Horen en zien Limburgse gemeente koopt Expo-landbou wpa vil j oen JLI 1 IM JtL Ju JU1^ W 1 JUK Apen exposeren in Londen Ha, die woensdag Kunnen we de melkfles weer omspoelen! Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum Joost van Santen exposeert Gelakte meubels opknappen? NED0-MEX TrKT Cetd-Bever Zalennood opgelost voor f 40.000 Kort en bondig 5 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Meisje vermist De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Hilversums burgerij schonk carillon voor het raadhuis Drie jubilarissen bij het Residentie-Orkest UNESGO-tentoonstelling in Alkmaar Urk huldigt bemanning van helikopter Nieuwe Canadese ambassadeur In Bussum wordt een nieuw raadhuis gebouwd Drie paarden gedood op onbewaakte overweg G. Spit overleden Onkruid Faillissementen DOOR LIN YU TANG Geautoriseerde bewerking uit bet Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Caltex VII in zijn element WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 Zoals te doen gebruikelijk was het dins dagavondprogramma van de t.v. gewijd aan de film. Na 't journaal en de herhaling door middel van telerecording van de repor tage die aan de opening der Staten-Gene- raal was gewijd, kwam het hoofdnummer aan bod: de Engelse thriller „Meisje ver mist". Trevor Howard en Jean Simmons vervullen er de belangrijkste rollen in. De regie was in handen van Ralph Thomas. Het was een moeilijke geschiedenis met het meisje. Ze deed een beetje vreemd, maar ze was aantrekkelijk genoeg om Trevor's hart onstuimig te doen kloppen. De jonge lui en wij konden daarna in angst en vreze ervaren hoe hun pril geluk door dg mis daad werd bedreigd. De film zorgde echter voor een einde dat iedereen verblijdde; de een omdat ze de gelieven recht deed ge schieden, de ander eenvoudigweg omdat het celluloid op was. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus.muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en clavecimbel. 14.30 De jacht op de dader, hoorspel. 15.10 Cabaret. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Amus.muz. 18.45 Sport- praatje. 18.55 Gesproken brief uit. Londen. 19.00 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-philh.ork. 21.00 Vraaggesprek. 21.15 Pianorecital. 21.45 Act. 22.00 Dansmuz. en gram. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 2315 Koersen van New York. 23.1624.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Amus.muz. NCRV: 14.00 Metropole orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 13.40 Vocaal ens. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Zang, clavecimbel en cello. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muziek. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade-ork., koor en sol. 21.15 Gram. 21.25 Kind'ren overal vandaan, komen bij elkander staan, caus. 21.40 Strijkkwart. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Viool en piano. 15.00 School radio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Jeugd en muziek. 16.30 Solistenconc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Viool en cla vecimbel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Pol. uitz. 20.10 Verz.progr. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Mensen, din gen, nu.. 20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Film. 21.45 Argentijns danspaar. In Santee Landweers Tuinhuis te Am sterdam debuteert de schilder Joost van Santen met een enkele aquarel, een paar gouaches, wat tekeningen en meerdere schilderijen. Van Santen blijkt thuis aan dat deel van de Amsterdamse haven, waar de silhouetten der graanelevators zulke boeiende motieven zijn in het landschap, welks horizon doorsneden wordt door de kranen van de grote werven. Die eleva tors zal hij ook wel eens schilderen, dacht ik, want hij voelt voor een vormenspel met sterke verticale of wel sterk horizon tale accenten. Tot nu toe bepaalde hij zich tot de iets minder gecompliceerde vormen van de binnenvaartschepen en genoemde kranen. Bij zijn streven naar vereenvoudi ging vond Van Santen dan niet geheel de vorm, waarmee hij voor mij het landschap waar maakt. Het ontbreken van de weer spiegeling der schepen in het van witgrijs licht glanzende water doet ons dit laatste voorkomen als een ijsvlakte. Bij de „Hoogovens" werd herkenning door de vorm ook wat moeilijk, maar zeker sugge reert de kleur ons de sfeer van dit indus- trietafreel. Uitstekend past Van Santen bij zijn stilleven de vormen binnen het kader en treffend is een schilderij van boerderijen bij nacht. Een enkel doek, twee gouaches en wat tekeningen wijzen er op dat we ook van zuidelijker contreien nog interessante zaken kunnen verwachten. De tentoon stelling sluit op 2 oktober. Boh Buys Onder klaroengeschal en na het uitste ken van de nieuwe gemeentevlag in de raadhuistoren, heeft burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum een stadscarillon in ontvangst genomen, dat door de bur gerij is geschonken ter gelegenheid van de boorte van de hondderdduizendste inwoner van Hilversum. De minister van Zaken Overzee, mr. G. P. H. Helders en de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, waren bij de genodigden, evenals de ouders van de honderdduizend ste Hilversumse burger, het echtpaar Geers. De burgemeester heeft zowel het bedrijfs leven als de Hilversumse burgerij dank betuigd voor hun bijdragen. Ook de fede ratie van Vrouwenorganisaties en de ma rine was hij erkentelijk voor de wijze waarop zij ertoe hebben bijgedi-agen om de collecte te doen slagen, waardoor het carillon dat 165.000 heeft gekost, kon wor den gefinancierd. Mr. Romke de Waard gaf een uiteenzet ting over het carillon, dat uit 47 klokken bestaat en dat daarna bespeeld werd door de directeur van de Beiaardschool te Amersfoort, de heer Leen 't Hart. Tijdens een receptie in het raadhuis con certeerden de stadsbeiaardiei'S van Delft en Leiden. Gedux-ende vijf dagen zal het in Hilversum carillonfeest zijn. Voor het op 14 oktober te geven jubi leumconcert door het Residentie-Orkest ter gelegenheid van de viering van het zilveren dirigentenjubileum van Willem van Otterloo en de zilveren solistenjubi leums van de beide concertmeesters Theo Olof en Herman Krebbers is een ere- comité gevormd. Hierin hebben zitting ge nomen: mr. R. G. A. Höppener, staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. H. J. Rei- nink, directeur-generaal voor de Kunsten en voor de Buitenlandse Culturele Be trekkingen en vele vertegenwoordigers van het artistieke leven. Op de avond van het concert, dat zal worden gegeven in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven hage, zullen de jubilarissen worden ge huldigd. Het concert, dat een besloten ka rakter draagt, zal worden bijgewoond door genodigden en leden van de vereniging Vrienden van het Residentie-Orkest. Op zaterdag 20 september a.s. zal de ambassadeur van India, 's middags te 15.30 uur in het Gemeente Museum, Breestraat 46, te Alkmaar de UNESCO-tentoonstel- ling „De Weg tot Elkaar" openen. Deze expositie vindt plaats in samen werking met de V.K.A.J. afdeling Noord holland en geeft een beeld van de inter nationale samenwerking in het kader van de UNO en van de gespecialiseerde orga nisaties. Na een welkomstrede van de directeur van het UNESCO-Centrum Nederland, mr. F. H. Tunnissen, zal de ambassadeur van India, John A. Thivy, de openingsrede houden. Op 18 maart heeft de helikopter „Sara IV" van de Marineluchtvaartdienst üe zes tienjarige Urker P. Bos, die bij een onge luk aan boord van het vissersschip UK 244 zwaar gewond was, van dit schip naar Leeuwarden vervoerd. De jongen, die in een lier bekneld was geraakt, heeft inmid dels geheel hersteld het ziekenhuis te Leeuwarden verlaten! Urk wil nu aan de helikopterbemanning zijn dank betuigen. Zaterdag zullen de ma rinemannen in Urk gehuldigd worden. Zij komen 's middags met hun helikopter op het Urker sportveld aan, in gezelschap van de commandant van het marinevlieg kamp Valkenburg. De burgemeester van Ui*k en de commissaris der Koningin in de provincie Ovex-ijsel zullen hen daar verwelkomen. Daarna worden zij in het ge meentehuis gehuldigd. De heer Charles P. Hebert is, als opvol ger van de heer Thomas A. Stone, be noemd tot ambassadeur van Canada in Den Haag. De heer Hebert is in 1945 en 1946 militair attaché geweest bij de Cana dese ambassades ip Nederland en België. Sinds 1954 is hij ambassadeur in België en gezant in Luxemburg. De heer Hebert is in 1899 te Montreal geboren. Hij diende in 1917 en 1918 bij de Canadese luchtmacht. Daarna studeerde hij onder meer in Ox ford. Van 1933 tot 1940 vervulde hij in zijn land verschillende overheidsfuncties op economisch gebied. In 1940 ging hij weer in militaire dienst. Hij diende in IJsland, Italië en noordwest-Europa. Na verbon den te zijn geweest aan het Canadese ge zantschap bij de geallieerde regeringen te Londen werd hij militair attaché in Neder land en België. Na zijn ontslag uit de mi litaire dienst in de rang van luitenant-ko lonel werd hij in 1946 ambassaderaad bij de Canadese ambassade te Washington. In 1948 werd hij gezant in Cuba en van 1949 tot 1954 was hij ambassadeur in Mexi co. Het gemeentebestuur van Bussum heeft de bouw van het nieuwe raadhuis opgedra gen aan de Amstei-damse firma D. Cer- lijn en Zoon en A. J. de Haan te Amster dam, die met 1.878.000,— de laagste in- schrijfster was bij de aanbesteding op uit nodiging, waarvoor acht grote firma's wa ren uitgenodigd. Het gaat hier om het bouwen van het administratieve gedeelte van het nieuwe Bussumse raadhuis naar het ontwerp van de Amsterdamse archi tect prof. ir. C. Wegener Sleeswijk. Het nieuwe raadhuis verrijst .op het voormalige haventex-rein. De verschillen de gemeentediensten zijn nu nog onderge bracht in een zeer oud en zeer onvoldoende geoutilleerd raadhuis en verder in een aantal oude villa's, over de gehele ge meente verspreid. Twee landbouwpaarden en een veulen, die ontsnapt waren uit een wei in de ge meente Schelluinen in de Alblasserwaard, zijn gedood op een onbewaakte overweg. De dieren hadden tevoren consternatie veroorzaakt op de rijksweg van Ridder kerk naar Meteren, waar automobilisten vergeefs getracht hadden de dieren op te vangen. Op een onbewaakte overweg in Hardinx- veld-Giessendam in de spoorlijn Dor- drecht-Geldermalsen zijn de paarden door een losse locomotief aangereden en ge dood. Eigenaar van de paarden was de land bouwer De Krey uit Schelluinen. De die ren waren niet verzekerd. Op 61-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden de heer G. Spit, hoofd van het bureau storingen en research van de K.L.M. en een van de oudste employe's van de K.L.M. Op 8 augustus 1920 trad hij bij deze maatschappij in dienst. Oorspron kelijk was de heer Spit door de heer Ples- man aangewezen als chef van het fotobe- drijf. Later ging hij over naar de techni sche dienst en werd spoedig chef van deze afdeling, eerst op Waalhaven, later op Schiphol. Tijdens de tweede wereldoorlog en nog enige tijd daarna was de-heer Spit werkzaam bij de Nederlandse Spoorwe gen. Op 3 mei 1947 kwam hij bij de K.L.M. terug. SHEFFIELD, (UPI) De tuiniers vereniging van Sheffield zat met een probleem. De jaarlijkse bloemententoon stelling kon niet doorgaan, omdat het bizarre zomerweer in de meeste tuinen een ravage had, aangericht. De secretaris kwam ten slotte met een oplossing: waarom geen tentoonstelling van on kruid? Het bestuur ging ermee akkoord en inplaats van hun mooiste kweekproduk- ten mochten alle leden een fraai on kruid uit hun tuin selecteren, het pot ten en naar de tentoonstelling brengen. De show werd een groot succes. De eerste prijs ging naar een prachtig vol groeid, bloemrijk stuk onkruid waar geen der deskundigen een naam voor wist. De tweede was voor een in het wild gegroeide plataan, de derde voor een bloeiende brandnetel. En het be stuur heeft besloten om, weer of geen weer, bij de volgende jaartentoonstel lingen een afdeling onkruid in te las sen. Met de ogen bedroefd neergeslagen stonden de twee tegenover Brandus. Maar daar door zagen ze niet, dat de kikkerkoning achter zijn hand stilletjes lachte „Dus jullie wilden de benen nemen, hè?" zei hij. Joef en Brum zuchtten. „Ja", ging de kikkerkoning verder. „Leuk is het hier niet voor je, maar je weet toch, dat het voor je straf is, omdat jullie zo onvoorzichtig en ondeugend, waren?" Ja, dat moesten ze toegeven6162 Advertentie De Limburgse gemeente Bunde heeft voor 40.000 het paviljoen van de Neder landse landbouw op de „Expo" te Brussel en het daarbij behorend restaurant ge kocht. Gedeputeerde Staten van Limburg moeten deze aankoop nog goedkeuren. In Bunde zal het paviljoen herbouwd worden tot een modem gemeenschapshuis en streektentoonstellingsgebouw. Het restaurant zal de bouwtrant van het tegenwoordige „Expo"-restaux-ant behou den. Terrassen en plantsoenen zullen het geheel omlijsten. Bunde is een gemeente van 2.500 zielen, gelegen nabij Maastricht. Reeds jaren heeft men er gebrek aan be- LONDEN (UPI) In de Royal Festival Hall in Lon den is een schilderijenten toonstelling geopend, het geen niets ongewoons mag heten. Minder gebruikelijk is echter, dat tot de expo serende „meesters" twee chimpansees, een oerang- oetang, een zuigeling van vijftien maanden en een jongen van drie jaar be- hoi-en De gehele zaak is op touw gezet door de Engel se schilder Merwyn Levy, die een appel te schillen heeft met de moderne schilderkunst, voor zover deze door de school der „tachisten" vertegenwoor digd wordt, althans dezul ken, die hun schilderijen maken door met verf te werpen, te morsen, te drup pelen.... kortom zij, in wier werk het „toeval" een niet geringe rol speelt. Mervyn Levy meent dat met deze stroming de mo derne beeldende kunst ge daald is tot beneden ieder denkbaar peil. Zijn ten toonstelling dient ter ver gelijking. Kunst, die niet meer „weergeeft" en niets symboliseert, is volgens Levy grondig de weg kwijt. Die weg kan men volgens hem slechts terug vinden, indien men bij het begin begint. Dat begin is dan volgens hem de arge loze ki-abbelarij van kinde ren en apen. Studenten van een academie voor beelden de kunsten hebben het vergelijkingsmateriaal ge leverd door „tachistische" schilderijen te maken. Een belangrijke expo sant van de tentoonstelling is de vier-jarige chimpan see Congo, die geruime tijd heeft mogen schilderen on der toezicht van de zoöloog Desmond Morris in de Londense dierentuin. Congo zou daarbij geenszins tot schilderen zijn aangezet. Hij toonde volgens Morris een duidelijk artistiek tem perament en schilderde al leen als hij er zin in had. De proef met Congo heeft twee jaar geduurd. In die tijd heeft Congo zich dui delijk ontwikkeld, van het allerprimitiefste gekras tot klaarblijkelijk ingewikkel der patronen. Hij heeft tenslotte het stadium be- i-eikt, vanwaar een kind zou verder gaan naar een voudige tekeningen en een schilderkundige voorstel ling. Maar Congo bereikte die volgende trede op de artistieke ladder niet en begint de belangstelling te verliezen. Hij gaat zich nu meer voor zijn lichaams kracht interesseren. Tot de tentoongestelde schilderijen behoren ook „werken" van Betsy, een chimpansee in de dieren tuin in Baltimore, die schildert met haar vingers. Verder zijn er „inzendin gen" van Alexander, een oerang-oetang in de Lon dense dierentuin. Levy wees bij de ope ning van de tentoonstelling op de opmerkelijke over eenkomsten in het werk van de drie groepen zijner exposanten: kinderen, apen en tachisten: „Het verschil is, dat de kinderen en de apen, zij het onbe wust, proberen iets te scheppen en dat de tachis ten proberen het beeld te vernietigen." hoorlijke zaalaccommodatie. Door de aan koop van het paviljoen wordt dit probleem opgelost. Volgens de plannen zal met de afbraak van het paviljoen te Brussel op 15 november een begin worden gemaakt. Men hoopt nog voor de winter met de herbouw te Bunde een begin te kunnen maken. Ook V.V.V.-Purmerend wil Expomateriaal kopen De Vereniging voor Vreemdelingenver keer in Pui-merend wil de water- en pol- derwei-ken, de dijk, de golf goot met golf- machine van het Nederlandse paviljoen kopen. Het paviljoen kan niet gedemon- teei'd woi-den en is dus niet geschikt voor overbrenging naar Purmerend. De V.V.V. te Purmerend wil het Expo materiaal gebruiken voor de aanleg van een openluchtpoldermuseum, waarvoor de plannen reeds jaren bestaan. Reeds is medewerking toegezegd door minister Al- gera en door Rijkswaterstaat. Het openluchtmuseum, een miniatuur polderlandschap, is geprojecteerd aan de nieuwe weg naar de toekomstige Marker waard. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: De vennootschap onder firma „Garage Driehuis", gevestigd en kantoorhoudende to Driehuis, Driehuizerkerkweg 77. Rech- ter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart en curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk, Vondellaan 20. P. Buur. motorhandelaar. Westzijde 95 te Zaandam. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart en curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, Pro- vmcialeweg 52. Wegens gebrek aan actief wex-d opge heven het faillissement van: D. Reurslag, fabrieksarbeider, Ged. Gracht 121 achter, te Zaandam. Rechter commissaris: mr. N. Smits en curator: mr H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto, advo caat en procureur, Zaanweg 66 te Wormer- veer. Wegens het' verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: Dirk van der Tooien, handelend onder de naam Technisch Bureau „Sound" en Zaanlandse Handelsonderneming, Kerk straat. 91 te Wormerveer. Rechter-commis saris: mr. J. P. Petersen en curator: mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto, advocaat en procureur. Zaanweg 66 te Wormerveer. Advertentie Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijI 40. „Als u het gi-aag wilt." Terwijl zij een ander vel roze papier nam en ei-op begon te schrijven, stond Tom er bij en keek toe, ge boeid door de manier waarop zij schreef en tekende, en door haar hele wezen. Hij keek naar de zachte om trekken van haar gezichtje onder de zwarte lokken en naar haar spitse neusje, en naar haar lippen, die mee bewogen met de streken van haar penseel. Een mo dern Chinees meisje te zien, dat een penseel vasthield, haar hand bij de polsen in een scherpe hoek gebogen en dat fijne Chinese lettertekens schreef, was als het binnentreden in een hem onbekende wereld. Niet slechts haar schrijven, maar al haar be wegingen en gebaren hadden iets van het oude China in zich, met een fijnheid, die uit een andere eeuw stamde. Als zij iets tegen hem zei, wendde zij haar hoofd niet om, zodat Tom bijna voox-tdurend haar gezicht van opzij zag, en haar neergeslagen ogen. Zon der overbodige bewegingen, drukte zij alles met haar ogen uit. „U bent hier de Chinese lerares, is het niet?" „Ja. En wat bent u?" „Wasman," herhaalde Tom nog eens alsof hij haar het woord nonchalant toe wilde werpen en zien hoe zij het opnam. „U bent zo jong. U moest eigenlijk nog studeren," zei zij. „Ik studeer ook. Mijn familie is hier en ik ben op school. Waar komt u vandaan. U bent geen Kantone- se?" „Ik kom uit Fukien, jullie buurprovincie. Maar ik ben in Shanghai opgevoed." „Mag ik uw naam weten?" „Elsie Tsai". Elsie schreef het teken voor haar naam op een stuk papier. „O, Choy! Juffrouw Choy". „Noem mij niet juffrouw Choy." „Waarom niet?" „Dat klinkt afschuwelijk. Bovendien zijn wij zonen van Tong en moeten de Tongshanse taal behoorlijk spreken. Mijn naam is Tsai. U moest Mandarijns le ren spx-eken." „Dat zal ik doen zodra ik iemand vind, die het mij wil leren". Elsie Tsai keek snel op. Er was een glans in Toms ogen. „Ik geef hier Mandarijnse les,"zei zij kalm. Zij had haar aanplakbiljet klaar. Tom hield de stijf- selpot. vast, en samen gingen zij weer naar buiten. Toen het karweitje gedaan was, zei Elsie tegen Tom: „Breng uw zuster maar hier. Wij hebben een heleboel hulp nodig." Op deze bruuske zakelijke manier nam zij afscheid van hem en ging naar binnen. HOOFDSTUK 13 Tom was zo overstelpt "oor nieuwe gewaarwordin gen, dat de schok van de Bovengrondse hem deed ont waken voordat hij besefte, dat hij het Vierentachtig- ste-straatstation had bereikt en hij sprong er nog net uit voordat de trein zich weer in beweging had gezet. Hij herinnei-de zich nauwelijks hoe hij in de Boven- gx-ondse was gekomen. Bevend ging hij de trappen af. Hij had het gevoel, dat hij iets had verloren, iets had gevonden en zich ergens voor schaamde. Juffrouw Tsai had hem vex-weten, dat hij geen Chinees kende. Dat was niet helemaal rechtvaardig. Kantonees was evengoed Chinees als Mandarijns. Wat kon het hem eigenlijk schelen? Maar dat was niet alles. Hij wist, dat door negen tiende van het Chinese volk Mandarijns werd gesproken. Hij was in Kanton opgegroeid en hij had het gevoel, dat er een uitgestrekt China was, dat hij niet kende en waar Elsie Tsai hem opmerkzaam op had gemaakt. Hij kon Elsies beeld niet van zich afzetten, haar manier van schrijven, haar accent, haar typische kleding, haar jade armband. Hij herin nerde zich het gevoel dat hij had gehad toen hij voor het eex-st zijn Vader had gezien. Een dergelijk gevoel had hij nu, een gevoel, dat er een wereld bestond, waarover hij dikwijls had horen praten, maar die nu pas werkelijkheid was geworden door dit onderwijze resje in de Chinese school. Maar zij had hem koel en vormelijk goedendag gezegd. Waarom had zij hem zo in beroering gebracht? Zonder dat er reden voor bestond, had hij een schul dig gevoel toen hij thuiskwam, alsof hij een nieuw ge heim met zich meedroeg. Tijdens de maaltijd sprak hij weinig, tot hij zich plotseling herinnerde, dat hij iets belangrijks te zeggen had. „Moeder, er is een vrou wencomité in de school in de Chinezenwijk. Er hangt een aanplakbiljet, dat vrouwelijke vrijwilligers vraagt. Ik heb de onderwijzeres een juffrouw Choy gezegd, dat Eva misschien kon helpen". Hij zweeg en bloosde licht bij de naam juffrouw Choy. „Moeder, mag ik?" Eva was een en al opwinding. „Ik wil zo graag iets doen. Moeder, alstublieft?" „En je schoolwerk dan?" „Moeder, u moet het goed vinden toe". Tot ieders verbazing was Eva bijna in tranen. „Wat mankeert je?" zei haar moeder. „Ik heb je nog nooit zo opgewonden gezien. Je gaat op de Ameri kaanse meisjes lijken". Toen voegde zij er aan toe: „Houd je kalm, Apwa. Niemand heeft gezegd, dat je niet mag." Eva glimlachte door haar tranen heen en knuffelde haar moeder en zoende haar wangen, iets wat zij nooit eerder in het bijzijn van de anderen had gedaan. „Moe der, ik beloof u, dat ik mijn huiswerk net zo goed als altijd zal maken. Ik kan het wel schikken". Op 17-jarige leeftijd was Eva veranderd, alsof zij plotseling tot rijpheid was gekomen. Zij had dezelfde kalme houding als in haar jeugd, maar de Amerikaan se opvoeding had haar een gevoel van onafhankelijk heid en zelfvertrouwen bijgebracht. Zij sprak met een onberispelijk Amerikaans accent, zij had haar eigen jurken leren maken en zij kon -onder hulp een uitste kende maaltijd toebereiden. In de familie had zij de naam gekregen van de volmaakte pakster en zij kon de Openbare Leeszaal of het postkantoor opbellen voor iedere inlichting die zij nodig had. Thuis plaagde zij iedereen en soms gilde zij net zo hard als een Ameri kaans meisje zou doen. Zij liep recht en onvervaard zo als de Amerikaanse meisjes en met de Amerikaanse houding. Zij werd een waardevolle hulp in het vrouwenco mité. Haar kennis van Chinees schrift was niet groter dan die van Tom, maar haar Engels was van groot nut. Zij kon brieven tikken en er was niemand, die beter een kaartsysteem kon bijhouden, postzegels tellep en pakjes maken. Het best van alles was, dat zij altijd precies op tijd was op de dagen dat zij beloofd had te komen en dat zij de onplezierige wei'kjes oknapte, die anderen hadden laten liggen. (Wordt vervolgd) Kunstzon. Een enorme kunstzon, be staande uit twee 10 kW Xenon-lampen, zal de taptoe, die morgen op de Marlet te Eindhoven door het corps Limburgse Jagers ter gelegenheid van de jaarlijkse bevrijdingsherdenking gehouden zal wor den, belichten. Het exercitieveld zal baden in een vrij wel wit licht, afkomstig van slechts twee lampen. Het betreft hier een landelijk primeur van de toepassing van twee 10.000 watt Xenon-ontladingslampen. Zij heb ben elk een lengte van 75 cm en een ont- steekspanning van 80.000 volt. Zij worden bevestigd aan de 21 m. hoge arm van een hijskraan. Schenking. In Rotterdam is namens de commandant van het Amerikaanse vliegdekschip „Intx-epid" een cheque van 300 dollar aangeboden aan de penning meester van de kerkvoogdij der Neder lands Hervormde Kerk van Delfshaven. Het geld is bijeen gebracht door officie ren en bemanning van de „Intrepid" en zal worden gebruikt voor restauratie van de kerk, waarin de Pilgrim Fathers in het begin van de 17de eeuw hun laatste kerk dienst op het Europese vasteland bijwoon den, voordat zij overstaken naar het land, dat thans Verenigde Staten van Noord- Amerika heet. Treinontsporing. De trein van kwart voor acht uit Utrecht naar Hilversum is gistex-avond even buiten het station Utrecht ontspoord. De oorzaak is dat tijdens het passeren van de trein een wis sel werd omgezet. De treinenloop op het baanvak ondervond door deze ontsporing vertraging. Op de werf van Niestern Scheepsbouw- unie n.v. in Hellevoetsluis is dinsdagavond de binnenvaax-ttanker „Caltex VII" te wa ter gelaten. De doop werd verricht door mevr. HoeferManschot, echtgenote van een lid der Nederlandse Caltexdirectie. De „Caltex VII" is een 1200 tons tanker met een lengte van 76 meter, een breedte van 9% meter en een diepgang van 2.80 meter. Het schip zal varen tussen de Caltex- raffinaderij te Pernis en de depots van de maatschappij in Nederland. Het komt eind oktober in de vaart. WOENSDAG 17 SEPTEMBER Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De Humorist", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 jaar. 20 uur. Frans Halstheater: „Het dal der begeerte", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Meisjes, mambo's en whis ky", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „El Hakim", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Summer Madness", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Ta- barin", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De rebellen van Quebec", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen". 18 jaar, 20 uur. ZANDVOORT Theater Monooole: „De lange, hete zo mer", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 uui\ DONDERDAG 18 SEPTEMBER Minerva Theater: Filmliga '58 en Pauze theater met film- en cabaretpi-ogramma, 20.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door Piet Kee. 15 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff. 10 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 jaar, 14 en 20 uur. Frans Halstheater: „Het dal der begeerte", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Meisjes, mam bo's en whisky", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „El Hakim", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Tabnrin", 14 jaar, 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De rebellen van Quebec", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 jaar, 14 en 20 uur ZANDVOORT Theater Monopole: „Paris Holiday", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5