Dertien miljoen Chinezen houden Zuidoost-Azië blijvend in vrees Overwinning voor Mollet op socialistisch partijcongres MALAYA - (Slot) Ook niet-communisten voelen de attractie van nieuw China's rol als wereldmacht VAN SINGAPORE TOT MANILLA 3 Chinese Chinezen f Van dag tot dag Op de ^Praatótoel Niets van belang Conferentie over staken der kernproeven kan beginnen Londen en Washington zijn tegen beperkte dunr Men moet zich verlaten op mannen van de daad Geniaal gokje Malaya bij ZOAVO? De „Piet Hein" naar Nieuw Guinea De mooiste breimodellen GRATIS in Uw 3 Suisses wolwinkel VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 in AneMurtM eg Inderdaad, er zijn zoveel Chinezen. Er zijn er nu misschien al vijfhonderd miljoen in China zelf. En er zijn er dertien miljoen in de landen van Zuidoost-Azië, tweeënhalf miljoen in Indonesië, drieënhalf miljoen in Maiaya en Singapore, vier miljoen in Thai land, er zijn er in Birma en in de Philip- pijnen. En vele Zuidoostaziaten die hun pas verworven onafhankelijkheid van het Wes ten wel eens graag met een leven lang vakantie zouden willen vieren, zien in die Chinese aanwezigheid een huiveringwek kend schrikbeeld van een nieuwe over heersing, nu uit het Oosten. Zij zien in de Chinese gemeenschappen, voortgekomen uit koelie-transporten, door onweerstaan bare ijver en onmiskenbare bekwaamheid uitgegroeid tot machtige economische kongsi's, door onverbrekelijke banden van voor-ouder-verering en. nationalisme met het moederland verbonden, de vijfde ko- lonnes van de rood-Chinese kolos, die on stuitbaar op mars is gekomen. Malaya heeft een bittere krijg gevoerd en in eerste instantie gewonnen tegen de rood-Chinese terroristen. Is daarmee het gevaar van Pekings expansie gekeerd? Geenszins, want China's nieuwe leiders hebben op het Malayaanse schiereiland nog andere pijlen op hun boog. de eerste daar van is gericht cp een sleutelpositie: de eilandvesting Singapore! Het mag zijn, dat in Malaya de Maleiers nog een precaire numerieke voorsprong hebben op de Chinezen (drie miljoen tegen 2,3 miljoen) en dat door het wijs beleid van premier Toengkoe Abdoel Rahman en de Chinese leider Sir Cheng Lock Tan een mate van samenwerking tussen Maleiers en niet- communistische Chinezen begint te groeien, in Singapore liggen de zaken anders. Want in deze Britse kroonkolonie, die op de drempel van de onafhankelijkheid binnen het Britse Gemenebest staat, wonen ander half miljoen mensen en daarvan zijn 83 percent Chinezen. op de wip en niemand kan hem van reac- tionair-koloniale neigingen beschuldigen. Toch vlot het nog niet met de inwerking stelling van deze constitutie, want eerst moeten er algemene verkiezingen worden gehouden. Naar de huidige eerste minister van Singapore, Lim Yew Hock, enige maanden geleden verklaarde, voelt men weinig voor algemene verkiezingen. zolang de kans bestaat, dat ondermijnende elemen ten die verkiezingen zouden winnen. Het lijdt weinig twijfel dat men daarmee de P.A.P., de linkse populaire actie partij, van Lee Kuan Yew op het oog heeft, die bij de gemeenteraadsverkiezingen een grote over winning behaalde op de gematigde coalitie, die nu nog aan de regering is. De P.A.P., die misschien niet communistisch is. maar zeker een communistische vleugel heeft, voert in het stadsbestuur een ruineus, heet hoofdig en dictatoriaal beleid met. extreem linkse tendenzen en vaak een duidelijk pro-Pekings karakter. Nu kan men de ver kiezingsdatum verschuiven, maar niet ten eeuwige dage. en te vrezen valt, dat de P.A.P. opnieuw een overwinning zal be halen. Niet omdat zij werkelijk een grote meerderheid heeft, maar omdat al haar goed-georganiseerde aanhangers inderdaad stemmen, terwijl de gematigde en meer welgestelde Chinezen zich bij verkiezingen veelal op de vlakte houden. Het is pessimistisch te voorspellen dat Singapore binnen afzienbare tijd geheel in Mao's vaarwater zal verzeilen. Wanneer zij aan de regering zijn, zullen ook de leiders van de P.A.P. wel beseffen dat men in Singapore, met zijn handel, transito en oankwezen de meest kapitalistische stad ter wereld, van het marxisme niet eten kan. Maar Malaya's premier, Toengkoe Abdoel Rahman, ziet Singapore's toekomst voldoende somber in om de op geografische en economische gronden logische aanslui ting van Singapore bij Malaya, ferm van de hand te wijzen. Dat zou de Chinezen namelijk numeriek en economisch in een onaantastbare positie brengen, iets waar voor hij Malaya graag wil vrijwaren. Men kan Singapore geen vrolijke toe komst voorspellen, wel een vol dreigende onlusten. Er zijn ten eerste de goedgeorga niseerde heethoofden van de P.A.P. Dan de geheime genootschappen, vroeger organi saties van onderling hulpbetoon en verzets groepen tegen de Mantsjoe-dynastie in China, nu gedegenereerd tot misdadige bendes, die niet alleen prostitutie en gok- kerij in handen hebben, maar ook bereid zijn tegen betaling voor politieke doelein den hun messen, fietskettingen en zwavel- De staatssecretaris van O. K. en W., mr. R. G. A. Hoppen er, heeft zich gisteravond door de K.R.O. laten interviewen op het televisiescherm en met een gezellig bab beltje gereageerd op de vragen, die om zichtig op hem werden afgevuurd. Als ..kijkspel" was dit gesprek niet de moeite waard, waarmee we niets willen afdingen op de bezienswaardigheid van het staats- secretaire uiterlijk of op dat van zijn on dervrager Fréquin. Een interview is uiter aard ook geen „kijkspel", ofschoon men toch wel zou mogen verlangen dat ook bij die gelegenheden de camera eens wat meer en interessanters zou laten zien dan twee mannen in stoelen tegenover elkaar. Maar bedenkelijker was, dat ook het ge sproken woord op geen enkele wijze enige spanning of aandacht opwekte. Wat de staatssecretaris wist te vertellen, was ge heel en al ontbloot van elke nieuwswaarde en het kwam er merendeels op neer, dat hij uitvoerig mededeelde, „daarover niets te kunnen zeggen." Onderwerpen als de commerciële tele visie, Eurovisie met alles wat daaraan ondergeschikt is zijn op dit moment toch wel wat méér waard dan „kluitjes in het riet" en algemeenheden. De propagan da voor de padvinderij, waartoe de staats secretaris zich tenslotte liet verleiden en die hij op waarlijk vurige wijze presen teerde, verried dat hij toch zeker in staat is tot een boeiende reactie op gestelde vragen. Maar over de verkennerij bestaat momenteel geen nationaal probleem en dat onderwerp behoeft dus niet met omzichtig heid te worden benaderd, aldus zal de ge- dachtengang van de staatssecretaris wel zijn geweest. Akkoord, maar hij had dan toch ook moeten overwegen dat het feit alleen, dat hij op dit moment voor de televisie komt, verwachtingen schept bij het publiek en hem de verplichting geeft, iets van belang te vertellen. Kan dat niet, dan is er geen enkele reden voor het interview, en ware het beter achterwege gebleven. Als een lid van de regering op het tele visiescherm iets komt vertellen, mag men toch verwachten dat het méér is dan een gezellig babbeltje over koetjes en kalfjes. De televisie is tenslotte niet meer zó nieuw, dat de toeschouwers enkel al verrukt ra ken door het feit, dat zij twee heren kun nen waarnemen die op enige afstand bezig zijn, elkander vriendelijk glimlachend te bezien. WASHINGTON/LONDEN. (Reuter/AFP) - De Amerikaanse en de Britse regering nebben de Sovjet-Unie meegedeeld, dat zij bereid zijn met de Sovjet-Unie besprekin gen over het staken der kernproeven in Genève te houden. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hadden de Sovjet-Unie voorgesteld, dat de drie „atoommogend- heden" op 31 oktober besprekingen zouden beginnen over het staken der kernproeven en de instelling van een controlestelsel volgens de aanbevelingen van de deskun digen uit Oqst en West die deze kwestie te Genève hebben bestudeerd. De Sovjet- Unie had met dit voorstel ingestemd. In hun antwoord verklaren de Ameri kaanse en Britse regeringen, dat de onder handelingen weliswaar zo vlug mogelijk beëindigd moeten worden, maar dat zij niet akkoord kunnen gaan met het Sovjet- voorstel voor een tijdslimiet van twee tot drie weken. Het belang van het te bespre ken onderwerp vereist, dat zoveel tijd moet worden uitgetrokken als de verschil lende partijen noodzakelijk achten voor het bereiken van een goede afloop. Zij zijn het verder niet eens met het Sovjet-standnunt dat de conferentie alleen moet onderhan delen over de kwestie van permanente staking der proeven. Zij stellen opschor ting der proeven voor meer dan een jaar afhankelijk van de totstandkoming van een internationaal controlestelsel en vor deringen op het gebied van de ontwape ning in het algemeen. Deze kwesties zou den ook op de conferentie ter sprake moe ten komen. Afgewezen TOKIO. (AFP) Groot-Brittannië heeft 'fwijzend beschikt op een Japans verzoek van een maand geleden om de kernproeven np het eiland Christmas te staken. In het Britse antwoord wordt gezegd dat Groot- Brittannië de proeven uit veiligheidsover wegingen op het ogenblik nog niet kan "•opzetten. MAX HENGARTNER OVERLEDEN De Zwitserse koordirigent en componist lax Hengartner is vandaag te Zürich verleden. Hengartner was een bekende persoon- ijkheid in het muziekleven van zijn land. Ook is hij twee jaar verbonden geweest aan het staatstheater te Karlsruhe in Duitsland. (Van onze reisredacteur) Op de drempel der onafhankelijkheid, niet zonder tegenzin, heeft de Britse rege ring het eiland een constitutie aangeboden, waarin slechts Buitenlandse Zaken en Defensie aan Groot-Brittannië voorbehou den blijven. Er zitten nog een paar Britse noodremmen in die grondwet. Groot-Brit tannië blijft de militaire en marine-bases in Singapore bezetten. Het mag de grond wet tijdelijk intrekken, hetgeen men poli tiek gesproken slechts één keer, en dan nog in het uiterste noodgeval, mag doen. En tenslotte is er voor de binnenlandse veilig heid, die nominaal de zorg van de Singa- pore'se regering zal zijn, een interne veilig heidsraad gedacht, die uit drie vertegen woordigers van Groot-Brittannië en Singa pore elk en één van de federatie Malaya zal bestaan. Een geniaal Brits gokje is dat. want de Malayaan, in de afzienbare toe komst een vertegenwoordiger van de pro- westelijke Toengkoe Abdoel Rahman, zit 3 SUISSES WOLWINKEL: GROTE HOUTSTRAAT 120 HAARLEM Naar Wenen. De ministers Zijlstra en Witte zullen op 22 september op uitnodi ging van ie Oostenrijkse minister van Handel naar Wenen gaan voor bespre kingen over economische vraagstukken, de Europese integratie, de Oostenrijks-Neder landse handel en woningbouwvraag- stukken. KOEALA LOEMPOER In het schemerdonker van de tempel, waar de scherpe geur van smeulende „joss-sticks" hing, lag de oude Chinese vrouw, met glad zwart haar boven een smal geel gezicht op de knieën voor het beeld van de eventjes glimlachende Kwam Yin, de godin van de barmhartigheid. Zij hield een sigaret in de mondhoek geklemd, rammelde met de ene hand een bus met gebedsstokjes en gooide met de andere geïrriteerd twee platte, houten dobbel stenen keer op keer naar de voeten van het beeld. De mohammedaanse Maleier die mij tot gids diende, zei laatdunkend: „Als die dobbelstenen drie keer achter elkaar gelijk vallen, mag ze een wens doen. En nu is ze kwaad dat het niet lukt". Hij voegde er geshockeerd aan toe: „Die Chinezen gaan met hun goden om alsof het hun kennissen zijn. Als ze in het gebruik niet bevallen, nemen ze andere. Ze zoeken net zo lang tot ze de machtigste, of de voordeligste, hebben gevonden". Buiten, in de genadeloze tropenzon trok hij de vergelijking nog een eirid weegs door en zei: „In de politiek doen ze trouwens hetzelfde. Als ze van Tsjang Kai Tsjek niet meer Voldoende voordeel of bescherming kunnen krijgen, welnu, dan wenden ze zich tot Mao Tse Toeng". Hij zweeg een tijdje somber en slaakte toen de verzuchting, die men vandaag de dag over geheel Zuidoost-Azië kan horen: „En er zijn zoveel Chinezen". tegenwoordigd is, de constitutie zal aan vaarden. De radicalen houden een bijzon der congres in Lyon, met de ex-premiers Mendès-Franse en Bourgès-Maunoury aan het hoofd van de oppositie tegen de ont- werp-constitutie. Oud-premier Gaillard, (de val van wiens regering de crisis in luidde, welke De Gaulle aan het bewind bracht) zal, naar verluidt, voor De Gaulle stemmen. Mollet verdedigde zich tegen verschei-, dene aanvallen en gaf daarbij toe, dat hij een andere opvatting had gekregen van de rol, die mensen en ideeën spelen". „Ik ben even revolutionair als altijd, maar ik weet thans, dat men zich meer moet ver laten op mannen van de daad dan op hen, die revolutionair gepraat voor de revolu tie aanzien", zei hij. Humanité in beslag genomen Voor de tweede maal sedert De Gaulle premier geworden is, heeft de nolitie het communistische partij-orgaan l'Humanité in beslr<* genomen in de kiosken. Deze stap was door het ministerie van Binnen landse Zaken bevolen naar aanleiding van een artikel over generaal Garbav, die gis teren tot militair gouverneur van Parijs benoemd is. l'Humanité zei dat deze be noeming is geschied volgens Let recept van fascistische onderdrukking en dat Garbay op Madagascar en in Tunesië massa moorden op patriotten geleid heeft. Montgomery gaullist On een afscheidsreceotie voor de pers heeft veldmaarschalk Montgomery ver klaard. dat hij een gaullist is. Hii zei zijn mening over De Gaulle reeds in maart kenbaar te hebben gemaakt aan Churchill. Montgomery zei te hebben gewed dat De Gaulle weer aan de macht zou komen, en met deze weddenschap 100 pond sterling had gewonnen. Montgomery treedt vol gende week als plaatsvervangend opper bevelhebber van de Noordatlantische Verdragsorganisatie af. Moe van het winkelen, besloot ik, even in een gezellig restaurant een kopje koffie te gaan drinken. Ómdat het regende was het erg druk binnen. Ik prees mezelf danook gelukkig, nog een tafeltje met drie stoelen te ont dekken, zodat ik al mijn pakjes kon uit stallen. Die weelde duurde echter niet lang, want een lange, magere en een kleine dikke heer keken naar de „lege" stoelen, zodat ik haastig al mijn pakjes op schoot nam. De heren bestelden en vervolgden hun con versatie, waarbij ik kon vaststellen, dat de dikkerd ernstige spraakmoeilijkheden had. Het scheen me toe, dat zijn tong drie maten te groot was en hij daardoor kampte met een gebrek aan plaatsruimte. Na tien minuten stond de lange magere op, klopte de dikkerd joviaal op de rug, wenste hem het beste toe en verdween, waarop de dikkerd aan één stuk door be gon te zuchten. „Aan een mond is altijd wat te doen", opende hij de conversatie. Hoewel ik hem, aanvankelijk niet be greep, knikte ik beleefd instemmendHij schoof vertrouwelijk naar me toe, stak zijn tong uit en vroeg: „Bloedt-ie?" „Ja, inderdaad", zei ik ontsteld, „heeft u erop gebeten?" „Nee", antwoordde hij droef, „het is erger. Er staat ineens een stuk vulling recht overeind in mijn mond". „Wat naar", zei ik, getroffen zowel door het feit zelf als door het vertrouwen. „Au", riep hij en de tranen sprongen hem in de ogen. „Hoe kan dat nou?" vroeg ik schaapach tig, maar hartelijk en belangstellend. „Toffees, die zijn de ondergang voor je gebit - moet u es vóelen. Ik zal gék zijn, dacht ik. Maar op het zelfde ogenblik had hij mijn wijsvinger, die op het koffieschoteltje rust, al gegre pen. Ik heb me al meer afgevraagd, waarom een mens vaak onaangename situaties aanvaardt en ze geheel vrijwillig doorstaat. Uit beleefdheid en een soort broederschap, meen ik, want niets is op zo'n moment las tiger dan te zeggen: „Ja, de groeten hoor, dada" en weg te lopen. Hij bracht dus onverhoeds mijn vinger in zijn open mond en boende er hard mee over een kies, die aanvoelde als een spij ker met een scherpe punt- „Au-au" riep ik verontwaardigd uit; was die man nou helemaal getikt! Terwijl de ober passeerde met een blik van: die zijn allebei niet goed wijs!, trok ik schielijk mijn vinger terug, verwachtend een ver pletterd stom,pje te zien, maar het valt mee, hij ziet alleen maar eruit, alsof een valse hond. me gebeten heeft „Ziet u nou ivel?" lispelde hij blij, mis schien heeft u een nagelvijltje bij u, dan kunnen we 'm platduwen". Ik grabbel, nee schuddend, mijn pakjes bij elkaar en mompel iets over een tand arts. „Moet u es horen, zou u het dan met uw koHielepeltje vullen doen?" Maar ik hol al naar de deur, waar ik de ober tegen het lijf loop. „Die meneer betaalt uw koffie zeker", zegt hij met een knipoog. Marianne van Raait. De Chinese slager levert de vreemde heerlijkheden van een hemelse keuken zuurbommen te voorschijn te halen. Er zijn de communistisch-geïnfiltreerde vakbon den en studenten- en scholierenverenigin gen. En tenslotte: „Er wordt", zo zei een Britse specialist tegen mij, „in Zuidoost- Azië teveel verschil gemaakt tussen com munistische en nationalistische Chinezen en Chinese Chinezen. De eersten vormen een minuscule meerderheid. De tweeden, en dat geldt vooral voor de jeugd, hoeven helemaal geen communist te zijn om de sterke aantrekkingskracht te voelen van het nieuwe China, die geduldige, verneder de kolos die zich nu opricht en een wereld macht aan het worden is. In de loyaliteit van die Chinezen in het buitenland is niet het communisme, maar een hardnekkig na tionalisme de doorslaggevende factor. Wanneer het communisme de snelste en efficiëntste weg is om China groot te ma ken, welnu dan is het hen goed. Misschien geldt dat in China zélf ook". Inderdaad, misschien doet diezelfde kracht zich ook in Rusland sterker gelden dan algemeen wordt aangenomen. Wanneer dat zo is, wanneer China inderdaad in de jas van grootmacht zal zijn gegroeid, wan neer dit agrarische land de onvermijdelijk lijkende samenwerking met zijn natuurlijk complement, het geëvolueerde, geïndustria liseerde, overbevolkte Japan en daarmee een overheersende positie in het Verre Oosten, tot stand zal hebben gebracht, dan openen zich nieuwe mogelijkheden in het wereldbestel. Een belangenbotsing tussen het Russische en het Chinese imperialisme? De breuk tussen Moskou en Peking, waar op al zo vaak en zo lang gespeculeerd is? Best mogelijk. Maar evenzeer mogelijk is het. dat dan niet China, maar integendeel de Sovjet-Unie zal proberen met het Wes ten tot een akkoord te komen om zijn gevestigde belangen tegen de enorme krachten van een arm, maar ontwakend Azië te beschermen. Chinese tempel in Malakka LAHORE, (UPI) De plaatsvervangend secretaris-generaal van de Zuidoost-Azia tische Verdragsorganisatie (ZOAVO), Wil liam Worth, heeft vrijdag de verwachting uitgesproken dat Malaya zich na de aan staande algemene verkiezingen bij de ZOAVO zal aansluiten. „Subversieve activiteiten in bij de ZOAVO aangesloten landen zijn in sommi ge opzichten afgenomen", zeide Worth, die tot verslaggevers sprak, „maar het gevaar is nog niet verminderd". Worth verklaarde voorts, dat de ZOAVO geen verdragsverplichtingen heeft iets te doen ingeval het in de straat van Formosa tot een uitbarsting komt, hoewel sommige ledenstaten door bilaterale overeenkom sten tot het een en ander zijn gebonden in geval van agressie. Gezicht op Singapore PARIJS (UPI) De Franse socialis tische partij (S.F.I.O.) heeft het deelnemen van zijn secretaris-generaal Guy Mollet aan de regering-De Gaulle met een grote meerderheid goedgekeurd. Op een bijzon der partijcongres in de Parijse voorstad Issy-les-Molineaux, werd het besluit van Mollet. om de socialistische partij achter de regering-De Gaulle te scharen, met 3.139 stemmen tegen 598 bij 136 ont houdingen geratificeerd. Deze uitslag is een overwinning voor Mollet, die kritiek heeft moeten door staan van de linkervleugel van de partij, die van oordeel is, dat hij De Gaulle helpt bij het vestigen van een min of meer dic tatoriaal regime. De uitslag betekent ook een overwinning voor De Gaulle. Want, hoewel het congres nog formeel moet be slissen of het op de 28st.e september „ja" of „nee" zal stemmen ten opzichte van de nieuwe constitutie, wijst de stemming er op, dat twee-derden van de socialistische gedelegeerden voor De Gaulle is. De steun van de socialisten is belangrijk voor De Gaulle, omdat hij daarmee de beschuldi ging kan afwijzen, dat hij zijn voornaamste steun krijgt van rechtse partijen. Men verwacht ook, dat een groot deel van de radicaal-socialistische partij, die ook in de regering van De Gaulle ver- Hr. Ms. Fregat „Piet Hein" is hedenmor gen van Den Helder naar Nederlands Nieuw Guinea vertrokken. Het schip zal op de uitreis, welke via het Suezkanaal zal worden gemaakt, Gibraltar, Palermo, Port Said, Suez, Aden, Colombo en Singa pore aandoen. Het schip staat onder bevel van kapi tein luitenant-ter zee J. Suurmondt. De vlootpredikant ds. F. Colenbrander maakt de reis mee. Advertentie Dit breiseizoen ontvangt iedere koop ster in Uw 3 Suisses Wolwinkel gratis een welverzorgd boek met 48 blad zijden afbeeldingen en beschrijvingen van 47 modellen voor dames-, heren-, kinder- en babykleding. Alleen dit boek is al een bezoek waard! In Uw 3 Suisses Wolwinkel krijgt U de prettigste service, de mooiste brei modellen en de rijkste keus; ook in onverslijtbaar sterke sokken en kousen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3