Panda en de protonplopper wMÊ Kolenprobleem in België tot crisisomvang gestegen Convertibele valuta met f70 miljoen gedaald TWEEDJASSEN Inter-Beneluxhandel in tien jaar verdrievoudigd Wereldnieuws Morgen kouderen weer regen Aan algemene prijsverlaging zal niet te ontkomen zijn Weekstaat Nederlandsche Bank 2 Oostzone wil Westduitse steenkool kopen V.S. maken bezwaar tegen beperking der Westduitse kolenimport Goedkope Britse leningen voor het Gemenebest Drastische verlaging van luchtvaarttarieven? Aandelenemissie Zuid- Afrikaansch Handelshuis De Amerikaanse invoer beperking op lood en tin ,,Belirie" wil kapitaal terugbetalen Zetelverplaatsing NIAM naar Indonesië Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Geldmarkt uitgesproken moeilijk Onderling goederenverkeer thans voor 98 pet vrij Textiel jaarbeurs wordt sterk uitgebreid „Banda*7 gaat bezuinigen Landbouwprijsindexcijfers Converteerbare obligaties Van Berkel's Patent NEFF ^1W gasfornuis mot automatische ontsteking Dat Is Nieuws van Neff! WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 (Van onze correspondent in Brussel) Hoewel in alle landen van de Kolen- en Staalgemeenschap het kolenprobleem in verband met de achteruitgang van de conjunctuur, zorgen baart, is de toestand nergens zo nijpend als in België. Het feit dat geen der voorgaande regeringen het mes in de wonde heeft durven zetten, wreekt zich thans. De toestand is ook bij zonder moeilijk omdat de Kempense mij nen, die zich goed ontwikkelen, in het Vlaamse land liggen, terwijl de mijnen, die niet meer renderen in het zuiden, in Wallonië, liggen. Het is nu eenmaal niet zo gemakkelijk, oude nijverheden te ver vangen door nieuwe. Ook de Hoge Autoriteit van de EGKS heeft, ondanks de heffingen die ten bate van België van de Duitse en Nederlandse mijnen gedurende de overgangstijd zijn gevraagd, niet de sanering durven door drijven. Wel heeft zij daarop herhaalde lijk aangedrongen maar inmiddels kwam de hoogconjunctuur, die tijdelijk veel moeilijkheden heeft verdoezeld. Mede op aandringen van de Hoge Autoriteit heb ben talrijke grote afnemers in België zelfs contracten op lange termijn, vooral met de V.S., afgesloten om de voorspelde kolenschaarste te bezweren. Inplaats van schaarste is er nu echter overvloed. En ondanks het met veel moeite en kosten opleiden van nieuwe mijnwerkers gaat men thans tot ontslag over en wordt er in veel mijnen enige dagen per week niet gewerkt De produktie blijft intussen op hoog niveau, mede dank zij de in de afge lopen jaren toegenomen produktiviteit. De invoer, vooral uit Duitsland en Amerika, kan niet voldoende geremd worden en het gevolg is dat de voorraden in een steeds sneller tempo aangroeien. Noodoplossing Schommelde de produktie in de afge lopen goede jaren rond de dertig miljoen ton per jaar, thans zijn de voor raden reeds tot zes miljoen ton gestegen en men verwacht dat er tot het einde van het jaar nog wel enige miljoenen tonnen bijkomen. Dat veroorzaakt natuurlijk enorme financieringsproblemen. Na maan denlange voorbereiding is er kort voor de vakantie van het parlement nog een wet aangenomen die het mogelijk maakt de voorraden, opgeslagen bij de mijnen, bij de banken in onderpand te geven. Maar ook deze zogenaamde „oplossing" is al door de feiten achterhaald. De Duitsers, die eveneens met moeilijkheden van voor- raadvorming kampen, besloten tot prijs verlaging over te gaan voor industriële kolen, althans voor klanten die meer af nemen dan in 1957. En nu willen de Bel gische mijneigenaars, die bang zijn voor nog meer concurrentie van de toch al goedkopere Duitse steenkool, noodge dwongen en ondanks hun hoge exploitatie kosten, ook tot prijsverlaging overgaan. Het is het nog altijd klassieke middel om een teveel aan koopwaar weg te werken. Hierover wordt met de regering druk onderhandeld. Een algemene prijsverlaging zou al gauw aan het licht brengen, welke mijnen niet voldoende renderend zijn om deze maatregel te verdragen. Voorlopig schijnen de mijnen overigens slechts een prijsverlaging te overwegen voor bepaalde grote afnemers en bepaalde grote hoe veelheden. Een nieuw lapmiddel? De ko mende dagen zullen het leren. Toepassing crisisformule? De Belgische minister van Eonomische Zaken, de heer Scheyven, heeft zich tot Luxemburg gewend en om dringende bij eenroeping van de ministerraad van de EGKS gevraagd. Deze zou aanvankelijk reeds 30 september vergaderen, maar de bijeenkomst is later tot 14 oktober uitge steld. Daarmede kan de Belgische minister zich niet verenigen, gezien de evolutie Oost-Duitsland heeft zich bereid ver klaard van West-Duitsland vier miljoen ton steenkool af te nemen. Op 16 septem ber was de Westduitse kolenvoorraad tien miljoen ton. De V.S. hebben diplomatieke stappen bij West-Duitsland gedaan in verband met het Duitse besluit tot beperking van de ko- leninvoer. Ambtenaren deelden mede, dat contracten voor 41 miljoen ton Amerikaan se kolen, die in de komende drie jaar ge leverd hadden moeten worden, getroffen worden door het Duitse besluit, waarbij de procedure van invoervergunning wordt in gesteld. Officieel werd bekendgemaakt, dat de V.S. bestuderen, of het besluit van Bonn wel verenigbaar is met de algemene overeenkomst voor tarieven en handel, GATT (Reuter). De Engelse minister van Financiën, Heathcoat Amory, heeft in Montreal aan gekondigd, dat Londen zal overgaan tot een stelsel van leningen voor economische steun voor het Gemeenebest. Hij deelde mede, dat Engeland voornemens is om. onder zijn garantiewet voor exportkredie ten, geldleningen aan te bieden tegen de rentevoet, waartegen de Engelse regering zelf gelden leent, vermeerderd met een kwart percent voor beheerskosten. Hij zei: „Dit is een belangrijke verandering van politiek voor ons. Wij hebben er reeds een begin mee gemaakt en de omvang van deze operatie kan worden afgeleid uit het feit, dat wij reeds kredieten in deze vorm hebben aangeboden tot een totaal van meer dan 150 miljoen dollar (ongeveer 53,7 mil joen sterling). Wij zijn voornemens voor de koloniën wetgevende maatregelen in te voeren tot verstrekking van schatkist leningen tegen hetzelfde tarief. van het kolenvraagstuk in de zes partner- landen en de jongste Duitse maatregelen. De minister wil de coördinatie der maat regelen inzake de handelspolitiek van de Zes bespreken, meer in het bijzonder wat de steenkoleninvoer uit derde landen, de ontwikkeling der werkvoorziening in de mijnen en de kolen voorraden betreft. En, zeer belangrijk punt: de minister heeft eveneens de wens geuit dat de raad de toepassing van artikel 68 van het verdrag, betreffende een „uitgesproken crisis" zal bespreken. De Hoge Autoriteit heeft hier toe niet het initiatief genomen, maar de ministerraad kan bij eenparigheid van stemmen constateren, dat er een uitge sproken crisis is en in dat geval de Hoge Autoriteit voorschrijven de nodige maat regelen te nemen inzake produktie- en invoerbeperking. De Belgische minister denkt vooral aan invoerbeperking uit der de landen. De Belgische regering en de mijn zullen echter wel allereerst in het binnenland energieke maatregelen moeten nemen voordat zij op verdere steun van de kolen- en staalgemeenschap zullen kunnen reke nen. Een algemene flinke prijsverlaging zou daarvoor, dat ziet men hier wel in, een goede inleiding vormen. Onder auspiciën van de IATA (Interna tional Air Transport Association) is in Cannes (Frankrijk) een conferentie be gonnen waaraan delegaties van bijna alle luchtvaartmaatschappijen deelnemen. De besprekingen worden achter gesloten deu ren gehouden, maar men gelooft dat de kwestie van de tarieven het belangrijkste agendapunt is. Vele maatschappijen zou den aanzienlijke tariefsverlagingen over wegen, omdat aantrekking van meer lucht reizigers een eerste vereiste wordt geacht. Blijkens de verlies- en winstrekening over 1957 van de n.v. Zuid-Afrikaansch Handelshuis heben de inkomsten op goe deren en produkten 3.465.068 bedragen (v.j. 3.054.670). Na de nodige voorzienin gen bedraagt het batig saldo 726.9S8 (v.j. 760.310). Nu de agioreserve door uitkerin gen in voorafgaande jaren vrijwel is uit geput, wordt een dividend voorgesteld van 12'/: pet. in contanten (v.j. 171 pet., waar van 121/» pet. in aandelen uit de agioreserve plus 5 pet. in contanten). Teneinde over meer middelen te kunnen beschikken wil de directie overgaan tot uitgifte van 1306 aandelen van 1000 nominaal, uitsluitend aan aandeelhouders in de verhouding van 2000 nieuwe aan delen op 5000 oude aandelen, tot dc koers van 125 percent, gerechtigd tot het halve dividend over 1958. De door president Eisenhower ingestelde invoercontingenten van lood en zink in de V. S. zijn gesteld op 80 percent van het jaargemiddelde van de commerciële invoer der twee metalen in de periode 19531957. De nieuwe regeling wordt op 1 oktober a.s. van kracht. De contingenten beperken de invoer tot 354.720 short ton lood en 520.960 short ton zink per jaar. De winst- en verliesrekening van de n.v. cultuurmaatschappij „Belirie" wijst, blij kens het verslag over 1957 een nadelig saldo aan van 21.025 (v.j. winst 172.299). Ten laste van de balanspost onverdeeld dividend ad 73.522 wordt een dividend voorgesteld van 16 pet. (30 pet.). Hiermede is een bedrag gemoeid van 72.000 Voorgesteld wordt een terugbetaling van 50 pet, op het gestorte kapitaal. De nomi nale waarde van de 450 geplaatste aan delen wordt hierdoor van 1000 terugge bracht tot 500. Het bestuur heeft hierbij overwogen, dat het enerzijds niet op de weg van de vennootschap ligt, buiten Indonesië een nieuw bedrijf op te bouwen, dan wel zich in een zodanig bedrijf finan cieel te interesseren en dat anderzijds, na de terugbetaling, de maatschappij nog de beschikking heeft over voldoende middelen voor mogelijke behoeften in de toekomst. Door de onderbeheerstelling van de on derneming kan geen gebruikelijke opstel ling van de activa en passiva in Indonesië verschaft worden. Dit geldt ook voor de exploitatieresultaten. Ontvangen gegevens tonen aan, dat het financiële resultaat over 1957 belangrijk uitgaat boven dat over het voorafgaande jaar. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend om de n.v. Nederlandsch- Indische Aardolie Maatschappij te mach tigen, haar zetel te verplaatsen van 's Gra- venhage naar de republiek Indonesië. De regering meent dat er aanleiding is deze zetelverplaatsing mogelijk te maken, daar het gaat om een vennootschap, die uitslui tend met het oog op de vroegere staat kundige verhoudingen in Nederland werd opgericht, doch die door haar bijzondere structuur in wezen tot de Indonesische rechtssfeer behoort. De n.v. is indertijd opgericht op grond van de wet van 5 juli 1921 op de ontginning van aardolievelden in het toenmalige Nederlandsch-Indië. Volgens deze wet en de statuten berustte de overwegende zeggenschap in de ven nootschap bij de minister van Koloniën en thans bij de republiek Indonesië. Op grond van de wet werd de maatschappij destijds in Nederland gevestigd. Record-bietenoogst Vrijdag zullen de verschepingen van suiker bieten uit Limburg naar de verwerkende fabrie ken te Puttershoek en Dinteloord een aanvang nemen. De oogst heeft de record-omvang van 130 miljoen kg. bereikt voor wat Noord- en Mid den-Limburg betreft. De havens te Wanssum en Roermond zullen hiervan de grootste aanvoeren te verwerken krijgen. Men hoopt de campagne in Limburg rond 15 december te kunnen beëindigen. Amerikaanse betalingsbalans De betalingsbalans der V.S. over het tweede kwartaal toont een nadelig saldo van 1 miljard 43 miljoen dollar. De voornaamste crediteuren zijn Europa, Canada en Japan. Het batig saldo in het eerste kwartaal bedroeg 558 miljoen dollar. Dollars voor Pcrzië De Export-Importbank in Washington heeft Perzië een lening van zes miljoen dollar verstrekt om het onderhoud van belangrijke wegen te vol tooien. Met inbegrip van deze lening heeft Per zië bij de Bank thans 38 miljoen dollar opgenomen. De verkorte balans van de Nederland sche Bank per 22 september behelst enige posten, die zonder nadere toelichting moei lijk verklaarbaar zijn. Dit geldt met name Advertentie FALCON - BRIXON en andere Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 Ingevolge de overeenkomst tot instelling van een raadgevende interparlementaire Beneluxraad brengen de Benelux-regerin- gen jaarlijks aan deze raad een gezamenlijk verslag uit, dat onder meer betrekking heeft op de totstandkoming en de werking van een economische unie. Verschenen is thans het tweede gezamen lijke verslag over het genoemde vraagstuk, waarin onder meer gezegd wordt: Sedert 1 januari 1948, zo wordt onder meer vastgesteld, is de waarde van de intra-beneluxhandel bijna verdrievoudigd (van 438 miljoen dollar in 1948 tot 1277 mil joen dollar in 1957). Gedurende hetzelfde tijdvak is de extra-beneluxhandet vrywel verdubbeld (van 5688 miljoen dollar tot 11.371 miljoen dollar). Daarentegen is de wereldhandel, die in 1948 111 miljard dollar bedroeg tegen 203 miljard dollar in 1957, slechts met 82 percent gestegen. Er is alle reden aan te nemen, dat deze gunstige ontwikkeling zich zal kunnen handhaven en zich zelfs in de komende jaren zal voortzetten, aldus het verslag. De moeilyke twee percent De vrije circulatie van de nationale pro dukten is thans voor 98 percent van het intra-beneluxverkeer een feit. De twee percent, waarvoor nog besprekingen wor den gevoerd, betreffen bijzonder gevoelige produkten van overwegend agrarisch ka rakter, waarvan de kostprijzen in de drie landen nog te grote verschillen vertonen. Dit legt eens te meer de nadruk op het belang de overeengekomen harmonisatie- politiek voor de landbouw met kracht voort te zetten. Men dient op dit gebied dan ook nog geen spectaculaire liberalisaties te ver wachten. De „builenmarkt" Voorts zijn belangrijke vorderingen ge maakt met de instelling van een gemeen schappelijke markt voor produkten uit, of bestemd voor, derde landen. Deze voort gang is mogelijk geweest dank zij de ge leidelijke verwezenlijking van een gemeen schappelijke handelspolitiek. De bevoegde organen onderzoeken de mogelijkheid, de formaliteiten voor de vergunningen af te schaffen, waaraan 20 percent van het han delsverkeer tussen Nederland en de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie nog is gebonden. Kapitaal en diensten Het protocol van 16 juli 1954, dat vrijheid invoert voor het kapitaalverkeer, is even als de voorgaande jaren verlengd. Het blijkt te voldoen aan alle behoeften, welke zich op dit gebied hebben voorgedaan en het heeft met name de investeringen over en weer bevorderd. Het dienstenverkeer tussen de Benelux- landen is nagenoeg geheel vrij. In het bij zonder wat het wegvervoer betreft doen zich op vervoergebied echter nog enkele uitzonderingen voor. de opmerkelijke vermindering van de con vertibele valuta, die met 70 miljoen is ingezakt en nu op de balans voorkomt met 822,6 miljoen. Het valt aan te nemen, zo meent men in bevoegde kringen, dat een en ander verband houdt met de gisteren door ons gemelde aflossing van de Neder landse schuld bij het Internationale Mone taire Fonds ad bijna 34 miljoen dollars. De totale deviezenreserve van de bank is echter toegenomen en wel met 30 mil joen tot 1346,7 miljoen. Aangezien de goudvoorraad onveranderd is gebleven, maken goud en valuta samen nu een be- miljoen de vorige week. Een vooruitgang derhalve in hoeveelheid, maar een ver slechtering van de kwaliteit van ons deviezenbezit. Vast staat wel, dat de bank een termijn verplichting heeft voldaan die vermoede lijk in harde valuta luidde. De post „sal do's luidende in buitenlandse geldsoorten" is namelijk met 71 miljoen verminderd. Een tweede moeilijk verklaarbare post is de stijging van het schatkistpapier dooi de bank gekocht met 5 miljoen tot 60,7 miljoen. In geldmarktkringen was het niet bekend dat de centrale bank deze week op de open markt heeft geopereerd. De ban ken hebben een grote sprong omhoog ge maakt met hun saldo's bij de centrale bank: een stijging van niet minder dan 94 mil joen tot 641.8 miljoen. Dit is te verklaren door de deviezenaanwas, door de vermin dering van de biljettencirculatie en dooi de aflossing van schatkistpapier. Daar stond tegenover de betaling van nieuw schatkistpapier, de aflossing van voor schotten in rekening-courant, terwijl de banken bovendien 13 miljoen hebben verworven uit de andere saldo's, die van 145 miljoen tot 132 miljoen zijn ver minderd. De banken waren dus wel ge makkelijk in staat om 25 miljoen op de dure voorschotten af te lossen, die daar mee ingezakt zijn tot 20 miljoen. Bij de aanvang van de nieuwe kasreserveperiode hebben de banken kennelijk van deze mogelijkheid tot aflossing gretig gebruik gemaakt. Overigens zijn zij zeer terug houdend en geven ze weinig af met het oog op de grote betalingen die in september/ oktober moeten verricht worden, voor namelijk uit hoofde van belastingen. De biljettenomloop is met 27 miljoen ingekrompen, maar blijft nog boven de vier miljard op 4039 miljoen. Het streven blijft gericht op een daling beneden de 4 miljard. De schatkist zag haar saldo met f 43 miljoen verminderen. Dit valt erg mee, want de staat moest ongeveer 100 miljoen op tafel leggen: hij ontving 44 miljoen uit de tender en betaalde 147 miljoen uit de aflossing van promessen. Uit de andere bronnen werd dus ongeveer 60 miljoen aan inkomsten verkregen, zo dat de achteruitgang slechts 43 miljoen bedraagt. De geldmarkt blijft moeilijk en uitge sproken krap. Call money onveranderd 2'A. 48. Als het werkelijk moet, kan Panda bijzonder kordaat zijn. En nu hij daar zo gevangen zat, terwijl Joris Goedbloed en Professor Knutselma intussen een vervaar lijke zwendelpartij opzetten, nam hij flin ke maatregelen. Van de dozen en kistjes, die zich in de kast bevonden, bouwde hij een torentje, dat hem binnen het bereik van het venster brachten toen hij nu naar buiten keek zag hij, dat hij eindelijk eens een keertje geluk had. Het raampje was groot genoeg om hem door te laten en dan kwam hij meteen op de binnen plaats. Inmiddels vermoedden de twee ge leerden in het laboratorium in het geheel niet, wat hij aan het doen was. Rustig hadden zij hun toebereidselen voor de radioboodschap gemaakten nu waren ze juist bij een moeilijk moment aange land. „Aha! Let op!" sprak Professor Knutselma. „We kunnen zenden! En dus zal ik zeggenehen dan zeg ik ehwat?" „Scherpzinnig, Hooggeleer de!" prees Joris. „Héél juist! De openings woordc- moeten zodanig gekozen zijn, dat onze luisteraars ademloos toe zullen horen, aan hun stoelen genageld in de machteloze verbazing over ons stout plan! Dus laat ons even met de volle macht van onze breinen naar een passende opening zoe ken!" Nu dat hoefde Panda óók al niet meer te doen, want toen hij snel de bin nenplaats had overgestoken, vond hij met een een passende opening in het valhek. Hij wurmde zich naar buiten en begon toen aan de lange, lange wandeling, die hem naar het hof van de Koning moest brengeom daar tegen de Ploppen-Zwen del te gaan waarschuwen. Besprekingen (ussen öe Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs en de Stichting Nederlandse Textieljaarbeurs hebben ertoe geleid, dat de textieljaarbeurs tijdens de komende voorjaarsbeurs dc beschikking krijgt over alle parterregebouwen van het jaarbeurscomplex op het Vredenburg. Tot nogtoe nam zij daar slechts de Beatrix- en Ircnehallen in beslag. De architectengroep Buor te Laren heeft opdracht gekregen een bouwplan te maken waardoor alle hallen harmonisch met el kaar worden verbonden. De grote expansie van de textieljaar beurs in de laatste jaren, moet volgens de directeur van deze beurs, de heer A. G. Biemond jr. worden toegeschreven aan de stijgende successen die de Nederlandse textielnijverheid op de laatste internatio nale jaarbeurzen in Utrecht heeft geboekt en de steeds groeiende wil tot samenwer king tussen de bedrijven in deze branche, die hard haar best doet haar aandeel in de Euromarkt zeker te stellen. De textielafdelingen van de ons om ringende jaarbeurzen zijn vrijwel nihil of zeer klein. De Nederlandse textieljaarbeurs zal van 9 tot en met 14 maart worden gehouden. Als gevolg van de ongunstige situatie in Nederland heeft het bestuur van de kre diet- en handelsvereniging „Banda" n.v. besloten aanzienlijk te bezuinigen op de kosten en deze ongeveer te halveren. Sinds oktober 1957 is er geen verbinding meer met de ondernemingen. Toen bevon den de inbeslaggenomen Banda-perken zich in verwaarloosde toestand en was een groot deel van de oogst (noot en foelie) gestolen. In 1957 heeft men door deze dief stallen bijna niets binnengekregen. Het roepiah-saldo is van een minus- in een credit-saldo van rp. 1,4 miljoen veranderd. De directie weet niet of dit saldo nog onaangetast is. Volgens het C.B.S. bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer (basis 1949/1950 -1952/1953 100) in augustus 96 tegen 95 in juli en 104 in augustus 1957. Het groepsindexcijfer voor de akker- bouwprodukten liep terug van 124 tot 121 als gevolg van de lagere prijzen voor de granen. In augustus 1957 bedroeg het 108. Door de hogere prijzen voor varkens vlees, eieren en melk steeg het groepsin dexcijfer voor de veehouderijprodukten van 87 tot 90 tegen 103 in augustus 1957. Het indexcijfer voor het totaal der kos tenfactoren bleef ongewijzigd op 136. Ver geleken met augustus 1957 (130) is het met 6 punten gestegen. De trustee van de converteerbare 3'/= pet. obligatielening ten laste van de maat schappij Van Berkel's Patent n.v. maakt in aansluiting op de eerder verstrekte me dedeling bekend, dat het gepleegde over leg tot de conclusie geleid heeft, dat met de belangen van de houders der conver teerbare obligaties in het geval van een emissie met recht van voorkeur voor aan deelhouders, in de trustacte rekening is ge houden door verlaging van de conver siekoers. Een wijziging van deze trustac te zou tot onaanvaardbare consequenties leiden, aldus de trustee. Advertentie Alle inlichtingen: Amvabro Postbus 1615 A'dam Achtdaagse. De baas van de tienjarige hond Perlina heeft enige dagen gele den het dier geschonken aan een neef te Gallarate, dat op 300 kilometer af stand van de woonplaats van de baas, Castelfranco Veneto, ligt. Deze veran dering stond het dier kennelijk niet aan en het slaagde erin in acht dagen tijds zijn vroegere baas in Castelfranco Ve neto terug te vinden. Mythe. De Duisburgse politie heeft een in val gedaan in het kantoor van een lief dadigheidsorganisatie voor oud-nazi's in de stad. Er werden op de band op genomen nazistische redevoeringen in beslag genomen. In een hiervan werd verklaard, dat de slag van 1945 in Ber lijn „een grandioos slotstuk" was, dat „over duizend jaar of eerder in de ge schiedenis zal worden geboekstaafd als een nieuw Nibelungenlied". Waarde per ma;.. Op een voorlichtings conferentie te Brussel hebben premier Eyskens en minister van Landsverde diging Gilson, verklaard, dat zij door de invoering van een systeem van be- roepsvrijwilligers en vrijwilligers voor een termijn van gemiddeld vijf jaar de „waarde per man" willen vergroten, zo dat, als de werving gunstig verloopt, de dienstplicht tot 12 maanden kan worden verkort. Bloedhonden. De Zweedse luchtmacht heeft bij de vliegtuigfabriek van Bris tol een order geplaatst voor de lucht doelraket „Bloodhound" zo is door de fabriek meegedeeld. De Bloodhound, die uitgerust kan worden met een atoomlading is reeds in massaproduk- tie voor de Engelse luchtmacht. De keus is hierop gevallen, nadat ook Ame rikaanse en Franse types waren bestu deerd. Twee koppen. Volgens een berieht in de Moskouse pers zijn Russische geleer den er in geslaagd, de kop van een jachthond over te planten op de hals van een hond van een ander ras, die hierdoor de beschikking heeft over twee koppen. De toestand van het proefdier is „tamelijk goed". Volgens het blad neemt de hond via de twee koppen voedsel tot zich. Atoomtrein. Tussen 1960 en 1965 zal in de Sovjet-Unie de eerste spoortrein met atoomaandrijving rijden, zo meldt het Hongaarse jeugdblad „Magyar Ifju- sag". De trein, bestemd voor de ver bindingen vanuit Rusland met de Stil- le-Oceaankust, zal tweemaal de reis Siberië kunnen maken, met een snel heid van 500 kilometer per uur, zonder nieuwe brandstof in te nemen. Vereenvoudiging. Vrijdag zal het Hon gaarse parlement in gewone zitting bij eenkomen. Voornaamste punt op de agenda is de herziening van de kieswet, waarmee beoogt wordt, ter vereenvou diging de verkiezingen voor het parle ment en de gemeenteraden tegelijker tijd te houden. Verwacht wordt, dat de kieswet wordt goedgekeurd en dat be gin 1959 de eerste gecombineerde ver kiezingen worden gehouden. Verwachting. Malariadeskundigen van de Wereld-Gezondheidsorganisatie die de afgelopen dagen te Lissabon hebben vergaderd spreken als hun mening, uit, dat de wereld binnen tien of vijftien jaar vrij van malaria zal zijn. Na vijf jaar zal volgens hen deze ziekte geheel verdwenen zijn uit Europa en de Ver enigde Staten. Circulatie. Een politieman ce Washington, die bij een vechtpartij een schotwond had opgelopen, heeft bij een bloedtrans fusie eigen bloed teruggekregen. Hij had het verscheidene weken geleden als donor afgestaan. Decadentie. Volgens de „Sachsische Zei- tung" is de textielhandelaar Joachim Münchmeier in Dresden gearresteerd omdat hij spijkerbroeken heeft ver kocht. „Opnieuw is bewezen dat spij kerbroeken de uitingen zijn van een ideologie, welke Westerse decadentie aanmoedigt", schreef het blad. Kogehvonden. Voor de Simca-autofabrie- ken in een Parijse voorstad, een bol werk van anti-communistische vakbon den, is het dinsdag tot gevechten geko men tussen arbeiders en betogers, die onder meer leuzen riepen als „het fas cisme krijgt geen kans" en „niet voor De Gaulle". Vijf mensen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Drie van hen hadden kogelwonden. Gefrustreerd. De 25-jarige Londense schil der Bill Crozier heeft aan abstract por tret van prinses Margaret vervaardigd dat „gefrustreerde liefde" heet. Het schilderij moet 630 gulden kosten. Het is voor een derde ongeveer scharlaken (de kleur van het koningschap) en de rest is een mengeling van goud, wit en bruin (voor vreugde en charme) met witte en zwarte strepen (die de gefrus treerde liefde symboliseren). Een depressie, die gisteren ten westen van Ierland lag, trok naar het zeegebied ten westen van Schotland. Vandaag koerst de storing langzaam in de richting van het noorden van de Noordzee. Met harde tot stormachtige zuidwestelijke winden werd een hoeveelheid vochtige oceaanlucht via Zuid-Engeland naar onze streken gevoerd. Het doordringen van deze vochtige lucht ging gepaard met overvloedige regenval. Ook morgen zal het depressiesysteem het weer in ons land bepalen. Met weste lijke winden wordt echter iets koudere lucht naar ons land gevoerd waarin opkla ringen, maar ook enkele buien zullen voor komen. De buiigheid in het noorden van het land zal groter zijn dan in de zuidelij ke provincies. WEERRA PPOKTEN Donderdag 25 september Zon op 6.29 uur, onder 18.34 uur. Maan op 17.24 uur, onder 3.54 uur. Maanstanden 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 september Hoog water 2.09 en 14.33 uur. Laag water 10.07 en 22.25 uur. Het hoog en laag .vater te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten- M land maxima van giste- C •2d ren. Binnenland: heden d 2 6 7 uur. Neerslag laatste ii s dj 24 uur. H SS Den Helder zwaar bew. wzw 17 10 Ypenburg zwaar bew. zw 17 21 Vlissingen geheel bew. zw 16 10 Eelde regen zw 14 8 Twente geheel bew. zw 14 18 De Bilt motregen zw 15 22 Eindhoven regen zw 14 21 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw 14 19 Helsinki regen w 13 0,3 Stockholm mist windst. 15 1 Oslo geheel bew. ono Kopenhagen zwaar bew. z 16 0 Londen licht bew. w 18 Amsterdam regen wzw 17 24 Brussel zwaar bew. wzw 19 17 Luxemburg motregen zw 15 3 Parijs regen zw 19 0,1 Bordeaux mist windst. 22 0 Grenoble licht bew. windst. 19 0 Nice onbewolkt n 25 0 Berlijn geheel bew. zzw 16 0,2 Frankfort regen zzw 18 4 München geheel bew. zzw 16 1 Garmisch P. zwaar bew. no 18 0 Zürich zwaar bew. windst. 18 0 Genève regenbui windst. 20 0,1 Locarno half bew. 0 23 0 Wenen zwaar bew. windst. 18 0,1 Innsbruck zwaar bew. windst. 21 0 Rome onbewolkt 0 29 0 Ajaccio licht bew. ono 25 0 Madrid onbewolkt windst. 31 0 Mallorca onbewolkt n 29 0 Algiers mist. z 30 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2