r PRINSJESDAG IN VOLLE LUISTER Koninklijk gezin maakte een rijtoer door Den Haag De schouders der ouders s WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 Van dag tot dag Rijksideeënbus heeft veel succes Rijksbegroting aangeboden ^Hoe is het ontstaan? Dit woord HAGEDIS Burgemeester Cremers erelid van „Chaine des Rötisseurs" Mr. N. van den Dries overleden H.V.A. pakhuis bij Medan afgebrand Installatie plechtigheid in Frans stadje Epernay Man bij vechtpartij gewond De gouverneur van Arkansas, Faubus, die onverdroten de Amerikaanse federale wet tot integratie bij het onderwijs blijft saboteren, heeft blijkbaar teveel vertrou wen gehad op de solidariteit „door dik en dun" van blanke ouders in Little Rock, toen hij de sluiting van openbare scholen gelastte. Weliswaar verhinderde hij op die manier het intreden van niet-blanke leer lingen, doch tegelijk sneed hij tijdelijk ook het onderwijs aan blanke kinderen af en hij ondervindt nu ongenoegen van blanke ouders, die hun kinderen in ongebonden heid zien genieten van een abnormale va kantie zonder uitzicht op een spoedige her vatting van het normale schoolgaan. Faubus heeft gemeend erg slim te zijn, doch het schoolbestuur van de centrale middelbare school te Little Rock heeft hem met de volledige consequenties van zijn slimheid geconfronteerd, waardoor de scholensluiting nog pijnlijker is gewor den voor de blanke partij: ook buiten de school zijn alle contacten verbroken en verboden, er worden geen sportwedstrij den meer gehouden en de jeugd van Little Rock is overgeleverd aan een gezellig anarchisme, dat vele ouders een doorn in het oog zal zijn. Thans heeft Faubus de voorgenomen volksstemming over de integratie ver vroegd, waaruit blijkt dat hij het getij ziet verlopen en de toenemende lauwheid vreest, die het fanatisme komt verdrijven. Misschien heeft hij zijn hoop nog gesteld op het experiment van het televisieonder- wijs, dat eerstdaags gaat beginnen en dat de gevolgen van de scholensluiting voor de blanke leerlingen moet ondervangen. Afgezien van het feit dat televisieonder- wijs een zeer zwak vervangingsmiddel moet heten, aangezien de discipline-moge lijkheden der school erbij ontbreken en het hele complex van leiding en tucht op de schouders der ouders wordt gelegd, zal zelfs de negerhater Faubus niet kunnen beletten dat niet-blanke kinderen dat tele- visieonderwijs volgen. Misschien steken deze laatsten er wel méér van op dan hun blanke lotgenoten, gezien de leergierig heid en bereidheid tot opofferingen, waar van zij gedurende de hele tragedie van Little Rock hebben blijk gegeven. Het Is ons helaas niet gelukt, definitie ve inlichtingen los te krijgen over de bo- terprijs, aangezien de diverse daarbij be trokken instanties als Produktschap, In- en Verkoopbureau en Regeringsvoorlich tingsdienst elkander blijven aanwijzen als informatiebron en zelf stommetje spelen. Doch dat er eerstdaags een nieuwe prijs ontwikkeling zal blijken, valt met weinig twijfel te voorspellen. De opslag van verse roomboter in de koelhuizen, samenhangend met de subsi diepolitiek van de regering, doet een groot deel van de boterproduktie van de vrije markt verdwijnen teneinde de prijs van de verse boter kunstmatig hoog te houden en op die manier de produktie lonend te maken. Een drastische prijsverlaging van de verse roomboter is dus door het rege ringsbeleid onmogelijk geworden. De koel- huisboter moet echter op bepaalde tijd worden geloosd en komt in beperkte par tijen op de markt tegen een lagere prijs dan de verse. In oktober zal aldus een par tij koelhuisboter naar de winkels gaan en de prijs daarvan zal lager liggen dan voor dien. Het is echter de vraag, of deze pro cedure van regeringsopkoop, kwaliteitsver mindering en prijsverlaging vol te houden is zonder dat de regering in haar koelhuis- voorraden komt vast te zitten. Als dit pro ces spaak loopt, zouden er ook met de prijs van de verse boter vreemde dingen kunnen gebeuren. Dat zou echter betekenen dat het gehele regeringsbeleid ten aanzien van de boterproduktie en -prijsregeling in dui gen zou vallen en de landbouwpolitiek in zodanige impasse zou komen te verkeren, dat de gevolgen en verwikkelingen niet te overzien zouden zijn. Op de begroting voor 1959 van het mi nisterie van Algemene Zaken is voor de gewone dienst uitgetrokken 2.896.100, waaronder voor de Rijksvoorlichtings dienst f 1.259.300 en voor de buitenlandse inlichtingendienst 1.060.700. Voor de uitgaven verband houdende met de ideeënbus is meer benodigd 21.000. In de toelichting wordt gezegd, dat de rijksideeënbusorganisatie nu vrijwel het gehele rijksoverheidsapparaat bestrijkt. De resultaten van haar activiteiten zijn in kwantitatief maar vooral in kwalitatief opzicht sterk toegenomen. Het is verheu gend te constateren, dat er zowel in als buiten de rijksdienst belangstelling be staat voor de ideeënbus. Tot dusverre kon het uitgestrekte ar beidsterrein voor het ideeënbuswerk slechts incidenteel en oppervlakkig worden bewerkt. Bij een intensievere bewerking zal de ideeënstroom in hoeveelheid en kwaliteit nog belangrijk kunnen toenemen. De minister heeft machtiging gegeven daartoe over te gaan. De uit te keren pre mies en beloningen zullen, naar verwacht mag worden, een hoger bedrag vergen dan in de voorafgaande jaren. In de Tweede Kamer heeft minister Hofstra gistermiddag d? rijksbegroting voor 1959 aangeboden. Hij diepte de stuk ken op uit het traditionele bruine koffertje met het opschrift „Derde Dinsdag in Sep tember". Vorig jaar haalde hij de be grotingsstukken uit een gewone aktetas, maar hij heeft nu de traditie hersteld. Op de voordracht aan de Koningin voor de benoeming van de voorzitter der Tweede Kamer, werd mr. L. G. Korten- horst als nummer 1 geplaatst. Hij kreeg 121 van de 131 uitgebrachte, stemmen. Ex- werd ook een stem uitgebracht op mr. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag, maar deze stem werd ongeldig verklaard. Waarschijnlijk zal een nieuwe t\eede voorzitter worden benoemd. Als nurqmer 2 is op de voordracht geplaats de heer Bom- mer, de woningbouwspecialist van de P.v.d.A.-fractie. Hij kreeg 105 v?in de 134 uitgebrachte stemmen. Er werden zes stemmen uitgebracht op de heer Van Sleen, die tot nu toe tweede voorzitter is geweest, maar die zich terugtrekt. Evenals verleden jaar is als nummer 3 op de voordracht geplaatst de heer Roosjen (A.R.). In de Eerste Kamer is het Koninklijk Besluit voorgelezen, waarbij mr. J. A. Jonkman voor het komende zittingsjaar wederom tot voorzitter van de Eerste Kamer is benoemd. Het diertje dat wij hagedis noemen heeft in de verschil lende dialecten van het Nederlands zoveel van elkaar af wijkende namen, dat daarvoor wel een oorzaak moet zijn. Op Goeree noemt men de hagedis: redissel, in de Bom- melerwaard eidek, in het Gronings zegt men ever tast enz. De Middelne derlandse naam was eghedisse. Onder invloed van het woord haag is dit woord tot hagedis vervormd. Over de veel heid van namen bestaan twee theorie- en. Sommigen menen dat de eigenaar digheid van de etymologisch slechts ten dele verklaarde naam aanleiding was tot allerlei vervormingen. Anderen zijn van oordeel dat velen, de hage dis als een griezelig diertje beschou wend, het een andere naam gaven. Dit is het zogenaamde taboe-verschijnsel, waaraan bijvoorbeeld ook de duivel zijn talloze namen te danken heeft. Men beschouwde het uitspreken van de eigenlijke naam als iets dat op zichzelf reeds gevaar kon opleveren. \^ee«s gevaa; speelde een draaiorgel voor toevallige voor- bijgangers. De orgelmannen deden geen GOUDEN KOETS. Het regende bio het. vertreK van ae gouden koets vanaf het paleis Lange Voorhout in Den Haag naar ae Ridderzaal.. In de koets hadden plaatsgenomen Koningin JulianaPrins Bernhard en d.e Prinsessen Beatrix en Irene. Achter het venster onderscheidt men Prinses Irene. In Den Haag is overleden de oUd-vice- president van de Hoge Raad der Neder landen mr. N. C. M. A. van den Dries. Mr. Van den Dries is 78 jaar gewoi-den. Hij volgde aanvankelijk een opleiding tot kan didaat-notaris. In 1906 wérd hij ontvanger in Sittai'd. Nadat hij te Utrecht rechts wetenschappen had gestudeerd vestigde hij zich als advocaat en procureur te 's-Gra- venhage. In 1921 werd hij raadsheer in de Hoge Raad. Van 1946 tot i950 was hij vice- president van dit college. Mr. Van den Dries was voorzitter van de commissie tot herziening van het fiscaal sti'af- en straf procesrecht. Van 1925 tot 1930 was hij voorzitter van de Vereniging voor Belas tingwetenschap. Van 1910 tot 1922 trad hij op als redacteur van het Weekblad voor Privaatrecht en Notariaat. DE TROONREDE. Met het voorlezen van de Troonrede opende Koningin Juliana dinsdag het nieuwe zittings jaar van de Staten-Géneraal- Men ziet van links naar rechts Prinses Beatrix, Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Irene tijdens de plechtigheid in de Ridderzaal. DJAKARTA (ANP) —Volgens in Dja- kaï-ta ontvangen berichten is in Laras, na bij Medan, een pakhuis van de „Handels- vereeniging Amsterdam", dat diende tot opslag van sisalvezels in vlammen opge gaan. De schade is aanzienlijk. Persoonlijke on gevallen hebben zich niet voorgedaan. Naar de oorzaak van de bi-and wordt een onderzoek ingesteld. Naar wij vernemen 7,al Haarlems burge meester mr. O. P. F. M. Cremers zaterdag 27 september in Epernay, een Frans stadje dat ten zuiden van Reims ligt, geïnstalleerd worden als „officier" van de Chaine des Rötisseurs, een internationale organisatie van gastronomen. De installatie geschiedt ongeveer een jaar nadat burgemeester Cremers tot erelid van de Rötisseurs is benoemd. De organisatie is van Franse oorsprong en heeft, behalve onder meer in België en Zwitserland, sinds vier jaar ook een Ne derlandse afdeling, waar onder meer Prins Bernhard deel van uitmaakt. Behalve een groot aantal ereleden, onder wie zich enige burgemeesters en vele andere vooi-aan- staande persoonlijkheden bevinden, tellen de Rötisseurs ook vele „membres profes- sionels", bestaande uit koks en hotelhou ders van reputatie. Bij de installatieplechtigheid in Epinay zal het gezelschap tevens een bezoek bren gen aan de kelders van de beroemde cham pagnefirma Mercier, die zo groot zijn, dat. men er enige tijd geleden een auto-rally heeft kunnen houden. Ook rijdt er een elektrische transporttrein. Het is bijzonder aardig, dat de installatie van Haarlems burgemeester zo spoedig volgt op het „braadspitsucces" in Haarlem, waarbij ter gelegenheid van het gouden feest van de R.-K. Middenstandsvereniging in de Doelen een reusachtige os aan het spit werd gebraden. Een dergelijke gi*ote braadpartij is in verscheidene andere ste den mislukt, zodat mr. Cremers bij zijn in stallatie met gepaste trots van het Haar lemse succes gewag zal kunnen maken. Vannacht om half een kregen in een café aan het Stationsplein in Haarlem twee bezoekers, een Haarlemse caféhouder en 'n Zandvoortse autorenner, ruzie. Zij gingen naar buiten, waar de Haarlemmer de Zandvoorter een stomp gaf, waardoor de laatste met het hoofd op de trottoirrand viel en bewusteloos bleef liggen. De man werd met een hersenschudding per zieken auto naar het Grote Gasthuis vervoerd, doch later wegens plaatsgebrek in het zie kenhuis naar de woning van een vriend overgebracht. televisie de stoet met de gouden koets nog eens te zien. Hier en daar in de stad School elf Ondanks het kille en natte weer hebben de Koningin, de Prins en de Prinsessen gistermiddag toch de traditionele rijtoer op Prinsjesdag in open calèches gemaakt. De Koningin en de prinsessen Margriet en Marijke stapten met Prins Bernhard in de eerste, de prinsessen Beatrix en Irene in het tweede rijtuig. De Koningin was gekleed in dezelfde groen-blauwe japon die zij des middags bij de opening van de Staten-Generaal had gedragen en ook de beide oudste prinses sen en de Prins waren nog gekleed als tijdens de rit in de gouden koets. De jong ste prinsessen hadden manteltjes aan, het geen bij het sombere weer niet overbodig was. Trouwens, toen de stoet na ongeveer drie kwartier weer bij het Huis ten Bosch terugkeerde, had de Koningin een para plu opgestoken en droegen de oudste prinsessen bontcapes over hun robes- Toen de stoet van Huis ten Bosch ver trok, vonnden ruim driehonderd nood- wachters van de B.B. een erehaag. Ondanks het ongunstige weer stonden duizenden langs de route door de stad om de konink lijke familie in de rode open rijtuigen geestdriftig toe te juichen. Des avonds was het voor Prinsjesdag ongewoon stil in Den Haag. De Hagenaars waren blijkbaar thuisgebleven om op de goede zaken- In de Venestraat, de slag ader van de Haagse binnenstad, kon men een kanon afschieten, zonder veel kans iemand te raken. De harmonicaspelers, die hier anders op dergelijke feestdagen een dikbelegde boterham bij elkaar musiceren, waren maar naar huis gegaan. Paling- venters zaten stilletjes achter hun nog volle kisten. Zelfs de bioscopen deden slechte zakep. De enige plaats in de Haagse binnen stad waar een enigszins groot aantal men sen samenkwamen was het Plein, waar als traditioneel besluit van iedere Prinsjesdag een taptoe werd gehouden. Zelfs op de Haagse kermis was het betrekkelijk rustig. In de café's stonden de kelners met de handen op de rug te wachten op de klan ten, die maar niet kwamen. Alleen de po litiemannen, die de orde moesten bewa ren, vonden deze record-kalmte wel pret tig. Zij konden tenminste uitblazen na de drukte van 's middags. DE RIJTOER. In een open landauer maakten Prinses Beatrix en Prinses Irene de rijtoer door Den Haag (foto rechts). Met de prinsessen Margriet en Marijke reden Koningin Juliana en Prins Bernhard uit. (foto beneden). Vandaag moet ik aan d,e oude school denken op Onderlangs. Het Onderlangs van Onderlangs en Bovenover in Arnhem,, waar ik schoolging in de herfst-tintige dagen van vlak na de eerste wereldoorlog- Spinnedraden en de geur van verwelkende linden en natuurlijk de Rijn, zo gewassen en zo rein als de wolken die erin spiegel den, die zich maar voorthaastte naar de bocht vjaar de bomen hoog en bruin - altijd bruin - teggen de steile oever op gingen met pluimen die wuifden. De oude school is weg. School Elf was het. Een gehate school. Een zeer gehate school met een boosaardige, lelijke vrouw die er onderwijzeres was, en een hoofd dat „op haar loerde" met het glurend oog van de sater. En altijd die ene grote diepe innige wens vóór het slapen gaan: „d a t morgendeschoolverbrandzou zijn". Want het móest met brand gaan; de school moest en zou met brand óp- gaan tot vreugde van iedereen, en het zou de weg openen naar een eeuwige vrijheid, zonder school natuurlijk (want er beston den eenvoudigweg geen andere scholen dan school Elf) en naar een eeuwige he melse ja, zuiver-hemelse vreugde zoals de vromen zich die dromen in de gemeen schap der engelen. Er is wellicht moeilijk een wens te be denken die ik ooit zo innig, zo verschrik kelijk geméénd heb gewenst als die van de brandende school op Onderlangs, een donkergroen geschilderd gebouw van nét na Ot en Sien maar toch nog wel eng met een lange ga,ng van „Kees de Jongen" uit 't boek van Thijssen, en met een dicht node loos draadhek er vlak omheen en bijna zwartgroene hulststruikjes en geel-bloe- mige hardbladige heestertjes daarachter en etn speelplaats je, zó hoog ommuurd 'als gold het een gevangenis of een meis jespensionaat; elke bal die erover ging verdween voor immer. Een gehate school. Hoe gehaat zij wel moet zijn geweest, kan blijken uit het feit dat zij eens geheel overstroomd werd. Tijdens een lelijke wa terramp overstroomde elk lokaal tot knie hoogte en - was er een mooier iets denk baar? - wij hoefden niet te komen; de banken dreven door de klassen, zei men. Maar water is niet sterk genoeg: de boel bleef staan. Er stonden, kniehoog dus, fraaie kleiranden tegen de muren en dat was alles; vochtig was het er altijd al ge weest. Soms ook schreeuwde de rivier- wind door de vreemde luchtkokers die in de muur liepen en waarvoor een houten deurtje zat. Water was te zwak; hel móest vuxir zijn. De school is door vuur vergaan. Het begon op 17 september. Nu dan veertien jaar geleden tijdens de landingen van de parachutisten. Arnhem brandde- Aan alle kanten. En ineens brandde daar, op de ver- trouwde plaats achter de kuiven lindeboom van het speelplaats je, de school. „De school brandt!" riep ik, „School Elf!" „Lieve hemel", zeiden mijn ouders, „jóuw ouwe schooltje!" Mijn eigen, ouwe schooltje. De fundamentjes zijn er nog. En een paar van de bomen. Brand moest het zijn; de wens van ieder kind. Duif

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3