Schrijver Bernard Newman vertelde over Rusland DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 4 Voor het Genootschap Nederland-Engeland UIT STAD EN STREEK Superieure typering van Cruys Voorberg!i in EEN MOORDVERHAAL „Sparrenheuvel" wordt gerestaureerd Plan voor sportvliegveld binnen Zandvoorts circuit Moffeliik parkeerverbod voor Zandvoorts Zuid boulevard Mr. F. H. A. de Graaff zal aftreden als directeur van Van Gelder Bergen (vuil) verzet om spaarduitjes te vinden Drastische beperking van inpoldering Markerwaard Winkeldieveggen stalen van alles Gemeentesecretaris van Moerkapelle geschorst Hij zou misbruik hebben gemaakt van geheime gegevens Grote voorraad katoen en wol ging in vlammen op Vijfenzeventig jaar humor in Nederland Boekhouder verduistert dertigduizend gulden Kunstmaan verschijningen Utrechtenaar na verkeers ongeluk overleden Locomotief botste tegen personentrein; zes doden De eisen der Far-Oers Brits tegenvoorstel een zes-mijlszone WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COUKAM „De Russe- zijn het minst politieke volk in Europa. Het zijn in het algemeen zeer vriendelijke mensen. Slechts drie percent is lid van de communistische partij", zo vertelde dinsdagavond mr. Bernard New man in Brinkman op het Houtplein in Haarlem in een voordracht „Inside Russia Today", voor leden van het genootschap Nederland-Engeland, afdeling Haarlem. Mr. Newman heeft alle landen van Euro pa bereisd en vele delen van Amerika, Afrika en Azië. Hij schreef ruim zeventig boeken. Zes weken geleden keerde hij terug van een reis naar Rusland. De heer Newman reisde via Finland naar Lenin grad en bezocht verder Moskou. Minsk en verscheidene andere grote plaatsen en op de terugreis bezocht hij Polen. In Leningrad ontmoette hij een der wei nig overgebleven aristocraten uit de tsarentijd, een oude dame, die hem vele AMSTERDAM De markt was dinsdag ongeanimeerd gestemd. Er waren dan ook geen stimu lerende factoren, die het marktbeeld gun stig hadden kunnen beïnvloeden. Mogelijk was eerder het tegendeel waar. De poli tieke spanningen in de wereld blijven voortbestaan en in Amerika leed presi dent Eisenhower, aldus de beurs, wat pres tigeverlies, door de ontslagaanvrage van zijn belangrijke adviseur Sherman Adams. De slotkoersen van Wall Street vielen tegen. Een en ander leidde ertoe, dat de arbitrage er niet aan dacht, de posities verder uit te breiden. Aangezien ook het publiek geen blijk gaf van grote activiteit, bleef de handel over vrijwel de gehele linie zeer minimaal en brokkelden de koer sen af. De internationale waarden waren merendeels fraètioneel lager. Koninklijke Olie schommelde rond 170 tegen 171,50 vorige slotkoers en 171,10 pariteit New York. Het publiek bracht een paar stukjes aan de markt en dat was reeds voldoende om een koersdaling teweeg te brengen Unilever, die in de morgenuren werd ver handeld van 402 tot 405%, deed 's middags circa 404 en verloor een half puntje. De buitenlandse aankopen voor Philips bleven achterwege en dat betekende voor het aan deel een verlies van circa 2 punten. AKU. die de vorige dag 4 punten had verloren, had een goede start op 213%, plus één punt, doch bij het voortschrijden van de beurs kon deze koers niet gehandhaafd blijven Zij liep terug tot 211%. KLM werd een halve gulden lager vernomen. De scheepvaart onderging over de ge hele linie een verdere bescheiden koers daling. De malaise in de vrachttarieven- markt voor de zeeschepen was mede oor zaak van het afbrokkelen van de koers in dizë sector. Cultures Vrijwel onveranderd: Staatsfondsen prijshoudend. In verband met de nieuwe aandelen emissie van de maatschappij Van Berkel s Patent n.v. met claimrecht begon de han dei in claims. Deze werden geadviseerd op f 50 a 55 per claim per aandeel van 500. De theoretische waarde bedraagt 55 per claim per aandeel. In aandelen Zuid-Afri- kaansch Handelshuis kwam geen notering to\ stand omdat, zoals het jaarverslag ver meldde, op de komende jaarvergadering een nieuwe aandelen-emissie met claim recht zal worden voorgesteld. De aandelen die maandag 173% noteerden, werden geadviseerd op 177 bieden. Prolongatie 3% percent. (ANP) NEW YORK Het koersniveau bereikte een nieuw hoogtepunt en brokkelde toen dooi winst nemingen af. American Telephone and Telegraph bracht een ommekeer teweeg op de beurs, die aanvankelijk licht dalend was; het fonds was op 193.75 vijf dollar boven zijn vorige slotkoers. De laaggeprijs de auto- en aluminiumaandelen trokken flinke aandacht; de eerstgenoemde waren actief, de andere vast en actief. Deze twee groepen bewegen vrijwel gelijk, nu er sprake van is dat er meer aluminium zal gebruikt worden voor de kleinere en en kele grotere auto's. De handel nam toe en de tikkers waren vlak na de opening en even voor de sluiting bij de affaires ten achter. Het spoorweggemiddelde kwam van 140,17 op 142.42. percentsgewijze de grootste stijging van de grote groepen. De staalwaarden stegen flink op een ver wachte recordproduktie De chemiewaar- den verstevigden hun positie Het indu- striegemiddelde kwam van 524.01 or 525.89 dat voor openbare nutsbedrijven van 80,12 op 80,20. Van de 1236 verhandelde fondsen sloten er 616 hoger en 370 lager. De omzet bedroeg 3.950.000 tegen 3.490.000 aandelen de vorige dag. (UPI) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3'-4% Nederl. 47 9113/ie 91lS/,e 3 °/o Nedl 1962 64 94»/i« 94% A.K.U 211% 212% Calvé Delft 321 320 Van Gelder Zonen 190% 191 EL N. Hoogovens 320 320 Nederl. Ford 181 182 N. Kabelfabriek 279 279 gew.Philips Gloeil 343% 345 Pref.PhilipsGloeil. 169% 169% Unilever 401 403 Wilton T'yenoord 169 195 Dordtsche Petrol 700 708 Kon. Petroleum i 169.80 t 171.40 Billiton 167% 163 A'dam Rubber 67 67 K.L.M 98.20 f 96 70 HÖll- Amei. Lijn 144% 145% K.NSM 145% 146 N. Scheepv. Unie 127 128'/-: v. Nieveit Goudr. 125% 125 Phs. v. Ommeren 235% 236 H.V.A 104% 104 Delimaatschappij f 118,30 f 118.10 Amsterd. Bank 244 244 Nat. Handelsbank 89 8.9 Ned. Handel Mij 176 176 '^otterd. Bank 204% 205 Twentsche Bank 175 175 Anaconda Copper 53% 53% Bethlehem Steel.. 47% 48 U.S. Steel 77% 78% General Motors.. 45% 46% Shell Union 80% 81% Tidewater 24% 24% vorige koers) dingen uit deze historie geworden tijd ver telde. In Moskou zijn vele kremlins. Het kremlin, waar de Russische regering zetelt is alleen wat groter dan de andere. Mr. Newman vond in de Russische hoofdstad een ontstellende woningnood: in één kamer wonen gemiddeld drie per sonen. Volgens Stalin hadden de werkers recht op een huis met ten minste vijf ka mers, doch de werkelijke toestand is thans zo, dat er in vele gevallen vijf werkers op één kamer moeten leven. Er zijn in Mos kou nog duizenden houten huizen, ook op het platteland. Kroesjtsjev heeft een depu tatie naar Engeland gestuurd om daar ideeën op te doen voor de woningbouw in Moskou. Vele flats in Moskou zijn het eigendom van de fabrieken. Als een arbei der van werkkring verandert, moet hij verhuizen. Over de levensstandaard zei de heer Newman: „gemiddeld verdient de Rus 800 roebel {.er maand. Om een gezin met drie of vier kinderen te onderhouden heeft men echter 1800 tot 2000 roebel nodig. Daarom moeten de meeste vrouwen mee werken om het gezinsinkomen aan te vul len. De prijzen zijn haast niet te verge lijken met de Nederlandse. Een kostuum bijvoorbeeld kost van 80 tot 170 roebel. Een televisietoestel, dat bij ons acht, negen maal zoveel kost, kost daar echter net zo veel als een kostuum. Hier spelen natuur lijk propaganda-overwegingen een grote rol". In Rusland heerst weliswaar godsdienst vrijheid, er zijn althans geen kerken ge sloten, maar de communistische partij probec t echter met alle mogelijke mid delen de invloed van de kerk, die reeds aanzienlijk is getaand, te breken. Zij be schouwt het als een misdaad godsdienst onderwijs te geven aan kinderen beneden negentien jaar, behalve aan de eigen kin deren. Overtreding van dit verbod kan worden gestraft met gevangenisstraf en ballingschap. De Polen hebben meer vrijheden dan de Russen, hetgeen in niet onbelangrijke mate te danken is aan het optreden van Gomoelka. Tot zijn grote verbazing vond mr. Newman in Warschau grote delen van de stad. die door de Duitsers met de grond gelijk waren gemaakt, herbouwd en zelfs waren vele huizen in de oorspronkelijke zestiende-eeuwse stijl opgetrokken. Mr. Newman trof overigens in Rusland grote ambtenarij aan op de kolchozen. Hij bezocht zo'n boerderij, waar van de vier honderd werknemers er achtendertig ad ministratief werkzaam zijn. Deze moesten maandelijks tienduizend formulieren in vullen, zei hij. Leningrad is een zeer westerse stad en de mensen zijn er zeer hulpvaardig. In Moskou ontmoette de heer Newman ech ter veel wantrouwen. De mentaliteit is hier veel meer oosters. Hij vertelde ook nog iets over de studie in Moskpu. Aan de oude universiteit in de binnenstad van Moskou studeren vier duizend jongelui in litteraire faculteiten. Daarentegen studeren veertienduizend Russen aan de nieuwe universiteit ergens aan de rand van de stad in de technische wetenschappen. Deze hebben in Rusland een grote vlucht genomen. Tenslotte vertelde de heer Newman zijn aandachtig toeluisterende gehoor, dat hij in Rusland veel verzet had aangetroffen tegen de Russische onderdrukking van de opstand in Hongarije. Vooral onder de jeugd was de verontwaarding groot, aldus de spreker, die na de pauze een aantal vragen beantwoordde. De heer Newman illustreerde zijn voor dracht met prachtige kleurendia's. Nieuws in het kort Bloemendaalse reddingsbrigade. He denavond houdt, de Bloemendaalse red dingsbrigade een ledenvergadering in „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaal- seweg in Bloemendaal. Op de veer tien punten omvattende agenda staat on dermeer de herbenoeming van de techni sche commissie wegens aftreden van mejuffrouw K. Bakker en de heer F. Bon tebal, waarvan de eerste zich wél, maar d° laatstgenoemde zich niet herkiesbaar stelt. De heren J. G. de Vries, J.' van der Pol en B. J. Iking (secretaris), die als be stuursleden aftreden, stellen zich alle drie herkiesbaar. De heer L. Oosinga, penning meester van de B.R.B., stelt zich niet meer herkiesbaar. Raad voor de Kinderbescherming. Bij Koninklijk besluit is aangewezen als voorzitter van de Raad voor de Kinder bescherming te Haarlem de heer H. E. Ostendorf, lid van die raad. Raad van Arbeid. Bij beschikking van de Staatssecretaris van Trviale Za ken is aangewezen als plaatsvervangend arbeider-lid van de Raad van Arbeid te Haarlem de heer P. Teeuwen te Haarlem. Autoband sprong. Vanmorgen om half zes heeft een chauffeur van een Belgische truck met. oplegger twee verkeerszuiltjes op dq Leidsevaart in Haarlem omverge reden, doordat zoals hij verklaarde een van zijn banden sprong. De politie heeft de band in beslag genomen. Meer subsidie. B. en W. van Haarlem mermeer stellen de raad voor de subsidie aan de Gewestelijke Bond voor vreemde lingenverkeer voor Zuid-Kennemerland in Haarlem, welke momenteel 25,per jaar bedraagt, met ingang van 1 januari 1959 te verhogen tot 200,per jaar. Reden: de V.V.V. Zuid-Kennemerland heeft veel gedaan om de belangstelling van de vreemdeling voor de Haarlemmermeer als geheel en voor het poldermuseum De Cruquius op te wekken en te vergroten. Sportveld in Vogelenzang. B. en W. van Bloemendaal hebben een contract goedgekeurd, waarmede de voetbalvereni ging „Vogelenzang" met ingang van 1 oktober de beschikking krijgt over een nieuw sportveld achter de Deken Zondag laan. Het oude sportveld, dat meer noor delijk was gelegen, moest in verband met de woningbouw worden vrijgemaakt. De dienst van Publieke Werken van Bloe mendaal is thans bezig het ontruimde ter rein ten behoeve van de 23 nieuwe wo ningen in Vogelenzang bouwrijp te maken waartoe de weg wordt uitgegraven en de grond wordt verdeeld. Afscheid Kleuterschool. Mevrouw K B. Otten-De Vries zal wegens haar on langs gesloten huwelijk de wethouder Rohlingkleuterschool in Overveen per 1 november verlaten. Sedert de oprichting is zij aan deze school verbonden geweest. Auto zakte in het zand. Dinsdagavond om half acht is een bestuurder van een Duitse vrachtauto met aanhangwagen komend uit de Paviljoenslaan in Haarlem de Kamplaan ingereden doordat de juiste aanduidingsborden ontbraken. De chauf feur wilde keren, waarbij zijn aanhang wagen echter in het zand wegzakte. Een kraanwagen slaagde er later in het 24 tor wegende gevaarte weer los te trekken. De politie heeft Openbare Werken verzoet* bij de kamplaan borden te plaatsen. „Onze taal". Reeds meer dan zeven honderd belangstellenden, wetenschaps mensen en leken, uit alle kringen des lands, hebben zich reeds schriftelijk aan gemeld voor de bijwoning van het tweede taalcongres van het genootschap „Onze Taal" dat op zaterdag 4 oktober in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden. „De volmaakte misdaad" bestaat ver moedelijk alleen in de lichtvaardige ver beelding van schrijvers. Zo'n schijnbaar onomstotelijk logische fantast, zij het een beginneling in het vak, is Timothy Gregg, die in het blijspel „Een moordverhaal" (oorspronkelijke titel „Not in the book") de onkreukbare ambtenaar Andrew Ben nett inspireert tot een ingenieus lijkende poging om een gevaarlijke bedreiger van zijn rust en goede naam uit de weg te rui men. De toneelgroep „Theater" heeft de door Arthur Watkyn bedachte en uitge werkte gevolgen van dat plan dinsdag avond voor het eerst en gezien de reac ties van het vrij talrijke publiek zeker niet voor het laatst in de Haarlemse Schouwburg vertoond. Het succes was voor een groot deel te danken aan het uit muntende werk van de hoofdrolvertolkers met regisseur Cruys Voorbergh aan het hoofd, die veel vrolijkheid en spanning verwekten in een decor van Harry Wich, die de gewenste keurige saaiheid be paald aantrekkelijk had weten te maken. In het programma stond niet vermeld, dat Wim Kubbenga de Engelse tekst over het algemeen in het Nederlands heeft ver taald. De heer Watkyn is een Londense toneel criticus, die op zijn gehonoreerde uit gaansavonden zijn ogen goed de kost heeft gegeven. Zeer geraffineerd heeft hij in een traditionele komedie van belaag de braafheid en oprakeling van de jeug- zonde in een moment van onbedachtzaam heid zoveel treffende thrillereffecten te weeggebracht, dat het onaardig zou zijn te genover toekomstige kijkers hier de intri ge bloot te leggen. Daarom volsta ik met te vertellen, dat Andrew Bennett wil pro beren de Zuidamerikaanse bandiet Pedro Juarez, die een te hoge prijs stelt op chan tage, te vergiftigen volgens een methode, die hij heeft ontleend aan een hem ter be oordeling voorgelegde criminele roman. Ten gerieve van de toeschouwers, die geen hogere verlangens koesteren dan naar wat boeiend amusement, heeft de praktijk een paar verrassingen in petto waarin door de theorie niet werd voorzien. Er onstaan ten slotte zoveel complicaties dat een royaler met verstand gezegende inspecteur van po litie als de in dit geval verschijnende nog sneller tot conclusies gesprongen zou zijn (om het aantal gedebiteerde anglicismen te vermeerden met een, die men over het hoofd heeft gezien). Enfin, het loopt allemaal goed af en dat is iets waar niemand al mag hij soms even griezelen, bij voorbaat aan behoeft te twij felen. De voornaamste kwaliteit van dit handige stuk maakwerk is de gelegenheid om van een correcte voorzitter van een cricketclub een levensgevaarlijke jongleur op de rand van de misdaad te maken. De uitvoering van een dergelijke opdracht kan men aan niemand beter als aan Cruys Voorbergh opdragen. Hij geeft van An- Cruys Voorbergh als Andrew Bennett met het middel tot moord. drew Bennett een superieur genuanceer de typering, waarvan alle trekken een men selijke samenhang vertonen. Hij toont ons eerst een keurig portret in zwart en wit van een perfecte middenstander, waarvan geleidelijk enkele negatieve aspecten wor den belicht. Hij maakt daarbij de twee spel- motieven volkomen duidelijk, zodat men zonder meer accepteert dat zijn gezonde levenshouding triomfeert over de koorts achtige perfiditeit, waartoe deze man in wanhoop gedreven wordt. Deze Andrew Bennett is geen held, zelfs geen romanti sche en kan er ook geen worden als hij zijn wijze beperkingen te buiten wil gaan. Vandaar dat de sublieme pantomime, als hij niet meer weet in welk van de koffie kopjes het verdelgingsmiddel is gedepo neerd, geen clownsnummer met een tra gische keerzijde wordt, maar iets bemin nelijk lachwekkens krijgt, waardoor het dramatische evenwicht behouden blijft. Johan Walhain had wel een open doek je verdiend voor de kostelijke wijze, waar op hij het door Timothy Gregg geboek staafde verhaal als een meesterwerk van vernuft aanstekelijk ontvouwt. En Bob Goedhard gaf de zich zo sympathiek en wellevend voordoende chantagepleger pre cies die louche ondertoon mee bij zijn warmbloedig accent, dat hij direct be schouwd kon worden als een mogelijk slachtoffer met wie niemand medelijden behoefde te hebben. Gerard Hartkamp, Wim Hoddes en Piet van der Meulen vorm den met de wat slappe Siem Vroom de verdere mannelijke bezetting op aan vaardbare wijze. Wat Peronne Hosang van de echtgenote met haar eigen kleine pro blemen maakte, was wel heel aardig maar toch net niet wat het had kunnen zijn in dit milieu. Een fijn stuk, lijkt me, voor wie zoals dat heet zijn zinnen eens verzetten wil. David Koning In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen bijdragen te verlenen in de restau ratiekosten van het huis „Sparrenheuvel" aan de Bloemendaalseweg te Bloemen daal, waarvan het bestuur van de Bis- pinckstichting eigenaar is. Het bestuur van deze stichting heeft zich tot de gemeenteraad gewend met het ver zoek voor tien percent in de restauratie kosten bij te dragen. „Sparrenheuvel" komt voor op de lijst van Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst. Het huis is omstreeks 1800 gebouwd en kan bogen op bijzonder aantrekkelijke ar chitectonische hoedanigheden. De Napo leontische stijl, met een vrij sterk op de Lodewijk XVI-stijl teruggrijpend karak ter, komt in ons land vrij weinig voor, zo dat het gebouw van historische betekenis genoemd mag worden. De ligging aan het einde van de statige Mollaan, accentueert daarbij de betekenis van dit voormalige buitenhuis en de beide factoren wettigen, naar de mening van B. en W., het voorne men „Sparrenheuvel" voor het nageslacht in stand te houden. Het rijk heeft zich in beginsel bereid verklaard een subsidie van zeventig pro cent van de restauratiekosten bij te dra gen. Indien de gemeente Bloemendaal een subsidie van tien procent verleent kan zeet waarschijnlijk eveneens gerekend worden op een bijdrage van de zijde van de pro vincie, die in het algemeen vijftien procent van de kosten bijdraagt. Na overleg met de Rijkscommissie voor de monumentenzorg zal het werk in twee etappen worden uitgevoerd en wel, ten einde verder verval te voorkomen, door allereerst het herstel van het dak ter hand te nemen en vervolgens de verdere restau ratie. De begroting voor de in de eerste etappe begrepen voorzieningen bedraagt 41.290 en die voor de overige voorzienin gen 121.560. Het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen houdt er rekening mee, dat de uiteindelijke restau ratiewerken wel eens 200.000 kunnen be lopen. Voor de gemeente Bloemendaal zul len de bedragen zijn 4.129 en ƒ12.156 B. en W. stellen de raad voor in de kosten bij te dragen onder voorwaarde, dat de provincie ook een bijdrage zal verlenen Een landings- en startbaan voor sport en reclamevliegers in Zandvoort is reeds lang een wens van Zandvoorts burgemees ter, mr. H. M. van Fenema. Over de mo gelijkheden om hiertoe tezynertjjd te ge raken heeft hij reeds enkele malen contac; gezocht met bevoegde personen. Men heeft vastgesteld, dat binnen het circuit in hel duinterrein in het midden van de race baan een prachtige mogelijkheid bestaat voor het aanleggen van zulk een vliegstrij» met een baanlengte van zeshonderd meter en honderd meter breed, lopend van zuid oost naar noord-west, de beste aanvlieg- richting door de overwegend uit zee ko mende wind. In sportvliegerskringen bestaat voor d:* plan grote belangstelling en veel enthou siasme. De Koninklijk Nederlandse veren, ging voor luchtvaart, de Netherland Air- port Construction Office, en de Rijkslucht vaartdienst zouden het tot stand komen van deze airstrip ten zeerste toejuicher In Noordholland bestaat zulk een landings en startbaan nog niet. De plaats achtte men zonder meer ideaal. Ook de KLM heef' tegen de aanleg geen bezwaren, mits me" zich in de omgeving aan een bepaald, vlieghoogte houdt, daar over deze strip een bestaande luchtlijn gaat. Ook de reclame-vliegers toonden zich over een mogelijke aanleg enthousiast. Hel zou hgt veelvuldige reclamevliegen boven Zandvoort in de seizoentijd aanzienlijk eenvoudiger en goedkoper maken. De op neming van Zandvoort in het national! en internationale sportvlieaersverkec acht mr. Van Fenema van groot propagan distisch belang. Hij wil trachten de aan leg die hoofdzakelijk arbeidsloon za' vergen met rijkssubsidie te doen uit voeren, waardoor de kosten voor Zand voorts gering zouden zijn en slechts de bouw van enkele eenvoudige hangars voor gemeenterekening zou komen. Het parkeerprobleem in Zandvoort blijft elk jaar opnieuw de aandacht van de autoriteiten vragen. Speciaal na afloop van het seizoen vraagt men zich af. in hoever re de getroffen maatregelen hebben vol daan en of veranderingen noodzakelijk zijn. Zo hebben Zandvoorts burgemeester de korpschef van politie de heer H. P Huijsman. en het hoofd van de verkeers dienst, inspecteur P. Douma, beraadslaagd op welke wijze verbetering zou kunnen worden gebracht in de verre van ideale toestand, die elk seizoen opnieuw ontstaat op de toch al veel te smalle Zuidboule vard, wanneer daar in één lange rij de auto's aan de zeezijde geparkeerd staan Het gevolg hiervan is. dat het grote par keerterrein tegenover de sterflat aan de Brederodestraat plaats biedend aan on geveer vierhonderd auto's ook tijdens de seizoendrukte, vrijwel leeg blijft staan Een toestand, die de pachter van dit ter rein, een groot olieconcern, verre van te- vi-eden stemt. Men heeft deze onbevx-edi- gende gang van zaken uitvoerig onder de loep genomen en is tot de conclusie geko men. dat het aanbeveling zal vei-dienen voor de gehele Zuidboulevard een par keerverbod in te stellen. Men zou dan de eigenaar van paviljoen Zuid aan de kop van de Zuidboulevard willen verzoeken, het naast zijn paviljoen gelegen stukje duin- tex-rein tot parkeerplaats in te richten. Voorts zou het bestaande parkeerterrein bij de sterflat nog iets kunnen worden ver groot. Op de Zuidboulevard van de Sein- postweg af tot even voorbij paviljoen Kie- fer zou op het zeer brede trottoir een „in- steekparkeerterrein" voor veertig auto's kunnen worden aangelegd, waardoor op het trottoir aan de zeezijde nog genoeg ï-uimte overblijft voor wandelpad. Een parkeerverbod in de Brederodestraat van de kop af tot aan de Sterflat houdt men daarbij nog in overweging. Op deze wijze zal het grote parkeerterrein bij de sterflat meer productief kunnen worden gemaakt. De Zuidboulevard zou als woonboulevax-d aantx-ekkelijker worden. Naar wy vernemen zal mr. F. H. A. de Graaff, die per 1 januari benoemd is tot voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, In de loop van 1959 zijn directeurschap van de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen n.v. te Amsterdam neerleggen. Een Haagse jongedame, die vorige week een avondje met haar vex-loofde naar de kermis ging, had haar spaax-duitjes, 1350, uit vrees voor inbrekers in een px'ullen- mand tussen proppen papier verstopt. Pas dagen later kwam zij tot de ontdekking, dat de mand inmiddels door haar hospita geleegd was en de inhoud aan de vuilnis man was meegegeven. Zoals bekend is, gaat het Haagse huisvuil met speciale ti'einen naar Wijster in Drente, waar het voor grondbemesting tot compost wordt verwerkt. De jongedame reisde naar Wijstei", waar zij een gehele middag in de bergen pas gestort vuilnis naar het geld zocht, echtei- zonder resultaat. Ontmoedigd keerde zij naar Den Haag tex-ug. De volgende dag kwam er echter een telefoontje uit Wijs ter, dat het geld op het vuilstortingsterrein door iemand van het personeel was ge vonden. De bruiloft, waarvoor al 'r datum was bepaald, behoeft nu niet uitgesteld te worden. Op een gewestelijke toogdag van de A.R.-partij in Leeuwax-den heeft de minis ter van Vei-keer en Waterstaat verklaard dat hij wel eens de indruk krijgt dat men in het noorden des lands het maar moei lijk kan verdragen, dat het zwaartepunt van de deltawerken in Zuid-West-Neder land ligt. „Sommigen schijnen te menen dat het Noorden i-echt heeft op een spoe dige verstei-king van de zeewering, omdat men daarmee in Zuid-West-Nederland ook bezig is". Die opvatting achtte de minis ter niet juist. Het enige cx-iterium is de noodzaak en die is in Zuidwest-Nederland het grootst. De dijken in het noorden zijn niet slecht, al zullen ze wel op Deltahoog te moeten worden gebracht. Dat zal dan ook gebeuren. De minister oogstte een warm applaus toen hij als zijn persoonlijke mening uit sprak. dat de afdamming van de Lauwers- zee, indien enigszins mogelijk, moet door gaan. Doch hij haastte zich hieraan toe te voegen: „Dit is geen toezegging. Eex*st- daags zal rijkswaterstaat hierover rap- port uitbrengen en dan zal pas een beslis sing worden genomen. Daar de voortgang van deze werken niet door financiële, doch uitsluitend door technische overwegingen bepaald wordt, zal er onder de huidige fi nanciële situatie niet aan te ontkomen zijn dat op andex-e belangrijke werken bezui nigd wordt. Voor 1959 bijvoorbeeld zullen de werk zaamheden aan de inpoldering van de Markerwaard drastisch moeten worden beperkt. „Dergelijke maatregelen bezor gen mij veel leed, maar men kan on der de huidige omstandigheden nu een maal niet aan alle wensen gehoor geven," aldus de minister. Dc politie in Venlo heeft twee getrouwde vrouwen van 38 en 26 jaar aangehouden die een jaar lang talrijke winkeldiefstal len hebben gepleegd in Venlo, Blerick, Tegelen, Roennond en Eindhoven. Bij huiszoeking wei-den goedei-en ter waarde van 2300.— in beslag genomen. Het wa ren artikelen van de meest uiteenlopend'/ aard, zoals blikjes vlees, vis en worst flessen wijn, kristallen kandelaars, sche- mei-lampjes, elekti-ische strijkijzers, gas- comfoi-en, elektrische klokken, ondei-klr- ding, lappen stof, tafelkleden, vloermat ten, regenmantels, nylon kousen, een elek trisch scheerapparaat, schilderijtjes en draagbare i-adiotoest.ellen Alleen van de diefstal van deze toestellen was bij de politie aangifte gedaan. De andere ar tikelen hadden de winkeliei-s blijkbaar niet gemist. De gemeent/ ad van Moerkapelle heeft besloten de gemeentesecretaris, de heer C. J. van den H.. te schoi-sen en een on partijdige commissie in te stellen om rap- port uit te brengen over de vraag welke verdere maati-eselen tegen hem dienen te worden genomen. Reeds in juli was een raadscommissie benoemd om te onderzoe ken, of de gemeentesecretaris door claim- stelling on particuliere grond zijn eigen belangen heeft willen doen gelden bij de ontwikkeling van de Moex-kapelse uit breiding, van welke plannen hij uit hoofde van zijn functie op de hoogte was. Een x-ecente brief van de secretaris aan de x-aadsleden is thans de aanleiding tot het schorsingsbesluit geweest. Nadat bijna twee uur over deze kwestie in besloten zitting was gesnroken. werd in de open bare v -gadering medegedeeld dat de raadscommissie tof de conclusie was ge komen dat de gemeentesecretaris onjuist heeft gehandeld en dat hij van de hem geboden gelegenheid in de besloten zitting zijn ongelijk te erkennen geen gebruik had gemaakt. Drie x-aadsleden dienden hiei-na een motie in, waarin het een ern stig feit wordt genoemd dat de secretaris misbruik heeft gemaakt van gegevens die hem uit de vergadex-ing van B. en W. zijn bekend geworden en dat hij naar het oor deel van de raad zeer beledigende tex-men tegenover de burgemeester en het college van B. en W. heeft gebruikt in zijn bx-ief aan de raadsleden. Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen, waarna besloten werd de secretaris te schorsen, hangende het onderzoek van een onpar tijdige commissie, waarvoor een burge meester. een secretaris en een wethouder uit andere gemeenten zullen worden aan gezocht. Een zwax-e brand heeft gisteren het grondstoffenmagazijn van de n v. textiel- maatschappij „Haaksbergen" te Haaksber gen in de as gelegd. De brandweer uit Haaksbergen, geassi steerd door die uit Enschede, bestreed de vuurzee met 12 stx-alen, maar men kon niet voorkomen, dat het gehele magazijn met de aanzienlijke voorraad wol en katoen, in vlammen opging. De schade wox-dt geschat op 2 a 3 ton. Het bedrijf is tegen brand schade verzekerd. Tijdens een maandagmiddag in het Cen- tx-aal museum in Utrecht gehouden bijeen komst heeft Anton van Duinkei-ken (prof. dr. W. Asselbergs) een boek ten doop ge houden, dat een overzicht geeft van vijf enzeventig jaar humor in beeld en ge- schx-ift in Nederland. Het boek werd sa mengesteld door de journalisten mr. E. Elias en A. Duif in opdx-acht van de le vensverzekeringmaatschappij „Utrecht", die dit jaar haar vijfenzeventigjarig bestaan viert. De „doopplechtigheid" wei'd bijge woond door het voltallige college van bur gemeester en wethouders der gemeente Utrecht en tevens door de auteux-s, van wie werk in het boek „Lach is leven" is opgenomen. In Rottei-dam is aangehouden een 27- jarige boekhouder van een groot café restaurant, die dertigduizend gulden heeft verduisterd door knoeiexnjen in de loon administratie. Hij vulde sinds 1955 op de loonstaten gefingeex-de namen in, voorna melijk van musici en artisten, die in dc zaak optx-aden, en stak het geld, dat hi,-, op deze wijze teveel ontving, in eigen zak De man heeft een bekentenis afgelegd Moi-genochtend zal de raket van de derde Russische kunstmaan te zien zijn om 4.40 uur in het noordwesten op een hoogte van 30 graden. De kunstmaan zelf is te zien om 4.29 uur in het zuidoosten op een hoogte van 40 graden. Beide verplaat sen zich van zuid-west naar noord-oost. Dit volgens mededelingen van de Utrechtse sterrewacht. Nederlandse auto in België geslipt De Utrechtse journalist J. van Oostende, die in Utrecht door een militaire auto werd aangereden en in zox-gwekkende toe stand naar het ziekenhuis werd overbracht is overleden. Een Nederlandse auto, komend uit Lim- burg. is te Eupen in België nabij de Ba- raque Michel geslipt en tegen een boom gebotst. Vijf van de zeven inzittenden wer den gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar de bestuurder van de auto, de 59- iai-igs heer Henri Sillekens uit Roermond, is overleden. De gewonden zijn de vrouw van de bestuurder, de 51-jarige mevrouw Anna Sillekens-Cox, de 65-jarige zwager van de heer Sillekens, de heer Willem van de Ven. diens 65-jarige echtgenote Pauline Cox en hun 31-jarige zoon Abe- De twee andere inzittenden, de 26-jarige mevrouw Gertx-ude Munnich en haar kind- ■e van zes maanden bleven ongedeex-d. URFT (DPA) Een spoorwegongeluk bij Urft in de Eifel op het traject Keulen-Trier heeft woensdagochtend zes doden geëist, aldus de eerste berichten. Er zijn twee licht gewonden. Een locomotief reed in op een personen trein. De eerste twee wagons van de trem schoven in elkaar. De spoorwegdirectie te Keulen deelde mee, dat drie passagiex-s en drie leden van het spoorwegpersoneel om het leven zijn gekomen. Een passagier en een spoor wegbeambte kregen lichte vei-wondingen. Volgens de door de directie te Keulen ontvangen inlichtingen is het ongeluk ver- ooi-zaakt doordat de machinist van de at leen rijdende locomotief door een stop signaal is gereden. De machinist is éér van de drie spoorwegmannen, die zitr omgekomen. THORSHAVN, FAR OERS (UPI) Men heeft uit Londen vernomen, dat in de Deens-Engelse onderhandelingen over de visrechten bij de Fax--Oers deze ondex-- handelingen zijn begonnen omdat de auto riteiten op de Far-Oers de territoriale grens willen verleggen tot 12 mijl buiten de kust een Engels voorstel is gedaan, om de territoriale grens zes mijl uit de kust van de Far-Oers te leggen. Men is van dat Engelse voorstel ge schrokken. maar is bereid ei'over te pra ten als wordt bepaald, dat geen enkele bui tenlandse visser binnen die zes-mijlszone mag komen. Bovendien zou de tex-ritoriale grens berekend moeten worden van een langs de kust (die veel inhammen en eilan den heeft) uit te zetten „basislijn". Als de grens vastgesteld zou worden op basis van de eigenlijke kustlijn, dan zou het vaststellen van schendingen der territoria le zone heel moeilijk kunnen zijn. Bovendien willen de autoriteiten van de Far-Oers dan buiten de zes-mijlszone een tweede, ook es mijl brede vei-boden zone leggen, waar eigen nóch buitenlandse vis sers mogen komen. Op het ogenblik vissen ongeveer twintig trawlers, meest uit Aberdeen, voor de kust van de Far-Oers. Talrijke Engelse vissers hebben van de werven op de Far- Oers gebruik gemaakt, en velen hunner hebben voor IJsland gevist. Zij kunnen op IJsland geen reperaties laten verrich ten omdat hun schepen bij het binnenva llen van een IJslandse haven dix-ect aan de ketting zouden worden gelegd. De vangst bij de Far-Oers is op 't ogen blik zeer goed. Er is ook een Russische visservloot, waarvan het moederschip (fa- brieksschip) 3,5 mijl uit de kust voor an ker ligt. De Russische ti'awlers vissen ruim 12 mijl uit de kust.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4