Morgen begint de aanleg van de Europoorthaven NU KUNT U VOOR Kamer van Koophandel bepleit belastingherziening Vrijhandelszone biedt voldoende positieve factoren N.Ph.O. met Jean Antonietti Koningin zal het startsein geven voor een gigantisch project J. G. MARTIN ZONEN 9 GROTE DAG VOOR ROTTERDAM ideaal wonen SO O mh. i/Gwrf de Veüw/MMê „Krachten der Europese Gemeenschap" Jean Rey sprak op de conferentie te Noordwijk Trawler haalt wrakstukken van de „Hugo de Groot" op Kind gestorven na het drinken van waterverf Helderse viskotter vermist Lichaam van meisje uit zee opgehaald Drs. Udink voor Kamer van Koophandel LAATSTE ZOMERCONCERT Het incident met Hongaarse verstekelingen in IJmuiden Ministerieel antwoord op vragen van Kamerlid 't Dans-seizoen begint 7 oktober DANS-ACADEMIE Dans-Academie MARTIN - Schagchelstr. 29 Telefoon 10806 Brandend Maagzuur hoort bij U tot het verleden Een trekje aan 1700 nieter lange pijp VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 Het is morgen een grote dag voor Rotterdam. Deze stad, die haar ontwikkeling en welvaart goeddeels te danken heeft aan de scheepvaart, gaat dan een begin maken met het graven van een haven, diep genoeg om de zeer grote zeeschepen welke thans in de vaart komen, te kunnen ontvangen. Tevens zal op die dag een nieuw schip te water worden gelaten van een zodanig kaliber, dat het aanzien van ons land in de wereld ermee zal winnen. Deze beide evenementen vormen de hoofdpunten van het programma van de „internationale havendag 1958", die hierdoor een uiterst belangrijk karakter krijgt. Het bezoek van Koningin Juliana, die omstreeks twaalf uur het startsein zal geven voor de baggerwerkzaamheden van het Europoort-project en om halfvijf de tewaterlating van het motorschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn zal verrichten, zet aan deze dag extra luister bij. Talrijke vooraanstaande binnen- en buitenlandse gasten zullen hierbij aanwezig zijn. Met het project-Europoort, dat in no vember vorig jaar wereldkundig werd ge maakt en in feite reeds is gestart op 11 juni van dit jaar, toen de minister-presi dent Drees het sein gaf voor de aanvang van de eerste grondwerkzaamheden, heeft Rotterdam getoond dat het eenmaal geno men besluiten kloek weet aan te pakken en uit te voeren. „Morgen is het te laat", was het motto waarmee dit miljoenenplan aan de gemeenteraad ter goedkeuring werd voorgelegd. Inderdaad is het voor de toe komst van Rotterdam een dringende eis, dat de haven in gereedheid wordt gebracht om zeeschepen en in het bijzonder tank schepen tot 65.000 ton en met een diepgang van 42 tot 43 voet te kunnen ontvangen. De thans op de kop van Rozenburg te graven insteekhaven zal daartoe over een goed jaar in staat moeten zijn. En voor een nog wat verdere toekomst voorziet het plan-Europoort in het maken van een vier de petroleumhaven, geschikt voor tankers van zelfs 85.000 tot 100.000 ton en een diep gang van 46 tot 50 voet. Kosten: 150 miljoen Rotterdam heeft dit plan met spoed in uitvoering moeten nemen, omdat er in de scheepvaart een duidelijk aan de dag tre dende ontwikkeling is naar zeeschepen met steeds hogere tonnages. De 150 miljoen gul den die men er voor zal moeten uitgeven, zullen, naar men hoopt en verwacht, tot in een verre toekomst hun revenuen ruim schoots opleveren. Het blijft immers niet alleen bij deze haven. Arbeidscheppend en welvaartbren gend zullen tevens zijn de hoogoven-, staal- Advertentie een interessante tentoonstelling van moderne interieurs Het gehele jaar door blijvend attraktief. Elke maand weer nieuwe modellen van binnen- en buitenlandse ontwerpers WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS De conferentie van de Internationale Raad voor Christelijk Leiderschap in Noordwijk is gisteren voortgezet onder voorzitterschap van prins Bernhard. Het Belgische lid van de Europese com missie van de E.E.G., de heer Jean Rey, sprak over „Krachten, die de Europese gemeenschap verenigen". Hij zei deze krachten te willen onder scheiden in drie groepen: d,e politieke, de economische en de geestelijke. Politiek werd het versplinterde Europa zich na de oorlog bewust van zijn zwakheid tegen over de wonderbaarlijke opkomst van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Be wust ook werd Europa zich van het feit, dat de wereld niet meer wordt georgani seerd op het niveau van naties, maar van continenten en dat daaruit ook Europa de consequenties moest trekken. De Euro peanen zagen voorts na de tweede wereld oorlog de verschrikkelijke vernielingen, veroorzaakt door de gewapende conflicten in Europa. In economisch opzicht trad scherper dan ooit de Europese versplinte ring naar voren in eenheden, die te klein zijn om te voldoen aan de eisen van een modern economisch bestel. Geen enkele Europese staat is nog groot genoeg om een voldoende afzetgebied te vormen voor zeer grote industrieën en voor zeer grote in vesteringen. De overtuiging groeide, dat de economische expansie een algemene op heffing van de douanebarrières en van contigenteringen eiste, aldus de heer Rey, die tenslotte sprak over de geestelijke krachten, die een factor hebben gevormd bij de snelle ontwikkeling van de Europese instellingen. In de tegenstelling tussen de twee wereldblokken die de mensheid schijnt te verdelen, worden de Europea nen gestaafd in hun overtuiging dat hun gebied, erfdeel van de beschaving en ge vormd door het christendom en het huma nisme, een hoge vorm vertegenwoordigt van het geestes- en gemeenschapsleven. Zij worden ook gestaafd in hun overtui ging, dat zij een punt van ontmoeting en van verzoening kunnen vormen tussen de levensbeschouwingen, die thans zo ver van elkaar verwijderd zijn". en walsbedrijven, de erts- en kolenopslag- bedrijven en de andere industrieën, die op de nieuw verworven terreinen om de nieu we haven zullen worden opgericht. Zo wordt het plan-Europooort een onder neming die het bestaan van Rotterdam voor nog vele jaren zal verzekeren en de haven zal handhaven op de internationale plaats die zij thans reeds inneemt. De Spaanse trawler „Arosa" uit Vigo heeft in de Ierse haven Castletownbere wrakstukken aan land gebracht, die van de „Hugo de Groot" afkomstig zijn. Daar bij zijn delen van stoelen, kleding en twee aluminium stukken, op één waarvan de naam K.L.M. staat. Deze voorwerpen zijn opgehaald toen gevist werd op een diepte van ongeveer 240 meter op ruim honderd dertig mijl ten westen van de Ierse west kust ter hoogte van de Galwaybaai. Een tweejarig meisje uit een negen kinderen tellend Indonesisch gezin in een pension te Hilversum is in de afgelopen nacht gestorven aan de gevolgen van het drinken van waterverf. Het kind had 's middags een doos met waterverftablet.- ten uit een kast gepakt en was ermee gaan spelen, 's Avonds werd het onwel. Het bleek dat het kind een bekertje met een in water aangemaakt verftablet had leeggedronken. De hulp van een dokter heeft niet meer mogen baten. Aan de scheepvaart is per radio verzocht uit te kijken naar de viskotter „Willem", HD. 24, die op 30 augustus uit Den Helder is vertrokken met bestemming Las Palmas op de Canarische Eilanden en daar niet is aangekomen. Advertentie De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken heeft in zijn vergadering van donderdagmiddag besloten een brief te richten aan de minis ter van Financiën over de waardering van het privé-gebruik van personenauto's, die merendeels voor zakelijke doeleinden wor den gebezigd. Bij de belastingen wordt na melijk onderscheid gemaakt tussen werk nemers, die een door hun werkgevers be kostigde auto berijden en werknemers en anderen die een hun in eigendom beho rende auto berijden. Voor de eerste groep personen dient de Inspecteur van Belastingen te bewijzen dat het privégebruik van dien omvang is, dat niet meer van een geheel of nagenoeg geheel gebruik voor de vervulling van de dienstbetrekking kan worden gesproken. Bij de tweede categorie rust op de belas tingplichtige de bewijslast over het ge heel of nagenoeg uitsluitend gebruik voor zakelijke doeleinden van de personenauto. De Kamer van Koophandel vraagt thans de minister bij de algemene belastingher ziening de bepalingen zodanig te wijzigen, dat de tweede categorie personen voor de belastingheffing gelijk gesteld wordt met diegenen, die een door de werkgever be kostigde auto ook voor privé-doeleinden gebruiken. Als de bezitters van eigen personen auto's niet kunnen aantonen dat de kos ten van de auto geheel of nagenoeg geheel als beroeps- of bedrijfskosten dan wel als verwervingskosten moeten worden be schouwd, wordt zonder meer tenminste tien percent van de catalogusprijs van de automobiel als particuliere uitgave aange merkt. Het onbevredigende hiervan is, aldus de Kamer van Koophandel in de brief aan de minister, dat de betrokken automobilist niet mag aantonen dat zijn privé gebruik minder dan tien percent van de catalo gusprijs is. Voor de personen, die een privé-auto voor zakelijke doeleinden ge bruiken zijn de bepalingen dan ook aan merkelijk ongunstiger dan voor hen, die een door de werkgever bekostigde auto be rijden. De Kamer verzoekt daarom de minister te bewerkstelligen dat de belastingplichti ge in alle gevallen tot de bewijslevering wordt toegelaten teneinde aan te tonen dat het particulier gebruik minder dan tien percent van de catalogus- of aan schaffingsprijs van de auto bedraagt. Nadat tot het verzenden van deze brief was besloten werd mej. B. Roozen benoemd tot adjunct-secretaris van de Kamer. De voorzitter, de heer B. F. Enschedé, sprak mej. Roozen toe, waarbij hij opmerkte dat zij reeds vele jaren haar krachten aan de Kamer geeft. De benoeming mag gezien worden als een erkenning van de verdien sten van mej. Roozen voor de Kamer. De nestor van de Kamer, de heer B. W. Las- schuit, sprak eveneens gelukwensen uit. Bij de rondvraag vroeg de heer A. S. van Cleeff aandacht voor het gevaarlijke kruispunt Westelijke randweg-Leidse- vaart. Het is dringend noodzakelijk dat hier verbeteringen worden aangebracht. Deze kwestie werd naar de vex-keerscom- missie verwezen. De heer C. van Rijsdam vroeg hoe het staat met de oprichting van de vakschool voor detailhandel. De voor zitter zei, dat in deze gewacht woi-dt op de beslissing van de minister. De volgende vei'gadering van de Kamer is op donderdagavond 9 oktober. De Ka mer dient dan zijn standpunt te bepalen betreffende de wijziging van het regle ment van het Hoogheemraadschap van Rijnland inzake de zuivering van afvalwa ter. De motorreddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder heeft donderdagavond het lijk van een meisje van omstreeks 20 jaar nabij het lichtschip Texel uit zee gehaald en naar Den Helder overgebracht. Een Ui'ker visser had het lichaam zien drijven en dit via Radio-Scheveningen gerappor teerd. De commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn, heeft in Den Helder een groot aantal nieuwe marineofficieren beëdigd. Bij hen was ook de luitenant ter zee T. W. R. Door man, de zoon van wijlen schout bij nacht Karei Doorman, die bij de slag in de Javazee met zijn schip ten onder ging. Luitenant Doorman wordt na de beëdiging gelukgewenst, door zijn - - moeder. Voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken heeft de adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel in Rotterdam, drs. B. J. Udink, tijdens de donderdagmiddag ge houden vergadering een inleiding gehou den over de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) en de vrijhandels zone. Uitvoerig belichtte hij deze twee vormen van economische integratie, waarbij hij de voor- en nadelen ervan voor ons land besprak. De inleider concludeer de dat de E.E.G. uit politiek oogpunt on ontkoombaar was. Ons land dient echter de ontwikkeling met de grootste oplet tendheid te volgen. In de vrijhandelszone zag hij voldoende positieve factoren voor ons land. m Na een welkomstwoord van de voorzit ter, de heer B. F. Enschedé, memoreerde de heer Udink dat de E.E.G. op 1 januari van dit jaar in werking trad. Zes landen met 160 miljoen inwonex-s nemen aan deze integratie deel. Er zijn thans al meer dan zevenhonderd ambtenaren in Brussel voor de E.E.G. wei-kzaam. Verwacht mag wor den dat dit getal tot over de tweeduizend zal stijgen. De zes landen zijn een douane unie aangegaan. Na een overgangsperio de van vijftien jaar moeten de douane-ta rieven zijn opgeheven. De zes landen hef fen één douane-tarief voor de produkten die uit andex-e landen worden ingevoex-d. De heer Udink achtte de resultaten van de onderhandelingen niet alleen bevredi gend voor de Benelux-landen. Een ge meenschappelijke markt zal niet kunnen worden ingesteld zonder een gemeen schappelijke monetaire politiek. Deze mo netaire politiek is in de E.E.G. echter niet geregeld. De duurzaamheid van de markt komt daardoor in gevaar. De sociale wet geving in de zes aangesloten landen zal worden geharmoniseerd, met als gevolg ondermeer éen veertigurige werkweek. Daar ons land voor zestig percent zijn produkten naar landen buiten Europa ex porteert, staan er voor ons land bij de verwezenlijking van deze economische éénwording uiteraard grote belangen op het spel. Een grotere groep Europese landen met samen 285 miljoen inwoners is be trokken bij de vrijhandelszone. Hierbij gaat het niet om de totstandkoming van een douane-unie. Wel zullen de handels beperkingen tussen de landen van de vrij handelszone worden opgeheven. Ieder land voert echter een zelfstandige han delspolitiek. De handelsomvang van de zes landen der E.E.G. is 5 miljard dol lar per jaar, die van de landen der vrij handelszone dertien miljard dollar per jaar. Economisch bezien is de vrijhan delszone naar het ooi-deel van de heer Udink beter geregeld dan de E.E.G. De inleider besprak de vraag, hoe men in ons land tegenover de vrijhandelszone staat. In landbouwkringen heeft men een positieve houding aangenomen. Men heeft het Engelse standpunt bestreden, dat de landbouw bij de vrijhandelszone zou moe ten worden gehouden. Ook de handel heeft positief gei-eageerd, wat ook geldt voor de metaalindustrie. Gecompliceerder is het standpunt van de industrie. Voor som mige bedrijfstakken zal de totstandko ming van de vrijhandelszone namelijk moeilijkheden opleveren. De produktie van kx-antepapier bijvoorbeeld naar het oordeel van de heer Udink moeilijk ge handhaafd kunnen worden omdat ons land niet op kan tegen de Scandinavische lan den die goedkoper kunnen produceren. Door de vrijhandelszone kan een gezond economische evenwicht in Europa ont staan. De onderhandelingen verlopen ech ter nogal moeilijk. Voor de zomervakan tie zijn de onderhandelingen afgebroken, daar Frankrijk niet bereid bleek tot con cessies. Gehoopt wordt dat deze integra- tievox-m tenslotte onder de politieke druk zal slagen. In oktober worden de onder handelingen hei-vat. Eventueel kunnen de Kamers van Koophandel bij de econo mische integratie worden ingeschakeld. Geregeld voeren de Kamers reeds op Europees niveau overleg. Nadat de inleider enkele vragen had be antwoord, sprak de voorzitter een dank woord tot de inleider, waarbij hij zei te hopen dat de papierlawines voor de Ka mers als gevolg van deze integratie niet onrustbarend zullen aangroeien. De inleiding wei'd bijgewoond door het bestuur en enige leden van de Junior-Ka mer van Koophandel, die beoogt het con tact te bevorderen tussen jongeren in het bedrijfsleven. Voorts wil de Junior-Ka mer intei-esse aankweken voor maat schappelijke vraagstukken. De bakermat ervan ligt in de Verenigde Staten. Thans vindt men Junior-Kamers in 65 landen. Zij staan geheel los van de Kamers van Koophandel. Het laatste zomerconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest werd vrij dagavond in de gemeentelijke Concert zaal te Haarlem door Marinus Adam zin rijk" geopend niét de Afscheidssymfonie van Haydn. Daar de volgende maand de- winter- cyclus reeds begint, is het afscheid in het onderhavige geval slechts van tijdelijke aai'd en gelukkig zijn de matex-iële be langen der orkestleden de laatste jaren voldoende gewaarborgd, zodat zij het stuk niet behoeven te spelen met de bedoeling waarmee Haydn het componeei-de: het gold immers een delicate poging tot pro vocatie van salarisvei-hoging der aan het hof van graaf Esterhazy werkzame musici. De opzet slaagde, want de graaf zwichtte voor het schrikbeeld, dat hem in de laat ste maten voor ogen en oren getoverd werd: twee eenzaam achtei-gebleven vio listen droefgeestig de finale van de sym fonie (en daai-mee van de kapel) uit- fiedelend. De „programmatische" intentie zal wel meer indruk op de muziekminnen- de graaf gemaakt hebben dan het stuk zelf, dat niet tot Haydns uitschieters be- Op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) over het optreden van enkele leden van de Konink lijke Marechaussee jegens een aantal Hon gaarse verstekelingen, heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord: „Het is juist, dat op zondag 11 augustus vier vei-stekelingen van Hongaarse natio naliteit, afkomstig uit Zuid-Amerika, in IJmuiden aan boord zijn gebracht van het Argentijnse schip „Alberto Dodero", waar mede zij enige dagen tevoren in Amster dam waren aangekomen. Het aan boord brengen is geschied door drie ambtenaren van de gemeentepolitie te Amsterdam met assistentie van drie man personeel van de brigade IJmuiden der Koninklijke Mare chaussee. Naar uit een ingesteld onder zoek, waarbij ook enige getuigen uit het publiek zijn gehooi'd, is gebleken, is bij de overbrenging van geen enkel wapen gebruik gemaakt. Van het gebruik van een touw met een strik om de hals van één van de vluchtelingen blijkt geen sprake te zijn geweest. Het door de ver stekelingen geboden ernstige verzet maak te ovex-igens een krachtdadig handelen noodzakelijk. Van strafbaar of laakbaar optreden van de betrokken ambtenaren, die hun taak onder moeilijke omstandig heden hebben moeten vervullen, is in het geheel niet gebleken", aldus de minister. Advertentie Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875 elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur hoort. Als Haydn niet goedgehumeurd mag zijn, schiet zijn muziek bepaald te kox-t. De uitvoering vergoedde het manco zoveel mogelijk door pittige contrastwerking in het eerste deel en de sfeer van elegante weemoed in de finale. Jean Antonietti was vervolgens solist in het Eerste Pianoconcert van Beethoven. Zijn interpretatie muntte uit door grote helderheid van toucher, alsmede door een juist stijlbegrip voor deze muziek, die zich eigenlijk verzet tegen de steeds weer her haalde constatering dat zij de invloed van de achttiende eeuw zo sterk verraadt: in tegendeel, juist door de schijn van de overeenkomst met Mozart merkt men in iedere maat hoe hier een veel robuustere hand aan het werk is geweest. Antonietti speelde het concert zeer strak zonder in het tweede deel aan het melodische karak ter afbreuk te doen. Adam besloot de avond met de tweede symfonie van Saint-Saëns, kennelijk een lievelingsstuk van de dirigent. Ook thans behaalde hij met het orkest weer veel succes in de uitvoering van deze muziek, die op altijd aangename wijze de „bon ton" met „esprit" weet te kruiden. Sos Bunge Advertentie bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies hei- stellen het evenwicht en elimineren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdovende stubstantie, simpelweg met uw eigen speeksel, in de maag belandt. Een heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt u ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. Om vijf minuten over twee gistermid dag zijn te Strijensas aan het Hollandsch Diep de eerste vijftig meter van het ge deelte van 1700 meter van de oliebuis- leiding naar het Duitse Ruhrgebied „van stapel" gegaan. Twee drijvende bokken aan de noord zijde van het water hielden de kop van de leiding omhoog, die als een enorme slang in 't groene suikerbietenland van de Hoek- schewaard lag. Deze slang, die bestaat uit aaneengelaste stalen buizen (200 stuks met een doorsnede van 60 cm) omgeven door een vei-zwarende mantel van gewapend beton, wordt op de rivierbodem in een sleuf gelegd, welke in de afgelopen weken is gegraven. De leiding zal ruim 14 meter onder het wateroppervlak komen te liggen. Totaal komt er 1700 meter buisleiding in het Hollandsch Diep. De gehele buis leiding loopt over een afstand van 250 km van de oliehavens te Pernis, waar de olie uit het Nabije Oosten en Zuid-Amerika aankomt, door de Hoekschewaard, Hoge en Lage Zwaluwe, Tilburg, Boxtel en Dongen naar Venlo, waar bij een pomp station de afsplitsing komt. In juni 1960 moet dit hele project gereed zijn. Het werk vlotte gistermiddag nog niet, omdat door de stromingen in het Hol landsch Diep de geul hier en daar met zand volgelopen was. De trekkabels, die door de geul lopen, ondervonden daardoor teveel weerstand. Hedenmorgen om zes uur werd Het trekken aan de 1700 meter oliebuisleiding voortgezet. Het werk: verliep toen vlot.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9