Tekort van 1318 miljoen dat nog zal stijgen tot 1597 miljoen DE TROONREDE„Hoog niveau besparingen blijft geboden" van Minister Hofstra hoopt volgend jaar 1275 miljoen te lenen HET WEER RIJKSBEGROTING VOOR 1959 &ce MORRIS êeforeyot/é///// Grondslag voor hervatting der opgaande j lijn van produktie en welvaart gelegd I OMVANG DER WERKLOOSHEID NIET ALARMEREND GEACHT Schaduwen en lichtpunten 73e JAARGANG No 58 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 303e JAARGANG No 211 Opklaringen Nieuwe ambassadeur te Rome Moskou stemt in met beraad van deskundigen in Genève Ditmaal over vermijden van onverhoedse aanval Het woord is aan Hoofdredacteur: Simon Koster Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 g J J ll I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. TP 1 f I I 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- i 11111 1 111 1 Jf I II J I i i I lil Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 VA Jm JL V^ Ji 1 1 J&fes# JL VA VA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De rijksbegroting voor 1959, die minister Hofstra vanmiddag bij de Tweede Kamer heeft ingediend, vertoont een tekort van 1318 miljoen gul den (vorig jaar 440 miljoen). Het tekort zal, door nu reeds te voorziene verdere uitgaven, zoals de gezondmaking van het ambtenarenpensioenfonds en het spoorwegpensioenfonds, nog stijgen tot 1597 miljoen. Daarvan wil de minister van Financiën 110 miljoen dekken door verlenging, tot 1 januari 1961, van de in 1957 en 1958 tijdelijk verhoogde belasting op suiker, benzine, jenever, personenauto's en motorrijwielen en de banden daarvan, sigaretten en televisietoestellen. De tijdelijke verhoging van het tarief der Vermogensbelasting wil de minister verlengen tot en met 1961. Verdere belastingverhoging is niet uitgesloten, want het ligt in het voornemen de prijssubsidies (waaronder het probleem van de huren) nader te bezien. Aan de Sociaal-Economische Raad zal advies worden gevraagd over het al of niet handhaven van het consumentensubsidie op melk. Na ontvangst van het advies zal de regering vóór 1 januari 1959 haar standpunt bepalen ot zij een gehele of gedeeltelijke voortzetting van dit subsidie wenselijk acht. Zo ja, dan zal op nader te bepalen wijze in de dekking van het daar mede gemoeide bedrag (ongeveer 110 miljoen gulden) worden voorzien. Overigens wil de regering het tekort dekken door ongeveer 1275 miljoen te lenen, hetgeen zij in de verbeterde financieel-economische omstandigheden verantwoord acht zonder inflatie te vrezen en zonder schade te doen aan de leningbehoeften van de gemeenten en het particuliere bedrijfsleven. „Bij de te verwachten conjuncturele constellatie", zo schrijft minister Hofstra in de Miljoenennota, „is het begrotingsbeeld voor het komende jaar aanvaardbaar, mits de tijdelijke belastingverhogingen voor enige tijd worden gecontinueerd en het begrotingstekort alsnog in samenhang met de te zijner tijd te nemen beslissing inzake het consumentensubsidie op melk wordt verminderd". Het tekort van 1597 miljoen vermindert door de verlenging van de tijdelijke be lastingverhogingen tot 1487 miljoen. Die verlenging levert nog een voordelig ver schil op tussen kasbedrag en begrotingsbe drag van 65 miljoen (baten komen eer der binnen dan de theoretische opbrengst per jaar), zodat in 1959 het werkelijke te kort in de kas van minister Hofstra naar schatting 1422 miljoen zal bedragen. Hij rekent er op als gewoonlijk enige honderden miljoenen (476 miljoen) onder hands te kunnen lenen, maar hij meent ongeveer 800 miljoen te zullen moeten le nen op de open kapitaalmarkt. Er blijft dan nog een ongedekt tekort van 147 mil joen (1422 miljoen min 1275 miljoen) maar de minister houdt er rekening mee dat in ieder geval dekking moet worden gevon den voor eventuele handhaving van het consumentensubsidie op melk, waarvoor op de begroting voorlopig 110 miljoen is uitgetrokken. De sterke kant van de begroting voor 1958 was, dat er niets behoefde te worden ge leend op de open kapitaalmarkt, nu ech ter 800 miljoen. Dit verschil is tekenend voor de financiële achteruitgang. Op de open kapitaalmarkt verschijnen ook de ge meenten en particulieren om te lenen voor de uitvoering van allerlei plannen, bijvoor beeld voor particuliere woningbouw of voor uitbreiding of stichting van een fabriek. Ofschoon minister Hofstra rekening houdt met een bescheiden opbloei van het eco nomische leven in 1959, verwacht hij dat Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar aanvankelijk in het noorden van het land nog enkele verspreide buien. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Aanvankelijk vrij krachtige tot matige, later matige tot zwakke noordelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Mr. W. F. L. graaf van Bylandt, ambte naar van de buitenlandse dienst der 1ste klasse, is benoemd tot Nederlands ambas sadeur te Rome. Advert en tie BARTELJOR1SSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'. DAM TEL. 717167 SCOOTER BROMFIETSKLEDING de particulieren een aanmerkelijk gerin ger beroep op de kapitaalmarkt zullen doen dan tijdens de voorbije hoogconjunctuur, zodat het rijk met zijn leningen hun niet dwars zal zitten. Drie factoren vooral hebben een nadeli ge invloed gehad op de rijksbegroting voor 1959. De eerste betreft de verdere verza king van de verplichtingen die Indone sië op zich had genomen. In de tweede plaats zijn er de gevolgen van de instor ting van de internationale zuivelmarkt. De consequenties van deze twee factoren be- (Zie verder pag. 5) Minister Hofstra LONDEN (UPI) De Sovjet-Unie gaat akkoord met het Amerikaanse voorstel tot het houden van een conferentie van des kundigen over het vcrmyden van een on verhoedse aanval en stelt voor deze con ferentie op 10 november in Genève te laten beginnen. De Russen stellen voor Ameri kaanse, Russische, Britse, Franse. Belgi sche, Poolse, Tsjechische en Roemeense deskundigen aan deze conferentie te laten deelnemen. Z\\ dringen aan op een zo kort mogelijke tijdsduur, bijvoorbeeld van vier tot vijf weken. Dit is de tweede keer binnen een maand, dat Sovjet-Rusland instemt met een weste lijk voorstel. Premier Kroesjtsjev ging reeds akkoord met een conferentie tussen de atoommogendheden op 31 oktober ter bespreking van een verbod van proeven met kernwapens en de controle daarop. 1 Bij de opening van de Staten-Generaal heeft Koningin Juliana hedenmiddag de volgende Troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, „HET JAAR dat -achter ons ligt, heeft in de wereld geen ontspanning gebracht. Meer dan ooit heeft ieder volk "de plicht, bij te dragen aan het behoud van vrede en vrij- E heid op de grondslag van het recht. Onze taak is het, er- voor te zorgen, dat Nederland een gezonde partner is, zowel in een hecht verband van het Koninkrijk als in het wijdere kader van de intex-nationale samenwerking. E De sociaal-economische ontwikkeling in ons land ver- Ij loont zowel gunstige als minder gunstige aspecten. Het verstoorde evenwicht in onze nationale economie is mede E ten gevolge van de getroffen maatregelen in belangrijke mate hersteld. De goud- en deviezenreserves hebben een welkome versteviging ondergaan, al blijft een verdere E aanvulling gewenst. In het afgelopen jaar zijn de kosten E van levensonderhoud niet gestegen. DE ONTWIKKELING van de werkgelegenheid wordt E thans echter met name door de aarzelende internationale conjunctuur voelbaar beïnvloed. In het algemeen is niettemin, nu ook de in februari 1958 aangekondigde maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid hun E uitwerking doen gevoelen, de omvang van de werkloos- heid niet alarmerend. De stijging is tot staan gekomen Speciale zorg blijft vereist voor een aantal gebieden. waarop zich dan ook in het bijzonder het industrialisatie- beleid en de politiek der aanvullende werkgelegenheid 'richten. Reeds getroffen en inmiddels aangekondigde fiscale E maatregelen met betrekking tot de investeringen zul'en aan de werkgelegenheid ten goede komen. Bevordering van de exportontwikkeling is van vitaal belang. E Al is de overbesteding voor het moment tot staan ge- bracht, zo ziet ons volk zich niettemin genlaatst voor de oplossing van een aantal moeilijke financiële, economische E en sociale nroblemen. De ontwikkeling in Indonesië legt bijzondere lasten op nationale eeonomie en rijksbegroting BELANGRIJKE SUBSIDIEPOSTEN. met name de E huursubsidies en de zuivelsubsidies. drukken zwaar op de begroting en beperken daardoor zeer. welhaast te zeer. de financiële bewegingsvrijheid. De regering heeft be- E sloten, advies te vragen aan de Sociaal-Economische E Raad over de vraag of. en -zo ja op welke wijze tot een verantwoorde beperking van de subsidielast kan worden E gekomen. E De regering zoekt overigens in overleg met het bedrijfsleven naar middelen om het moeilijke vraagstuk van de aanpassing der melknroduktip aan de vraag naar E zuivelprodukten. zo mogelijk in samenwerking met E andere landen, tot een meer bevredigende oplossing te §j brengen. Een andere factor, die het huidige uitgavenpeil in sterke E mate beïnvloedt, is de omstandigheid, dat het riik in E 1959 voor het eerst weer de volledige last der finan- ciering van de woningwetbouw te dragen krijgt. DE HOGE WONINGPRODUKTIE in het achter ons E liggende jaar was een bemoedigende factor in de voort- durende strijd tegen de woningnood. De teruggang van de economische ontwikkeling heeft echtertijdelijk een E ongunstige invloed uitgeoefend op het aantal in aanbouw genomen woningen. Mede ten gevolge van de maatregelen tot het herstel van het economisch en financieel even- E wicht, is de woningproduktie thans weer stijgende, zodat E verwacht mag worden dat zowel in 1958 als in 1959 met de bouw van 80.000 woningen een aanvang zal worden gemaakt. E Tenslotte ondervindt het uitgavenpeil de gevolgen van onze snelle bevolkingsgroei en de daarmede gepaard E gaande economische, sociale en culturele activiteiten. E met name ook ten behoeve van investeringen voor woningbouw, onderwijs, wegen, kanalen, waterwerken enzovoort. Een hoog niveau van besparingen voor hel E welziin van ons volk nu en in de toekomst is dringend geboden. Het beleid zal daarop dan ook gericht blijven. E Ook bij de uitwerking van bet bezitsvormingsbpleid op E onderscheidene terreinen zal met deze omstandigheid rekening worden gehouden. DE BEGROTING 1959 vertoont een tekort. Dit is in de E huidige situatie van de conjunctuur binnen zekere grenzen aanvaardbaar, al is grote voorzichtigheid ge- boden. Ondanks het tenslotte toch hoge totaalbedrag van de uitgaven is bij de voorbereiding van de begroting sterke beperking betracht. Een beroep op de kapitaal- markt ter financiering van het mede door de genoemde E factoren veroorzaakte begrotingstekort is noodzakelijk. Dit beroep en daarmede de omvang van het be- S grotingstekort zal zijn grenzen dienen te vinden in de E eisên, die aan de kapitaalmarkt uit anderen hoofde zullen worden gesteld. Daarbij valt, naast de behoeften van hel bedrijfsleven, meer in het bijzonder te denken aan die van de gemeenten, die hun kapitaaluitgaven ook in de toekomst slechts met langlopende leningen zullen mogen financieren en' bovendien nog staan voor de noodzaak van een geleidelijke consolidatie van hun vlottende schuld. Deze noodzakelijke begrenzing van het beroep van het rijk op de kapitaalmarkt en dus ook van het begrotingstekort heeft het gevolg, dat niet te ontkomen valt aan een verlenging van de tijdelijke belasting verhogingen. HANDHAVING van onze concurrentiepositie op de internationale markten blijft een van de fundamentele voorwaarden voor een evenwichtige economische ont wikkeling, vooral met het oog op de werkgelegenheid. Derhalve is nok in het komende iaar een zo stabiel mo gelijk loonniveau noodzakelijk. De steeds groter wordende onderlinge afhankelijkheid van landen en werelddelen gebiedt een actief beleid op het terrein van de internationale samenwerking. Naast het werk van de Verenigde Naties steunt de regering der halve krachlig alle pogingen tot nauwere samenwerking van de vrije wereld. Historisch gezien is in korte tijd veel bereikt, maar nog steeds treden de vrije landen onvoldoende eensgezind op. Verdipning en uitbreiding der samenwerking is nood zakelijk. DE REGERTNG streeft met alle kracht naar het tot stand komen van een vriihandelszone, die in aansluiting aan hetgeen op het gebied der economische samenwerking in Europa reeds tot stand werd gebracht een zo vrij mogelijk handelsverkeer over een zo ruim mogelijk gebied zou kunnen bevorderen. Dp republiek Indonesië heeft met schending van alle rechtsregelen een reeks van maatregelen tegen Nederland en Nederlanders getroffen, waardoor het verblijf van onze landgenoten in Indonesië vrijwel onmogeliik is ge maakt. Bedrijven en bezittingen ziin zonder enige ver- rroedin" in hpc'ng genomen. Verplichtingen worden niet nagekomen, zelfs indien zij voortvloeien uit na de soeve reiniteitsoverdracht verleende kredieten en gesloten overeenkomsten. In het afgelopen jaar repatrieerden 37.000 landgenoten. Velen spannen zich op lofwaardige wijze in om hen zich bij ons thuis te doen voelen en nieuwe werkgelegenheid hier en elders voor hen te vinden. VOOR DE TOEKOMST van Nederlands Nieuw-Guinea hecht de regering grote waarde aan de samenwerking met Australië, welke tot uitdrukking is gekomen in dp Nederlands-Australische verklaring van november 1957 In gemeenschappelijk overleg gaan beide regeringen thans na welke praktische maatregelen geboden zijn om de doelstellingen van deze verklaring waaronder het streven naar zelfbeschikking te verwezenlijken. Het afgelopen jaar is in menig onzicht moeilijk geweest Toch is er reden voor erkenteliikhpid De grote span ningen. waaraan onze volkshuishouding was onder worpen. ziin voor een belangriik deel verdwenen. Daar mede is voor ons land tpnzii internationale ontwikke lingen dit onverhoopt doorkruisen de grondslag gelegd voor een hervatting van een opgaande lijn van produktie en welvaart. DE ONTWIKKELING der kernenergie voor vreedzame doeleinden, ten aanzien waarvan ook de eigen activiteit van Nederland groeiende is, kan voor de toekomst van groot belang zijn. Zij zal hoge risen stellen met betrek king tot investeringen, vorming van wetenschappelijke krachten en waarborgen voor de volksgezondheid. Dat althans op dit gebied ook in wereldwijd verband vrucht baar overleg mogelijk blijkt, is een verheugend element in de internationale verhoudingen. De wijze, waarop aan de tegenslagen, die ons land hebben getroffen, het hoofd is geboden, was weder ge tuigenis van de veerkracht en het weerstandsvermogen van ons volk. Bij een goede samenwerking tussen regering en volks vertegenwoordiging zullen ook de nog bestaande moeilijk heden kunnen worden overwonnen. Terwijl de financiële toestand tot voorzichtigheid noopt ten aanzien van nieuwe overheidsuitgaven en van kostenverhogende maatregelen in het bedrijfsleven, zal het ongetwijfeld mogelijk blijven een beleid te voeren, dat de geestelijke, economische en sociale ontplooiing van onze volkskracht stimuleert. MET DE BEDE, dat God u wijsheid moge schenken bij de vervulling van uw verantwoordelijke taak, ver klaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend". Oscar Wilde: Er zijn geen morele of immorele boeken - er zijn slechts boeken die goed, of die slecht geschreven zijn. De Troonrede, die de Koningin vandaag- heeft uitgesproken, zou men, evenals die van verleden jaar, eerf „Troonrede nieuwe stijl" kunnen noemen, passend in een „Koninkrijk nieuwe stijl". Want evenals een jaar geleden had ook nu de vroeger onontbeerlijke saaie opsomming van wetsontwerpen-in-voorbereiding en de lange wapenschouw van ministeries en ministeriële onderwerpen-van-studie plaats gemaakt voor een samenhangend en wei-afgerond overzicht van de huidige toestand van het rijk. Een „State of the Nation"-speech. waarvan de opzet herin nert aan die van de „State of the Union"- redevoeringen der Amerikaanse presiden ten. Een samenvatting van de nationale problemen van het jaar, waarin noch alle groeperingen der bevolking, noch alle terreinen van overheidsbemoeiing de revue passeren, maar die de voornaamste punten van regeringszorg des te scherper belicht. Moge deze nieuwe stijl gehandhaafd blijven! Dat de Troonrede van vandaag, ook weer evenals die van 1957, in overwegende mate aan economische kwesties was gewijd, kan niemand verbazen die intussen al een blik op de Miljoenennota heeft geworpen. Want die nota doet deze keef heel wat vragen rijzen, waarop de antwoorden ontbreken, vragen die zonder enige twijfel in het nu aangebroken parlementaire zittingsjaar aanleiding zullen geven tot hartstochtelijke discussies. Over het begrotingstekort van ongeveer anderhalf miljard wordt in de Troonrede gezegd, dat dit „in de huidige situatie van de conjunctuur binnen zekere grenzen aanvaardbaar" is, maar niet alle leden van de Staten-Generaal zullen het er met de regering over eens zijn, dat die grenzen in dit geval niet overschreden zijn. En de regering zal er stellig nog heel wat over te horen krijgen, dat zij het tekort nog alleen binnen deze „zekere grenzen" heeft kunnen houden door verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen, waar omtrent zij in vorige jaren positieve belof ten had gedaan (zoals omtrent de verhoging der vermogensbelasting „voor twee jaar"). Het spreekwoord „Niets is zo duurzaam als het tijdelijke" schijnt wel in zeer bijzondere mate betrekking te hebben op belastingen. Het is steilig juist, dat, zoals in de Troonrede wordt opgemerkt, de financiële bewegingsvrijhei J der regering „zeer, wel haast t e zeer" wordt beperkt door de belangrijke subsidieposter., met name de huur- en zuivelsubsidies. Afschaffing, of op z'n minst beperking van die subsidie- last zou danori? inderdaad aanbeveling verdienen, maar het is de vraag of de Sociaal-Economische Raad de regering daarvoor een verantwoorde methode aan de hand kan doen, die niet tot nieuwe loonrondes leidt en dus zowel voor re gering als parlement aanvaardbaar is. Alleen al het consumentensubsidie op melk bedraagt ruim zes cent per liter: verhoging van de melkprijs met dat bedrag zou zeker tot eisen van looncompensatie leiden, maar dit zou in strijd zijn met het stand punt van de S.E.R., ingenomen in de nota over de bestedingsbeperking, dat wijzi ging in het subsidiebeleid géén loon- wijziging tot gevolg mag hebben. En welke andere oplossing is er voor de landbouw? Om van de moeilijkheden, verbonden aan (Vervolg op pagina 3) Een passagierstrein van de Jersey Central, bestaande uit twee locomo tieven en vijf wagons stortte maandag morgen boven de baai van Newark, dicht onder New York, door een open brug in de diepte, op drie wagons na- Een wagon bleef boven het water han gen zoals deze radiografisch overge brachte foto toont. Voor gedetailleerd nieuws over deze ramp zie pag. 3.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1