N.V.V. zal niet meewerken aan hogere huren en duurdere melk K.L.M. vloog voor 't eerst over de noordpool OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT koop o.u.b. géén C 1 T R O N vóór 1 oktober HET WEER Kroesjtsjev geeft Eisenhower een scherpe waarschuwing éee MORRIS beforef/of/êuff/. China's vertegenwoordiging in de UNO niet op de agenda Nieuwe eenzijdige bestedingsbeperking voor de werknemers 73e JAARGANG No 62 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 303e JAARGANG No 215 Aanval op China zou tot een wereldoorlog leiden Het woord is aan C. van Wingerden in radiotoespraak VEERTIG JAAR HOOGOVENS Onstandvastig weer Agendacommissie verwierp voorstel van India en nam het Amerikaanse aan (11-7 stemmen) Stranding bij de Azoren Branding sleurde reddings boot mee, twintig doden Djakarta decreteert: Handelsvergunningen van Nederlandse bedrijven ingetrokken DANSEN IN „DIE RAECKSE" Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 BI Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (8 lijnen) Directie» Redactie, Administratie. Inn| 8 1 1^^^ S Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. TeL 15295. Bij- I f 1 8 1 F I P1™ I T 1 I B jj jj ff J i ff" j f J Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 bJL Mm sIL sJL pJL tJ&i tw eRlsï^ wii fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A D. Huijsman MOSKOU (UPI) In een van de scherpste brieven die hij ooit aan presi dent Eisenhower schreef, heeft de Rus sische premier Kroesjtsjev gewaar schuwd dat een aanval op communistisch China tot vergelding met kernwapens en een wereldoorlog zou leiden. Zij die plan nen koesteren voor een aanval met kern wapens op de Chinese volksrepubliek, die nen niet te vergeten dat niet alleen de Ver enigde Staten, maar ook de andere partij atoom- en waterstofwapens en ook de mid delen om ze te bestemder plaatse te bren gen. bezit. Indien zulk een aanval gedaan wordt op de Chinese volksrepubliek, zal de agressor onmiddellijk met deze zelfde middelen worden teruggeslagen, aldus de Russische premier. Hij voegde hier aan toe dat als een oorlog tegen communis tisch China begonnen zou worden hierdoor een wereldoorlog veroorzaakt wordt. Westerse waarnemers menen dat de deur toch wordt opengelaten voor diplo matieke onderhandelingen. Kroesjtsjev zegt dat de Sovjet-Unie veel hoop had gesteld op Eisenhower, toen deze gekozen werd. Eisenhowers po litiek als president heeft die gevoelens ech ter grotendeels doen verdwijnen. De naam van Eisenhower is verbonden aan de op de rand van een oorlog balancerende politiek van minister Dulles. De Russische premier dringt er op aan de regering van de Chinese volksrepubliek te erkennen en die republiek toe te laten tot de UNO. Zolang de Amerikaanse vloot in de Straat van Formosa en de Ameri kaanse militairen op Formosa blijven, heeft communistisch China geen andere keus dan strijdkrachten te verdrijven van zijn eigen gebied waarop een springplank gebouwd wordt voor een aanval op de Chi nese volksrepubliek, aldus Kroesjtsjev in zijn nota. Zevende waarschuwing HONGKONG. (Reuter) Communis tisch China heeft vrijdag een „zevende ernstige waarschuwing" gericht tot de Verenigde Staten naar aanleiding van het binnendringen van vijf Amerikaanse oorlogsschepen in China's territoriale wa teren. Volgens het persbureau „Nieuw China" is dit rijdag geschied bij vijf ver schillende gelegenheden in het gebied van Foekien en de gebieden bij Quemoy en Paisjoean, „eilanden in de Chinese wate- ren Advertentie BARIELJORISSIR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 737162 FALCON REGENJASSEN NEW YORK (AFP/Reuter) De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, heeft de toestand in het Verre Oos ten vrijdag uiterst ernstig en zeer gevaar lijk genoemd, nog ernstiger dan hij in zijn rede in de UNO-Assemblee wilde laten uit komen. Aan een lunch die hem door de vereniging van correspondenten bij de UNO werd aangeboden, zei Dulles zich bewust te zijn van de wens der bondgenoten van de Verenigde Staten dat de crisis in het Verre Oosten niet tot een oorlog zal lei den. Enige landen hebben hun standpunt reeds kenbaar gemaakt, maar hij zei niets te weten van enige diplomatieke tussen komst. TOKIO (TJPI) De Japanse minister van Buitenlandse Zaken Foedjijama en zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd zijn op een bespreking in New York tot de slotsom gekomen, dat de Quemoy-eilan- den en Matsoe bij communistisch China behoren. Zij hebben besloten gezamenlijk druk uit te oefenen op de Verenigde Sta ten om dit standpunt te aanvaarden, aldus bericht het Japanse blad „Mainichi". NEW YORK (UPI) De voorzitter van de „United World Federalist Ine", Donald Harrington, heeft in een open brief aan de „New York Times" voorgesteld de kwestie Formosa niet aan de UNO, maar aan het Internationale Gerechtshof te Den Haag voor te leggen. Advertentie Lavater: Wie niet de vreugde kent om goede daden van anderen, zal zelf tot geen goede daden in staat zijn Het is vandaag veertig jaar geleden dat in Den Haag de oprichtingsakte van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. notarieel werd verleden. In 1918 stonden er op de terreinen der K.N.H.S. geen hoog ovens. Het woeste duingebied daar was en bleef nog geruime tijd maagdelijk. Het duurde echter tot 1924 voordat de hoogovens het eerste ruwstaal produceerde. Twee jaar na de oprichting begon de plaats waar nu de hoogovens staan zich af te tekenen. Wij geven hierbij twee beelden, een van hoe het er in 1920 uitzag en een zoals het nu is. Het oude beeld laat het hoogovenkanaal van zee uit naar het oosten zien. Als men schepen, hoogovens en de 150 meter hoge schoorsteen van de Sinterinstallatie, die men op het recente beeld ziet, op het oude zou willen projecteren, zou de hoge schoor steen er linksboven juist niet op komen, maar al het andere wel. De veertigste verjaardag van de K.N.H.S. zal niet officieel worden gevierd. „Als de regering er toe zou besluiten tot huurverhoging over te gaan en de sub sidie op melk af te schaffen zou dat betekenen, dat de werknemers in Nederland nu reeds gedurende een paar jaren geen enkele vermeerdering van hun welvaart hebben gezien. Zij hebben integendeel een stuk van hun welvaart moeten prijsgeven als gevolg van de bestedingsbeperking. Daar zou dan, na de verhoging van de suiker prijs, nu nog eens een verhoging van de melkprijs van 6 a 7 cent per liter bijkomen, terwijl tegelijkertijd door middel van een huurverhoging de huiseigenaren in de gelegenheid zouden worden gesteld een deel van het nationale inkomen te consu meren, waarop de werknemers, na de offers die zij de laatste jaren hebben gebracht, beslist meer recht hebben dan de huiseigenaren. Namens het N.V.V. kan ik ver klaren, dat de regering voor deze maatregelen op onze medewerking niet behoeft te rekenen". Dit verklaarde de voorzitter van het N.V.V., de heer C. W. van Wingerden, gisteravond in een radiotoespraak naar aanleiding van het advies, dat de regering aan de Sociaal-Economische Raad heeft gevraagd over een geheel of gedeeltelijke afschaffing van de consumentensubsidie op melk en een verdere huurverhoging. „Het valt op", aldus de heer Van Win gerden, „dat de regering, gesteld voor een groot begrotingstekort, niet zelf de maat regelen aangeeft die dienen te worden ge troffen om dit tekort zoveel mogelijk in te perken, maar dat zij over een aantal posten op die begroting een advies vraagt aan het bedrijfsleven. Verder valt het pp, dat de regering, die een gedeelte van het begrotingstekort van ruim 1.400 miljoen wil opvangen door het aangaan van le ningen, voor een ander ongedekt gedeelte zo een bijzondere keuze heeft gemaakt. De maatregelen waarover de regering advies vraagt, hebben alle iets te maken met de levensomstandigheden van de werkende bevolking. Men zal zelfs met een vergroot glas vergeefs zoeken naar een aanduiding, dat er door de regering tegelijk advies wordt gevraagd over vraagstukken, waar andere bevolkingsgroepen direct mee te maken hebben", aldus de heer Van Wingerden. „Naar aanleiding van de toelichting op de Miljoenennota, waarin gesproken wordt over mogelijkheden van een nieuwe op gaande lijn, van nieuwe welvaartsmoge lijkheden, mochten wij verwachten dat ge zocht zou zijn naar oplossingen, waardoor de bestedingsbeperking ook voor hen zo veel mogelijk zou worden teruggedraaid", zei de N.V.V.-voorzittér, die de adviesaan vrage aan de S.E.R. eert tweede verzoek noemde aan te geven op welke wijze er een verdere bestedingsbeperking tot stand kan komen, welke volstrekt eenzijdig ge richt is naar de kant der werknemers. „Namens het N.V.V. kan ik verklaren, dat de regering voor de door haar nood zakelijk geachte maatregelen om schreven in de adviesaanvrage aan de S.E.R. op onze medewerking niet be hoeft te rekenen. Wij hebben in de af gelopen jaren onder moeilijke omstandig heden als leiders van de vakbeweging be slissingen moeten nemen, waarmede onze leden soms grote moeite hadden om deze te begrijpen en te verstaan. Wij zijn voor die moeilijkheden, die we ook in eigen kring hadden, niet opzij gegaan, omdat wij het oog gericht hielden op het totaal van vraagstukken, waarbij wij ons steeds indachtig waren, dat het op een bepaald moment noodzakelijk kan zijn om offers Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk enige regen, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ te brengen om grotere nadelen to voor komen", aldus de heer Van Wingerden. „Men zal ons misschien verwijten dat wij, terwijl dé adviesaanvrage der re gering zelfs nog niet in behandeling is ge nomen in de S.E.R., nu reeds een stand punt kenbaar maken. Maar de omstandig heden dwingen ons tot spreken, omdat wij aan onze leden voorlichting moeten geven omtrent het standpunt dat wij als vak beweging in deze situatie moeten innemen en omdat wij de regering op een moment, waarop wellicht nog een andere koers mogelijk is, willen waarschuwen voor de gevolgen", zo besloot hij. NEW YORK (Reuter) De agendacom missie van de UNO-Assemblee heeft een voorstel van India verworpen om de kwes tie van de Chinese vertegenwoordiging bij de UNO op de agenda te plaatsen. De com missie nam met elf tegen zeven stemmen bij drie onthoudingen een Amerikaanse resolutie aan om op de huidige zitting de kwestie niet te behandelen. De Ameri kaanse resolutie om de „moratorium"- procedure van vorige jaren wëer toe te passen, werd aangenomen nadat het In dische voorstel met twaalf tegen zeven stemmen bij twee onthoudingen was ver worpen. Voor de Indische resolutie stemden Roe menië, de Sovjet-Unie, Ceylon, Tsjechoslo- wakije, Indonesië, Ierland en Nepal. Te gen stemden Pakistan, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Uruguay, Australië, nationalistisch China, Ecuador, Salvador, Frankrijk, Japan, Libanon en Nederland. Griekenland en Mexico onthielden zich van stemming. Bij de stemming over de Amerikaanse resolutie stemden dezelfde landen voor, die tegen de Indische resolu tie gestemd hadden, alleen Salvador schaarde zich bij de onthouders. Consequenties De leider der Indische delegatie de mi nister van Defensie Krisjna Menon, die geen zitting in de commissie heeft, nam als belanghebbende partij zonder stem recht aan de bespreking deel. Hij opende het debat met de verklaring, dat met de weigering om de kwestie te bespreken de Assemblee zich niet houdt aan de verplich ting van het Handvest om een centrum te zijn voor het harmoniseren van betrekkin gen, een instrument van de vrede en een universele organisatie. Wij moeten bereid zijn om de consequenties van onze opvat tingen in een openbaar debat onder de ogen te zien, zo zei hij. De Amerikaan Cabot Lodge zei, dat juist dit jaar niet het geschikte ogenblik is om de toelating van communistisch China tot de UNO te bespreken. Hij stelde officieel voor om, evenals voorgaande jaren is ge schied de kwestie van de vertegenwoordi ging van China in de Ver. Naties niet te bespreken. De Rus Zorin zei dat in de UNO-orga- nen, in plaats van vertegenwoordigers van het Chinese volk, agenten van een groep politieke bankroetiers zitting hebben. Het is duidelijk, aldus Zorin, dat geen oplos sing van de internationale vraagstukken mogelijk is zonder deelneming van commu nistisch China. De afwezigheid van het communistische regime doet niet alleen afbreuk aan het prestige van de UNO, doch is ook een schending van de rechten van het Chinese volk. De agendacommissie heeft verder be sloten aan te bevelen het Sovjet-voorstel ter „beperking van de militaire begroting van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk met tien tot vijftien percent en besteding van een deel van de aldus bespaarde gelden voor hulp aan minder ontwikkelde gebie den" op de agenda te plaatsen. Ook een Oekraïens voorstel tot bespreking van een in 1960 te organiseren „Internationaal jaar voor volksgezondheid en medisch speur werk" werd aanvaard. De Assemblee heeft vrijdag haar debat over algemene kwes ties in de wereld voortgezet. Maandag wordt de zitting voortgezet. SANTA MARIA (Azoren) (UPI) Vrij dagochtend vroeg is het Portugese schip „Arnel", dat de verbinding onderhoudt tussen de eilanden van de Azoren-groep. bij harde wind en zware zeegang vlak on der de kust van Santa Maria op een rif gelopen. Twee reddingsboten met samen dertig mensen erin, sloegen door de wilde zee om. Slechts drie inzittenden kwamen vei lig aan land. negen doden spoelden aan. de overige inzittenden worden vermist Tegen het eind van de middag waren der tig mensen Tered twintig door Ameri kaanse helikopters van de basis Lages op Terceira. tien door een redlijn, die van af de wal naar het gestrande schip gescho ten was. De „Arnel" was met een bemanning van 25 koppen en 133 passagiers van San Mi guel onderweg naar Santa Maria. Op een rif. dat 400 meter van de kustlijn afligt, liep het schip, waarschijnlijk door het zware weer uit zijn koers geslagen, vast. De eerste reddingspoging, van het schip af ondernomen, mislukte. De branding, veroorzaakt door dicht onder het water oppervlak liggende riffen, deed de beide reddingsboten die uitgezet waren, om slaan. Alle inzittenden geraakten te wa ter en slechts drie van hen bereikten le vend de wal. Alle anderen verdronken. Het werd uitgesloten geacht het schip met red dingsboten te bereiken. Daarom werden er helikopters ingeschakeld. Bij besluit van de Indonesische minister van Handel zijn vrijdag alle aan dertien Nederlandse firma's uitgegeven vergun ningen voor export- en inter-insulaire handel vervallen verklaard. De door de maatregel getroffen bedrijven zijn de n.v. Maintz produktenhandel, n.v. Inter nationale krediet- en handelsvereniging „Rotterdam", n.v. Borsumij, n.v. Jacobson van den Berg en Co, n.v. Handelmaat schappij voorheen Goote en Scholtz, n.v. Handelmaatschappij Giintzel en Schu macher, n.v. Handelmaatschappij „Deli- Atjeh", n.v. Gebroeders Veths handelmaat schappij, n-v. Geo Wehry en Co, n.v. Mo lukse handelvennootschap, n.v. Tabak Im portmaatschappij voorheen G. Klomp, de firma S. C Moet, en de Indonesian Produce Corporation n.v. Afzonderlijke regelingen zullen worden getroffen voor eenmanzaken en plaatse lijke firma's, aldus de bekendmaking. De getroffen bedrijven zijn de grootste Nederlandse handelsondernemingen in In donesië. Zij werden tijdens de campagne voor de bevrijding van Westelijk Nieuw- Guinea onder militair toezicht gesteld, en kortgeleden door het militaire beheer overgedragen aan speciale regerings- I instanties. De „Koraalzee", het eerste K.L.M.-toe- stel, dat een vlucht via de noordpool maakt, bevond zich in de afgelopen nacht om 1.52 uur boven de geografische noordpool. Er werd toen op een hoogte van vijfduizend meter en met een snel heid van 495 kilometer per uur gevlogen. De „Koraalzee" landde om 9.30 uur in de Noorse stad Stavanger en vertrok vandaar naar Schiphol, waar het heden middag werd verwacht. De PH-DSM „Koraalzée", nummer 11 in de serie van 12 DC-7C's, die de K.L.M. heeft besteld bij de Douglasfabrieken te Santa Monica in Californië maakt de af- leveringsvlucht, welke is gecombineerd met een oefenvlucht over de gebieden van de noordpool. Een „versterkte" beman ning van vier gezagvoerders, A. K. Bos man. A. D. Snitselaar, G. J. de Haas en G Th. Bruens, ieder met een aantal vlieg uren van meer dan 10.000, heeft, de „Ko raalzee" van de Douglasfabrieken overge nomen en brengt, het nieuwe vliegtuig naar de thuishaven Schiphol met een enorme omweg, van Los Angeles over Alaska naar Tokio en van de Japanse hoofdstad terug naar Anchorage en Fairbanks, eveneens op Alaska en vandaar naar Amsterdam, een afstand van totaal ongeveer 23.000 km. Het eerste gedeelte van deze proefvlucht is, naar gezagvoerder Bosman in Tokio vertelde, uitnemend geslaagd. Toen de nieuwe machine in Santa Monica van de fabriek werd overgenomen, was het toe- Advertentie ZONDAGAVOND 19.30—23.30 uur Entree 1.50. stel ongeveer tien uur in de lucht geweest. Op de route van Los Angeles naar Tokio met een tussenlanding voor het aanvullen van de brandstofvoorraad in Cold Bay op Alaska, hebben de motoren 23 uur ge draaid. Alle instrumenten ter controle van de motoren en van de besturing van het vliegtuig werden op de beide etappes, d'"e over een afstand van 9300 km liepen, voor namelijk over de Oceaan, in orde bevonden. Het is een vlucht geweest zonder dat ei iets opmerkelijks is gebeurd. Over het traject tussen Santa Monica en Cold Bay van 4400 km had de DC-7C pr^ cies tien uur gedaan, met een gemiddelde snelheid van 440 km. Nadat de tanks weer waren volgepompt op alle etappes wordt met volle tanks vertrokken en de be manning een eenvoudige maaltijd had ge bruikt, sloegen de motoren weer aan voor het stuk, dat van Cold Bay leidde naar Tokio over 4900 km. Op 500 km afstand van Tokio was reeds radio-telefonische verbinding tot stand gekomen met let luchtverkeersstation van de Japanse hoofdstad. Voorts stond de bemanning in verbinding met het vlieg- gebied van Alaska' en van Anak. Anak is een van de verbindingsstations van de geheime Amerikaans-Canadese verdedigingslinie, een keten van stations en vliegvelden voor defensieve doeleinden dat zich over het gehele noordpoolgebied uitstrekt. Na bijna elf uur vliegen doemde omstreeks middernacht plaatselijke tijd het hel verlichte Tokio op, waar de DC- 7C via het radarscherm veilig naar het in ternationale vliegveld werd geloodst. Nog nimmer heeft een toestel van de K.L.M. deze route van Los Angeles over Alaska en de Aleoeten gevlogen. Zoals reeds is bericht opent de K.L.M. op 1 november de nieuwe dienst over de pool naar Tokio en verder naar Biak. Aan gezien de dienst over de pool twee maal in de week wordt uitgevoe,rd en ook de route om de „zuid" eenzelfde frequentie heefi naar Japan, zal het rood-wit-blauw van de K.L.M.-machines een permanente ver schijning vormen op het drukke internatio nale vliegveld van Tokio.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1