Nieuw kantoor van Amsterdamse Bank in november glasdicht In Haarlem kwamen in tijdvak januari-juli 430 woningen gereed TELEVISIE KAASENBROOD UIT STAD EN STREEK Amsterdamse Beurs wat ik er van vind? DE BEURS van gisteren OLIEHAARDEN ALBA Academie van Bouwkunsi vijftig jaar 7 Ml. Vragen van raadslid over bonnenverkoop door bejaarden Negentig roeiploegen in schoolwedstrijden fyouuc/} Herfst- en winterprogram „Tuinbouw en Plant kunde" HBC versloeg Aalsmeer in licht wedstrijd Onderwijskwesties in de gemeenteraad „Andere grondslag voor Europese veiligheid" Mening van subcommissie Amerikaanse Senaat <$UUÜ7 NAPOLITAINS ^Brieven aan de redactie 1M water, zeep en Gillette Bedrijfsongeval bij Hoogovens Britse H-bomexplosie bij Christmas-eiland Amerikaans-Japans verdrag komt op de helling DAG 12 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - UPKECH'IE HAAKLEMSCHE COUKAM Al geruime tijd is het Haarlemse kan toor van de Amsterdamse Bank n.v. ge huisvest in een betrekkelijk kleine ruim te, die bereikbaar is via het Klein Heilig land. Deze voorziening is getroffen met het oog op de bouw van het nieuwe pand aan de Grote Houtstraat, dat komt op de plaats waar de bank reeds van ouds is gevestigd. Op het ogenblik is er in de Houtstraat nog slechts een groot gat te .zien, waar binnenkort de fundamenten voor het nieuwe gebouw zullen worden gelegd. De graafwerkzaamheden trekken dagelijks grote belangstelling van voorbij gangers in Haarlems drukste winkelstraat. Ofschoon er dus uiterlijk nog niets te zien is dat op een nieuw gebouw lijkt, zal het nieuwe kantoor vermoedelijk in novem ber reeds glasdicht zijn. De directie hoopt in ongeveer negen maanden haar nieuwe Haarlemse vestiging in gebruik te kunnen nemen. Zoals wij reeds eerder berichtten zal het nieuwe kantoor bijna twee keer zo groot worden als het vroegere. In de kelder komen een grote kluis met voor hal, een magazijn, een archief, een olie- stookinrichting, een toiletafdeling met keuken en een grote fietsenstalling te lig gen. De verdieping op de begane grond omvat het bediendenkantoor met grote balie, een directiekamer aan de voox-kant. een ruime entree en enige wachtkamers. De eerste verdieping, die niet geheel naar achteren is doorgetrokken, zal ook be drijfsruimte worden en de tweede ver dieping wordt ingericht als woonruimte Advertentie Het adres Is en blijft GROTE HOUTSTR. 131 cn SMEDESTR. 7 Keuze uit 6 wereldmerken Het Haarlems gemeenteraadslid de heer E. F.' Albrecht (Arb.) heeft schriftelijk aan het college van B. en W. gevraagd of het het college bekend is, dat namens de stich ting „Adoptie Commissie Bejaarden" door bejaarden huis aan huis bonnen te koop worden aangeboden met het volgend op schrift: „Vijftig cent als donatie aan onze stichting. Voor deze 50 cent wordt op onze feesten een consumptie met gebak aange boden aan een bejaarde". De heer Albrecht vraagt of het college voor het houden van deze inzameling ver gunning heeft gegeven en of het college niet. met hem van mening is. dat het be neden de waardigheid van de Haarlemse bejaarden is op deze wijze gelden in te zamelen voor het verkrijgen van vei'snape- ringen. De heer Albrecht is van oordeel, dat voor de verzorging van bejaarden andere maat regelen nodig zijn dan een verkapte bede larij door de betrokkenen en hij vraagt dan ook of B. en W. niet van mening zijn, dat in het vervolg vergunning hiervoor moet worden geweigerd. Voor de tiende achtereenvolgende maal houdt de Koninklijke Roei- en Zeilver eniging „Het Spaarne" de jaarlijkse school- roeiwedstrijden. Hieraan nemen bijna alle middelbare scholen van Haarlem en om geving deel. De wedstrijden, die een sterk propagandistisch karakter hebben, ver heugen zich in een ieder jaar stijgende be langstelling. Zowel van deelnemers als van bezoekers. Ditmaal hebben ruim 90 ploegen van verschillende middelbare scholen inge schreven. Vele ploegen zijn hiervan samengesteld uit beginnelingen. Het hoogtepunt van een overladen pro gramma zal het nummer achten voor jon gens zijn, waarin het Kennemer Lyceum, •lac. P. Thysse Lyceum en het Coornhert Lyceum met ploegen inschreven. Bij de meisjes zullen hier het Kennemer Lyceum en het Coornhert Lyceum starten. De wedstrijden zullen worden geroeid op het. Zuider Buiten Spaarne tussen .Spaarn en Hou" en het clubgebouw van „Het Spaarne", waar de finish zal zijn. De voorwedstrijden beginnen zaterdag om kwart voor twee. Zondag zal om half twee worden begonnen. Tevens zal dan een nieuwe vierriemsgiek aan de vloot van „Het Spaarne" worden toegevoegd. voor het gezin van één der personeels leden. De ingang komt in een portiek aan de zuidelijke kant van de frontgevel te liggen en wordt buiten de kantooruren afgesloten door twee monumentale bron zen deuren. Bij de ingang bevindt zich ook een nachtsafe. De gevel wordt opge trokken van natuursteen. Het gebouw, dat in beton wordt, uitgevoerd, is van archi tect Fred. M. Kramer. Advertentie PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties KONINGINNEWEG 6 - TUINLAANTJE 18 TEL. 14024 Het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederland- sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft zijn herfst- en winter- programma vastgesteld... Op dinsdag 23 september höüdt dr. A. J. Schrage uit Warmond, een lezing met kleu rendia's over tropische planten, in het bij zonder orchideeën', op Sumatra. De heer H. Th. Achterbergh zal dinsdag 21 okto ber een verhandeling houden over vaste planten, waarbij hij zijn betoog met. le vend materiaal zal toelichten. Op dinsdag 11 november vindt de prijsuitreiking plaats van de tuinkeuringen in Haarlem, gevolgd door de vertoning van kleuren dia's van zeldzame bloemgewassen dooi de heer M. Hoog. De prijsuitreiking van de tuinkeuringen in Heemstede geschiedt op dinsdag 25 november. „Hoe maakt men een aantrekkelijk kerststukje?" is het mot to van de demonstratie en de onderlinge wedstrijd met bekroningen op dinsdag 9 december. Dinsdag 13 januari houdt de heer D. Schuyt, een lezing over „De Expo gezien vanuit, het oogpunt van een tuin bouwkundige". De heer G. Bootsman uit Hilversum zal op dinsdag 10 februari een voordracht houden met kleurendia's over „Kew Gardens, de schatkamer der na tuur". Een lezing met kleurendia's over de Lienzer Dolomieten en de Hohe Tauern door de heer J. Bakker volgt op dinsdag 10 maart. Tot besluit is er op dinsdag '4 april een voordracht door de heer dr. W. Kruyt getiteld „Uit het leven der insec ten. afweerreacties, camouflage en oriënta tie". Tussentijdse wijzigingen voorbehouden, worden de bijeenkomsten in het Krelage- huis aan de Leidsevaart in Haarlem ge houden. Voor een groot aantal toeschouwers speelde HBC donderdagavond op zijn ver lichte terrein een oefenmatch tegen Aals meer. De Hecmstccdse combinatie slaagde er in zijn gasten een nederlaag van 41 toe te dienen. Het elftal van HBC was op verschil lende plaatsen gewijzigd en in de nieuwe opstelling kwam de zwart-witte ploeg met verdienstelijk spel voor de dag. De Heem stedenaren waren voor de rust regelmatig in de aanval, waarbij de veste van Aals meer diverse malen aan een doorboring ontsnapte. Na 35 minuten leverde een schot van Van Bekel het eerste doelpunt op voor de thuisclub (I Kort na de hervatting scoorde Slemmer de gelijkmaker, maar HBC kwam opnieuw in het offensief en zette met gevaarlijke acties de Aalsmeerse defensie regelmatig onder druk. Een hard schot van De Groot bracht de stand op 21 voor HBC. De zelfde speler nam ook het; derde Heem- steedse doelpunt voor zijn rekening en tenslotte was hel Van Bakel die na een fout van de Aalsmeer-doelman de eind- score on 41 bracht. B. en W. van Haarlem verzoeken de gemeenteraad een extra-krediet van 2000.- ter beschikking te stellen voor de inrichting van twee vertrekken in het gemeentelijk bureau voor school- en be roepskeuze. Voorts zal er ƒ650.- nodig zijn voor het plaatsen van een eenvoudige rij wielberging bij het houten schoolgebouw aan de Van Zeggelenstraat. Voorts stellen B. en W. de raad voor om de volgende ingekomen stukken voor ken nisgeving aan te nemen: een brief van de afdeling Haarlem van de Vereniging Volksonderwijs met betrekking tot de re organisatie van het middelbaar onderwijs; een brief van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de bij- hel, waarin zij haar verzoek om medewer king tot het treffen van voorzieningen aan een drietal kleuterscholen intrekt; twee brieven van het bestuur van de Maria- scholen, waarin dit de verzoeken om me dewerking voor het aanbrengen van een nieuwe stookinstallatie en het aanschaf fen van gymnastiekmateriaal voor zijn scholen intrekt. Verder verzoeken B. en W. om in han den van B. en W. te stellen om preadvies: een verzoek om medewerking tot het aan kopen van leermiddelen voor de Koningin Emmaschool en een verzoek om mede werking tot het aankopen vam meubilair en leerboeken voor de St. Luciaschool. Verder is er een verzoek binnengekomen van de heer D. R. J. Koster om ontslag als leraar aan de handelsavondschool en van de heer F. ,J. de Vries om ontslag als leraar aan de gemeentelijke lagere tech nische avondschool. B. en W. stellen ver volgens voor ontslag te verlenen aan de heer B. van der Bij als onderwijzer aan de Mr. J. H. Thielschool. Verder verzoeken B. en W. de raad om aan de H.B.S. voor meisjes met vijf- en zesjarige cursus in Haariem de volgende leerkrachten te benoemen: tot tijdelijke lerares: mejuffrouw M. C. Diepenhorst te Haarlem; tot. tijdelijke leraar in de Ne derlandse taal: de heer J. A. P. Oosten te Haarlem; tot tijdelijke leraar in de han delswetenschappen: de heer G. Rijpma te Haarlem; tot tijdelijke lerares in de me chanica: mevrouw ir. M. Waardenburg- Lindeijer te Haarlem; tot tijdelijke leraar in de aardrijkskunde: de heer W. J. Oos- terbaan te Heemstede; tot tijdelijke leraar in de muziek: de heer J. Zwart te Zaan dam; tot tijdelijke lerares in de biologie: mejuffrouw P. M. Niekerk te Aerdenhout; tot tijdelijke leraar in de geschiedenis: de heer J. R. van der Leeuw te Amster dam; tot tijdelijke leraar in de wiskunde: de heer H. E. Smit te Haarlem; tot tijde lijke lerares in de Franse taal: mevrouw G. H. M. van der Ent-Rienks te Heemstede. Verder is er een voorstel tot benoeming van de heer C. H. Lindeman tot leraar te kenen aan het Karei van Manderlyceum en tenslotte zijn er twee voordrachten ter benoeming van twee leerkrachten aan de Van Zeggelenschool. De eerste voordracht luidt: 1. mej. R. J. Prosée te Haarlem; 2. mej. M. C. E. Mohl te Haarlem en 3. de heer G. Elschot te Tuindorp Nieuwen- dam. De tweede voordracht luidt: 1. de heer G. Elschot; 2. mej. R. J. Prosée en 3. mej. M. C. E. Mohl. 'Advertentie BREIWOL gratis patr. en onderrient. „WOLLANA" -.Tempeliersstraat. Nieuws in het kort Ongeval op speelplaats. Vanmiddag om twaalf uur is een achtjarig meisje, leerlinge van de Prinses Margrietschool aan het Junoplantsoen in Haarlem-Noord, op de speelplaats van deze school gevallen. Vermoedelijk met een hersenschudding is het naar het Sint Elisabeths Gasthuis ver voerd. Tentoonstelling. De katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden, afde ling Haarlem, houdt op 3, 4 en 5 oktober in ,,'t Stoofke", in de Stoofsteeg in Haar lem, een tentoonstelling van door haar leden gemaakte werkstukken. Op rolletjes. Zaterdag organiseert de buurtvereniging „Haarlem-Oost" op net Van Zeggelenplein rolschaatswedstrijden voor meisjes en jongens van 9 tot en met 14 jaar. Er is een groot aantal prijzen als rolschaatsen en andere sportartikelen be schikbaar gesteld. WASHINGTON (Reuter) De subcom missie van de Amerikaanse Senaat welke zich drie jaar heeft beziggehouden met ontwapeningsvraagstukken, heeft in haar slotrapport gewaarschuwd, dat als niet enige voortgang wordt gemaakt met. ver anderingen van de grondslagen van de Europese veiligheid er weldra militaire machten aan beide zijden (van de schei dingslijn) zullen bestaan, die uitgerust zijn met vele typen kernwapens en raket ten voor lange afstand". De subcommissie zegt, dat het in het be lang van de V.S. is, dat er een interna tionale overeenkomst tot stand komt over het staken van de kernproeven, mits Oost en West het eens worden over een be trouwbaar systeem om schendingen van de overeenkomst vast te stellen. Maar een dergelijke overeenkomst kan als zodanig geen einde maken aan de be wapeningswedloop. Ze moet beschouwd worden als een eerste stap naar meer om vattende ontwapeningsmaatregelen, aldus het rapport van de subcommissie. Er bestaat volgens de commissie een reële mogelijkheid, dat de uitsluiting van China van een eerste ontwapeningsover eenkomst de Sovjet-Unie de gelegenheid zou kunnen bieden een dergelijke over eenkomst te ontduiken. Opgemerkt wordt, dat de Sovjet-Unie zelf zou kunnen staan op deelneming van communistisch China aan een overeenkomst, daar er geen ze kerheid bestaat, dat communistisch Chi na en de Sovjet-Unie altijd op goede voet blijven, aldus de subcommissie. Zij dringt ook aan op snelle actie in UNO verband om te voorkomen, dat de ruim te wordt gebruikt voor militaire doelein den. Zij stelt de oprichting van een spe ciaal bureau van de UNO voor, dat de in ternationale samenwerking bij het onder zoek van de ruimte moet bevorderen. Een van de eerste projecten, waarmee dit bu reau zich moet bezig houden, is de ont wikkeling van een verkenningssatelliet, die gebruikt moet worden voor toezicht op de bewapening, aldus het rapport. De subcommissie is voorts van mening, dat de landen moeten besluiten geen aan spraak te zullen maken op hemellichamen. Uit het staatje over de woningbouw in Haarlem, opgemaakt door de dienst voor de volkshuisvesting, blijkt dat er in het tijdvak van 1 januari lot 1 juli 1958 430 wo ningen werden voltooid. Daarbij waren 276 woningwetwoningen (160 woningen van de woningbouwvereniging „Patrimo nium" in Delftwijk. 32 van „Zorgvliet"; 24 van „St. Jozef" in Delftwijk en 60 van de gemeente) en 154 premie- herbouw en vrije sectorwoningen (36 in het Ramp- laankwartier, 31 bij station Bloemendaal, 4 in Oosterduin, 12 in Sinnevelt, 2 in Delft wijk en 69 in kleine complexen of in op dracht van particulieren). Op 1 juli 1958 waren er nog 614 woning wetwoningen in aanbouw, waarvan 96 van „St. Jozef" in Delftwijk, 96 van „Zorg vliet" in Delftwijk, 110 van St. Bavo Noord" in Delftwijk, 136 van „Patrimo nium" in Parkwijk ei 176 van „St. Bavo Oost" eveneens in Parkwijk. Verder wa ren er 195 premie-, herbouw- en vrije sec torwoningen in aanbouw, waarvan „Patri monium" er 23 in Delftwijk onder handen heeft, „Biesterbos" 70 bij station Bloemen daal, „Thunissen" 18 in Oosterduin, „Ho- gerveka" 44 in Sinnevelt. „Van der Pol" 14 in de Clovisstraat en particulieren 26. In voorbereiding zijn 241 woningwetwo ningen en voorts is voor 383 woningen pre mie ontvangen. Aan de bouw van deze laat ste woningen staan dus geen administra tieve belemmeringen meer in de weg. Nog steeds echter vormt de bijzondere schaar ste aan kapitaal een belangrijke rem bij de bouw van deze premiewoningen. Deze 383 woningen zijn als volgt verdeeld: 178 in Sinnevelt, 49 in Delftwijk (torenflat), 51 in Zuiderhout (torenflat), 24 in Ooster duin, 14 in de Clovisstraat, 56 in Sinnevelt en 11 in kleine complexen. In behandeling bij provinciale directie of ministerie zijn nog 158 woningwetwo ningen in Parkwijk, 52 premiewoningen in Delftwijk. 37 premiewoningen bij station Bloemendaal en 2 premiewoningen aan de Nijverheidsweg. Bij de architect of bij de gemeente zijn nog ongeveer 1416 woningen in bewerking en wel 62 woningwetwoningen in Parkwijk 534 woningwetwoningen in Schalkwijk nog eens ongeveer 300 woningwetwonin gen in Schalkwijk, ongeveer 320 peremie- woningen in Sinnevelt en ongeveer 200 pre- Advertentie Melk of puur Zwaar gevulde doos: f 3.- Los: i gram. miewoningen (torenflats) in Parkwijk. Het toegestane bouwvolume voor het jaar 1958 is 500 woningwetwoningen ter wijl de premiebouw in tegenstelling tot 1957 voor 1958 niet aan een contingent is gebonden. (Verkort weergegeven) Chaos. De chaos bij de uitgang van station Kennemerplein Haarlem ergert dagelijks velen. Men smijt fietsen en .scoo ters neer vanaf de uitgang tot bijkans het Kruiswegviaduct. De aanwezige bomen worden eveneens hiervoor gebruikt, zodat voor de voetganger een zeer klein pad overblijft om te passeren. Het geheel wordt bovendien opgeluisterd door een wel zeer ongelukkig opgestelde bjloemenkraam. Is hier nu niets tegen te doen? Dit is toch geen entree voor een stad als Haarlem! A. F. J. STEVENS 3-3W» Nederl. '47 3 ®/o Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. T.rd N Kabelfabriek. gew.Philips G'oeil. Tof.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton Vrtam Rubber K.L.M Noll Amer. Lijn.. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H V.A Delimaatschappij Amstord Bank Nat. Handelsbank Ned Handel Mij.. Rotterd. Bank fwentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. SteeJ General Motors.. Shell Union ridewater vorige koers) Slotkoer: gisteren 92 94l5/i# 222)4 330 193 327 180 281 338?* 168 412% 195 690 Ui t 165.10 172 68 99.50 145V* 146 131J4 129 54 231 108/* f 122.90 229)4 90V2 175 198^4 172 51% 46 75% 44% 81 25 Heden 13.45 uur 91lS/is 94lS/i6 219 33C 193 327 181 282 338 168 4 411 195 690 f 165.20 172 67)4 f 99.50 144 146% 130 129 210 109 f 123. 229)4 90'/» 175 198)4 172 4 52 47 78 45)4 81% 24 Advertentie Voor alles moet een man weten hoe het hoort en hij moet schoon, fit en fris zijn en er goed verzorgd uitzien, avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel een man die zich scheert met Zo'n man ziet er niet alleen schoon en fris uit, hij voelt zich ook schoon en fris, Gebruik morgen ook een Blauw Gillette mesje. Haal meteen een pakje. 5 stuks 75 cent '...Gillette scheercrème is het beste! Bij een manoeuvre van een zo genoemde C-haak (een zware hijshaak, waarmee rol len bandstaai worden opgehesen) in de elektrolytische vertinnerij van Breedband te IJmuiden kreeg de 25-jarige leerling- vertinner L. W. T. uit Velsen-Noord de haak tegen zijn linkerhfel. Met kneuzingen aan het linkerbeen is hij opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. AMSTERDAM Aan het Damrak is men verbaasd over de willige stemming die de markt ook donderdag weer demonstreerde. Na de stijgingen van deze week zijn de koersen van AKU, Philips en Unilever wederom opgelopen. Het buitenland blijft de grote koper en het publiek doet bescheiden mee. Hieraan worden uiteraard vele bespiege lingen vastgeknoopt, hetgeen niet weg neemt dat de markt al sinds dagen een vrij opgewekt karakter heeft en dat buiten landse beleggers de fondsen van de in ternationale rubriek kennelijk nog goed koop achten. Gisteren gaf Unilever de toon aan. In een zeer drukke hoek opende het margarinefonds tien punten hoger en be haalde zijn top op 416'/2. waarna op winst nemingen een reactie volgde tot 413. Ook AKU zette weer behoorlijk hoog in, n.l. op 225, hetgeen een hernieuwde verbetering van 6 punten betekende. Daarna reageerde het fonds tot 222. Philips, die reeds een flinke stijging achter de rug heeft, deed het kalmer aan, steeg tot 341 '/s 4) en reageerde tot 339. KLM bleef boven New York pariteit. Kon. Olie weerspiegelde het nauwelijks prijshoudende slot. van Wall Street en was een gulden lager. Ook de andere afdelingen ïieten een be trekkelijk goed marktbeeld zien, met name de scheepvaarthoek. waarin KPM boven 144 uitkwam en ook de andere soorten enige punten opliepen. Van de cultures was Deli opnieuw vast op 124, gestimu leerd door de dividendhervatting door de American Sumatra Tobacco, een dochter onderneming van de Deli. Senembah daar entegen was iets aangeboden op de te leurstellende mededeling van de dividend- passering. In Soekowono mocht geen note ring worden opgemaakt wegens een bericht over een bod op de aandelen- De locale fondsen hielden zich zeer kalm. Rijnstaal werd iets hoger gewaardeerd ingevolge het meevallende jaarverslag. Staatsfondsen ietwat onzeker. Prolongatie 3'/» pet. NEW YORK Een golf van kooplust speelde gisteren laat onder beurstijd over de aandelen markt. waardoor het industriegemiddelde bijna tot recordhoogte steeg. Om zeven uur G.M.T. bereikte het Dow .Tonesgemid- delde van de industrie het cijfer van 519 93. 3.73 punten hoger dan bij het begin van de beursdag en slechts 1.12 onder het histo rische hoogtepunt van 521.05 op 6 april 1956. De koopwoede begon zonder dat er bepaalde aanwijzingen voor te vinden waren. Makelaars verklaarden, dat voor grote bedragen naar beleggingen gezocht 'werd. Er waren weinig verkopers. De tickers konden de snelle stijging niet bij houden en raakten ^egen het einde van het vijfde beursuur enige tijd een minuut ach ter. Later ontwikkelden zich winstnemin- ger.- van bescheiden omvang. Elektronische industrieën ontketenden de stijging, met name Internationale Bu- sirfess Machines die op hun hoogste peil vijftien dollar avanceerden tot 402. Zenith Radio steeg ongeveer negen dollar. Medi cijnen waren eveneens sterk en actief. De vraag breidde zich uit tot andere hoeken, vooral tot staaiwaarden en elektrische ap paratuur. United States Steel verbeterde laat in de middag twee dollar, Inland Steel nog iets meer, terwijl Jones and Laughlin, Youngstown Sheet and Tube en Republic Steel winsten van bijna twee dollar konden boeken. General Electric kwam twee, Westinghouse meer dan een dollar hoger. Chemische industrieën er- dienden eveneens tot meer dan een dollat Bi.1 de medicijnen en de cosmetica werd avans tot vier dollar (Warner Lambert) en tot bijna drie dollar (Merck en Farke Davis) geboekt. De scheepsbouwwaarden waren vaster. Het industriegemiddelde steeg van 516 20 tot 520.43; de sporen van 131.71 tot 132.49; de openbare nutsbedrijven van 79.63 tot 79.87. Van de 1188 verhandelde aandplen eindigden er 586 hoger en 352 lager. Om zet: 3,3 miljoen aandelen. (UPI) LONDEN (Reuter) Een Vickcr-Va- liant bommenwerper heeft donderdag bij Christmas-island op grote hoogte boven de Stille Oceaan een waterstofbom tot ont ploffing gebracht. Te Londen werd officieel bekendgemaakt dat het wapen de kracht van een megaton (miljoen ton) t.n.t. had. Het is de derde proef uit de huidige serie en Engelands twintigste kernontploffing. (UPI) De bom explodeerde op grote hoogte. De ruiten in de bommenwerper waren op enkele na voorzien van stalen deksels, teneinde te voorkomen, dat de vliegtuigbemanning verblind zou worden door het felle lichtschijnsel van de explo sie. Op 22 augustus werd, aan een ballon, een kernwapen tot explosie gebracht, dat aanzienlijk minder kracht had. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben zich bereid verklaard het veiligheidsverdrag met Japan te her zien. Het verdrag, dat in 1951 werd gesloten toen Japan nog geen eigen defensie had, is de laatste tijd in Japan sterk gecriti- seerd. Het geeft de Verenigde Staten het recht bases in Japan te gebruiken. (UPI) De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Foedjijama en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, zijn overeengekomen dat binnen kort in Tokio diplomatieke onderhandelin gen over de herziening zullen beginnen. Advertentie Keuze uit BECKERS. SCALDIS, CALMIX, PELGRIM, B. EN D„ en JAN JAARSMA Vakkundig geplaatst door Grote Houtstraat 158 Tel. 15426 - Haarlem De Academie van Bouwkunst, geves tigd in het in 1654 gebouwde „Oude-zijds- huiszitten-aalmoesseniers-huis" aan het Waterlooplein te Amsterdam, herdenkt op 11 oktober het feit, dat zij vijftig jaar ge leden door het genootschap Architectura et Amicitia, op initiatief van de archi tect Willem Kromhout, werd opgericht. Er is een erecomité samengesteld, waar in onder meer zitting hebben de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, de burgemees ter van Amsterdam, de president van de Nederlandsche Bank, de directeur van de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam en de rectores magnifici van de Technische Hoge school te Delft en van de Amsterdamse gemeente-universiteit Op 11 oktober wordt in de Noorderkerk te Amsterdam een bijeenkomst gehouden, waarop een speciaal voor het jubileum door Hans Kox op tekst van Rein Blijstra gecomponeerd declamatorium (genaamd „Amfion") ten gehore zal worden ge bracht. De architect G. J. Rietveld zal spreken over de toekomst van de are .i- tectuur. In het Stedelijk Museum te Am sterdam wordt op 4 oktober een tentoon stelling geopend over de opleiding van de architect, waarop het werk van de studen ten van de laatste jaren wordt geëxpo seerd. Aan de academie volgen driehonderd studenten, allen reeds praktisch werkzaam de cursussen voorbereidend en voortge zet bouwkunstonderricht, hoger bouw- kunstonderricht of stedebouwkunde. Er zijn eenentachtig docenten, onder wie ve le architecten. Het voornemen bestaat om de omgeving van de academie te maken tot een centrum van architectuur. Er be staan plannen om in de door de gemeen te aangekochte grote en kleine synagoge aan het Jonas Daniel Meyerplein een aula in te richten, waar bijeenkomsten van ar chitecten kunnen worden gehouden, bene vens een museum. De Bond van Neder landse Architecten heeft het voornemen om in deze buurt een nieuw kantoorpand te laten neerzetten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7