Klein Europa verweert zich tegen verwijten van derden Panda en de protonplopper J Goudvoorraad in een week met £47 miljoen gestegen Chefarine „4" Flinke opklaringen beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Wereldnieuws Weekstaat Nederlandsche Bank 2 Geen extra-premies meer voor levensverzekeringen van vliegend personeel Produktiecijfers Tarakan Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Duitse lening voor Anglo American beklonken Pond Sterling moet vrij Canada dringt aan op volledige inwisselbaarheid H.V. „Holland" en „Java" passeren dividend Oliemijen beperken afzet Benzinepompen in Djakarta onder politiebewaking Hulp voor noodlijdende Belgische vlassers Begroting van het Staats- vissershavenbedrijf Voor 1959 is een half miljoen uitgetrokken voor de haluitbreiding De EEG bedreigt niemanddiscrimineert niet maar zal integendeel de wereldhandel stimuleren Indexcijfer daalde Levensonderhoud was in augustus goedkoper Bouwleningen tegen 2,75 pet. in Frankrijk Huur controle op nieuwe panden afgeschaft Amstelbrouwerijzes pet. interim-dividend WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 Volgens de weekstaat van de Nederland, sche Bank is de goudvoorraad in de afgelo pen week met 47 miljoen tot 3617 mil joen gestegen. Dit goud is afkomstig van de Europese Betalingsunie uit hoofde van het in Nederland in augustus behaalde overschot van 75 miljoen in de E.B.U. Hiervan moet 56,5 miljoen verrekend worden in goud of dollars waarbij nog komt 6 miljoen uit aflossing van gecon solideerde vorderingen in de E.B.U. Be halve de goudvoorraad is ook de conver- tibele valuta toegenomen en wel met 17 miljoen. Daar de netto-deviezenreserve met nog niet een miljoen gulden is toege nomen, ligt het zwaartepunt deze week dus op goud en harde valuta. De som van goud en deviezen samen begint thans de 5 miljard te benaderen (deze week 4933 miljoen tegen vorige week 4885 miljoen). Een tweede gunstige factor op deze ver korte balans is de inkrimping van de bil- jettenomloop met 15.5 miljoen tot 4067 miljoen. De schatkist heeft opnieuw pro fijt getrokken van het rijkelijk vloeien der vennootschapsbelasting, zodat het saldo van de schatkist met bijna 100 miljoen is gestegen. Een aantal levensverzekeringmaatschap pijen heeft besloten, met ingang van 15 september als regel geen extra-premie meer te vragen van personen, die behoren tot het regelmatig vliegend personeel van luchtvaartondernemingen. Hetzelfde stand punt zal worden ingenomen ten aanzien van sport- en herenvliegers", waaronder ook te begrijpen instructeurs. Reeds eerder waren zweefvliegers van betaling van extra-premie vrijgesteld. Het zuivere passagiers-vliegrisico wordt door de meeste maatschappijen al sinds jaren als een normaal risico beschouwd, waarvoor geen extra-premie verschuldigd is. (Voorheen moesten beoefenaren van be paalde beroepen, waaraan meer dan nor maal overl ij densrisico verbonden werd ge acht, bij het sluiten van een levensver zekering boven de normale premie een extra-premie betalen. Geleidelijk zijn deze extra premies afgeschaft; zij golden nog slechts voor beroepen in de luchtvaart. Voor een belangrijk deel van deze beroepen zijn zij thans dus ook vervallen.) De produktie over augustus 1958 der n.v. Tarakan Petroleum Maatschappij heeft be dragen 16.100 kgton ruwe olie (vorige maand 11.400). De produktie over 1958 tot en met augus tus bedroeg 106.126 kgton (vorig jaar zelfde periode: 126.740). Advertentie DUFFEL MONTY-COATS v.a. 6 jaar 22.75 Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 54679 Perlak Petroleum Aan een op 26 september te houden buitenge wone vergadering van aandeelhouders der n.v. Perlak Petroleummaatschappij zal worden voor gesteld. over te gaan tot vermindering van het maatschappelijk kapitaal van 1.440.000 tot 1.200.000 door terugbetaling uit de liquide mid delen van 20 op elk der 12.000 aandelen van 120. Industriële produktie in V.S. Het door de federale reserveraad met inacht neming van seizoensinvloeden berekende index cijfer van de industriële produktie in de Ver enigde Staten (basis 1947/49 is 100) bedraagt voor augustus 137 tegen 134 in juli j.l. en 145 in augus tus 1957. Landbouwklachten In het maandag te Wenen geopende congres van het verbond van de Europese landbouw heeft de voorzitter dr. A. Hermes in zijn openingsrede verklaard, dat de landbouw geen evenredig aan deel ontvangen heeft in de algemene economi sche welvaart. Hij betreurde het dat geen verte genwoordigers van de landbouw deel hebben ge had aan de voorbereiding van de Euromarkt. De medewerking van de landbouworganisaties zal evenwel absoluut noodzakelijk zijn. Duitse verwijten Op de jaarvergadering van het Westduitse ver bond voor de aardappelverwerkenae industrie is ernstige kritiek geuit op de methoden bij de Ne derlandse aardappelen-uitvoer, met name betref fende industrie-aardappelen. De voorzitter van de werkgroep voor vorsing Otto Bittermann be toogde dat Nederland met dumpingprijzen werkt. Hij vond het noodzakelijk dat de Bondsregering maatregelen tegen de Nederlandse dumping neemt. Nieuwe oliebuisleiding De Nationale Perzische Oliemaatschappij be studeert een plan voor de aanleg van nieuwe buisleidingen. Een van deze buisleidingen zal via Turkije naar de Middellandse Zee lopen. Spanje wereldbanklid Spanje is maandag als 67ste land toegetreden tot de Wereldbank en het Internationale Mone taire Fonds. Schatkistpromessen Het ministerie van Financiën deelt mee. dat van de bedragen waarvoor op 15 september 1953 is ingeschreven op schatkistpromessen wordt toe gewezen: a. een bedrag van 9,8 miljoen aan schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden, vervallende 13 december 1958, tegen een disconto van 2 5/8 pet. per jaar; b. een be drag van 34,6 miljoen aan schatkistpromessen met, een looptijd van twaalf maanden, vervallen de 13 september 1959, tegen een disconto van 3 1/8 pet. per jaar. Landbouwgoud De landbouwinzending in de Nederlandse afde ling op de Expo te Brussel heeft opnieuw enkele bekroningen verworven. Aan de inzending stam boekkoeien, varkens, schapen en kippen werd de hoogste en de op een na hoogste onderscheiding, de „Grand Prix" en het „Diplome d'Honneur" toegekend. Voorts ontving de inzending sierge wassen nog de waardevolle „Medaille d'Or". De Nederlandse landbouwinzending heeft nu in to taal reeds twee „Grand Prix", een „Diplome d'Honneur". vier gouden en twee zilveren me dailles verworven. Inter-Amerikaanse ontwikkelingsbank Het Braziliaanse blad „Ultima Hora" meldt, dat Engeland, Canada. Frankrijk en Nederland zullen worden uitgenodigd deel te nemen aan de inter-Amerikaanse ontwikkelingsbank, indien het Braziliaanse voorstel tot. het oprichten van een dergelijke bank zal worden aanvaard. Dat de geldmarkt stroef was, is reeds gebleken uit de verhoging van de daggeld- rente van 2 tot 2% procent. Uit de week staat blijkt de krapte door het feit dat de banken er niet aan konden ontkomen voor schotten tot een bedrag van bijna 18 mil joen op te nemen. Alleen daardoor is het te verklaren dat de saldo's van de banken zijn toegenomen van 531 miljoen tot 548 miljoen. Advertentie Bij pijn, griep o( „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I De Zuidafrikaanse mijnbouwmagnaat Harry Oppenheimer heeft dinsdag in Frankfort de overeenkomst ondertekend voor de eerder aangekondigde lening van 50 miljoen mark door de Deutsche Bank. De Anglo-American Corporation zal dit bedrag uitlenen aan De Beers, de diamant- maatschappij, waarin de Anglo-American een groot, belang heeft. Met dit geld zal De Beers aandelen van de Williamson Dia mond Mine in Tanganyika kopen,waarvoor harde valuta nodig was. Directeur Hermann Abs van de Deutsche Bank verklaarde dat de lening verstrekt is tegen voorwaarden welke de Newyorkse markt niet gunstiger zou hebben kunnen bieden. Slechts door de ontwikkeling van de rentetarieven op de kapitaalmarkt in de Bondsrepubliek gedurende de laatste zes maanden, welke tarieven op het ogen blik de vergelijking met die op de overige internationale kapitaalmarkten kunnen doorstaan, was het mogelijk, de overeen komst te sluiten. Canada heeft dinsdag in de niet-'openba- re bijeenkomst van de economische con ferentie van het Gemenebest in Montreal aangedrongen op volledige inwisselbaar heid van het pond sterling. De Canadese minister van Financiën, Fleming, ver klaarde, dat het pond thans in handen van niet-ingezetenen van het sterlinggebied in feite al een inwisselbare valuta is. „Wij in Canada zouden gaarne zien dat de tegen woordige positie erkend en geregulari seerd wordt door formele inwisselbaar heid van het pond", zo zei hij. Fleming verklaarde, dat een dergelijke inwisselbaarheid goed voor het sterlingge bied zou zijn en een voorbeeld zou stellen, dat op anderen, waaronder de belangrijk ste handelslanden in Europa, invloed zou uitoefenen om op hetzelfde doel af te gaan. De Engelse minister van Financiën, Heathcoat Amery, had. zoals eerder ge meld is. reeds maandag verklaard dat vol ledige inwisselbaarheid van het pond het doel blijft, doch dat Engeland hiertoe pas over zal gaan als de omstandigheden dit toelaten. (Reuter). Verwacht wordt, dat Engeland en andere landen van het Sterling-gebied vandaag afwijzend zullen antwoorden op het Cana dese pleidooi voor onmiddellijk herstel van de convertibiliteit van het pond. Ook op de afschaffing van de beperkingen op de invoer uit het dollargebied, waarop even eens door Canada is aangedrongen, zal vermoedelijk afwijzendnvorden gereageerd door deze landen. De Handelsvereeniging „Holland" en de Handelsvereeniging „Java" zullen op nieuw over 1957 geen dividend uitkeren. Het laatste dividend van de „Holland" (8 pet.) werd over 1955 betaald, dat van de „Java" (4 pet.) over 1956. Door het besluit van de „Shell Indone sia"- en „Standard Vacuum"-oliemaat- schappijen om de olie- en benzine-afzet in Indonesië op het. niveau van de afzet in juli te houden, is in Indonesië een fcenzine- schaarste ontstaan. Vele automobilisten trachten extra-voorraad in te slaan. In Djakarta heeft politie de wacht betrokken bij de pompstations, teneinde opstootjes te voorkomen. De oliemaatschappijen hebbben hun be sluit genomen omdat de weigering van de Indonesische regering om de benzineprijs te verhogen, hen, zoals wij reeds eerder gemeld hebben, grote schade heeft berok kend. De Indonesische minister van Handel, Rachjat Moelkomiseno, heeft verklaard dat de ontstane schaarste te wijten is aan de oliemaatschappijen en dat de politie op dracht heeft gekregen toe te zien op de verkoop, teneinde hamsteren tegen te gaan. (UPI) De Belgische ministerraad heeft een aantal maatregelen getroffen die de nood lijdende nationale vlasnijverheid weer betere levenskansen moeten bieden. Brussel acht het dringend noodzakelijk, dat de vlaspolitiek van de verschillende lan- dan der Europese Economische Gemeen schap onderwerp wordt van gecoördi neerde maatregelen, onder toepassing van het verdrag van Rome met betrekking tot de landbouwpolitiek. Het vraagstuk der kunstmatige bevor deringsmaatregelen, die bepaalde landen troffen om hun eigen vlasnijverheid te steunen, zal binnenkort bij de instellingen van de OEES aanhangig gemaakt worden. Voorts wordt veel nadeel ondervonden van de massale verkopen van Russisch vlas tegen zeer lage prijzen. De Belgische regering zal zich inspan nen om de exportmogelijkheden voor vl^s en linnenprodukten te vergroten. Bij wijze van uitzondering zal tijdelijk een premie voor iedere arbeider in de vlas bereiding toegekend worden. Voorts is er een plan in voorbereiding dat voorzien zal in rationalisatie van de produktie, com merciële organisatie en sanering van de markt en betere propaganda voor de be vordering van het gebruik van linnenpro dukten. Uit de heden verschenen begroting van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden blijkt dat de lasten zowel als de baten voor het jaar 1959 zijn geraamd op 3.150.270, zodat de begroting evenals het vorig jaar sluit. De lasten en de baten zijn beide 175.800 hoger geraamd dan voor het jaar 1958. Voor uitgaven wegens uitbreiding en vernieuwing is 875.000 uitgetrokken. Voor uitbreiding van halruimte is een post opgenomen van 500.000, welk be drag bestemd is voor de bouw van een nieuwe vishal ten oosten van het bestaande halcomplex. Voor 1958 werd hiervoor een bedrag van van 700.000 toegestaan. De totale kosten van deze uitbreiding zijn ge raamd op 1.200.000. In een beschouwing over „De E.E.G. en de wereldhandel" zegt de voorlichtingsdienst van de Europese gemeenschap onder meer: Bij herhaling is de laatste jaren naar voren gebracht dat de E.E.G. in het leven is geroepen als een politieke schepping. Een aaneensluiting zoals de E.E.G. is inderdaad niet goed denkbaar zonder dat daaraan een politieke wil ten grondslag ligt. De preambule van het E.E.G.-verdrag is dan ook een duidelijk stuk politiek. Het landelijke prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statis tiek wordt samengesteld op basis 1951 100. vertoonde van 15 juli tot 15 augustus 1958 een daling met 2 punten. Het indexcijfer exclusief A.O.W. liep terug van 117 tot 115 en het indexcijfer in clusief A.O.W. van 122 tot 120. De daling werd vrijwel uitsluitend ver oorzaakt door een sterke daling van de in dexcijfer voor aardappelen, groenten en in het bijzonder van fruit. Het indexcijfer voor de sector voeding kwam daardoor van 121 medio juli op 117 medio augustus te staan. Het indexcijfer voor de kleding, dat vorige maand een daling vertoonde in ver band met de uitverkoop, kwam per 15 augustus weer op hetzelfde niveau te lig gen als dat per 15 juni (83). Enkele economische feiten mogen daarbij intussen niet uit het oog worden verloren. In 1913 was West-Europa's aandeel aan de wereldproduktie 54 percent, in 1929 44 per cent en in 1956 nog slechts 27 percent precies de helft van het aandeel van 1919. Vergelijkt men West-Europa met de twee andere voornaamste produktiecentra in de wereld, dan kan men bijvoorbeeld vaststel len dat de E.E.G. ongeveer evenveel men sen omvat als de V. S. en 35 miljoen men sen minder dan de Sovjet-Unie. In 1955 werden er echter in de V. S. 4 miljoen kin deren geboren, in de Sovjet-Unie 5 miljoen, in de landen van de gemeenschap slechts 2,8 miljoen. Op grond hiervan zou men reeds nu kunnen bedenken dat het aandeel van de jonge lichtingen in ons Europese produktieproces kleiner wordt dan in de andere wereldcentra. Een ander sprekend cijfer is, dat de 60 miljoen Amerikanen die in 1955 als be roepsbevolking aan het produktieproces deelnamen, een bruto sociaal produkt van 380 miljard dollar opbrachten. 73 miljoen Europeanen in de landen van de gemeen schap brachten een produkt van 140 mil jard dollar op. Sterk vereenvoudigd uitge drukt zou men kunnen zeggen dat elke werkende Europeaan slechts een derde van de waarde kon scheppen van wat iedere werkende Amerikanen produceerde Geen „twee Europa's" Dat ligt naar de mening van de commis sie, niet in meer vlijt of in een hogere intelligentie van de Amerikaan. Eerder moet men denken aan Amerika's grond stof fenrijkdom en aan het grotere markt gebied dat verstandige ai-beidsverdeling en daardoor hogere produktiviteit mogelijk maakt. Geheel verkeerd ook is de voorstelling alsof er nu een „klein" Europa zou staan „tegenover" een „groot" Europa. Dat alter natief bestaat als zodanig niet. De activi teit van de zes heeft invloed op wat er in heel Europa gebeurt. Het is dan ook duide lijk dat de commissie niet alleen de be sprekingen over de Vrijhandelszone toe juicht, maar ook de maatregelen in de V. S., waar de Amerikaanse regering nu de mo gelijkheid heeft gekregen in vier jaar tijds tariefverlagingen tot 20 percent in te voeren. Als wil om het algemeen welzijn te be vorderen de sterkste, vreedzaamste krach ten van onze tijd tot ontplooiing doet komen, dan is in dat proces de E.E.G. een motor, die de krachten in de loop dei- decennia verder aandrijft". Differentiatie, geen discriminatie De Europese Economische Gemeenschap wordt ook verweten dat zij discriminerend van aard zou zijn. De onderlinge verhou ding van de zes landen, zo wordt gezegd, is op economisch gebied aan andere rechtsregels onderworpen dan de verhou ding tot de landen buiten de gemeenschap. Dat zou discriminatie zijn en dus ontoe laatbaar. De commissie van de E.E.G. is het daar mee niet eens. Ongetwijfeld zullen gebeur tenissen en processen binnen de gemeen schap in de toekomst anders worden be handeld dan processen tussen de gemeen schap en andere landen. Er ontstaat een verschil, een differentiatie. Maar dat is nog geen discriminatie. Discriminatie zou zich voordoen indien gelijke feiten naar willekeur ongelijk zouden worden behan deld. Dat is hier niet zo: de feiten zijn niet gelijk. Waarbij onmiddellijk valt te be denken dat het verdrag op zijn minst voor alle Europese landen de deur wijd open houdt en dat het E.E.G.-verdrag bovendien een artikel bevat, dat ondermeer zegt dat de commissie het handelsverkeer tussen de lid-staten en derde landen heeft te be vorderen. Men mag echter niet verlangen dat de E.E.G. aan iedereen dezelfde voor delen schenkt als niet allen de beperkingen en lasten van de E.E.G. tezamen willen dragen. Grondstoffen en tolmuren Dat is iets geheel anders dan een ver meende bescherming van de E.E.G. met behulp van hoge tariefmuren. Europa zal steeds zijn aangewezen op belangrijke in voer van grondstoffen en er alleen al om die reden geen hoge tolmuren op na kun nen houden. Voor tal van goederen is trouwens volledige afschaffing van invoer rechten na de overgangstijd voorgeschre ven. De tarieven zullen overigens per hoofd van de Europese bevolking aan het eind van de overgangsperiode lager zijn dan men nu aan de hand van het rekenkundige 42. Begrijpelijkerwijs zetten professor Knutselma, Joris Goedbloed en Panda vol spanning de radio aan zodra het tijd was voor de nieuwsberichten en ze hoefden niet lang te wachten! Al direct in het be gin sprak de nieuwslezer: Een ophefma kende gebeurtenis heeft heden het konink lijk hof in rep en roer gebracht! Het be roemde standbeeld van Koning Leo is op geheimzinnige wijze verdwenen!" „Geluk gewenst, Hooggeleerde!" riep Joris stra lend uit. „Het is gelukt! Thans roep ik mijn klassieke leermeesters na: „tempora machinan et not machina mus in illis" hetwelk immers wil zeggen dat het beslist geen waterverf is wanneer wij ons met een machine bemoeien! Ik zie grote mogelijk heden in uw uitvinding!" Intussen ging de stem uit de radio voort: „Er bestaat nog geen enkel vermoeden betreffende de ge heimzinnige technische hulpmiddelen, die hier gebruikt werden!" „Aha! Let op!" lachte de professor trots. „Ze vermoeden het non niet eens maar ze zullen het nu vlug genoeg te weten komen! Dan ben ik beroemd! Dan krijg ik eindelijk de erken ning, waar ik al zo lang op gewacht heb!" Maar het radiobericht was nog niet ten eindeOnverwacht klonk namelijk ten besluite: „Als verdacht van het veroor zaken van deze ramp is de Minister van Financiën, Hendrik Troost, gearresteerd!" En nu zonk Professor Knutselma neer als of hij een zware slag op het hoofd had ge kregen. „Wat. vreselijk!" mompelde hij. „Nu geven ze die vrek van een minister de eer van mijn uitvinding!" gemiddelde van de huidige tarieven zou concluderen. Vooral het goedkoper worden van grond stoffen zal een grotere stimulans voor in voer zijn, die zijn uitwerking op de buiten landse betrekkingen van de E.E.G. niet zal missen. In 1956 importeerden de landen van de gemeenschap voor 2 miljard dollar meer goederen dan zij exporteerden, bij een uitvoerwaarde van 20 miljard dollar. De helft van de gehele invoer onge veer 10 miljard kwam uit andere lan den dan die van het O.E.E.S.-gebied, de V. S., Canada, de Sovjet-Unie en andere landen. In datzelfde jaar 1956 voerde de gemeen schap in geldwaarde uitgedrukt tweemaal zoveel grondstoffen in als de V.S.: 42 per cent van de invoer in de gemeenschap be stond uit grondstoffen. De landen van de gemeenschap hebben zich in het verdrag verplicht, de liberaalste invoerpolitiek te voeren die hun betalingsbalans toelaat. Het is dan ook niet teveel gezegd als men stelt dat de grondstoffenlanden in de wereld grote uitvoermogelijkheden houden naar de zes verenigde landen misschien zelfs meer mogelijkheden dan de expor teurs van eindprodukten. Voor exporteurs van eindprodukten staat intussen een tweede weg naar de gemeen schap open, namelijk de weg van kapi taalexport. Niets belet de bedrijven in de industrielanden om in Europa nevenbe- drijven te vestigen. Daarvan zal ook poli tiek een stabiliserende invloed kunnen uit gaan. Reeds bieden de investeringen in Europa van bijvoorbeeld de Verenigde Staten een hoopvol beeld. Deze investerin gen zijn de afgelopen jaren in Europa relatief zelfs sneller toegenomen dan in de V.S. zelf. In 1957 werd in de E.E.G.-landen ongeveer 1,4 miljard dollar geïnvesteerd, waarvan 45 percent in industriële onder nemingen. Arbeidsverdeling Een groeiende bevolking maakt een grotere produktie nodig die echter, om goedkoop te zijn, dient te geschieden vol gens het principe van arbeidsverdeling. Ook de zes landen van West-Europa wen sen door toenemende arbeidsverdeling produktie- en consumptiepeil te vergroten. Een zo op in- en uitvoer ingestelde econo mie als die van West-Europa moet tegen over de concurrentie in de wereld steeds goedkoper en rationeler werken. Dat is niet alleen in het voordeel van de volken van de gemeenschap zelf, maar het maakt het ook West-Europa's leveranciers ge makkelijker om Europese goederen te kopen. Het te leveren Europese goederen pakket en daarmee: de bescherming tegen conjunctuurgevoeligheid is daar toe zeer groot. Een financieringsinstituut van de Franse regering zal geld lenen aan huizenbouwers tegen 2,75 pet. rente, zo heeft de Franse minister van Woningbouw, Sudreau, be kendgemaakt. Deze rentevoet zal gelden voor leningen die na twintig jaar aflosbaar zijn en gebruikt worden voor de bouw van goedkope woningen. Leningen voor andere woningen zullen verstrekt worden tegen een vaste rente van 3,75 pet. Verder is bekendgemaakt, dat de huur- controle is afgeschaft voor alle nieuwe ge bouwen. Huiseigenaren zullen voor de duur van 25 jaar niet aan enigerlei huur- controle onderworpen zijn. Deze maatregelen hebben ten doel, par ticulier kapitaal voor de woningbouw aan te trekken. Minister Sudreau heeft hoop dat door de nieuwe maatregelen 300.000 wooneenheden per jaar gebouwd zullen kunnen worden De Amstel Brouwerij n.v. zal, evenals verleden jaar, per 1 oktober zes procent interim dividend uitkeren. Feestdag. De viering van de nationale feestdag heeft in Mexico City vijftien personen het leven gekost tengevolge van verkeersongelukken, vechtpartijen en overvallen. Er werden 369 mensen ge wond. Ook werden in de hoofdstad 34 diefstallen gepleegd. Toezicht. Het toezicht op de Hongaarse ad vocaten is bij decreet verscherpt. Zij moeten speciale identiteitsbewijzen hebben en elk jaar van het ministerie van Justitie toestemming vragen om hun werk voort te zetten. Melkweg. Binnenkort zal in de Oostenrijk se provincie Voralberg begonnen wor den met de aanleg van een negentig ki lometer lange plastic buisleiding, die een honderdtal afgelegen boerderijen op de berghellingen zal verbinden met de zuivelfabrieken in de dalen. De melk zal door de buisleiding worden gepompt. Mist. Door de dichte mist die dinsdag bo ven Groot-Brittannië hing, moesten ver schillende vliegvelden gesloten ver klaard worden. Het vertrek van een aantal treinen werd uitgesteld. Ook de scheepvaart op de Theems en in Het Kanaal ondervond veel last van de mist. Verschillende vliegtuigen moesten naar luchthavens op het vasteland worden gedirigeerd. Hoger beroep. Een Pools gerechtshof heeft Zofia Ratajczak, vroeger verbon den aan de landbouwhogeschool van Wroclaw (Breslau) veroordeeld tot acht jaar gevangenis op beschuldiging van spionage voor de Amerikaanse en Fran se inlichtingendienst. Zij zou contact hebben opgenomen met deze diensten tijdens een verblijf in Parijs en sinds dien rapporten over de economische en politieke situatie in Polen hebben ver zonden. Op dezelfde beschuldiging werd zij eerder veroordeeld tot zeven jaar, maar de openbare aanklager ging tegen dit vonnis in beroep, omdat hij de straf te gering achtte. Sta-in-de-weg. Een Chinees-Russische ex peditie heeft voor het eerst de top „zon der naam" in het hoogland van Pamir, die bijna 7.000 meter hoog is, beklom men. Daarvoor moest zij zowel op de heen- als op de terugweg de Lenin-top van 7.134 meter hoogte over. Woningnood. In Zürich zullen verscheide ne schoolgebouwen, ondanks het ge brek aan schoolruimte in deze stad, in gericht worden als noodwoningen. Meer dan driehonderd gezinnen, ruim 1400 personen, zijn reeds in barakken met gemeenschappelijke keuken of in voor afbraak bestemde oude huizen on dergebracht. De Voningnood, ook elders in Zwitserland, wordt steeds erger. Origineel. Op de plaats waar 120 jaar ge leden de voortrekkerleider'Piet Retief door Zoeloes werd vermoord gaan de Nederduits gereformeerde kerken van Transvaal en Natal een zendingskerk bouwen als teken van welwillendheid der blanken tegenover de Zoeloes. De kerk krijgt de vorm van een traditio nele Zoeioe-kraal. Hongertocht, In de Indische staat Benga len zijn achthonderd personen gearres teerd die te Calcutta een „voedselde- monstratie" wilden houden. Onder de arrestanten bevinden zich de commu nistische deider Ghosh en vier andere afgevaardigden van oppositiepartijen. De „voedselbeweging" wordt georgani seerd door de linkse partijen, met uit zondering van de socialistische Praja- partij. Hoogverraad. Zes fabrieksarbeiders uit Pardubice bij Praag zijn wegens hoog verraad tot gevangenisstraffen veroor deeld. Zij waren volgens de acte van beschuldiging na de Hongaarse opstand begonnen wapens te verzamelen en had den het plan partijfunctionarissen te vermoorden. Guy Fawkcs. Politieagenten en perso neelsleden van het Britse Lagerhuis heb ben dinsdagavond het parlementsge bouw grondig doorzocht, omdat minis teries en dagbladen dreigbrieven had den ontvangen dat het gebouw van Westminster tussen vijf en acht uur zou worden opgeblazen. Om acht uur stonden de parlementsgebouwen er nog grijs en hooghartig. Apartheid zonder einde. De Zuidafrikaan se premier, Verwoerd, heeft in het par lement te Kaapstad voorspeld dat de apartheidspolitiek niet alleen betrek king zal hebben op blanken en negers, maar uitgebreid zal worden tot kleur lingen en Afrikanen en ook tot Afrika nen en Indiërs. Verwoerd is behalve premier ook minister voor inboorlin gen-zaken. Ontwikkeling. In de zomer van het vol gende jaar zal een nerikaanse ten toonstelling in Moskou en een Rus sische in New York worden gehouden, die gewijd zijn aan de ontwikkeling van wetenschap, techniek en cultuur in elk der beide landen. Dit is de eerste der gelijke uitwisseling sedert de tweede wereldoorlog. De kleine depressie, die gisteren door de Duitse Bocht trok en plaatselijk in ons land regen veroorzaakte, had vanochtend het zuiden van Polen bereikt. Achter deze depressie is boven Zuid-Scandinavië en het Noordzeegebied de barometer flink gaan stijgen. Er kwam een gebied van hogedruk tot ontwikkeling, dat ook in de bovenlucht nog in betekenis toeneemt. Langs de oostflank van het hogedrukge- bied wordt over Noord-Rusland thans koude uit de poolgebieden afkomstige lucht naar het zuiden getransporteerd. De tem peratuur van deze lucht is een paar graden beneden het vriespunt. Bij de zuidpunt van Groenland bevindt zich een zeer diepe depressie, die in een groot gebied storm veroorzaakt. Deze de pressie vindt de weg naar het oosten ge blokkeerd door het reeds genoemde hoge- drukgebied. Als gevolg hiervan ondergaat de weerssituatie in onze omgeving het eerstkomende etmaal weinig verandering. Met overwegend oostelijke wind wordt continentale lucht aangevoerd, waarin flinke opklaringen zullen voorkomen. WEER'! oHORTEN Donderdag 18 september Zon op 6.18 uur, onder 18.50 uur. Maan op 12.40 uur, onder 21.44 uur. Maanstanden 20 sept. 4.17 uur eerste kwartier. 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 september Hoog water 6.49 en 19.12 uur. Laag water 2.36 en 14.49 uur. Het hoog en aag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten- hl M land maxima van giste OO t C a fl ren. Binnenland- heden •a 3 d 2g 7 uur. Neerslag, laatste c a C O 24 uur. •£'2 3 c3 Den Helder half bew. n 15 0,4 Ypenburg laagh. mist n 14 1 Vlissingen half bew. n 15 0.4 Eelde zwaar bew windst. 14 0,4 Twente half bew. nno 14 4 De Bilt licht bew. n 12 0,2 Eindhoven zwaar bew. n 14 1 VIv. Z.-Limb geheel bew n 14 1 Helsinki onbewolkt nno 11 0 Stockholm geheel bew windst. 15 0 Oslo zwaar bew nno 15 0 Kopenhagen onbewolkt no 15 3 Aberdeen zwaar bew. windst. 19 0 Londen zwaar bew. ono 21 0 Amsterdam mist n 17 0,3 Brussel geheel bew. nnw 20 2 Luvemburg zwaar bew. windst. 18 0 Parijs geheel bcew. nno 19 0 Bordeaux mist windst. 22 0 Grenoble geheel bew. windst. 23 0,3 Nice zwaar bew. n 24 0 Berlijn zwaar bew. nw 20 4 Frankfort zwaar bew. windst. 19 0 München geheel bew. windst. 24 9 Zürich geheel bew. n 23 13 Genève geheel bew. windst. 22 4 Locarno licht bew. windst. 26 0 Wenen geheel bew. nw 26 0 Innsbruck geheel bew. 0 27 12 Rome onbewolkt zo 28 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 27 0 Madrid onbewolkt windst. 27 0,3 Algiers zwaar bew. w 30 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2