Aandelenrendement in de beneden dat der obligaties V.S. is gedaald „Adelborst' no-iron shirts 1195 Panda en de protonplopper Schuchtere benadering van kapitaal markt door ons bedrijfsleven Eg Herenmode Tip Peek&Cloppenburg De olieaanvoer zal in voldoende hoeveelheden blijven doorgaan Stormdepressie trekt weg Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Rentestand en rendement NAAIMACHINES 't Silver Stoepke Jhr. Loudon tot werkgevers 2 Getas blijft doorgaan met onderhoud der onderneming In- en uitvoer van Cox's Orange Pippin appels Het buitenlands kapitaal in Indonesië Indonesië wil twee staal fabrieken laten bouwen De berekening van bet E.E.G.-buitentarief Tien tegen één! Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 Rentestand en rendement behoren onder normale omstandigheden tot de voor naamste factoren, die de koersontwkkeling op de effectenbeurzen beheersen. Het is daarom geen wonder, dat nu ten aanzien van de rentestand de laatste tijd een grotere mate van onzekerheid is ontstaan, hier zowel als op de New Yorkse beurs, aan de belangrijke koersstijging op de aandelenmarkt, welke aan het begin van dit jaar is ingetreden, vooreerst een einde schijnt te zijn gekomen. In New York is het indexcijfer voor de aandelen tot ongeveer het hoogste punt van 1957 gestegen en deze week heeft het zich om en nabij dat niveau bewogen. Voor zover de koersstijging verband hield mei de gunstiger verwachtingen met betrekking tot de conjunctuurontwikkeling, is men geneigd te zeggen dat het met die koersstijging vooreerst ook „welletjes" is. Want al blijven de conjunctuur beschouwingen in de V.S. in majeur luiden en is de staking bij de automobielfabrieken voorkomen, het zijn tot dusver nog slechts zwakke symptomen van economisch herstel, waarop men zijn optimisme moet gronden. En de rendementsfactor, met name de verhouding tussen het obligatie- en het aandelenrendement, begint daarom meer betekenis te krijgen. In de V.S. kan men zich van die verhou ding een scherper en zuiverder beeld vormen dan ten onzent. Het obligatie rendement staat, de solvabiliteit van dc debitrices buiten beschouwing gelaten, ook voor de toekomst vast. Dit geldt zowel voor de V.S.. als voor ons land. Maar het aandelenrendement is afhankelijk van dc dividenden, die niet vast staan en die ten onzent in de meeste gevallen pas enige maanden na het verstrijken van het boek jaar worden vastgesteld. Rendementsbe rekeningen, zoals die periodiek door de Rotterdamsche Bank worden gepubliceerd, kunnen dan ook alleen worden gebaseerd op de uitkeringen over een boekjaar dal enige, soms zelfs vele maanden achter ons ligt. In de V.S. echter hebben de meeste ondernemingen de goede gewoonte, het dividend per kwartaal te betalen en voor een komend kwartaal tevoren aan te kon digen. Zo is thans reeds bekend dat de Amerikaanse ondernemingen in de eerste acht maanden van het lopende jaar een bedrag van 6.57 miljard aan dividend hebben uitbetaald tegen S 6.63 miljard in dezelfde periode van 1957. weinig minder dus. En als thans wordt becijferd dat het gemiddeld aandelenrendement in de V.S. tot 4.05 percent is gedaald, kan hieraan grotere betekenis worden gehecht dan aan de rendementsberekeningen voor de Ne derlandse aandelen. Het. opmerkelijke in de V.S. is nu dat dit gemiddeld aandelenrendement thans lager is dan het obligatierendement, dat de laat ste tijd weer is gestegen. Dit ligt alweer bijna 0.7 percent boven het niveau van 13 juni j.l. en is met 4.13 percent op het hoogste punt sinds het eind van november 1957. De gemiddelde notering van obligaties is in betrekkelijk korte tijd van 91.05 tot 86.78 teruggelopen, waarin ongetwijfeld de vrees voor een verdere waardevermin dering voor de dollar tot uitdrukking komt. zij het ook dat gedurende de laatste weken eerder een prijsdaling dan een prijsstijging voor de levensmiddelen kan worden ge constateerd. Dat het aandelenrendement zich beneden het obligatierendement be weegt. is onder gewone omstandigheden feitelijk onlogisch, omdat aandelen immers, in tegenstelling met obilgaties, het volle bedrijfsrisico lopen. Het kan daarom, zoals gezegd, niet be vreemden dat men op de New Yorkse beurs de pas even inhoudt om af te wach ten hoe de verdere ontwikkeling van rentestand en conjunctuur zal zijn. Tussen die beide is er uiteraard een nauw ver band. Tot dusver stijgen ook in de V.S. de spaarinlagen en de deposito's bij de banken en wordt door de bedrijven nog slechts een zeer matig beroep op de kapi taalmarkt gedaan. Maar als het economisch getij kentert, kan hierin spoedig verande ring komen. De discontoverhoging, waartoe de Federale Reservebanken onlangs zijn overgegaan, duidt er al op dat men van hogerhand een uitzetting van het crediet aan het bedrijfsleven slechts langs lijnen van geleidelijkheid wil doen verlopen. In elk geval is de verdere ontwikkeling van de rentestand in de V.S. thans een on zekere factor. Dat is het trouwens ook in andere landen. In Engeland bijv. is het obligatierende ment nog altijd ongeveer 1 percent lager dan dat van de aandelen en de betrek- Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 kelijk ruime kapitaalmarkt als gevolg van een verbeterde betalingsbalans, heeft reeds geleid tot de verwachting dat het Engelse disconto, in augustus reeds van 5 tot 4% percent verlaagd, binnenkort tot 4 per cent zal worden teruggebracht. De recente maatregelen, welke in Engeland zijn geno men, n.l. de verruiming der voorwaarden van het afbetalingscrediet en het toestaan van persoonlijke leningen, zomede de ver gemakkelijking van de import uit de V.S., duiden er op dat men het bedrijfsleven voor zijn ontwikkeling nieuwe stimulan sen wil geven, met name wat de export betreft. Zowel in Engeland als in ons land en in de V.S. is het naar men weet, vooral de beperking, die de bedrijven zich ten aanzien van de aankoop van kapitaalsgoe deren hebben opgelegd, welke de verrui ming van de kapitaalmarkt hebben veroor zaakt. En het is dus duidelijk dat, als het in de V.S. en in de landen van Europa tot een nieuwe economische opleving komt. eerder van een stijging dan van een verdere daling van de rentestand sprake zal zijn. Ook in ons land staat men voor de vraag hoe de rentestand zich in de naaste toe komst zal ontwikkelen. Aan de ene kant valt ook hier een stijging van de spaar gelden en de deposito's bij de banken te constateren, aan de andere kant zal de centrale overheid na verloop van betrek kelijk korte tijd een beroep op de kapitaal markt moeten doen. terwijl de gemeehten niet alleen nieuw geld nodig hebben, maar hun grote vlottende schuld allengs zullen moeten consolideren. Men zal hiermee uiteraard de nodige voorzichtigheid be trachten en alles doen om de kapitaal markt niet te forceren. Veel zal dus af hangen van de vraag in hoeverre het be- Advertentie EEN „HEER' LUK SIERAAD Zo'n mooie zegelring, al dan niet me', monogram, is een sieraad, dat iedere man met genoegen zal bezitten Onze grote, gevarieerde collectie maakt u het kopen gemakkelijk. Echt een geschenk voor een hee met goede smaak Reeds vanaf 39-50. De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20019 Geen transfer over 1955 Desgevraagd heeft de directie in de jaar vergadering van de landbouw-maatschappij ..Getas" n.v. medegedeeld, dat dc winst transfer over 1955 (rp. 300.000) niet werd verkregen. Dat enkele grote maatschappijen hierin wel zijn geslaagd. komt door de gelukkige omstandigheid dat zij op het juiste moment accountantsrapporten heb ben kunnen overleggen. Dit was bij Getas niet het geval. Te hooi en te gras komen mededelingen binnen. De zeggenschap over de onder neming is nihil en dientengevolge kan over de toekomst aan aandeelhouders niets wor den medegedeeld. De winst over 1956 en 1957 is in Indonesië blijven staan. Er wordt doorgegaan met het onderhoud van de onderneming. De repatriëringskosten voor 1953 zullen ongeveer 40.000 bedragen. Het onkosten- cijfer zal in 1958 zeer veel lager zijn. De debiteuren ad 83.584 (v.j. 8732) bestaan onder andere uit belasting in Nederland ongeveer 28.000 die te zijner tijd worden terugbetaald, en een cacaorekening van ongeveer 52.000. Het geplaatste aandelenkapitaal ad 550.000 wordt gedekt door de belegde reserves die per 31 december op de balans te boek staan voor 574.000 en belegd zijn voor 33.000 ,in aandelen en ongeveer 541.000 in obligaties. De aanvoer van het Nederlandse appel ras de Cox's Orange Pippin, begint steeds groter te worden. Dit heeft tot gevolg ge had dat zowel in ons land als in België de prijzen zijn gedaald beneden de in het kader van de Benelux vastgestelde mini mumprijzen. België heeft daarom be sloten dat met ingang van 25 september de invoer van Cox's Orange Pippin uit Ne derland niet meer zal zijn toegestaan. Laatste dag van inklaring is 24 septem ber. Tegelijk is ook bekend geworden dat Nederland met ingang van 27 september de invoer van Cox's Orange Pippin uit België zal stopzetten. Voor alle andere ap pels is de Belgische grens reeds gesloten zowel voor in- als uitvoer. drijfsleven tot nieuwe kapitaalsuitgaven zal overgaan. Tot. dusver heeft men zich op dit. punt zoveel mogelijk beperkt, maai de emissies, die de vorige week zijn aan gekondigd (Van Berkels Patent en Gro ninger Industriële Crèdietbank) en die van deze week (Zuid-Afrikaans Handelshuis. 1.3 miljoen aandelen a 123 pet.) kunnen toch als lichte aanwijzing worden be schouwd, dat ook hier mogelijk een ken tering op til is. Het verdient in dit verband de aandacht dat Van Berkel volgens het prospectus in de toekomst een hervatting van het nor male accres in haar omzetten verwacht en met het oog op de verdere rationalisering aanvullende investeringen nodig acht, en dat de Groninger Industriële Credietbank haar uitzettingen (debiteuren en disconto's) van 10 miljoen uit. 1957 tot 12% mil joen ultimo juni j.l. heeft zien stijgen. Een en ander kan ook voor de Amster damse beurs aanleiding zijn om met de mogelijkheid van een ietwat hogere rente stand rekening te houden en ten aanzien van de aandelenmarkt, gedurende enige tijd een afwachtende houding aan te nemen. Staatsfondsen werden deze week iets la ger verhandeld. Het Indonesische parlement heeft een voorstel goedgekeurd, een commissie in te stellen die een onderzoek moet instellen naar de positie van het buitenlandse kapi taal in Indonesië, aldus meldt Antara. Met name zal worden nagegaan welke lan den investeringen in Indonesië hebben. Voorts zal een onderzoek worden inge steld welke taak buitenlandse investerin gen hebben in diverse takken van nijver heid en handel, in het bijzonder de mijn bouw, de olie-industrie, de grote onderne mingen en im- en exporthandel. (UPI). De Indonesische premier Djuanda Karta- wid.ia.ja heeft in het parlement medege deeld. dat de regering op het ogenblik onderhandelingen voert met de Sovjet unie over de bouw van twee staalfabrieken in Indonesië. Omdat de kwaliteit van het in Indonesië aanwezige ijzererts onvoldoende is. zal bij de produktie gebruik worden gemaakt van schroot en geïmporteerd ruw ijzer. De beraadslagingen binnen de Europe se Economische Gemeenschap (E.E.G.) over een gemeenschappelijk douanetarief tegenover derde landen maken vorderin gen. maar zullen vermoedelijk nog gerui me tijd vergen. Naar in welingelichte krin gen te Bonn verluidt is het niet te ver wachten. dat het tarief voor de tweede helft van het volgende jaar kan worden vastgesteld. Op het ogenblik wordt een zogenaamd „monstertarief" samengesteld, dat geba seerd is op het Brusselse tariefschema van 1955. De douanetarieven van elk aan gesloten land worden achter de verschil lende posten geplaatst en in een laatste kolom wordt het rekenkundige gemiddel de ingevuld. Gelijktijdig wordt er echter te Brussel gewerkt aan een vereenvou digd schema, dat ter vergelijking met het monstertarief wordt gebruikt. Tot nu toe zijn ongeveer 30 hoofdstukken behandeld. Aan het bedrijfsleven wordt in de E.E.G, landen gelegenheid geboden de werkzaam heden te volgen. Voor de berekening van het rekenkundige gemiddelde worden naar vernomen wordt in beginsel de door de aangesloten landen op 1 januari toegepas te douanetarieven gebruikt. Het gemeen schappelijke douanetarief zal in volle om gang van kracht worden na afloop van de in het E.E.G.-verdrag voorziene over gangstijd. Advertentie Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DU RYE A gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAIZE NA DU RYE A eijn mislukkingen uitgesloten. Maar.laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk by DURYEA. Dan pas weet hij, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. Advertentie Ér Een von de beste overhemden fa brieken maakte dit shirt exclusief voor P&C. Fijne kwaliteit oplin (krimpvrij), modern oordmodel, diverse mouwlengten. Zó gewassen, zó droog, altijd korrekt. 't Is wéér P&C die 'n merk-shirt heeft voor een extra verlaagde populaire prijs „HET BELANG VAN OLIE voor West-Europa, nu en in de toekomst" was het thema dat jhr. mr. J. H. Loudon, president-directeur van de n.v. Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij, voor zijn rede had gekozen in de jaarvergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers te Zaandam. Steenkool voorziet tegenwoordig in ruim tweederde van de totale energiebehoefte van West-Europa, terwijl olie en aardgas ongeveer een vijfde deel leveren, en elektriciteit uit water kracht de rest vormt met ongeveer een tiende. De toekomst zal dit beeld, volgens spreker, ingrijpend wijzigen. De energievoorziening zal ten minste met 2J/2 percent per jaar moeten toenemen. Tegen 1975 zal de totale energiebehoefte met de helft zijn toegenomen. De door steenkool geleverde bijdragen zal echter zijn gedaald van 70 tot 50 percent. Het aandeel van elektriciteit uit waterkracht zal ongeveer gelijk zijn gebleven en kernenergie is een nieuwe bron, die ongeveer 7 percent zal bijdragèn. Hieruit volgt, volgens de spreker, dat in het grootste gedeelte van de stijging der behoefte zal moeten worden voorzien door olie. Tegen 1975 zal de kernenergie in vele landen van Europa energie voor commer ciële doeleinden verschaffen. Er is, aldus mr. Loudon, alle reden om te verwachten, dat wij waarschijnlijk de verwezenlijking van de mogelijkheden om werkelijk goed kope atoomkracht voor velerlei toepassing te produceren, nog zullen beleven. Voor zover kan worden gezien is atoomkracht, evenals waterkracht, voornamelijk een methode om elektriciteit op te wekken. Atoomkracht kan weinig bijdragèn om tic vraag te verlichten naar brandstoffen voor transportdoeleinden. Ons transport systeem is zeer sterk afhankelijk van olie. Bij een groeiende economische ontwikke ling zullen de aardolie-industrie alsook de kolenindustrie ten minste, in dezelfde mate profiteren. Olie blijft stromen Er is nu voldoende aardolie beschikbaar en er is weinig twijfel aan. dat dit ook in de toekomst zo zal blijven. Het is waar schijnlijk dat op grond van de naar ver houding lage produktiekosten een aan zienlijk deel van deze invoer uit het Na bije Oosten zal worden betrokken, tenzij de omstandigheden zouden verslechteren in een mate. die de spreker onwaarschijn lijk voorkomt. Maar in een zeer groot aan tal landen van de wereld worden opspo ringswerkzaamheden verricht. Met de geologische en technische kennis die ons tegenwoordig ten dienste staal, zou het niet reëel zijn te verwachten dat, gecon centreerd in een beperkt gebied, reserves zullen worden aangetroffen zo groot als die in het Nabije Oosten. Toch gelooft de spreker dat belangrijke ontdekkingen zullen worden gedaan, die het mogelijk zullen maken aardolie in vele nieuwe produktiegebieden te winnen. Dit zal er toe bijdragen, aan de groeiende energiebehoefte te voldoen. Met betrek king tot de olie uit het Nabije Oosten zei de soreker dat de verschillende olieprodu cerende landen aldaar zeer afhankelijk zijn van hun inkomsten uit aardolie. Zij hebben onze afzetgebieden even hard no dig als wij behoefte hebben aan hun olie. aldus de spreker. Hij kan daarom niet ge loven dat wij ooit tegenover het feit zul len komen te staan dat de olie uit het Na bije Oosten ons voor 100 percent zou zijn ontzegd, tenzij er zich daar een internatio nale politieke catastrofe zou voltrekken. Voor zover er iets zeker kan zijn in deze onzeke- wereld zal de aanvoer van olie 49. Professor Knutselma had de micro foon al in zijn hand genomen, maar hij durfde hem nog steeds niet in te scha kelen. „Aha", mompelde hij, weinig op zijn gemak. „Ik weet niet, of ik wel een vlot spreker benen ze zeggen, dat ik een beetje slisen ik weet niet hoe ik be ginnen moet„Welnu", viel Joris hem ongeduldig in de rede, „teut niet langer! Kent gij dan niet dat pakkend woord der Ouden: „Professori debiberat et Cartha- gan delendam esse" menende, zoals gij weet: terwijl de geleerden zaniken had er al een stad weggeplopt kunnen worden? Sta mij, als vakman, toe, deze zaak ter hand te nemen!" En met die woorden nam hij de microfoon over, schakelde hem in, en begon op hoge toon: „Hallo, hallo! Hier is het Geheim. Gebergte Laboratorium. Tot u spreekt de zegsman van Professor Knut selma Zo begon dus de geheimzin nige radio-uitzending; en toevallig werd deze direct uitmuntend ontvangen aan het hof. „Wat is dat voor onzin?" vroeg de Koning verbaasd. Hij hoefde niet lang in onzekerheid te verkeren, want de be schaafde stem die door het ontvangsttoe stel hoorbaar was, ging voort: „Een vals gerucht heeft het doen voorkomen, dat de geheimzinnige verdwijning van 's Kovings standbeeld veroorzaakt zou zijn door de Minister van Financiën". in voldoende hoeveelheden blijven door gaan. Mr. Loudon gelooft dat aardolie in toe nemende mate zowel een concurrerende vorm van energie voor de industriële ex pansie van West-Europa kan, moet en zal zijn, als ook een waardevol uitvoerartikel voor de vele olieproducerende landen. Voor deze landen is olie van even vitaal belang als voor West-Europa en de vrije wereld. Amerikaanse investeringen In 1957 zijn de Amerikaanse particuliere inves teringen ln het buitenland met 3800 miljoen dollar geslegen tot een totaal van 36.800 miljoen dollar Hel grootste deel van de investeringen geschied de ten behoeve van oliemaatschappijen. De Ame rikaanse investeringen in West-Europa stegen met 700 miljoen dollar tot (5800 miljoen dollar, alous het Amerikaanse ministerie van Handel. NIVE-bijecnkomstcn voor bazen De afdeling Amsterdam van het Nederlands In stituut voor Efficiency (NIVE) belegt voor fa brieksbazen, voorlieden, opzichters enzovoorts uit Noordholland twee bijeenkomsten ter bespre king van vraagstukken van bedrijfsbeheer. Dc eerste bijeenkomst is vastgesteld op dinsdag 30 september a.s. 's avonds om acht uur in dc con greszaal van hotel Krasnapolsk.v te Amsterdam. Oüeondcrzock op Sumatra Een groep Japanse geologen vertrekt donder dag naar Indonesië om 'op Noord-Sumalra. bij Pf iigkalan Soesoe (aan de kust. ruim 100 km van Meöan) een olie-exploratietocht van een maand te maken. Men hoopt met Japans en Indonesisch kapitaal nieuwe olielagen in exploitatie te bren gen. De Indonesische regering heeft zich tot dus- vei weinig enthousiast getoond. (UPI) Advertentie LASTINA B.H.'S EN GIRDLES Gratis films. Joegoslavië heeft de Russi sche ambassadeur te Belgrado ver zocht de filmvertoningen voor Joegosla vische burgers te staken. De films van de Russische ambassade werden vrij druk bezocht, daar de toegang gratis is. Buitenlandse waarnemers geloven, dat Joegoslavië bang is voor schadelij ke propaganda. Eigen lijn. De economische conferentie van het Gemenebest heeft woensdag in beginsel overeenstemming bereikt over de aanleg van een gekoppelde ka bel rond de wereld voor de telefoon diensten van het Gemenebest. Officieel werd medegedeeld, dat de uitvoering van dit plan tien jaar zou vergen en dat de kosten ongeveer 88 miljoen pond sterling (ruim 900 miljoen gulden) zou den bedragen. Strijdmacht. Luitenant generaal Keizo Hayashi, voorzitter van de Japanse stafcommissie, heeft voor de Japanse liberaal-democratische partij ver klaard, dat de Russische strijdmacht in het Verre Oosten een half miljoen man schappen, 3500 vliegtuigen en een tota le tonnage aan oorlogsschepen van on geveer 400.000 ton omvat waarvan on geveer 100 onderzeeboten. Geen succes. De door het Oostduitse re gime in het leven geroepen Oostduitse „Bond van evangelische predikanten" is geen succes. Van de meer dan vijf duizend predikanten, die in Oost-Duits- land een ambt bekleden, hebben er zich tot midden september, blijkens in West- Berlijn ontvangen inlichtingen niet meer dan een tweehonderd bij de bond aangesloten. Te sterk. De Antwerpse politie heeft tien personen gearresteerd, die de hand heb ben gehad in het brouwen en verkopen van sterke drank, die met methylalco hol bereid was. Zeven mensen die de ze drank gedronken hebben zijn aan al cohol vergiftiging overleden, vijftien an deren konden, hoewel zij eveneens ver giftigd waren, gered worden. Verkeer. De hond van een Hongaar placht voortdurend de Oostenrijkse grens te overschrijden, omdat hij zeer gesteld was op het gezelschap van een aan ge ne zijde wonend hondje. Via de hond ontstond correspondentie en enige smokkelhandel tussen een Oostenrijkse caféhouder en de Hongaarse eigenaar van het dier. Dit smokkelverkeer duur de enige tijd, totdat de hond op weg naar Oostenrijk op een landmijn trapte, die ontplofte. Het dier moest in Oostenrijk worden afgemaakt. De overlevenden. Een grootscheepse wer vingscampagne voor de Bescherming Bevolking in Groot-Brittannië met als leuze „de waterstofbom, hoe zal het met de miljoenen overlevenden gaan?" wordt donderdag begonnen, aldus heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken woensdag bekendgemaakt. Er zijn thans ruim 600.000 Britten lid van de Bescherming Bevolking. Leider. Heinz Renner, voormalig leider van de Westduitse communistische par tij, is dinsdagavond op het Berlijnse vliegveld Tempelhof gearresteerd, toen hij.zich per vliegtuig naar West-Duits- land wilde begeven. Magisters. België heeft 45 Fouga „Magis ter" iesvliegtuigen met straalaandrij ving besteld. Als tegenprestatie zal Frankrijk bij het Belgische vliegtuig- bedrijf bestellingen doen ter waarde van 800.000 werkuren. De vliegtuigen zullen voor de opleiding van Belgische en Nederlandse bemanningen worden gebruikt. Doden. De lichamen van zes Amerikanen die om het leven zijn gekomen toen hun vliegtuig op 2 september in Sovjet-Ar- menië neerstortte, zij. woensdagavond aan de Sovjet-Turkse grens door de Russen aan Amerikaanse functionaris sen overgedragen. Van de elf andere inzittenden van het toestel is nog steeds niets bekend. Oppositie. Twaalf leden van de oppositie in de Oostpakistaanse volksvertegen woordiging zijn gearresteerd, omdat zij dinsdag bij een gevecht in het par lement getracht zouden hebben de vi ce-voorzitter, een lid van de regerings coalitie, te vermoorden. De betrokke nen werden later op borgtocht vrijge laten. Hondeogen. Dierenartsen van het Franse leger zijn er in geslaagd het hoornvlies van een hond over te planten op een mens. Men is tot deze proeven geko men toen gebleken was, dat hoornvlies van honden bij lage temperaturen maandenlang kan worden bewaard, terwijl hoornvlies van mensen binnen 24 uur moet zijn gebruikt, zo heeft dr. Frangois Henaff in Parijs bekendge maakt. Boven het noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan is de afgelopen 24 uur de luchtdruk belangrijk gestegen. Daar mede samenhangend wijzigde zich ook de koers van een depressie bij Schotland, die aanvankelijk oostwaarts, maar vannacht zuidoostwaarts koei'ste in de richting van de Duitse Bocht. Het stormveld om de depressie nam bo vendien weer toe. In verband daarmede wakkerde de wind vanmorgen langs onze kust tot storm aan uit het Westen. Achter de depressie komt een noordwes terstorm voor, v/aarmee onstabiele lucht wordt aangevoerd waarin vooral boven zee buien tot ontwikkeling komen, die een eind het land binnendrijven. Met het verder wegtrekken van de depressie neemt later ook de buiigheid af. WEEK KA ITDii I EN Vrijdag 26 september Zon op 6.31 uur, onder 18.31 uur. Maan op 17.47 uur, onder 4.58 uur. Maanstanden 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water ln IJmulden Vrijdag 26 september Hoog water 2.48 en 15.11 uur. Laag water 10.51 en 23.05 uur. Het hoog en laag /ater te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten land maxima van giste- S o d ren. Binnenland heden c'f d B1 7 uur. Neerslag laatste C O aj Ft 24 uur. fe-B a-S Den Helder geheel bew wzw 14 0.1 Ypenburg zwaar bew. wzw 14 0,1 Vlissingen half bew. w 15 0 Eelde licht bew. wzw 12 2 Twente half bew. zw 12 2 De Bilt zwaar bew wzw 12 0.0 Eindhoven onbewolkt zw 12 0,1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw 12 1 Helsinki zwaar bew. windst. 13 0 Stockholm regen zo 15 0.6 Oslo zwaar bew. w 14 5 Kopenhagen zwaar bew. zzw 15 11 Aberdeen licht bew. nnw 14 3 Londen half bew. wzw 18 0 Amsterdam regen wzw 18 0.1 Brussel regen wzw 21 0,5 Luxemburg half bew. w 14 17 Parijs onbewolkt zw 21 10 Bordeaux geheel bew. zzw 24 0 Grenoble licht bew. windst. 24 0 Nice onbewolkt n 24 0 Berlijn zwaar bew. zzw 16 0 Frankfort zwaar bew. w 13 18 München zwaar bew zzw 16 4 Zürich zwaar bew. w 18 1 Genève zwaar bew. w 22 0 Locarno licht bew. ozo 22 0 Wenen licht bew. 'zzw 18 0.5 Innsbruck mist windst. 16 0,6 Rome onbewolkt zzo 29 0 Ajaccio onbewolkt no 25 0 Madrid half bew. windst. 32 0 Mallorca licht bew. n 29 0 Algiers mist z 39 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2