en en zien CA-Vflr CHINEZENWIJK MADOEF EN MIRZA Donderdag A pracht van 'n dag om de melkfles om te spoelen Agenda voor Haarlem N.C.R.V. wil meer coördinatie tussen radio en televisie Johan Bodegraven als „quiz-master 13 radio televisie VANKONlMGpGEN EN NABESCHOUWINGEN Hoge kwaliteit De radio geeft vrijdag Elektronisch rekencentrum bij Philips Eigenaar bekladde het huis waarin hij niet mocht wonen Huldiging van schrijver Jan Greshoff Leuke bal bij Qa-Va-Seul Winkelier stal hotelbestek Postbeambte bestal publiek aan het loket Teruggekeerde emigrant moest weer in dienst Gesmolten boter vloeide uit brandende smokkelauto Rock 'n rollers kozen hun „Nederlandse Presley" Achttienjarige Delftenaar maakte mooiste herrie Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 Wanneer alle uitzendingen, die aan het televisietoneel worden gewijd, van dezelf de hoge kwaliteit zijn als de opvoering van „De sleutel" in het VARA-programma van woensdagavond, dan mogen wij ons gelukkig prijzen. Willy van Hemert had het nog zeer recente stuk „Be good sweet maid" van de Engelse toneelschrijver C. E. Webber zelf voor de t.v. bewerkt. Hij voerde er ook de regie over. Alleen al zijn keuze verdient bewondering. Men kan be zwaar maken tegen de uitwerking van een enkele figuur en de situaties die hij schept de aan spreekwoorden verslaaf de, brutaal redenerende en eigenlijk chan terende Harry is bijvoorbeeld een be denksel, waartegen onze rede en ons ge voel steeds in opstand komen men kan spoedig alle waardering opbrengen voor de moed, waarmee de auteur het pro bleem van de onbegrepen jeugd benadert en de oorspronkelijke manier, waarop hij zich erin verdiept. Zijn hoofdpersoon, het meisje Brenda, tekent hij met waarach tige fantasie en zuiver dichterlijk ver mogen. Hij verleent de jeugd inderdaad stem in zijn spel, hij legt die geen loze woorden in de mond. Ook de vader-zaken- man krijgt zeer duidelijk reliëf. Weke sentimentaliteit botst op nuchtere koop manszin, in een en dezelfde persoon. De man is moreel laf, egocentrisch, over gevoelig in alles wat op hemzelf betrek king heeft. Zo rijzen de meeste belang rijke figuren voor ons op in een heldere associatie met het gewone leven: ze zijn zo echt, dat we ze herkennen en zo ver rassend in die herkenning, dat we het ge voel hebben voortdurend met hen te wor den vergeleken. De innerlijke kracht van het stuk werd door Van Hemert niet over het hoofd ge zien. Hij benadrukte in zijn regie, zowel naar beeld als naar spel der auteurs, de personen om daardoor de problemen van zelf op ons los te laten. Hij deed dat twee uur lang perfect. Men mag zich daar wel eens over verbazen. Een voorstelling, die verloopt alsof ze niet anders kan verlopen, bergt een schat aan zorgvuldige regie, aan spelinzicht en beeldrijkdom in zich, waar voor besef moet worden gevraagd. De acteurs speelden naar die mate. Rob Milton was de geknipte figuur voor de vader, Martine Crefcoeur zijn dromerige, tot de harde werkelijkheid ontwaakte dochter. Andrea Domburg speelde zeer beheerst de secretaresse-vriendin. Mela Soesman, hoe kort ook in het beeld, ty peerde de moeder voortreffelijk. In de jongere rollen viel geen tekortkoming op te merken, die het totaal der prestaties schaadde. Ook voor de decors van Peter Zwart lijkt ons een compliment op zijn plaats. Van Hemert liet ze vaak mee spelen, hij zorgde voor een avond van gaaf televisiegenot. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 10.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO. 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Gram. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.- rubriek: Wij bezoeken de Maaskant. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus.muz. 13.55 Beursber. 14.00 Omr.orkest en voordr. (Intermezzo: Koorzang). 14.40 Boekbespr. 15.00 Gram. 15.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Mu- ziekrevue. 16.40 Voor de jeugd. 17.10 Gevarieerd muz. 17.35 Pianoduo. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Mu- hette-orkest en solist. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Expo '58. 20.25 Theaterkroniek. 20.35 Caus. 20.45 De mensen en het Heelal, caus. VARA: 21.00 Va kantieverhalen. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.35 Pianotrio. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Omr.ork. en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.35 Blaasork. 12.00 Sopr. en piano.. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Hongaarse muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Metropole- ork. 15.15 Boekbespr. 15.35 Gram. 16.00 Het ver zorgen van de Lidcactus en de bladcactus, caus 16.15 Gram. 16.30 Cello en piano. 16.55 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. en soliste. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Italiaanse liedjes. 18.00 Accord.- muz. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Voor de jeugd. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Nat. Reclasseringsdag, caus. 19.15 Regeringsuitz.De nationale reclasserings dag 1958, door prof. mr. I. A. Diepenhorst. 19.25 Gram. 19.35 Negen avonturen met de wereld, Chus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Die Verkaufte Braut, opera (Plm. 21.50 Kunstrubriek). 23.00 Avond overdenking. 23.15 Nieuws. 23.3024.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelconc. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Symf.ork. 18.10 Voordr. 18.20 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 30.00 Ork.conc. 20.45 Omr.koor. 21.00 Ork.concert. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.45 Ne gro-spirituals. 22.55—23.00 Nieuws. Advertentie Van Nelle bestellen I Ir. Th. P. Tromp, lid van het presidium van Philips heeft in Eindhoven de eerste paal geheid voor een gebouw waarin een elektronisch rekencentrum zal worden on dergebracht. In dit rekencentrum zullen ongeveer 250 mensen komen te werken. De te installeren elektronische rekenmachi nes zullen worden gebruikt zowel voor re kenkundig werk ten behoeve van onder zoek, ontwikkeling en fabricage als voor administratieve werkzaamheden. Het centrum zal bestaan uit twee afde lingen, het eigenlijke rekencentrum en de ponskaartenmachinecentrale. Deze twee afdelingen zullen met elkaar verbonden zijn door een hal, die tegelijkertijd ont- vangruimte zal zijn. Het geheel zal een op pervlakte van ongeveer 7000 vierkante me ter beslaan. In oktober van het volgend jaar hoopt men het eerste gedeelte van het gebouw in gebruik te kunnen nemen en het resterende deel begin 1960. De N.C.R.V. heeft er bij de samenstel ling van haar winterprogramma naar ge streefd een zo groot mogelijke coördina tie tussen de afdelingen radio en televisie tot stand te brengen. Zonder aan de belan gen van de twee-en-een-half miljoen radio luisteraars te kort te doen, heeft men ge poogd aan bepaalde wensen van de drie honderdvijftig duizend televisiekijkers, die tevens radioluisteraar zijn gebleven, te gemoet te komen. Eén van de consequen ties van dit beleid is, dat de rubriek „Ra diokrant Vandaag" 's avonds een half uur vroeger om half acht in de ether komt. Bovendien is deze actualiteitenru briek uitgegroeid tot 25 minuten. Om vijf voor acht komt de rubriek „Op de man af" met daarbij direct aansluitend het muzi kale programma. Een andere program mawijziging van betekenis is het (voor lopige) verdwijnen van de „Steravond" op donderdag. De van 1940 daterende studio wordt thans verbouwd, waardoor het niet mogelijk is het publiek, dat in de studio de steravon den placht bij te wonen, daar te ontvan gen. In de plaats van de twaalf jaar vol gehouden bonte familieavonden komt er „Op volle toeren" een gevarieerd ont spanningsprogramma dat geheel op de huiskamer is ingesteld. In de trant van de vroeger zo bekende familiecompetities is een programma „Wie, wat, waar?" ge dacht, waarbij gezinnen elkaar over en weer vragen zullen stellen. Eveneens op de donderdagavond komt „Wij poetsen de plaat", als nieuwe rubriek, waarbij Lex Karsemeyer bijzondere platen draait. Voordat het nieuwe winterprogramma werd bekendgemaakt heeft voorzitter mr. A. B. Roosjes de verwachting uitgespro ken, dat binnenkort de Memorie van Ant woord op de nieuwe omroepwet, vergezeld van een uitvoerige nota van wijzigingen, aan de Tweede Kamer zal worden voorge legd. Met betrekking tot de commerciële televisie wees mr. Roosjen erop, dat nog geen precieze inhoud aan dit begrip is ge geven. Naast de eigenlijke commerciële televisie is er nog het uitzenden van recla meteksten tussen de gewone t.v.-program- ma's in. De N.C.R.V. heeft tegen beide vormen van reclame in de televisie bezwa ren. „Iedere aandrang in die richting zal van onze kant achterwege blijven", merk te de N.C.R.V.-voorzitter op. Tijdens een nadere toelichting op het pro gramma werd door de programmaleider, de heer G. Hoek, opgemerkt dat men bij de N.C.R.V. met het streven naar coördi natie tot uitdrukking wil brengen, dat men noch aan een ondergeschiktheid van de radio ten opzichte van de televisie, noch aan een scherpe concurrentie tussen de beide mediums gelooft. Wat het radioprogramma betreft kan verder opgemerkt worden, dat er gestreefd is naar een verhoging van het peil van het gesproken woord, eerder dan aan een uit breiding hiervan. De rubriek „De vaart der volken" van prof. dr. L. W. G. Scholten zal tegen 1 oktober worden beëindigd, om dat de spreker er wegens het aanvaarden van andere taken geen tijd meer voor kan vinden. Er is nog niet beslist wat er voor in de plaats komt. Aan de eis tot snelle berichtgeving over hetgeen zich in het par lement afspeelt wordt voldaan door een journalistiek overzicht in de trant van de B.B.C.-uitzending „In parliament to-day". Aan het muziekprogramma is bijzonde re aandacht gewijd, omdat men van me ning is dat de geluidsomroep op dit ge bied tegenover de televisie een belangrij ke taak heeft te vervullen. Onder de titel Com nu met sangh" wordt met mede werking van de cantorij van de Nieuwe Kerk in Groningen onder leiding van Evert Westra een nieuw programma geïntrodu ceerd. Een grote plaats wordt ingeruimd voor pedagogische uitzendingen. Enige belangrijke herdenkingen zullen aanlei ding vormen voor bijzondere uitzen dingen: een Haydn-programma ter her denking van het overlijden van de compo nist in 1809 en een concert uit de West minster Abbey ter gelegenheid van de her- 99 denking van Purcell's geboorte. Verder wordt een gastoptreden van de Purcell Sin gers uit Londen overwogen en zal ook het feit dat Handel twee eeuwen geleden over leed met een herdenkingsconcert uit de Westminster Abbey worden herdacht. Voorts zullen orgelconcerten op een ne gental orgels met een bijzondere historie uit Noord-Duitsland en Oost-Friesland worden gegeven. Wat de lichte muziek be treft, staat een veertiendaagse uitzending van Nederlandse jazz-ensembles op het programma. Er worden enige nieuwe en sembles gevormd. Ook aan de hoorspelen wordt veel aan dacht gewijd: het begin ervan op de maan dagavond is vroeger dan tot dusverre ge stéld. Televisie Aangezien de zendtijd voor televisie tot 1 april gehandhaafd blijft op twaalf zend uren per week, is er geen sprake van eni ge uitbreiding van de programma's, me de omdat er niet meer dan twee studio's zijn. Wel komen er enige wijzigingen. Voor de zaterdagavond bijvoorbeeld is ge streefd naar een wat meer intieme presen tatie. Het „Uit-en-Thuis"-programma wordt vervangen door een studioprogram ma onder de titel „Heel vrij naar". Uit gaande van een bekend gegeven en daarop wat parafraserend wordt een raamvertel ling gespeeld, waarin zang, muziek en variété een plaats zullen vinden. De se ries worden samengesteld en geregisseerd door Dick van Bommel. Enige titels zijn: „The Dick Trom Story" en „Sneeuwwitje en de Dixiedwergen". De zaterdagavon den zullen met een komische strip „In 't Pothuis" beginnen, gevolgd door de her leefde hobbyrubriek en de quiz „Plus of min" onder leiding van Johan van Bode graven. Van de televisiespelen op woens dag noemen wij „Meneer Perrichon gaat op reis" van Labiche en Martin, „De merkwaardige schoenlappersvrouw" van Garcia Lorca, „Jephta" van Joost van den Vondel en „De Onschuldige" van Fritz Hochwalder. Donderdagavond komt er een nieuw „magazine"-programma van Dick van Bommel en Jelle de Vries onder de titel „Scherzo". Als de uitbreiding van het aantal zend uren per week van twaalf tot vijftien op 1 mei haar beslag zal krijgen, zal er op zondagavond ook een televisieprogramma komen. De maandag wordt, behoudens een kinderuurtje 's middags, televisieloos. Dinsdag wordt de filmavond, woensdag en vrijdag komen er gevarieerde program ma's, op donderdag krijgt de kijker een televisiespel te zien en op zaterdagavond een ontspanningsprogramma. Advertentie Van Nelle bestellen De Haagse politierechter heeft 75 gul den boete opgelegd aan de eigenaar van een villa in Wassenaar wegens belediging van het openbaar gezag. De verdachte had de villa gekocht, maar kreeg geen vergun ning er ook in te gaan wonen. De Wasse- naarse huisvesting wees de woning toe aan een politieman. De zeer boze huiseigenaar liet daarop drie werklieden bijna alle ramen van zijn villa volkladden met beledigende opmer kingen aan het adres van de gemeente Wassenaar. Voor de politierechter zei de huiseigenaar: „De opschriften waren niet beledigend, doch alleen maar waar". De politierechter legde hem een boete van 75 gulden op. Daarop moest de verdachte zich nog maals verantwoorden voor belediging. Hij had een Voorburgse tandarts, wiens rekening hij te hoog vond, een beledigende brief geschreven. Hiervoor kreeg hij een boete van 40 gulden. F,r is een comité gevormd om de schrij ver Jan Greshoff te huldigen, die op iö december van dit jaar zeventig jaar zal worden. Het comité wil hem bij die gele genheid een blijk van waardering aanbie den, bestaande uit de vervulling van zijn wens nog eens een bezoek te brengen aan Nederland en enige andere Europese lan den en zo mogelijk ook aan de Verenigde Staten. In een brief van het comité wordt Jan Greshoff, die thans in Kaapstad woont, als dichter, essayist, criticus en journalist uniek genoemd. Zijn essays en letterkun dige kronieken behoren sinds jaren tot het beste dat op dit gebied in Nederland is verschenen, zo wordt gezegd. In het comité hebben onder anderen zitting, mr. J. C. Bloem, Pierre H. Dubois, mr. H. J. Rei- nink, A. Roland-Holst, Adriaan van der Veen, Simon Vestdijk, allen uit Neder land. Dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine uit Kaapstad, prof. dr. F. Closset uit Brus sel, prof. dr. J. A .Goris (Marnix Gijsen) uit New York en A. A. M. Stols uit Mexico. Op een dag, toen Madoef weer ijverig stond te schoffelen, hoorde hij opeens een geluid achter zich. Hij keek om, en toen zag hij een kleine, grijze muis, die angstig probeerde te vluchten. Want achter de muis aan kwam een slang aangekropen met de bek dreigend open gesperd. Arm muisjenog even, en het zou door de slang gegrepen en opgeslokt worden! Madoef, die dat zag, kreeg medelijden met het hulpeloze kleine diertje67 Advertentie Een flinke doos wrijfwas met silicone voor een heerlijk glanzende woning plus een aardige bal voor Uw kind! Tijdelijk samen 77 ci De Apeldoornse politie heeft een 62- jarige winkelier aangehouden, die er een gewoonte van maakte uit hotels en res taurants allerlei voorwerpen mee te ne men. De politie vond in een kamer achter zijn winkel zestig roomkannetjes, tien as bakken, dertig koppen en schotels, en voorts borden, juskommen, peper- en zout- stellen, lepels en vorken en drie grote dienbladen. De winkelier beperkte zich niet alleen tot Apeldoornse zaken, doch sloeg ook zijn slag in Amsterdam, Den Haag en Groningen en eveneens in Duits land. Hij had nog een voorwaardelijke straf te goed wegens eerder gepleegde dief stallen. Advertentie Van Nelle bestellen Voor het gerechtshof in Den Haag had zich een voormalige loketambtenaar van de P.T.T. uit Waddinxveen te verantwoor den wegens een serie buitengewoon bruta le diefstallen ten nadele van het publiek. De man had een jaar lang kans gezien regelmatig bankbiljetten weg te nemen van onoplettende mensen, die grote bedra gen kwamen storten. Als zij het geld had den neergelegd in het loket zag de ver dachte vaak zijn kans schoon een of meer bankbiljetten weg te nemen. Meestal kwa men de mensen zelf tot de 'ontdekking dat het bedrag niet compleet was als zij het geld voor de beambte wilden uittellen. Nie mand kwam op het idee dat de beambte in de gauwigheid een biljet had laten ver dwijnen. Tenslotte liep de oneerlijke lo ketbediende tegen de lamp. De Rotterdamse rechtbank veroordeel de hem tot een jaar gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk. Tegen dit vonnis ging de inmiddels ontslagen lo ketbediende in beroep. De procureur-gene raal vond dat de man er nog bijzonder goed afgekomen was. Hij eiste bevestiging van het vonnis. De verdachte zei, niet voor zichzelf, maar in het belang van zijn jong gezin een lagere straf te vragen. Dat had u dan maar eerder moeten be denken." vond de procureur-generaal. Op 8 oktober doet het gerechtshof uitspraak. Voor de president van de Haagse recht bank is een civiel proces in kort geding gevoerd door de heer A. H. de Zwart tegen de Staat der Nederlanden. De heer De Zwart werd in juli 1956 vrijgesteld van mi litaire dienst om naar Canada te kunnen emigreren. Hij had toen tien maanden ge diend. In december van het vorige jaar kwam hij uit Canada naar ons land terug. Prompt kreeg hij een oproep om zijn dienstplicht verder te vervullen. De heer De Zwart acht dit niet juist en begon een proces tegen de staat. Namens hem stelde mr. B. Greven uit Amsterdam, dat vrijstelling gegeven is voor de gehele diensttijd. Normaal zou de diensttijd van zijn cliënt zijn afgelopen in januari 1957. Hij kwam na die datum terug en hoeft dus niet meer in dienst. Hij is met groot verlof gestuurd en nu kan men hem niet meer voor de eerste oefening oproe pen, aldus pleiter, die er op wees dat hier in juist het verschil schuilt tussen uitstel en vrijstelling. Voor de staat zei mr. E Droogleever For- tuyn dat. de vrijstelling gegeven is voor de duur van het verblijf in Canada. In de Dienstplichtwet staat trouwens dat zij, die tijdens de diensttijd een vrijstelling krij gen, hun dienst moeten afmaken als de tijd van de vrijstelling verstreken is. De pre sident zal later uitspraak doen. Een Nederlandse smokkelauto, die woensdag om vier uur tussen Aardenburg in Zeeuws-Vlaanderen en het Belgische plaatsje Middelburg België binnenreed, stuitte daarbij op een Belgische douanepa trouille. De bestuurder reed in volle vaart achteruit naar Nederlands gebied terug. Daarbij botste de auto tegen een boom en vloog in brand. De bestuurder wist zich uit het wrak te bevrijden en aan de douane ambtenaren te ontkomen. De auto, die een lading van naar schatting 900 kg. boter had, brandde geheel uit en een glibberige botermassa bleef op de weg achter. De Aardenburgse brandweer zorgde voor de opruiming. Advertentie Van Nelle bestellen Advertentie Een paar honderd zeer jeugdige „rock 'n roll"-beoefenaars heeft woensdagavond in een zaaltje aan de Nieuwstraat in Den Haag urenlang een oorverdovend lawaai geproduceerd. Luid gillend van verruk king verhieven de meisjes zich van hun stoelen bij het aanschouwen en beluiste ren van de schor-zingende en gitaarspe lende Elvis Presley-imitators, die heup wiegend en stuiptrekkend, kermend alsof zij de hevigste kiespijn leden, een gooi deden naar de titel „de Nederlandse Elvis Presley". Deze wedstrijd, waaraan werd deelgenomen door twintig rock 'n rollster- ren uit alle delen des lands van Ven- lo tot Leeuwarden was uitgeschreven door de Haagse club „the Dutch Fans". De achttienjarige leerling-fotolaborant Henry Dilont uit Delft, een tengere jongen met lang blond haar, die zich door deze ge legenheid zwaar geschminkt had, ging tenslotte met „de eer" strijken, een feit, dat door een deel van het publiek maar matig gewaardeerd werd, omdat er tal van deelnemers waren geweest, die veel meer lawaai gemaakt hadden. Doch de ju ry achtte Henry's herrie nu eenmaal het mooist. De belangwekkendste aanblik leverde ongetwijfeld de Hagenaar René Noorde lijk op. Hij was een mooi specimen van de meest extremistische modernisten. Hij bracht het tot de derde plaats, doch het pu bliek erkende in hem het toppunt van rock 'n roll-fenomentaliteit door hem na afloop van zijn optreden met een extatisch en oor verscheurend gekrijs te belonen. René Noordelijk is vrij klein en slank, zijn haar is echter ongeveer drie keer zo lang als dat van de meeste andere men sen. Gekleed in zeer wijde knal-gele zijden blouse trachtte hij met succes luidkeels boven het ritmisch dreunende orkest uit te schreeuwen, waarbij hij stuiptrekkende li chaamsbewegingen maakte af en toe vreesden wij dat hij zou flauwvallen het lange blonde haar, als een enorme kwast zwaaiend voor zijn krampachtig vertrokken gezicht. Doch laten wij de andere deelnemers aan deze „nationale manifestatie" niet te kort doen. Zij hebben zich zonder uitzonde ring kranig geweerd. Velen bereikten dan ook een grote hoogte in het nabootsen van de Amerikaanse zanger Elvis Presley, terwijl een enkele zelfs diens korte, stoten de keelklanken natuurgetrouw nabootste. Het gebeuren werd door Polygoon-Profil- ti op celluloid vastgelegd, zodat diegenen, die dit evenement gemist hebben, hiervan met ingang van vrijdag alsnog een proefje kunnen krijgen. Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbij! 47. „Is het heus?" „Ja,.Elsie". „Twee weken geleden was ik nog bang voor je. Ik ben nu nog een beetje bang voor je." Zij lachte. „Wat bedoel je daarmee?" „Ik weet niet hoe ik het zeggen moet. Er is zo veel aan jou, dat nieuw en wonderlijk voor mij is. Je weet zo veel, dat ik niet weet, over het oude China, de klas sieken, de literatuur. Wil je mij daar heus van le ren?" Haar blik was een ogenblik peinzend voordat zij zei: „Ik zal je leren wat ik weet. Ik weet zelf nog zo weinig". Zij zaten een poosje in de oktoberzon, toen zei Tom: „Zullen we gaan?" Elsie stond op en voelde, dat ze moe was. „Kun je lopen? Ik vind het heerlijk om te lopen". „Laten we liever een autobus nemen. Het was voor het eerst, dat Elsie besefte dat Tom inderdaad stevige benen had. Elsie zou de volgende zondagen nog ontdekken hoe ongenodig Tom haar kan laten lopen en hoe vol komen hij kon vergeten met wie hij liep. Soms dwaalden zij in de rust van de zondagmor gen door de donkere schaduwen van Wall Street. Soms zaten zij op de werven naar de binnenkomende schepen te kijken. Zij maakten boottochtjes, waai' El sie volop van genoot. Zij reden in een autobus Fifth Avenue af van het ene eind naar het andere, en lie pen terug. Op een koude Novembermorgen nam Tom haar met de ondergrondse mee naar Coney Island om naar de winterzee te kijken. Toen het te koud werd gaf hij haar Engelse les in een bioscoop. Maar de avonden bij Tom thuis waren het prettigste. Als de eenzaamheid haar te veel werd, belde zij hem op om te vragen of zij mocht komen en dan stond hij altijd aan het Vierentachtigste Straat Station om haar af te halen. Moeder Fong was er zeker van, dat haar komende kleinkind een jongen zou zijn. Zij had dit zichzelf volko men ingepraat. Flora was van plan burgemeester La Guardia's raad op te volgen en het kind Marco te noe men als het een jongen was, en wilde het Fiorella noe men als het een meisje was. Toen moeder Fong hoor de dat „Fiorella" Kleine Bloem (Shin Far) beteken de, kon zij zich ermee verenigen. Wat Marco Polo be treft, had zij lange tijd nodig om te geloven, dat wat Flora en Tom haar vertelden waar gebeurd was. Op een zaterdagavond in januari kwam oom Chan eten. Kort na de maaltijd zei Flora, dat zij kramp voelde. Oom Chan ging weg en kwam een uurtje later terug met een doosje Chinese geneesmiddelen. Nadat het was ingenomen bleven zij zitten wachten. Het viel ech ter niet te zeggen of de pijnen erger werden of afzak ten. „Het wordt wel beter. Het duurt een tijdje voor dat het middel werkt", zei Oom Chan, en hij viel snur kend in slaap op Toms bed. Loy en zijn ouders bleven waken. Tegen half drie in de morgen kreeg Flora hevige pijn. Zij kon het niet meer uithouden. Het hele gezin werd wakker gemaakt. „Roep de politie", riep Flora tussen haar gekerm door. Daar begreep moeder Fong niets van. „Roep de po litie", drong Flora aan. Loy ging naar beneden naar de winkel en belde de politie op. Kort daarop verscheen er een politie-agent die zei dat hij Flora weg zou bren gen. Het duurde enige tijd voordat Loy een taxi had en toen hij de taxi had -was er nog weer vertraging. Er werd in allerijl een koffertje gepakt en Flora werd meegenomen zoals zij was. Het was een koude nacht en zij kwamen met een deken aan om Flora in te wik kelen. De agent en Loy droegen haar de trappen af. Moeder Fong wilde met alle geweld meegaan. Buiten had de chauffeur de motor aangezet. Loy ging op de achterbank zitten en liet Flora tegen zich aanleunen terwijl zij haar zorgvuldig in de deken pakten. De agent en de moeder zaten voorin. „Maak voort. Rij zo vlug je kunt zonder ongelukken te maken", zei de agent tot de chauffeur. Het was vier uur en de straten waren leeg in de vroege morgen uren. Maar Flora's kreten werden luider. Moeder Fong draaide zich om en hield haar handen vast. „Er was een schreeuw. „Laat de auto stilstaan", zei de moeder. „Ik geloof dat de baby er is". Moeder Fong had gelijk. De chauffeur reed de auto naar de kant en zette de motor af. Zij waren nog maar een paar straten van het ziekenhuis af. Alles was stil. De chauffeur draaide zich om en zei: „Of u het ge looft of niet, brigadier, dit is de tweede keer, dat er in mijn wagen een baby geboren wordt. „Dat brengt ge luk", zei de politieman. „Dit is mijn eerste". „Ik heb thuis ook kinderen, vijf. Vrouwen, die een baby ver wachten, gaan altijd te laat naar het ziekenhuis. Ik zeg altijd tegen mijn vrouw, dat zij bij het allereerste te ken naar het hospitaal moet gaan". Moeder Fong trok haar mantel uit en wikkelde er de baby voorzichtig in. „Het is een Marco", fluisterde zij Loy toe. „Gefeliciteerd, Flora". „Gefeliciteerd, moeder", zei Loy. Hij wendde zich tot de agent en zei: „Het is een Marco Polo". „Wat bedoelt u met Marco Polo?" „Het is een jongen", zei Loy trots. ..Mijn vrouw is een Italiaanse". De auto zette zich weer in beweging en reed lang zaam naar het hospitaal. De volgende dag meldden de avondbladen dat briga dier O'Toole in een taxi een Chinees-Italiaanse baby ter wereld had helpen brengen en dat het kind de naam Marco Polo droeg. Er stond een foto van de moeder met de baby bij. De volgende morgen ontving Flora een telegram met gelukwensen van burgemeester La Guardia. Flora kwam na tien dagen uit het ziekenhuis thuis. Moeder Fong had tien dollars aan brigadier O'Toole gestuurd om haar dankbaarheid te betuigen voor zijn hulp, maar hij had ze niet willen aannemen. Zelfs zonder dat had de geboorte van het kind hun meer dan honderd dollars gekost. Loy had iedere dag kip pensoep voor Flora meegebracht, met schijven zwar te look klaargemaakt, daar ze in het ziekenhuis zeiden dat zij alles mocht eten wat zij wilde. De zwarte look was goed voor de moedermelk. Nu was Loy naar het hospitaal gegaan om zijn vrouw en kind naar huis te halen. Er stond al een flinke pan kippensoep op het gas. Flora's bed was opgemaakt en de grootvader en de grootmoeder zaten klaar voor de ontvangst. De grootvader kon niet anders dan overgelukkig zijn. Hij had het nieuws aan al zijn vrienden in de Chi- nezenwijk laten weten en iedereen had hem gelukge wenst. (Wordt vervolgd) DONDERDAG 25 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Haarlems Toneel ensemble met „De privé-secretaresse", 20 u. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark": Tentoonstel ling van portretten van L. Koemans-Pele- tier, 1922 uur. FILMS Cinema Palace: „Place Pigalle, plein der zonde", 18 j., 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Klopjacht", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Onteerd moederschap", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „El Hakim" 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Hoffmanns vertellingen", 14 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Razende Roland", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Heerser over leven en dood", 18 j., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Trots en hartstocht", 18 j., 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 26 SEPTEMBER Minerva Theater: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, 20.15 uur, voor leden van de Heemsteedse Kunst kring. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. Koemans-Peletier, 9-14 en 19-22 uur. „In 't Goede Uur": Tentoonstel ling van schetsen van Lily van Cleeff, 10- 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Heimweh", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het spook van de opera", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Pae Yoey", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De slavinnen van Carthago", 18 j„ 14. 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De circus heid", a.l., ,14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De vleugels van de vloot", 14 j„ 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een linke jongen", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Sayo- hara", 14 j., 20 uur. DIVERSEN Stadsschouwburg: Lezing voor stichting „Geloof en Wetenschap" door prof. dr. J. L. Rogier over „Koning Willem II", 20 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13