Opening Mytylschool voor spastische kinderen stuit op moeilijkheden „Vrije ontwikkeling van intellect voor maatschappij noodzakelijk" Viervoudige huldiging in het Haarlems Diaconessenhuis Adres van medisch team aan B. en W. van Haarlem DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Dr. S. Elzinga sprak cursisten toe WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Scheepvaart Betaling abonnementsgeld per giro UIT STAD EN STREEK Bromfietser gewond bij aanrijding Zuster Hermien Buying en zuster Annie Bertram koninklijk onderscheiden „Geloof en Wetenschap" opent het seizoen Nederlandse Christen Vrouwenhond opende winterseizoen Hoofdagent P. Fonkert wint wisselbeker Burgerlijke stand van Haarlem KROUWEtS REMBRANDT DE CIRCUSHELD H. J. J. T- M. Steenmetser overleden A. Mulder overleden Politie voetbalde tegen woonwagenkampbewoners Onderwijstentoonstelling in Bloemendaal Academie voor Economisch Onderwijs U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld, voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur- Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. yxcoccocccrttx&x>cccccccoavyroo'^cooccc<x<xxxxxx<xccc Nieuws in het kort Schoolsportcommissie Bloemendaal. In de vacatures ontstaan door het uittre den van de heren G. J. Bosch en B. W. Solkamans zijn in de Bloemendaalse Schoolsportcommissie benoemd mejuf frouw Rita Beyen uit Bloemendaal en de heer J. Meenhorst uit Haarlem, verbon den aan de Julianaschool in Overveen. Voorzitter van deze sportcommissie is de heer Ch. E. de Bock uit Overveen. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Zandvoort van de Nederlandse Christen Vrouwenbond hoopt vrijdag 26 september in gebouw „De Witte Zwaan" haar eerste bijeenkomst in het komende winterseizoen te houden. De heer C. van den Oever uit Zandvoort, maatschappelijk werker onder de jeugd, zal spreken over: „Plaats en taak van Pro .Juventute." Gistermiddag om twaalf uur gaf de be stuurder van een personenauto, die uit de Schouwtjeslaan in Haarlem de Wagen weg opreed geen voorrang aan een brom fietser, een negentienjarige kantoorbe diende uit Hillegom. Deze werd aange reden en moest met een hersenschudding naar de Mariastichting worden vervoerd. Zoals gemeld is zal de Stichting „Ge loof en Wetenschap" op vrijdag 26 sep tember het winterseizoen openen met een bijeenkomst in de Stadsschouwburg te Haarlem. Prof. dr. .J. L. Rogier uit Nij megen zal spreken over: Koning Willem TI. Ter inleiding deelt het bestuur mee, dat het programma van het afgelopen seizoen, samengesteld en verzorgd onder leiding van de inmiddels als voorzitter en secre- taresse-penningmeesteres afgetreden heer en mevrouw mr. VorstmanCoelen gewijd was aan het vijftigjarig bestaan van „Ge loof en Wetenschap". Het programma van het nieuwe seizoen brengt een terugkeer naar normale activiteit. Behalve lezingen, brengt het weer muziek, toneel, opera, ballet, film en een serie cursussen. Met de toneelgezelschappen zijn definitieve af spraken gemaakt, maar de stukken kun nen nog niet alle met name worden ge noemd, omdat van verschillende van deze stukken de opvoering niet definitief vast staat Vrijdag 17 oktober zullen Jan Glissenaar en Peter Pennarts een causerie met pro jectie van kleurendia's en een kleurenfilm verzorgen; het onderwerp is: „Mensen tussen Tunis en Aswan". Op de derde bijeenkomst op vrijdag 24 oktober zal de Nederlandse Comedie een opvoering geven van „Richard II", ko ningsdrama in vijf bedrijven door William Shakespeare. Voor november staan op het programma een uitvoering van Die Haerlemsche Mu- syckkamer onder leiding van André Kaart met een programma van werken van Bach, een lezing van prof. dr. Edw. Schil- lebeeckx O.P. uit Nijmegen over „De mens in zijn dialoog met God en met de wereld", een lezing met lichtbeelden door E., de Kat uit Haarlem over „Moderne schilder kunst" en een voordracht van dr. Paul Dibon uit Amsterdam over „Albert Camus". In Brinkmann te Haarlem hield de Bond ter Bevordering van de Belangen van Spastici, afdeling Kennemer- land (B.O.S.K.) dinsdagavond een bijeen komst waarbij de voorzitter, de heer J. P. A. Luijnenburg, in zijn openings woord mededeelde, dat de grootste zorg van het bestuur nog steeds de school voor lichamelijk gebrekkigen (Mytylschool) is. De streefdatum voor de opening van deze school was 1 september en de burge meester van Haarlem maakte van deze gebeurtenis dan ook in zijn nieuwjaarsre de gewag. Tot nu toe heeft men echter nog geen geschikte plaats voor de school kunnen vinden en de heer Luijnenburg moest tevens tot zijn spijt mededelen, dat de kansen voor een spoedige opening van de Mytylschool niet bijster gunstig meer lijken. Weliswaar zijn» alle autoriteiten, zoals enkele wethouders, het hoofd van de afdeling onderwijs van de gemeente, de Inspecteur voor het b.I.o. en de inspecteur voor het onderwijs er allen van over tuigd, dat de school er zo spoedig moge lijk moet komen, maar tot nu toe hebben deze besprekingen, aldus spreker, nog geen resultaat opgeleverd. De heer Luijnenburg deelde voorts mee, dat, het bestuur van de B.O.S.K. er bij de diverse autoriteiten op aangedrongen heeft zo spoedig mogelijk met de school te be ginnen, al is het maar in een eenvoudige vorm en het bestuur wordt daarbij ge steund door het medisch team, dat inmid dels een adres aan B. en W. van Haarlem heeft gericht, waarin speciaal is gewe zen op de medische noodzakelijkheid om schoolontwikkeling voor lichamelijk ge brekkigen te krijgen naast de lichamelij ke behandeling. De heen Luijnenburg moest de talrijke aanwezigen tenslotte echter tot zijn spijt mededelen, dat niet tegenstaande de medewerking en de goe de gezindheid van al deze autoriteiten de opening van de Mytylschool voorlopig niet tegemoetgezien kan worden, hoewel het bestuur van de B.O.S.K. al het mogelijke doet om de bespoediging van die opening te bevorderen. De afdeling Haarlem-Centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond hield maandagavond haar eerste ledenvergade ring van het winterseizoen. De presidente, mevrouw Massaro, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en hield een korte meditatie over een voorgelezen schriftgedeelte. Alle aanwezigen werden hierna hartelijk verwelkomd en de nieuwe leden werden voorgesteld. Nadat de presi dente nog verschillende mededelingen had gedaan, kreeg mevrouw C. KooikerMohr gelegenheid haar declamatie-lezing te hou den over het boek „Meester Rembrandt" van Jan Mens. Mevrouw Kooiker deed dit op boeiende wijze. Zij eindigde deze avond met dank gebed. Achtkarnp HeemSteedse politie Op een der terreinen van de Heemsteed- se sportparken werd dinsdagmiddag de jaarlijkse achtkarnp gehouden, die telkens wordt georganiseerd door de politie schiet en sportvereniging „Heemstede". Wel licht ten gevolge van de minder gunstige weersomstandigheden waren er ditmaal slechts zeventien deelnemers; van wie vijf in de afdeling senioren en twaalf in die der junioren. Hiervoor gold de leef tijdsgrens van veertig jaar. De achtkarnp bestond uit hardlopen, hoog- en vérspringen, kogelstoten, bal slingeren, vértrappen. doelschieten en speerwerpen, welke opgaven de deelne mers de gehele middag hebben bezigge houden om ten slotte de volgende prijswin naars op te leveren: Afdeling senioren: 1. G. Gerrits, 16 pnt.; 2. M. Schulenburg, 18 pnt., 3. J. van der Krogt, 21 pnt. Afdeling junioren: 1. P. Fonkert, 13 pnt. 2. C. van Leeuwen. 25 pnt.; 3. A. Boeters 29 pnt. Na afloop van de achtkarnp reikte de korpschef, hoofdinspecteur A. Berentsen in het sportpark-restaurant; de prijzen uit. Hij bedankt de organisatoren en de schenkers der prijzen, die deze sportmid dag weer mogelijk hebben gemaakt en spoorde de politiemannen tenslotte aan door intensief trainen te trachten, het vol gend jaar nog betere resultaten te berei ken. De hoofdprijs bestond uit een wisselbe ker, bij het twintigjarig bestaan van de vereniging geschonken door de gymnas tiek- en sportvereniging „Heemstede die vijf keer in het geheel, of drie keer achterelkaar moet worden gewonnen om definitief in eigendom over te gaan. Dit jaar werd hij toegekend aan hoofdagent P. Fonkert, omdat, deze met dertien punten de beste prestatie had geleverd. BEVALLEN van een zoon 12 sept.: W. Scholten-Kok; 15 sept.: J. F. de Jong-Jon ker; C. M. Magielse-Blonk; C. Martin- Verschie: 16 sept.: M- E. V. Verhoef- Gros_ kamp; M. Heeren-van der Horst. BEVALLEN van een dochter: 15 sept.: C. W. J. M. Steenmetz-Roelvink: 16 sept.: J. B. van Maris-Alders; M. W. van <ier Heiden-van der Weert;: H. Teeuw- M ei ring. ONDERTROUWD: 16 sept.: R. H. van Geijlswijk en G. M- de Graaf; W. Hodink én G. ter Maat. GEHUWD: 16 sept.: J. J. J. Post en M. C. Vérrijt; W. J. Koster en M. C. Ebbe- !ng: J. W. Heisterkamp en W. Hopman; de Jong en C. Lukkien; J- J. Berk en J. 'e Vriest' A. J Wilkes en B. Weiss. OVERLEDEN: 14 sept.: J. C. van Dijk- m Loevesijn, 82 j., Westerhoutpark; J. Hamer-Antvelink. 92 j.. Jelgersmastr.; T. F. Dierkx-de Veij, 94 j., Westerhout- -■rk; 15 sept..: J. A- Alders. 87 j.. Hazepa- Tslaan; H. U. Nanninga, 58 j.. Gasthuis- est; 11 sept..: H. van den Westen, 9,9 j., - erbetering). Na deze weinig opwekkende inleiding hield de revalidatiearts, de heer J. G. van der Sluis uit Bergen, een lezing, die betrek king had op de revalidatiemogelijkheden van spastische patiënten, waarbij spreker er op wees, dat naast een medische be handeling en speciaal onderwijs voor de spastische kinderen, mensen en instellin gen nodig zijn, die zich willen en kunnen bezighouden met het probleem hoe de kin deren tot zo volwaardig mogelijke leden van de maatschappij kunnen opgroeien. De behandeling van dit onderwerp werd door de toehoorders met grote belangstel ling gevolgd, welke interesse bleek uit de vragen, die na de pauze gesteld werden. Advertentie 50 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE Koninginneweg 6 AMSTERDAM De beurs was dinsdag in een vaste stemming. De maandag geleden koersver liezen werden voor de internationale waarden ruimschoots ingehaald. Het Dam rak werd hiertoe psychologisch gesteund door Wall Street, dat met, hogere slotkoer- sen was afgekomen en waar het hoogte record van het Dow Jones-koersgemid- delde voor industriële aandelen radicaal werd doorbroken. De handel op de aan delenmarkt had een kalm karakter. Inter nationaal kon de arbitrage weinig uit richten en de vraag, waartegenover hoe genaamd geen aanbod stond, kwam van publieke zijde. De» troonrede werd ter beurze met grote belangstelling aange hoord en gunstig ontvangen. Het beroep dat gedaan zal moeten worden op de ka pitaalmarkt ter dekking van het begro tingstekort, vormde een punt van bespre king. De obligatiemarkt en speciaal de staatsobligaties waren prijshoudend tot iets hoger. De handel in deze papieren was belangrijk groter dan de voorafgaande dagen, doch verliep kalm. Koninklijke Olie opende op 165.70, liep daarna door wat publieke aankopen op tot f 166.80 om vervolgens terug te vallen tot I 166.20 tegenover de vorige slotkoers 163.60 en een Newyorkse pariteit van 165.10. Phi lips kon het verlies van de vorige dag niet helemaal inhalen en bleef hier een half puntje onder. De koerswinst bedroeg on geveer 3 punten. Unilever ontmoette be hoorlijke vraag en was op circa 410, 7V2 punt hoger. AKU verbeterde van 218 tot 220 doch viel terug tot 219 waarbij een koerswinst resulteerde van bijna 4 pet. KLM® werd onveranderd vernomen op 100. Van de scheepvaarten lagen Holland Amerika Lijn en KPM het beste in dc- markt met. een koerswinst van circa 2 pet. Ook de overige waarden boekten door ei kaar 1 pet winst. In de cultuurmarkt wa ren het. certificaten Deli die verreweg df grootste aandacht voor zich opeisten en opliepen van 122.50 tot f 123.40 tegen de vorige dag als slotprijs f 122. Ook Senem- bah boekte een koerswinst, van bijna 3 pet. Daartegenover moest. Amsterdam Rubber 1 pet prijsgeven. De markt sloot over vrijwel de geheel linie op het hoog ste punt van de dag met een tamelijk le vendige affaire. Prolongatie 3M> pet. NEW YORK De opwaartse koersbeweging op de New Yorkse effectenbeurs heeft zich dinsdag voortgezet. Een lange lijst van aandelen boekte bij zeer levendige handel winsten van een tot meer dan twee punten. Daarbij nam de beurswaarde van de officieel ge noteerde aandelen met miljoenen dollars toe en stegen de voornaamste koersgemid- delden tot voor dit. iaar nieuwe hoogten. Het Dow Jones-gemiddelde voor industrie- aandelen jpereikte een nog simmer geëve naard hoogtepunt. Ook de olies waren actief na een lange periode van slapte. Staalwaarden lagen zeer vast. in de markt. Bij de chemische industrieën konden diverse aandelen zich goed verbeteren. American Telephone steeg een dollar. Metaalwaarden maakten stevige winsten en de aluminiumfondsen avanceer den, met Alcoa als topscorer tot meer dan drie punten. Spoorwegen vaster. Openbare nutsbedrijven konden zich nauwelijks handhaven. Onder leiding van Chrysler stegen ook de auto-industriefondsen. De farmaceutische sector bood eveneens voor sommige fondsen een solide beeld. In de televisiehoek boekte Zenith een avans van bijna vier dollar. Er werden 1231 fondsen verhandeld meer dan op enige vroegere beursdag in 1958. Daarvan eindigden er 590 hoger en 387 lager. Het industriegemiddelde kwam van 523.40 op 526.57. de spoorwegen van 135.28 op 136.53. de openbare nutsbedrijven van 81.12 op 81.22. De omzet steeg van 3.040.000 tot 3.940.000 aandelen (UPT-ANP). Slofkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3%% Nederl. '47 91 ,R/,« 91% 3% Nedl. 1962/64 94,5/is 95 A.K.U 219 222 Calvé Delft 324 325 Van Gelder Zonen 193 194 K. N. Hoogovens 330 330 Nederl. Ford 186 186 N. Kabelfabriek 283 283 gew.Philips Gloed 336% 341% Pref.PhilipsGloeil. 165 165 Unilever 410 411 Wilton Fyenoord 196V2 195 Dordtsche Petrol. 691% 700 Kon. Petroleum i 166,20 171, Billiton 169% 169 A'dam Rubber 67 67% K.L.M I 100,— 100,— Holl. Amer. Lijn 148% 149% K.N.S.M 149 150 N. Scheepv. Unie 130% 132 v. Nievelt Goudr. 130 130 Phs. v. Ommeren 234 235 H.V.A 106% 107 Delimaatschappij f 123,20 f 123, Amsterd Bank 230 230 Nat. Handelsbank 89 89 Ned. Handel Mij. 174 174'/s Rotterd. Bank 196 196 Twentsche Bank 171 171 4 Anaconda Copper 54%a 54% Bethlehem Steel.. 48% 48% U.S. Steel 79*$ 78% General Motors.. 45% 45% Shell Union 82'/, 82 Tidewater 24% 26 vorige koers) In de met talrijke bloemen fleurig ge tooide zusterszitkamer van het Diacones senhuis in Haarlem zijn dinsdagmiddag vier zusters op hartelijke wijze gehuldigd. Er bestond voor deze gebeurtenis een zeer grote belangstelling. Zuster Hermien Buy ing, die het ziekenhuis aan de Hazepaters- laan met het oog op de pensioengerechtig de leeftijd gaat verlaten en zuster Annie Bertram, die veertig jaar aan het Diaco nessenhuis is verbonden, werden als er kenning van hun arbeid voor de lijdende mensheid onderscheiden met de ere-me- daille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De beide andere feestelin gen. zuster Dick Lok en zuster Nel Stolk. werden in de bloemetjes gezet vanwege het feit dat zij vijfentwintig jaar aan het Diaconessenhuis verbonden waren. Verscheidene sprekers vertolkten de grote waardering en diepe dank, welke de vier zusters zich door hun werk en trouw hebben verworven. Ir. R. Dufour deed dit als voorzitter van het bestuur van het Diaconessenhuis. Hij legde er de nadruk op, dat in een ziekenhuis naast de inrich ting en organisatie grote waarde moet worden gehecht aan de goede geest onder de patiënten en het verplegend personeel. Tot die goede geest hebben alle vier zus ters in belangrijke mate bijgedragen, al dus de heer Dufour, die zijn woorden van enige geschenken vergezeld deed gaan. De geneesheer-directeur van het Dia conessenhuis, dr. P. van Paassen. belichtte met veel waardering hun persoonlijke hoe danigheden afzonderlijk. Hij wenste zuster Stolk veel succes in haar nieuwe functie van directrice van het Nederlands Her vormd rusthuis voor chronisch zieke be jaarden in Haarlem. Daarbij de hoop uit sprekend dat de band met het „moeder huis" nog vele jaren behouden zal blijven. Dr. Van Paassen deelde aan het eind van zijn toespraak mede, dat aam-zuster Buy ing en zuster Bertram als blijk van waar dering een koninklijke onderscheiding was verleend. Hij rekende het zich tot een eer deze onderscheiding namens de burge meester van Haarlem, die verhinderd was aanwezig te zijn, te mogen overhandigen. De aanwezigen onderstreepten dit eerbe toon met een hartelijk applaus. Namens het verplegend personeel sprak hierna de besturend zuster A. L. Saraber een woord van dank. Ook zij bood de zusters een geschenk aan. Sprekend namens de medische staf kweet dr. A. Melchior zich op zeer gees tige wijze van deze taak. Ook hij liet zijn woorden volgen door een stoffelijk blijk van waardering. Zeer velen hebben hierna van de gele genheid gebruik gemaakt de zusters geluk te wensen of van hen afscheid te nemen. Advertentie VERWACHT V R IJ D A G A. S. DANNY KAYE in zijn nieuwste lachfilm In het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem is in de leeftijd van drieën zestig jaar overleden de heer H. J. J. T. M. Steenmetser, luitenant-kolonel der artille rie b.d„ gewoond hebbend te Heemstede. De uitvaartdiensten zullen worden ge houden op vrijdag 19 september in de pa rochiekerk O. L. Vrouw Hemelvaart aan het Valkenburgerplein te Heemstede. Na de gezongen requiemmis om halfelf zal de begrafenis geschieden op de r.-k. begraaf plaats „Valkenburg" aan de Glipperdreef aldaar. Op de leeftijd van negenenzeventig jaar is te Haarlem overleden de heer A. Mul der. gepensioneerd controleur bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschap pij. Ruim eenenveertig jaar is de thans overledene bij de maatschappij werkzaam geweest en hij heeft de ont wikkeling er van meegemaakt. Op 1 okto ber 1904 trad hij in dienst, en op 30 juni 1945 heeft hij de maatschappij met pen sioen verlaten. Een groot aantal jaren was hij controleur op de tram en daardoor ge noot hij grote bekendheid. De teraardebestelling is bepaald op vrij dag 19 september om elf uur op de Noor derbegraafplaats. Parkeerverbod. Wegens riolerings werkzaamheden in de Amsterdamstraat in Haarlem is een parkeerverbod voor beide zijden ingesteld. Tot dusverre gold reeds een dagelijks wisselend éénzijdig wacht- verbod. De directeur-geneesheer van hel Dia conessenhuis, dr. P. van Paassen, en de zusters Dick Lok en Nel Stolk' (rechts op de foto)- kijken belangstel- Bij de opening van het twaalfde cursus jaar der Academie, voor Voortgezet Eco nomisch Onderwijs in Haarlem heeft de rector, dr. S. Elzinga, in de aula van het Lourcns Coster lyceum aan de Zijlvest een causerie gehouden over „De sociale en psychologische betekenis der vrije doorstroming van het intellect". Tevoren sprak de voorzitter van het be stuur, mr. L. van Nouhuys, een welkomst woord, waarin hij zich in het bijzonder richtte tot de eerstejaars cursisten. De psychische toestand bij de geboorte en de mogelijkheden, die men meekrijgt vormen de psychische vitaliteit, aldus stelde dr. Elzinga. Dat is de bron van alle wetensdrang, die nu eenmaal in de mens is. Hij kan zich niet neerleggen bij het niet weten. De psychische vitaliteit wordt ge voed door de sociale cultuur: wetenschap, godsdienst, moraal, recht enzovoorts. Wij kunnen ons in de psychische vitali teit verdiepen, maar haar mysterie niet oplossen. Het onderwijsprobleem op zichzelf beschouwende, merkte dr. Elzinga op. dat de psychische vitaliteit moet groeien. In het algemeen door het georganiseerde on derwijs, maar daardoor niet alleen. „Wij geven elkaar steeds maar onderwijs, wel niet systematisch, maar ieder gesprek, dat meer dan over koetjes en kalfjes gaat, is in zekere mate opvoedend en ontwikke lend", merkte dr. Elzinga op, die verder concludeerde, dat het tenslotte aankomt op systematische en onsystematische cul tuuroverdracht. Het gaat ten eerste om het individu, omdat het een psychische vi taliteit meegekregen heeft. In de tweede plaats gaat het om de meer sociale betekenis. Daarom kwam spreker tot de gevolgtrekking, dat het in tellect van de nationale gemeenschap een zo groot mogelijke gelegenheid moet heb ben om zich te ontwikkelen. De nationale gemeenschap heeft er het grootste belang hij dat de psychische vitaliteit kan groeien. We krijgen dan mensen, die op een ho ger plan komen en beter werk kunnen verrichten. Hinder polen Deze voor de bond liggende gevolgtrek king was en is in zekere zin nog een toe komstdroom. Er zijn hinderpalen in over vloed; bij het individu en in de maat schappij. Een daarvan is de persoonlijke welvaart. Vroeger kon slechts een zeer be voorrechte groep een bepaald onderwijs ontvangen. Dit is geleidelijk verbeterd, maar het is evenwel nog lang niet zo, dat iedereen thans dat onderwijs kan genie ten, waarvoor hij de aanleg heeft. Dr. Elzinga noemde verder als hinder palen traditie en groepsegoïsme. Vele mensen verzetten zich tegen de vrije ont wikkeling van het intellect, dat in de maat- lend toe hoe zuster Annie Bertram, haar collega zuster Hermien Buying de ko ninklijke onderscheiding op de borst speldt. schappij aanwezig is. Spreker zei dat te betreuren. „Het is een nationaal belang van de eerste orde, dat het intellect een vrije doorstroming krijgt. Het is heel jam mer voor de nationale gemeenschap, wan neer mensen met een groot intellect geen gelegenheid krijgen zich te ontwikkelen". Tenslotte vroeg de rector, wat dit alles te betekenen had voor de Academie. Het gaat om de sociale en psychische behoeften van de cursist. De Academie is een pedago gisch milieu, waarin de psychische vitali teit kan groeien. Het resultaat van de stu die moet zijn: een hogere menswaarde en een betere arbeidsgeschiktheid. Dr. Elzinga hoopte, dat de cursisten een vruchtbaar nieuw studiejaar tegemoet zouden gaan. Op het. politiesportterrein aan de Schalk wijkerweg in Haarlem heeft dinsdagmid dag een vriendschappelijke voetbalwed strijd plaatsgehad tussen een elftal samen gesteld uit bewoners van het woonwagen kamp en de politie. Voor het begin van de wedstrijd overhandigden de woonwagen bewoners aan hun tegenstanders enkele bossen bloemen, een gebaar, dat door de politiemensen op bijzonder hoge prijs werd gesteld. Als tegenprestatie boden de po litievoetballers de tegenpartij sigaretten aan en toen kon men aan de eigenlijke wedstrijd beginnen. Het scoreverloop was bijzonder spannend en aan het slot van deze ontmoeting zegevierde de politie met zes-drie. De KNVB-scheidsrechter adju dant H. van "t Boveneind leidde deze ont moeting bijzonder deskundig en na afloop verklaarde hij, dat het een van de meest sportieve wedstrijden uit zijn scheidsrech- tersloopbaan was geweest. Uitgaande van de Stichting Onderwijs tentoonstellingen in 's-Gravenhage zal er in „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaal- seweg te Bloemendaal van donderdag 2 tot en met maandag 13 oktober een onder wijstentoonstelling onder de titel ..Bou wen" worden gehouden. Deze expositie, die op woensdagmiddag 1 oktober om halfvijf officieel geopend zal worden, is uitsluitend bedoeld voor de leerlingen van de zesde en zevende klas sen van de lagere scholen en voor leerlin gen van de ULO-scholen in Bloemendaal. De opzet van de tentoonstelling is de schooljeugd met alles wat bouwen betreft te confronteren, zodat de leerlingen een indruk kunnen krijgen welk materiaal en wat voor gereedschap er bij -het bouwen gebruikt worden. Voorts zullen er voor beelden zijn van een betonmolen en van een heistelling en diverse maquettes, ondermeer van een baksteenfabriek en van het oude vestingstadje Naarden, dat als voorbeeld zal dienen van oude stadsplan ning. Aagtekerk, 16 v. Bremen n. Hamburg. Abbedijk, 16 te Rotterdam. Abida, 17 v. Rotterdam n. Gothenburg. Aegis, 18 te Curacao verwacht. Agamemnon. 16 te New York verwacht. Alderamin, 16 74 m. o. Aden n. Aden. Algol. 16 170 m. z.z.w. Finisterre n. Antwerpen. Alkes, pass. 16 Suez n. Aden. Almkerk, 16 220 m. w. Colombo n. Singapore. Alnati, 16 v. Montevideo n. Buenos Aires. Alphacca, 16 te Paranagua verw. v. Buen. Aires. Alpherat. 16 120 m. 11.0. Barbados n. New York. Aludra, 17 te Vittoria verwacht. Alwaki, 16 te Hamburg. Ameland. 16 80 m. n.o. San Miguel n. Curac;ao. Amstelbrug. 17 te Amsterdam. Amsetelland. 16 v. Montevideo n. Santo3. Andijk, 16 te Rotterdam. Angolakust, 16 v. Freetown n. Takoradi. Aigos. 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Arendsdijk. 17 te Havana. Arendskerk. 16 v. Aden n. Suez. Asterope, 16 630 m. n.o. Fayal n. Rotterdam Averdijk. 17 te Bremen. Bali, 16 v. Djibouti n. Suez. Batjan. 16 te Singapore v. Manilla. Batu, 16 te Mena Al Ahmadi. Bengalen. 16 450 m. z.z.o. Calcutta n. Belawan. Bennekom, 16 te Amsterdam. Billiton, 17 te Jose Panganiban verwacht. Blitar, 17 te Djeddah. Bloemfontein. 16 te East-London verwacht. Borneo. 16 te Bangkok. Boskoop. 16 110 m. z. Kp. Hatteras n. Rotterdam. Breda, 15 270 m. n.o. Sombrero eil. n. Curasao. Caltex- Leiden, 16 350 m. z.z.o. Christmas eil. naar Singapore. Caltex Pernis. 16 50 m. n.w. Perim n. Lissabon. Camerounkust, 14 te Winneba n. Duala. Castor. 15 750 m. n.n.o. Paramaribo. Cistula, 17 te Bangkok verwacht. Clavella, 16 v. Teesport n. Heysham. Cleodora. 25 te Balik Papan verwacht. Congokust, 16 v. Amsterdam n. Westaplks. Corilla, 16 v. Bombay n. Kandia. Corvda, 1/10 te Pladju verwacht. Cradle of Lib. pass. 16 eil. Masira n. Ph.delphi». Crania. 15 470 m. n.o. Sombrero eil. n. Curasao. Daphnis. 16 te Hamburg verwacht v. Bremen Delfland. 17 v. Las Palmas n. Amsterdam. Delft, 16 te Rotterdam. Doris. 16 te La Guaira verwacht. Duivendrecht, 16 v. Mombasa n. Mauritius. Eemland, 16 v. Bremen n. Hamburg. Eenhoorn, 16 v. Wismar n. Rotterdam. Ena, 17 te Donges verwacht. Esso Nederland. 16 80 m. z.w. Ouessant n. P. Said. Fravizo. 16. v. Func'nal n. Liverpool. Gaasterland, 16 te Buenos Aires verwacht. Ganymedes, 16 v. Puerto Limon n. Cristobal. Garoet, 18 te Singapore verwacht. Ghanakust, 16 te Antwerpen v. Amsterdam. Graveland, 16 te Recife v. Amsterdam. Groote Beer, 16 360 m. z.z.o. Kp. Race n. R'dam Groote Kerk, 17 te Las Palmas. Guineekust, pass. 16 Conakry n. Bordeaux. Kathor, 16 v. Rhodos n. Piraeus. Hector, 16 te Amsterdam n. Rotterdam. Heelsum, 16 te Houston verwacht. Helicon, 17 te Maracaibo. Hera, 15 345 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Hermes. 16 te Curagao verwacht. Hestia, 16 te Rotterdam. Hilversum, 15 v. Port Said n. Ravenna. Hispania, 16 v. IJmuiden n. Bilbao. Houtman, 16 120 m. o.n.o. Amsterdam eil. naar Durban. Iberia, 16 160 m. w.n.w. Trondheim n. HulL Jacob Verolme. 17 te Guayacan. Jagersfontein, 16 te Las Palmas. Jason. 16 te Maracaibo verwacht. Johan van Oldenbarnevelt, 16 te Amsterdam. Joseph Frering, 16 50 m. n. Dakar n. IJmuiden Jupiter, 15 te Malta n. Calamata. Kabylia, 16 v. New Orleans n. Maracaibo. Karachi, 16 v. Bombay n. Ummsaid. Karakorum, pass. 16 Perim n. Damman. Karimata, 15 900 m. o. Guardafui n. Massawa. Karossa, 16 te Merauke. Katelysia, 16 te Curasao verwacht. Kellia, 16 180 m. n.w. Finisterre n. Thameshaven, Khasiella, 16 te Avonmouth. Kieldrecht, 16 90 m. o. Socotra n. Aden. Kinderdijk, 16 te Norfolk. Koningswaard, 15 20 m. z. Haiti n. Mississippi KoU Agoeng, 16 220 m. n.o. Formosa n. H'kong. Krebsia. 16 125 m. w. Colombo n. Yokkaichi. Laagkerk, 16 35 m. z. KreU n. Port Said. Langleeclyde. pass. 16 Finisterre n. Antwerpen. Lekkerkerk, pass. 16 Str. Ormoesz n. Bahrein. Leuvekerk. 16 te Band. Shapour verw. v. Kuwait. Limburg. 18 te IsUnbul verwacht. Lissekerk. 16 nog te Bandar Shapur. Loenerkerk, 16 Gibraltar gepass. n. Marseille. Loosdrecht, 16 te Rotterdam v. Perzische Golf. Lombok, 17 te Suez. Luna, 16 te Amsterdam. Malea, 16 250 m. z.w. Adelaide n. Geelong. Medon, 16 200 m. w.n.w. Flores n. Ciud. Trujillo. Mentor, 15 1100 m. w.z.w. Fayal n. Amsterdam. Modjokerto, 16 170 m. z.o. Guardafui n. Belawan, Molenkerk, 16 v. Marseille n. Genua. Moordrecht, 17 bij Solent n. Fawley. Munttoren, 16 v. Eastham n. Mena. Mylady, 17 te Tabou verwacht. Naess Lion, 16 68 m. o.n.o. Miami n. Houston. Nanusa, 16 te Port Swettenham. Nestor, 17 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 17 te Le Havre n. New York. Norinda, 16 te Amsterdam n. West-Indië. Ommenkerk, 16 te Antwerpen. Oostkerk, 16 v. Port Said n. Genua. Ootmarsum, 16 280 m. n.o. Flors n. Houston. Oranje, 16 te Port Said. Oranjefontein, 16 te Amsterdam. Oranje Nassau, 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Osiris, 13 te Philadelphia. Ossendrecht, 16 360 m. n: KorU (Az.) n. Norfolk. Ouwerkerk, 16 te Genua. Overijssel, 16 v. Melbourne n. Port Lincoln. P. G. Thulin. 16 te Balboa. Pendrecht, 16 300 m. n.o. SanU Cruz n. Tenerife. Peperkust, 15 160 m. z. Dakar n. Freetown. Perna, 16 200 m. n.n.o. Halmaheira n. Biak. Fieter S, 16 v. Rotterdam n. Swansea. Poelau Laut, 16 te Hamburg verwacht. Poseidon, pass. 16 Mona n. La Guaira. Prins Willem van Oranje, 15 v. R'dam n. Antw. Prins Willem III, 16 te Detroit Pr. Willem V. 16 24 m. o- Lizardhd. n Montreal. Pygmalion, 15 700 m. z.w. Flores n. Amsterdam. Radja. 16 330 m. w. Flores n. Beyrouth. Riouw. 16 v. Amsterdam n. Lissabon. Rita, 16 te Pladju verwacht v. Penang. Roepat, 16 225 m. z.o. Messina n. Genua. Rondo. 16 v. Tacoma n. Portaldn. Sanana. 17 te Singapore verwacht v. Phnompenh. Saroena, 17 te Sambu verwacht v. Pladju. Sarpedon, 16 530 m. o.z.o. Bermuda n. Antw. Scherpendrecht, 17 te New York. Schie, 16 60 m. z.w. Oporto n. Alexandrië. Schiedijk, 17 te Rotterdam verwacht. Senegalkust, pass. 16 Kp. Palmas n. Abidjan. Sirrah, 16 340 m. z.z.o. Cocos eil. n. RasUnura. Slamat, 16 te Rotterdam. Sloterdijk, 16 v. Boston n. Philadelphia. Sommelsdijk. 16 te New York verwacht. Stad Alkmara, 16 v. Amsterdam n. Lulea Stad Gouda, 16 v. Newport News n. Hamburg Stad Haarlem, pass. 16 Dakar n. Pepel. Stad Schiedam, 16 v. Melilla n. Rotterdam. Statendam. 17 te New York. Statue of Liberty, pass. 16 Gibralt. n. Ph.delphia. Stentor. 15 v. Ciudad Trujillo n. Guanta. Steven. 16 50 m. z. Sardinië n. Messina. Straal Banka, 17 te Brisbane, Straat Cook, 16 v. Mombasa n. Tanga. Tahama, 16 90 m. n.n.w. Alexandrië n. Landsend. Talisse. 16 dw. Bone n. Port Said. Tankhaven II, 16 170 m. z.o. Belawan n. Belawan. Tankhaven III. 17 te Sungeigerong verwacht. Tappanzee, 19 te Beyrouth verwacht v. Triëst. Taria. 16 240 m z.z.o. Madras n. Mena Al Ahmadi Tero, 16 te Rosario verwacht. Texel, 16 nog te Bassa. Thelidomus, 16 750 m. n. Barbados n. Stanlow Tliemis. 16 v. Puerto Ordaz n. Bremen. Theobaidius, 25 te Brunsbüttel verw. v. Turku. Tiba. 16 v. Buenos Aires n Rotterdam. Tiberius, 16 te Hamburg. Tibia, 16 600 m. z. K. Guardafui n. Lor, Marques. Titus. 16 80 m. z.o. Ponce n. Ponce. Tjibodas. 16 220 m. z.z.w. Hongkong n. Hongkong. Tjitjalengka, 16 te Port Elisabeth verwacht. Tomocyclus, 16 300 m. o. Brisbane n. Pulubuju. Trajanus, 15 195 m. n.o. Guadeloupe n. P. a Pitre. Trompenberg. 16 v. Hull n. Gateshead. Van Cloon, 17 te Dunedin verwacht. Van Waerwijck. 16 130 m. n.w. Mahe n. Penang. Vasum. pass. 17 Aden n. Mena Al Ahmadi. Waingapoe, 16 130 m. n.w. Sabang n. Mombasa. Waiwerang. 17 te Moulmein v. Rangoon. Waterman. 16 v. Le Havre n. Halifax. Westland. 16 dw. Burlings n. Amsterdam. Willemstad, 16 v. Port of Spain n Madeira Witmarsum. 16 te Houston. Woltersum, 16 te Amsterdam. Zaankerk, 17 v. Siain n. Singapore. Zeeland. 16 v. Alexandrië n Port Said KLEINE VAART Bab T. 15 dw. Ameland n. Zaandam. Badzo. 15 v. Middlesbro te Karlstad. Brouwersgracht, 16 Burkumrif gepass. n. Z'dam Elsa. 12 v. Zaandam te Stettin. Flevo, 16 dw. Ostende n. Antwerpen. Heerengracht, 15 Kiel gepass. Ilias. 15 te Genua n. Livorno. Joost, 14 Kiel gepass. n. Ostrand. June. 16 10 m. n.w. Noordhmder n. Rochester Kaap Falga, 12 v. Karskaer te Rundvik. Kaap St. Vincent, 15 Brunsbüttel gepass. naai Valdemarsvik. Leliegracht. 16 dw. Femarn v. Hamina n. A'dam. Liinbaansgracht, 15 v. Abö n. Amsterdam. L ucas Bols I, 16 op Fehmarn Belt n. Amsterdam. Netta. 15 v. Napels te Alexandrië. SLEEPVAART Atlas, 15 v. Schevenlngen te Maassluis. Barentsz Zee, 11 v. St. Vincent n.? Clyde, 13 v. Fayal n.? Friesland. 16 v Yokohama te Saigon verwacht. Loire, 16 te Rouaan. Noordholland, 16 te Cebu. Oceaan, 15 120 m. z.o. Kp. San Antonio n. P. Said. Schelde, 15 v. Maassluis n. zee. Thames. 15 45 m. n.n.w. Kp. Bougaroni n. P Said Witte Zee, 12 te Freetown,

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7