Libanees Malik president van de UNO-Assemblee Gaitskell blijft hameren op hetzelfde aambeeld HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Parijs overweegt nog strengere maatregelen tegen terreur Nederlaag voor de neutralistische Afro-Aziatische groep Amerikaanse aftocht in overleg met Sjehab Macmillan moet opheldering geven over Britse standpunt inzake Quemoy Naar Duits voorbeeld Mijnen gaan prijzen van industriekolen verlagen Scheepsramp gemeld in Indische Oceaan Van 200 man 82 gered Soldaat slachtoffer van Britse kernproef B-52 viel op boerderij in Minnesota Droog Interneringskampen voor verdachte Algerijnen Het woord is aan Binnenkort komt weer koelhuisboter in winkels GAAT U VERHUIZEN? Inbreker ontsnapt uit gerechtsgebouw in Den Haag Twee torpedobootjagers voor Indonesische marine MORRIS beforei/or/ê^f 73e JAARGANG No 59 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 303e JAARGANG No 212 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (8 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr: p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter) De dertiende UNO-Assemblee heeft op haar openings- vergadering te New York, de Libanese minister van Buitenlandse Zaken dr. Ma- lik gekozen tot president, als opvolger van de Nieuwzeelander Sir Leslie Munro. Ma- lik werd bi.i de eerste stemming gekozen. Hij kreeg 45 stemmen en zijn Soedanese ambtgenoot Mahgoeb 31. De vereiste meer derheid was 39. Vier afvaardigingen ont hielden zich van de stemming en de Is raëliërs waren niet aanwezig met het oog op de viering van het Joodse Nieuwjaar. De verkiezing van Malik was een neder laag voor de neutralistische Afrikaans- Aziatische groep, die al het mogelijke had gedaan om de verkiezing van een verte genwoordiger van president Sjamoen van Libanon te verhinderen. Mahgoeb werd ook gesteund door de negen landen van het Sovjetblok, nadat de kandidatuur van de. Tsjcchoslowaak Nosek voor de stem ming was ingetrokken. Malik trok zich vorig jaar terug ten gunste van Sir Leslie. MOSKOU (AFP) Het officiële Sovjet persbureau „Tass" heeft laten weten dat „de Amerikaanse delegatie erin geslaagd is Malik te doen verkiezen, alhoewel de Arabische staten tegen hem waren. De Verenigde Staten hebben hiermede aan getoond, dat zij in het geheel geen reke ning houden met de mening der Arabische volken en dat zij hun kwalijke doeleinden blijven nastreven", aldus „Tass". NEW YORK (Reuter) De 52-jarige dr. Charles Malik heeft in de laatste der tien jaar een werkzaam aandeel gehad in de politiek van zijn land. Hij is de zoon van een dorpsdokter. Malik studeerde wis- en natuurkunde aan de Amerikaanse universiteit te Beiroet."In de Verenigde Staten promoveerde hij aan de Harvard universiteit tot doctor in de filosofie. Dr. Malik heeft -zijn land op elke zitting van de UNO-Assemblee vertegenwoordigd. In 1948 was hij voorzitter van de economi sche en sociale raad (ECOSOC). Bij de opening van de zitting die tot midden-december zal duren sprak Sir Les lie in zijn afscheidsrede over de grote vraagstukken waarmee de Assemblee zich moet bezig houden. Het kernprobleem noemde hij de ontwapening, welke kwes tie, na het vastlopen van de besprekingen op de vorige zitting, na het .succes van de BEIROET (UPI) De Amerikaanse ambassadeur in Libanon, Robert McClin- tock, heeft dinsdag een onderhoud gehad met de aanstaande president Foead Sjehab. Naar verluidt heeft hij gesproken over het schema voor het terugtrekken der Ameri kaanse troepen. Het laatste mariniersba taljon zal naar uit betrouwbare bron is vernomen op 1 oktober vertrekken, waar op de eerste parachutisteneenheden snel zullen volgen. Over het terugtrekken der troepen wordt geregeld overleg gepleegd, want Amerika wil vermijden, dat Sjehab daarop gaat aandringen. De „Christelijke falanx", een paramili- taire politieke organisatie in Libanon, heeft gedreigd een algemene staking uit te roepen, wanneer Rashid Karami lei der van de opstandelingen in Tripoli door de nieuwverkozen president Sjehab benoemd wordt tot premier van de nieuwe Libanese regering. De „Christelijke fa lanx" zal zich verzetten tegen opneming van „actieve rebellen" in de nieuwe rege- „De falanx zal zich met staking of ande re middelen die nodig kunnen blijken, ver zetten tegen een regering, waarin mannen zitting hebben, die de wapens hebben op genomen om de eenheid van Libanon te verbreken, of die weigeren Libanon te ver lossen van het minderwaardigheidscom plex. dat het land door een nabuurland is opgedrongen", verklaarde de leider van deze organisatie, Sjeik Pierre Gemayal De directies der Limburgse mijnen heb ben aan de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal doen weten, dat zij het plan hebben onder bepaalde voorwaarden aan hun verbrui kers een korting te geven op de prijzen van industriekolen, grove cokes en gietcokes. De prijsverlaging zal 1 tot f 3 per ton bedragen, afhankelijk van de soorten. De reductie zal verleend worden over de tota le hoeveelheid van de gesloten of nog te sluiten contracten voor levering na 1 ok tober a.s. gedachtenwisseling te Genève over de technische aspecten van een staking van de proeven met kernwapens met meer hoop kon worden aangesneden. (De Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko heeft voorgesteld, de stopzetting van de proeven met kernwapens als „be langrijke en dringende zaak" op de agen da te plaatsen). Dr. Malik maakte in zijn eerste rede als voorzitter gewag van de „sportieve wedstrijd" tussen hem en zijn „beste vriend", Mahgoeb. „Het is goed dat wij in het Nabije Oosten de last der verant woordelijkheid zozeer voelen dat wij inge nomen zijn met een krachtige wedijver ten bate van de vrede en om elkaar een dienst te bewijzen. De betrekkingen tussen Libanon en zijn Arabische buurlanden zijn zo gezond dat de incidenten van de afgelo pen dagen er geen invloed on hebben", al dus de Libanese minister. Nederland behoort tot de dertien lan den die werden gekozen voor het vice-pre- sidentschap, waarvoor ten minste 41 stem men nodig zijn. De Verenigde Staten kre gen 78 stemmen, Ecuador 77, Groot-Brit- tannië 76, Frankrijk 75, Pakistan 73, Uru guay 73. de Sovjet-Unie 71, Australië 71, Indonesië 71, Nepal 65, Tsjechoslowakije 57, Nederland 57 en nationalistisch China 56. Nederland betaalt minder (AFP) Het nationale inkomen van de landen in Azië en het Nabije Oosten is sedert 1955 niet toegenomen, waardoor hun bijdrage tot de UNO-begroting waar schijnlijk zal worden verminderd. In Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië err Oostenrijk is het nationale inkomen ver meerderd. Nederland is het enige land in West-Europa waar dit niet het geval is, waardoor zijn bijdrage kan worden ver minderd van 1,12 tot 1,01 percent. De agendacommissie komt vandaag bij een. De Assemblee begint donderdag haar algemene debat. Dan zullen Dulles en Gromyko het woord voeren. BAHREIN (AFP) In Bahrein is offi cieel bekendgemaakt, dat een boot met tweehonderd opvarenden in de Indische Oceaan op ongeveer 90 rnjjl ten zuiden van kaap Ras Al Hadd, de uiterste oostpunt van het Arabisch schiereiland, is gezonken. De ramp is gemeld door het Britse tank schip „British Vigilance" dat te hulp kwam. Een te Bahrein uitgezonden vliegtuig heeft geen wrak, noch overlevenden gezien. Radio-Aden meldde dinsdag, dat het tankschip „Nefala" zondag 82 opvarenden aan boord heeft genomen van een bij het .ten zuiden van kaap Ras Al Hadd gelegen eiland Masira gezonken vaartuig, de „Al- mowaffak". Op het balkon van het paleis aan hel Lange Voorhout verschenen na de opening van de Staten-Generaal Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene om een hartelijke groet te brengen aan de juichende menigte. LONDEN (AFP) Een 22-jarige Britse soldaat uit Swansea is overleden aan leu kemie, die het gevolg was van een proef met een atoombom in het gebied van Christmas Island in de Stille Oceaan, al dus is dinsdag te Swansea officieel bekendgemaakt. St. PAUL (Minnesota, V.S.) (Reuter/AFP) Een Amerikaanse „B-52"-bommenwer- per is dinsdagavond j.l. op een boerderij in de omgeving van St. Paul, in de staat Minnesota, gestort. De boerderij vloog in brand, waardoor ten minste negen personen gedood of ge wond zijn. Reuter meldde nader, dat een buurman de boer, diens vader en zijn vrouw en kin deren uit de brandende boerderij heeft weten te halen. Zij zijn naar een zieken huis overgebracht. Een der bemanningsleden van de bom menwerper heeft zich met een parachute in veiligheid gesteld. (Van onze correspondent in Londen) Terwijl de topfiguren van de Britse re gering met vakantie buitenslands zijn alleen premier Macmillan is onmiddellijk bereikbaar in Schotland en er anders dan tijdens de Suez-periode, onder het publiek allerminst een crisis-stemming valt te bespeuren, bljjft oppositieleider Hugh Gaitskell hameren op het aambeeld, dat Groot-Brittannië zich verre moet hou den van elke Amerikaanse poging even tueel voor Quemoy en Matsoe te vechten. Opnieuw bepleitte hy, in een rede voor de vereniging van buitenlandse dagbladcor respondenten te Londen, een vredelieven de oplossing voor het probleem. Tsjang Kai Tsjek moet de kusteilanden opgeven, Peking tot de UNO worden toegelaten ei^ Formosa voorlopig onder UNO-beheer ge steld. Dit moge prestigeverlies betekenen voor de Chinese nationalisten, maar dat is beter dan het risico van een» wereldoorlog. Gaitskell leverde commentaar op het ant woord van Macmillan o_% zijn brief, waarin hij Macmillan had gevraagd de Verenigde Verwachting tot morgenavond: Droog weer met wisselende be wolking. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist Zwak- ke tot matige noordoostelijke tot oostelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. PARIJS (UPI) De Franse regering zou nieuwe stappen overwegen tegen de terreur der Algerijnse nationalisten in Frankrijk, ondermeer oprichting van in terneringskampen voor terroristen; 2. terugroepen in tijdelijke actieve dienst voor ongeveer 15.000 reserve-gendarmes; 3. herdeployering in belangrijke streken van militaire politie-eenheden die thans in West-Duitsland gelegerd zijn en 1. Op richting van speciale anti-terreurbrigades van de politie, onder leiding van Franse of Mohammedaanse veteranen van de vroe gere Franse politie in Marokko en Tunis. Andere maatregelen die overwogen wor den zijn: sterkere politie-patrouilles over dag en 's nachts in de grote steden, stren gere bewaking voor hoge regeringsfunc tionarissen, voortdurend gadeslaan van de ongeveer honderdduizend Algerijnen in Parijs die werkloos zijn of geen volle dag taak hebben. De overigen van de driehon derdduizend Algerijnen in Parijs hebben een volle dagtaak en worden over het alge meen als vredelievend beschouwd. De reeds genomen maatregelen, zoals het gereedhouden van machinegeweren in de politiebureaus, de wegversperringen en de militaire bewaking voor olie-opslag plaatsen en belangrijke fabrieken, blijven gehandhaafd. Ook wordt gedacht aan een snelle berechting van agenten van de Al gerijnse verzetsbeweging door speciale militaire rechtbanken, in plaats van door burgerlijke tribunalen. Gewelddaden Ondertussen duren de Algerijnse ge welddaden voort. Maandagavond is een 21-jarige soldaat door twee Algerijnen in een Parijse voorstad door revolverschoten zwaar gewond. De aanvallers ontsnapten op motorfietsen. In Versailles gooiden gis teren vier Algerijnen een fles rret benzine naar een politiebureau en reden in een auto weg. Algerijnse nationalisten hebben gister avond een poging ondernomen in de Pa rijse voorstad La Courneuve een fabriek van flessengas in de lucht te laten vliegen. De Algerijnen werden in hun arbeid ge stoord door een nachtwaker, die het vuur opende. Geen der saboteurs werd ge wond. Men acht het vrij zeker dat de aan slag het werk van Algerijnse nationalisten is Eveneens bij Marseille opende een wachtpost bij een olie-opslagplaats net vuur op een groep Algerijnen, die terug schoten met automatische wapens en vluchtten toen de post versterking kreeg. In een fabriek te Le Havre kwam gisteren een bom tot ontploffing die echter niet veel schade aanrichtte. LONDEN (AFP) „De aanslag op minister Soustelle en andere incidenten De spookachtige Vlieyhende Hollander uit oude sagen kreeg dezer dagen een Liberiaanse opvolger. De Britse marine rapporteerde namelijk uit de Perzische Golf, dat daar 's nachts een als een fakkel brandende Liberiaanse tanker, de „Melika", op volle kracht varende werd aangetroffen, naar later bleek zonder één man bemanning aan boord. De brand was ontstaan bij 'n botsing met de Franse tanker „Femand Gilabert". ivelke eveneens in brand vloog. Vol gens tot dusver ontvangen berichten zijn er 22 doden en vermisten en acht zwaargewonden als gevolg van deze aanvaring. De foto toont een helikopter van het Britse vliegkampschip „Bul wark" bij het Liberiaanse schip. Later roerden met een fregat militairen aan boord gebracht ter blussing van de brand. De „Bulwark" heeft de „Melika" inmiddels op sleeptouw genomen naar de haven Muskat en het fregat. „Lock Külisport" ging dinsdag met de „Fer- nand Gilabert" op sleep naar Karatsji. lijken erop te wijzen, dat het „Algerijnse nationale bevrijdingsfront" deze aanslagen op touw heeft gezet, om de aandacht af te leiden van het feit, dat het in Algerije geen succes weet te boeken. Het afsluiten van de Algerijns-Tunesische grens en de ver hoging van het moreel der Franse troepen in Algerije als gevolg van het aan de macht komen van generaal De Gaulle, hebben een ommekeer ten gunste van Frankrijk in de militaire toestand in Algerije teweeg gebracht", aldus de „Times" in een hoofd- ALGIERS (AFP) Van officiële Franse zijde is bekendgemaakt, dat in de week van 8 tot 15 september 746 opstandelingen zijn gedood en 222 gevangen genomen. Staten tot matiging te bewegen. Macmillan liet daarin opnieuw doorschemeren dat Londen achter de schermen het zijne doet om een vreedzame oplossing van het ge schil te bevorderen. Het standpunt van de Britse regering is, ondanks Macmillan's bewering van het tegendeel, volgens Gaitskell nog steeds onbekend. De tegen strijdige commentaren in de conservatieve pers zijn daarvoor het bewijs. Volgens sommigen zou Groot-Brittannië, ingeval China geweld gebruikt, vastbesloten zijn Amerikaanse interventie te steunen. An deren beweren dat de Britse regering in werkelijkheid de Amerikaanse politiek af keurt, maar er voor terugdeinst dit in het openbaar te zeggen. Gevaarlijk Macmillan heeft zijn zwijgzaamheid ver dedigd met het argument dat hij dit kri tieke ogenblik niet in de communistische kaart wil spelen. De regering heeft ver klaard dat er geen enkele verplichting van automatische bijstand bestaat, dat Wash ington geen hulp heeft gevraagd en dat deze ook niet is beloofd. De vraag blijft echter of Groot-Brittannië zich buiten een eventueel conflict kan houden. Heeft Macmillan. zo vroeg Gaitskell, zich rustig neergelegd bij de Amerikaanse plannen of tracht hij inderdaad de Ver enigde Staten van oorlog af te houden Gaitskell gelooft dat de duisterheid op dit punt een groot gevaar inhoudt voor het Atlantische bondgenootschap. De al vroe ger door Macmillan verkondigde mening dat het bondgenootschap boven alles gaat ook als één van de partners in het ongelijk is, heeft volgens Gaitskell misschien wel emotionelé waarde, maar mag niet de grondslag vormen van samenwerking. Verkeerd Trouwens, de Amerikanen volgden deze lijn ook niet ten tijde van de Suezcrisis Gaitskell gelooft dat het nadeliger is voor het \tlantische bondgenootschap als de Verenigde Staten bij een oorlog worden betrokken, die door de meesten noch recht vaardig, noch noodzakelijk wordt geacht, dan dat Londen thans op openhartige doch vriendschappelijke wijze verklaart dat de Amerikaanse politiek verkeerd en gevaar lijk is. Gaitskell sluit zich aan bij Sir Anthony Eden. die al in 1955 heeft verklaard dat de Britse regering de kusteilanden altijd als deel van China heeft beschouwd. Sedert wij de communistisch Chinese regering erkennen kan dit slechts betekenen da d^ aanspraken van Peking op Quemoy en Matsoe, rechtmatig zijn. indien de '\ust eilanden tot een ander land behoorden dan zou een Chinese aanval inderdaad onuitgelokte agressie betekenen, tegen welke - wij even vastberaden zouden op treden als in Korea. Gaitskell zei zich des tijds hartstochtelijk tegen „München" f hebben verzet, waar met de onafhankelijk heid en onaantastbaarheid van een vrij en democratisch volk werden gesold. De aan spraken van Peking op de kusteilanden zijn echter van gans andere aard. President Eisenhower heeft gezegd dat indien de Verenigde Staten ingrijpen, dit niet alleen zou zijn voor Quemoy. Maar niemand gelooft dat de ontruiming van enkele eilanden, zes kilometer van de Chinese kust, van betekenis kan zijn voor de defensie van het 150 kilometer verwij derde Formosa. Gaitskell gelooft dat de grote meerderheid in de wereld het denk beeld van Tsjang Kai Tsjek om het Chi nese vasteland te heroveren volslagen krankzinnig vindt. Het prestige van de Verenigde Staten zou er volgens hem bij winnen indien zij met afzwering van geweld aan bolde zijden zouden voorstellen afstand van de kusteilanden aan China, erkenning van d* regering te Peking en neutralisering van Formosa. Een dergelijk plan zou ten- Philip J. Bailey: De twijfel is de schaduw van de waar heid. Binnenkort vermoedelijk begin ok tober zal weer een zending koelhuis- boter op de markt worden gebracht. De voorraden boter die in de koelhuizen voor radig zijn en in het buitenland niet kun nen worden afgezet, worden geleidelijk in het binnenland aan de man gebracht. De laatste zending koelhuisboter is thans gro tendeels verkocht. Van bevoegde zijde ver namen wij dat de boter van de nieuwe zen ding per pakje van een half pond ongeveer tien cent beneden die van verse roomboter zal liggen. Een woordvoerder van het Produkt- schap voor Zuivel achtte het onwaar schijnlijk dat de boterprijs sterk zal zak ken. Een prijs van 55 cent per pakje van een half pond, die thans wordt genoemd, wordt onmogelijk genoemd. Weliswaar is te verwachten dat de concurrentie tussen de boter en de margarine zich zal ver scherpen een van de grootste marga rine-concerns gaat de prijs van zijn pro- dukt tijdelijk verlagen doch het is moei lijk aan te nemen dat de prijs van de boter met meer dan 25 cent per pakje zal dalen. Naar het Produktschap voor Zuivel heeft verklaard is de binnenlandse con sumptie van boter na de prijsverlaging m april van dit jaar aanzienlijk gestegen. De binnenlandse consumptie bedraagt thans ongeveer 1200 ton per week tegen 650 per week in het vorig jaar. Men heeft daarom een aanzienlijk deel van het overschot kunnen wegwerken. De voorraden zijn in de laatste maanden beslist niet abnormaal .toegenomen. Wat thans in voorraad is, heeft men nodig voor de winterconsump- tie, wanneer de produktie afneemt. In de koelhuizen is thans nog 15.000 ton boter opgeslagen. Begin vorig jaar was de voorraad iets groter. „Berichten die gewag maken van een prijsverlaging van 28 cent per pakje zijn volkomen uit de lucht ge grepen", aldus een woordvoerder van het produktschap. Advertentie wu garanderen u een goede verhuizing, uitgevoerd door vakkundig DersoneeL Vraag eens Inlichtingen F. DAMIAANS EN ZN. Ztllvest 41 - Haarlem Tel 12456-14155-52514 Een jongeman, die gisteren door de Haagse rechtbank wegens inbraken en diefstallen was veroordeeld, is direct na de uitspraak uit het gebouw van de rechtbank ontsnapt. Hij kreeg van een parketwachter toestemming van het toi let gebruik te maken. Toen de parket wachter, die op de gang bleef staan, zich even omdraaide, zag de jongeman kans, weg te glippen en via een achteruitgang het gerechtsgebouw te verlaten. De politie heeft hem tot dusverre niet kunnen vinden. LIVORNO, (UPI) Uit Livorno zijn vandaag de voor Indonesische rekening gebouwde torpedobootjagers „Imam Bon jol" en „Surapati" via het Suezkanaal naar Indonesië vertrokken. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A" DAM TEL. 717162 FALCON HARRIS TWEEDJASSEN minste uitzicht openen op een werkelijke regeling in het Verre Oosten. Als Washing ton er achter staat, zou Tjsang zich niet kunnen verzetten tegen neutralisering ?an Formosa. Gaitskell gaf toe dat een een voudige oplossing die voor de kusteilanden mogelijk is, niet van toepassing kan zijn op de ingewikkelde kwestie van Formosa. Tot zover Gaitskell. Inkeer Er is beweerd dat Gaitskell uit de -itua- tie van het ogenblik politieke munt tracht te slaan, vooral ook om zijn linker vleu gel, terwille van de in zicht komende a1 ge mene verkiezingen in Groot-Brittannië, te paaien. Partijpolitieke overwegingen gel den altijd. Na Gaitskell te hebben aange hoord en ondervraagd, moeten wij tot de slotsom komen dat een kwestie als deze, waarbij zoveel op het spel staat, ver boven de partijpolitiek uitgaat. Het is wèl de vraag of Gaitskell, indien hij op het ogen blik premier zou zijn, gesproken zou heb ben als hij nu deed. Maar niet vergeten mag worden dat de oppositieleider over grotere bewegingsvrijheid beschikt dan de zittende regering en door de Britse rege ring betaald wordt oppositie te voeren. Niet elke actie van de oppositie is de rege ring onwelgevallig. Vaak kan de oppositie dingen zeggen, waarmede de regering het volkomen eens is, maar die zii om tacti sche redenen voor zich moet houden. Indien het waar is dat de regering-Mac- millan Washington tot inkeer wil brengen en daar zijn vele aanwijzingen voor dan kunnen Gaitskell manende woorden beslist geen kwaad. Temeer ook omdat de Verenigde Staten, zolang het conflict ten minste tot de Straat van Formosa beperkt blijft, het wel zonder rechtstreekse Britse militaire hulp kan stellen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1