7GU Boeke en Huidekoper moet dividend passeren CPanda en de protonplopper Nieuw accent op de vraag hoe de kapitaalmarkt ontwikkelen zal Bewolkt, maar droog weer Effecten -en Geldmarkt NAAIMACHINES De Zylpoort" W ereldnieuw5 Kou Gevat? Aandelenmarkt in New York en Amsterdam opnieuw hoger TiLets zo- goed. a£s 2 GEN. CRONJESTRAAT 2 Lichte daling indexcijfers groothandelsprijzen Uitloting Premielening Zuid-Holland 1957 Ford en vakbond sluiten nieuwe C.A.O. Staking van 98000 arbeiders was al begonnen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De Vrijhandelszone Minister Zijlstra naar EEG-overleg in Venetië Fantastisch lekker! Fa. P. Beaufort Aantal auto's in 1 jaar met vijf pet. gestegen Wereldtotaal thans ruim 108 miljoen wagens Loonsverhoging voor Britse mijnwerkers Russische rijst voor Indonesië De Nederlandse bedrijven in Indonesië Dividend Fokker 12 pet. (onveranderd Poldertoren in Emmeloord krijgt een carillon Nadelig saldo van ruim f 1 miljoen op deelnemingen en eigen exploitatie a DAM PO /set DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 Het is merkwaardig dat de staatsbegro ting dinsdag haar meest sprekende reac tie heeft gevonden in een lichte koersstij ging van de Nederlandse staatsfondsen. Een koersstijging van obligaties immers vindt doorgaans haar oorzaak in een ver ruiming van de kapitaalmarkt en een da ling van de rentestand, of althans in de verwachting dat deze verschijnselen zich binnenkort zullen voordoen. Het voorne men van de regering om het tekort op de begroting voor 1959 grotendeels door het sluiten van geldleningen te dekken kan echter moeilijk als een aanwijzing voor een daling van de rentestand worden be schouwd. Te minder, omdat ook de ge meenten. al zijn ze vooreerst door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan nieuw geld geholpen, in de naaste toekomst nog belangrijke bedragen zullen moeten opne- De vlottende schuld van de gemeenten is wel van ruim 2 miljard op het einde van 1957 tot ca. f Vit miljard gedaald, maar er bestaan bovendien nog grote fi nanciële verplichtingen en op consolidatie van de vlottende schuld zal derhalve voort durend het doel gericht moeten zijn. Tot dusver loopt het met de financiering van de staatsuitgaven nog tamelijk vlot, ook al is de rente voor daggeld van 2 tot 214 pet. verhoogd. Het Rijk heeft éénjaars schatkistpapier kunnen plaatsen tegen 3% pet., maar het tegen dat percentage aan geboden bedrag is niet groot geweest. Men zou hieruit kunnen concluderen dat de banken met het vastleggen van geld op wat langere termijn uitermate voorzich tig zijn en rekening houden met de moge lijkheid dat na verloop van tijd een hoge re rente kan worden bedongen. Aan de andere kant is het wel duidelijk dat de regering er op bedacht is de ren te zo laag mogelijk te houden, nu het in haar voornemen ligt eerlang met een vas te lening op de kapitaalmarkt een beroep te doen. Vandaar dat zij niet bereid was voor het jaarpapier een hoger disconto dan 3% pet. te betalen. Mogelijk ook heeft zij de staatsfondsenmarkt enige steun ver leend om te voorkomen dat de indiening van de begroting een koersdaling zou ver oorzaken. Hoe dit zij, tot dusver is die koersdaling achterwege gebleven, maar de vraag hoe geld- en kapitaalmarkt zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen heeft door de gewijzigde dekkingspolitiek van de regering ongetwijfeld een nieuw accent gekregen. De regering heeft met voldoe ning geconstateerd dat de besparingen in ons land weer toenemen, maar zich er toch ook wel rekenschap van gegeven dat de betrekkelijke ruimte op de kapitaal markt voor een goed deel het gevolg is van de verminderde investeringen bij het bedrijfsleven. In de toelichting op de be groting komt een grafiek voor, waaruit blijkt dat de afschrijvingen en de bespa ringen in 1956 1/ï miljard kleiner zijn ge weest dan de investeringen en dat 1957 in dat opzicht nog een overschrijding van 14 miljard heeft doen zien. Hier lag een van de oorzaken voor de krappe kapitaal markt en de stijgende rente. Voor het lo pende jaar worden de besparingen en de afschrijvingen echter 1 miljard groter geraamd dan de investeringen, tengevol ge waarvan dan ook de kapitaalmarkt is verruimd. Hoe de toestand zich in 1959 zal ontwik kelen hangt echter van verschillende fac toren af en niet het minst van de vraag in hoeverre in de naaste toekomst op een gunstige wending van de conjunctuur valt te rekenen. In de V.S. ziet men reeds het verschijnsel dat de nieuwe conjunctuurs opgang, welke de New Yorkse beurs blijkt te fascineren, met een stijging van de ren testand gepaard gaat. De meeste banken hebben nu het disconto van 1 3/4 tot 2 pet. verhoogd en het rentetarief voor eerste klas credieten van 3>/2 op 4 pet. gebracht. Het schijnt dat de Amerikaanse bedrijven weer moed vatten en bereid zijn hun ka pitaalsuitgaven te vergroten voor de ver- Advertentie FLANELLEN LAKENS Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft indexcijfers van groothandelsprijzen samengesteld per 31 juli 1958. Het alge meen indexcijfer daalde, vergeleken met ultimo juni, met 2 punten tot 138. Het indexcijfer van de voedingsmiddelen daalde met 7 punten van 119 tot 112. In de indices van grond- en hulpstoffen en van afgewerkte produkten kwam geen wijzi ging. Het indexcijfer van de plantaardige voe dingsmiddelen daalde met 17 punten, het geen bijna geheel aan het prijsverloop van aardappelen kan worden toegeschreven. Bij de dierlijke voedingsmiddelen kunnen ge ringe prijsstijgingen worden vermeld van varkens en eieren. In de overige posten waren de prijs wijzigingen van onbetekenende aard. Van de 2Vz percent premielening 1957 van Zuid-Holland 1957 zijn uitgeloot 120 obligaties, waarvan serie 8811 no. 10 met 100.000, serie 13255 no. 1 met 10.000, serie 3424 no. 4 met 5000, serie 6876 no. 3 en serie 12894 no. 4 elk met 2500. De volgende nummers zijn elk met 1000 uitgeloot: serie 17.727 no. 1, serie 16.700 no. 6, serie 3569 no. 8, serie 18.524 no. 4 en serie 12.894 no. 2. Uitgeloot met f 500 zijn: serie 18.884 no. 3, serie 17.727 no 3, serie 6876 no. 9, serie 11.626 no. 3 en serie 12.894 no. 8. De overige nummers der bovengenoemde series, alsmede de nummers van serie 8112 zijn elk aflosbaar met 125. De uitgelote obligaties zullen 1 november aflosbaar worden gesteld. betering en de vernieuwing van hun pro- duktieapparaat. Een stijgende geld- en ka pitaalmarkt in de V.S. laat uiteraard ook de markten in Europa niet onberoerd en ten onzent wordt in financiële kringen dan ook algemeen aangenomen dat de daling van de rentestand vooreerst tot een eind is gekomen en in de naaste toekomst al licht enige stijging valt te verwachten. Als inderdaad ook in ons land een eco nomisch herstel intreedt, zoals de rege ring meent te mogen verwachten, zou het wel eens kunnen zijn dat het beroep op de kapitaalmarkt door Rijk en Gemeenten samenvalt met een herleefde vraag naar kapitaal bij de bedrijven. Zou dan ter wil le van de gewenste economische expansie door het Rijk aan de bedrijven de voor rang worden gelaten, dan zullen de kapi taalbehoeften van het Rijk op korte ter- mijn moeten worden gefinancierd, waar aan het gevaar is verbonden dat. als de banken niet voldoende middelen voor de aankoop van schatkistpapier beschikbaar hebben, op de Nederlandsche Bank een beroep zal moeten worden gedaan, hetgeen een inflatoire financiering zou betekenen. De regering zal zeer zeker pogen dit te voorkomen, maar heeft tenslotte de ont wikkeling van de geld- en kapitaalmarkt niet in de hand. Zij kan alleen en op de dringende noodzaak daarvan is in de beschouwingen over de begroting van ver schillende kanten gewezen door een in krimping van de sterk uitgedijde staats zaken de kasbehoeften van het Rijk be perken, waardoor dan echter ten aanzien van lonen en prijzen nieuwe spanningen zullen ontstaan. Of men in de kringen van de Nederland se belegger met het oog daarop in de toe komst een nieuwe waardevermindering van de gulden verwacht, dan wel of men ten aanzien van het economisch herstel opti mistische verwachtingen koestert, wij we ten het niet. Een feit is echter dat de Ne derlandse aandelenmarkt, mede onder in vloed van de stijgende koersen in New York, haar vaste stemming handhaaft en het koerspeil van vele aandelen ook deze week weer is gestegen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De United Automobile Workers Union heeft woensdag een nieuw contract met de Ford Motor Company aanvaard. Daar mede is een staking voorkomen. De staking van de 98.000 arbeiders van Ford was reeds begonnen toen de door de vakbond gestelde limiet voor het uitbre ken van de staking,. 16 uur Nederlandse tyd, verstreken was, terwijl de onderhan- de lingen nog voortduurden. Het nieuwe contract heeft een looptijd van 3 jaar. Bijzonderheden zijn nog niet direct bekendgemaakt. De overeenstemming werd bereikt na ruim 40 uur onafgebroken onderhandelen. In totaal is 350 uur onderhandeld. Onderzoek kistkalveren Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft besloten een subsidie van 1250 te verstrekken aan het instituut voor veeteeltkun- dig onderzoek in Schoonoord, dat een onderzoek wil instellen naar de invloed van licht op de kleur van het vlees van kistkalveren. Hiervoor wil men gedurende een jaar proeven nemen met zes kalveren in een donkere en zes kalveren in een lichte ruimte. Het bestuur hechtte voorts zijn goedkeuring aan de oprichting van een instituut voor marktanalyse, destijds voorgesteld door mi nister Mansholt. Produktiecijfers De petroleumproduktie over de maand augus tus 1958 der Oost-Borneo Maatschappij bedroeg volgens berichten van de „Koninklijke" G300 kgt. De petroleumproduktie van januari tot en met augustus 1958 bedroeg 41.300 kgt. (v.j. 54.900 kgt.) De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, is Woensdagmiddag met het lijnvliegtuig der K.L.M. naar Ita lië vertrokken om in Venetië deel te nemen aan een conferentie van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Ministers van de zes E.E.G.-landen zullen zich daar beraden over hun gezamenlijke positie bij de komende onderhandelingen van de OEES over de vrijhandelszone, die in de tweede helft van oktober in Parijs beginnen en ten doel hebben, te komen tot, een ge meenschappelijke afschaffing van allerlei tarieven en andere economische belemme ringen. Behalve minister Zijlstra zal aan de E.E.G.rconferentie in Venetië ook deel nemen de staatssecretaris van Buitenland se Zaken. drs. E. H. van der Beugel, die als leider der Nederlandse delegatie zal optreden. Advertentie Kunt u een HEEL mooie Sherry werkelijk waarderen? Maak dan eens ken nis (en uw kennissen ook) met onze AMONTILLADO 7.50 per fles 99 Kinderhuisvest 47 - 51 Tel. 10717 Volgens het Amerikaanse ministerie van Handel is het aantal geregistreerde perso nenwagens, vrachtwagens en autobussen op de wereld met meer dan vijf procent gedurende 1957 gestegen. Op 1 januari van dit jaar waren gere gistreerd in totaal 108.012.260 wagens (102.289.385 op 1 januari 1957. Het ministerie schrijft deze stijging toe aan de verhoogde levensstandaard. Het verwacht dat het aantal geregistreerde wa gens, vooral wat personenauto's betreft, nog verder zal stijgen. Een andere belang rijke factor is de grotere produktie van kleinere Europese personenauto's, die ver kocht kunnen worden tegen prijzen die binnen het bereik zijn van de groepen met lagere inkomens. Het aantal geregistreerde bromfietsen is in 1957 van 13.048.351 gestegen tot 16.358.512. Van het totale aantal geregistreerde wa gens is 62 procent in de V.S. en 70 procent op het westelijk halfrond ingeschreven. Het aantal geregistreerde motorvoertui gen op het westelijk halfrond is echter niet zo sterk gestegen als in landen van Azië, Europa en Afrika. In de V.S. waren tot 1 januari 55.906.195 personenauto's, 10.960.814 vrachtwagens en 2.680.537 bussen geregistreerd. Deze cijfers waren voor: Europa 16.453.965 7.929.368 273.600 Azië 1.098.191 1.608.951 138.113 Australië en Oceanië 2.236.842 987.413 15.125 Afrika 1.435.630 609.563 23.410 De Britse Kolenraad heeft een voor waardelijke loonsverhoging aan 350.000 mijnwerkers aangeboden. De omvang van de verhoging zou circa zeven shilling (drie gulden vijftig) per week bedragen. De eis van de mijnwerkers is 15 tot 21 shilling per week, al naar gelang de be kwaamheid. Het tegenwoordige minimum loon is acht pond tien shilling (ongeveer 85 gulden) voor bovengrondse en negen pond tien shilling (ongeveer 95 gulden) voor ondergrondse werkkrachten. De Nationale Mijnwerkersbond zal zich donderdag over het aanbod uitspreken. Volgens een bericht in hel blad „Sin Po" zal Rusland 200.000 ton rijst verkopen aan Indonesië. Volgens het blad heeft minister Subandrio verklaard, dat deze rijsttrans- actie zal worden bekrachtigd door een overeenkomst, die aanstaande week zal worden getekend. De eerste partij zal spoe dig in Indonesië aankomen. Radio-Djakarta meldt dat 258 Neder landse ondernemingen in Indonesië nu of ficieel onder controle van de Indonesische autoriteiten zijn gesteld. 180 bedrijven zul len door de centrale regering worden be stuurd, de andere 78 door provinciale be sturen. Op de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Koninklijke Neder landse vliegtuigenfabriek Fokker zal dooi de directie worden voorgesteld, een divi dend van 12 procent (onv.) uit te keren. In de loop van 1959 zal een carillon worden geplaatst in de poldertoren, die thans in Emmeloord verrijst. Met de bouw van deze toren, die het centrale baken van de Noordoostpolder wordt en die tevens dienst zal doen als watertoren, is men tot een hoogte van 47 meter gevorderd. De totale hoogte wordt 63 meter. De vier wijzerplaten van het uurwerk in de poldertoren zullen op een na de grootste van Nederland zijn. Zij krijgen een door snede van 5V2 meter. De grootste wijzer platen van ons land bevinden zich op de elektrische centrale te Geertruidenberg (10 meter). De resultaten over 1957 van de Konink lijke Handelmaatschappij voorheen Boeke en Huidekoper n.v. te Groningen (hoofd kantoor te Haarlem) zijn voor de directie aanleiding, een voorstel omtrent dividend uitkering achterwege te laten. (Over 1956 werd een dividend van 14 percent in aan delen ten laste van de agioreserve uitge keerd). Wel zou de aanwezige dividend reserve ad. 160.000 een uitkering toe laten, maar gezien de liquiditeitspositie acht de directie het juister, het dividend te passeren. De inkomsten uit goederen daalden v n 1.569.283 tot f 786.630, di verse baten brachten op 86.349 52.780). Over 1957 wijst de winst- en verliesreke ning een verlies aan van f 1.089.598 (vorig jaar winstsaldo van 16.045). Beleidscrisis De jaarstukken geven mede een weer spiegeling van de ernstige beleidscrisis, waaraan de maatschappij in 1957 heeft blootgestaan. Verliezen, geleden op deel nemingen. alsmede een exploitatieverlies in de eigen maatschappij, maken het nood zakelijk, uit de aanwezige reserves te putten. Met het in de balans getoonde ver liescijfer zijn alle noodzakelijke rectifi caties verwerkt, aldus de directie in haar verslag. Herwaardering der activa Teneinde aandeelhouders een beter in zicht te verschaffen in de vermogenspo sitie stelt de directie voor, over te gaan tot herwaardering van daarvoor in aan merking komende activa. Daartoe zullen worden gebruikt de stille reserves, aan wezig in de onroerende goederen en deel nemingen. Tevens zal worden overgegaan tot herwaardering van het vervoermid- délenpark. De uit herwaardering verkre gen bedragen zullen worden toegevoegd aan de algemene reserve. Hierop zal in mindering worded gebracht het over 1957 geleden verlies op deelnemingen. Het is de bedoeling, eventuele winsten uit deel nemingen, totdat de kostprijs is bereikt, rechtstreeks op de algemene reserve bij te boeken. Over de gang van zaken in 1957 ver meldt het verslag, dat de omzet een da ling vertoonde tegenover 1956. De nog ver scherpte concurrentie deed de winstmar ges verder dalen. Maatregelen werden ge nomen om de exploitatiekosten zoveel mo gelijk te besnoeien. De organisatie is thans vrijwel aangepast aan de omzet- en winst mogelijkheden van het bedrijf. Waak zaamheid in deze blijft echter in elk op zicht geboden. Wederom vormden de verkopen van de produkten der International Harvester Company een belangrijk deel van de om zet. De verkoop van diverse dezer pro dukten gaat een steeds groter wordend deel van de omzet innemen. Deelnemingen Ondanks een sterk verhoogde omzet boekte de n.v. handelmaatschappij Satur- nus over 1957 een verlies. Voor het lopen de jaar zijn er goede verwachtingen, na dat reorganisaties hebben plaatsgevonden. De situaties bij de machinefabriek Bosch n.v. te Nijverdal noopte tot reorganisatie. De fabriek werd geplaatst onder leiding van de directie van de firma P. J. Zwee- gers en zonen te Geldrop, die ingrijpend heeft gereorganiseerd. De bezetting werd verminderd van 80 tot 35 man. Thans is de fabriek ruimschoots voorzien van or ders, die positieve resultaten beloven. Over 1957 toonden de bedrijfsresultaten van Bosch een aanzienlijk verlies. 43. Toen Professor Knutselma door de radio had gehoord, wat zijn proefneming met de Proton Plopper ten gevolge had, was hij de wanhoop nabij. „Aha! Wat ont zettend!" steunde hij. „Ik ben een genie ik wil erkenning hebbenen nu geven ze de eer aan die Minister Troost!" Maar Panda haalde zijn schouders op over deze uitbarsting van verdriet en zei op strenge toon: „Er is iets dat ik veel erger vind! Die arme mijnheer Troost zit nu onschuldig in de gevangenis! U moet hem gaan red den! U bent verplicht om naar de koning te gaan en daar alles eerlijk te zeggen!" Nog voordat de terneergeslagen geleerde kon antwoorden, trad Joris Goedbloed naar voren. Terwijl hij Panda met een eenvoudig gebaar het stilzwijgen oplegde, sprak hij: „Neen, driewerf neen! Hoe on ervaren is dit ventje toch. Kent het dan niet het spreekwoord der ouden: „mundus vol dopici", waaruit blijkt, dat de wereld wantrouwig is? Wanneer de Hooggeleerde Knutselma eenvoudig bij het paleis zou komen om de Koning alles te vertellen, dan zou hij niet worden geloofd. Men zal om bewijzen vragen! Niemand gelooft ooit in de beweringen van een geleerde!" „Aha! Hoe waar!" stemde de professor toe. „Daar heb ik altijd mee gesukkeld! „Welnu dan", ging Joris op vertrouwenwekkende toon voort, „om de u toekomende faam en eer te verwerven, hebt ge een beter en vooral fijnzinniger plan nodig dan wat ons klein makkertje daar voorstelde! Ik m.oge u er mee gelukwensen, hooggeleerde, dat ik toe vallig ter plaatse ben om. deze zaak voor u te regelen!" De uiterst teleurstellende resultat<Vi van de exportafdeling (verlies op exportzaken 264.185) gaven begin 1958 aanleiding tot het liquideren van de afdeling in haar be slaande vorm. De afdeling vond een be scheiden voortzetting in een samenwer king met de n.v. Insulaire Handelmaat schappij te Amsterdam. Het laat zich aan zien dat in 1958 de kosten ruimschoots dooi de baten zullen worden gedekt. De jaarvergadering is te Haarlem op donderdag 25 september. Het gewraakte directiebeleid De commissie van aandeelhouders, inge steld in de vergadering van 26 februari, heeft rapport uitgebracht door haar onder zoek naar het beleid van directie en com missarissen over de laatste jaren, dat uit liep op de schorsing en daarna het ontslag van de directeur, de heer G. A. A. A. Kalff. De commissie meent, dat geen beroep moet worden gedaan op de heer Kalff om in enigerlei functie bij de vennootschap terug te keren. Zij komt tot die slotsom op grond van de beoordeling van het beleid, dat deze bij Boeke voerde. Omtrent de jegens de heer Kalff gedane beschuldigingen in zake fraude acht de commissie zich niet competent, een definitieve mening te geven. Op grond van de gegevens welke haar ter beschikking werden gesteld heeft zij niet de overtuiging gekregen, dat deze beschuldigingen gegrond zijn. In onvoldoende mate werd het gehele beleid gekenmerkt door het betrachten van de voorgeschreven zuinigheid. Ook heeft de heer Kalff onvoldoende overleg ge pleegd met commissarissen, daarbij te zeer steunende op het bijzonder grote vertrou wen dat commissarissen in hem stelden De commissie wil echter niet voorbijzien aan de verdiensten die de heer Kalff voor Boëke heeft gehad. Zij meent echter, dat de schorsing van de heer Kalff en evenmin het daarna een feit geworden ontslag moreel gesproken de afsluiting behoort te zijn van de relatie van Boeke met de heer Kalff. De commissie meent dat hem de morele aanspraak toekomt van een salaris- uitkering tot 1 januari 1959. De commissie ziet geen termen aanwezig ten aanzien van de heer H. Lems anders te oordelen dan dat deze zijn taak als directeur van Boeke blijve vervullen. Zij zou het onbillijk achten de heer Lems aan dezelfde norm te onderwerpen als de heer Kalff. met wie hij de directie vormde. Gezien de korte tijd die de heer Lems nog aan Boeke verbonden was en het feit dat een taakverdeling was getroffen, waardoor de heer Lems slechts zijdelings bij voor noemde beleidsvoering betrokken was. De heer Lems, zo meent de directie, heeft capaciteiten die voor Boeke van vegl nut kunnen zijn. Wel acht de commissie het nodig dat op korte termijn wordt overge gaan tot versterking van de topleiding. Het college van commissarissen heeft zijn taak de laatste jaren, voorafgaande aan september 1957, te beperkt opgevat. In de periode daarna is de activiteit van het college geweest als mocht worden ver wacht. De commissie stelt voor twee nieuwe commissarissen te benoemen, zodat het college uit 5 personen gaat bestaan Zij meent tenslotte, dat de accountant der vennootschap geen verwijt treft. De com missie bestond uit de heren G. E. van der Werff, voorzitter; A. F. L. Gregory en mr. F. C. Vorstman. Betrekking. Een Zuidafrikaanse firma die Westduitse keukenfornuizen verkoopt, heeft Peter Townsend de betrekking van publiciteitschef aangeboden, op een jaarsalaris van 120.000 gulden. Twintigste. In het ziekenhuis van Hirosji- ma is een 43-jarige vrouw aan de gevol gen van de atoombomaanval van 1945 overleden. Zij was de twintigste die dit jaar aan de gevolgen van kernstraling overleed. Maffia. De Siciliaanse politie heeft vijftien Maffialeden gearresteerd, die de hand hebben gehad in een twaalftal moor den, welke sedert februari van dit jaar nabij Palermo zijn gepleegd. Rivaliteit tussen Maffialeiders was de drijfveer. Ontslag? De New York Times bericht dat het ontslag van Eisenhowers medewer ker, Sherman Adams, op handen is. Het blad zegt dit van een Republikeins Con greslid vernomen te hebben. Juist. De minister van Binnenlandse Za ken van de Westduitse deelstaat Noord- rijnland-Westfalen heeft beslist dat agent Hahlbohm juist heeft gehandeld toen hij de auto van de minister van De fensie Strauss in Bonn een stopteken gaf. Tegen de agent zullen geen disciplinai re maatregelen worden genomen, zo als Strauss had verzocht. Geen bezwaar. Het monument dat na de oorlog werd opgericht op de „Victorie heuvel" bij Lüneburg, waar Montgome ry op 4 mei 1945 de totale overgave van de Duitsers aanvaardde, kan overge bracht worden naar de Britse militaire academie te Sandhurst. De Westduitse regering heeft er geen bezwaar tegen. Reusachtig. In Cairo wordt vandaag een reusachtig feest gegeven ter viering van de bruiloft van Emir Mohammed, een zoon van kroonprins Faisal van Saoedi- Arabië en Moena.een dochter van Azzam Pasja van Egypte. Op het menu voor de tweeduizend gasten staan onder meer duizend geroosterde lammeren en ton nen fruit die uit Saoedi-Arabië zijn aan gevoerd. Niets veranderd. Blijkens een rapport dat een parlementaire commissie van toe zicht had het Britse ministerie van De fensie in 1939 111 ambtenaren nodig voor het beheer van de gronden die eigendom zijn van het ministerie. Hoe wel er in het grondbezit van het ministe rie niets veranderd is bedraagt de sterk te van het personeel thans duizend man. Afrikaans. De premier van Zuid-Afrika, dr. Verwoerd, heeft in zijn functie van minister van Naturellenzaken in het parlement te Kaapstad verklaard geen vragen te zullen beantwoorden waarin het woord „Afrikaan" voorkomt. „Afri kanen" wordt gebruikt door hen die van oordeel zijn dat Afrika aan de zwarten behoort. Winter. De eerste sneeuw van het nieuwe winterseizoen is woensdag gevallen in de bergstreek bij Kiruna in Noord-Zwe den. De pieken van de Kebnekajse en de Abisko zijn nu met sneeuw bedekt. Langs de spoorlijn tussen Kriuna en Nar vik steken nog bloemen boven de sneeuw uit. Janplezier. Het „parlement" van het Britse kanaaleiland Sark maakt zich er ongerust over dat de 24 landbouwtrac- tors van hot eiland veelvuldig door va kantiegangers worden gebx-uikt om er rondritten op te maken langs de café's op hét eiland, waar personenauto's ver boden zijn. Zulke rondritten ontaarden dikwijls in janpleziertochten en het par lement van Sark is, blijkens een wets voorstel, nu van plan om tussen tien uur 's avonds en zes uur 's ochtends een rij verbod in te stellen voor de landbouw- tractors. Meer. Voor radio-Moskou heeft de Russi sche minister voor het hoger onder wijs, Eljoetin, verklaard dat dit semes ter 2,1 miljoen studenten zullen worden ingeschreven bij middelbare scholen en universiteiten in Rusland, viermaal zo veel als in Groot-Brittannië, Frankrijk of Italië. Nochtans, aldus de minister, moeten er meer studenten komen, want de Russische economie en wetenschap hebben behoefte aan meer afgestudeer de krachten. Slaapziekte. T:i Japan, Zuid-Korea en de Filippijnen zijn tot dusver volgens onof ficiële schatting 2374 personen aan slaap ziekte overleden. De epidemie heeft in Zuid-Korea en in Japan 9788 ziektege vallen veroorzaakt. Men vreest dat de epidemie naar de Filippijnen zal over slaan. In Manilla zijn de vorige week vier personen aan slaapziekte overle den. Advertentie Het hogedrukgebied boven Scandina vië, dat ook in de hogere luchtlagen goed ontwikkeld is, blijft het weer in onze om geving beheersen. Een zwakke nooi-doos- telijke wind voert daarbij lucht aan uit Noord-Duitsland. Deze lucht is tamelijk vochtig zodat zich in de nacht van woens dag op donderdag in de zuidelijke provin cies en in het midden van het land mist Twente en laaghangende bewolking ontwikkelde. De depressieactiviteit op de oceaan con centreert zich rond een diepe IJslandde- pressie. De fronten van de randstoringen zijn tot de Britse eilanden doorgedrongen, maar een verdere verplaatsing naar het oosten wordt door het hogedrukgebied verhinderd. Het rustige weer zal daarom ook de komende 24 uur voortduren. WËKKK 1"OKTEN Vrijdag 19 september Zon op 6.20 uur, onder 18.48 uur Maan op 13.43 uur, onder 22.36 uur. Maanstanden 20 sept. 4.17 uur eerste kwartier. 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 19 september Hoog water 7.38 en 20.05 uur. Laag water 3.19 en 15.35 uur. Het hoog en aag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vi-oeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten- land maxima van giste- g) ren. Binnenland: heden e, 2g 7 uur. Neerslag, laatste E 0) c %2 24 uur. 2 Den Helder licht bew 0 13 0.4 Ypenburg geheel bew ono 14 0,1 Vlissingen mist no 13 0 Eelde licht bew O 11 0,6 Twente geheel bew no 12 0,3 De Bilt mist ono 11 0 Eindhoven geheel bew nno 13 0 Vlv. Z.-Limb dichte mist windst. 12 0,1 Helsinki geheel bew w 13 0 Stockholm zwaar bew. windst. 13 0 Oslo geheel bew zo 18 0 Kopenhagen zwaar bew ono 17 0 Aberdeen zwaar bew zzo 17 0 Londen mist windst. 21 0 Amsterdam gpheel bew. ono 19 0 Brussel mist windst. 20 0,1 Luxemburg zwaar bew n 18 0 Parijs mist. windst. 19 0 Bordeaux mist windst. 23 0 Grenoble geheel bew. nw 20 0,1 Nice half bew. nnw 24 0 Berlijn geheel bew ono 16 0,6 Frankfort geheel bew O 20 0 München moti-egen n 18 10 Zürich motregen wnw 18 1 Genève motregen windst 20 0,1 Locarno zwaar bew. windst. 20 16 Wenen zwaar bew. windst. 21 0,3 Innsbi-uck regen windst. 22 12 Rome licht bew. windst. 27 0 Ajaccio zwaar bew nno 27 0 Madrid onbewolkt windst. 27 0 Algiers licht bew. zw 30 0,1

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2