Koningin en Prins vier dagen op bezoek in de hoofdstad Foutieve stand van een der motoren de oorzaak Studenten jool gevecht met eindigde in de politie Euratoomcommissie bezichtigde in Petten de reactor-in-aanbouw Stichting Hilton-hotels kan een stroom van toeristen opleveren Mechanisme onklaar geraakt of een fout der bemanning 15 Boodschap van Prinses Wilhelmina Automobilist veroordeeld Kerkelijk Nieuws De aanrijding in Beek Tegen chauffeur is hoger beroep zes jaar geëist Coaster Borculo" hij eiland Rhum gestrand Minister Vondeling bezocht de Vel uwe DE RAMP VAN DE MARTIN MARINER BONDSVERGADERING HORECAF Agenten zoudenvolgens de Senaat van Unitasmaar raak geknuppeld hebben Eén eerstejaars gewond Zeepost DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 Het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de hoofdstad, dat vjer dagen zal duren, begon gistermid dag met een bijeenkomst in de histori sche Zuiderkerk in de Zandstraat. Deze kerk een der eerste na de kerkhervor ming voor de protestantse eredienst ge bouwd. een scnepping van Hendrik de Keyser uit 1611 is sinds 1929 niet meer voor kerkdiensten in gebruik. Er waren grote maquettes van de Amster damse stadsontwikkeling opgesteld en nadat de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de vorstelijke gasten had be boet en burgerlijke en militaire autori teiten aan vorstin en prins waren, voor gesteld. sprak burgemeester Van Hall een woord van welkom. Wethouder mr. G. van 't Huil en de voor ster van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, mr. D. A. Delprat, spraken over de stadsontwikkeling en over het Amsterdamse bedrijfsleven. De wethouder zei onder meer. dat het voor de huidige generatie een der moei lijkste opgaven is het. treffen van maat regelen om de schone en waardevolle karakteristiek van de oude stad te behou den. Hij wees op het weren van verkeers- „antrekkende vestigingen in de binnenstad, op het wederopbouwplan voor de voor malige Joodse buurt en op het nieuwe stadhuis. Hij besprak voorts het algemeen uitbreidingsplan, dat gebaseerd is op één miljoen inwoners en waarvan wordt ver wacht dat het in het jaar 2000 zal zijn zerealiseerd. Een onderdeel hiervan zijn de tuinsteden en de recreatiegebieden. Spre kend over het uitbreidingsplan-noord zei hij vurig te hopen, dat op korte termijn de houw van de Utunnel, die voor de Amster damse welvaart onmisbaar is, ter hand zal mnen worden genomen. Amsterdam heeft •kraan al bijna een jaar gewerkt en er jna twee miljoen in geïnvesteerd. „Stedebouwkundige mogelijkheden kun nen niet los worden gezien van de econo mische" zei vervolgens mr. D. A. Delprat. Anderzijds is de evolutie van het bedrijfs leven in sterke mate afhankelijk van de lesontwikkeling." Op tal van punten stemt de recente economische ontplooiing •an Amsterdam tot tevredenheid. Als rem mende factoren noemde mr. Delprat onder meer de door de oorlog verzwakte finan ciële positie van Nederland en de crisis in de verhouding lot Indonesië. De slag van deze laatste kwam des te harder aan. door dat de omschakeling van het Nederlandse bedrijfsleven kwam op een tijdstip, dat de wereldeconomie een achteruitgang ver toonde. Hij bepleitte betere verbindingen van de havens met het achterland, anders zal het niet mogelijk blijken te profiteren |van de positie der Nederlandse havens als invalspoort tot de landen van de E.E.G. Voorts is nodig de verdwijning van de hinderlijke Hembrug en verbetering van de havenmond 1e IJmuiden, die geenszins beantwoordt aan de eisen die bij de huidige petingen der schepen aan de toegang tot het Noordzeekanaal gesteld moeten worden. Gedurende frieer dan een uur hebben de Koningin en de Prins zich in de kerk na de redevoeringen laten voorlichten over de problemen van de hoofdstad. Burgemeester Van Hall en wathouder Van 't Huil leidden de vorstelijke gasten rond langs de grote hoeveelheid foto's en maquettes van ui tbr ei dings- en weder- opbouwplannen. van tuinsteden en recrea- iegebieden. De maquette van de toegangs wegen van de toekomstige IJtunnel had den de speciale aandacht van de hoge bezoekers. Verbond voor Veilig Verkeer De voorzitter van het Verbond voo. Vei- 'g Verkeer, jhr. Th. Roëll, heeft in de te \msterdam gehouden jaarvergadering een bodschap van Prinses Wilhelmina aan de vergadering voorgelezen. In deze boodschap geeft de Prinses uiting aan haar bijzondere waardering oor de toewijding van de velen, in het ver hond verenigd, die met ijver, geestdrift en ""offering van veel vrijheid het Neder- l3ndse volk verantwoordelijkheidsbesef 'rachtcn te leren, dat tot grondslag heeft: erbied voor het leven van de mede-weg- rtmiiker. „Gelukkig heeft de invoering van de maximumsnelheid in dc bebouwde kommen een gunstige uitwerking gehad. Ik moge de hoop uitspreken, dat dit ook 'ijn uitwerking zal hebben op een rustiger, beheerster verkeer langs de grote wegen". Overeenkomstig het verzoek van de prinses nam de vergadering een ogenblik stilte in acht voor degenen die door ver keersongelukken het leven verloren of die voor hun leven verminkt werden. De voorzitter deelde nog mede dat met bet bestuur van de Vereniging voor Aleo- holbêstrijding bij Snelverkeer besprekin gen gaande zijn om te komen tot samen voeging van de activiteiten van deze ver eniging met die van het verbond. Advertentie VOOR ALLE DOELEINDEN Tegen vijf uur vertrokken de Koningin en de Prins per auto naar het paleis op de Dam. waar zich een grote menigte ver zameld had. Toen het koninklijk paar daar arriveerde, zette de Marinierskapel het Wilhelmus in. Daarna inspecteerden de Koningin en de Prins de kapel en de ere wacht, bestaande uit vier pelotons van de verbindingsdienst der Koninklijke Marine onder commando van luitenant ter zee der eerste klasse jhr. A. W. van Hol the. Kort nadat de Koningin en de Prins door de hoofdingang naar binnen waren gegaan, verschenen zij op het balkon van het. paleis, hartelijk toegejuicht door de duizen den op de Dam. Des avonds werd een diner in het paleis gegeven, waaraan provinciale en gemeentelijke autoriteiten aanzaten. Om elf uur bezocht, de Prins de studenten sociëteit „Nos Iungit Amicitia", waar hij werd ontvangen door de senaat van hel Amsterdams Studentencorps. Twee personen gedood tijdens rit onder invloed van sterke drank De 20-jarige groentehandelaar A. H. uit Kerkrade, die in de nacht van zaterdag op zondag 28 tot 29 juni. op de rijksweg van Maastricht naar Aken onder de gemeente Wittem een bromfietser en diens zoontje uit Vaals dood reed. is door een rechtbank te Maastricht, in afwijking van de eis van één jaar gevangenisstraf en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid, veroor deeld tot. acht maanden gevangenisstraf en drie jaar intrekking van het rijbewijs. De verdachte zou onder invloed van drank gereden hebben en was ter plaatse geheel op het voor hem links liggende weg gedeelte geraakt, waar hij de hem tege moet komende bromfietsberijder, de filmoperateur J. M. de la Rosette met diens zoontje op de duozitting) schepte met het vermelde noodlottige gevolg. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Waarder B. M. Meijn- ders, kand. te Bergschenhoek. De commissie van de Europese Ge meenschap voor Kernenergie, die een tweedaags bezoek aan Nederland brengt op uitnodiging van de Nederlandse rege ring. is dit bezoek gisteren begonnen met de bezichtiging van het terrein in Petten, waar de hoge-fluxreactor van het Reactor Centrum Nederland in aanbouw is. De vier leden van de commissie de Duitser dr. H. Krekeier was verhinderd mee te ko men naar Nederland werden begroet door dr. E. L. Kramer van het Directo raat-generaal voor de Industrialisatie en de Energievoorziening van het ministerie van Economische Zaken. Ir. A. W. de Haas, fungerend directeur van het R.C.N. gaf vervolgens een overzicht van de bouw plannen van het R.C.N. In een uiteenzetting over de technische bijzonderheden van de réactor deelde ir. De Haas mee, dat de reactor en de bij behorende gebouwen in het voorjaar van 1959 gereed zal komen. In dat jaar zal, naar het R.C.N. hoopt, ook een chemie- complèx gereed komen en daarna een fysisch laboratorium. Het thans in gebruik zijnde kleine laboratorium zal dan voor andere doeleinden worden gebruikt- De voorzitter van de commissie, de Fransman Louis Armand, zei in een kort dankwoord, dat de onderzoekingen op kern fysisch gebied zeer grote kapitalen zullen vergen. Internationale samenwerking achtte hij daarom geboden. Hij zei zich er over te verheugen, dat Nederland ver trouwen in deze internationale samenwer king, dus in Euratoom, blijkt te hebben. „Wij van Euratoom zullen proberen, dat vertrouwen niet te beschamen", aldus de heer Armand. De commissie heeft hierna de in aanbouw zijnde gebouwen en instal laties bezichtigd. Grote belangstelling vooral trok de reactorruimte, waar las sers en betonstorters bezig waren. Bij het bezoek waren ook aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en de Am sterdamse wethouder mr. A. de Roos. Geheim onthuld Van Petten vertrok het gezelschap naar Amsterdam waar prof. dr. J. Kistemaker de ultracentrifuge voor de scheiding van uraniumisotopen demonstreerde in het laboratorium voor Massaspectografie, waarvan hij directeur is. De Euratoom commissie was, naar prof. Kistemaker mededeelde, de eerste groep buitenstaan ders, die het proefmodel in werking mocht zien. Tot dusverre waren dit model en de bijbehorende apparatuur strikt geheim gehouden. De commissie heeft ook het Instituut voor Kernfysisch Onderzoek in de Water graafsmeer bezocht, waar prof. dr. P. C. Gugelot en prof. dr. A. H. W. Aten uiteen zettingen gaven over de werkzaamheden die daar met het synchrocyclotron worden verricht. Tenslotte heeft de commissie nog een be zoek gebracht aan de Koninklijke Akade- mie van Wetenschappen. Pleidooi van dr. Drees Gisteravond heeft de regering de com missie in het Muiderslot een diner aange boden. Minister-president dr. Drees heeft tijdens dit diner de commissie dank ge zegd voor het feit, dat het eerste officiële bezoek, dat zij aan de Euratoomlanden brengt, Nederland gold. „Wanneer u zoudt besluiten, de zetel van uw gemeenschappelijk centrum voor on derzoek hier in Nederland te vestigen, dan kunt u verzekerd zijn van een nog gunsti ger ontvangst dan die welke het Euratoom- verdrag ten deel is gevallen", zo zei dr. Drees. „Wanneer uw commissie het besluit zou nemen om het onderzoek voor een aan zienlijk deel hier, onder haa,r eigen leiding, De Euratoomcommissie bezichtigde in Petten de in aanbouw zijnde kern reactor. Tweede van rechts: dr. E. L. Kramer van het Directoraat-generaal voor de Industrialisatie en de Energie voorziening. In het midden de presi dent van de commissie, de Fransman Louis Armand. te gaan verrichten met de internationale deelneming welke in de gehele opzet van Euratoom besloten ligt. dan zoudt u kun nen rekenen op volledig begrip, niet al leen bij de regering, doch ook bij de pro vinciale en gemeentelijke autoriteiten en bij hel Nederlandse volk in al zijn gele dingen". „Iedere standplaats heeft naast voorde len ook bezwaren", aldus dr. Drees. „In dien uw beslissing ten gunste van Neder land uitvalt, dan ben ik van ganser harte overtuigd dat die beslissing ook het Ne derlandse onderzoekingswerk zeer ten goe de zal komen. Alleen reeds de belangstel ling van uw commissie voor in dit land uitgevoerde onderzoekingen heeft de door slag gegeven dat de bouw van een nieuw laboratorium thans is begonnen". Aan het diner zaten onder meer aan de ministers Cals. Hofstra. Suurhoff en Von deling en de staatssecretarissen Van der Beugel en Veldkamp aan. Voor het hof in Den Bosch heeft in ho ger beroep terecht gestaan de chauffeur W. V. uit Beek (Limburg), die ervan be schuldigd werd op 2 november van het vo rige jaar opzettelijk een zekere S. met zijn auto te hebben aangereden om hem van het leven te beroven, dan wel dit ongeluk door hoogst roekeloos rijden te hebben veroorzaakt. Hij was door de Maastrichtse rechtbank ontslagen van rechtsvervolging nadat de officier tegen hem zes jaar ge vangenisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering had geëist. De officier was van dit vonnis in hoger beroep gegaan. De verdachte bleef bij zijn voor de rechtbank afgelegde verklaring, dat de aanrijding ontstaan zou zijn door dat de voorruit van zijn auto door een op springend stukje grind vernield was. Ge tuigen verklaarden echter dat er op de weg geen grind aanwezig was. Voorts zou den de verwondingen aan het hoofd van het slachtoffer erop wijzen, dat deze door een botsing met. de ruit ontstaan waren. De verdachte had een verhouding met de vrouw van S., waardoor reeds bij her haling onenigheid tussen de beide mannen was ontstaan. S. verklaarde, dat V. hem reeds ver scheidene malen lastig gevallen was en bedreigd had. De advocaat-generaal achtte de opzet bewezen. Hij eiste zes jaar gevangenis straf en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. De verdediger bepleitte ook nu ontslag van rechtsvervolging. Het hof zal op 8 oktober arrest wijzen. GLASGOW, (Reuter) De 500-ton me tende Nederlandse kustvaarder Borculo (uit Amsterdam) is woensdagavond aan de oostkust van het eiland Rhum (Hebri- den) gestrand. Het schip zou niet in ge vaar verkeren. De bemanning verwacht, dat de Borculo donderdag bij hoog water weer vlot zal komen. Advertentie het afwasmiddel met Lora- min dat Uw handen mooi houdt. Wast vliegensvlug. Afdrogen onnodig. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling en de leden van de commissie voor land bouwzaken uit de Tweede Kamer heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Ve- luwe om zich te oriënteren omtrent de ve le vraagstukken met betrekking tot het agrarisch grondgebruik in relatie tot de natuurbescherming. In Hoenderloo werd een bespreking ge houden met onder andere de directeur van wild-en vogelschade en jacht, de heer W. J. Schuitemaker uit Den Haag. Ook werd gesproken over enige problemen met be trekking tot de uitwerking van de nieuwe jachtwet, de wildschade en de instandhou ding van de natuurreservaten, 's Middags werden het Ugchelsebos, de Loenermarkt en de Imbosch bewonderd, 's Avonds ob serveerden de bezoekers de herten en wil de zwijnen in de bossen rond Apeldoorn. De voortijdige „achteruif'-werking van de stuurboordschroef is de oorzaak ge weest van de noodlottige ramp met de Martin Mariner P. 303 van de Koninklijke Marine, die op 10 september op het vlieg veld van Abadan in Perzië neerstortte, waarbij de tien inzittenden om het leven kwamen. Aangezien er geen overlevenden zijn. kan niet worden vastgesteld, of de mecaniciens het achteruit-mechanisme van de betrefende motor in de juiste stand hebben bevestigd, of dat 0it door een per soonlijke handeling voortijdig in werking is gesteld. Het stichten van Hiltonhotels in Amsterdam en Rotterdam heeft de aandacht gehad van de deelnemers aan de jaarlijkse congresvergadering van de Nederlandse Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café. en aanverwante bedrijven (HORECAF), die woensdagmiddag in het Concertgebouw te Haarlem gehouden werd. De bonds voorzitter gaf er zijn visie over naar aanleiding van de steun van de overheid ten gunste van de hotellerie en de directeur van de Holland-Amerikalijn was van mening, dat de stichting der hotels voordelen zal opleveren voor ons land, omdat een toename van het aantal toeristen te verwachten is. De bondsvoorzitter, de heer J. G. M e ij e r uit Den Haag. besprak de kwes tie in zijn openingsrede die gewijd was aan de actuele situatie in de Nederlandse hotellerie. Hij zeide dat de hotellerie een nationale en internationale aangelegenheid geworden is. „Wij zijn werkelijk niet blind voor de groei van tiet luchtvervoer, maar moeten wij daarop vooruitlopend, nu maar onverwijld aan het bouwen slaan? Trou wens waar zouden wij dat van doen?", al dus spreker, die vervolgde dat de onder nemers met bescheiden particuliere mid delen werken, en dat'van reservering van kleine overschotten nauwelijks sprake kan zijn. De heer Meijer vroeg: „Wie verschaft ons de miljoenen guldens die nodig zijn om aan de eisen van het moderne massale reizen te voldoen?". Men zou kunnen zeg gen de staat. In beginsel is de eerste stap reeds ondernomen door de instelling van een garantiekredietregeling voor vernieu wing en uitbreiding der hotellerie. Dat hel bedrag te gering is, maar bovenal de kre- dietvoorwaarden niet aantrekkelijk genoeg zijn, doet aan het beginsel niets af. De overheid heeft in elk geval met de regeling getoond in beginsel bereid te zijn de hotel lerie tegemoet te komen in haar streven In de afgelopen nacht is het in Utrecht tot een botsing gekomen tussen acht man schappen van de Utrechtse politie en een honderdtal eerstejaarsstudenten van de studentenvereniging „Unitas". De student D. van L. uit Zeist liep daarbij een hersenschudding op. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Omstreeks half één vannacht werd in de sociëteit van „Unitas" het verbroede ringsfeest gevierd. Traditiegetrouw wer den de juist geïnstalleerde eerstejaars naar buiten gelokt. Daarna werd de deur van de „soos" gebarricadeerd en moesten de eerstejaars maar zien, dat ze binnen kwamen. De pogingen hiertoe gingen met het no dige lawaai gepaard. Omwonenden waarschuwden de politie. Er verscheen een surveillancewagen met twee agenten die probeerden de orde te herstellen. Zij wilden dat de studenten de sociëteit bin nengingen en niet buiten de nachtelijke rust, verstoorden. Toen hieraan niet direct gevolg werd gegeven trachtte de politie zich toegang te verschaffen tot de socië teit om de senaat te bewegen, de eerste jaars binnen te halen. Volgens de lezing van de Utrechtse poli tie zou een der studenten toen een agent met een fietspompje te lijf zijn gegaan. Onmiddellijk werd assistentie ingeroepen. Acht agenten hebben toen de joelende groep uiteengejaagd waarbij gebruik werd gemaakt van de wapenstok. Toen de rust hersteld was vond men. al dus de politie, 25 meter van het strijdto neel de student D. van L. op de grond lig gen. De politie kon niet mededelen of de verwondingen die deze student had opge lopen. het gevolg waren van slagen met de wapenstok. De senaat van „Unitas" heeft vannacht tal van studenten die bij de rel betrokken waren, gehoord. Naar aanleiding hiervan deelt de senaat als haar oordeel mede, dat de Utrechtse politie op een niet verant woorde wijze zou zijn opgetreden. De se naat zegt onder meer: enkele per surveil lance-wagen gearriveerde agenten sommeerden de eerstejaars binnen twee minuten in de sociëteit te verdwijnen. Enige seconden later sloegen deze agenten zonder verdere waarschuwing met de knuppel op de eerstejaars in. die zich niet in de inmiddels door de oudejaars gebarricadeerde sociëteit konden bege ven. Verscheidene eerstejaars, die ver ward raakten tussen de voor de sociëteit geplaatste fietsen, werden afgeranseld. Een van hen werd ongeveer 25 meter ach terna gezeten en terwijl hij op de grond lag nog geslagen. Een lid van de no- vitiaatscommissie, dat bij de agenten trachtte te bemiddelen, werd door vier van hen met de knuppel bewerkt. De senaat onderzoekt, de zaak verder en overweegt de te nemen maatregelen. Met. de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Highland Brigade" (309); Australië: ss „Oronsay" (4-10); Brazilië: ss „Aldabi" (30-9); Canada: ss „Statendam" (289) en ms „Seven Seas" (2-10); Chili: ss „Staten dam" (28-9); Indonesië: ss „Drente" (2-10); Nederlandse Antillen: m.s. Artemis" (30-9); Nieuw-Zeeland: via Engeland (28-9); Suriname: ms „Mentor" (110); Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afri- ka: ms „Edinburgh Caslle" (28-9); Brits Oost Afrika: ss „Ferdinand de Lesseps" (28-9). om het logiesapparaat in omvang en kwa liteit op de hoogte te houden van de tijd. De aangekondigde medewerking aan het Amerikaanse Hiltonprojecl te Amsterdam heeft echter een bijzonder karakter en gaat verre uit boven hetgeen voor de Ne derlandse hotellerië werd gedaan. Hier is sprake van een willekeurige bevoorrech ting, waartegen de hotellerie terecht in verzet is gekomen. De hoofddirecteur van de Holland Amerika-lijn. de heer W. H. de M o n c h y, sprekende over de toekomstige Hilton hotels, die in Amsterdam en Rotterdam over twee a drie jaar gereed kunnen zijn en ieder vijfhonderd bedden zullen bevat ten. merkte op. dat men zich in sommige kringen over de plannen heeft verheugd en mogelijk zullen zij bij vele leden van de HORECAF zijn betreurd. Toch meende spreker dat er aanleiding is de plannen toe te juichen en zijn maatschappij heeft het. hare er toe bijgedragen dat Amerika nen er toe bewogen werden de bouw te bevorderen. Het is noodzakelijk dat de regering bereid is financiële medewerking te verlenen door de rente en aflossing te garanderen, want het zal niet mogelijk zijn de veertig miljoen gulden voor beide hotels op normale wijze te verkrijgen. De vraag kan gesteld worden waarom de regering aan de Nederlanders geen geld biedt. Indien Amerikanen in Europa ver toeven willen zij toch graag op een „stuk je" Nieuw Wereld zijn en verder zijn er toeristen die de Amerikaanse sfeer willen leren kennen. In de Hiltonhotels kan men dat de toeristen bieden en opening der hotels zal betekenen een nieuw stroom van toeristen. Dit heeft Nederland nodig, want de Nederlandse economie kan er door be vorderd worden. Iedere toerist brengt deviezen mee en doordat de moeilijkheden in ons land zich opstapelen en het wel vaartspeil daalt, dient aandacht te worden besteed aan het toerisme. Zijn we wel op de goede weg met het toerisme?, vroeg de heer De Monchy zich af, die herinnerde aan de plannen Alk maar te saneren. Het verdwijnen van de kaasmarkt zou een grote strop zijn voor het vreemdelingenverkeer. Het slopen van een molen is een verliespunt voor het toe risme en is het niet jammer dat Marken geen eiland meer is. Of deze dingen al of niet noodzakelijk zijn wilde hij buiten be schouwing laten, maar een toerist verlangt naar sfeer van het verleden. Spreker raadde besturen van oude steden aan oude gebouwen en stadsdelen te restaureren. Dat zal het vreemdelingenbezoek in be langrijke mate bevorderen. HORECAF kan aan dergelijke plannen medewerking ver lenen in het belang van het land. van velen die van het toeristenbezoek profiteren en van de leden. Nederland in het buitenland Voorts heeft de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, d r s. E. H. van der Beugel, gesproken over de plaats van Nederland in het buitenland. In tegenstel ling tot vóór de oorlog, toen neutraliteit traditie was met een gevoel van rust en zelfverzekerdheid, is na de bevrijding ge bleken, dat er gevaren aan de neutrali teitspolitiek verbonden zijn. De rust van vroeger is omgeslagen in een drang naar samenwerking. Daarbij herinnerde spreker aan de deelname van. Nederland in de Benelux, in NAVO-verband en in de E.G.K.S. Gemeenschappelijk worden offers gedragen en resultaten zijn geboekt. De typisch Nederlandse taak is te waken tegen het gevaar, dat het kleine Europa zich niet zelfstandig ontwikkelt en zich afsluit van Amerika. Nederland moet de gangmaker zijn bij de samenwerking. Voorts betoogde spreker dat de regering haar taak kan verrichten als zij weet op In elk geval is komen vast te staan, dat dit mechanisme by het naderen van de landingsbaan van Abadan plotseling „ach teruit" is gaan draaien. Hierdoor is een enorme wringende kracht op het toestel uitgeoefend. De rechtervleugel en de neus van het vliegtuig zyn toen naar beneden geforceerd. De botsing met de grond kwam daardoor met grote kracht. Tot deze conclusie is de commissie ge komen, die ter plaatse het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Martin Mariner heeft ingsteld. De conclusie is later bevestigd uit het onderzoek, dat des kundigen van het marineluchtvaarttech- nisch bedrijf in Nederland instelden naar de „propellerdrome" (het verstelmecha nisme, waarop de schroefbladen zijn ge monteerd) die uit de wrakstukken kon worden geborgen. Uit de getuigenverklaringen is gebleken, dat de commandant van het toestel, de luitenant ter zee-vlieger I. Hoebink kort na het vertrek van Abadan de grond dienst meldde, dat hij wegens een olie lekkage in de bakboordmotor wilde terug keren. De verkeerstoren gaf toestemming tot landen. Het vliegtuig heeft vervolgens normaal, ruim en rustig het voorgeschre ven circuit gevlogen. Alles wees op een normale landing. De commandant had voortdurend contact met de grond en heeft geen enkele aanwijzing voor verwachte moeilijkheden gegeven. Op ongeveer 100 meter van de landingsbaan zagen oogge tuigen het toestel plotseling een ruk en een scherpe draai naar stuurboord maken. De rechtervleugel zakte naar beneden door. Door de lage landingssnelheid en geringe hoogte is de Martin Mariner toen tegen de grond geslagen en in brand ge vlogen. De resultaten van het onderzoek heeft minister Staf meegedeeld aan het Tweede Kamerlid Ritmeester, die hieromtrent elf schriftelijke vragen had gesteld. Uit het antwoord van de bewinds man blijkt verder, dat de storingen die aan de dag traden op de tocht van het vliegtuig naar Iran, van geen invloed zijn geweest op het ongeluk. De technische storingen waren niet van ernstige aard. In Abadan waren de beide motoi'en vervangen door nieuwe uit Nederland. De comman dant zou zeker niet zijn vertrokken indien hij ook maar even had ge twijfeld aan de vlieggereedheid van de Martin Mariner. Evenmin zouden de technici het toestel vrij hebben ge geven, indien zij geen volledige zeker heid hierover zouden hebben gehad. De commandant had tenslotte geen haast om naar Nederland terug te keren, wat uit de hem verstrekte or ders gebleken is. De minister deelt voorts nog mede dat de thans in Nederlands Nieuw Guinea aanwezige Martin Mariner-vliegtuigen in goede staat verkeren. Overneming ge schiedde in Amerika na grondig onder zoek door een commissie van Nederlandse deskundigen. Sindsdien hebben de voor geschreven periodieke inspecties en onder houden regelmatig plaatsgehad. Deze waarborgen de luchtwaardigheid. Ambassadeur. Nederland en Hondu ras hebben besloten hun diplomatieke missies te verheffen tot ambassade. Jhr. mr. E. V. E. Teixeira de Mattos, tot dus verre gezant in Honduras, zal benoemd worden tot ambassadeur. de steun van het volk te kunnen rekenen. Voor het congres zijn de deelnemers in de hal van het Haarlemse stadhuis ont vangen. De gasten, die in het dagelijkse leven als gastheer of gastvrouw plegen op te treden, waren nu de gasten van het ge meentebestuur. Bij afwezigheid van bur gemeester mr. O. P. F. M. Cremers, sprak zijn plaatsvervanger, de heer D. J. A. Geluk, die vergezeld was van de wet houders W. F. Happé en J. A. Schippers, alsmede van de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff. De heer Geluk schetste in zijn wel komstwoord de plaats en betekenis van Haarlem in het toerisme. Hij zei verheugd te zijn dat het jaarlijks congres van de HORECAF, afdeling Noordholland, dit maal weer in de stad van Lour ens Coster werd gehouden. Evenals elders kampt Haarlem reeds jaren met het probleem van de hotelruimte. Enerzijds is er'een tekort, anderzijds achten de hötelliers hoge investeringen niet gewettigd. Toch meende de heer Geluk een grotere behoefte aan hotels in Haarlem te hebben gecon stateerd, vooral door de toeneming van het zogenaamde sociale toerisme. Hij bracht onder de aandacht dat door ver scheidene reorganisaties, ondermeer aan het Stationsplein, mogelijkheden aanwezig zijn voor uitbreiding van hotelexploitatie. De heer Geluk wenste de aanwezigen namens het gemeentebestuur een goed congres en een prettig verblijf in Haarlem en omgeving toe. De voorzitter van het congres, de heer J. G. M e ij e r, dankte voor de wijze waar op de congressisten op het stadhuis waren begroet, namelijk mét de vrolijke klanken van het klokje van het stadhuis.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15