Soustelle roept op tot actie tegen de communisten Adenauer's ambtenaren konden verleiding niet weerstaan Nog steeds stromen bezoekers naar de Expo in Brussel Brits vakverbond waarschuwt tegen oorlogsgevaar Karami leidt nieuwe Libanese regering India poogt gesprek tussen Tsjoe En Lai en Dulles in Genève te arrangeren 11 Optreden moet meteen na het referendum beginnen Sjehab treedt op tegen smeulende burgeroorlog Britse ouders vinden t.v, best voor hun kinderen Premier Macmillan begin oktober naar Bonn Gesprek gewenst na het onderhoud in Colombey Strawinskv dirigeerde zijn jongste werk Britse legeradviseurs moeten Irak verlaten Hagenaar verongelukt Herziene subsidieregeling maatschappelijke opbouw Afluisteren diplomatieke telefoontjes is legaal Reclame-agentenverkoopleiders en public relations ondermijnen ambtelijk onderscheidingsvermogen Spaak doet in NAVO-raad verslag over Cyprus Een maand voor de sluiting de 33-miljoenste en de klachten der hotelhouders verstommen Italië zou raketbases met Jupiterraketten krijgen A merikaans personeel zou de grondslagen leggen Gevechten in Little Rock Versnelde repatriëring uit Indonesië kostte f 35 miljoen Groot-Brittannië moet zich afzijdig houden en de Verenigde Staten voor een conflict behoeden DONDERDAG 2 5 SEPTEMBER 19 58 TARIJS (AFP) De Franse minister van Voorlichting, Jacques Soustelle, heeft verklaard, dat de Fransen onmiddellijk na He volksstemming van zondag moeten op treden tegen de communisten, als zij wil len voorkomen dat de vijfde republiek het- 7,clfde lot als de vierde ondergaat. De communistische partij mag de nieuwe in stellingen niet vergiftigen, zoals zij met de vorige heeft gedaan, zei hij. Soustelle, die sprak op een lunch met verscheidene ministers en parlementsle den in Parijs, zei, dat zich nu een ver schiet van zeer grote economische weder opbouw opent. De stemming van 28 sep tember zal het sein van een nieuw begin voor Frankrijk zijn. De minister beschuldigde de communis tische partij van „heimelijke verstand houding" met het Algerijnse Nationale Be vrijdingsfront (F.L.N.). Zij koesteren de zelfde minachting voor mensenlevens en de vrijheden van de enkeling. De Algerijn se agenten die in Frankrijk aanslagen ple- gzn werken op bevel van het F.L.N. en de communistische partij, zei Soustelle. Er zal niet met „moordenaars" onderhan deld worden, zo besloot hij, Algerije moet meer en meer Frans worden. Een regeringswoordvoerder heeft mee gedeeld, dat de uitslag van het referen dum in de nacht van zondag op maandag verwacht kan worden. Na middernacht zal een algemeen overzicht van de uitslag in het moederland kunnen worden samen gesteld, aldus de woordvoerder. (Reuter) De regering zal na de volks stemming nieuwe maatregelen nemen ter bestrijding van de Algerijnse verzetsac ties in Frankrijk, krachtens de bevoegd heden van de nieuwe grondwet. (AFP-Reuter) De Italiaanse politie heeft in Turijn onder een goederentrein met een lading Renault-auto's uit Frank rijk drie ladingen dynamiet ontdekt en on schadelijk gemaakt. Op de lading stond juli 1958-Algerije 1958. Er was geen ontste kingsapparaat bij. BEIROET (Reuter) De nieuwe pre sident van Libanon, Sjehab, heeft woens dag bij decreet een nieuwe regering be kendgemaakt die onder leiding staat van de 37-jarige mohammedaanse rebellen leider in Tripoli Rasjid Karami. De president vaardigde woensdagavond drie decreten uit. In het eerste aanvaard de hij het aftreden van de oude regering. In het tweede verzocht hij Karami een nieuwe regering te vormen en in het der de decreet keurde hij de door Karami ge vormde regering goed. In de nieuwe rege ring is Karami zowel premier als minister van Defensie en Binnenlandse Zaken. De regering telt drie mohammedanen, vier christenen en een Droeze. Premier Karami, de minister van onderwijs en ge zondheid, Safieddin, en de minister van Financiën, Naja, zijn mohammedanen. De minister van buitenlandse zaken, Takla, de minister van arbeid en justitie, Soda, de minister van economische zaken en voorlichting, Heloe, en de minister van openbare werken, verbindingen en plan nen, Brad, zijn christenen. De minister van landbouw en P.T.T., Majjar, is een Droeze. Karami, Heloe en Takla zijn vroeger al eens minister geweest. BEIROET (UPI) In zijn woning te Jounieh, ten noorden van Beiroet, heeft president Sjehab van Libanon hedenoch tend een spoedeisende vergadering van de nieuwe ministerraad bijeengeroepen, ter bespreking van maatregelen tegen de nieu we golf van terreur die over het land is ge slagen. In Beiroet is het rustig. Het leger heeft, na de gevechten tussen de rebellen van Saeb Salem en de christelijke falangisten, met behulp van krasse maatregelen de afgekondigde rechtstoestand komt over een met de staat van beleg de orde vol ledig hersteld. Er is een volledig uitgaans verbod ingesteld, en burgers, die wapens dragen lopen gevaar zonder waarschuwing neergeschoten te worden. Tanks en artil lerie staan gereed om nieuwe uitbarstin gen de kop in te drukken. Nochtans heeft zich vanochtend een kort vuurgevecht afgespeeld in de stadswijk Nasra, waar falangisten en Salem-rebel- len opnieuw slaags raakten. Over het aan tal slachtoffers is nog niets bekend. OTTAWA (Reuter) De UNO wil de groep waarnemers in Libanon uitbreiden van 300 tot ongeveer 900 man, zo is in Ot tawa van Canadese regeringszijde meege deeld. De wereldorganisatie heeft kortgeleden enkele landen, waaronder' Canada, ver zocht hun personeel bij de waarnemers- ploeg van de UNO in Libanon uit te brei den. Canada heeft gunstig gereageerd op dit verzoek. Enquête toonde: LONDEN (Reuter) Het grootste deel van de Britse ouders acht. televisie goed voor hun kinderen. De verhouding tussen degenen die van oordeel zijn dat t.v. het gezinsleven gelukkiger en interessanter maakt en hen, die menen dat het gezins leven beter zou zijn zonder t.v., is acht op één blijkens een onderzoek, dat de Britse commerciële televisiemaatschappij onder 1.200 gezinnen heeft ingesteld. De ouders, die t.v. slecht voor hun kin deren vinden, maken zich meer zorgen om de huns inziens ongunstige invloed op de gezondheid van de kinderen dan om de morele gevolgen van uitzendingen, waarin gewelddaden voorkomen. Het merendeel van de ondervraagden acht het kijken naar televisie opvoedend. Het verruimt de geest van de kinderen en het bevordert hun schoolprestaties, terwijl het ook hun gemeenschapszin zou ontwik kelen. TUNIS (Reuter) In de Tunesische hoofdstad verluidt, dat de Algerijnse op standelingenregering te Cairo zal overwe gen onderhandelingen met. Frankrijk voor te stellen om een einde te maken aan de strijd in Algerije. Onderzoek? Het regeringsgezinde Tunesische blad „Al Amal" meldt, dat de Algerijnse op standelingenregering de secretaris-gene raal van de UNO, Hammarskjoeld, zal verzoeken een onderzoek in te stellen naar de ontdekking van een massagraf van Algerijnen in Kabylië. (Van onze correspondent in Bonn) Premier Macmillan van Groot-Brittan- nië en zijn minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, zullen op 8 oktober in Bonn met bondskanselier Adenauer poli tieke problemen, waaronder die van het Nabije Oosten, bespreken. Hun bezoek ge schiedt op Westduitse uitnodiging, maar te Bonn is men algemeen van oordeel dat bij de Britten in de eerste plaats de wens voorzat met Adenauer te spreken. Men heeft na het onderhoud van Adenauer met De Gaulle te Colombey-les-deux-Eglises, met een zekere zorg waargenomen dat in Groot-Brittannië weinig geestdrift getoond werd voor dit. Frans-Duitse gesprek. Van Westduitse zijde is men benieuwd hoe de Britse mening zich heeft ontwik keld. Er is eigenlijk geen onderwerp waar over Westduitsers en Britten het niet eens zijn, maar te Bonn acht men een gesprek AdenauerMacmillan, na AdenauerDe Gaulle zeker noodzakelijk. Macmillan en Selwyn Lloyd bezochten Bonn het laatst in de zomer van 1957. In de afgelopen rente, in mei, bracht Aden auer een bezoek aan Londen, dat bijzonder geslaagd is. Igor Strawinsky heeft dinsdagavond in Venetië de eerste uitvoering gedirigeerd van zijn jongste werk „Threni, id est la- mentationes Jeremine prophetae" voor solisten, koor en orkest. Het werk werd uit gevoerd door het koor en orkest van de Noordduitse radio in Hamburg. In Venetië wordt het éénentwintigste internationale festival van hedendaagse muziek gehou den. BAGDAD, (Reuter) De Iraakse rege ring heeft het contract met een groep van vijftig Britse militairen, die als adviseur bij de Iraakse strijdkrachten werken, op gezegd. De betrokkenen hebben een maand gekregen om hun vertrek voor te bereiden. Brits-Iraakse besprekingen over de toekomst van de achthonderd Britse militairen op de luchtbasis Habbanija du ren nog voort. m De 45~jarige Haagse pension-eigenaar J. K. is tijdens een vakantietocht in het Ita liaanse stadje Casalpusterlenge veronge lukt. Een Italiaanse auto reed in op de auto, waarin de heer K. met zijn 40-jarige echtgenote gezeten was. Het Haagse echt paar werd door de botsing ernstig gewond. Tijdens het overbrengen naar het plaatse lijk ziekenhuis overleed de heer K. De toe stand van mevrouw K. is ernstig. De 68-jarige wielrijder J. Slot uit Olden- zaal, is op de straatweg van Oldenzaal naar Denekamp aangereden door een personen auto. Hij werd zo ernstig gewond dat hij korte tijd nadat hij naar het ziekenhuis te Oldenzaal was overgebracht, is overleden. In een ziekenhuis in Den Haag is over leden de 28-jarige F. Abels uit Den Haag. die met zijn bromfiets op de hoek Moer- weg-Troelstrakacle in botsing was gekomen met een motorrijder, aan wie hij geen voor rang verleende. Hij kreeg een hersenschud ding en een beenfractuur. Ook de motor rijder werd gewond. Deze kon, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis gaan. Verschenen is een beschikking van de minister van Maatschappelijk Werk inza ke subsidieregeling voor maatschappe lijke opbouw. Zij treedt in de plaats van de „algemene richtlijnen voor de subsidië ring van sociaal groepswerk", van 1956. De nieuwe regeling behelst enige ver ruiming van de subsidiëringsmoge lijkheid in de kosten van systematische maatschappelijke beïnvloeding, specifie ke voorlichting en groepswerk. Onder de begripsomschrijving van de regeling vallen de tot nu toe in los verband gesubsidieerde activiteiten, zoals sociale wijkopbouw, begeleiding van migranten, werk van welzijnsstichting en dergelij ke. BERN (Reuter) De Zwitserse rege ring acht het afluisteren van telefoonge sprekken van buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in Bern volkomen legaal als men van oordeel is dat de vei ligheid van Zwitserland in gevaar is. Dit heeft woensdag de minister van justitie en politie, Markus Feldmann, in antwoord op een vraag van eencommunistische volksvertegenwoordiging verklaard. De minister herinnerde er aan, dat de Zwitserse autoriteiten dankzij het aftap pen van telefoonlijnen onlangs hebben ont dekt dat twee buitenlandse diplomaten een Hongaar en een Tsjech zich aan spionage tegen Zwitserland schuldig maak ten. Op verzoek van de regering te Bern waren de betrokkenen daarop teruggeroe pen. Ryzhyi, een Duitse herdershond van de politie, drinkt uit een kommetje water op de tweede d.ag. nadat de Russische chirurg professor V. P. De- mikhof er in het medische instituut van Moskou in was geslaagd, de kop en de twee voorpoten van een straat hondje in leven te houden en op de nek van de herder over te planten. De operatie werd bijgewoond door dr. David Gurewitsch, een neuroloog van de Amerikaanse Columbia-nniversi- teit, en een Noorse chirurg, Christian Kuppelen. Dr. Gurewitsch verklaarde, dat de nieuwe kop van Ryzhyi speels reageerde, terwijl de oude kop een beetje slaperig scheen. De hond is niettemin gezond en eet cn blaft met beide koppen. Hij leeft op één hart en heeft dus zes poten. Volgens Gure witsch is Demikhof er ook in geslaagd een hond op twee harten te laten leven, een kat op een hond en een geit op een kalf over te planten. (Van onze correpondent in Bonn) Het is ongetwijfeld kras om te spreken van een angst-psychose onder bepaalde ambtenaren van onderscheiden Westduit se ministeries te Bonn, maar dat er ver- scheidenen zijn, die, na de arrestatie van Adenauers voormalige persoonlijke assi stent Hans Kilb wegens corruptie, niet ge rust zijn, mag zonder meer worden aan genomen. Het staat vast dat er sprake is van een corruptie-complex in de West duitse hoofdstad. Met Kilb's arrestatie is men bijzonder geheimzinnig geweest. De arrestatie werd bekend doordat een ge rechtsdienaar die Kilb de gevangenis zag ingaan, dit aan een kennis, een journalist, vertelde. Het moge ironie van het lot zijn, dat Kilb bij de Euratoom te Brussel se dert enige maanden werkzaam was als hoofd van de afdeling „Veiligheid en or de". Vooraanstaande ambtenaren komen bij na dagelijks in contact met directeuren van grote ondernemingen of met de heren van haar „public relations". Het begint met een kopje koffie, een etentje, een jachtpartijtje en het eindigt met een koel kast thuis bezorgd, of. zoals in het geval- Kilb. mei twee auto's, elk ter waarde van 16.000 mark. Vele ambtenaren zijn tegen deze druk wel bestand. Zoals het in het oude Pruisen een belediging was een amb tenaar zelfs maar een sigaar aan te bie- PARIJS (Reuter) Secretaris-gene raal Spaak heeft woensdag de permanen te NAVO-raad verslag uitgebracht over zijn besprekingen met Griekse leiders over de kwestie-Cyprus. De raad komt van daag weer bijeen. Een woordvoerder wil de niet zeggen of Spaak bepaalde voor stellen had ingediend. Hij ontkende dat er, zoals in persberichten was gemeld, zware druk op Groot-Brittannië zal worden uit geoefend om de tenuitvoerlegging van het Britse plan voor Cyprus op te schorten. Spaak gaat vanavond voor een bezoek van drie weken naar de Verenigde Staten. NICOSIA (Reuter) De Grieks-Cypri sche bladen schenken weinig aandacht aan het. bericht, dat bisschop Kyprianos zich verzet tegen het voorstel van aarts bisschop Makarios, Cyprus onafhankelijk heid te verlenen, zonder aansluiting bij Griekenland. Zowel de Britse autoriteiten op Cyprus als de Cyprioten zijn benieuwd hoe de Grieks-Cyprische verzetsbeweging EOKA op het jongste voorstel van Maka rios zal reageren. den, zo achten deze rechtschapen voor beelden van ambtelijke onberispelijkheid en onomkoopbaarheid het een belediging als hun iets wordt aangeboden. Tientallen jaren geleden gierde men in de Duitse theaters om de operettes en to neelstukken, waarin de spot gedreven werd met de omkoopbaarheid van Turkse, Bulgaarse en andere Balkan-bureaucra ten uit de goede oude tijd. Thans is die omkoopbaarheid, zij het met de geraffi neerde methoden van de moderne recla me en psychologie, doorgedrongen tot in de veste van de bondskanselier, die zelf het voorbeeld van onkreukbaarheid is, maar niet in staat is zijn medewerkers te beschermen tegen de invloed van recla me-agenten, verkoopleiders en „public re- lations"-mannen. Te Bonn is men verontwaardigd en men eist streng optreden. Er moet een rem gezet worden op het „contacten leggen" en het onderhouden van al te nauwe „pu blic relations" op het geraffineerde spel van lieden, die in Bonn op elk departement „hun vriendje" hebben. Het geval Kilb is niet gelijk aan het Amerikaanse geval Adams, maar ergens is toch een overeenkomst: de overeen komst van twee ambtenaren, die in het licht van de openbaarheid staan en die op kritieke ogenblikken, zonder echt oneer lijk te zijn, een ontstellend gebrek aan on derscheidingsvermogen aan de dag leg gen. Het kan een onrustige tijd worden in Bonn voor hen, die boter op hun hoofd hebben. En dat zijn er volgens de voor malige minister van Justitie van Nnord- rijn-Westfalen Biernatt ten minste 180. (DPA) Kilb heeft via zijn advocaat doen mededelen dat hij niet schuldig is aan het hem ten laste gelegde en dat ook voor de rechter zal verklaren. Kilb liet met na druk weten dat het „voor dienstdoelein den" gebruiken van „geleende" automo bielen geen afkeurenswaardige daad is. (Van onze correspondent in Brussel) Op de wereldtentoonstelling te Brussel is het in deze septembermaand drukker dan ooit. Naar aanleiding van geruchten, als zou de tentoonstelling worden ver lengd, deelt het Belgische Commissariaat- Generaal mede, dat de tentoonstelling op de vastgestelde datum 19 oktober onherroepelijk zal sluiten. Verlenging is niet mogelijk. Krachtens de bepalingen van de, in 1928 te Parijs gesloten conven tie aangaande de organisatie van inter nationale tentoonstellingen is de duur van deze tentoonstellingen beperkt tot zes maanden. Tot en met de 19de september, een maand voor de sluiting had de ten toonstelling 33.127.958 bezoekers geboekt. In 1954 schatte de Zweedse statisticus professor Bjorkman het totale bezoekers aantal op 30 tot 35 miljoen. Verwacht mag worden dat deze schatting zal worden overschreden. De dagelijkse bezoekers- cijfers gedurende de eerste helft van sep tember zijn namelijk zeer constant en ver tonen weinig neiging tot. dalen. Het eind van het officiële vakantieseizoen heeft tot nu toe weinig invloed gehad. De zomerse dagen van begin september hebben een gunstige invloed gehad. In de hotels, die tot dusverre voor 95 percent bezet waren, vindt men thans met veel moeite een onderkomen. Zelfs de mo tels, die overigens een tegenvaller zijn ge worden, zijn voorzover zij niet te ver van de Expo liggen aardig in trek. Eén van de grootste, die 330 kamers heeft en vlak tegenover de Expo ligt, is nu bijna elke nacht geheel bezet. Niet, omdat de prijzen zo laag zijn. Men vraagt bijna 55 gulden per nacht, inclusief ontbijt, voor een tweepersoonskamer. In het algemeen zijn de motels te duur, omdat men de bouwkosten in zes maanden wilde af schrijven. Dat liet de bezoekers koud en de regering, die de bezetting van de mo tels voor tachtig percent heeft gegaran deerd, moet nu op zijn minst 150 miljoen frank bijpassen. Men had beter met lagere prijzen meer tevreden bezoekers kunnen trekken. Vergissingen zijn bij een onderneming als een wereldtentoonstelling echter on vermijdelijk. Dat hebben ook veel hotels en andere seizoenbedrijven in de provincie moeten ondervinden, die een gouden tijd van de Expo hebben verwacht. Er zijn hotelhouders, die steen en been klagen, maar een vooronderzoek had destijds al uitgewezen, dat de bezoekers, die binnen een straal van 200 kilometer rondom Brussel wonen 's avonds naar huis zouden gaan. In werkelijkheid is het daarmee nogal meegevallen. Vooral de Westduitsers bleven meestentijds een dag of drie. Ook heel wat Nederlanders verlengden hun be zoek. Zij, die niet een nacht overblijven of althans 's avonds de Expo bezoeken, mis sen veel. Tegen de avond, wanneer het wat minder druk wordt en de verlichting aangaat, is de Expo bijzonder mooi. Na de massale intocht van juli en augustus kan men thans op doordeweekse dagen vrij rustig op de Expo wandelen en ge nieten van de kleuren van de herfstbloe men en de bomenpartijen. De Expo sterft in schoonheid. Het lijkt wel of allen, die naam hebben, elkaar deze herfst in Brussel rendez-vous hebben gegeven: mevrouw Roosevelt, de prinsen van Denemarken, de koning van Griekenland, erfgroothertog Jan van Luxemburg en Josephine Charlotte, de dochter van koning Leopold III en wijlen koningin Astrid, de ontdekkingsreiziger Fuchs en wie al niet meer. Het Tsjechoslowaakse paviljoen, dat naar men vóórspelt de eerste prijs onder de buitenlandse deelnemers zal krij gen, is nog steeds een grote trekpleister Vooral de „toverlantaarn", waarvoor men reeds 's morgens vroeg kaarten moet ne men om een kans te hebben op toegang, vormt nog steeds een grote attractie. Ook de belangstelling voor de Russen en Amerikanen, verslapt niet. Bij de Neder landers blijft het eveneens storm lopen, 's Avonds wordt er gespeeld, gezongen en gedanst in het groot-auditorium, het Amerikaanse theater, waarvan iedereen het aanstaande verdwijnen betreurt, het vermaakcentrum. waarvan het bezoek niet is meegevallen en Vrolijk België, dat nu wel veel succes heeft. De schooljeugd is zó geboeid door de moderne techniek en wetenschap, dat zij op vrije middagen naar de paviljoens terugkeren in plaats van zich te vermaken op roetsjbanen en carrousels. De internationale kunsttentoonstelling, die een overzicht geeft van de laatste vijf tig jaren, trekt de belangstelling van velen, maar het is jammer, dat er niet méér mensen komen op de Belgische kunsttentoonstelling in paleis VII. Zelden zagen wij zulk een mooie verzameling van de grote Belgische kunstenaars. Uitverkoop Verscheidene buitenlandse deelnemers hebben aanzegging gekregen overeenkom stig hun contract de grond in haar oor spronkelijke staat te brengen na verwijde ring van de paviljoens. Sommigen geven er dan ook de voorkeur aan het paviljoen te laten staan en weg te schenken. Een cadeau, dat echter niet altijd zonder voor behoud wordt aanvaard. Enkele paviljoens zijn reeds naar het buitenland verkocht, of hebben reeds een nieuwe bestemming gekregen. Het Westduitse zal als school gebouw in Duitsland dienen en het Rus sische gaat naar Leningrad. Men is niet ver van de 35 miljoenste bezoeker, die het bestuur als norm voor ogen had om de kosten te kunnen dekken. Maar kan men de baten van de tentoon stelling alleen in cijfers uitdrukken? De goodwill, die België verworven heeft, is aanzienlijk en het toerisme zal daarvan in de komende jaren profiteren. Voor het buurland Nederland heeft dat zeker ook voordelen. NEW YORK (Reuter) Het Amerikaan se radiostation CBS (Columbia Broadcas ting System) heeft in een uitzending mee gedeeld, dat de Verenigde Staten en Italië het in beginsel eens zijn geworden over de vestiging van bases voor raketten van middelgrote reikwijdte in Italië. De bases zouden voor het einde van het jaar zijn ingericht en worden uitgerust met Jupiter raketten. De CBS-correspondent van het radio station te Washington deelde mee dat Ita liaans personeel te Fort Bliss in Texas wordt opgeleid in het gebruik van raketten, doch dat er Amerikanen zullen worden gelegerd op de Italiaanse bases als deze voor de eerste maal zullen worden inge richt. De huidige plannen zouden voorzien in de legering van twee squadrons, die elk vijftien raketten zullen hebben met een bereik van 2400 kilomer. De Jupiterraket ten zullen in december geleverd worden. Voorts weet het radiostation te melden dat de kernladingen van de raketten in Ame rikaanse handen zullen blijven en alleen gebruikt mogen worden na rechtstreekse toestemming van president Eisenhower. LITTLE ROCK (Reuter) In en bij Little Rock, de hoofdstad van de Ameri kaanse staat Arkansas zijn woensdag vechtpartijen uitgebroken tussen jeugdige negers en blanken. Bij een gevecht in de buurt van een school voor blanken wer den drie blanke jongens gewond. De po litie tracht een gewapende neger op te sporen, die een blanke vrouw in haar wo ning zou hebben aangevallen. AFP. De advocaat van de Amerikaan se Vereniging ter behartiging van de be langen van kleurlingen (N.A.A.C.P.) heeft een verzoek gedeponeerd bij een recht bank, waarin wordt verzocht de onder wijscommissie van Little Rock niet het recht toe te kennen de vier middelbare scholen van Little Rock, die in opdracht van gouverneur Faubus gesloten zijn, te verhuren aan een groep particulieren, die de scholen op particuliere basis willen heropenen. De advocaat vraagt bovendien om toepassing van de integratiebepalingen, zo de scholen toch op particuliere basis heropend worden. In diplomatieke kringen verklaart men, dat de communistisch-Chinese diploma tieke vertegenwoordigers in verscheidene hoofdsteden stukken laten circuleren waarin de eisen van Peking op de con ferentie te Warschau worden toegelicht. Deze eisen houden in terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit het ge bied van Formosa en van de nationalis- tisch-Chinese strijdkrachten van de eilan dengroep Quemoy en Matsoe, als prijs voor een staken van het vuren in de Straat van Formosa. In UNO-kringen te New York verluidt dat de Amerikaanse delegatie een kopie getoond is van een memoi-andum. dat pre mier Tsjoe En Lai aan de regering van India heeft gezonden. Hierin vraagt Tsjoe advies over de manier waarop men de huidige crisis in het Verre Oosten zou kunnen oplossen. In genoemde kringen zei men dat het memorandum in een „ta melijk verzoenende" toon is gesteld en dat het de nadruk legt op een vreedzame rege ling. India en enige andere landen, die niet behoren tot een van beide wereldblokken, zouden zich inspannen om te komen tot topbesprekingen tussen de Verenigde Staten en communistisch China met het doel de ontspanning in het Verre Oosten te bevorderen. De gedelegeerde van India Krisjna Menon zou gaarne zien dat er een ontmoeting mogelijk in Genève tot stand zou komen tussen Dulles en Tsjoe En Lai, omdat hij van mening is dat. er geen werkelijke overeenkomst mogelijk is, als de onderhandelingen tussen beide lan den niet op hoger niveau gevoerd worden. (Van onze correspondent in Londen) Vandaag zal het Britse kabinet de toe stand in het Verre Oosten bespreken. De leiders van het Britse verbond van vak verenigingen fT.U.C.) hebben een onder houd niet premier Macmillan gevraagd met het oog op de kritieke ontwikkeling inzake Quemoy. Waarschijnlijk zullen de T.U.C.-leiders vanmiddag in Downing street ontvangen worden. Het T.U.C. heeft een beroep op de re gering gedaan alles in werk te stellen om de Amerikaanse regering af te hou den van een oorlog ter verdediging van Quemoy. „Het behoort duidelijk te wor den gemaakt", aldus de T.U.C., „dat in dien de Verenigde Staten in het conflict worden verwikkeld, Groot-Brittannië zich afzijdig zal houden". Het. verbond, dot ruim acht miljoen georganiseerde arbei ders vertegenwoordigt, zegt vooral bezorgd te zijn over berichten dat de Verenigde Staten mogelijk kernwapens zullen ge bruiken. De Britse tegenstem in de UNO- Assemblee over de toelating van China tot de UNO wordt betreurd en er wordt aan gedrongen op onderhandelingen onder auspiciën van de UNO, nu het overleg in Warschau is vastgelopen. De vakbeweging blijft de Labour-politiek inzake de Chi nese kusteilanden, volledig steunen. In Londen wordt opgemerkt, dat dc meeste Amerikanen eveneens van mening zijn, dat Quemoy niet tot een oorlog met kernwapens mag leiden. Vijf van de zos Amerikanen, die aan leden van het Ame rikaanse Congres hebben geschreven, zijn tegen het: gebruik van geweld in de tegen woordige crisis. Macmillan's standpunt inzake Quemoy zou onveranderd zijn. Hij staat voortdurend in contact met Selwyn Lloyd, de minister van Buitenlandse Z1- ken, die de UNO-Assemblee in New York bijwoont. Selwyn Lloyd poogt achter de schermen te bemiddelen. Woensdagavond had hij een onderhoud over de crisis met Gromyko, de Sovjet minister van Buiten landse Zaken. Selwyn Lloyd heeft een be roep gedaan op Gromyko, de Russische invloed te gebruiken om de Chinese com munisten tot onderhandelingen te bewe gen. Selwyn Lloyd heeft ook getracht met de Japanse minister van Buitenlandse Za ken, Foedjijama, een onderhandelingsfor mule te vinden inzake een eventueel „ge bruik" van de kusteilanden, hetwelk hun legale positie niet zou aantasten. Selwyn Lloyd's hoop is vooral gevestigd op de vertegenwoordiger van India, Krisjna Menon, die aandringt op een „beperkte" topconferentie, bij te wonen door de Chi nese minister van Buitenlandse Zaken Tsjeng Jei en Dulles. In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1958 van het ministerie van Maatschappelijk Werk wordt een raming gegeven van de kosten, verbonden aan de versnelde repatriëring van Nederlanders uit Indonesië. Deze versnelde repatriëring maakt een verhoging van de gewone dienst nodig met in totaal 33.901.000.De belangrijkste verhogingen betreffen perio dieke en overige uitkeringen aan of ten be hoeve van uit Indonesië gerepatrieerden (12.056.000 gulden) en uitgaven ten be hoeve van Nederlanders in Indonesië (12,5 miljoen gulden). Er werd voor 1.270.000 aan meubelvoorschotten meer gegeven dan aanvankelijk was geraamd. In de memorie van toelichting deelt de minister mede dat van de naar schatting 45.000 Nederlanders, die zich op 1 decem ber 1957 nog in Indonesië bevonden, er tot 1 juni 1958 rond 33.000 vertrokken waren. Daarvan kwamen er 20.509 per schip en 10.658 per vliegtuig. Ongeveer 2000 perso nen kwamen' naar Nederland zonder de bemiddeling van het departement, maar met medewerking van maatschappijen bij wie zij in dienst waren. Op 1 juni 1958 wa ren beschikbaar 415 contractpensions en opvangcentra, met totaal 19.562 bedden. In kleinere beroepspensions kwamen 3708 bedden beschikbaar. Door particulieren werden 3213 bedden aangeboden. In de kleine beroepspensions zijn 2270 plaatsen bezet en bij particulieren 352. Op 1 juni waren bovendien in gebruik opvang centra De Kleine Heide te Venlo en woon oord Limburglaan te Eindhoven. Van de aanbiedingen van particulieren is slechts een beperkt gebruik gemaakt, daar een aanzienlijk percentage van de gerepatrieerden, aanvankelijk zelfs 45 percent, zelf een tijdelijk onderdak wist te vinden. Tot 1 juni vonden 8406 gerepatrieerden in de legerplaats Budel een tijdelijk on derdak. Op 1 juni waren 19 tehuizen voor bejaarde gerepatrieerden in gebruik met een totale capaciteit van 1536 bedden, waarvan er 1252 bezet waren. Er waren op 1 juni 11 inrichtingen benevens 2 con tractpensions in gebruik, waar chronisch zieke en hulpbehoevende gerepatrieerden verpleegd worden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11