Djakarta maakt haast met nieuwe investeringswet CPanda en de protonplopper J RYNBENDE'S NIEUW ROOD Wereldnieuws j Droog en wat meer zon Ook Nederlands kapitaal zal weer welkom zijn" Garanties voor buiten landse investeringen ZccU ió Uet zo Sportkleding Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Oliebuisleiding Rotterdam- Roergebied Voltooiing medio I960 Federale Reservebanken verhogen disconto Bod op de aandelen der Soekowono Frankrijk zal invoerrechten verlagen Latijns-Amerika biedt goede exportkansen Ook de textielnijverheid heeft hoop op herstel Ook Lodaja neemt deel in Franse rijstcultuur Nieuwe afbetalingswet in voorbereiding Van der WERPF S ROBRECHT VOETBAL SPEL J Soda-industrie sterke impuls voor Groningse bedrijvigheid Volgend jaar een produktie ter waarde van f 40 miljoen Indexcijfers van in- en uitvoer Invoer van Belgische appels stopgezet SPORTHUIS SCHOLTE VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 99 (Van onze correspondent in Den Haag) Het riet er naar uit, dat Indonesië bin nenkort de wettelijke bepalingen krijgt, waarbij de noodzakelijke faciliteiten en garanties zyn vastgelegd voor de buiten landse investeringen. Het parlement in Djakarta is tien dagen geleden begonnen met de behandeling van het betreffende wetsontwerp. Minister-president Djuanda diende het ontwerp in „met de meeste urgentie". Twee ontwerpen over de materie waren in voorgaande jaren zelfs niet aan de openingsdebatten toegekomen. Zoals de kaarten thans in de Indonesische volksvertegenwoordiging liggen, kan wor den aangenomen, dat het ontwerp de eind streep zal halen met de uiterst linkse groe pen, voorafgegaan door de Partai Romunis Indonesia, als tegenstemmers. Met deze wettelijke bepalingen hoopt Indonesië een nieuwe sfeer te scheppen, die het mogelijk zal maken het kapitaal, dat het zelf voor zijn nationale opbouw nog voor een groot deel mist, uit het buitenland aan te trekken. Volgens het ontwerp zal het wettelijk zijn toegestaan, dat buitenlands kapitaal in Indonesië werkzaam is op het terrein van de produktie. Het buitenlands kapitaal zal evenwel niet mogen deelnemen aan de spoorwegen, de telecommunicatie, de bin nenlandse scheep- en luchtvaart, de elek triciteitscentrales, irrigatie en waterleiding, munitie- en wapenfabrieken en de atoom centrales, die in de verre toekomst zullen worden gebouwd. De uitvoering van de wet wordt in han den gelegd van de Raad voor de buiten landse investering, waarvan de minister van Economische Zaken voorzitter en de minister van Financiën vice-voorzitter is. Leden zijn verder de ministers van Buiten landse Zaken, Arbeid, „Planning" en de gouverneur van de Bank Indonesia. Een van de taken van de raad zal zijn vast te stellen, welke bedrijven door Indonesische staatsburgers plegen te worden geënta meerd. omdat deze ook zijn gesloten voor het buitenlandse kapitaal. De staat wil zich echter het recht voorbehouden, eventueel buitenlands kapitaal te gebruiken voor de hiervoor gesloten ondernemingen, in de vorm van leningen of door middel van speciale overeenkomsten. Het bedrijf, dat geheel of grotendeels in Indonesië als een afzonderlijke bedrijfseenheid wil werken, moet in de vorm van een rechtspersoon worden opgericht volgens de in Indonesië geldende wetten en zijn zetel in Indonesië hebben. De raad voor de buitenlandse investe ring zal uitmaken op welke wijze het be drijf in Indonesië werkt. Grondrechten De rechten op het gebruik van industriële grond zijn eveneens in het ontwerp vast gelegd. Voor de oprichting van een indu strieel bedrijf, dat voor het land van belang wordt geacht, kan grond in gebruik worden genomen voor 20 jai-en met recht van opstal. Deze termijn kan eventueel worden verlengd. Voor grote ondernemingen kan grond worden verkregen voor maximaal 30 jaren met recht van bedrijf. In speciale gevallen, afhankeijk van de bestemming van de grond, kan de termijn op maximaal Brits-Egyptisch overleg opgeschort De financiële besprekingen tussen Engeland en Egypte, die vorige week in Rome werden hervat, zi.in dinsdag opgeschort opdat de onderhande laars overleg kunnen plegen met hun regeringen. Men wil een regeling bereiken voor de finan ciële vorderingen, die beide landen op elkaar hebben als gevolg van de Suezkanaalcrisis. De onderhandelingen waren in mei opgeschort. Egypte heeft nu 36 miljoen pond aan herstelbe talingen geëist, maar deze is door de Engelse delegatie van de hand gewezen. „Kokosplan" Nieuw-Guinei Drie Nederlandse ingenieurs hebben plannen ontworpen voor de produktie en export van ko kosolie op Nederlands Nieuw-Guinea. Hun be doeling is om op verschillende plaatsen in Nieuw- Guinea fabriekjes op te richten waar de olie uit de kokosnoten wordt geperst. De noten willen zij uit bestaande kokospalmaanplantingen van de Papoeabevolking laten aanvoeren. Tevens is in het plan in nieuwe kokosaanplant voorzien. Schatkistpromessen Op 15 september zal ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrijving worden opengesteld op schatkist promessen met een looptijd van respectievelijk drie en twaalf maanden, t;ot een bij de toewijzing vast, te stellen bedrag. De schatkistpromessen ziin. zoals gebruikelijk, groot. 100.0000 en wor den uitgegeven onder dagtekening van 18 sep tember 1958. Staalproduktie der E.G.K.S. De staalproduktie van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal heeft in augustus 4.369.000 ton bedragen, tegen 4.789.000 ton in de vorige maand. Duitsland heeft in augustus 1.860.000 ton, Saarland 285.000 ton. België 473.000 ton. Frankrijk 957.000 ton, Italië 410.000 ton Lu xemburg 263.000 ton en Nederland 121.000 ton geproduceerd. Leningen voor India De V S. zullen in de komende tien maanden een reeks leningen voor de economische ontwik keling van India verstrekken ter gezamenlijke waarde van 100 miljoen dollar. Produktie van Ngombezi De n.v. Cultuurmaatschappij „Ngombezi" deelt mede, dat de sisalproduktie van.- haar in Oost- Afrika gelegen ondernemingen in augustus 1958 398 ton bedroeg (vorig jaar 352 ton). De produk tie in de maanden januari tot en met augustus was 2403 ton (voor de overeenkomstige periode in 1957 2443 ton). BOAC weer naar Zuid-Amerika De BOAC zal haar vliegdienst Londen—Zuid- Amerika via Bermuda, Barbados en Trinidad naar Caracas in Venezuela heropenen. Het plan is de diensten op Zuid-Amerika later uit te brei den. De BOAC-lijn op Buenos Aires en Santiago werd in 1954 gestaakt, toen men moeilijkheden met de „Cornets" had, zodat de toestellen var. dit type uit de dienstregeling genomen moesten worden. Op de lijn naar Caracas zal gevlogen worden met Bristol Britannia's. Souvenirbeurs in Utrecht Op de parterre van het jaarbeursgebouw Vre- denburg te Utrecht zal van 12 t.m. 16 januari een souvenirbeurs worden gehouden. Aan deze beurs nemen zowel fabrikanten, groothandelaren als importeurs deel. Franse melkprijs verhoogd De Franse melkprijzen zullen op 1 oktober met 8 a 9 percent worden verhoogd. Het is echter de verwachting, dat ook de boterprijs in de winter maanden geleidelijk zal stijgen. Opleiding Euratoom-deskundigen De Euratoom-commissie te Brussel heeft don derdag Frankrijks voorstel, om deskundigen van Euratoom op het Franse kernonderzoekcentrum te Sacley op te leiden, aangenomen. Het doel is, beheerste fusie te bestuderen op Euratoomniveau er. niet te wachten op de stichting van een „Europese atoomhogeschool". 40 jaren worden gesteld, eveneens met kans op verlenging. Het zal de buitenlandse ondernemingen worden toegestaan, buitenlandse krachten in Indonesië tewerk te stellen. Deze dienen evenwel specialisten te zijn op terreinen, waarop lokaal geen arbeidskrachten zijn aan te trekken. De beoordeling hiervan ligt. aan de Raad voor de Investering. Daar naast. moeten de ondernemingen zich ver plichten tot het opleiden van Indonesische krachten. Het in dienst stellen van de Indonesiërs is eveneens wettelijk vastge legd. Antl-naastingsgarantie Voorts stelt Indonesië zich voor, dubbele belastingheffing op de buitenlandse onder nemingen te voorkomen. De bepalingen in zake de vennootschapsbelasting, die beogen hierin verlichting te brengen, worden voor buitenlandse en binnenlandse ondernemin gen gelijk toegepast. Aan de buitenlandse industriële onderneming kan de garantie worden gegeven, dat de staat de onder neming binnen de termijn van hoogstens 20 jaren niet zal naasten of omvormen tot nationaal bedrijf. Hetzelfde geldt voor de buitenlandse cultuurondernemingen. Na 20 jaar zal de Raad voor de Investering uit maken in welke vorm de ondernemingen worden voortgezet. Winsttransfer De winst mag geheel worden overge maakt indien het totale kapitaal van de onderneming buitenlands is. In de overige gevallen hangt de winsttransfer af van de verhouding waarin het buitenlands kapi taal staat tot het Indonesisch, dat in de onderneming is belegd. De komende wettelyke bepalingen gel den eveneens voor beleggingen van Neder lands kapitaal. Ook dit zal. zo wordt van Indonesische zyde verzekerd, welkom zyn. Het Nederlandse kapitaal zal het evenwel moeten stellen zonder de bijzondere facili teiten, die het tot dusver genoot en die het een streepje voor gaf op het overige bui tenlandse kapitaal. De thans reeds in Indonesië gevestigde ondernemingen, die onder de huidige om standigheden onder Indonesisch beheer zijn geplaatst, zouden op de nieuwe leest ge schoeid, kunnen worden voortgezet. Het beheer zou automatisch worden opgeheven. Het is begrijpelijk, dat men in Neder landse ondernemingskringen desondanks deze gang van zaken nog met voorzichtig heid beschouwt. De jongste ervaringen geven alle reden tot scepticisme ten aan zien van de verwezenlijking van het wette lijk gestelde, met name waar het de Neder landse ondernemers betreft. Of er zou een geheel andere wind uit Djakarta moeten gaan waaien. (Van onze correspondent in Bonn) Over anderhalf jaar, medio 1960, zal de oliebuisleiding van het Rotterdamse ha vengebied naar het Westduitse Roergebied en Rijnland gereed zijn. Dan zullen per jaar hoeveelheden ruwe olie, variërende van minimaal 7!/2 miljoen ton tot maxi maal 20 miljoen ton van de Noordzeekust naar het Westduitse industriegebied kun nen vloeien. Een van de belangrijkste de len van deze oliebuisleiding is die onder het Hollands Diep, waaraan heden zou worden begonnen. Het betreft hier een twee kilometer lang, aan elkaar gelast stuk met een gewicht van 1000 ton. Zelf produceert West-Duitsland veel ru we olie (4 miljoen ton per jaar) maar de behoeften zijn veel groter en moeten ten dele worden gedekt door invoer uit Azië en Venezuela, waarbij Rotterdam een zeer belangrijke rol speelt. In het Rijn-Roerge bied bestaat in dit verband zeer grote be langstelling voor uitbreidingsplannen van Rotterdam. De Federale Reservebanken in New- York, Richmond, Cleveland en St. Louis hebben besloten tot verhoging van hun discontotarief van VA tot 2 percent. Alleen de Federale Reservebanken in Boston en Philadelphia hebben thans haar discontotarief nog niet verhoogd. Naar wij vernemen zal er een bod wor den gedaan op alle uitstaande aandelen der n.v. landbouwmaatschappij ..Soekowono" tot een koers van ten minste 175 percent. Frankrijk is niet van plan, gebruik te maken van ontsnappingsclausules om te ontkomen aan de verlaging der invoer rechten, die op 1 januari a.s. onder het verdrag van Rome tot instelling van de Europese Economische Gemeenschap moet plaatsvinden, zo heeft de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, medegedeeld. De voorzitter van de E.E.G. commissie voor de handelspolitiek, de Fransman Mutter verklaarde dat nog verscheidene maanden van moeilijke onderhandelingen nodig zullen zijn, alvorens overeenstem ming zal worden bereikt over een verdrag voor een Europees vrij handelsgebied, dat alle 17 leden der O.E.E.S. omvat. Naar zijn persoonlijke mening is er geen kans op, dat het vrijhandelsgebied in januari 1958 in werking zal treden. Hij maakte het evenwel duidelijk, dat dit niet inhoudt, dat het vrijhandelsgebied later met de ge meenschappelijke markt zal kunnen wor den gesynchroniseerd. UTRECHT Er blijkt in ons land meer belangstelling te komen voor het La tijns-Amerikaans afzetgebied als gevolg van het wegvallen der Indonesische markt, aldus de lieer J. L. van Heek, waar nemend-directeur van het Instituut voor Latijns-Amerika, tijdens een bezoek aan de Utrechtse jaarbeurs. De heer Van Heck is evenwel van me ning dat de spontane belangstelling van het Nederlandse bedrijfsleven voor Mid den- en Zuid-Amerika nog te gering is, met name bij de middelgrote bedrijven. Het is vooral noodzakelijk, dat men in de correspondentie gebruik maakt van de Spaanse taal. Men is, aldus de heer Van Heek, voor 70 peixent zeker van succes indien men zijn Latijns-Amerikaanse contactpersonen be nadert in het Spaans. De taal en de export financiering vormen de voornaamste rem men voor de ontwikkeling van onze uit voer naar Latijns-Amerika. In dit laatste dient, de overheid, volgens hem, de helpen de hand te bieden. De heer Van Heek pleitte tenslotte voor het voeren per bedrijfstak van onper soonlijke reclame in Latijns-Amerika. De katoen-, rayon- en linnenindustrie moest in de laatste tijd tengevolge van de algemene recessie, de bestedingsbeperking en van het verlies van afzetgebieden in Azië, tijdelijk in verschillende sectoren de produktie inkrimpen en werktijdverkortin gen invoeren. Toch is men erin geslaagd de export kwantitatief op peil te houden. Er is meer aandacht besteed aan de afzet in West-Europa, waarbij gesteund werd op de resultaten van een jarenlang collectief marktonderzoek. De bereikte resultaten geven gerechtvaardigde hoop, dat ook in de naast toekomst deze industrie erin zal slagen, haar exporten op het huidige niveau te handhaven. Op .de binnenlandse markt verminderde de afzet niet onaanzienlijk, maar voor de naaste toekomst zijn de verwachtingen hoopvoller wegens toenemende vraag van de zijde der binnenlandse afnemers, wier voorraden aanvulling behoeven. Advertentie NIEUWE OOGST 1/1 literfles f 6.70 (excl. glas) zonneschijn met volle teugen! Gezien de sombere perspectieven voor de n.v. cultuurmaatschappij „Lodaja" in Indo nesië heeft het bestuur besloten, voor 100.000 te participeren, samen met andere Nederlandse cultuurondernemingen, in een rijstcultuurbedrijf in de Rhone-delta in Zuid-Frankryk. Dit is een Franse maat schappij, onder leiding van een Franse beheerder, die met uitsluitend Nederlands kapitaal werkt. Het areaal beslaat in totaal 120 ha. Nuttig beplant zijn 12 ha. waarvan de oogst volgende maand wordt binnen gehaald. Ongeveer 40 ha liggen plantklaar voor het komende voorjaar en de resteren de 60 ha hoopt men in twee jaar cultuur- klaar te hebben. Gehoopt wordt, volgend jaar reeds tot een exploitatie-overschot te komen om verdere investeringen zelf te kunnen financieren. Door de betrokken cultuurmaatschap pijen is tot nu toe gestort 450.000. Men verwacht dat in de toekomst investeringen nog eens ongeveer 150.000 zullen vergen. Van de Franse autoriteiten heeft men toe stemming om kapitaal en winsten volledig te repatriëren. Om versnippering te voor komen, zal Lodaja alleen deelnemen in deze rijstcultuur. De deelnemingssom is reeds gestort. Dit is meegedeeld in de donderdag gehouden algemene vergadering. Een terugbetaling op het kapitaal zo als door een aandeelhouder was gesugge reerd wordt door het bestuur nu zeker niet opportuun geacht. Dit. zou een begin van liquidatie betekenen. Vóór het bestuur deelnam in het rijstbedrijf, heeft het grote groepen aandeelhouders gepolst, maar deze stonden bepaald afwijzend tegenover een terugbetaling. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij wordt voorge steld de werking van de tijdelijke regelin gen betreffende afbetaling te verlengen tot 1 januari 1961. (De wet van 8 juni 1956 gold slechts tot 1 januari 1959). De regering is van plan de thans nog gel dende wet op het afbetalingsbedrijf te ver vangen door een nieuwe wettelijke rege ling. Het ontwerp zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. De nieuwe wettelijke regeling zal echter niet vóór 1 januari 1959 tot stand kunnen ko men en in werking treden. Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 217 is versehènen MOTOREN THOMASSEN HET voetbalspel zoals wij dat tegen woordig kennen, stamt natuurlijk uit Engeland en dateert van 1863 toen de En gelse voetbalbond werd opgericht. Des ondanks werd ook in vroeger eeuwen al voetbal gespeeld dat in meer of mindere mate op het tegenwoordige spel geleek, niet alleen in Engeland, maar in allerlei landen ter wereld. Het is billijk in dit ver band toch maar met Engeland te beginnen, al zijn daar te lande zeker niet de oudste sporen gevonden. De bekend- ste getuigenissen van het r reeds eeuwenoude bestaan van het voetbalspel in Enge land levert Shakespeare die in „De klucht der vergis- singen" Domio van Ephesus laat zeggen dat hij zich als een bal laat schoppen, terwijl in „Koning Lear" de hofmeester van Go- neril voor een „lage voetbalspéler" wordt uitgemaakt, waaruit blijkt dat het spel in die dagen in de hogere kringen niet erg in aanzien stond. Volgens de legende zou het Engelse voetbal zijn ontstaan te dan ken hebben aan een zege die de Britten in de derde eeuw na Chr. op de Romeinen hebben behaald. Die zege zou zich dan niet op het sport- maar op het slagveld hebben voltrokken, waarna de overwin naars met de hoofden hunner vijanden een onderlinge voetbalwedstrijd zouden heb ben gespeeld. Aangezien dezelfde barbaar se geschiedenis wordt verteld met be trekking tot de oorlogen van de Britten tegen de Denen, geloven we van deze le gende zo goed als niets. We willen even tueel wel aannemen, dat de Britten zich met de lichamelijke resten van hun tegen- standers misdragen hebben, maar nemen niet aan, dat daaruit het voetbalspel is voortgekomen. Talrijke volken blijken in de beginperiode van hun cultuur spelen te beoefenen, waarbij een met de voet voort- geschopte bal een belangrijke rol speelt, en voor het ontstaan van dergelijke spelen doen we liever een beroep op natuurlijke oorzaken dan op lugubere verzinsels. De eerste authentieke getuigenis over het vroegtijdige bestaan van het Engelse voet balspel geeft een verbodsbe paling van de Londense bur gemeester Nocholas Farndon uit het jaar 1314. Koning Eduard 11 (de eerste die vóór zijn kroonsbestijging de titel Prins of Wales ontving) was in dat jaar naar Schotland getrokken om te trachten met zijn vijanden af te rekenen; de burgemeester van Londen, de stad zon der genoegzame troepenmacht wetend, ver bood daarom het voetballen, aangezien daarbij grote mensenmassa's op de been werden gebracht en er gemakkelijk wan ordelijkheden konden ontstaan. Waaruit we kunnen zien, welke belangstelling het spel toen reeds had. In de volgende eeuwen schijnt die populariteit onophou delijk gegroeid te zijn evenals de ver ruwing van het spel, waarbij herhaaldelijk doden vielen. De term „lage voetbalspeler", door Shakespeare gebruikt, behoeft ons dan ook niet te verbazen. In China werd het spel reeds veel vroe ger beoefend. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 38. Toen Professor Knutselma verteld had, dat hij met de Proton Plopper de hele aarde zou kunnen vernietigen, schudde Panda afkeurend het hoofd. „Dat zou ik toch wel heel gemeen vinden, professor zei hij streng. „Zo'n uitvinding dient tot niets!" „Aha let op!" sprak de geleerde. „Ik ben er namelijk in geslaagd, om het systeem te verfijnen! Met nauwkeurig richten kan ik nu zelfs kleine voorwerpen geheel doen verdwijnen en dit wel op iedere gewenste plek, zonder schade voor de omgeving!" „Ei! Dat noem ik een kras staaltje!" riep Joris uit. „Zou u ons dat nu niet eens kunnen tonen? Dat zou stellig heel leerzaam voor ons zijn!" „Met alle genoegen wacht maar even", zei Pro fessor Knutselma, terwijl hij aan de wij zers ging draaien om het apparaat op gang te krijgen. Maar Panda had nu genoeg ge zien naar zijn zin en fluisterde Joris toe: „Weg laten we hem nu toch smeren! Hij is een gevaarlijke gek!" „Foei nu val je me tegen, ventje", sprak Joris veront waardigd. „Voel je dan niet, dat we hier de mooie taak hebben om de arme tobber weer op de rechte weg te brengenPanda voelde het niet en vroeg zich af, wat Joris aan het uitbroeden was (Van onze correspondent) Welke krachtige impulsen er kunnen uitgaan van een groot industrieel bedrijf, zeker in een gebied dat dergelijke injec ties dringend nodig heeft, blijkt wel heel duidelijk bij de nieuwe sodafabriek in Delfzijl. Niet dat de ongeveer 350 mensen, die hier werkzaam zijn, een zo sprekend en groot cijfer vormen, maar veel meer de door het bestaan van een dergelijke in dustrie groeiende werkgelegenheid bij andere bedrijven, als bijvoorbeeld ver voersbedrijven, aannemersfirma's en dergelijke, om van de zuiver industriële mogelijkheden maar niet eens te spreken. Ir. J. B. Nieman, directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Sodaindustrie, ver telde het een en ander over deze zaak tij dens het bezoek dat werkgevers- en werk nemersvertegenwoordigers deze week aan zijn bedrijf brachten. Ir. Nieman schilder de zijn toehoorders een aantrekkelijk beeld van de nabije toekomst. „Het verbruik van soda in de wereld stijgt, in ons land stijgt het nog harder, al mag het gerust door stijgen, want de huidige capaciteit be draagt 170.000 ton per jaar, en het verbruik in ons land is 95.000 ton. Het verschil zal dus export moeten gaan worden. Maar er is méér dan soda alleen. De elektrolyse-fabriek is inmiddels gereed ge komen, in één jaar tijds. De zoutfabriek zal in april 1959 in gebruik worden ge steld (bouwtijd eveneens binnen een jaar). Dit betekent dat er medio 1959 drie fabrie ken draaien. Dat betekent ook dat deze fabrieken eind 1959 een gezamenlijke jaar- produktie van 500.000 ton zullen afleve ren, hetgeen overeenkomt met een waar de van 40 a 50 miljoen gulden. Overigens krijgt de zoutfabriek een ca paciteit van 250.000 ton per jaar en wordt er naast deze fabriek nog een depot ge plaatst met een bewaarcapaciteit van 30.000 ton. Bovendien gaat men een fa briek bouwen voor zware soda, een arti kel bestemd voor de glasindustrie. Tal van andere mogelijkheden zijn in studie. Men zal dus zeker in de komende jaren nog veel over dit bedrijf horen. Dit bedrijf, dat zelf, als werkgelegenheidsobject maar be trekkelijk klein is, doch dat door allerlei nieuwe initiatieven mogelijkheden biedt aan een reeks van andere bedrijven in uit eenlopende sectoren. Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het waarde-indexcijfer voor de. Neder landse invoer op basis 1953 100 van juli jl. 147 tegen 150 in juni 1958 en 185 in juli 1957. Voor de uitvoer was het waardein- dexcijfer in juli jl. 142 tegen 143 in juni 1958 en 153 in juli 1957. Het indexcijfer voor de uitvoer steeg van 141 in juni tot 150 in juli 1958 tegen 146 in juli 1957. Het prijsindexcijfer voor de invoer is gedaald van 102 in juni tot 101 in juli, te gen 109 in juli 1957. Dat voor de uitvoer daalde van 102 in juni tot 100 in juli tegen 108 in juli 1957. Volgens een mededeling van het Pro- duktschap voor groenten en fruit zal ons land met ingang van maandag 15 septem ber de invoer van appelen uit België stop zetten. Hiertoe is besloten op grond van de prijzen die op het ogenblik voor appelen worden betaald op de Nederlandse veilin gen. Advertentie en TRAININGSPAKKEN te leveren in iedere gewenste uitvoering. GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM Radio-Graham. De Deense „Evangeli sche Alliantie" verzamelt handtekenin gen voor een petitie aan de regering, waarin de noodzaak van een christelijk radiostation voor Europa wordt bepleit. Men wil op deze wijze vergunning krij gen om op het eiland Bornholm een radiostation te bouwen ten behoeve van de evangelist Billy Graham, waarvoor het geld reeds beschikbaar is. Duister. Bij een gevecht in de gevangenis van het fort van Johannesburg zijn don derdagavond vier inheemse gevange nen gedood en twee ernstig gewond. Het gevecht, lussen twee elkaar vijan dige groepen inheemse gevangenen, be gon toen de lichten uitgingen als gevolg van een storing. Toen de storing was opgeheven vonden de toegesnelde be wakers de slachtoffers, die in het ge vecht met hun hoofd tegen de muren waren geslagen. Busramp. Bij Gravalos in de Spaanse pro vincie Logrono is donderdag een auto bus tegen een huis gereden. De wagen vloog door de schok in brand. Zeven tien inzittenden zijn om het leven ge komen en meer dan twintig werden ge wond. Het huis stortte in op het wrak van de bus. De dichtstbijzijnde telefoon was twintig kilometer verder, zodat het ge ruime tijd duurde vóór hulp verleend kon worden. Iedereen soldaat. Vrouwen zowel als man nen nemen in geheel communistisch China vrijwillig dienst in militaire een heden, zo meldt het persbureau Nieuw China, dat eraan toevoegt dat de be weging „iedereen soldaat" door de „oor logsprovocaties van Amerika" een snelle ontwikkeling beleeft. De vrijwilli gers dienen in de leeftijdsgrens tussen 17 en 40 jaar. Voortschrijdend. Het Belgische „ministe rie van Koloniën" zal van 28 september af „Ministerie van Belgisch Kongo en Roeanda Oeroendi" heten. Minister Pé tillon zei, dat bij de voortschrijdende decentralisatie de verschillende streken van Belgisch Kongo in de richting van een toenemende interne autonomie zul len gaan. Land en water. Meer dan driehonderd specialisten uit veertig landen zijn don derdag in Athene bijeengekomen om besprekingen te beginnen over de wij ze waarop het land en het water van de wereld het nuttigst kunnen worden gebruikt. Men zal zich voorts bezig hou den met de vraag hoe de bedreigde planten- en diersoorten gered kunnen worden. Vernederend. Radio-Djakarta heeft mee gedeeld, dat het Indonesische consulaat in Hongkong de aandacht van het gou vernement van Hongkong had gevestigd op het feit, dat op scholen in de kolonie boeken werden gebruikt, die vernede rend waren voor Indonesië en andere Afrikaans-Aziatische landen. Volgens de radio werd in de boeken, die op For mosa gedrukt waren, Indonesië Neder- landsch-Indië genoemd. Wie opent de kluis? Een oude brandkast, die een Londense verhuizer voor vijftig gulden aan een uitdrager had verkocht, bleek later goud en juwelen ter waar de van een miljoen gulden te bevatten, die blijkens de bijgevoegde papieren be hoorden aan een zekere Madeleine Con stance Hall, geboren in 1869. Het is niet bekend of er erfgenamen zijn. Geen pensioen. Het Westduitse rechtscol lege, dat uitspraken doet op het gebied van het administratieve recht, heeft bepaald dat iemand, die lid van de Gestapo was op het tijdstip dat Duits land zich in 1945 overgaf, geen aan spraak kan maken op staatspensioen als gewezen ambtenaar of herstel in zijn vroegere functie. Deze uitspraak is in overeenstemming met die van het grondwettelijk gerechtshof. In Japan. De commandant van het vijfde Amerikaanse luchtleger heeft bepaald, dat de Amerikaanse soldaat Longpré, die per ongeluk een Japanner heeft doodgeschoten in een trein, voor een Japanse rechtbank terecht zal moeten staan. Volgens een communiqué van de commandant is vast komen te staan, dat het ongeluk gebeurde toen Longpré met verlof was. Longpré heeft de voor schriften overschreden door van zijn wapen gebruik te maken, aldus het communiqué. Bandeloos. Sir Percy Spender, Austra lisch lid van het Internationale Ge rechtshof in Den Haag, is afgetreden als directeur van de bandenfabriek Goodyear, nadat in het Australische parlement vragen over deze combina tie waren gesteld. In een brief aan de premier heeft Sir Percy meegedeeld, dat hij uit het directoraat van Good year geen financiële baten trok, maar ontslag nam om zijn positie bij het Hof boven alle discussie te stellen. Een gebied van hoge druk, dat zich al enkele dagen nabij de Britse eilanden op houdt, verplaatst zich langzaam naar de Noordzee en breidt zich daarbij over midden en zuidoost Eurona uit.. Het houdt oceaandepressies op grote afstand van ons land. Deze volgen thans een koers, die van Newfoundland via IJsland naar Noord- Noorwegen voert. Een oud en weinig betekenend lagedrukgebied, dat ongeveer halverwege Ierland en de Azoren is ge legen, verplaatst zich nu langzaam naar het noorden. Tengevolge van de nadering van het boven Engeland aanwezige hogedrukge- bied is in onze omgeving de noordelijke stroming in kracht afgenomen. Er drijven slechts weinig wolkenvelden van zee uit meer binnen. De opklaringen krijgen ge leidelijk de overhand. Een kleine stijging van de temperatuur is daardoor waar schijnlijk. WEERRAPPORTEN Zaterdag 13 september Zon op 6.10 uur, onder 19.02 uur. Maan op 6.05 uur, onder 18.44 uur. Maanstanden 13 sept. 13.02 uur nieuwe maan. 20 sept. 4.17 uur eerste kwartier. 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water In IJmuiden Zaterdag 13 september Hoog water 3.11 en 15.37 uur. Laag water 11.20 en 23.38 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten C/1 land maxima van giste- G 3 ff ren. Binnenland, heden d 2 2 7 uur. Neerslag laatste lo 4) 24 uur 5-c ë.s Den Helder zwaar bew n 15 0,1 Yp en burg zwaar bew windst. 13 0 Vlissingen zwaar bew ono 14 0,1 Eelde zwaar bew. windst. 13 0,1 Twente zwaar bew windst. 13 0.1 De Bilt zwaar bew windst. 13 0,1 Eindhoven hall bew. windst. 10 0,1 Vlv.Z.-Limb zwaar bew O 10 0,1 Helsinki onbewolkt nw 16 0 Stockholm onbewolkt nw 18 1 Oslo onbewolkt windst. 19 0 Kopenhagen onbewolkt no 17 0 Aberdeen licht bew. z 19 0 Londen zwaar bew windst. 20 0 Amsterdam zwaar bew. nnw 18 0 Brussel licht bew. no 20 0 Luxemburg mist no 18 0 Parijs licht bew. 0110 21 0 Bordeaux licht bew O 29 0 Grenoble zwaar bew. windst. 24 0 Berlijn zwaar bew. nw 17 0,1 Frankfort mist windst. 19 0 München onbewolkt windst 19 0 Zürich geheel bew nnw 20 0 Genève zwaar bew. windst. 20 0 Locarno onbewolkt no 25 0 Wenen zwaar bew. nw 20 0.7 Innsbruck zwaar bew. w 21 0 Rome geheel bew. ono 28 0,2 Algiers licht bew. z 35 0 Ajaccio half bew. no 27 0 Madrid zwaar bew. no 35

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2