Blokkade van Quemoy voor de tweede maal doorbroken ADENAUER OVER BERAAD MET DE GAULLE „Mr. Luns aansprakelijk voor Nederland toegebracht leed" Wij zvarett het volkomen eens Verkeersleergatig in Kopenhagen 9 Dr. Adenauer heeft sympa thie opgevat voor De Gaulle Opluchting in Bonn na Frans-Duits gesprek Faubus vervroegt tijdstip van volksstemming Gouverneur in conflict met het schoolbestuur Ex-Schipholboeren vragen hogere vergoeding Kremlin zou produktie van kernwapens willen staken Dodencijfer van ongeluk bij Drachten fels nu 17 Hartaanval van machinist oorzaak van treinramp? Condities van V.A.R. voor niet aanvallen van Israel Kroesjtsjev ontving China's ambassadeur Truman en Acheson zijn het niet eens over China Ex-president betuigt zijn instemming met Eisenhower Trawler „Red Lancer" hij IJsland bijna geënterd Vanguard met kunstmaan ging weer niet op Duikboot lanceerde met succes de Regulus Russen houden gegevens van Spoetnik III achter MINISTER SUBANDRIO: Eén dode in het verkeer WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 JT (Van onze correspondent in Bonn) Op eon bijzonder druk bezochte perscon ferentie te Bonn heeft bondskanselier Ade nauer over zijn gesprekken van zondag en maandag met De Gaulle verklaard: „Wij waren het volkomen eens. Er bestaat geen enkele tegenstelling tussen Frankrijk en West-Duitsland". De bondskanselier, goed geluimd, en blijkbaar geheel uitgerust na vijf weken vakantie in Noord-Italië, toon de zich trots dat hij in zijn vakantieoord vooraanstaande persoonlijkheden ontving zonder dat de buitenwereld dat heeft ont dekt. Zijn verklaringen en antwoorden op vra gen kunnen in tien punten worden samen gevat: 1. De Franse bevolking heeft Adenauer op de heen en in het bijzonder op de terugreis grote hartelijkheid betoond. Het kwam hem voor alsof hij op een soort verkiezingsreis was. Deze hartelijkheid trof de bondskanselier temeer, daar zijn reis hem voerde door het vroeger zo om streden Elzas-Lotharingen, waar men hem begroette als een welkome gast. 2. De Gaulle, aldus Adenauer, is een ge heel andere persoonlijkheid dan men de laatste maanden in de Westduitse pers heeft beschreven. Hij is beslist geen natio nalist en hij weet zeer wel wat de Frans- Westduitse verhouding betekent voor Eu ropa en voor de gehele wereld. 3. Er zijn geen speciale thema's be sproken te Colombey-les-deux-Eglises: de geestelijke grondslag van beide volken is aan een onderzoek onderworpen. 4. De vroegere Franse vrees voor een nieuwe Duitse agressie is volgens De Gaulle geheel verdwenen. Zoals de bonds kanselier het uitdrukte: „Das ist alles vorbei, das ist alles vorüber". Er be staan geen principiële tegenstellingen meer tussen beide volken. 5. Indien er acute problemen mochten verschijnen, dan zullen deze zonder grote moeilijkheden tot klaarheid kunnen wor den gebracht; daarvoor bestaat meer dan ooit een gezonde basis. Atoommogendheden genoeg 6. „Wanneer dit gesprek niet gevoerd was of wanneer het verkeerd was uitge vallen", aldus Adenauer, „dan zou de ge hele Europese politiek er de neerslag van hebben ondervonden". De Europese poli tiek gaat verder in positieve zin. Dit pro bleem hebben wij aangesneden, hoewel wij geen van beiden specialisten zijn. De Europese Economische gemeenschap is een moeilijke zaak, een moeilijk probleem, een belangrijke arbeid. Het verdrag over de Euromarkt zal op 1 januari van kracht worden en er zullen landen zijn die ge bruik zullen maken van de uitzonderings clausules. Ook Frankrijk zal meedoen. Wij achten het noodzakelijk dat de vrij handelszone er zal komen", aldus Adenauer. 7. Over het vraagstuk of Frankrijk eer. eigen atoom-bom moet vervaardigen, zei Adenauer: „Ik ben er voor dat de gecon troleerde ontwapening met alle kracht wordt nagestreefd voor kern- en conven tionele wapens. Wij moeten juist nu stap pen vooruit doen, zoals te Genève is afge sproken. Daarom is het nutteloos dat nog sneer landen kernwapens gaan maken dan «r nu reeds zijn." „Hopen op slecht weer" 8. De Gaulle en Adenauer zijn het eens over de politiek ten opzichte van de com munistische staten. West-Duitsland zal binnenkort een beslissing némen over het aanknopen van diplomatieke betrekkin gen met Warschau en Praag, „al weten we dat de sleutel van het Oosteuropese probleem niet daar, maar in Moskou ligt", aldus Adenauer. KOPENHAGEN Koning Frederik de IX van Denemarken opende dinsdag de vierde internationale verkeerstechnische leergang in de burgerhal van het stadhuis te Kopenhagen. De zeshonderd deelnemers van vijf continenten aan de leergang, waarvan zestig uit Nederland, werden be- 21-oet door de Deense minister van open bare werken Kai Lindberg, waarna de voorzitter van de permanent samenwer kende Scandinavische verkeersbonden Erik von Frenkell zijn blijdschap uitsprak over de (op Nederlands initiatief) in vijf jaar gegroeide wereldwijde samenwer king van verkeerstechniek die zowel de belangen van de economiën als die van de veiligheid op de wegen dienen. Het eerste Congresonderwerp behelsde resultaten van verkeersanalyses uit diver se landen. Daaruit was door de Franse in specteur-generaal voor wegen en bruggen A. Schuhï een vergelijkende samenvatting gemaakt. De verkeersanalyse heeft een tweeledig doel, namelijk om de weg aan te passen aan de verkeersbehoefte ener zijds en anderzijds om de weg zo in te richten, dat met inachtneming van de grootste veiligheid en economie aan die behoefte tegemoet kan worden gekomen. Door meting van de verkeersdichtheid en enquêtering naar herkomst en bestemming van personen, goederen en voertuigen, tracht men een beeld te krijgen van de verkeersbehoefte en de toekomstige groei daarvan, mede op grond van uitbreiding van steden, woonkernen, industrievesti ging enzo'-oort. Om tot deze analyses te komen zijn di verse onderzoekingsmethoden gebruikt. De meeste methoden hebben tot hetzelfde, po sitieve resultaat geleid. Een bruikbare sleutel is gevonden om te meten, welke ca paciteit een stadsstraat, een grote ver keersweg of een autoweg moet hebben om aan de (toekomstige) verkeersbehoefte te beantwoorden, welke kunstwerken voor veiligheid en vlotte afwerking van het verkeer nodig zijn, hoe de weg moet wor den ingedeeld en welke speciale maat regelen voor de soorten verkeer moeten worden genomen Het woon-werk-verkeer in Nederland en Denemarken met fietsen en bromfietsen („knallerts" noemt men ze in Kopenhagen) stelt bijvoorbeeld andere eisen aan de weg, dan het vrachtvervoer tussen fabrieken, havens en spoorwegen. De verkeerstechnici hebben de diverse systemen van analyse nog eens bekeken. Van Nederlandse zijde heeft onder meer ir. M. 't Hart van publieke werken te Am sterdam aan de discussie. di>- met. lan taarnplaatjes en films verhelderd werd, deelgenomen. 9. Van de situatie in het Verre Oosten maakte de bondskanselier zich met een grapje af: „Het is erg belangrijk dat het weer thans slechter wordt, want, daardoor zijn er geen landingen mogelijk. Ik geloof dat alle partijen dat wel prettig vinden. Ik hoop dat het weer nog slechter wordt". 10. Adenauer ontweek positieve ant woorden over de Franse politiek in Afx'ika. Niemand uitsluiten De minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, zei aanvullend op de woorden van Adenauer nog, dat hij te Chaumont met zijn Franse collega, Couve de Murville, gesproken had zonder agen dapunten. „Wij hebben een „tour d'hori- zon" gemaakt en waren het eens over „al le besproken problemen". De Fransen, aldus verklaarde Von Brentano over de Europese politiek, doen mee. We gaan ge meenschappelijk verder. Er is bij De Gaulle, noch bij een andere leidende fi guur, iets te merken van een nationalisti sche passie. Met nadruk verklaarde Von Brentano dat er geen nieuwe organen tussen beide landen zullen worden geschapen. „Men kan toch, zei hij, in het geheel van het Europese multilaterale gesprek een bila teraal gesprek voeren. Wij willen niet ex clusief zijn, wij willen niemand uitslui ten". Kennelijk wilde hij hiermee moge lijke angst in Nedexdand, België, Luxem burg, Italië voor een Westduits-Frans on der-onsje wegnemen. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft de Fran se minister-president De Gaulle te Colom- bey-les-deux-Eglises uitgenodigd voor een bezoek aan Bonn, aldus verluidt in parle mentaire kringen te Bonn, mogelijk tegen het einde van dit jaar. De verklaring van Adenauer dat De Gaulle een gans andere figuur is dan men denkt en dat hij beslist geen nationalist is, heeft een zekere opluch ting te Bonn veroorzaakt. Men gelooft dat Adenauer en zijn minister van Buitenland se Zaken Von Brentano zijn teruggekeerd met de vaste overtuiging dat het Frank rijk van De Gaulle een goede partner zal zijn in de Europese gemeenschappen en dat het politieke heroptreden van de gene raal dus geen bedreiging vormt voor de Europese politiek. Men hecht ook veel waarde aan Adenauer's opmerking, dat wanneer het gesprek te Colombey-les- deux-Eglises slecht uitgevallen zou zijn, dit catastrofale gevolgen zou kunnen heb ben gehad, waaruit men opmaakt, dat er bij het treffen veel op het spel is gezet door beide regeringschefs. Volgens de Frankfurter Allgemeine Zei- tung is de bondskanselier niets meer wel kom dan een sterk en soliede Frankrijk, wanneer het maar een Europeesgezind Frankrijk is. Hij zou er thans van over tuigd zijn, dat het dat wordt. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat het Adenauer vrij koud laat of De Gaulle in Frankrijk min of meer autoritair zal optreden, met terzijdestelling van zekere democratische grondrechten, als hij er maar in slaagt zijn land een basis te geven, waarop een Europees samenspel mogelijk is. De uit gesproken welgezindheid die Adenauer na hun eerste ontmoeting voor De Gaulle heeft getoond, kan daar eveneens op wij zen. LITTLE ROCK (Reuter) Gouverneur Faubus van de Amerikaanse staat Arkan- sas heeft het tijdstip van een plaatselijke volksstemming over de vraag of scholen die uitsluitend voor blanken zijn bestemd ook voor negers opengesteld moeten wor den van 7 oktober tot 27 september ver vroegd. Waarnemers geloven, dat de gouverneur het besluit genomen heeft omdat hij zich onder druk gesteld gevoelt van de ouders van blanke leerlingen. Tot deze vier scholen behoort de centrale middelbare school, die de gouverneur heeft laten slui ten opdat geen negers kunnen worden toe gelaten, zoals het Oppei-ste Gerechtshof te Washington heeft bevolen. In zijn aankondiging van de vervroeging van de volksstemming hekelt Faubus het schoolbestuur van de centrale middelbare school te Little Rock vanwege het afge lasten van wedstrijden en andere club activiteiten buiten de schooluren. Faubus zegt, dat het schoolbestuur naar inte gratie sti-eeft, zoals het altijd gedaan heeft. Het schoolbestuur, aldus Faubus, gebruikt de kinderen in zijn eigen campagne tot het uitoefenen van druk in deze koude oorlog voor integx-atie. Aan een betoging voor een gesloten school in Little Rock hebben dinsdag tien jongens deelgenomen, die heen gingen toen de politie dit gelastte. Faubus heeft tegenover verslaggevers verklaax-d dat de regëring-Eisenhower weet dat het onwettig zou zijn weer troepen te gebruiken teneinde de rassenintegratie op de school te Little Rock te handhaven. NEWPORT (UPI) De Amerikaanse minister van Justitie Rogers, heeft na een onderhoud met president Eisenhower in diens buitenverblijf te Newport op een persconfei-entie verklaard, dat de mensen in Arkansas en Virginia de gevolgen van het sluiten van scholen om rassenintegra tie te verhinderen, beginnen te voelen. „Het lijkt onvoorstelbaar", zo zei hij, „dat een gemeenschap liever zijn scholen sluit dan zich onderwerpt aan de beslissingen van het hoogste gex-echt". Het departement van Justitie heeft nog niet besloten, welke wettelijke stap het nu zal nemen", zo deelde Rogers mee. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Op Gallische wijze - met twee han den uitgestoken - begroet premier De Gaulle van Frankrijk bondskanselier Adenauer van West-Duitsland op zijn landgoed te Colombey-les-deux-Egli ses, waar beide staatslieden tijdens het weekeinde hun eerste ontmoeting heb ben gehad. In parlementaire kring te Bonn verluidt dat Adenauer sympathie heeft opgevat voor De Gaxdle. die nog dit jaar een tegenbezoek aan Bonn zou brengen. Namens een tiental boeren, dat in het begin van de tweede wereldoorlog door de Duitsers van Schiphol is verjaagd, heeft mr. L. C. van der Tas te Amsterdam na vele besprekingen, o.a. met minister Staf, zich thans schriftelijk tot de regering ge wend teneinde voor de betrokken boex-en alsnog een aanvullende vergoeding te ver krijgen. Ir. C. Staf had tijdens de bezetting de leiding van het Bureau Ontx-uiming en van de daaruit voortgevloeide Stichting Lande lijke Bezettingsschade. De Duitse bezetters, die Schiphol voor militaire doeleinden wensten uit te breiden, lieten daartoe de boerenbedrijfjes naar de Wieringermeer verplaatsen en volgens de betrokken boeren werd hun daarbij door het Bureau Ont ruiming en later eveneens door de Stich ting Landelijke Bezettingsschade beloofd, dat zij na de vijandelijkheden hun gronden en bedrijven rondom Schiphol zouden terugkrijgen. Hiervan is niets gekomen. De verjaagde boeren hebben destijds wel een nieuw bedrijfje in de Wiex-ingermeer toegewezen gekregen en ontvingen boven dien in ettelijke gevallen een financiële tegemoetkoming, doch tien van hen wijzen er met nadruk op, dat zij er niettemin sterk op achteruit zijn gegaan. Nu de belofte van terugkeer naar Schiphol niet meer kan worden ingelost, eisen zij een aanvullende schadevergoeding. Wanneer hieraan van overheidswege geen gevolg wordt gegeven, dan overweegt de x-aads- man de Staat der Nederlanden te dag- vaax-den. LONDEN, (AFP) Volgens de politie ke medewerker van de „Daily Sketch'' vormt het Russische voorstel, om als voorrangspunt op de agenda van de UNO- Assemblee het vx-aagstuk van een staking der proefnemingen met kernwapens op te nemen, een inleiding tot een komende me dedeling van het Ki-emlin, dat de Sovjet- Unie bereid is de produktie van atoom- en waterstofbommen te staken. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO Hammarskjoeld, heeft aanbevolen dat indien een Russisch voorstel over het staken der kexmproeven op de agenda van de Assemblee komt, dit eerst door de politieke commissie wordt besproken. De Amerikanen waren enigs zins verbaasd over het Sovjet-voorstel, ge zien de Brits-Amerikaanse bereidverkla ring de px-oeven na volgende maand te staken. (UPI) In Washington wordt verwacht dat op'10 november ih Genève besprekin gen op technisch niveau tussen oost en west zullen beginnen over middelen om onverhoedse aanvallen door middel van kernwapens te voorkomen, indien een paar kleine geschilpunten uit de weg ge ruimd kunnen worden. BONN, (UPI) Het aantal doden van het ongeluk op de trandradbaan naar de Drachenfels is dinsdag tot zeventien ge stegen, doordat een 58-iarige Duitse vrouw aan haar verwondingen overleed. Acht passagiers waren op slag gedood, zes stierven koi-t na het ongeluk, en maandag overleden twee ernstig gewonden. He: aantal gewonden bleek niet 87 te zijn, zoals eerder gemeld is, maar 95 doordat acht mensen die van de plaats des onheils wa ren gevlucht en op eigen gelegenheid naar huis wéren gegaan, zich dinsdag bij zie kenhuizen meldden voor medische be handeling. De politie heeft vier man aan het werk gezet om een definitieve lijst van de slachtoffex-s op te stellen. Tot dusver was het moeilijk een overzicht te krijgen van doden en gewonden, omdat veel der ge wonden, verdeeld over een aantal zieken huizen, geen legitimaties bezaten. BAYONNE, NEW JERSEY, (UPI) De 63-jarige machinist van de trein, die drie op onveilig staande seinen heeft ge passeerd en daarna van een brug in de Ne- warkbaai gestort is, heeft naar men aan neemt tijdens de rit een hartaanval gekre- gen. Dit iS een conclusie, waartoe men bij de lijkschouwing gekomen is. De locomotief bevatte niet de appara tuur, welke een trein doet stoppen als de machinist plotseling onwel wordt. Een woordvoerder van de Jersey Centx-al Rail road zeide dat men deze apparatuur kon missen aangezien twee man de locomo tief bedienden. Deze tweede man, Peter Andrew, bevindt zich onder de vex-misten. Volgens de spoorwegmaatschappij moest Andrew in staat geweest zijn de trein te remmen als de machinist plotseling onwel was geraakt. Tot dusverre zijn 27 doden geborgen. Ex- zijn vermoedelijk nog zes vermisten. Alle wagons zijn nu uit de baai opgehaald. DAMASCUS (Reuter) Sabx-i el Assali, een der vice-presidenten der Verenigde Ax-abische Republiek, heeft te Damascus verklaard, dat de V.A.R. Isx-ael niet zal aanvallen, maar het niet zal dulden of rus tig zal blijven, indien Israel „een brug blijft voor de imperialistische bedreiging van de veiligheid van de Arabische lan den". „Wij zijn niet berèid een herhaling van de Palestijnse tragedie toe te staan", zo zei hij. De V.A.R. zal Israel niet erkennen geen enkele overeenkomst met dit land en zal tekenen. „Wij geloven, dat de tijd al leen x-eeds voldoende is om een staat te vernieligen. welks stichting in strijd is met de natuur der dingen en de logica van het internationale recht". TAIPEI-I (UPI) Twee nationalistische schepen, door Amerikaanse vlootecnheden geëscorteerd, hebben vandaag de commu nistische blokkade van Quemoy gebroken en zjjn er ondanks communistisch sper vuur in geslaagd hun ladingen te los sen, aldus bericht het nationalistische mi nisterie van Defensie. Het was de tweede keer binnen twee dagen, dat de blokkade met schepen werd doorbroken. Gisteren werden tijdens een korte pauze in het vuren 21 gewonde soldaten en drie journa listen per vliegtuig van de Quemoys ge ëvacueerd. De nationalistische regering heeft een censuur ingesteld op nieuws over de kusteilanden. Er zijn geen journa listen meer op de eilanden. Transport vliegtuigen werpen regelmatig voorraden af boven Klein-Quemoy, omdat het ver keer tussen de kusteilanden volkomen is ontwricht. (Reuter) Een onafgebroken stroom straaljagers, transportvliegtuigen en WASHINGTON (Reuter) —In de Ame rikaanse Democratische partij is een me ningsverschil aan de dag getreden over president Eisenhowers politiek in het Ver re Oosten. Vele invloedrijke Democraten hebben zich oezorgd en zelfs vijandig uit gelaten over Eisenhowers waarschuwing aan de Chinese communisten, dat er geen sprake kan zijn van een „Miinchen in het Verre Oosten. Oud-president Tru man daarentegen, doorgaans een van de felste bestrijders van Eisenhower, heeft zich onvoorwaardelijk achter diens waar schuwing geplaatst. In tegenstelling tot de beschuldigingen van Democratische zijde, dat de president de Verenigde Staten aan de rand van een ooi-log met communistisch China brengt, schiijft Truman in een artikel voor de „North Amex-ican News Alliance", dat Eisenhower geen andere keuze heeft dan aan de regering te Peking op elk mogelijk punt het hoofd te bieden. De ex-nst van het meningsverschil onder de Democx-aten blijkt uit het feit, dat Tru man en zijn vroegere minister van Bui tenlandse Zaken Acheson voor het eerst een tegengesteld standpunt hebben over een belangrijke kwestie van de buiten landse politiek. Voor de uitspx-aak van Truman had het er de schijn van, dat de Democratische kan didaten van de politiek in het Verre Oos ten een van de hoofdpunten in de huidi ge campagne voor de vex-kiezingen voor het Congres in november zouden maken. Het meningsverschil maakt de positie van de partij echter in hoge mate onzeker en kwetsbaar, aldus tekent Reuter hierbij aan. (UPI) „Niet Tsjang Kai Tsjek, maar het Amerikaanse volk dient de buitenland se politiek van de Verenigde Staten te be palen", aldus heeft senator Kennedy op een bijeenkomst van de Democratische partij verklaard. Kennedy betoogde geen voox-stander te zijn van een „München" en zei dat de Verenigde Staten Formosa. Japan, Zuid-Korea en de Philippijnen moe ten verdedigen. „Het Amerikaanse volk weet echter niet waarom ,we op de Que moy- en Matsoe-eilanden 'zitten". LONDEN. (UPI) Het IJslandse visse- rijinspecti'évaartuig „Thor" heeft getracht een enterploeg aan boord te brengen van de trawler „Red Lancer", die binnen de twaalf-mijlszone voor de kust van IJsland viste. Halverwege de actie kwamen twee Engelse fregatten en een trawler tussen beide, door op hoge vaart dicht langs de stilliggende „Thor" te varen. De enter- ploeg, waarvan enkele leden zich reeds op de Engelse trawler bevonden, is toen naar de „Thor" teruggekeerd en het schip is daarna weggevaren. AALESUND, (Reuter) Volgens schip pers, die in de Noox-se vissershaven Aale- sund zijn teruggekeerd, hebben Bx-itse trawlers moedwillig lijnen vernield, die door acht Noox-se boten waren uitgezet. Schipper Vestnes van de „Karl Aas", die maandagavond in Aalesund binnenliep, zei, dat twee Britse tx-awlers op 25 augustus door lijnen voeren op slechts 800 meter van zijn boot, die 80 km van de oostkust van IJsland verwijderd was. De trawlers di-eigden hem te rammen toen hij om schadevergoeding vx-oeg. Amerikaans personeel landt op Ameri kaanse liichtbases om de verdediging van Formosa tegen een mogelijke communis tische aanval te versterkexi, zo meldt een correspondent van Reuter. Iedere twee uur komt een F-104 aan in een reusachtig transporttoestel van het type C-124. De F-104 heet het snelste onderscheppings vliegtuig ter wereld te zyn en zou ook het hoogst kunnen vliegen. Correspondenten hebben dertien van deze toestellen op een vliegveld geteld. Het Amerikaanse oppex-bevel op Fox-- mosa heeft meegedeeld, dat het vliegdek- schip „Essex" zich bij de zevende vloot heeft gevoegd, waardoor het aantal vlieg dekschepen bij Formosa tot zes is gestegen. Vijf ervan hebben straaljagers en bom- menwei-pers aan boord en het zesde is toegerust voor de bestrijding van onder zeeboten. Zij kunnen tezamen vijfhonderd vliegtuigen de lucht in zenden. Algemeen neemt men aan, dat die zware aanvals- vliegdekschepen kernwapens aan boord hebben. Volgens Reuter is het bericht dat Amerikaanse kernwapens op Fox-mosa zijn aangekomen, bevestigd. MOSKOU (AFP) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft dinsdag in zijn vakantieverblijf te Jalta op de Kx-im de Chinese, ambassadeur, Lioe Hsiao, ont vangen. Het Sovjet-persbureau Tass, meldt, dat Kroesjtsjev en de ambassadeur een vriendschappelijk onderhoud hadden. Er werden geen verdere bijzonderheden gegeven. Radio-Peking heeft de Verenigde Staten beschuldigd van het „opvoeren van de militaire bedreiging en de atoomchantage tegen China". Het station noemt de Ameri kanen „oorlogsmaniakken". „De Ameri kaanse imperialisten maken van het Chi nese gebied Taiwan (Formosa) een basis voor geleide projectielen, die een bedrei ging van het Chinese vasteland en de vre de in het Vex-re Oosten vormt", aldus i-adio-Peking. Het semi-officiële commu nistische dagblad „Ta-King-Pao" schx-ijft. dat de Verenigde Staten proberen een oor log uit te lokken en dat de rede van Eisen hower over de Formosa-crisis een poging was om „het Chinese volk te intimideren". Volgens het blad „Kwangming" zijn de Chinezen „vastbesloten een aanval af te slaan". CAPE CANAVERAL, (UPI) Dinsdag middag heeft weer eens een Vanguard- raket het vertikt op te stijgen. Het zal echter mogelijk zijn met het zelfde exem plaar spoedig een nieuwe poging te doen een satelliet met een doorsnede van 32 centimeter in een baan om de aarde te bi-engen. De Vanguard, die tot dusver slechts bij één van de zes lanceerpogingen de ge wenste prestatie had geleverd spoot vlam men en rook vanuit zijn basis, nadat bij het aftellen der seconden „nul" bex-eikt was. Toen werden de motoren van de ra ket stopgezet. De raket is niet van de grond los gekomen. Ondanks berichten, dat in het Congres dx-uk zou worden uitgeoefend om de proe ven met de Vanguard te beëindigen, als de px'oef met deze raket niet zou slagen, heeft de marine bekendgemaakt, dat zij verwacht het Vanguard-program voort te zetten. Naar schatting 100 miljoen dollar van de 110 miljoen, die voor het Vanguard- project waren toegewezen, zijn uitgegeven. De raket van dinsdag droeg een satelliet, die volgens de marine van bijzondere be tekenis kan woi-den voor de weersvoor spellingen. Het plan was in het kader van het Geofysisch Jaar nog vijf Vanguards te lanceren, maar het is thans de grote vraag of het Congres verdere pogingen zal tolerex-en. POINT MUGU, (UPI) Van de Ameri kaanse onderzeeër „Grayback" is de eer ste „Regulus II" gelanceerd, een geleide i-aket met een reikwijdte van 1600 kilo meter, zo is door het ministerie van De fensie meegedeeld. De „Gx-ayback" kwam voor de kust van Californië op de Stille Oceaan aan de oppervlakte en schoot de „Regulus II" af in de richting van de lucht basis Edwards. Het was de bedoeling, dat het raket hier onder controle zou landen, maar dat mislukte in zoverre dat deze wèl na een reis van ruim driehonderd kilo meter op de juiste plaats aankwam, maar toen niet op de juiste wijze landde, om sloeg en uitbrandde. Opzet van de proef was, aldus de mede deling van het ministerie, de doelmatig heid te tonen van een nieuw systeem, na melijk het samengaan van een onderzee boot en een raket. WASHINGTON (UPI) Twee vooraan staande Amerikaanse ruimtevaartdeskun digen, dr. Homer E. Newell jr. en John W. Townsend jr., hebben tijdens een bezoek aan Rusland de indruk gekregen, dat de Sovjet-Unie bereid zou zijn tien keer zo veel mensen en geld voor de ruimtevaai"t beschikbaar te stellen als Amerika. Beiden waren slecht te spreken over de Russische weigering alle gegevens betref fende hun Spoetniks openbaar te maken. Zi] hebben de indruk, dat de Russische geleex-den deze wel zouden willen ver strekken aan de andere landen, die deel nemen aan het Inteimationaal Geofysisch Jaar, maar dat de regering het verboden heeft. Op de conferentie, die drie weken geleden in Moskou werd gehouden in het kader van het Intei-nationaal Geofysisch Jaar, namen de Russische geleerden een houding aan van „Vraag ons niet te veel", aldus Townsend. Volgens Townsend ontvangen de Russen hun meeste wetenschappelijke gegevens van de Spoetnik III op een andere golf lengte als de opgegeven 20 en 40 mega cycles. Townsend heeft dit ontdekt bij het bestuderen van een model van de Spoet nik III, dat in Moskou stond. Bijzonder terughoudend zijn de Russische geleerden, aldus Newell, wanneer het gegevens be treft, die ook maar enigszins van militaire betekenis zouden kunnen zijn. Newell is het hoofd van de afdeling dampkring en sterx-enfysica van het onder- zoeklaboratorium van de Amerikaanse marine. Townsend is zijn assistent op het gebied van raketten. DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su- bandi'io, heeft woensdag een felle, per soonlijke aanval gedaan op zijn Neder landse collega minister Luns, door te ver klaren, dat „de heer Luns zelf aansprake lijk zal worden gesteld voor het aan het Nederlandse volk toegebrachte leed". Minister Subandrio zeide dit in een com mentaar op een door de Nederlandse minister in New York gehouden pers- gesprek. waarin hij volgens de ontvangen berichten zou hebben gezegd, dat de be trekkingen tussen Indonesië en Neder land het laagste punt hebben bereikt sinds de inzet van de anti-Nederlandse campagne in december jongstleden. Minister Luns zou hebben verklaard, dat er geen vooruitzicht op verbetering bestaat, zolang Indonesië al zijn intex-nationale overeenkomsten met Nederland blijft schenden en zolang het niets doet om tot enigerlei regeling te komen over de gestolen Nederlandse eigendommen. Minister Subandrio zeide, dat Indonesië „geen haast heeft om de besprekingen met Nederland, waarover dan ook, te her openen, zolang Nederland zijn politiek met niet verandert". Minister Subandrio merkte op, dat mi nister Luns in zijn verklaring uitdrukkin gen had gebruikt, die „een minister van Buitenlandse Zaken onwaardig zijn". Hij voegde daar aan toe, dat minister Luns „berucht is om zijn verklaringen". Hij vervolgde: „Volk en regering van Indonesië hebben een behoorlijke mate van goede wil tegenover Nederland aan de dag gelegd" vanaf 1950, toen Nederland de soe- verneiniteit over de archipel aan Indonesië overdx-oeg,' tot aan 1957, toen de UNO voor de vierde maal een Indonesische reso lutie over westelijk Nieuw-Guinea ver wierp. „Dit is duidelijk gebleken in de sociale betrekkingen met de Nederlanders, alswel uit de behandeling door Indonesië van de Nederlandse belangen in dit land", aldus Subandrio. „De edelmoedigheid van het Indonesische volk is zonder weerga", zo zeide hij. „Indonesië zal voortgaan edel moedig te zijn tegenover Nederland, hoe wel in politiek opzicht de beide landen gewond. gewikkeld zijn in een ernstig conflict over westelijk Nieuw-Guinea". Minister Subandrio zette uiteen, dat „toen Indonesië een andere koers ging volgen in zijn strijd om westelijk Nieuw- Guinea, en maatregelen nam tot beveili ging van zijn belangen, dit niet is gedaan uit het verlangen om de belangen van de Nedei-landers in Indonesië te deren". „Als er iemand is, die aansprakelijk moet worden gesteld voor het aan het Nederlandse volk toegebrachte leed, dan moet dat minister Luns zelf zijn". Naar aanleiding van een opmerking van minister Luns, dat de Amerikaanse wapen leveranties aan Indonesië mogelijk ter sprake zullen komen tijdens het onderhoud met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, in de loop van deze maand, zeide minister Subandx-io, dat „in de tegenwoordige om standigheden het onmogelijk zou zijn, dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van Azië zou worden gebaseerd op de belan gen van westerse Europese landen als Nederland". NEW YORK (Reuter) De ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, de heer Philip Young, is met het schip „United States" te New Yox-k aangekomen. De heer Young zal in de V.S. op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken bespre kingen voeren die, naar hij mededeelde, onder meer zullen gaan over Indonesië en andere vraagstukken met betrekking tot Nedei'land en de V.S. Hedenmorgen is in het ziekenhuis te Boxtel overleden de heer C. A. Kerkhofs uit Boxtel. Toen hij zondag per bromfiets een voorrangsweg overstak, werd hij aan gereden door een personenauto. De gevol gen lieten zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, doch later traden complicaties op, welke de dood tot gevolg hadden. Het slachtoffer was 46 jaar en had een gezin met vier kinderen. Fen van <je kinderen, die achterop de bx-omfiets zat, werd licht

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9