Coleman HET IS VERBODEN! DE OUDSTE KELNER Vier jubilea en tweemaal afscheid in Haarlems Diaconessenhuis Geeft U I Grenswijziging van Haarlem binnenkort aan de orde Achter de schermen Gouden groentenman DANSSCHOOL W. FORTGENS Oude steden hebben ruimteprobleem COLLECTE I COLLECTE II V R IJ D A G 12 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 AAN DE HAZEPATERSLAAN Uw geld werkelijk zó médr uit? Burgerlijke Stand van Haarlem Jhr. mr. C. C. van Valken burg voorzitter Ver. „Haerlem" Gewonde marine-officier in ziekenhuis te Leith NC ROY ABLE" Van mensen en dingen in en om Haarlem Haarlem leent f 267.000 Sparend Lisse Cabaret voor instrumenten Voor vier zusters van het Diaconessen- huis aan de Hazepaterslaan in Haarlem zal het dinsdag 16 september een bijzondere dag zyn. Nadat zij zo dikwijls anderen letterlijk in het zonnetje hebben gezet, zullen zij op hun beurt dit in figuurlijke zin ondervinden. Het zijn de zusters Her- mien Buying, Annie Bertram, Dick Lok en Nel Stolk, die respectievelijk 45, 40, 25 en 25 jaar de patiënten van het Diaconessen- huis en anderen met hun goede zorgen hebben omringd. Voor zuster Hermien be tekent het tevens haar afscheid van de ziekenverpleging. Zij gaat in het zusterhuis „Groen en Hout" aan de Wilhelminalaan van haar welverdiende rust genieten. Ook zuster Nel Stolk gaat het Diaconessenhuis verlaten, hoewel zij in de verpleging werk zaam blijft. Zjj is namelijk benoemd tot directrice van het Nederlands Hervormd rusthuis voor chronisch zieke bejaarden aan de Jansstraat in Haarlem. Zuster Hermien Buying werd op 15 augustus 1893 in Amsterdam geboren. Op 16-jarige leeftijd deed zij haar intrede in het Haarlemse Diaconessenhuis, waar zij in 1918 het diploma A ziekenverpleging be haalde en vervolgens haar kraamaanteke- ning. Op 20 oktober 1922 werd zij als diacones ingezegend. Zij werkte vijf jaar in de operatiekamer en is ook hoofd geweest van de kinderafdeling. In 1923 werd zij wijkzuster in de wijk van ds. Weener en enige tijd daarna hoofdzuster van de klasse afdeling, een functie die zuster Hermien tot. op heden met veel kunde, tact en toe wijding heeft, vervuld. Ook bij de opleiding van zusters liet zij zich van haar beste zijde kennen. Bovendien heeft, zuster Hermien zich Advertentie Dat kunnen we ons moeilijk voorstellen, want moeten we voor onze centjes niet allemaal te hard werken en te lang sparen Maar overweeg bij „grote stukken" dan ook rijpelijk of Uw aankoop het geld wel volkomen waard ii. Koop een de juiste warmtebron voor kil-koud of Pooltemperaturen en ontdek de waarde van het technisch af zijn. het ideale dubbel warmte* spreidingssysteem. Frontale stralingswarmte gekoppeld aan gelijkmatige warmte-circulatie in elk deel van de kamer - ook en vooral over de vloer en langs de ramen. Uniek zuinig verbrandingssysteem door de beroemde Coleman lage trekbrander. de sterke service door fabrieken overal ter wereld (ook in Nederland). de lage prijzen: 'n Coleman topklasser reeds vanaf f 335.-. Bij elke goede handelaar verkrijgbaar. Voém&a&t üt eéc&ftëvk MARKT ft Co. (IMP.) LTD.. KEIZERSGR. 691. A'DAM BEVALLEN van een zoon 10 sept.: C. P. Jansen-Zijlstra; 11 sept.: A. van Vier- jsen-Alders. BEVALLEN van een dochter: 9 sept-: J. A. Baartman-Zijlstr; 10 sept.: A.Wilner- Tuik: 11 sept.: B. J. Knoop-Cornwall. ONDERTROUWD: 11 sept.: A. Wesselius en J. E. S. Landwehr. GEHUWD: 11 sept.: A. P. De Mijttenaere en T. B. Schrage; H- J. Gérard en J. W. Dol; G. Vos en W. J. Lequin; G. Verkaart en W. Sonneveld; W. Kok en C. C Bakker; R. de Nijs en T. Klijnsma; A. B. Tiberius en T. Willemsen. OVERLEDEN: 8 sept..: P. C. B- van Lit, 21 j., Verspronckweg; 9 sept..: K. Sohl, 77 j„ Nic. v. d. Laanstraat: 10 sept. K. G. van Wijnen, 73 j-, Koninginneweg. steeds een bijzonder prettig huisgenote getoond, vooral omdat zij veel gevoel voor humor bezit en blijk heeft gegeven goed met haar tijd mee te kunnen gaan. Het afscheid van het werk. dat. haar tot een rijke levenstaak is geworden, zal haar niet licht vallen. Ook de patiënten, gewezen patiënten en zusters, kortom allen, die haar van nabij hebben gekend, zullen wat weemoedig gestemd bij dit. heengaan stil staan, omdat zij weten hoeveel zuster Her mien Buying voor hen heeft betekend. Bekende persoonlijkheid Zuster Annie Bertram, die sinds 1942 de functie van opnamezuster vervult en als zodanig voor velen uit Haarlem en om geving een bekende persoonlijkheid is, is afkomstig uit Zwolle, waar zij op 23 februari 1900 werd geboren. Op 10 juni 1918 kwam zij in Haarlem in „huis" en behaalde op 10 mei 1928 haar diploma A ziekenverpleging en verkreeg vervolgens haar aantekening voor kraamverpleging. Haar inzegening als diacones geschiedde op 3 april 1933. Verscheidene jaren is zuster Annie directrice geweest van verzorgings- en vakantiekoloniehuizen. In 1.934 en 1935 van het Hervormd Zeehuis in Egmcnd aan Zee, eveneens in 1935 van het christelijke vakantiekoloniehuis in Nunspeet en verder van het Julianahuis in Egmond aan Zee. Als opnamezuster heeft zuster Bertram zich steeds met veel inzicht, tact en toe wijding van deze zeker niet gemakkelijke taak gekweten. In de kring van zusters staat, zij bekend als iemand, die altijd direct, voor iedereen klaar staat. Als lid van de feestcommissie van het Diacones senhuis ontplooit zuster Annie bovendien een lofwaardige activiteit. Liever nachtdienst Zuster Dick Lok. die dus haar zilveren jubileum als verpleegster viert, werd op 26 januari 1909 in Schutsluis (gem. Wan- neperveen) geboren. Zij was eerst als dia cones werkzaam in „Bethesda Sarepta", waar zij de diplomas' A en B ziekenver pleging behaalde. In de laatste jaren van de oorlog werkte zij in Meppel. Op 2 januari 1947 kwam zuster Dick naar het Diaconessenhuis en behaalde in 1948 haar kraamaantekening. Geruime tijd is zij nu Advertentie DANSNIEUWS GROTE HOUTSTRAAT 176 AANVANG DER LESSEN vanaf zaterdag a.s. INSCHRIJVING kan dagelijks geschieden van 7 tot 10 uur aan de School een van de twee hoofdzusters van de nacht dienst, een functie die goed met haar wat stille aard overeenstemt. Zelfs geeft zij aan de nachtdienst de voorkeur boven de dienst overdag. Zuster Nel Stolk, die eveneens een kwart eeuw in de ziekenverpleging werkzaam is, werd op 21 mei 1909 in IJmuiden geboren. Zij deed op 30 september 1933 haar intrede in het Diaconessenhuis en verwierf in 1937 haar diploma A ziekenverpleging en enige tijd daarna haar kraamaantekening. In 1940 behaalde zij het diploma wijkverpleging. Zij genoot, een opleiding tot sociaal werkster aan het Centraal Instituut voor Christe lijke Sociale Arbeid in Amsterdam. Sedert 17 september 1940 werkte zuster Nel als wijkverpleegster bij het Oranje-Groene Kruis in Bennekom, waar donderdag op hartelijke wijze van haar afscheid is ge nomen, nadat zij gedurende achttien jaar op deze buitenpost voortreffelijk sociaal werk heeft gedaan. Zuster Stolk, die op 24 februari 1943 als diacones werd ingezegend, was de raadgeefster van tal van Benne- komse gezinnen en zij heeft zich daar zeer geliefd weten te maken. Zoals reeds gezegd wacht haar thans als directrice van het bejaardentehuis aan de Jansstraat een nieuwe verantwoordelijke taak. Wie zuster Stolk kent, twijfelt er niet aan, dat zij deze functie met. veel liefde, begrip en be kwaamheid zal vervullen. Ter gelegenheid van het afscheid respec tievelijk de jubilea van genoemde zusters zal dinsdagmiddag van half vier tot half vijf in de zusterszitkamer een receptie worden gehouden. „Uiteraard zullen bij gebiedsuitbrei ding van de oude steden, de randgemeen ten een offer moeten brengen. Hoe zwaar dit offer, ook voor de minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. moge worden, hierbij mag toch niet uit het oog worden verloren, dat een stad. die wegens haar ondoelmatige grenzen niet op ver antwoorde wijze kan uitgroeien, in het bij zonder ook de bevolking van de randge- doet inboeten". Dit'deelt de minister vkri Binnenlandse Zaken mee in de toelichting op het wetsont werp tot wijziging van de gemeente grenzen van Dordrecht, Dubbeldam en Sliedrecht, waarbij hij aankondigt dat nog in dit. kalenderjaar voorstellen bij de Sta ten Generaal zullen worden ingediend tot wijziging van de grenzen van Haarlem, Deventer, Meppel, Vlissingen, Gouda en Delft. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft al geruime tijd geleden aan de Ko ningin verzocht de gemeente Haarlem uit te breiden met het gedeelte van Zuid- Schalkwijk. Op 3 april van het vorig jaar sprak de gemeenteraad van Haarlem zijn verontrusting uit over het feit, dat de aan hangig gemaakte grenswijziging nog niet tot stand is gekomen. In het begin van dit jaar werd het voorontwerp bekend van de opheffing van de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. welk ontwerp in hield dat Zuid-Schalkwijk en een gedeelte nabij Spaarndam bij Haarlem gevoegd zouden worden en dat het overige deel bij Haarlemmermeer zou komen. Dit voor ontwerp heeft, een punt van bespreking uit gemaakt in de vergaderingen van de ra den der drie betrokken gemeenten en in mei hébben Gedeputeerde Staten van Noordholland gelegenheid geboden bezwa ren kenbaar te maken. Thans kondigt de minister van Binnen landse Zaken het voorstel tot grenswijzi ging van Haarlem aan en hij merkt onder meer op dat. zich onder de gemeenten, die in ernstige ruimtelijke moeilijkheden verkeren of dreigen te geraken, verschei dene oude steden bevinden. Deze omstan digheid' wekt geen verwondering, wan neer wordt bedacht, dat in het bijzonder de oude steden veelal gering van opper vlakte zijn. Het beperkte territoir, dat in vroeger jaren grotendeels is volgebouwd, raakt ontoereikend, wanneer, wegens noodzakelijke sanering van de oude bin nenstad een specifiek probleem van de oude steden de bevolking voor een deel naar de buitenwijken moet worden ver plaatst. Daardoor zouden over het alge meen nog geen ruimteproblemen ontstaan ware het niet. dat ook rekening moet wor den gehouden met de steeds voortgaande bevolkingsaanwas, welke, bepaaldelijk in de dichtbevolkte gemeenten, als regel vrij sterk is. Het gaat evenwel niet altijd alleen om woonruimte. Menige oude stad, die zich door haar ligging in vroeger eeuwen tot stad kon ontwikkelen en nu om dezelfde reden aantrekkingskracht op de industrie uitoefent, worstelt bovendien met een te kort aan industrieterrein. Zonder te willen stellen dat dergelijke gemeenten op ruime schaal moeten wor den uitgebreid, acht de minister het. toch noodzakelijk, dat die steden, waarvan kan worden voorzien, dat zij binnen enige Het bestuur van de Vereniging „Haer lem" heeft in een inmiddels gehouden ver gadering in de plaats van wijlen dr. C. Spoelder tot voorzitter benoemd jhr. mr. C. C. van Valkenburg uit Aerdenhout. De ze werd op de woensdagavond gehouden algemene ledenvergadering als nieuw be stuurslid gekozen. jaren „vol" zullen raken, op basis van een verantwoord structuurplan, tijdig de nodi ge ruimte wordt gegeven om zich verder te ontwikkelen. Voorts merkt, de minister op, dat een tij dige verruiming van de grenzen van een stad het mogelijk maakt een stadsuitleg tot stand te brengen, welke in planologisch opzicht verantwoord is en de randgemeen ten zo min mogelijk aantast. Slechts bij hoge uitzondering zal het, opheffen van de zelfstandigheid ener randgemeente niet kunnen worden voorkomen, aldus de mi nister. De toestand van de Nederlandse marine officier A. H. van Rede, eerste officier op de onderzeeboot. „Zeeleeuw", die wegens verwondingen in het ziekenhuis van Leith Edinburgh, is opgenomen, is goed. De rechterhand van de officier was in een machine ernstig gewond. Eerste hulp werd verleend door een Engelse arts. die met een helikopter naar de „Zeeleeuw" werd gebracht.. Later is de officier door een motorsloep naar de wal vervoerd en op genomen in het ziekenhuis van Leith. Advertentie QNLANGS werd in Parijs door het „Syn- dical de la Haute Coiffure Franqaise et Coiffure Création" de nieuwe haarlijn voor najaar en winter bekendgemaakt. Op een grootse cocktailparty, waarop pers uit binnen- en buitenland zich verdrong om een glimpje op te vangen, werd in alle luister „la Ligne Incroyable" getoond. Wij noteerden voor u Zeer moderne coiffure met van de kruin aflopende punten naar de zijkanten van het gezicht en het voorhoofd toe. Het voorhoofd lijkt bedekt, doordat een dunne franje (geen pony) het gezicht met gratie omgeeft. De haren zijn kort en goed tegen het hoofd aange werkt. Een speciale coupe is echter voor dit. kapsel wel een eerste vereiste. In Haarlem zijn leden van het „Syndicat": Leonard, Wagenweg 29 Louis Pierlot. Zijlstr. 88 Présentation Internationale des Coiffures et Modes door de Nederlandse Sectie van het Syndicat de la Haute Coiffure Francaise et Coiffure Création op Kasteel „De Hooge Vuursche" Baarn op zaterdag 20 sept. te 20.30 uur en op zondag 21 sept. te 15.00 uur „Het is, voor zover daarin niet bij wet of algemene maatregel van bestuur Is voorzien, verboden levende dieren te verkopen of af te leveren aan kinderen be neden de leeftijd van veer tien jaren". Aldus artikel 280 van de Algemene Politie Verorde ning van de gemeente Haar lem, een verordening op de naleving waarvan strenge controle wordt uitgeoefend. Op de markten controleren de marktmeesters vaak de gang van zaken; ook de politie houdt een oogje in 't zeil terwijl bovendien de agenten bij de dierenwinkels altijd oplettend zijn. Nu moet direct gezegd worden, dat de verkopers van dieren zelf in de meeste gevallen ook inzien, dat zij er beter aan doen geen kuikentjes, eenden, marmotjes of kana ries te verkopen aan kleine kinderen omdat daar meestal narigheid van komt. Of er verschijnt politie óf er komen wat later een paar boze ouders het diertje weer terugbrengen omdat men op een bovenhuis toch onmoge lijk een volwassen eend kan laten rondlopen. Maar on danks deze voorzorgsmaat regelen gebeurt het toch wel eens dat men een kleuter met meestal een kuikentje of een paar muizen in een klein doosje over straat ziet. lopen. En dat is fout. Omdat die hummels, die nog niet eens voor zichzelf kunnen zorgen onmogelijk zo'n soms lastig en schichtig diertje kunnen opvoeden. En dat heeft de wetgever dan ook met het opstellen van deze verordening willen ver bieden. WIST U OVERIGENS, dat het verboden is „varkens of nuchtere kalveren anders te vervoeren dan per as, slede of vaartuig op een voldoende laag stro". (Artikel 278) Ook toneelmeester H. C. Voskuilen gaat een jubileum vieren. Van de veertig jaar, dat de Haarlemse schouw burg bestaat, is hij er name lijk vijfentwintig aan verbon den. Zijn jubileum valt eigen lijk op 30 oktober, maar het zal vanavond tijdens een in tieme bijeenkomst in de boven foyer aan het Wilsons- plein worden gevierd Het toneelleven werd de jonge Voskuilen al vroeg bij gebracht. Als zoon van een amateurtoneelspelersfamilie werd hij op anderhalfjarige leeftijd al door zijn enthou siaste vader het toneel opge sleept om te figureren in een „drakenstuk", zoals hij zelf nu zegt. Van die tijd af is de thans 49-jarige toneelmeester bij wijze van spreken niet meer van de planken af ge weest, Toen hij negen was. speelde hij al rolletjes bij een amateurvereniging in Amers foort. De techniek van het toneel trok hem echter het meest. Deze liefde had hij ongetwijfeld van een oom, die in die tijd verwonderlijk knappe weerstanden en an dere technische hulpmidde len vervaardigde. De jonge Voskuilen ging elektro-tech- niek studeren en kwam als 17-jarige „in 't vak', zoals dat heet, als elektricien in een schouwburgje in Amers foort. In 1931 kwam hij naar Haarlem, waar hij bij de toenmalige Jansschouwburg ging werken. Overigens maar voor twee seizoenen, want in 1933 ging hij naar het. Wil- sonsplein, nadat hij één keer had ingesprongen bij een op voering van „Faust". In 1940 werd hij toneelmeester, het geen bij de schouwburg in Haarlem wil zeggen, dat hij toneelmeester en chef belichter tegelijk is. Zijn grootste wens is een moderne en doeltreffende technische installatie voor Haarlems schouwburg. „Dat is in de eerste plaats nodig om publiek te blijven trek ken. nu bioscoop en televisie zo sterk concurreren" meent hij. Hij heeft overigens zelf steeds geprobeerd zoveel mo gelijk te verbeteren. Het. ge beurde nog wel eens dat er iets tijdens een voorstelling gerepareerd moest worden, zoals die keer tijdens de op voering van ..Othello". Een weerstand begaf het, de heer Voskuilen ging aan het repa reren, zijn tang schoot uit en zijn hand kwam onder een stroom van 380 volt te staan. Het publiek in de zaal merkte niets, maar de toneelmeester kon wekenlang niet werken, omdat zijn hand ernstig was verbrand. Grapjes zijn er in de afgelopen kwart eeuw op de Haarlemse planken ook genoeg gemaakt. De heer Voskuilen voor de spelers Henk herinnert, er zich nog vele van, meermalen met vooraanstaande acteurs als „slachtoffers". Zoals die keer dat Cor Ruys een boeket bloemen moest worden aan geboden. die hij voor zijn tegenspeelster achter zijn rug moest verbergen. De toneel meester duwde de actrice, die het boeket moest overhandi gen. in plaats daarvan een enorme bloemenmand in de handen. De grote Cor Ruys verstijfde van schrik, maar stopte het gevaarte bliksem snel achter de schoorsteen, waarna hij er zelf voor ging staan. Han Bentz van den Berg moest, eens een (lege) kist hel toneel opdragen, maar merkte op het laatste ogenblik, dat zij loodzwaar was, vanwege de toneelge wichten. die erin gestopt wa ren. Zo zijn er nog wel meer „practical jokes" bedacht. Ook aan andere dingen denkt de jubilerende toneelmeester met veel genoegen terug: zo heeft hij eens van Louis Da vids een kopje koffie gekre gen. Hetgeen zeer opmerke lijk was, want de grote klein kunstenaar stond bekend als een uiterst zuinig mens. De heer Voskuilen vertelt het ons allemaal als wij met hem in een der kleedkamers van de schouwburg zitten, die, omdat, het middag is. niet wordt gebruikt. En tot slot zegt hij nog eens: „De enige manier om bij te blijven is een moderne toneelinstalla tie". En de man. die het zegt, kan het weten, na vijfentwin tig .jaar op de planken en achter de schermen te heb ben gestaan. Wanneer op 30 september het veertigjarig bestaan van de Haarlemse Stadsschouw burg gevierd wordt, betekent dit feit ook een jubileum voor de heer H. P. Ransijn, Vondelweg 244 zwart in Haarlem. Hij is de oudste kelner bij de schouwburg en is sinds de opening in dienst. Als achttienjarige kwam de heer Ransijn Hendrik voor ingewijden in het vak. Hij zette daarmee een traditie voort, want zijn vader, de heer H. P. Ransijn senior, is 66 jaar kelner geweest, waar van vele jaren bij de Stads schouwburg. Hij herinnert zich nog als de dag van gis teren hoe hij als „broekje" de wijze raadgevingen van zijn vader ter harte nam. „Het kelneren in die jaren was niet alleen veel aardi ger maar ook veel drukker dan tegenwoordig," zegt de heer Ransijn, „de bezoekers werden toen nog in de zaal bediend, weet u. Maar al gauw kreeg ik uitsluitend tot taak de artiesten te verzor gen en dat is achtendertig jaar zo gebleven." Uiteraard heeft de heer Ransijn in die kwaliteit tal van grote Nederlandse en buitenlandse acteurs en ac trices ontmoet. De grote Louis Bouwmeester, Willem Royaards, Fie Carelsen, Rika Hopper, Eduard Verkade, John Gobau om maar enkele klinkende namen te noemen. Vooral over de laatste spreekt de heer Ransijn zeer waarderend. „Hij was mijn beste vriend, een mens uit één stuk." Uit zijn herinne ringen duiken ook grote kleinkunstenaars op als Pi- suisse, Louis en „Heintje" Davids. Om maar niet te spreken van de reeksen Duit se en Italiaanse opera- en operettesterren. „Toch heb ik in al die jaren maar weinig gezien van wat er op het toneel gebeurde," vertelt de heer Ransijn, die overdag smid is in de afdeling Voor bewerking bij Stork-Hijsch in Haarlem, waar hij binnen kort ook veertig jaar in dienst zal zijn. Hij vindt het kelnersvak een bijzonder prettig beroep, dat hij nog jaren hoopt te kunnen uit oefenen. Dat de heer Ransijn daarvoor de juiste instelling heeft bewijst zijn kelners devies: „Een kleine of een grote klant, houd hem in ere". Hoe hij door zijn directie en collega's gewaardeerd wordt zal vanavond blijken, wanneer hij in de boven- foyer van de Stadsschouw burg in het zonnetje zal worden gezet. Van maandag 15 tot en met zaterdag 20 september zal de jaarlijkse collecte ge houden worden ten bate van de reclassering. De opbrengst is niet alleen bestemd voor degenen, die op het ogen blik in een gesticht verblij ven, maar ook voor hen die past kortgeleden met de Justitie in aanraking zijn gekomen. De moeilijkheid is nu echter, dat er een groot tekort aan collectanten is. Alle Haarlemmers worden namelijk in de komende week bezocht. Degenen, die aan de lijstencollecte of aan de straatcollecte (op 20 sep tember) willen meewerken kunnen zich wenden tot het secretariaat van het r' >at- selijk comité van de Natio nale Reclasseringsdag, p./a. U.V.V.. Grote Houtstraat 144 of tot mevrouw Baart. Ca- ninefatenstraat 36 in Haar lem-Noord. Ook de Vereniging tot Be scherming van Dieren af deling Haarlem houdt een lijstcollecte (van 29 tot en met 3 oktober) en een straat collecte (op 4 oktober). De vereniging, die dit jaar 85 jaar bestaat, gebruikt het geld voor de instandhouding van het asiel en de polikli niek in de Ridderstraat 11 te Haarlem en op dit adres kunnen ook die dierenlief hebbers terecht, die zich wen sen aan te melden als collec tant voor de collecte. Het telefoonnummer luidt 12823. In het Rozenprieei in Haarlem kent zelfs het kleinste kind „Ome Henk en tante Nel". Dat zijn de heer en mevrouw H. Huyboom uit de Weverstraat 2. Zij hebben dezer dagen het feit gevierd, dat de heer Huy boom vijftig jaar geleden groentehandelaar werd in deze Haarlemse buurt. Als jongen van veertien jaar hij is nu dus vieren zestig ging de heer Huy boom er met de handwagen oo uit om zijn „handel" uit te venten. Hij drukte daar bij de voetsporen van zijn vader. Vijftien jaar later trouwde hij en sindsdien h eft mevrouw Huyboom haar man steeds vergezeld. De handwagen werd in de loop van de tijd vervangen door een paard en wagen. Ook heeft het echtpaar Huyboom enige tijd een zaak gehad, doch men moest deze door omstandigheden aan de kant doen en terugkeren tot het uitventen van de waren. Een halve eeuw groente man in dezelfde buurt. Dit komt niet vaak voor. In die tijd is er heel wat ver anderd. „Ome Henk en tante Nel" vertellen ons daar iets van. Zij hebben een hard leven achter de rug. Jarenlang maakten zij dubbele dagen zonder een enkele dag vrij. Later kwam de vrije zon dagmiddag en nog later de vrije zondag en hiermee wa ren zij de koning te rijk. Echte vakantie was in die tijd ondenkbaar. „Ja, 't is wel een betere tijd gewor den, en we hebben veel aan onze bond „Onderling Be lang" te danken". Ook de smaak van het pu bliek is veranderd. „Vroeger kochten de mensen veel grotere hoeveelheden groen te en fruit,"Het lijkt wel. alsof ze niet zoveel meer eten", vertelt mevrouw Huyboom. „In het weekeinde haalden de mensen dadels en li A-t; pinda's om gezellig in de huiselijke kring op te eten. Tegenwoordig wordt er haast niet meer om ge vraagd". En meneer Huyboom ver telt van de tijd, dat de aardappels per kop (onge veer een kilo) verkocht werden: vijf, zes cent per kilo en afkokers drie kilo voor een dubbeltje. Here bonen gingen per honderd en moesten worden afgeteld. Acht mandarijnen voor een dubbeltje was toen heel ge woon. Deze mijlpaal heeft het echtpaar Huyboom aange grepen om de wijk drastisch te verkleinen. Paard en wa gen zullen plaats maken voor een bakfiets en daarmee worden dan alleen nog de klanten in de naaste om geving bediend. „Dan zijn we tenminste 's middags om een uur of drie eens klaar", zegt mevrouw blij. Velen zijn de groenteman en zijn vrouw in het huis aan de Weverstraat komen gelukwensen. Hun drie ge trouwde dochters waren ook van de partij. Het was een komen en gaan van buren, vrienden, kennissen, gros siers. een deputatie van de bond, collega's en personeel van de markt. En ongetwijfeld zullen ook nog vele klanten het populaire echtpaar komen feliciteren aan de kar, want het werk gaat door. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om ten laste van de gemeente Haar lem met. de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldlening aan te gaan tot een bedrag van f 267.000.- tegen een koers van honderd percent. Deze lening, die een looptijd van 12Vi jaar tegen 4% pet. rente per jaar moet worden gebruikt voor de definitieve financiering van voltooide of nog in uitvoering zijnde werken. Advertentie SIGNAAL Technisch speelgoed BARTEllORISSTRAAT 6 HAARLEM In augustus werd op het postkantoor in Lisse voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 47.922,37. Uitbetaald werd 39.488.82. Het trommelkorps van de speeltuinver eniging „Frans Hals", dat in Haarlem al een zekere bekendheid geniet, zal uitge breid worden met een aantal meisjes. Hier door is de aanschaffing van nieuwe in strumenten noodzakelijk. Teneinde deze aankoop mogelijk te maken houdt de ver eniging op zaterdag 20 september in ge bouw St. Bavo aan de Smedestraat. in Haarlem een grote non-stop cabaretavond.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5