Nederlands Vaas-team ook na tweede dag nog zonder strafpunten Roger Rivière bracht het wereld uurrecord op 47 km, 346 meter Indeling Noordhollandse schaakbond En dat ondanks een lekke band 11 Dirk Muller leegde een tank van bromfiets Motorsport Russische damesatleten wonnen in München enspoft Winkler met Halla succes vol in Brussel Sport lit het kort Nederlandse hockeyploeg voor Expo-toernooi compleet Lewis Hoad speelt dit jaar niet meer Weer last van jicht Verbond van Christelijke volleybalclubs opgericht Slechts een Vlaming in het Belgisch elftal Hongaar Zsolt leidt BelgiëNederland Mees en Coppens spelen in elftal van Antwerpen Training van amateurs ook ander leiding van Schwartz? HBC speelt vrijdagavond lichtwedstrijd tegen HFC ONDER DE STOOKOLIE Onoverzichtelijk kruispunt oorzaak van ongeluk? Laatste charterreis van de „Oldenbarnevelt" Renee Vissac slaagde niet bij recordpoging Schaken Voogdijgeschil met Zweden voor Internationale Hof Stormvloedkering in de Hollandse IJsel gereed Kerkelijk Nieuws Kort geding over huurgeschil tussen twee kerkelijke groeperingen M. A. Reinalda nam afscheid van de Orkeststichting Ex-agent van Russische geheime dienst houdt hier lezingen WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 Het Nederlandse Vaas-team heeft ook na de tweede dag van de internationale Motorzcsdaagse in de Beierse modder nog een schone lei. Dat was het belangrijkste nieuws, dat dinsdagavond uit Garmisch partenkirclien kon worden geseind. Het Nederlandse viertal Ton Bakker, Dick Muller. Jan van Dobben en Piet den Haan, behoorl daarmee lot de negen Vaas-teams, die nog geen strafpunten op hun lijst heb ben staan. Maar het scheelde slechts een haar of liever gezegd: een bromfiets of ook een lid van het KNMV-kwartet had strafpunten opgelopen. Op een deel van het traject, waar de benzinepompen nu niet bepaald „mannetje-aan-mannctje" stonden, kwam Dick Muller tot de ont dekking, dat zijn tank leeg was. Het was een precaire situatie, waaruit de man uit Holten zich echter snel redde met behulp van wat geluk en een behoorlijke dosis sportieve brutaliteit. Bij een eenzaam boerderijtje stond namelijk een even een- lame bromfiets en toen Muller dat een maal had gezien had hij het brommertje binnen een minuut boven zijn tank omge keerd en met de kleine, maar kostbare hoeveelheid brandstof haalde hij nog juist op tijd de volgende controle. De andere Vaas-teams, die nog straf- puntloos zijn, zijn de twee teams van Oos tenrijk, de twee van Tsjechoslowakije, de twee van Polen, het Zweedse en het Ita liaanse team. Behalve de Engelse, de Ita liaanse en de Spaanse teams bleken ook Zwitserland en Oost-Duitsland met hun enige team tijdens de eerste dag straf punten te hebben opgelopen. Dinsdag raakte bovendien West-Duitsland zijn tweede ploeg aan de strafpuntendui- vel kwijt. De wedstrijdleiding heeft een gedeelte van het traject van de eerste dag geneutraliseerd, waardoor ook enkele Ne derlandse rijders werden bevoordeeld. Vro lijk hield slechts een strafpunt over, ter wijl het totaal van Aaltink tot 12 werd teruggebracht. Na het zeer slechte weer van maandag avond en -nacht besloot de wedstrijdlei ding enkele moeilijke delen uit de route te laten en het „slechtweergemiddelde" weer toe te pasen. Afgezien van een paar buitjes is het de tweede dag gelukkig droog gebleven bij een flinke wind. De dag, die met veel zorg tegemoet was gezien, is daardoor nogal meegevallen en alleen de Enschedeër Gerrit Aaltink kreeg aan zijn totaal van 12 strafpunten er 1 toegevoegd. Hij kon bij de start niet op tijd wegkomen en werd daarmee als de eerste deelnemer van de tweede dag „ge verbaliseerd". Later kreeg hij nog een lek ke band, maar dat leverde hem geen fa taal tijdverlies op. Ook Van Ommeren kreeg twee lekke banden door een knaap van een spijker, maar de Limburger kwam op tijd binnen. Bij de Trophy-tearns zijn nog maar drie ploegen zonder strafpunten. Het zijn Ita- De atletiekwedstrijd tussen de dames- ploegen van West-Duitsland en Rusland, die dinsdagavond in het Dante-stadion in München door 12.000 toeschouwers is bij gewoond, is in een grote overwinning voor de Russische dames geëindigd (81 tegen 40 punten). Alle nummers eindigden in een overwin ning voor Rusland en op de 200, de 400, de 800 meter, het kogelstoten en het vèr- springen werden de eerste twee plaatsen door Russinnen ingenomen. Een grote teleurstelling voor de Duit sers was het falen van Zenta Kopp op de 80 meter horden. Zij raakte de tweede hor de, verloor daardoor haar balans, en moest met een vierde plaats genoegen ne men. Galina Bystrova won dit nummer in 11 sec. Zanta Kopp noteerde 11,4 sec. De wereldrecordhoudstcr Maria Itkina heeft op overtuigende wijze op de eerste plaats van de 400 meter beslag gelegd. Zij legde de afstand af in 54,2 sec. Haar landgenote Parljuk, die tweede werd, deed er 55,2 sec. over. Een vermeldenswaardige prestatie was voorts die van de Russin Tamara Press bij het kogelstoten. Zij won dit nummer met 16.50 meter en vei-sloeg daarmee te vens met groot verschil haar rivale van de Europese kampioenschappen, de Duit se Marianne Werner, die nu met 15.20 me ter het slechts tot de derde plaats bracht. Een springconcours om de „Grand Prix de l'Exposition Universelle de Bruxelles" van het internationaal concours hippique in Brussel, verreden in twee manches vol gens de formule van de Grote Prijs dei- Naties, is door de Duitser Winkler met „Halla" gewonnen. Hij kwam foutloos het parcours rond in 20,8 sec. Ook de Italiaan Pieri d'Inzeo, die met „The Rock" uitkwam, reed het parcours zonder een fout, doch zijn tijd bedroeg 23,4 sec. Hij moest met de tweede plaats ge noegen nemen. De zesde plaats van het klassement werd gedeeld door de Duitser Schridde met „Hardenberg" en onze land genoot Scheeren met „Audacieux". Beide combinaties noteerden 12 punten. ENGELSE LEAGUE. Eerste divisie: Preston North EndLeicester City 31, tweede divisie: Bristol RoversDerby County 21. JEUGD. In Kiel is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de nationale jeugdploegen van West-Duitsland en Denemarken. De ontmoeting eindigde in een gelijkspel (0-0). PSV. De Eindhovense eredivisie club PSV heeft in Hasselt (België) een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tegen de Belgische club Anderlecht. PSV won de ontmoeting met 1-0 door een doelpunt van Dillen. lië, Tsjechoslowakije en West-Duitsland. Het Engelse Trophy-team werd uitgescha keld doordat Martin moest uitvallen. Bij een der controles kwam hij een kwartier voor tijd binnen. Hij wachtte rustig met afgezette motor, maar toen hij na het stem pelen weer wilde vertrekken weigerde zijn magneet een vonk af te staan, door dat naar bij onderzoek bleek een aan- drijfkettinkje was gebroken. De Nederlandse hockeyploeg voor het internationale Expo-toernooi te Brussel is thans compleet. Aan dit toernooi, dat op 3, 4 en 5 oktober op de velden van de Racingclub te Vivier d'Oie wordt ge houden, nemen deel: België, Nederland, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië. Voor het Nederlandse elftal betekent dit zeslandentoernooi de inzet van de voor bereiding voor het Olympisch toernooi te Rome. Drie spelers, Drijver, Wagener en Jos Terlingen, hebben tegen Duitsland hun laatste wedstrijd gespeeld voor het Neder lands elftal, zodat in Brussel een nieuwe formatie in het veld zal komen. De volgende veertien spelers zijn voor het toernooi aangewezen: Honnebier (BMHC), De Graeff (TOGO), Keulen (Amersfoort), Marres (Laren), Theo Ter lingen (Be Fair), Overdijkink (Delftse Stu denten) Gooswilligen (SCHC), Van Dijck (Kampong), Van Erven Dorens (Laren), Zwier (SCHC), Hooghiemstra (SCHC), De Beer (Tilburg), Berkman (BMHC), Dekker (Delftse Studenten). Doelman De Ruiter (DUS) is verhinderd. De Australiër Lewis Hoad, één van de leden van het „tcnniscircus" van Jack Kramer, zal dit jaar niet meer spelen. Dit heeft Jack Kramer in Londen, waar Hoad aan de kampioenschappen voor profs op overdekte banen zou deelnemen, bekend gemaakt. Zoals men weet heeft de Austra lische crack reeds geruime tijd last van pijnen in zijn rug en in Parijs, tijdens de officieuze wereldkampioenschappen voor profs, heeft hfj opnieuw een aanval van jicht gehad. „Hij heeft tegen Rosewall in Parijs bui tengewoon goed gespeeld, maar als hij niet snel van deze ziekte geneest, is het be ter dat hij naar iets anders uitkijkt", zei Kramer. Overigens komt de ziekte Hoad duur te staan. Dat hij dit jaar niet meer spelen kan kost hem 10.000 pond sterling (ongeveer 100.000 gulden). In Utrecht is dezer dagen door enkele volleybalverenigingen opgericht een Ver bond van Christelijke Volleybalverenigin- gingen dat zich ten doel stelt de belangen van alle christelijke volleybalclubs in Ne derland te behartigen, zowel zij die lid zijn van de NeVoBo als zij die nog niet geor ganiseerd zijn. Het vorbond zal binnenkort voor nader overleg contact opnemen met de NeVoBo. De Franse wielrenner Roger Rivière, wereldkampioen achtervolging b\j de profs, is er dinsdagavond op de Vigorelli- baan in Milaan in geslaagd het wereld- j uurrecord te verbeteren. Hij legde 47 km en 346 meter af. Het oude record stond i sedert 18 september van het vorig jaar op zijn naam met 46 km 923 meter. Toen Roger Rivière op de piste verscheen om zich wat los te rijden het was teger. vfjf uur was er een flink briesje. De coureur uit St. Etiënne besloot zijn poging nog wat uit te stellen en verdween weer in de kleedkamer. Hij wachtte tot tegen zes uur. De wind was gebleven, maar na en kele trainingsronden besloot Rivière toch te starten. In de derde ronde sprong een band waardoor Rivière opnieuw moest ver trekken. Al na 5 km, die bijna 4 seconden sneller werd afgelegd dan in 1957, bleek dat Rivière de vorm voor een nieuw re cord te pakken had. Met een verbazing wekkende regelmaat draaide hij ten aan- schouwe van ongeveer 6000 toeschouwers zijn ronden over de snelle 397,57 meter lange piste. De tien kilometer ging in 121 minuten 21.8 seconden, een nieuw wereld record. Het oude had Rivière tijdens zijn poging van 18 september 1957 op 12.31.L gebracht. Ook zijn wereldrecord op de 20 km (sedert september van het vorig jaar op zijn naam met 25 minuten 15 se- conden) werd verbeterd en gebracht op 24.50.6. 1 Na 35 km, toen Rivière ruim 47 sec. op zijn schema van vorig jaar voor lag, sprong opnieuw een band. Bliksemsnel wisselde de Fransman van fiets en voort ging hei weer. Het record werd tenslotte met 423 me ter verbeterd. In het eerste half uur legd' Rivière 24,099 km af, hetgeen dus een uur gemiddelde van 48,198 km betekende. Na een half uur had Rivière 372 meter meer afgelegd dan in 1957. De winst van hc'. tweede half uur is dus niet zo groot ge weest, slechts 51 meter. Roger Rivière werd tijdens zijn rit door luide aanmoedigingen van het sportieve Milanese publiek gesteund. Velen zouden zich geen saaier schouwspel kunnen voor stellen dan het rijden van een eenzame wielrenner in een kuip van nog geen 400 meter in het rond. Maar voor de ware wielerliefhebber was het rijden van Roger Rivière een adembenemend schouwspel. In prachtige stijl, een hoog zuiver ritme en verbluffende cadans vergrootte de Fransman ronde na ronde zijn voorsprong op het schema van vorig jaar. Toen hij in de 97ste ronde een lekke band kreeg, leek Rivière even moedeloos. Het wisselen van fiets kostte hem bijna de gehele voorsprong van ruim een ronde, maar het gescandeerde „Ro-ger, Ro-ger, Ro-ger" hielp hem over de mentale in zinking heen en nog geen minuut later had hjj het helse tempo weer te pakken. Het Belgisch voetbalelftal, dat zondag 28 september in het Deurne-stadion in Antwerpen tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Vanderstappen (Olympic Charle roi). Achter: Devoegelaere (Anderlecht) en Thellin (Standard). Midden: Hamon (Anderlecht), Storme (La Gantoise) en Mathonet (Standard). Voor: Piters (Standard), Jurion (Ander lecht), Stockmans (Anderlecht), Houf (Standard) en Paeschen (Standard). Reserves: Cooremans (Antwerp), Dries (Berchem), Van Herpe (Gantoise) en Or- lans (Gantoise). Vergeleken bij de ploeg, die op 13 april in Antwerpen met 72 door Oranje werd verslagen, zijn maar liefst zeven spelers vervangen. In het elftal, dat zondag bin nen de lijnen komt met spil Storme als enige Vlaming, hebben alleen Thellin, Mathonet, Stockmans en Jurion hun plaats behouden al verhuisde Stockmans van de midvoorplaats naar de rechtervleugel en is Jurion nu niets links- maar rechts binnen. De voetbalwedstrijd België—Nederland, die op zondag 28 september in Antwerpen wordt gespeeld, zal worden geleid door de Hongaarse scheidsrechter Istvan Zsolt. Grensrechters zijn diens landgenoten G. Gere en H. Emsberger. Het elftal van Antwerpen voor de tra ditionele stedenwedstrijd tegen Rotterdam, die op zaterdag 27 september op het ter rein van Beerschot wordt gespeeld, is als volgt samengesteld: doel: Gernaey of Ley- sen; achter: Gooris en Schroeyen; midden: Mees, Vets en Huysmans; voor: Opdebeek. Vliers, Coppens. Verbruggen en Maertens. Réserves: Wauters, Devos en Schellens. Het bestuur van de KNVB heeft aan de technische commissie voorgesteld ook voor de amateurs centrale trainings-bij- eenkomsten te houden, en de gecentrali seerde training te laten vervallen. Het ligt voorts in de bedoeling dat bondscoach EIek Schwartz deze bijeenkomsten zal lei den. Het Nederlands amateurelftal zal in het komende voorjaar een viertal interland wedstrijden spelen. Op 13 mei zijn de Brit ten tegenstander van de nationale ama- teurploeg, op 6 mei komen de Fransen waarschijnlijk naar Nederland, voor 27 mei staat de ontmoeting Nederland Schotland op het programma en er wor den nog onderhandelingen gevoerd voor een wedstrijd tussen de Nederlandse en de Westduitse amateurs. Alle vier wedstrij den worden in Nederland gespeeld. In het HBC-Sportpark aan de Cruquius- weg te Heemstede wordt vrijdagavond een lichtwedstrijd gespeeld tussen HBC en HFC. Deze ontmoeting begint om acht uur. Advertentie Dhr. G. P. Philipsen te Amsterdam schrijft ons: Kort geleden verspeelde ik tijdens een vlucht elf jonge duiven, waarvan er na enkele dagen twee terugkwamen, geheel onder de stookolie. Op één van deze twee duiven was ik zeer gesteld en door mij werd alle mogelijke moeite gedaan om de stook olie te verwijderen. Een bad van petroleum en een bad van spiritus had alleen tot ge volg, dat ik de gehele staart uittrok. Ongeveer vier weken na dit voorval kwam ik in gesprek met een Duitse duivenliefheb- ber aan wie ik o.a. mijn ervaring met de stookolie vertelde. Deze Duitse sportvriend vertelde mij, dat hij in een sportblad gelezen had. dat stookolie gemakkelijk te verwijde ren was met „Pril", een 6ynthetisch-afwas- middel van de Persilfabrieken. Direct na het onderhoud heb ik mij een pakje aangeschaft. Van het afwasmiddel heb ik een sopje gemaakt van warm water, dat zo warm was, dat ik mijn handen erin kon houden. De duif heb ik toen met mijn hand door het sop geslagen. Het resultaat was werkelijk verbluffend. In het sop bleef een dikke br(j achter; de duif heb ik met lauwwarm water afgespoeld en thans vliegt hij weer volkomen normaal. Ik neem aan, dat ook andere duivenlief- hebbers duiven in het hok krijgen met stookolie en. net zoals ik, niet weten wat zij moeten doen. Ongetwijfeld zal mijn erva ring hun van nut kunnen zijn. (Dit Ingezonden Stuk stond in het Neer- lands Postduiven Orgaan- Ja, dat is Pril ten voeten uit. „Pril ontspant het water" kwam bij de ervaring van de heer Philip sen wel duidelijk naar voren. Dat doet Pril ook in uw afwaswater. Hoe vet uw afwas ook mag zijn, het vliegt eraf als u Pril gebruikt en alles wordt weer blinkend schoon - Dir. P.) Wegens hoogst onvoorzichtig passeren van een kruispunt te Beek in de Achter hoek, waardoor een botsing tussen twee personenauto's ontstond en een persoon het leven verloor, heeft de 65-jarige H. H uit Utrecht voor de rechtbank te Arnhem terechtgestaan. De officier eiste een ge vangenisstraf van zes weken, omdat hij van oordeel was dat H. zeer onvoldoende heeft opgelet en bij 't kruispunt niet heeft gestopt, terwijl dat ter plaatse geboden was. De verdachte voerde aan, dat hij de du pe zou zijn geworden van de onoverzichte lijkheid van de weg ter plaatse. De aan rijding had tot gevolg dat zijn bij hem in de wagen zittende broer aan de opgelopen verwondingen overleed en zijn vrouw en zijn schoonzuster enrstig gewond werden Ook de raadsman van verdachte meen de dat het gevaarlijke kruispunt niet vol doende gemarkeerd is en dat er ter plaat se een opeenhoping van allerlei obstakels is. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak over twee weken. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" za maandag 29 september zijn laatste emi- grantenreis onder charter van de Neder landse regering maken naar Australië met ongeveer 1400 passagiers aan boord. Het schip heeft bijna een derde van lOO.OOu na-oorlogse emigranten vervoerd. Zodra het schip half december in Am sterdam terug is, zal het een grondige on derhoudsbeurt en diverse moderniseringen ondergaan, voordat het de nieuwe „dienst rond de wereld" begint op 3 april 1959. Enkele uren voor de poging van Rivière om het werelduurrecord te verbeteren, heeft zijn landgenote Renee Vissac op de Vigorelli-baan in Milaan getracht het we relduurrecord voor dames scherper te stellen. Renee Vissac slaagde er niet in, na ruim 17 kilometer kreeg zij een lekke band en moest toen opgeven. Bij de tien kilometer leek het erop dat de Frangaise er in zou slagen het wereldre cord, dat sinds september van het vorig jaar met 38,569 km. op haar naam staat, te verbeteren. Zij had toen namelijk een voorsprong van ruim 12 seconden, in vergelijking met haar recordprestatie. Later slonk het verschil weer iets na 15 km. was het 10,2 seconden maar tot aan het ogenblik dat zij de strijd moest staken, had het Franse meisje gereden met het prachtige gemid delde van 39,026 km. per uur. Renee Vis sac zal donderdagmiddag opnieuw probe ren het wereldrecord te verbeteren. Dan zal de Engelse Milly Robinson eveneens een aanval op het uurrecord doen. Het En gelse meisje reed dadelijk na het echec van de Frangaise enkele trainingsrond jes. Roger Rivière Met een gemiddelde van meer dan 48 km begon hjj aan de laatste tien minuten. Hij had door de bandbreuk 18 seconden ver loren. Het verlies werd weer goed ge maakt en tenslotte kon bekend worden gemaakt, dat Rivière zijn wereldrecord met 423 meter had verbeterd. Wielrennen Voor Rivière zelf was het ondanks alles een kleine teleurstelling. Hij had er op ge rekend niet alleen de „droomgrens" van 47 km te kunnen overschrijden, maar zelfs meer dan 48 km te kunnen afleggen. „Wat een pech, die lekke band. Ik draaide zo lekker", zei hij. Op de vraag of hij binnenkort wilde proberen alsnog die 48 km te halen ant woordde Rivière „ik denk er niet aan. Ik zie trouwens geen concurrent, die mij het record kan afnemen". Roger Rivière had de prestatie geleverd op een fiets, die 6,7 kg weegt. Hij reed met een verzet van 53 x 15 (7,54 meter) op wielen met 28 spaken en op banden van 98 gram, opgepompt met helium. Hieronder laten wij een vergelijkend staatje volgen met de prestaties in kilo meters van Rivière in 1958 en 1957, van Baldini in .ptember 1956 en van Anquetil in juni 1956. km Rivière Rivière Baldini Anquetil 1958 1957 9/1956 6/1956 5 6.11.4 6.15.2 6.30 6.31.4 10 12.21.8 12.31.8 12.56.3 13.02.2 15 18.36 18.51.2 19.25.8 19.34.1 20 24.50.6 25.15 25.53.1 26.06 25 31.08 31.38.2 32.21 32.38.4 30 37.28.2 38.04.6 38.46.2 39.11 35 43.50.8 44.32.2 45.14.2 45.42.2 40 50.35.6 41.01 51.43 52.10.3 1 uur 47.346 46.923 46.393 46.159 ZWOLSE BOYS. Overmars, een speler van de zaterdagclub Olvmpia uit het Over- ijselse plaatsje Hasselt, zal komend seizoen definitief voor Zwolse Boys uitkomen. De definitieve indeling is bekend ge worden van de schaakteams, die zullen deelnemen aan de competitie 1958'59 van de Noordhollandsche Schaakbond. Uit de ze indeling blijkt ook nu weer dat het aan tal beoefenaars van het schaakspel toe neemt. Behalve Aalsmeer, dat met een tiental minder deelneemt dan verleden jaar, komen alle verenigingen met het zelfde aantal of meer teams uit. De Haar lemse club HWP b.v., dat vorig jaar het tweede tiental naar de derde klasse zag promoveren, komt nu met een derde tien tal uit in de vierde klasse. Nieuwe vereni gingen zijn ditmaal Westzaan en Assen delft. Op de gedelegeerdenvergadering in Uit geest kwam Santpoort met een voorstel om in het vervolg afgebroken partijen ver plicht te laten uitspelen. Uiteraard bleek dat dit op teveel bezwaren van velerlei aard stuitte, hetgeen niet wegnam dat werd geadviseerd zoveel mogelijk in deze rich ting te werken. Op vrijwillige basis dus na onderling overleg. In alle afdelingen wordt een enkelrondi- ge competitie gespeeld. De kampioen over gangsklasse komt in promotiewedstrijden voor een plaats in de KNSB. De kampioe nen eerste klasse duelleren om een plaats in de overgangsklasse. Nummer één van afdelingen 2A en 2B strijden om een plaats in de eerste klasse evenals de winnaars in 2C en 2D. De derde klasse kampioenen promoveren automatisch. Zo ook de kam pioenen der vierde klasse. Degradatie ge schiedt in alle groepen automatisch. De indeling luidt: Overg.kl.: Heemstede Kijk-Uit Het Oosten Pat-Mat Rolland Zaandam 2 le klasse A: MSC Oppositie Schaakmat Schaaklust VHS 4 VVV 2 2e klasse B: 2e klasse C: Krommenie HWP Pat-Mat 3 KSC Purmerend Kijk-Uit 2 t Oosten 2 Saende Weenink 2 Zaandam 3 3e klasse B: Lasker De Pion Purm.end 2 Saende 2 W. Paard Zaandam 5 Rolland 2 Zaandam 4 3e klasse C: Bloem.dl. 2 Oppositie 2 't Oosten 3 Kijk-Uit 4 VHS 6 HWP 2 le klasse B: Bloemendl. Halfweg Pat-Mat 2 Santpoort VHS 3 Weenink 2e klasse D: Aalsmeer Heemst. 2 Hoofddorp Kijk-Uit 3 De Uil Zandvoort 2e klasse C: Caïssa Castricum Edam KTV Schaakm. 2 Wier.meer 3e klasse A: Aartswoud Caïssa 2 KTV 2 MSC 2 Schaakl. 2 VW 3 3e klasse D: 4e klasse A: Heemst. 3 AEV Bloem.dl. 3 VHS 5 Halfweg 2 Zandvrt. 2 De Toren Caïssa 3 DOS KTV 3 Schaakm. 3 Wier.meer 2 4e klasse B: Bergen Schoorl VVV 4 Weenink 3 Castricum 2 Pat-Mat 4 Santpoort 2 le klasse C: Assendelft De Pion 2 Purm.end 3 Westzaan W. Paard 2 Zaandam 6 4e klasse D: Halfweg 3 Hoofddorp 2 KSC 2 HWP 3 Oude Slot 1 Oude Slot 2 SSCH De eerste wedstrijden zullen plaats vinden op 20 oktober. Het programma zal nog nader wor den bekend gemaakt. Het Internationaal Hof van Justitie te 's-Gravenhage zal donderdag een open bare zitting houden ter behandeling van het Nederlands-Zweedse geschil betref fende de toepassing van de conventie van 1902 inzake het voogdijschap over min derjarigen. Het betreft hier het geval, waarin de Nederlandse vader van een uit een Zweedse moeder geboren 13-jarig meisje, Elisabeth Boll, door de Zweedse voogdij autoriteiten van zijn ouderlijke rechten is ontheven. Op 22 oktober zal een belangrijk water staatkundig werk, dat na de stormramp van 1953 in uitvoering werd genomen, ge reedkomen. Dan zal minister Algera na melijk de stormvloedkering in de Holland se IJsel in gebruik stellen, die een belang rijke beveiliging biedt aan de Zuidholland se laagvlakte, het laagste punt van Neder land. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zoutelande (toez.): J. van Dullemen te Oudega (W.); door het breed moderamen van de classis Nijmegen als predikant voor Neerbosch: S. de Boer, vicaris aldaar. Aangenomen naar Gasselte: J. Luchies, emeritus predikant fè 's Graven- hage; het beroep van de Generale Synode als luchtmachtpredikant: E. Zorn, kand. te 's Gravenhage. Benoemd tot vicaris te Amersfoort (Soesterkwartier): G. M. Sant man, kand. te Coevorden; de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Zoelmond: R. C. W. J. Hoek, emeritus predikant te Wilp (O.). Geref. Kerken Beroepen te Bussum (vac. J. L. van der Wolf): L. Ringnalda te Borne. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Kornhorn: T. Brienen te Mus sel en J. J. Rebel te Murmerwoude; te Nieuwpoort: J. Keuning te Barendrecht en J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. Baptisten Gemeenten Drietal te Groningen-Noord: J. Bosma te Arnhem, W. Harkema te 's Gravenhage en S. Zijlstra te Eindhoven. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Barneveld: P. van der Bijl te Rhenen, die bedankte voor Zoeter- meer. Beroepen te Sioux Center (Iowa, U.S.A.): C. Hegeman te Genemuiden. Is een kerkgebouw een bedrijfspand in de zin van de Huurwet en kan bij een huurconflict met recht een beroep worden gedaan op huurbescherming? Op deze vraag zal de president van de rechtbank te Amsterdam een antwoord moeten geven als hij 29 september uit spraak doet in een kort geding, dat de „Vrijgemaakte Hersteld Evangelisch Lu therse Kerk in het Koninkrijk der Neder landen" aanhangig gemaakt heeft tegen ds. P. van Ossanen in zijn kwaliteit van voorzitter van het „Kerkgenootschap der Zevendedags Adventisten in Nederland". De eerstgenoemde kerkformatie, waar van voorganger is ds. B. E. J. Bik uit Am sterdam, maakte op grond van een huur contract sedert januari 1953 voor haar diensten op zondag gebruik van het kerk gebouw der Zevendedags Adventisten aan de Keizersgracht 676 te Amsterdam tegen een vergoeding van 30 per dienst. Deze huur werd evenwel verhoogd tot f 90 per zondag, toen de Nederlands Hervormde Gemeente, die eveneens het gebouw in huur had voor kinderkerkdiensten, de huur opzegde. De Vrijgemaakte Hersteld Lu therse Kerk zou op een voorstel tot deze huurregeling niet hebben geantwoord, waarna de Adventisten aannamen, dat men niet akkoord ging met de nieuwe huur. De huur werd opgezegd en een nieuw contract aangegaan met een andere huur ster, de Baptistenkerk van ds. Visser, die op 7 september een eerste dienst in dit ge bouw hield. De Vrijgemaakte Luthersen konden er niet terecht. Deze kerk heeft nu de president van de rechtbank gevraagd met een beroep op het huurcontract en de huurbescherming, het Genootschap der Zevendedags Adven tisten te bevelen haar toe te laten op alle zon- en feestdagen voor het houden van de ochtendkerkdiensten, met een dwangsom van 100 voor iedere keer dat de toegang wordt geweigerd. Bij de behandeling van dit geding deed mej. mr. C. C. Wameling een beroep op de huurbescherming. Zij meende zich op de Huurwet te kunnen be roepen omdat naar haar mening kerkge bouwen vallen onder de categorie, die vol gens de wettelijke bepaling niet behoren tot woonruimten. De raadsman van het Genootschap der Zevendedags Adventisten, mr. H. Mulde- rije, betwistte dat de kerkgroepering van ds. Bik een kerkgenootschap is met rechts persoonlijkheid. Zij komt niet voor op de lijst van 86 Nederlandse kerkgenootschap pen van het ministerie van Justitie. Hij zei voorts te menen, dat de Huurwet niet van toepassing is en evenmin dat het kerkge bouw kan worden aangemerkt als bedrijfs ruimte. De voorzitter van de Nederlandse Or keststichting tot beheer van het Concert gebouworkest, de heer M. A. Reinalda, heeft zich om gezondheidsredenen genood zaakt gezien zijn functie neer te leggen. Maandag heeft de heer Reinalda in het Concertgebouw in de kring van bestuurs leden en leden van het orkest afscheid genomen, waarbij hij werd toegesproken door de vice-voorzitter der stichting, mr. W. F. Schokking, de voorzitter der vereni ging van het Concertgebouworkest, de heer M. Haitjema en door de heer mr. A. de Roos, ditkeer sprekende namens ge meentelijke en rijksoverheid. De sprekers dankten de heer Reinalda voor de vele diensten aan de stichting be wezen en brachten de vele moeilijke ta ken, die onder zijn voorzitterschap moes ten worden volbracht, in herinnering, on der meer de besprekingen inzake verbete ring van de materiële positie der musici, de voorbereiding van de overgang naar het algemeen burgerlijk pensioenfonds, van het arbeidscontract, van de tournee naar Amerika en Canada en van het jubi leum van Eduard van Beinum. Dank zij het voortreffelijke beleid van de voorzitter konden de meeste van deze taken met succes volbracht worden. De heer Reinalda hield tot slot een toespraak, waarin hij zijn vele medewerkers dankte voor de prettige samenwerking. De voormalige agent en kapitein van de geheime Russische staatspolitie Nikolai Khokhlof vertoeft op het ogenblik in ons land ter gelegenheid van de verschijning der Nederlandse vertaling van zijn boek, getiteld „Recht op eigen geweten". „Hier en daar is mijn boek aangekondigd als de memoires van een voormalige geheime Sovjet-spion" zo zei hij op een persconfe rentie te Amsterdam. „Doch dat is niet de inhoud van het boek. Het behandelt het conflict tussen de Russische burger en de Sovjetstaat". Er is in Rusland naar zijn mening een groeiend moreel besef van en drang naar vrijheid van geweten, een groei die sterker zal blijken te zijn dan de druk van het communistische regime. De ze drang naar gewetensvrijheid is ook voor Khokhlof, naar hij vertelde, de kracht ge weest zich te ontworstelen aan de gehei me dienst, waarvoor hij als agent was op geleid na zijn partisanenarbeid achter de Duitse linies van het oostfront in 1941. Toen hem eind 1953 werd opgedragen een der leiders van de organisatie der Russi sche emigranten te liquideren, besloot hij deze opdracht niet uit te voeren. Hij werkt thans voor deze emigrantenorganisatie en tracht zijn denkbeelden speciaal onder zijn landgenoten te verbreiden. Hiertoe wordt ook zijn boek dienstbaar gemaakt: er is een speciale pocketuitgave, die ter hand wordt gesteld aan Russische toeris ten, zeelieden en congressisten, die de westerse landen bezoeken. Khokhlofs vrouw en zijn zoontje bleven in Rusland achter. In overleg met haar heeft hij de stap naar het westen gedaan. Zijn vrouw speelt dan ook een belangrijke rol in het boek. Hij zal lezingen houden in Nijmegen, Utrecht, Amsterdam, Gro ningen, Den Haag, Rotterdam, Eindhoven en Maastricht. Honderdvier. Zaterdag wordt de we duwe Maria Hund-Smit te Kolham in Groningen 104 jaar. De jarige geniet nog een goede gezondheid en is nog heel goed ter been.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11