Perscommentaren op miljoenennota Bouwnijverheid zal volgend jaar f 3200 miljoen kunnen verwerken H. Bouwmeester winnaar in nationale schaaktoernooi van Het Oosten gasfornuis met III precisie-regelaar ■HSTHp voor de juiste ^ilÉr oventemperatuur T|r Cortlever en van Scheltinga hielden elkaar van de eerste plaats af £sso li Dat is Nieuws van Neff! Programma orgelconcert Gewichtheffen Rus Stogov behield zijn wereldtitel gewichtheffen Biesbrouck speelt weer voor de Racing Duitser Dusch leidt Nederland-Denemarken Dubbele lichtsterkte in het Olympisch stadion Wielrennen Piet Steenvoorden uit de Ronde van Polen Davidson stopt er mee Rose blijft geschorst WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 Zelfverzekerd „De Volkskrant" schrijft in haar com mentaar op de ontwerpbegroting onder meer: „De vraag of het dekken van het formi dabele begrotingstekort 1959 door leningen aanvaardbaar is, kan zonder meer beves tigend worden beantwoord. Verreweg het grootste deel van het tekort concentreert zich bij de kapitaaldienst. Dat wil zeggen in de sector waar uitgaven worden gedaan voor woningbouw, bruggen, wegen en der gelijke. Vooral de 670 miljoen gulden voor de bouw van 40.000 woningwetwoningen maken een staatslening acceptabel. Staat de wenselijkheid van leningen bui ten discussie, dat is bepaald niet het geval met de mogelijkheid. Minister Hofstra meent dat de toestand op de kapitaalmarkt hem in staat zal stellen, maximaal 800 mil joen gulden te lenen, maar hij meent ook dat de economische situatie zich in Neder land volgend jaar weer zal verbeteren. Nu meent de minister wel, dat de economische opbloei volgend jaar ook weer niet zó groot zal zijn, dat er op de kapitaalmarkt een heftig gedrang zal ontstaan om de aange boden middelen, maar zekerheid over een economisch toekomstig verloop kan nie mand verschaffen. De ministeriële zeker heid op dit punt is gevaarlijk groot. Verheugend is intussen de stilzwijgende erkenning van de regering, dat hoe zwaar de financiële eisen ook zijn die de omstan digheden aan de overheid stellen, er van belastingverhoging in de huidige econo mische situatie geen sprake kan zijn. Is het begrijpelijk, dat de regering bij een der gelijk tekort elke mogelijkheid benut om aan middelen te komen, bezwaar blijft wel, dat deze verlenging toch iets volkomen willekeurigs heeft. „Ernstige bezinning" Het Algemeen Handelsblad schrijft in een hoofdartikel onder het opschrift „Ern stige bezinning": „Het beeld van de begroting, die minis ter Hofstra thans heeft aangeboden voor 1959, doet denken aan die van het derde kabinet-Ruijs de Beerenbrouck in 1933. De begroting-1959 draagt in verschillend opzicht eveneens het kenmerk van een „crisis-begroting" het is nu de be groting die in crisis verkeert. De minis ter hoopt met vereende krachten een op lossing te vinden voor het nijpendste vraagstuk dat op het ogenblik onze staats financiën bedreigt: de subsidies. Hoe kan de regering zich nog de illusie maken, dat wij ons „spaarquote" kunnen verhogen? Slechts wanneer de grootscheepse „over dracht" ter herverdeling van het natio naal inkomen tot normaler proporties wordt teruggebracht zal een gezonder toe stand ontstaan. De „ernstige bezinning" die minister Hofstra vraagt om de urgen tie der staatsuitgaven, zal moeten leiden tot een drastische wijziging van deze overhevelingspolitiek". „Steeds hoger" „Het Vaderland", dat zijn commen taar onder het opschrift „Steeds hoger" stelt, zegt onder andere: „Op deze wijze blijft een zware belas tingdruk nodig. Het laat weinig twijfel, dat dit grote groepen waartoe zeker de minister van Financiën behoort uitermate welkom is. Men kan er een vorm van sociale politiek mee voeren, die aan de ene kant de burgers steeds meer nivelleert en aan de andere kant leidt tot steeds meer koude nationalisatie. De achthonderd miljoen die de minister straks begint te lenen licht dat hij niet tot 1959 wacht komen van de grote instituten, die willig of niet bij dit natio nalisatieproces een rol spelen. Over het vraagstuk van de rentevoet laat de heer Hofstra zich bij deze begrotingsplannen over het lenen maar niet uit. Deze kleur loze behandeling van dit onderdeel is typerend voor de gehele begroting: er is weinig boeiends in te vinden. Belasting verhoging heeft men niet aangedurfd, maar heel aan het slot komt het dreige ment nog even om de hoek: de kans is er, zo niet in 1959 dan daarna." Warwinkel „De Maasbode" heeft van de Miljoenen nota een ongunstige indruk gekregen. „Van jaar op jaar gaan de uitgaven met honder den miljoenen omhoog. Nog steeds wijken de oorspronkelijke begrotingen van een bepaald jaar met honderden miljoenen af van de vermoedelijke uitkomsten, welke een jaar later worden gepubliceerd en deze vermoedelijke uitkomsten wijken een jaar later weer enorm af van hetgeen dan t.a.v. een bepaald jaar verwacht wordt. Het wordt op deze wijze een warwinkel, waar niemand meer uit kan komen, tenzij wel licht, indien men een specialist van het ministerie van Financiën is." ..De Maasbode zegt voorts, dat volgens minister Hofstra de lagere publiekrechte lijke lichamen in 1959 minder behoeven te lenen omdat de staat alle woningwetbouw via de begroting financiert. Dit standpunt brengt met zich mee dat de sanering van de financiële positie der gemeenten door middel van consolidatie op de lange baan wordt geschoven. De sanering van de gemeentefinanciën wordt opgeofferd aan de prioriteit van de woningbouw. Er is meer dat voor de woningbouw moet wijken, t.w. de particuliere sector, die geen belastingverlaging krijgt. Hofstra veron derstelt dat de investeringen van de lagere publiekrechtelijke lichamen en van hun bedrijven en de uitgaven van de Centrale Overheid in 1959 zullen stijgen, doch van de particuliere investeringen veronderstelt hij zulks niet. Zou er wel een opleving komen in de investeringen van de particu-. liere sector, dan zal deze meer middelen van de kapitaalmarkt eisen. Voorts zal de particuliere sector (vennootschappen en firma's) dan de aan de gemeenten of Bank van Nederlandse Gemeenten verstrekte kasgeldleningen gaan opvragen. Dan zullen de gemeenten weer moeten terugvallen op het rijk (via de Bank van Nederlandse Gemeenten) en het rijk heeft geen cent en zal moeten terugvallen op geldschepping. „Wissel op de toekomst" „De Nieuwe Rotterdamse Courant" stelt in een hoofdartikel onder meer vast dat de Miljoenennota, wat de toekomstige ont wikkeling van de conjunctuur betreft, te gematigd optimistisch is. „Ook in dit licht beschouwd is een groot tekort op de be groting bedenkelijk. Een tekort, dat men 'ijdens een depressie nog zou kunnen aan vaarden als middel om de economische be drijvigheid te stimuleren, zal bij een rede lijk gunstige conjunctuur een ongezonde prikkel kunnen zijn. Men is gewoon geraakt aan de gedachte, dat men de gevaren van een aanzienlijk tekort kan bestrijden door dit tekort op de kapitaalmarkt te dekken. Inderdaad kan men op deze wijze het onmiddellijke in- flatore effect van kastekorten voorkomen, maar meer dan een middel dat tijdelijk baat brengt, is dit niet. Eens zullen deze lenin gen afgelost moeten worden en dan zal blijken dat de werking van de inflatore krachten slechts is uitgesteld. Een lichtpunt, vergeleken bij de toestand van een jaar geleden, is het inmiddels in getreden herstel van het evenwicht in het economisch bestel. Door deze kentering kwam een einde aan de gevaarlijke toe stand die iedere buitensporige hausse ken merkt, n.l. aan het achterblijven van de besparingen bij de som van investeringen en consumptieve bestedingen. Door een verdere vergroting van de besparingen kan men dit gevaar niet keren. Het is typisch voor de hausse, dat de bestedingen de be sparingen overtreffen, hoe groot deze be sparingen ook zijn. Zoekt men in een der gelijke fase van de conjunctuur de oplos sing in een verdere toeneming van de besparingen, dan handelt men als de man, die zijn schaduw naholt. De mate van inflatie, die wij ons kunnen veroorloven zonder het handhaven van de pariteit van de gulden ten opzichte van de dollar en van het goud in gevaar te bren gen, wordt in belangrijke mate bepaald door de omvang van de inflatore krachten in de V. S. De toeneming van deze krach ten daar te lande vermindert de gevaren die in het aanzienlijke begrotingstekort kunnen schuilen. Desondanks blijft een dergelijk tekort, dat door de kapitaalmarkt wordt gefinancierd, een wisse] op de toe komst." „Geen nieuwe extra lasten" „Het Vrije Volk" geeft onder meer het volgende commentaar: „Na de bestedingsbeperking, die ons door de moeilijkheden heeft heengeholpen, is het niet te verwachten, dat werknemers en consumenten veel bereidheid zullen ver tonen nog eens extra-lasten op zich te nemen ter verlichting van de rijksfinan ciën. Wanneer een opgaande lijn van pro- düktie en welvaart doorzet, zijn er wellicht mogelijkheden. Anders zien wij die nog niet. Niet vergeten mag worden, dat de beste dingsbeperking voor de grote massa der werknemers nog altijd groter is dan de vakbeweging indertijd aanvaardbaar acht te. Tenzij dus elders zeer duidelijk prijs dalingen optreden, kan men moeilijk ver wachten, dat men de vakbeweging bereid zal vinden lastenverzwaring, zoals een nieuwe forse verhoging van de melkprijs, zonder compensatie te aanvaarden." „Hulpeloze politiek" „De Telegraaf" refereert aan een oude volkswijsheid die zegt: „Je kunt de koek niet opeten en haar tegelijkertijd bewaren" en die, aldus het blad, óók voor de Staat geldt. „De begroting had de weerspiegeling moeten zijn van een grootscheepse poging de andere staatsuitgaven te verminderen. Het lijkt er eenvoudig niet op dat dit ge schied is. De gewone uitgaven van het Rijk bevin den zich vrijwel op hetzelfde zeer hoge niveau als het vorig jaar en de enige ver ontschuldiging die de minister van Finan ciën kan vinden, is, dat een zekere daling in vergelijking met het nationale inkomen is opgetreden. In welke mate het gezag van de regering is aangetast, blijkt uit de schuchtere pogin gen het tekort van 1'/* miljard te beper ken door aan de Sociaal-Economische Raad advies te vragen op welke wijze de sub- sidielast met 110 miljoen kan worden verminderd. De regering meent niet eigener beweging tot dit besluit te kunnen komen en stelt de S.E.R. nog in de gelegenheid een voorstel voor een andere wijze van dekking te doen. Men kan van mening verschillen over de oorzaken van deze hupeloze politiek Is het de brede basis die steeds weer tot compro missen leidt en daardoor geen besluiten kan nemen, of zijn het de schaduwen van de verkiezingen van 1960? Over de zwakte van het regeringsbeleid, dat aan deze be groting ten grondslag ligt. kan helaas géén verschil van mening bestaan." „Teleurstellend" „Trouw" ziet in de Miljoenennota vooral de volgende bezwaren: „Wat de naaste toekomst betreft, houdt de regering zich (in de ontwerp-begroting) op de vlakte. Zij is volgens de regering onzeker. Onze uitvoer en de particuliere investeringen zijn bijzonder gevoelig voor de internationale conjunctuur. Toch acht het kabinet het verantwoord er voorshands van uit te gaan, dat de Nederlandse econo mie in 1959 weer een gematigde uitbrei ding zal ondergaan. In binnen- en buiten land ziet de regering enkele aanwijzingen voor een overschrijding van het dieptepunt van de economische teruggang. Tegen de analyse en de verwachtingen van de regering kan weinig bezwaar wor den gemaakt. Ook zijn wij het met haar eens dat grote voorzichtigheid geboden is om te voorkomen dat de betalingsbalans door een overmatige uitzetting van de bin nenlandse bestedingen opnieuw in gevaar zou komen. Helaas is de regering niet in staat in de begroting voor 1959 zelf het voorbeeld te geven. Opnieuw wordt een aanzienlijke stijging van de rijksuitgaven begroot. Tal van factoren zowel van buitenaf als van binnen uit maken dit noodzakelijk. De regering geeft hiervan een indrukwekken de opsomming en verdediging. Maar te leurstellend moet worden genoemd, dat de Miljoenennota niet overtuigt waar het gaat over de mogelijkheid aanzienlijke bezuini gingen op het staatsapparaat door te voe ren. Het blijft bij de mededeling dat naar efficiency wordt gestreefd. „Rode draad ontbreekt" „De ontwerpbegroting", zo concludeert Het Parool, „is geen bijster indruk wekkend staatsstuk geworden. Wie in de jaarlijkse miljoenennota een blauwdruk verwacht te vinden van het op sociaal-eco nomisch gebied te voeren regeringsbeleid, zal van dit st.uk niet zonder teleurstelling kennis nemen. Het ontbreeekt al te zeer aan een duidelijke rode draad, die ons volk houvast kan bieden bij de vraag welke koers in de nabije toekomst in economisch opzicht zal worden gevaren. Het begrotingsbeeld is, aldus de minister van Financiën, bepaald door oorzaken, die voor een deel van tijdelijke aard zijn. Maar verdiept men zich nader in die oorzaken, dan rijst al gauw het vermoeden, dat deze „tijdelijkheid", evenals die van de thans verlengde tijdelijke belastingverhogingen, wel eens een nogal rekbaar begrip zou kunnen blijken. De zeker niet minst belangrijke vraag die de miljoenennota opwerpt, is: Heeft de regering uit de ervaringen van de af- Advertentie Alle inlichtingen: Amvabro Postbus 1615 A'dam gelopen jaren voldoende geleerd om zich te wapenen tegen de gevaren van een nieuwe overspanning? Zal zij slagen in de vervulling van de taak, „ervoor te waken, dat het interne en externe monetaire even wicht niet opnieuw wordt verstoord", een taak die zij bij haar beleidspunten de eer ste plaats heeft toebedeeld? In dit opzicht vervult het begrotings tekort voor 1959 ons met enige zorg. Maar meer nog dan dat lijkt ons het ontbreken van constructieve ideeën, gericht op de voorkoming van nieuwe financiële ontspo ringen, een leemte. Vele gevaren bedreigen het blijkens de miljoenennota 1959 weer bereikte even wicht tussen nationale middelen en be stedingen. Of regering en volksvertegen woordiging aan die gevaren het hoofd zullen kunnen bieden zal slechts de toe komst kunnen leren." „Zittend op een naaldpunt" De Tijd concludeert dat minister Hof stra er blijkbaar zelf niet gerust op is dat de kapitaalmarkt in de grote kapitaal- honger van de overheid zal kunnen voor zien zonder andere kapitaalvragers tekort te doen. Hij verwacht, dat met name het beroep van het bedrijfsleven op de kapitaalmarkt het komende jaar gering zal zijn. Wij heb ben echter de indruk, dat de minister met deze verwachting zichzelf, zittend op de punt van een naald, een zo plezierig mo gelijke houding aanmeet. Zijn verwach ting is vrijwel gespeend van argumenten en hoewel het ons evenzeer aan bewijzen ontbreekt om de stelling van de bewinds man te logenstraffen lijkt het ons toch geenszins onvoorstelbaar, dat de gang van zaken in 1959 een andere zal zijn. Wan neer een plotselinge opleving van de wereldconjunctuur de bedrijfsinveste ringen een opwaartse stoot geeft zou dit op de kapitaalmarkt spoedig resulteren in een levendig gedrang. Dit te gereder om dat de overheidsvraag van honderden mil joenen guldens als een dreiging boven de markt hangt, hetgeen op de vraag een katalyserende werking kan hebben. Zou dit geval zich in betekenende mate voor doen dan zou de overheid bezield door de ernstige wil om een nieuwe overbe- steding te voorkomen bij zichzelf of elders de bestedingen moeten afremmen. Het blad zegt verder: Wij willen met het bovenstaande niet beweren, dat de over heid met de financiering van het tekort via leningen een verkeerde weg ingeslagen zou zijn. want het tegendeel is onzes in ziens het geval. Indien immers het be drijfsleven inderdaad geen animo toont voor de kapitaalmarkt is do overheid zelfs verplicht om compenserend op te treden door zelf deze besparingen tot zich te trekken. Deed zij het niet, dan zou er ge vaar voor deflatie ontstaan. Waar echter wel op gewezen moet worden is, dat het grote tekort van 1959 op geen stukken na gefinancierd zou kunnen worden als het bedrijfsleven wél van expansielust bezield was. Wat nu, als alles meeloopt, gaat ge beuren is een geluk bij een ongeluk, een pure coïncidentie. Het orgelconcert, dat Piet Kee donder dagmiddag van drie tot vier in de Grote Kerk in Haarlem geeft, vermeldt de vol gende werken: Canzona. J. K. Kerll: Ca priccio Pastorale, G. Frescobaldi: Pavan and Galliard, T. Weelkes: Preludium en fuga in a. kl. t.. D. Buxtehude; Sonate IV. J. S. Bach: Preludium en fuga in d. kl. t., J. L. Krebs: Preludium, H. Badings: Psalm 5, 91 en 100, Cor Kee. De Rus Vladimir Stogov heeft dinsdag avond in „Eriksdalhallen te Stockholm met succes zijn wereldtitel gewichtheffen bantamgewichtsklasse verdedigd. Hij kwam voor de drie Olympische oefeningen tot een totaal van 342,5 kg slechts 2,5 kg onder zijn wereldrecord. Bij het tweehan dig trekken evenaarde hij met 105,0 kg het wereldrecord, dat hij op 8 november 1957 vestigde. Voetbal Biesbrouck zal zondag aanstaande weer voor R.C.H. spelen. Namens het bestuur van de Racing en Biesbrouck werd de vol gende verklaring uitgegeven: „Met betrekking tot. de moeilijkheden, die waren ontstaan tussen het R.C.H.-be stuur en L. Biesbrouck betreffende het tekenen van een spelers-contract, waarbij door Biesbrouck enkele voorwaarden wer den gesteld, kunnen wij thans mededelen dat in deze volledige overeenstemming is bereikt, hetgeen ondermeer dus ook in houdt dat Biesbrouck zich voor de zondag te spelen thuiswedstrijd tegen „Rigters- bleek" weer beschikbaar heeft gesteld" De interlandwedstrijd NederlandDe nemarken, die op woensdag 15 oktober in stadion-Feyenoord in Rotterdam wordt gespeeld, zal worden geleid door de Duit se scheidsrechter Albert Dusch. Grens rechters zijn zijn landgenoten Schreiber en Müller. De Nederlandse arbiter Piet Roomer werd uitgenodigd om op 23 september in Kiel de wedstrijd tussen de jeugdteams van West-Duitsland en Denemarken te leiden. De voetbalwedstrijd, die woensdagavond tussen het Nederlands bondselftal en de ploeg van Saarland wordt gespeeld, bete kent de inwijding van de belangrijk ver beterde lichtinstallatie van het Olympisch stadion. De lichtsterkte van de vier 50-meter- hoge masten is meer dan verdubbeld. Voorheen gaven de 100 schijnwerpers in totaal 100.000 watt, de nieuwe installatie geeft °04.000 watt uit 208 lampen. De zevende etappe van de Ronde van Polen, van Walbrzych naar Opole over een afstand van 188 km. is gewonnen door de Pool Krolak in 4 uur 40 min. 12 sec. Twee de en derde werden in dezelfde tijd zijn landgenoten Chtieja en Gazda. De Belg Goossens, die de leiding had in het algemeen klassement, arriveerde met meer dan 12 minuten achterstand. De Pool Fornalczyk vertrekt vandaag in de gele leiderstrui. Ab Geldermans werd ex aequo als 22ste geklasseerd en Joop van der Ven ging als 51ste over de eindstreep. Zijn achterstand was 20 minuten en 15 seconden. De beide andere Nederlanders. Piet Steenvoorden en Ab Kool, staakten de strijd. De algemene rangschikking is nu: 1. Fornalczyk (Polen), 35.39.27, 2. Ever- aerts (Belg) 35.39.28, 3. Kaczmarczijk (Po len) 35.40.57, 4. Stgazda (Polen) 35.42.265. Gllowaty (Polen) 35.45.35. 18. Geldermans (Ned.) 35.55.56, 22. Ehlen (Ned) 35.59.02. 41. Van der Ven (Ned.) 36.48.42. Uit de begroting van het ministerie van Volkshuisvesting en Wederopbouw blijkt, dat in 1959 door de bouwnijverheid 3200 miljoen zal.kunnen worden verwerkt. Daar bij is voor de gebouwensector buiten de woningbouw uitgegaan van de beschikbare begrotingsmiddelen der rijksdiensten. Voor de bouw door lagere publiekrechtelijke lichamen is gerekend met het peil van de investeringen van medio 1958. Voor de bouw door particulieren is de investerings bereidheid van medio 1958 als uitgangs punt genomen. Ten aanzien van de bouwen voor de nijverheid is echter aangenomen dat de wensen, genoemd in de industriali satienota van 19 mei 1958 zullen worden verwezenlijkt. Het streefcijfer voor het aantal in aanbouw te nemen woningen is 80.000. Ten aanzien van het in 1959 te voeren beleid moet met de mogelijkheid rekening worden gehouden, dat de omstandigheden op de bouwmarkt in verschillende delen des lands uiteenlopen. Omtrent de behoefte aan onderhoud van weg- en waterbouw kundige werken kon geen voldoende in zicht worden verkregen. Daarom is geen raming van deze ondehoudswerken ge maakt. In 1957 werd een bedrag verwerkt van 474 miljoen. Daar in 1959 mede reke ning dient te worden gehouden met de werken ten behoeve van de Europoort en het Deltaplan en op vérgaande mechanisa tie van vele objecten in deze sector, lijkt het uitgetrokken bedrag voor 1959 550 miljoen niet bezwaarlijk uit een oogpunt van bouwcapaciteit. Hogere bouwcapaciteit Bij de raming van het totaal volume boor de gebouwensector is uitgegaan van de gerealiseerde produktie in 1957. In dat jaar werd rond 2393 miljoen verwerkt. Aangenomen is, dat het prijsniveau gelijk zal zijn aan dat van 1958. Daar de produk tie van het komende jaar voor een be langrijk deel verwezenlijkt wordt in wer ken. die in voorgaande jaren zijn aange vangen, dient in vergelijking met de pro duktie in 1957 waarin werken begrepen waren met een lager kostenpeil uit de jaren voor 1957 in 1959 gerekend te worden met een prijspeil dat c.a. 5 percent hoger ligt dan in 1957. Het aantal arbeidskrachten in de bouw nijverheid is de laatste jaren niet onbelang rijk toegenomen. Voor 1959 is met een ge ringere toeneming rekening gehouden. Ge rekend kan worden met een ook in 1959 voortgezette, toenemende mechanisatie en rationalisatie. Daardoor kan de technische bouwcapaciteit voor 1959 globaal 5 a 6 pet. hoger worden geraamd dan in 1957. Subsidies Het bedrag aan rijkssubsidies voor de woningbouw, uit te keren in 1959 wordt geraamd op ruim 375 miljoen. Daarin is begrepen een bedrag van 131,8 miljoen voor woningwetwoningen, 168 miljoen voor premiewoningen, 75,7 miljoen voor op andere wijze dan met premie gesub sidieerde particuliere woningen. Bouwprijzen De prijzen van bouwwerken vertoonden als gevolg van de ontspanning op de bouw markt een niet onaanzienlijke daling. Bij de woningwetbouw had deze daling een geringere omvang dan bij de andere sec toren. De verklaring daarvoor is, dat juist op de aanbestedingsprijzen van woningwet woningen in de afgelopen jaren een rela tief zware druk was gelegd. De financiële resultaten van de zogenaamde continucon- tracten zijn nog niet bijzonder gunstig geweest. De prijzen bij openbare aanbeste dingen waren over het. algemeen lager dan die welke op basis van deze contracten werden verkregen. Ruimtelijke ordening Een nota over de ruimtelijke ordening zal in de loop van het parlementaire jaar aan de Tweede Kamer worden gezonden. Daarin zullen voorzover nodig ook de hoofdpunten van het rapport van de werk- commissie Westen des Lands ter sprake komen. De onlangs ingestelde raad voor de ruimtelijke ordening uit de ministerraad heeft opdracht gegeven tot het. samenstel len van deze nota. Het schaaktoernooi van de Haarlemse schaakclub Het Oosten is dit jaar gewon nen door H. Bouwmeester. Hij versloeg in de laatste ronde C. Orbaan, terwijl zijn beide belagers N. Cortlever en Th. van Scheltinga elkaar van de eerste plaats af hielden door tegen elkaar remise te spe len. N. Cortlever had zijn achterstallige partij uit de vierde ronde tegen drs. G. Prahl maandagavond reeds gewonnen. Het treffen tussen drs. G. Prahl en B. J. Withuis was een duel om de laatste plaats te ontlopen. Na felle strijd werd de partij tenslotte door drs. G. Prahl gewonnen. In hoofdgroep C werd dr. A. L. Bouma uit Amsterdam winnaar. De volgende stand is nu ontstaan: 1. H. Bouwmeester 5 4 2. N. Cortlever 5 2 3. Th. van Scheltinga 4 2 4. C. Orbaan 4 - 5. drs. G. Prahl 5 1 1 6. B. J. Withuis5-2 - 1 3 - 4 3 »/2 1 1 2Vz 3 1 Vh Vh 1 De afgebroken partij tussen Th. van Scheltinga en C. Orbaan wordt vanavond uitgespeeld. Mocht Th. van Scheltinga er in slagen deze partij te winnen, dan nog blijft hij derde in de eindrangschikking. Dit als gevolg van toepassing van het sys teem Sonneborn-Berger dat voor Cortle ver aanzienlijk gunstiger is door zijn over winning op H. Bouwmeester in de tweede ronde behaald. Toen dinsdagavond werd begonnen met de partijen voor de vijfde (tevens laatste) ronde bleek dat H. Bouwmeester en C. Orbaan hun partij reeds in Amsterdam vooruit hadden gespeeld. In dit duel bleek H. Bouwmeester als winnaar het strijd perk te hebben verlaten, waardoor hij zijn totaal aantal punten op 4 wist te brengen. N. Cortlever had maandagavond zijn uit gestelde partij tegen drs. G. Prahl gewon nen als gevolg waarvan hij op drie punten kwam met nog een partij tegen Th. van Scheltinga te spelen. Aannemende dat de laatste zijn afgebroken partij tegen C. Or baan zal winnen, ontstond de situatie dat ook Th. van Scheltinga door de laatste partij van N. Cortlever te winnen nog op gelijke hoogte met H. Bouwmeester kon komen. Gevaarlijk Nu is er niets gevaarlijker dan een par tij te móeten winnen. Wanneer dit voor beide spelers in een partij geldt wordt de situatie er nog lastiger op. In zekerg zin is men zo'n partij te voorzichtig om in geen geval de theoretische kans te verspe len, aan de andere kant is men geneigd ongewone risico's te nemen. Cortlever en Van Scheltinga speelden Advertentie HET WAKEND OOG VAN ESSO DULDT IN UW MOTOR Gebruik daarom uitsluitend NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Sven Davidson, de Zweedse tennisspe ler die nog geen week geleden een aanbod van Jack Kramer om tot diens professio nal groep toe te treden ontving, heeft be sloten met wedstrijdtennis op te houden. Davidson verklaarde lang over het aan bod van Kramer te hebben nagedacht. „Het aanbod, 12.500 pond sterling plus een bonus voor gewonnen wedstrijden, was verleidelijk genoeg, aldus Davidson, maar ik wil niet blijven tennissen. Ik ga mij nu geheel aan mijn gezin en mijn studie wij den en daarom heb ik besloten er mee te stoppen". Davidson zal nog enkele toernooien in Frankrijk spelen en tot slot misschien nog uitkomen in de wedstrijden om de Koning Gustaaf-beker. De tenniscrack Mervvn Rose blijft voorlopig door de Australische Tennis- bond geschorst, omdat hij geen bevredi gend antwoord heeft gegeven op vragen over zijn declaraties in het buitenland. Een official deelde mee, dat Rose niet zal mogen deelnemen aan verschillende regionale kampioenschappen, als de kwestie niet voor 20 oktober is opgelost. De tennisbond had Rose gevraagd zijn luchtreizen nauwkeurig te documenteren kwitanties van tennisbanen waar hij gespeeld heeft, nota's van reisbureau's, onkostennota's, kortom alles. Mervyn Rose heeft gisteren, toen zijn verzoek om een amateursverklaring in be handeling werd genomen, weliswaar het een en ander overgelegd, maar de bond was daar niet tevreden mee. „Rose weet heel goed wat wij van hem verlangen. En zolang hij niet doet wat. wij vragen, doen wij niet wat hij vraagt", zei Donald Fer guson, de president van de Australische Amateur Tennisbond. tl. Bouwmeester een Siciliaanse partij Beide spelers hiel den het spel overzichtelijk door reeds spoe dig een grote opruiming te houden. Het re sultaat hiervan was dat beide schakers reeds na achttien zetten elk nog over slechts een toren en zes pionnen beschik ten. De stand was daarbij gelijkwaardig, zodat remise slechts een kwestie van tijd was. Beide spelers wilden kennelijk niet reeds na ruim een uur spelen hiertoe besluiten en lieten toen zien hoe men een remise partij ook inderdaad remise maakt. Felle repliek Drs. G. Prahl leek tegen B. J. Withuis in de beginfase wel een goede stelling te zullen krijgen. Eén van zijn cavaleristen begon een sterke positie in het centrum in te nemen, maar kon zich daar toch niet handhaven. B. J. Withuis diende fel van repliek, rukte met een paar pionnen op en richtte een deel van het zware geschut dreigend op de vijandelijke koningsveste. Hij posteerde één zijner torens voor de pionnen op de h-lijn. Er volgde een flinke afwikkeling en bovendien kwam Withuis in grote tijdnood. Toen bleek ook dat de aanval welke hij op het oog heeft gehad weinig te betekenen had. Hij moest nu zelf de wrange vruchten van zijn optimis tische opzet plukken. De toren bleek zich zelf te hebben ingesloten. Het was voor drs. Prahl toen een een voudige zaak om enkele pionnen buit te maken en daarmee tevens de partij in zijn voordeel te beslissen. Het betekende tevens dat Withuis op de laatste plaats kwam. Enkele uitslagen van afgebroken par tijen luidden: Hoofdgroep A: F. Hildama J. Bonkenburg remise; B: S. HerfstS. Bonkenburg 0-1; C: C. KosterW. Kievit 1-0; J. WolffF. van Setten remise; Groep 1: Tj. A. HerfstW. de Graaff remise en W. de GraaffMevr. A. v. d. VeenBaas remise. Vanavond worden de resterende afgebroken partijen uitgespeeld. De prijsuitreiking vindt plaats op 24 sep tember eveneens in gebouw „Cultura". CortleverVan Scheltinga Het verloop van de partij tussen N. Cortlever (wit) en Th. van Scheltinga was als volgt: 1. e-1 c5: 2. Pf3 d6: 3. d4 cxd4; 4. Pxd4 Pf6: 5. Pc3 g6: 6. Le2 Lg7; 7. Le3 PcG: 8. Dd2 0-0: 9. 0—0 d5; 10. exdó Pxö5: 11. Pxd5 Pxd4: 12. Lc4 Lefi: 13. Lxd4 Lxd5: 14. Lxg7 Lxc4; 15. Dh6 Lxfl: 16. 1 >.TE Dx£8: 17. DxfSv Kxf8; 18. Kxfl Td8: 19. Ke2 e5; 20. cl Td4: 21. Tel Kc7: 22. b4 f5; 23. Tc3 Ke6: 24. a.3 Th4: 25. h3 Te4ï: 26. Kfl Td4: 27. Ke2 Kd6: 28. g3 Kc6: 29. f3 h5. Remise. De resultaten De uitslagen van de partijen gespeeld in de vijfde ronde luidden: Eregroep: C. Orbaan—H. Bouwmeester 0—1: N. Cortlever—Th. v. Sqfieltinga remise: B. J. Wit huis—drs. G. Prahl 01. Hoofdgroep A: J. BonkenburgT. Slagt 10: F. Hildama R. Herfst remise. Hoofdgroep B: S. Herfst—A. C. v. d. Tak re mise; P. Roubos—J. v. d. Berg 0—1; J. H. Addicks S. Bonkenburg afgebroken. Hoofdgroep C: J. WolffC. Hoogland remise: W. KievitF. van Setten 01: dr. A. L. Bouma C. Koster 1—0. Groep 1: H. Bosscher—VV. de Graaff 1—0; J. A. van F.mmerik—Tj. A. Herfst afgebr.: mevr. A. v d. Veen-Baas—P. G. Kloos 1 Groep J. Jonckbloedt—G. van Langelaar 01 reglementair: L. Kenscn—drs. R. Bloem 1—0; W. J. Saeijs—J. Rothert afgebroken. Groep 3: D. WielingaF. P. Wester afgebr.; G. Oldebroek - .T. Vlug 01. Groep 4: H. C. HonsbeekJ. v. d. Steeg 0—1; F AdamsR. Drost 01; W. M. TeeuwenS. W. v. d. Peijl 1-0. Groep 5A. de Bussel—J. C. Andersen 1—0: G Siobbé—M. P. van Overbeeke 0 1; J. M. Post— C. Rasing 01. Groep G: W. Smelter—H. Slenters 0—1; P. v. d. Knijff—G. A. v. d. Stoop 10; G. Arbeek—W. P Lely 10. Groep 7: H. J. Bertram K. Nederkoorn 1—0; J A. de Jong—E. Houweling 10. Groep 8: C. Bergveldt—W, A. Arnaut de Calla- von 01; J. R. Drost—A. Herckenrath 0—1; J. BiivoetsW. Krijnen remise. A»f ïn iiM frart i kon V „BOEDAPEST-PLOEG". Zaterdag 27 september worden in het sportfondsen- bad Oost in Amsterdam nationale zwem wedstrijden gehouden met deelneming van de volledige Nederlandse zwemploeg, die in Boedapest aan de Europese kam pioenschapoen heeft deelgenomen. DUILIO LOI. De Europese bokskam pioen in het lichtgewicht, de Italiaan Dui- lio Loi, zal op 29 november zijn titel ver dedigen tegen zijn Britse uitdager Dave Charnley. JO DE HAAN. Jo de Haan uit Klaas waal zal zondag deelnenr aan de wed strijd om de „Grote Prijs der Naties", de tijdrit over 100 km van Versailles naar het Pare des Princes in Parijs. MVV. De Nederlandse ere-divisieclub MVV (zonder o.m. Rutten en Bergholz) heeft dinsdagavond in Koblenz voor 5000 toeschouwers in een lichtwedstrijd met 2—0 verloren van FC Kaiserslautern. Fritz Walter scoorde na elf minuten het eerste doelpunt voor de Duitsers. Wenzel zorgde 25 minuten na rust voor de 20 stand.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11