Neon Haarlems Dagblad Ondanks ruimtegebrek, groeide open bare MULO-school stevig uit de kluiten Klassieke komische opera voor de rijpere schooljeugd REGENJASSEN I^RQUWEI) A anmddirigsfo rmulier Het verzwegen huwelijk DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 TH. M. KETELAARSCHOOL IN T ZILVER Uitspraken rechtbank te Haarlem Uw nachtrust is toeh ©en Auplng waard I Films van Marcel Marceau in Teisterbant ƒ39.75 Wegens poging tot doodslag 1 jaar en 3 maanden geëist Muzikale show in Haarlem Volksuniversiteit geeft maandbericht uit De selectiewedstrijden van het VHS Burgerlijke stand van Haarlem Lezing voor B.A.B. over het Heilige Land UIT STAD EN STREEK H. Smit vijfentwintig jaar bij n.v. Peltenburg Uitreiking Italiaanse onderscheidingen In de week van 20 tot en met 25 oktober zal het op de Th. M. Ketelaarschoo] aan 4* Parklaan in Haarlem groot feest zijn. pan zal namelijk het feit worden gevierd dat vijfentwintig jaar geleden de eerste lessen op deze openbare school voor mulo begonnen. Een hele week lang zullen door en voor de leerlingen evenementen worden gegeven. Oud-leerlingen krijgen dan de gelegenheid oude herinneringen op Ie halen, kortom, het wordt één grote reünie van de „voltooid verleden tijd" en de „tegenwoordige tijd". De ouders en an dere genodigden worden uiteraard even eens in de festiviteiten betrokken. Tijdens een drietal avondbijeenkomstcn in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat krij gen zij een geheel door de leerlingen sa mengesteld afwisselend programma van muziek, toneel, dans en gymnastiek voor geschoteld. Voorts zal ter gelegenheid van het zilveren jübileum in de school een gro te tentoonstelling van tekeningen, hand werken en produkten van handenarbeid worden gehouden. De Th. M. Ketelaarschool, oorspronke lijk ULO-C geheten, is voortgekomen uit de ULO-A aan de .Jacobstraat. welke school later naar een van de twaalf „apostelen" van de vroegere S.D.A.P. werd genoemd. Th. M. Ketelaar was een vrijzinnig-demo craat, die veel heeft gedaan voor het openbaar onderwijs. De Th. M. Ketelaarschool startte in 1933 met twee eerste en twee tweede klassen in enige lokalen aan de Nassaulaan. Het aantal leerlingen breidde, zich echter zo snel uit dat spoedig naar een ruimere huis vesting moest worden uitgezien. Men vond deze in het perceel Parklaan 108, waar in die dagen een lagere school was onderge bracht. Daar de accommodatie voor het on derwijs aan een mulo-school nu eenmaal andere eisen stelt dan die voor een lagere school is de Ketelaarschool in de loop der jaren flink uit haar „jasje" gegroeid. Mo menteel omvat de school twaalf klassen met ruim 330 leerlingen. Zwervend bestaan In de oorlogsjaren moesten leerlingen en leerkrachten plaats maken voor Duitse soldaten, die in de school hun bivak op sloegen. De Ketelaarschool leidde in die jaren een zwervend bestaan. Eerst vond zij onderdak in de Prins Hendrikschool aan de straat met dezelfde naam en daarna werd zij ondergebracht in de lagere school aan de Karolingenstraat in Haarlem-oost. Na de bevrijding konden leerkrachten en leerlingen hun intrek weer nemen in het gebouw aan de Parklaan, dat uiteraard eerst een grote schoonmaakbeurt kreeg. De Th. M. Ketelaarschool is aanvanke lijk bedoeld als tijdelijke school voor mulo ten behoeve van het onderwijs aan leerlingen uit Haarlem-oost. Dat „tijde lijk" is dus wel heel rekbaar gebleken. Toch bestaan er reeds jarenlang plannen om in Haarlem-oost een mulo-school te stichten, welke dan in de plaats zou ko men van de school aan de Parklaan. De oorlog en de bestedingsbeperking staken echter een spaak tussen het wiel. Niette min is in „Parkwijk" aan de Prins Bern- hardlaan een school voor mulo geprojec teerd. Het is echter nog niet zeker dat dit de nieuwe Th. M. Ketelaarschool zal wor den, Goede naam Dat de school een goede naam heeft blijkt wel uit het leerlingencijfer dat ieder jaar hoger wordt. Op hel ogenblik wordt op de zolder van het schoolgebouw ge werkt aan een handenarbeid- en een leslo kaal, welke mogelijk in januari in gebruik genomen kunnen worden. Het eerste hoofd der school was de heer A. K. D. Spruyt, die in 1940 de leiding overdroeg aan de heer F. de .Joode. Na diens benoeming tot rijksinspecteur van het lager onderwijs werd de heer J. M. Thierry zijn opvolger. Veel heeft het open baar onderwijs in het algemeen en de Th. M. Ketelaarschool in het bijzonder aan deze vorig jaar overleden onderwijsman te danken. Momenteel is de heer A. J. Hek- kelman hoofd der school. Van hem verna men wij iets over het lief en leed van de school in de afgelopen jaren. Uit de bezet tingsjaren zal de heer Hekkelman vooral bijblijven het feit, dat geen een van de joodse leerlingen die werden weggevoerd op de school terugkeerde. Ondanks tal van nasporingen mocht het niet gelukken een levensteken van deze leerlingen te ontdek ken. Een andere herinnering uit het begin van de Duitse bezetting: Vlak voor het be gin van de jaarlijkse feestavond van de school kreeg men de mededeling dat joodse leerlingen niet aan het feest moch ten deelnemen. Eenstemmig werd toen be sloten om de avond niet te laten doorgaan. Het jaarfeest is daarna op een middag in de hal van de school toch gehouden en geen enkele leerling ontbrak toen op het appèl. Een aardige bijzonderheid is dat op die gedenkwaardige middag een van de leer lingen als goochelaar optrad. Deze jongen bleek toen al voor de kunst van het mani puleren een opmerkelijke aanleg te heb ben. Thans is hij een van de bekendste Haarlemse goochelaars. Als oud-leerling zal hij op het komende jubileumfeest met een speciaal repertoire voor het voetlicht komen. De jubileumviering wordt op zaterdag 18 oktober begonnen met een officiële re ceptie in de school. Op maandag 20 okto ber worden in het Sportfondsenbad school- zwemwedstrijden georganiseerd, de vol gende dag gevolgd door sportwedstrijden van diverse aard op het sportterrein aan de Kleverlaan of in het Van der Aart-sport park in Haarlem-Noord. Getracht wordt een voetbalwedstrijd te doen spelen tus sen het eerste schoolelftal en een elftal samengesteld uit oud-leerlingen. De feestavonden in gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat zijn op donderdag 23, vrijdag 24 en zaterdag 25 oktober. Op don derdagavond voor de ouders en leerlingen van de eerste en tweede klassen, vrijdag avond voor die der derde en vierde klas sen en genodigden en zaterdagavond voor oud-leerlingen en genodigden. Oud-leerlingen van de Th. M. Ketelaar school, die dit jubileumfeest van „hun" school tot een succes willen helpen ma ken. kunnen hun financiële steun storten op girorekening 481543 t.n.v. de heer J. Bergacker, Heussensstraal 4 in Haarlem. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de negenenvijftigjarige uitvoerder uit Haarlem die veertien dagen geleden te recht stond wegens verduistering van een bedrag van tweeëntachtighonderdvijftig gulden ten nadele van een weduwe. De uitspraak luidde een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest. De weduwe, als getuige gehoord, had ver klaard, dat zij de man een bedrag van tienduizend gulden ter hand had gesteld, omdat zij het geld niet in huis wilde heb ben. De uitvoerder heeft haar later be dragen van duizend en achthonderd gul den gegeven en toen zij later om de rest kwam vertelde de uitvoerder dat hij vroe ger met haar man afgesproken had, dat diens vrouw haar later geld zou bezorgen. Het geld was te beschouwen als een soort pensioen. Daarom meende hij recht te hebben op het geld. Een achtentwintigjarige expeditieknecht uit Groningen, die eerst uit zijn kosthuis een horloge en een overhemd van zijn patroon en 270 dubbeltjes uit de gasmeter had meegenomen en vervolgens had inge broken in Amersfoort, waar de buit onder meer een fototoestel was, werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. Advertentie Een Auping-binnenveringmatra? Is het beste „slaapmiddel" dat er is! Geen wonder: elke Auping-matras heeft niet alleen de patente, steungevende Auping-vering, maar ook nog een speciale zomer- en winterkant. En om dat het oog óók wat wilAuping's fleu rige damasten zijn de mooiste die er zijn! U hebt ol een echte Auping vonof f. 79.- Woensdagavond werden in de Socjëteit „Teisterbant." in Haarlem twee films van Marcel Marceau en een van het Théatre National Populaire gedraaid. Eigenlijk was de intieme ruimte te klein om als bio scoop te dienen. Dat merkte ook voorzitter mr. J. M. Landré in zijn openingswoord op: „De mensen, die vooraan zitten krij gen vast en zeker hoofdpijn, links wordt men doof en achteraan is waarschijnlijk niets te verstaan". Maar bij het kijken naar Marcel Marceau verdwenen al deze nadelen onmiddellijk. In „Jardin public" beeldde hij mensen uit, die dagelijks een park bezoeken. Door zijn niet vele, maar juist typerende gebaren en mimiek was hij een spinnige oudevrijster, een echte Franse politieagent, een moeder achter een kinderwagen en een verliefd jong paartje. In zijn tweede film waren vooral zijn creaties van Bip als dompteur en op vlinderjacht onvergetelijk. Bij het Théatre National Populaire had men de camera op enkele scènes uit „Mac beth" van Shakespeare en ,De Prins van Hamburg" gericht. Tevens woonde men een repetitie van „Don .Juan" van Molière bij. Duidelijk kreeg men een indruk hoewel een vluchtige van de capaciteit en de perfectie van dit toneelgezelschap, dat vooral dank zij de veelzijdige regisseur Jean Vilar zo'n hoog peil heeft bereikt. Adxiertentie met. gewalteeerde voerine Gen. Cronjéstraat la-lb Tel. 53334 De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste vanmorgen tegen een 56-jarige textielhan delaar uit Hoofddorp wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek. De textielhandelaar zou in een dronken bui in een café in Hoofddorp op 28 juli van dit jaar een bezoeker van dit café met een zakmes in de nek gestoken hebben, nadat er een opmerking was gemaakt over de uitlating van de textielhandelaar „dat hij wel duizend gulden in de week verdiende en wel honderd glazen bier per dag kon drinken". Er ontstond na de woordenwis seling een vechtpartij in het café, waarbij met kopjes koffie en asbakken was gesme ten en tenslotte zette de verdachte een vertegenwoordiger na met. een geopend mes in de handen. De vertegenwoordiger struikelde op het moment, dat er gestoken werd en daardoor was de wond, die de textielhandelaar zijn tegenstander toe bracht, niet van ernstige aard. De verdachte verklaarde voor de recht bank niets van de steekpartij te weten. „Ik herinner me niets mee, ik was hele maal gek. want ik had de hele dag gedron ken". De officier van Justitie was van oordeel, dat de verdachte wel delijk poging tot doodslag tenlastegelegd kon worden, voor al ook omdat de textielhandelaar al drie keer eerder wegens mishandeling veroor deeld was. De verdediger, mr. M. D. Proper achtte het wettig en overtuigend bewijs echter geenszins gelverd. Hij vroeg dan ook vrij spraak van de poging tot doodslag. Verder bepleitte mr. Proper ten aanzien van de subsidiair tenlastegelegde zware mishan deling een straf, die ongeveer gelijk zou zijn aan het voorarrest. De uitspraak werd hierna bepaald op donderdag 9 oktober. Advertentie Op zaterdag 27 september zal een muzi kale show worden uitgevoerd door Harmo nie „Crescendo" uit Haarlem, het Tam boer- en hoornblazerskorps „Bato" en har monie „Haarlem". Op veelvuldig verzoek zal de originele figuurvorming uit de Tap toe Uniek 1957 worden uitgevoei'd. De korpsen vertrekken respectievelijk van het Klokhuisplein, de Botermarkt en de Bakenessergracht. De volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken heeft naar een vroeger voor beeld van de Haarlemse kunst Gemeen schap, die sinds anderhalf jaar in de volksuniversiteit is opgenomen. een maandbericht voor oktober 1958 uitgege ven. Waarschijnlijk zal deze folder ook in de toekomst nog een keer verschijnen. Advertentie Koninginneweg fi Tel. 14024 Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per weèk 59 cént - per kwartaal 7.65. Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met Ingang van 1 oktober 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de num mers tot en met 30 september 1958 gratis. Dit. geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Dinsdagavond werd in gebouw „Cul- tura" weer een aantal partijen gespeeld in de selectiewedstrijden van het Verenigd Haarlems Schaakgenootschap. In de hoofdgroep namen F. A. Spinhoven en G. B. v. d. Velde achter het bord plaats om een afgebroken partij uit te spelen. Beide spelers zijn serieuze kanshebbers voor het eerste bord van de nieuwe combinatie in de bondscompetitie. Er ontspon zich ook bij de hervatting een levendige strijd, waarbij G. B. v. d. Velde met een stuk verrassend een vijandelijke pion opruim de. Zijn tegenstander hield echter het hoofd koel en kwam na veel spanning als overwinnaar uit de strijd. Voor v. d. Velde betekende het de eerste nederlaag. Overi gens krijgt hii nog een kans op revanche daar in de hoofdgroep dubbelrondig wordt gespeeld. Een kans op revanche krijgen •T. Blokker en Tj. de Jong niet tegen R. Mol. Voor groep IA werkte R. Mol namelijk een aantal afgebroken partijen weg. Zo wel tegen J. Blokker als Tj. de Jong ging het hier om vermeende remise-partijen Het lot. besliste echter anders. J. Blokker bleek wat erg „happig" op de vijandelijke pionnen en verspeelde bij deze roofzucht een kostbaar stuk. wat hem tevens de partij kostte. Tj. de Jong wikkelde uit gesproken op de laatste zet voor de tijd- controle in tijdnood niet geheel juist af en zag zich toen nog net het gelijke spel ontgaan. Voor R. Mol dus een beste avond on danks het verlies van zijn partij tegen E. J. de Ree. De situatie hierin bleek zo hope loos dat hij niet eens de moeite tot een hervatting van de partij nam. E. J. de Ree zag zijn puntentotaal daardoor op één avond ook met twee vermeerderd daar hij in een fel duel met. P. A. van Driel even eens aan het langste einde trok. Voor P. A. van Driel betekende het de eerste nederlaag en tevens een voorlopige duike ling naar de derde plaats in de rangschik king. E. J. de Ree leidt met 3V2 uit 5, tweede is R. Mol met 3 uil 5 waarna P. A. van Driel. relatief iets gunstiger, de derde plaats inneemt met 2V2 uit 4. In de overige groepen leverde J. v. d. Steeg met een remise tegen J. J. H. Bauer een voortreffelijke prestatie. De uitslagen luidden verder: P. J. Fris W. J. Saeijs 10: P. C. JorissenW. Kievit afgebroken; P. BottelierP. i. d. Berken 10; H. I. van EsJ. van Teunenbroek 01F. J. van Tongerenmej. N. Bijster 10: P. KoezeJ. Haan 01; J. Jonck- bloedtG. Kruup 01; K. Nederkoorn ir. B. A. Geerlings 10: F. C. OlieP. J. Geerlings 01; J. H. BakkerG. J. A. Wijdoogen 01W. KrijnenJ. C. Ander sen 10. Dinsdagavond 30 september worden de wedstrijden voortgezet. BEVALLEN van een zoon 23 sept.: T. L. M. Rijkenberg-Uitermark: M. Versla- gers-Thole; N H- Jongkind-Huis; H. Ver hagen-Gelderman; G. Bakker-Vriend: 24 sept.: C. van Gool-Langeveld. BEVALLEN van een dochter: 22 sept.: G. F. van der Heyde-Sibbald; 23 sept.: E. A. Lablans-Faber; T. G. Stuur- Massa; M. J. Oosterbeek-Mobach; 24 sept.: A. J. H. van Oosterum-van Damme (2 dochters). ONDERTROUWD: 24 sept.: K. P. de Ko ning en E. Koster: J. C- Vosshard en C. E. Butterbrodl; W. B. A. Dijkmans en W. A. Preusterink; J. C. Molenaar en M. C. J. Paap: J. Oosterwijk en D- J. van der Put ten: H. Schriek en J. C. C. Polfliet: F. G. H. Simonetti en I. Tichelaar: P. J. Oors en C. C. van Veen: C. F. J. Fakkeldij en B. ,T- Alders; P. J. Scheill en G. W, R. van den Haak; G. A. de Haan en A. M. A. Toor nend: J. B. Schouten en A. M. A- Beil- schmidt; P. Dikkeboom en M. A. Niepoort; C. N. Venneker en H. J. van Leeuwen: H. Kerbert en G. J. van der Linde; J. A. J. de Bruin en E Kuiper. GEHUWD: 24 sept.: J. L W. G. Koch en A. Braaksma: P. T- Ruijgvoorn en J. F. van Deursen: M. Boxelaar en W. C. S. Jansen: H. F. Roest en J. E. van Osch: H. den Os en C. Schlagwein; C. A. Schreuder en T A. de Wolf. OVERLEDEN: 22 sept.: F. Tupker. 71 j.. Zijlstraat: 23 sept.: J. Koetsier. 69 j.. Mar- nixstraat; A. M. M. van Bodegom-den Ouden. 84 j., IJdijk. BLOEMENDAAL BEVALLEN M. H. Verbiest-Peeper- korn. dr.; M. A. Th. Balm-Veling. zn.; J M. van der Raad-Mense. zn.: D. Post-Van der Bij, dr.; O. J. A. Rienstra-Sluiter, zn. M. Das-Feijen. dr. ONDERTROUWD J. J. Beelen en J. M van Bezu. GETROUWD G. J. Thomassen en S Chr. M. B. Tichelman: L. C. H. Everard en •J. E. M. de Lestrieux Hendrichs: J. de Roei en A. van den Berg: J. P. de Geus en N. Ie Nobel: H. Lohuis en S. E. M. Vliek. OVERLEDEN Mevr. P. .T. Lindeman- Honnebier. 66 ir.: ,T. C. van de Voort. 52 jr A. G. van Wijk. 81 iaar. HEEMSTEDE ONDERTROUWD J. Storm en G. A van der Leek; H. B. Schreud0'- en A. M. Volkers; G. A. Vogel en E. B «lhuijsen: F. M. Gozeling en J. Th. C. 1 ?rden. GETROUWD D. G. Postma en J. C Rakker; P. Honderdos en W. Knook; P. C. Alles en L. A. Suerink. GEBOREN Johannes Nicolaas Wilhel mus. zn. v. N. J. van der Linden en B. 4 Nieuwpoort; Karei Wilhelm, zn. v. K. W Verbeek en J. Schippers; Joseph Hermanus Jetrus, zn. v. P. C. Waasdorp en J. M. Ley- sen: Maria Anna Theresia, dr. v. N. J. Tu- renhout en C. Zonneveld! OVERLEDEN W. van de Zon. 75 jr.; T. D. van Hoorn, 58 jaar. Voor de leden van Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld heeft mevrouw mr. Lily Eversdijk-Smulders woensdagavond in de bovenzaal van hotel-café-restaurant „Boe- kenroode" in Heemstede-Aerdenhout het winterseizoen geopend met een interes sante causerie, geïllustreerd met licht beelden en enkele kleurendia's over het onderwerp „Twee culturen in het Heilige Land". De prachtige door haar getekende portretten van de diverse volkstypen, die op het scherm werden geprojecteerd, dwongen ieders bewondering af. Mevrouw Eversdijk-Smulders stelde, dat in het Heilige Land inderdaad twee cultu ren tegenover elkaar staan, namelijk de oude cultuur in Jordanië, het land van de bijbel, waar men in de diverse steden nog voortdurend herinnerd wordt aan het le ven, lijden en sterven van Jezus van Naza reth en waar nog dezelfde toestanden heersen als tweeduizend jaar geleden en de bevolking veelal in onbeschrijfelijke ar moede leeft. Spreekster gaf daarbij blijk van een uitstekende bijbelkennis, maar ook van een indringende kennis van land en volk. Bijzonder enthousiast was zij over haar belevenissen in Petra, met rotsen in de meest fantastische kleuren, groots en geheimzinnig, gelegen in het woeste berg land van Jordanië. Na de pauze vertelde mevrouw Evers dijk-Smulders over de jonge, nu tien jaar oude, staat Israel met haar moderne za kelijkheid en nieuwe ideeën, een geheel andere, bijna Amerikaans aandoende we reld. In deze jonge staat bestaat een sterke tegenstelling tussen de gelovigen en de modernste Joden, die naar spreeksters overtuiging niet erg gelovig meer zijn. Spreekster lichtte haar gehoor uitvoerig in over de kibboets, waar alles gemeen schappelijk bezit is. Indien iemand daar later uit wil treden, krijgt hij niets van zijn bezittingen terug. De lijd heeft echter geleerd, dat men ook daar betaalde krach ten, vaak van buitenaf, heeft moeten aan trekken. zodat het oorspronkelijk ideaal van de kibboets niet meer gehandhaafd kon blijven. De voorzitter van Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld, mr. A. Bos dankte de spreekster en sloot de avond. Nieuws in het kort Bloemendaalse Reddingsbrigade. De gisteren aangekondigde ledenvergadering van de Bloemendaalse Reddingsbrigade is niet woensdag gehouden, maar bepaald op woensdag 1 oktober. Afscheidsavond. De afdeling Bloe- mendaal van de Partij van de Arbeid zal op dinsdagavond 30 september in de grote zaal van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal aan haar leden mevrouw F. F. DalmeyerVan Bachum de Boer en de heer C. Schulz een afscheidsavond aanbieden ter gelegenheid van het feit, dat zij als gemeenteraadsleden zijn afgetreden. „De Stem des Volks" zal op deze avond medewerking verlenen. Onderscheiding. Bij Koninklijk Be sluit is aan de heer D. Wijtman te Haar lem. chemigraaf-fotograaf bij de n.v. druk kerij en uitgeversmaatschappij De Arbei derspers te Amsterdam, de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. verleend. Hongaarse kerkdienst. Zondagmid dag om drie uur wordt in de kapel van de Grote Kerk te Haarlem een Hongaarse kerkdienst gehouden, waar Ös. J. Kerekes zal voorgaan. Receptie. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Spaarndams Ge mengd Koor houdt het bestuur op zaterdag 4 oktober 's middags van vier tot zes uur een receptie in café-restaurant „De Toe rist" in Spaarndam. Rectificatie. In het verslag van de lezing, die dr. K. Strijd voor de leden van de P.S.P. in Haarlem heeft gehouden, in ons blad van gisteren, is door het weg vallen van een woord een onjuiste indruk gevestigd. Waar dr. Strijd spreekt over de hervorming van de maatschappij had moeten staan: „Spreker wilde nochtans de diepste structuurlijnen van onze samen leving niet onaangetast laten, daarbij de economische vraagstukken overlatend aan de deskundigen op dat gebied". Delft. Ir. J. Konijn en ir. B. van Nooyen zijn gepromoveerd tot doctor in de technische weten schappen; de eerste op het proefschrift „Experi ments on nuclides decaying by positionemission and electroncapture". de laatste op het proef schrift ..Some methods in nuclear spectroscopy". 99 99 De Commissie voor esthetische vorming van de rijpere schooljeugd te Haarlem nodigde het operagezelschap „Forum" uit om in de Stadsschouwburg twee vertonin gen te geven van ..II matrimonio segreto" („Het verzwegen huwelijk") van Domenico Cimarosa, die in 1792 het sterfjaar van Mozart te Wenen een triomftocht be gon. Het leek toen wel een ogenblik, dat het grote succes bij het publiek de waar dering voor de geniale muziek van Mozart in de weg stond. Doch de Italiaanse meester weersprak deze mening met de woorden: „Mozart is de zon der muziek, ik ben slechts een van zijn satellieten". Typerend voor de algemene opvatting was echter het antwoord, dat de vermaarde componist Grétry gaf aan Napoleon, toen deze hem zijn oordeel vroeg betreffende het verschil der kunst van de beide tijd genoten. „Sire, Cimarosa zet het stand beeld op het toneel en plaatst het voet stuk in de orkestbak, Mozart zette het standbeeld in de orkestbak en het voet stuk op het toneel". Hij bedoelde daarmee, dat de kunst van Cimarosa meer gecon centreerd is op hetgeen op het toneel, die van Mozart meer op wat in het orkest ge beurt. De goede man begreep dus niets van het geniale evenwicht, dat Mozart met de beide elementen bereikte. Maar wat er van zij, Cimarosa heeft in zijn eenvoudige concepties iets 1ot stanc^ ge bracht. dat met ere de opera buffa in de muziekgeschiedenis vertegenwoordigt en zulks met evenveel distinctie als spirituali teit en humor. Wat vooral in de tweede akte van „Het verzwegen huwelijk" muzi kaal omgaat, getuigt van een vindingrijk heid en een elan, die slechts bij de ware meesters aan te treffen zijn. Daar onder vindt men zelfs een ogenblik dat hij zich. naar het voorbeeld van Mozart, al aardig inspande om het orkest even rijkelijk te bedelen als de zangsolisten, namelijk door de klarinet en later de fluit met obligaat partijen een hoofdrol te laten spelen in de muzikale conversatie tussen de elementen op de planken en die van de orkestbak. Het onderwerp van dit muzikale blijspel draait om een berooide edelman die op zoek naar lotsverbetering zijn amou reuze netten komt spannen ten huize van een rijke koopman met twee dochters en een ongehuwde zuster, die de hoop op een echtverbintenis nog niet verloren heeft. Deze laatste zet, wanneer blijkt, dat zij de edelman niet bevalt, haar zinnen op de boekhouder van haar broer, die echter in het geheim getrouwd is met haar jongste nicht. De edele heer is nogal wisselvallig in zijn keuze, die hij ten slotte bepaalt op de jongste der beide zusters, de in het geheim gehuwde. Maar nu moet het tot een verklaring komen en die komt dan ook, na een mislukte poging van het jonge paar om te vluchten. Uit de knoop van het gegeven resulteren uiteraard tal van verwikkelingen, vooral van ijverzuch tige aard bij het vrouwelijke deel van de bezetting. Ook hier de regel eind goed, al goed: het paar krijgt de vaderlijke zegen, de edelman verwerft de oudste dochter en de ;,zus op leeftijd" troost zich aan de arm van haar rijke broer, die met een aanzienlijke bruidschat het gelag van het adellijke aanzoek moet betalen. Het werk werd opgevoerd in een Neder landse vertaling van Max van Doorn, die tevens de muzikale leiding had. Het stuk, dat zich in een bijzonder aardig decor afspeelde, werd door Paul Pella geregis seerd. Behoudens des middags een stag natie door de storing in de elektriciteits voorziening kreeg de opvoering een vlot verloop. Het orkest moest zich echter ge leidelijk aanpassen om uiteindelijk tot een verrassend goed resultaat te komen. Al leen had men blijkbaar op het toneel wei nig houvast aan het orkest, omdat dit, althans voor een betrekkelijk kleine be zetting, eigenlijk te diep zit. Maar daar heeft het publiek niets van kunnen mer ken, want men zong correct op de aan wijzing van de dirigent. Wij misten in het spel nu en dan wel eens de distinctie, die van een rococo- gevalletje als dit al verloopt het dan nog zo gek voor een aanmerkelijk deel de charme uitmaakt: maar wij hebben echt genoten van de fraaie zangstemmen van de dames Lony Vonk, Cora van Doesburg en Annie Steiner en van de tenor Joh. van Hagen, die allen tevens vlot acteerden. Het was een experiment waar perspec tief in zit. Het genre der opera-buffa bergt nog schatten, die voor het opgroeien de geslacht van waarde kunnen zijn. Jos. de Klerk Advertentie De n.v. Houthandel Peltenburg Zonen te Haarlem had vandaag een jubilaris onder haar werknemers. De chauffeur van de zware vrachtwagen, de heer H. Smit, herdenkt het feit, dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst van de houthandel trad. De heer Smit werd met zijn echtgenote op het kantoor van het bedrijf door de directie en het personeel gehuldigd. Hij ontving als erkenning van zijn trouwe dienst en zijn grote kundigheid als chauf feur getuigschriften van de E.V.O. (Eigen Vervoerders Organisatie) en van de Maat schappij van Nijverheid en Handel met de daarbij behorende draagpenning. De direc tie bood de heer Smit een geschenk in enveloppe aan en het. personeel geschen ken, onder andere een televisie-tafel en een klok. De Italiaanse ambassadeur in ons land, markies Raimondo Giustiniani, heeft woens dag in zijn residentie in Den Haag aan dr. A. B. de Vries, directeur van het Maurits- huis te Den Haag, de heer A. van Schendel directeur van het Rijksmuseum in Amster dam en de heer J. C. Ebbinge Wubben, di recteur van museum Boymans in Rotter dam. onderscheidingen en diploma's van verdienste uitgereikt, die hun door de pre sident van de Italiaanse republiek or voor stel van de Italiaanse minister van Onder wijs zijn toegekend voor hun verdiensten op het gebied van de cultuur en de kunst.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5