Koningin liet met forse bijlslag de „Rotterdam" te water Rotterdam Ontsporing op tandradbaan naar Draehenfels, 20 doden opRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Parijs voldaan over het gesprek te Colombey Algerijnse aanslag op Soustelle Onder gejuich van tienduizenden gleed vlaggeschip van H.A.L. in zijn element Zeventig passagiers van beroemd treintje gewond, ook Zwols echtpaar 73e JAARGANG No 57 MAANDAG 15 SEPTEMBER 1 958 303e JAARGANG No 210 Enkele buien Ongewone schoorstenen Betere verstandhouding en wederzijds begrip tussen Adenauer en De Gaulle Middelbare scholen van Little Rock gesloten Het woord is aan Minister ongedeerd maar de chauffeur gewond Eerste paviljoenprijs Expo voor Tsjechoslowakije? Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 J g g g j Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. |Ls£®J I 1 1 1^% 8 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 j J J Jj g BP®*®.! 1 I Mïï 1 J I l J L J Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Jb pJSh JL JL JL A \iA fr. p.p. 8.15. Losse nxs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urKLoniL n/iAKLiriiviounL ouunniN i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Zaterdagmiddag om 4 uur 40 precies klonk de stem van Koningin Juliana uit de luidsprekers op de werf van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, waar naar schatting 40.000 mensen in spanning opkeken naar de koninklijke tribune vlak voor het schip: „Ik doop u Rotterdam en wens u een behouden vaart." Toen hief de Koningin een bijltje op en kapte zij een touw door. Een seconde later begon de „Rotterdam" van de helling te glijden, aanvankelijk steeds sneller, maar spoedig vertraagd, toen kettingpeuren en remschilden hun werking gingen uitoefenen. Ruim 18,5 miljoen kg staal gleed van de helling de rivier tegemoet, waar honderden schepen en scheepjes ronddreven, op veilige afstand gehouden door de boten van de rivierpolitie. Tn vijftien seconden was de boeg van de „Rotterdam" aan het eind van de helling. Breed golfde het rivierwater op zij van de reuzenromp weg. Toen dook de boeg diep de rivier in. En tegelijk met het gillende fluitconcert van alles wat dreef en stoom of lucht in de koperen kelen had, brak een enthousiast gejuich los. Het was één grote jubel, waartussen de muziek zich maai- met moeite liet horen. Deze stappelloop van de „Rotterdam" verliep bijzonder vlot. De „Nieuw Amster dam" had 21 jaar geleden op dezelfde hel ling wel even geaarzeld. Toen moest een duwtje van een hydraulische pers die traagheid te overwinnen. Op de werf van de R.D.M. was het één grote mensenzee. Drie tribunes waren reeds ver voor vier uur eivol en waar maar plaats was naast de helling stonden de mensen rijen dik. Op de officiële tribune zaten de minis ters van Financiën, Wederopbouw, Verkeer en Waterstaat en van Zaken Overzee, de staatssecretarissen van Buitenlandse Za ken en van Marine, de Kamervoorzitters, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland en vele burgerlijke -n militaire autorteiten. De Koningin was omstreeks kwart voor vier bij de werf aangekomen, waar zij werd begroet door de directeuren van de R.D.M., ir. A. Knape en ir. K. van der Pols Even voor halfvijf begaf de Koning'n zich van het hoofdkantoor naar de lift van de koninklijke tribune. Haar verschijnins verwekte een spontaan gejuich. Daarna klonk een belsignaal ten teken dat men onder het casco gereed was en dat niets het lossen van de klink meer in de weg stond. Men zag hoe ir. Van der Pols de Ko ningin een laatste uitleg gaf en daarnr sprak de Koningin de korte doopformule uit. De fles champagne knalde tegen de boeg en nadat de Landsvrouwe een koor', had" doorgehakt, liep de „Rotterdam" van stapel. Driekwart miljoen kilogram kettingpeur deed feilloos zijn plicht. De laatste peuren waren nog van zware ankers voorzien d'e een eventueel te snel te watergaan zou den afremmen. Ook zij hebben hun plicht gedaan want op nog geen tweehonderd meter met de boeg uit de wal lag de reus reeds gestopt dwars in de rivier. Toen schoten de sleepboten toe, die in een oog wenk de trossen die van het casco werden gevierd oppikten en begonnen het ge vaarte naar de afbouwkade te slepen. De meer dan drieduizend genodigden verzamelden zich daarna in de grote scheepsbouwloods. waar een 14 meter lang model van de „Rotterdam" stond opge steld. Ir. K. van der Pols betuigde namens allen die een aandeel hadden in de bouw van het schip aan de Koningin erkente lijkheid dat zij de laatste draad, d.e het schip aan de helling kluisterde, op Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Iets lagere temperaturen, vooral in het zuidoosten van het land. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S de klassieke scheepsbouwerswijze heeft willen verbreken en daarbij het schip de naam van de stad Rotterdam heeft gege ven en haar heilwens erover heeft willen uitspreken. Als souvenir bood ir. Van de' Pols de Koningin het bijltje aan, waarmee zij „de laatste draad" had verbroken. DU bijltje is vervaardigd van veredeld staat, gepolijst en gematteerd. Op de zijkant van de kop staan datum en naam van het schip gegraveerd. Het handvat is van coroman- delhout en het geheel werd bij de werf gemaakt, evenals de bijbehorende doo« van Coromandelhout. Het houten deksel is aan de bovenzijde in een gouden mon tuur gevat met op de voorzijde van d.' mntuur een gouden lip. waarop de datum en de naam van het schip en de werf ge graveerd zijn. Aan de binnenzijde van no deksel, bekleed met blauw leer, is een in goud, email en zilver uitgevoerd schild var Rotterdam bevestigd. Namens de directie van de Holland- Amerika Lijn sorak de heer W. H. de Monchv, die onder meer zei, dat schepen als de ..Rotterdam" een machtig wapen zijn in de vreedzame doch harde strijd, die wordt gevoerd om de volken nader tot elkaar te brengen. „We weten", zo richtte de heer De Monchv zich tot de Koningin, „dat ook uw idealen deze rich ting uitgaan, dat ook Uwe Majesteit hoopt op een wereld waarin de mensen elkaar niet bevechten, doch elkander begrijpen en steunen. Het is mijn vurige wens. dat het schip, dat u zoeven een naam hebt ge geven iets zal kunnen bijdragen aan het in vervulling doen gaan van deze wen?" Tenslott werden heildronken uitge bracht op het schip en op de stad, wier naam het draagt. Nadat de Koningin met een forse bijl slag de laatste beletselen had wegge nomen gleed de „Rotterdam'' in slechts twintig seconden van de helling in zijn element. De „Rotterdam" kr\jgt geen schoor stenen van het klassieke model. De machinekamer komt in de achterste helft van het schip. Daar staan ook de twee schoorstenen, die men zou kunnen aanzien voor twee naast elkaar geplaat ste wat omvangryke Iaadmasten. Zij zijn ongeveer tien meter hoog. Even beneden de top zijn zij met elkaar ver bonden door een kleine brug, waarop in het midden een mast is geplaatst. Het schip heeft twee boven elkaar gelegen promenadedekken. Aan elke zijde heeft het schip negen reddingboten. Vjjf boten staan aan elke zijde op het sloependek boven het promenadedek. De vier achterste sloepen zijn een dek lager opgesteld. Het achterste deel van het boven-promenadedek is dus sloepen- dek geworden. Het schip krijgt twaalf dekken en zal accommodatie voor 1400 passagiers bieden, die ondergebracht worden in twee klassen. De bemanning van de „Rotterdam" zal uit 750 koppen bestaan. (Van on2e correspondent in Bonn) Een ontzettend ongeluk deed zich zon dagavond om kwart voor zeven voor op de beroemde tandradbaan van de Drachen- fels aan de rechter Rijnoever, juist tegen over Bad Godesberg-Mehlem, zes kilo meter ten zuiden van Bonn. Het oude loco motiefje van de uit drie wagons bestaande tandradtrein reed bij de rit naar beneden halverwege uit de rails en kantelde. De achter de locomotief rijdende wagon schoot daarop los naar beneden, stortte van de rails af, sloeg over de kop en werd totaal vernield. Twintig mensen, onder wie vrouwen en kinderen, en de Franse stoker van het treintje, een ex-krijgsge vangene. die na de oorlog in Duitsland was gebleven, kwamen hierbij om het leven. De machinist wist zich het leven te redden door onmiddellijk van de locomotief te springen. Zeventig mensen werden licht of zwaar gewond. Een echtpaar uit Zwolle behoort tot de gewonden. Daar de doden en gewonden over ver scheidene ziekenhuizen verspreid zijn. kon men tot hedenmorgen nog geen verdere in lichtingen over de nationaliteiten geven. Bij de doden zouden zich naar ons de po litie te Königswinter meedeelde, geen Nederlanders bevinden. Van twintig ge wonden had men echter de nationaliteit nog niet kunnen vaststellen. Van alle zijden schoot hulp toe, onder meer van de zijde van Duitse legeronder delen. De snel invallende duisternis was daarbij een grote hindernis. Men stond voor een complete chaos, daar de locomo tief gekanteld in een bosje lag, de weg gereden wagon volledig vernield was en de twee andere wagons weliswaar op de rails waren gebleven, maar in elkaar wa ren geschoven. In het treintje dat uit drie wagons pleegt te bestaan, bevonden zich ongeveer 130 mensen, van wie 45 in de wagon, die na het ontsporen van de trein nog een ware dodenrit ging maken. Er ontstond direct na de ramp een grote pa niek. Licht- of niet gewonde passagiers wrongen zich naar buiten en vluchtten in de bossen en velden rond de Drachen- fels. De tandradbaan verbindt sedert 1883 Königswinter met de top van de Drachen- fels, die 325 meter boven de zeespiegel en 277 meter boven de waterspiegel van de Rijn ligt. De berg zelf geniet in het zomer seizoen de belangstelling van honderd- Naar schatting waren ruim veertig duizend mensen op en om de werf van de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij getuige van de stapelloop van de Rotterdam duizenden toeristen, onder wie zich altijd bijzonder veel Nederlanders plegen te be vinden. Op de top van de berg staan een restaurant en de resten van oude vesting werken, reisdoel van vele toeristen, die willen genieten van het fraaie uitzicht over het Zevengebergte en de Rijn. De steile treinreis naar boven of naar beneden is een sensatie op zichzelf, daar het verval van het spoorlijntje op som mige plaatsen niet minder dan 26 percent is. Het ongeluk van gisteravond kan het gevolg zijn, zo heeft men hedenmorgen na de eerste officiële onderzoekingen meege deeld, van een asbreuk van de locomotief of van een wagon. Men sprak vanmorgen reeds van veel te volle wagons, een gevolg van het bijzonder mooie weer, waardoor ook talrij'-e bussen met toeristen Königs winter aandeden. Zij, die de dodenrit van de losgeslagen wagon hebben moeten mee maken, hebben een afschuwelijke tocht gehad, want een losgeslagen wagon krijgt alleen al door zijn gewicht en door het grote verval van de berg een enorme snel heid. Bij die snelheid is de wagon uit de rails gekanteld. Zij heeft in haar val bo men en betonnen palen meegesleurd. Het was niet verwonderlijk, dat velen van de meer dan 130 inzittenden van de trein een zenuwschok hebben gekregen en dat en kelen zó door het ongeluk in de war waren, dat zij de eerste uren niet meer konden spreken. In Königswinter zelf heerste de gehele avond en de afgelopen nacht een verwarde toestand. In de 75 jaren, die de tandrad baan juist deze zomer bestaat, was er op het 1100 meter lange traject nog nooit een ongeluk gebeurd. Men was in Königs winter dan ook helemaal niet voorbereid. Bovendien begreep de eerste uren na het ongeluk nog steeds niet iedereen welk een omvang de ramp had gehad: in talrijke cafés speelden de grammofoons en de kleine orkesten bij open ramen dan ook rustig door, terwijl reeds de eerste doden naar beneden kwamen. Spoedig daarop legde zich evenwel een sombere stilte over Königswinter, terwijl op de berg on der het licht van schijnwerpers de doden en gewonden uit de wrakstukken vandaan werden gehaald. De gewonden bevinden zich in ziekenhuizen in Königswinter, Bonn, Beuel, Oberkassei en Bad Godes- berg. Aan de dood ontsnapt „Plotseling zag ik onder de locomotief en langs de zijkanten van onze wagon vuur en op hetzelfde ogenblik kwam de ont sporing", zo vertelde ons hedenmorgen in het kleine ziekenhuis van Königswinter de 44-jarige F. Boermans, vertegenwoordiger, uit de Genestetstraat 25 te Zwolle. Hij be- (Van onze correspondent in Parijs) De ontmoeting na vier maanden aarze len en voorbereiden tussen bondskanselier Adenauer en premier De Gaulle in het buitenhuis van de Franse regeringschef te Coloinbey-les-dcux-Eglises heeft volgens de officiële inzichten te Parijs een betere verstandhouding en meer wederzijds be grip tussen beide staatslieden opgeleverd. Op de weg naar De Gaulle's buitenverblijf had de chauffeur van de bondskanselier zich vergist door de weg naar een ander der vijf plaatsjes, die de naam Colombey dragen, in te slaan. De bondskanselier en de generaal hebben elkander voorname lijk onder vier ogen gesproken, terwijl hun ministers van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en Von Brentano, dertig kilo meter verder een technische agenda af werkten. Het slotcommuniqué vermeldt geen concrete akkoorden, die ook niet in de bedoeling hadden gelegen. Wel is er sprake van, dat de president der Westduit- se bondsrepubliek Heuss een officieel be zoek aan Parijs zal brengen en dat De Gaulle later, wanneer ook hij staatshoofd is, naar Bonn zal reizen. Het politieke klimaat tussen Parijs en Bonn liet, sedert de gebeurtenissen uit de tweede helft van mei veel te wensen. Zon der dat alle tegenstellingen, met name ten aanzien van de Europese integratiepolitiek en het Franse verlangen naar een eigen atoombom zijn opgeheven of overbrugd, kan toch van een aanzienlijke verbetering worden gesproken. De beide regerings leiders hadden een vruchtbaar punt van uitgang in de vaststelling van het feit, dat Frankrijk en West-Duitsland economisch steeds nauwer met elkander verbonden worden. West-Duitsland is momenteel zo wel Frankrijk's grootste afnemer als grootste leverancier van grondstoffen en produkten. In dat feit hebben de twee staatslieden hun beider overtuiging beves tigd gezien, dat een hechte Frans-West- Advertentie DAMESPANTALONS IN KLEUREN duitse samenwerking de basis moet vor men voor ieder streven naar Europese eenheid. Over het karakter van die eenheid en het kader zullen daarentegen wel enige no ten zijn gekraakt. Adenauer blijft een vu rig apostel voor integratie-gedachte voor Klein-Europa, maar De Gaulle ziet de Europese samenwerking slechts op de grondslag der nationale soevereiniteiten en in het grootst mogelijke verband, met in begrip der Scandinavische en zelfs der Balkan-landen. Tussen die inzichten lijkt een compromis nog niet te zijn gevon den. Maar Adenauer en De Gaulle hebben als de krachtigste figuren in de actieve Europese politiek van vandaag beiden toch voldoende praktisch staatsmanschap getoond om ondanks uiteenlopende begin selen, toch verschillende mogelijkheden van intiemere samenwerking te ontdek ken en het is, zo zegt men in officiële di plomatieke kringen in Parijs, vooral wel de verdienste van de huidige Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, die vroeger zijn land in Bonn als ambassadeur vertegenwoordigde, dat De Gaulle en Adenauer elkaar teter zou den hebben begrepen. (Reuter/UPI) Adenauer is vanmor gen uit Colombey-les-deux-Eglises ver trokken naar Luxemburg. Vandaar gaat hij naar Bonn. Een paar minuten na het vertrek van Adenauer reed De Gaulle naar Parijs. WASHINGTON (UPI) In Washington verluidt, dat de Fransen nog deze maand in de Sahara een kernwapen tot ontplof fing zullen brengen en wel voor de stem ming over de grondwet op 28 september. LITTLE ROCK (UPI) Vanochtend bleven de vier middelbare scholen van Little Rock drie voor blanken en een voor negers gesloten op bevel van gou verneur Faubus. Het onderwijzend perso neel was wel aanwezig, maar leerlingen werden niet verwacht. Faubus houdt het been stijf. De volgende stap moet de rege ring doen, zo zei hij gisteren. De gemeen teraad van Little Rock heeft de regering laten weten dat de politie niet zal helpen de „Central"-school, de middelbare school te integreren. Groot Rotterdam, zo fier hersteld Van het verwoestend krijgsgeweld Boekt wéér een prachtig resultaat Nu 't nieuwe schip te water gaat; Stad Rotterdam, met wereldfaam. Gaf 't petekind haar wereldnaam; Die naam alléén al garandeert: Hier is iets machtigs gepresteerd: In ieder opzicht supérieur. Verfijnd verzorgd haar intérieur; Zij heeft è.1 wat het oog bekoort. Dus SOLA komt er óók aan boord Met mes en lepel, vork en schaal. Ruim tachtig duizend in totaal. Waarom die er ..thuis" zullen zijn? Zij zijn volkomen in de „lijn". CLINGE DOORENBOS F. P. D u n n e Scholen stimuleren de vooruitgang der wereld evenzeer als watermolens de rivier doen stromen. Advertentie hoort met zijn echtgenote tot de gewonden van het ongeluk bij de Draehenfels. Mevrouw Boermans heeft een gekneusd been en verwondingen aan hoofd en borst. Het zal tenminste twee weken duren voor zij het ziekenhuis van Königswinter mag verlaten. De heer Boermans heeft alleen een schouderblessure en zal nog deze week naar Zwolle mogen reizen. Het echtpaar maakte een weekendreisje langs de Rijn. „Na de ontsporing ben ik uit de wagon, die direct achter de locomotief reed, ge slingerd. Blijkbaar was ik korte tijd bui ten bewustzijn, want plotseling voelde ik me ergens onder liggen. Een balk drukte op mijn schouder en ik zag de beide voe ten van mijn vrouw, die temidden van een chaos van wrakstukken en vijf andeie passagiers lag. Gelukkig hoorde ik haar stem. Ik slaagde erin twee dames weg te halen en vond tenslotte mijn vrouw, wier gezicht met bloed besmeurd was en die er nogal erg aan toe leek te zijn. Zij werd ook als een der eersten naar het zieken huis van Königswinter gebracht. Ikzelf raakte wat later, blijkbaar door de emotie, nog even bewusteloos, maar ik heb toch de tijd gevonden om naar onze tassen te zoeken. Tenslotte ben ik met een brand weerauto naar het ziekenhuis vervoerd. Van de passagiers in onzé wagon waren er acht op slag dood. Wij hadden het grote geluk eruit geslingerd te worden", aldus de heer Boermans. PARIJS (Reuter/UPI) —Drie Algerijn se mohammedanen hebben vanochtend in Parijs een aanslag met machinegeweer vuur op Jacques Soustelle, generaal De Gaulle's minister van Voorlichting ge pleegd. De aanslag mislukte. Soustelle's chauffeur werd door een kogel gewond. De minister zelf liep schrammen op van glassplinters. De drie Algerijnen losten salvo's met revolvers en een machinepistool op Soustelle, toen zijn auto voor een stop licht bij de Place d'Etoile vaart moest minderen. Politie, die hem begeleidde, schoot een der aanvallers dood, de twee de werd ernstig gewond, de derde ont kwam. De 46-jarige Soustelle, eens gouverneur- generaal van Algerije, was een der lei dende figuren achter de gebeurtenissen die generaal De Gaulle in juni aan de macht brachtep. In juli werd hij minister van Voorlichting. (UPI) De aanslag werd gepleegd om 9.45 uur toen Soustelle van zijn woning naar zijn ministerie onderweg was. Op het ogenblik, dat de aanslag werd gepleegd, was de politie juist bezig het vijftiende ar rondissement in het zuiden van Parijs uit te kammen, op zoek naar terroristen. Tien tallen mohammedanen werden ter onder vraging bijeengebracht. Twee werden ge wond en gearresteerd bij een schermut seling met de politie. Dergelijke razzia's hadden gedurende de nacht ook in andere wijken en voorsteden van Parijs plaats. Na overleg met de minister van Binnen landse Zaken Pelletiei en de prefect van politie Papon, gaf Soustelle een verklaring uit waarin wordt gezegd: „Ik ben zojuist het doelwit geweest van een terroristische aanslag, die zorgvuldig was voorbereid. Deze aanval toont opnieuw aan, dat het F.L.N. wanhopend aan de overwinning van zijn zaak, zijn toevlucht heeft geno men tot een misdadige tactiek". BRUSSEL (Reuter) Een jury, waarin vertegenwoordigers van alle paviljoens van de Brusselse wereldtentoonstelling zitting hebben, heeft de commissaris-gene raal van de tentoonstelling, na een geheime zitting, meegedeeld welke paviljoens haars inziens voor prijzen in aanmerking komen. Naar het oordeel van de jury is de eerste plaats voor Tsjechoslowakije, de tweede voor België, derde, vierde en vijfde zijn respectievelijk Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten ?n West-Duitsland, aldus is van welingelichte zijde vernomen. De uitslag zal op 9 oktober officieel be kendgemaakt worden. De prijzen zijn gou den en zilveren medailles.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1