LOCKHEED-DIRECTIE: OVER TIEN JAAR SUPERSONISCHE LIJNVLIEGTUIGEN ZenHJJf, Douglas: niemand wacht erop CAVA SEUL Mode HENSEN „Problemen nog lang niet opgelost" Financiering geen groot probleem: operationele kosten lager en grotere intensiteit MONTY COATS geneesmiddel Twee jaar geëist wegens overval op apotheker Onderzoek naar splijtbaar materiaal op Nieuw Guinea Twee jongens stalen twintig bromfietsen Prins Bernhard en oudste twee prinsessen naar een filmvoorstelling Afscheidscollege van prof. dr. H. J. M. Weve GARAGE DEN HOUT f 37.50 Eerste divisie moet op 1 februari gereed zijn Motor met zijspan over de kop Juridische strijd over bestuursvorm van zuivelfabriek DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 „Ik kan mij voorstellen, dat luchtvaart maatschappijen ongerust worden bij het vernemen van berichten, dat over drie jaar een prototype van een supersonisch verkeersvliegtuig gereed kan zijn. Zij hebben kort geleden een grote vloot van schroefturbine- en/of straalvliegtuigen aangeschaft of besteld. Over tien jaar zullen de supersonische vliegtuigen van de produktielijn komen, maar ik ben er vast van overtuigd, dat tegen die tijd het vraagstuk der investeringen door de maatschappijen zal zijn opgelost." Dit verklaarde de heer Hall L. Ilibbard, een der vice-presidenten van de Lockheed- fabrieken te Burbank in de Amerikaanse staat Californië, tevens hoofd van het wetenschappelijk bureau van deze vlieg tuigfabriek, in een onderhoud met een A.N.P.-verslaggever, waarbij hij zijn visie gaf op de economische en financiële pro blemen, die aan de bouw en de aan schaffing van supersone verkeersvlieg tuigen vastzitten. „Hoewel het luchtverkeer sterk toe neemt zal de vloot kwantitatief niet met een naar verhouding zelfde percentage behoeven te worden vergroot, omdat het supersonische toestel wat de frequentie betreft, intensiever zal worden gebruikt, dan het huidige straalvliegtuig. Boven dien heeft diepgaande studie ons geleerd, dat verwacht mag worden, dat de opera tionele kosten voor transatlantische vluchten met supersonische toestellen la ger liggen dan die van de verkeersvlieg tuigen met straalmotoren enzovoort, en een stuk lager zelfs dan de modernste machines met zuigermotoren. En wat de intensiteit betreft: Eén supersonisch vliegtuig zal in een etmaal bijvoorbeeld vier maal de vlucht Amsterdam-New York over de oceaan kunnen maken. Voor een gelijk aantal passagiers heeft men daar op het ogenblik drie of vier toestellen voor nodig. Dan mag een luchtvaartmaat schappij in een supersonisch toestel ook een hoger aanschaffingsbedrag inves teren". „Het is onze taak", aldus Hall Hibbard. „om eventuele nervositeit over plannen voor de bouw van nieuwe typen vlieg tuigen bij de luchtvaartmaatschappijen weg te nemen. Lockheed stelt zich voor over enkele maanden dit onderwerp ook met de directie van de K.L.M. aan te snijden". Hij wenste zich niet uit te laten over de bedragen, die nodig zijn voor ontwikke ling en constructie, evenmin details te verstrekken over het aantal motoren in het ontwerp van Lockheed voor een super sonisch toestel, nóch over de te gebruiken brandstof. Maar de volgende details ver strekte hij. De tekening voor een supersonisch vliegtuig ligt bij Lockheed geheel gereed. Zonder steun van de Amerikaanse re gering, in dit geval van militaire zijde, zal het niet mogelijk zijn een prototype te bouwen en tevens gedurende enkele jaren uitgebreide proeven ermee te nemen, hetgeen noodzakelijk is vóór het begin van een serieproduktie. De strijd om fi nanciële steun gaat tussen Douglas, Gene ral Dynamics (de moedermaatschappij van Convair), Boeing en Lockheed. Alle vier fabrieken zijn met een project bezig. Lockheed heeft reeds grote ervaring op gedaan met. de straaljager „Starfighter 104", die een snelheid kan ontwikkelen •'an twee maal die van het geluid. Ook vit de fabriek belangrijke gegevens uit aar speciale afdeling voor geleide pro- '^ctielen. De straalmotoren voor supersonische •nelheden zijn er reeds. Pratt en Whitney aten ze draaien. General Electric even- ens en in Engeland Rolls-Royce. Met 'eze motoren kan een toestel een snelheid ereiken van mach 3, .dat wil zeggen van mgeveer 3000 kilometer per uur (1 mach 's de verhouding van de snelheid van het ••liegtuig ten aan-ien van de snelheid van het geluid no de hoogte, waar het toestel zich bevindt). Met een dergelijke snelheid kan de af stand Amsterdam-New York worden af gelegd in iets meer dan anderhalf uur. Stel dat de passagier om tien uur des mor gens van Schiphol weggaat, dan is hij 11.45 uur Nederlandse tijd op het vlieg veld Idlewild van New York. Het tijds verschil in aanmerking genomen staan de klokken on het New Yorkse vliegveld dan nas oo 6.45 uur. In verband met de korte duur van dn transatian+,'scb:e vlucht krijgt de bemanning r^eds bü h°t vertrek on ^chinhol de endmgsinstructies voor New York en omgekeerd. Geen mammouths De kruishoogte van het supersonische toestel zal ongeveer 22.000 meter zijn, aan zienlijk hoger dan van de verkeersvlieg tuigen met straalmotoren, die binnenkort, in gebruik zullen worden genomen. De supersonische vliegtuigen krijgen eigen 'uchtwegen. Het toestel wordt gebouwd voor een scherpe stijging na de start en een steile daling. Het ziet er naar uit, dat de luchtreiziger pas uit zijn stoel zal mo gen komen („riemen los") als de machine de kruishoogte heeft bereikt. Het ontwerp van Lockheed heeft een accommodatie voor 80 personen. Mammouth-vliegtuig voor 200 passagiers vergen naar de me ning van Lockheed, veel te veel tijd om le worden afgehandeld. En tijd bij super- •onische toestellen is winst. De vlucht tuurt immers slechts kort. Bovendien kan loor de hogere frequentie in de dienst regeling een evengroot aantal passagiers worden vervoerd als in zeer grote toe stellen. De kosten zijn lager en men kan opstijgen van en landen op vliegvelden, die thans in gebruik zijn. Bij snelheden van 3000 km per uur treden zeer hoge tempe raturen op. De wrijving met de lucht zal de temperatuur op sommige delen van het toestel doen stijgen tot 300 graden Celsius. Aluminium-alliages, zoals ze tegenwoordig worden toegepast, kunnen niet voor de bouw van een supersonisch toestel worden gebruikt. Men mag aan nemen, dat het een staal-alliage wordt. Indien financiële steun wordt verstrekt, zal Lockheed in het voorjaar van 1959 be ginnen met de bouw van een prototype, in drie jaar kan dit gereed zijn. Voor jaar 1962 zal een aanvang worden ge maakt met de proefvluchten, welke zeker twee jaar in beslag zullen nemen. In 1965 zal door Lockheed worden beslist, of men tot de serieproduktie ovei-gaat. Eind 1967 en begin 1968 zullen de eerste seriepro- dukten van deze Amerikaanse vlieg- tuigenfabriek van de lijn kunnen komen en ter beschikking staan van de lucht vaartmaatschappijen. Het is dus een tien jarenplan. De stormachtige ontwikkeling, die de straalmotor en de raketmotor aan vlieg tuigtechniek geven, stelt vele lucht- vaartmaalschappyen voor enorme pro blemen. Zy zijn het namelijk, die een keuze zullen moeten doen met alle risi co's vandien. Moet men nu reeds wed den op de supersonische vliegtuigen, die met het dubbele of driedubbele van de geluidssnelheid op tientallen kilome ters hoogte tussen continenten zullen heen en weer flitsen (overigens tot nu toe alleen op papier) of moet men, zo als de KLM-directie, ervan uitgaan, dat de luchtreiziger voor de eerstvolgende tien jaar een snelheid van negenhonderd kilometer per uur nog meer dan genoeg vindt en zelfs liever heeft dan een paar keer de geluidssnelheid voor een wie weet hoeveel hogere prijs want de astronomische kosten zullen daar toch min of meer in verdisconteerd moeten worden. Een verslaggever van het ANP heeft zich over de te verwachten ontwikkeling laten voorlichten bij de directies van de Douglas- en de Lockheed fabrieken en geeft hierby de lang niet overeenkom stige visies der beide fabrieksdirecties weer. Dojiglas en Lockheed zijn de twee grote leveranciers van de K.L.M. Bij deze twee fabrieken heeft de K.L.M. ook haar keuze voor de nabije toekomst: gemaakt. Zij bestelde bij Douglas voor het eind van dit, decennium acht Hoestellen van het type D.C.-ft, het imponerende straalpassagiersvliegtuig, dat men zich hier boven voor een proefvlucht van de grond ziet verheffen en bij Lockheed twaalf toestellen van het turbo-proptype „Electra", dat men op de foto onder ziet landen. V:' Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten Twee jaar gevangenisstraf en voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de rege ring heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 24-jarige kunstschilder B. W. G. uit Am sterdam, die onlangs met twee kornuiten een roofoverval heeft gepleegd op een apotheker aan de Kamerlingh Onnesweg in Hilversum. De beide andere overvallers zijn reeds door de rechtbank veroordeeld: de 26-jarige B. K. uit Haarlem tot 2V2 jaar gevangenisstraf en de 23-jarige fotograaf A. B. K. uit Amsterdam tot eenzelfde straf. De zaak tegen de kunstschilder was aangehouden, om een nieuw psychiatrisch rapport over hem te doen uitbrengen. In de nacht van 18 op 19 januari was het drietal in een gehuurde auto naar Hilver sum gereden, waar de oudste der drie ver dachten de apotheker uit zijn bed belde op de wat afgelegen Kamerlingh Onnesweg. Hij kocht wat zuiveringszout en enkele slaaptabletten. Bij het uitlaten van zijn „klant" keek de apotheker plotseling in de loop van een revolver, die de fotograaf hem voorhield. De apotheker sprong ech ter onverschrokken naar buiten en riep om hulp. De kunstschilder schrok zo, dat hij het op een lopen zette, achtervolgd door de apotheker. De achtergebleven fotograaf loste enkele schoten in de lucht en ook de angstig voortrennende kunstschilder vuur de over zijn schouder met zijn van een Amerikaanse militair gekochte dienst pistool in de richting van zijn achtervolger. De kogel verbrijzelde een etalageruit. Het drietal wist in de auto te ontkomen, maar is na langdurig speurwerk door de recher che gearresteerd. De kunstschilder gaf voor de rechtbank deze feiten toe. Het tweede psychiatrisch rapport, over hem uitgebracht, vermelde dat hij verminderd toerekeningsvatbaar was. Hiermee rekening houdende kwam de officier tot zijn eis. De raadsman, mr. P. J. Witteman sr. achtte de eis niet in overeenstemming met het advies van de psychiater. Hij vroeg de rechtbank de jongeman een groter voor waardelijk deel van de straf op te leggen De rechtbank zal op 1 oktober vonnis wijzen. In 1959 zal een begin worden .gemaakt met een economisch-geologisch onderzoek in Nederlands Nieuw-Guinea, waarbij bij zondere aandacht zal worden gewijd aan het eventueel voorkomen van nucleair be langrijke delfstoffen. Minister Helders deelt in de toelichting op zijn begroting voor 1959 nog mede, dat het onderzoek van Nederland uit zal wor den geleid, daar in Nieuw-Guinea de no dige faciliteiten ontbreken en de mede werking van wetenschappelijke instellin gen in ons land onontbeerlijk is. De uit voering zal worden opgedragen aan een in Nederland te vestigen stichting. Er is reeds begonnen met de geologische lucht fotoverkenning, omdat de resultaten hier van van belang zijn voor het bepalen van de gebieden, waarop het onderzoek zich zal richten. Geologen, een mineraloog en een fysico-chemicus zullen in 1959 in Nieuw-Guine een oriënterend onderzoek instellen. Minister Helders verwacht, dat in 1960 het programma voor het onderzoek volledig in uitvoering zal zijn. In Rotterdam zijn een 17-jarige leerling- schilder en een 16-.iarige leerling-timmer man aangehouden die de laatste drie maan den niet minder dan twintig bromfietsen in Rotterdam en Den Haag hadden ge stolen. Zij deden dat voornamelijk bij bioscopen. Een slot was geen beletsel voor de dieven. Dat hadden zij in een wip ge opend. Zagen ze ergens een mooiere brom fiets staan, dan zetten zij de eerder ge- stolene neer en reden op de nieuwe buit verder. Zo toerden zij ook naar Den Haag, waar zij de Rotterdamse exemplaren neer zetten, om op Haagse terug te rijden. Zij gaven ook bromfietsen weg aan twee leef tijdgenoten. die nu zijn aangehouden we gens heling. Alle bromfietsen konden worden achter haald. De jongens zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Het ligt in het voornemen, dat Prins Bernhard, die de koninklijke galavoorstel ling ter viering van het 40-jarig bestaan van de Nederlandse Bioscoop Bond op 2 oktober in het City theater te Amsterdam zal bijwonen, vergezeld zal worden door de Prinsessen Beatrix en Irene. Zoals bekend zal het programma bestaan uit de film „Indiscreet" met Ingrid Berg man en de Nederlandse films „Prijs der zee" van Herman van der Horst en „Metrographic" van Marten Toonder n.v. tevens is aan het programma toegevoegd de nieuwste creatie van Joop Geesink's Dollywood „Story with a beard". De opbrengst van deze voorstelling is zoals eerder gemeld geheel bestemd voor het Prins Bernhardfonds. In het auditorium van de rijksunivers - teit te Utrecht heeft prof. dr. H. J. M. Weve een afscheidscollege gegeven. Prof. Weve, die hoogleraar is in de oogheel kunde aan de universiteit, hield een rede over „Een halve eeuw oogheelkunde". Na afloop van de rede spraken de pre sident-curator, de rector-magnificus, de voorzitter van de faculteit der genees kunde, de president van de medische facul teitsvereniging, en de opvolger van de scheidende hoogleraar, prof. Weve voor de lijdende mensheid en roemden hem als een man van grote activiteit, ijver en nauwgezetheid. Prof. Ten Doesschate overhandigde de scheidende hoogleraar een boek met de handtekeningen van leerlingen, patiënten, familieleden en vrienden, die bijgedragen hebben aan een door de beeldhouwer Mari Andriessen te vervaardigen bronzen buste van prof. Weve. Advertentie RENAULT FREGATE TRANSFLUIDE SLECHTS STUREN EN GASGEVEN Probeert u het eens. geheel vrijblijvend TEL. 12138 en 15056 Advertentie zware duffel waterdicht 100 °/o wol leeftijd 8 jaar PAARLAARSTEEG 1 Een der belangrijkste onderdelen van het legerplan 1960 is de vorming van de tweede parate divisie, genaamd de eerste divisie „7 december". Nadat in het najaar van 1957 de commandant, generaal-majoor A. V. van de Wall Bake, zijn staf had ge vormd, werden in het afgelopen voorjaar de eerste troepenonderdelen onder zijn bevel gesteld. Thans worden geleidelijk al die onderdelen opgebouwd, die in het voor jaar van 1959 tot een volledige divisie zullen zijn samengevoegd. Veel waarde wordt toegekend aan mo biliteit, een flexibele bevelvoering en een flexibel verbindingsapparaat, alsmede aan het aankweken van zelfstandigheid bij de ondercommandanten. In plaats van het oude systeem van veldtelefoons met kilo meterslange telefoonleidingen wordt thans gebruik gemaakt van straalzenders voor afstanden tot ongeveer 60 kilometer, die het uitleggen van kabels overbodig maken. In het plan voor twee parate divisies zal de vierde divisie de onderdelen op de noordelijke Veluwe omvatten en de eerste divisie „7 december" de zuiderlijker ge legen onderdelen. Volgens de nieuwe or ganisatie zal elke divisie over zeven in- fanteriebataljons beschikken. De nieuwe divisie beschikt in haar hui dige vorm reeds over een aantal normale onderdelen, die van de vierde divisie en het legerkorps zijn overgenomen. Op 1 fe bruari dienen alle onderdelen gereed te zijn. Hun sterkte zal dan ongeveer 12.000 man bedragen. De huidige sterkte be draagt rond 10.000 man. De overgang van één naar twee parate divisies maakt het noodzakelijk dat men over meer oefenruimte de beschikking krijgt, voornamelijk voor de infanterie. Er wordt daarom gezocht naar een mogelijk heid de oefenterreinen in het buitenland nog uit te breiden. In Duitsland evenwel maakt het steeds groeiende Duitse leger steeds meer aanspraken op oefenterreinen in het eigen land, zodat de kansen daar gering zijn. De bestuurder van een motor met zij span, de heer G. J. van R. uit Haarlem, is gistermorgen omstreeks zeven uur op de Wenkebachstraat in Velsen-Noord in bot sing gekomen met een voor hem rijdende auto. die plotseling langzamer ging rijden om een passagier te laten instappen. De heer Van R. sloeg met zijn motor over de kop en liep schaafwonden en een hersenschudding op. Hij werd ter verple ging in het Rode Kruisziekenhuis te Be verwijk opgenomen- Voor de rechtbank in Almelo is een ju ridische strijd gevoerd over de n.v. zuivel fabriek „Sailand" te Hardenberg. Namens 424 aandeelhouedrs van deze n.v. heeft mr. H. J. Ewoudt Vermeulen uit Arnhem gepleit voor de nietigverklaring van het in een buitengewone vergadering van aandeelhouders op 21 februari 1957 genomen besluit tot statutenwijziging. Deze statutenwijziging hield in de omzetting van de n.v. in de coöperatieve vorm, zij het met de concessie van het bestuur aan de tegenstanders, dat de n.v. de exploita tie van de fabriek houdt, terwijl daarnaast een op te richten coöperatieve vereniging via aandelen van haar leden zal optreden als aandeelhouder van de n.v. Mr. Ewoudt Vermeulen voerde aan, d3t er een goede verstandhouding bestond tussen de aandeelhouders-melkleveranciers en het bestuur, totdat in 1951 het bestuurs voorstel kwam om de n.v. om te zetten in een coöperatieve vereniging. De n.v. heeft daarna tal van verplichtingen op zich ge nomen, waaraan slechts met moeite kon worden voldaan, onder andere door in houding van een deel van de melkgelden. Door het bestuur werden verbintenissen aangegaan, die niet door de statuten wer den gedekt. Deze en andere onjuiste han delingen van het bestuur deden het aantal tegenstanders snel toenemen tot 424 aan deelhouders en onder-aandeelhouders, die tezamen jaarlijks vijf miljoen kilogram melk aan de fabriek leveren. Aan de besluitvorming is meegewerkt op een manier, die strijdig is met de' sta tuten. Het punt statutenwijziging is for meel niet aan de orde geweest en slechts aan voorstemmers werd bij de discussies het woord verleend. De uitslag van de stemming werd niet ter vergadering be kendgemaakt. Namens de n.v. Sailand betoogde mr. D. Sanders uit Zwolle, dat er geen rechts grond is om de statutenwijziging ongeldig te doen verklaren. In 1951 was reeds door de vergadering aan het bestuur machti ging verleend tot de omzetting van de n.v. in een coöperatieve vorm. Hij was van oordeel, dat de zogenaamde anti-coopera- tieven zijn opgehitst door kringen uit han del en industrie. Hij ontkende, dat er on rechtmatig druk op de tegenstanders was uitgeoefend. De rechtbank zal over zes weken vonnis wijzen. Nieuw raadhuis. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Struycken, heeft het nieuwe raadhuis en dorpshuis van Zuidlaren, de gerestaureerde havezathe „Laarwoud" geopend. In zijn rede zei mr. Struycken dat het te klein worden van het Zuidlaarder gemeentehuis een symp toom is van de enorme groei en ontwikke ling die het gewest Drente, vooral in de jaren na de oorlog, te zien heeft gegeven. SANTA MONICA (ANP) Arthur E. Raymond, vice-president van de Douglas vliegtuigfabrieken, speciaal belast met de technische supervisie van het concern, en zodanig direct betrokken bij de constructie van het nieuwste produkt, het viermotorige straalvcrkeersvliegtuig DC-8, heeft er dezer dagen nog een functie bij gekregen. De directie van Douglas heeft namelijk besloten alle werkzaamheden, die betrek king hebben op de produktie van geleide projectielen, gevechtsvliegtuigen en trans- porttocstellcn voor supersonische vluchten en ruimtevaart, te coördineren en de pre sident-directeur Donald W. Douglas jr. heeft Raymond opgedragen deze taak uit te voeren. Tijdens een onderhoud met een ver slaggever van het A.N.P. heeft ook Ray mond zyn visie gegeven over de proble men, die aan de constructie van superso nische verkeersvliegtuigen vastzitten. „Vóór 1970 zal geen enkele fabriek met een supersonisch verkeersvliegtuig aan de markt komen en misschien wordt het wel 1975, alvorens een dergelijk toestel zijn entree zal maken op de wereldlucht havens", zo zei hij. „Bij het ontwerpen van een dergelijk vliegtuig hebben wij met verschillende dingen rekening te houden. In de eerste plaats moet het voor de passagiers en de bemanning een veilig toestel zijn. De Civil Aeronautics Administration (te vergelijken met de Rijksluchtvaartdienst in Nederland) heeft strenge bepalingen ten aanzien van de vliegvelden, verkeersveiligheid, lucht waardigheid. navigatiefaciliteiten enz. Als de constructeurs de kruissnelheden en de start- en landingssnelheden gaan ver groten zal de C.A.A. bijzonder zware eisen gaan stellen van de veiligheid. Bij de militaire luchtvaart zijn de bepalingen nu eenmaal anders dan in het commer ciële verkeer. Vliegtuigen met een snel heid van 900 km. per uur is iedereen nu aan het bouwen. Als Douglas dus denkt aan een ontwerp voor een supersonisch verkeersvliegtuig, dan is het duidelijk, dat de snelheid van een dergelijk toestel zal komen te liggen lussen de 2000 en 3000 km. per uur. Een vliegtuig met zo'n snelheid is ten enenmale ongeschikt voor de korte en middelgrote afstanden. Dus wordt de enorme snelheid gekoppeld aan een zeer groot vliegbereik. De transatlantische route, tussen New York en steden als Amsterdam, Londen en Parijs, is er uiter mate geschikt voor. Een derde punt is, dat een supersonisch verkeersvliegtuig opera- tionale kosten moet hebben, die binnen redelijke grenzen blijven, want dat is in het belang van de luchtvaartmaatschap pijen. Tussen twee haakjes, ik zou het be grijpelijk vinden, als de I.A.T.A. zou kun nen besluiten een extra toeslag te heffen op de passagiers- en vrachttarieven in supersonische toestellen. Wie nog sneller wil zijn dan een ander, moet er ook maar iets voor over hebben. Concluderend", en Raymond legt hier de nadruk op, „beweer ik, dat Douglals reeds de volgende pro blemen heeft bestudeerd: de snelheid, de nuttige capaciteit der toestellen voor pas sagiers en lading en de structuur van het toestel, de motoren inbegrepen. De vraag stukken die zich voordoen als men een toestel wil bouwen, waarbij aan alle ge stelde eisen wordt voldaan, zijn zeker nog niet opgelost. De studie wordt voortgezet, echter zonder dat wij ons haasten. Oversteektjjd gehalveerd „Noch de passagiers, noch de bevrach ters, noch de luchtvaartmaatschappijen zitten op dit ogenblik te springen om een vliegtuig, dat een kruissnelheid zal hebben van 2000 tot 3000 km. Neem de passagiers. Tussen New York en Europa variëren de vliegtijden met. de meest moderne toestel len met zuigermotoren tussen de 12 en 14 uur. De straalverkeersvliegtuigen zoals DC-8. Boeing 707 en dergelijke zullen vijf tig percent van die tijd afhakken. Dat is heel, heel veel. Niemand heeft zich dat .eigenlijk nog goed gerealiseerd, maar de consequenties voor passagiers, lucht havens, maatschappijen en alle instanties, die nauw betrokken zijn bij het lucht verkeer, hebben hiermede rekening te houden. De jaren 1959 en 1960 zullen als „revolutionair" te boek staan in de historie van de luchtvaart. Hoe lang heeft de luchtreiziger nodig om van het centrum van de stad New York naar Idlewild te komen, de douane- en paspoortformalitei ten te vervullen, zijn bagage te laten wegen, zijn biljet te laten controleren enzovoort? Toch zeker anderhalf uur. Dan dezelfde handelingen in Parijs op Orly Iets minder? Een uur? Prachtig. Dan is de passagier tweeënhalf uur kwijt voor al die beslommeringen op de grond. Het super sonische vliegtuig zal nauwelijks twee uur vliegtijd nodig hebben van startbaan tot landingsbaan voor het traject New York Parijs. Hier staat men dus voor de ver rassende werkelijkheid, dat de vliegtijd korter is dan de tijd, die de passagier nodig hééft om in- en uit te stappen voor een oceaanvlucht. En dan de kosten: de studie- en ont wikkelingskosten van de DC-8 bedragen 200 miljoen dollar en hierin is de bouw som van de grote hallen in Long Beach niet begrepen. Ik kan de studie- en ont wikkelingskosten voor een supersonisch toestel niet bij benadering opgeven, maar als men dan toch een bedrag wil weten: ten minste 800 miljoen dollar, zo niet meer. Dit betekent, dat zonder financiële steun van de regering geen fabriek aan de uitwerking van zo'n project kan beginnen. En dan nog", aldus de vice-president van Douglas, „stel, dat de militaire autoriteiten besluiten om een dergelijke som voor militaire doeleinden, transporttoestellen met supersonische snelheid, ter beschik king te stellen. Wie garandeert, dat wij de aldus opgedane praktische ervaring mogen gebruiken voor toestellen in het normale passagiers- en vrachtverkeer?" Advertentie Uw koper glanst als goud Een paar druppels Ca-va-seul metaal poets en roets Uw kandelaar, huisbel of gaskraantje glimt als nooit tevorenEn het blijft veel langer mooi 54 ct. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Bij de nieuwe najaarscollectie, die Dick Holthaus ons dezer dagen liet zien, waren enkele zeer goede tailleurs, met korte en ruim vallende jasjes, die op de heupen rustten of even daarboven zweefden. Een enkele keer werd de verhoogde taille-lijn benadrukt door een brede ceintuur, waarin kleppen waren verwerkt, die een wel wat erg overdadige en robuuste indruk maak ten. Mooie tweeds en wollen ruiten in kleu rige tinten vormden het materiaal voor de vaak zeer evenwichtige mantels. De smalle schouders werden door een forse bontkraag verbreed en het silhouet liep naar onderen toe wijd uit door een schuine stofverwer- king of door een aangerimpelde rok onder een recht rugpasje. Ook hier zagen we een ceintuur even onder de buste en mét de hoog opgezette zakken leek het alsof het figuur omhooggeschoven was. De grote koperen knopen bleken een geliefde garnering te zijn bij de mantels in de Prince de Galles ruiten. Grappig waren de hoog opstaande bonnets van uit gerafelde stof die één geheel vormde met het materiaal van de mantel. De japonnen hadden niets nieuws te bieden; we raken zo langzamerhand ge wend aan de brede ceintuur, die hier in leer was uitgevoerd, en het lijfje vaak wel erg ongeproportioneerd verkort. Het kan niet anders of de rok moet dan óók heel kort zijn, in deze collectie vaak zó kort, dat de knieën zelfs niet meer bedekt wa ren. Slanke en langbenige mannequins kan het nog flatteren, maar verder De cocktailjaponnen bekoorden door de mooie materialen, vooral een olijfgroene fluwelen creatie met een gedrapeerde rok en een strakke bandeau in de taille Op de normale hoogte dit keer, waardoor we ge lukkig weer een beetje in evenwicht wer den gebracht. Kcilij

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9