap Joh. Kaart een voorstelling van „Potasch en Perlemoer en de peki nees". Donderdag 18 september Stadsschouwburg 20 uur: Tweede bindingsbijeenkomst Be scherming Bevolking met medewerking van Georgette Hagedoorn, Pierre Ver donck en Crochet. Vrijdag 19 september Stadsschouwburg 20 uur: Derde bindingsbijeenkomst Bescher ming Bevolking, thans met medewer king van Frans Vrolijk, Cor van Veen, Fransky, Wim Scholten, en Mary Matho- nel. FILMVOORSTELLINGEN Zondag 14 september Rembrandttheater 11 uur: voorstelling van „Het grote avontuur", alle leeftijden. Zondag 14 september Lido 11 uur: voor stelling van „Zanzabuku" (het rijk der dieren), alle leeftijden. Donderdag 18 september Minerva-theater 20.15 uur: Vertoning der film „I married a witch" en 40 minuten Pauzetheater- cabaret onder leiding van Frans Koster ter opening van het seizoen van de Filmliga 1958 en Pauzetheater. TENTOONSTELLINGEN Kreiagehuis. Dahliatentoonstelling ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan van de Nederlandse Dahlia vereniging; zaterdag 13 en zondag 14 september van 10 tot 22 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend iedere dag van 10 t.ot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur en op zon- en feestdagen van 1417 uur. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende to* de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten, 1017 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 uur, des zondags van 13 tot 16 uur. In 't Goede Uur: Expositie van tekeningen en schetsen van Lily van Cleeff en te vens tekeningen van leden van het Noordhoilands Philharmonisch Orkest. Dagelijks geopend van 1022 uur (tot 1 oktober).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13