Echtpaar Hauer geeft regieles aan docenten Rotterdams Toneel klaagt over verminderd schouwburgbezoek U O N DE R DAG 25 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Baarle-Nassause roulette zaak in hoger beroep Gecombineerde straf tegen exploitant geëist Anderhalf jaar geëist wegens verduistering van 32 mille Jr erk eersopvoeding Experimenten met groeps discussies Transportgeleider door het Hof veroordeeld Tumult van renpaard in KLM-vliegtuig Zaterdag begint het jeugd- toernooi van Rolland „Lelykerk" met 440 ton deklast naar Perzië Drie jaar geëist tegen neef die zijn tante bestal en doodde Bibliotheek weer geopend Zandvoort Tentenkamp „Sande- voerde'1 had prachtig resultaat Rode Kruis belegde contactbijeenkomst Bennebroek Jeugdkorps „Kunst na Arbeid" geïnstalleerd Voordrachtavond van r-k. Vrouwenbeweging Rijksweg buiten dorpskom van Hillegom Bazaar in „Treslong" AUTO'S zonder chauffeur WEEKABONNEMENTEN Lezing over Zweden voor Vereniging van Huis vrouwen Programma van „'t Nut" Woensdagmiddag heeft het Bossche hof de behandeling voortgezet van de recht zaak tegen A. de L. uit Den Haag die zich had te verantwoorden wegens het instand houden van een roulette te Baarle-Nassau in december 1956. Hij was daarvoor door de Bredase rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De zitting was vorige maal aangehou den om nog een getuige te verhoren, een zekere M. uit 's-Gravenhage, over de rol die de verdachte in deze roulette-affaire gespeeld heeft. Deze getuige kwam ver klaren, dat De L. slechts een onderge schikte figuur is geweest, en hijzelf de gro te man. Toch kon hij niet ontkennen dat ook De L. financieel een belangrijk aan deel in de zaak had gehad. De verdachte verklaarde dat hij de zaak in opdracht van de aandeelhouders had opgezet en pas zelf was gaan meedoen toen hij merkte dat er geen geld kwam opda gen. Hij heeft daardoor een bedrag van 19.000.- van zichzelf kunnen redden. Een tweede belangrijke vraag was, of de Nederlandse justitie bevoegd is om over zaken, die zich in dit gebied hebben afge speeld, recht te spreken. Het betreft hier de enclave in Baarle-Nassau, die België en Nederland elkaar al sinds jaren betwis ten en waarover volgend jaar een uit spraak van het Internationaal Gerechts hof verwacht wordt. De advocaat-generaal achtte deze kwes tie echter niet van invloed, omdat het feit, dat hier begaan werd, ook in België straf baar is en de dagvaarding op Nederlands gebied ter hand is gesteld. Hij eiste negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger achtte het aandeel van De L. in de zaak niet bewezen en vond het tevens eleganter om het oordeel van het Internationale Hof over de grenskwestie af te wachten. Het hof zal op 8 oktober arrest wijzen. Vandaag is het zestigjarig bestaan ge vierd. van Boom en Ruygrok, drukkers en uitgeversbedrijf aan de Gedempte Oude Gracht te HaarlemTer gelegen heid. hiervan is een krans gehangen om de rechterarm, van Lourens Janszoon Coster op de Grote Markt. Na de oorlog is in Haarlem onder voor zitterschap van wethouder D. J. A. Geluk de commissie ter bevordering van de cul turele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd ingesteld. Deze com missie is onderverdeeld in vier secties, na melijk voor film, toneel, beeldende kunst en muziek. De sectie toneel, die bestaat uit zeven docenten en drie deskundigen, heeft op initiatief van de heer Th. M. Ruygrok, leraar Nederlands aan het Coornhert- lyceum, en mevrouw M. H. de Vaal-Muller, adviseuse van culturele zaken in Haarlem, tot een regiecursus besloten. Het echtpaar Arend en Teunke Hauer uit Amsterdam zal negen lessen geven, teneinde de vieren twintig docenten van zeventien scholen uit Haarlem en omstreken, die zich voor deze cursus opgaven, iets bij te brengen over het regisseren van tragedies en komedies. De heer Arend Hauer is landelijk, zijn vrouw provinciaal adviseur van de Neder landse Amateurtoneel-Unie. Mevrouw De Vaal zette ons woensdag middag in het gebouw van de meisjes-h.b.s. aan de Tempeliersstraat te Haarlem, waai de eerste les gegeven werd, uiteen welk doel deze cursus eigenlijk heeft. Zij wist, doordat ze zelf een tijdlang docente in Nederlandse taal en letterkunde was, voor welke problemen men komt te staan als men onverwacht een stuk moet regisseren: „Ik had toen altijd een grote behoefte aan goede en bekwame inlichtingen over de iuiste manier van toneelspelen en regis seren." En dat zij niet de enige is. blijkt uit het aantal docenten, dat zich voor deze cursus na een uitnodiging per circu laire opgaf. Woensdagmiddag had dus de eerste les plaats, die eigenlijk meer een inleiding was. Na een openingswoord van de heer Jaap Buys, nam de heer Hauer her woord: „Vroeger werd het toneel helemaal niet beschouwd als een vak. Iemand die toen aan het toneel wilde, werd eigenlijk voor eek verklaard. Gelukkig is dat tegenwoor dig wel'wat veranderd. Er zijn nu mensen, mals de hier verenigden, die wel degelijk beseffen dat het toneel een belangrijke functie heeft en vooral dan het kinder toneel. Mijn vrouw en ik zullen proberen de leerkrachten in deze negen lessen door theorie en praktijk iets van het. regisseren bij te brengen." Dat „iets" zegt de heer Hauer lachend, want negen lessen is niet veel. Voor een goede regisseur valt er altijd iets te leren. Voor de Haarlemse rechtbank verscheen vanmorgen een 42-iarige inwoner van Krommenie, die ervan verdacht werd een '3-jarige plaatsgenoot voor een bedrag van 32.000.te hebben opgelicht. De ver dachte had de bejaarde man verteld, dal hij met het geld stalen platen z.ou kopen in Duitsland, die dan weer verkocht zouden worden aan Nederlandse werven. De winst zouden zij samen delen. In werkelijkheid echter maakte hij het geld op in zijn gezin en in casino's in België, terwijl hij boven dien nog een nieuwe auto kocht.. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H Pitlo. laakte de houding van de verdachte, vooral ook omdat de benadeeldp hierdoor volkomen geruïneerd was. De officier eiste legen de verdachte wegens verduistering een gevangenisstraf van anderhalf jaar not pft„o]f van het voorarrest. Mr. M. D. Proper, de verdediger, be pleitte een lagere straf. Dg uitspraak zal Plaatshebben op donderdag 9 oktober. Ploegen. Zaterdagmiddag worden op bet voormalige landbouwbedrijf van de heer D. F. Hoogvliet, Kruisweg 399 in Hoofddorp, de provinciale ploegwedstri.jden gehouden van de Christelijke Jonge Boe ven- en Tuindersbond, afde' Noordhol land. Het vervult de directie van Het Rotter dams Toneel met zorg, dat het bezoek aan de vrije voorstellingen sterk is achteruit gegaan. Dit verschijnsel is in oktober 1957 begonnen als gevolg van de a-griep. Daarna nam het bezoek weer toe, maar in januari/februari was het weer terug lopend, aldus een der directeuren van het gezelschap, de heer Hans Tobi. Het ver schijnsel is landelijk, doch in Rotterdam wel bijzonder sterk. Trokken de 145 vrije voorstellingen van Het Rotterdams To neel in het seizoen 1956/57 in de Maas stad 74.635 bezoekers, dit aantal was met 146 vrije voorstellingen in 1957/58 nog maar 63.762: een achteruitgang van 14.5 percent. Men heeft voor het seizoen 1957/ 58 aan een extra reclamecampagne ge dacht, maar de deskundigen op dit gebied hebben het ontraden, gezien het verkochte aantal televisietoestellen, dat de komende winter moet worden afbetaald. In financieel opzicht was het afgelopen seizoen niet ongunstig: van de door de gemeente Rotterdam en het rijk toege zegde subsidie behoefde f 10.000 niet te worden opgenomen. In Amsterdam. Haar lem, 's-Gravenhage en Utrecht, de ste den waar Het Rotterdams Toneel buiten Rotterdam het meest speelt, noteerde men het afgelopen seizoen echter wel een toe neming van het aantal bezoekers. In dit seizoen zijn in zesenvijftig plaatsen van ons land vooi-stellingen gegeven: waar van 174 (waaronder 146 vrije) te Rot terdam. Daarvoor werden per bus en trein vijftigduizend kilometer afgelegd. Als mogelijke oorzaken voor de ach teruitgang denkt de heer Tobi aan een grotere conjunctuur gevoeligheid van Rot terdam en de slechte toestand van schouw burg en foyers. Wat het seizoen 1958/59 betreft: ge streefd wordt naar elf premières en vier- Het. Nederlands Pedagogisch Insti tuut voor het Bedrijfsleven in Zeist is de methoden der sociale pedagogie gaan toe passen op het verkeer, aldus drs. G. J. Avelingh, medewerker van dit Instituut in een voordracht voor het Verbond voor Veilig Verkeer. In de herfst van 1956 wa ren de ideeën daarvoor bij het instituut zover uitgewerkt, dat in Arnhem een aan tal experimentele groepsdiscussies voor verkeersveiligheid kon beginnen. Dit expe riment werd met een groter aantal groe pen in het voorjaar van 1958 voortgezet in Dordrecht en Utrecht. Hieraan werd onder andere deelgenomen door personen die verkeersovertredingen hadden be gaan. De groepen, die een omvang had den van ongeveer twaalf personen, om vatten verkeersdeelnemers uit alle mo gelijke vervoerscategorieën. Hier kon een fietser zijn klachten uiten tegen de auto mobilist. deze legen de voetganger en zo meer. Bij de discussies (die zes avonden omvatten) was steeds een politie-functio- naris aanwezig voor informaties op tech nische punten. Deze gespreksvorm maakt het mogelijk, aldus de heer Aveling, dat. er een belangstelling voor het verkeers- vraagstuk ontstaat, zoals die tot. dusver niet kon worden bereikt langs andere we gen. Mede hierdoor komt een gevoel van ver antwoordelijkheid, ook voor anderen, tot stand die de gi-ondslag vormt voor een streven naar verkeersvakmanschap, zo betoogde de heer Avelingh. Als enige mogelijkheid om aan een ver keerschaos het hoofd te kunnen bieden zag de spreker verkeersopvoeding der volwas senen. Hij beperkte zich in zijn voor dracht tot deze categorie omdat de jeugd- pedagogie geheel eigen methoden vereist. Op een vraag hoe men deze groepsdis cussies voor een groot aantal weggebrui kers organisatorisch en financieel denkt, te kunnen realiseren antwoordde de inleider dat spoedig nadere en meer concrete me dedelingen hieromtrent gedaan zullen worden. De inleider wees o.m. nog op de „echowerking" die van deze groepsdis cussies kan uitgaan. honderdvijftig voorstellingen. De exploita- tieve vooruitzichten zijn volgens de direc teur bijzonder onzeker, hetgeen tot uit drukking komt in de tot dusverre bij het vorig jaar achtergebleven verkoop van couponboekjes: in 's-Gravenhage en Utrecht is het beter dan in het vorige sei zoen. Het aantal première-abonnementen steeg van 281 tot 317, evenals het aantal legitimatiebewijzen voor jongelui van 15 tot 21 jaar, die recht geven op een plaats voor half geld. Het aantal is nu reeds de 2500 gepasseerd. Tenslotte wordt een oude traditie, de zondagmiddagmatinee, in Rotterdam her steld en wel op iedere eerste zondag van de maand. Ook in Groningen is het aantal bezoe kers aan de Stadsschouwburg sterk ach teruit gelopen. Daarom heeft men daar het plan om de bewoners uit de provin cie met speciale schouwburgbussen naar het theater te vervoeren. Besprekingen dienaangaande worden gevoerd met di verse gemeentebesturen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend een 44-jarige transportgelei der der rijkspolitie uit Den Haag, wegéns zijn schuld aan de ontsnapping van een gedetineerde, een boete van 150 subsi diair dertig dagen hechtenis opgelegd. Deze straf had de Haarlemse rechtbank hem eerder opgelegd en de procureur- generaal had eveneens 150 boete geëist. Op 30 juli van het vorig jaar moest een gedetineerde van het huis van bewaring te Haarlem naar de gevangenis te Gro ningen worden overgebracht. Zowel de adjunct-directeur, als een ambtenaar van de administratie en de portier hadden de transportgeleider er voor gewaarschuwd, dat de gevangene „vluchtgevaarlijk" was. De transportgeleider had de man echter een handboei noch een „broekstok" aan gedaan en bovendien nagelaten zijn mede bewakers te waarschuwen. Toen de ge vangene bij de geopende buitendeur kwam. wierp hij de transportgeleider een jas over het hoofd. Pas enige maanden later werd hij in Den Haag weer gepakt. NEW YORK, (Reuter) Een vurige anderhalfjarige merrie uit de renstal van prins Ali Khan kreeg woensdag van de brullende motoren van een KLM-vracht- toestel. dat op het punt stond van het New Yorkse vliegveld op te stijgen, zo de schrik in haar benen, dat zij wild tegen de tralies van haar vliegtuigkooi opsprong en daarbij een achterbeen brak. Een veearts zag geen andere mogelijkheid dan het dier met een schot uit zijn lijden te verlossen. Gezagvoerder J. Berkum vertelde later tijdens het taxiën naar de startbaan het tumult vernomen te hebben en terstond het toestel stopgezet te hebben. De schade aan het interieur van het toestel, dat nog vijf andere paarden bevatte, was zó groot, dal men pas na elf uur weer kon opstijgen. Zaterdag 4 oktober begint hef jaarlijkse Rolland-jeugdschaaktoernooi. Het toernooi wordt, dit jaar voor de twaalfde maal ge houden: deelname staat open voor scha kers die op 31 augustus 1958 nog niet ouder waren dan 20 jaar. Het ligt in de bedoeling dit jaar vijf kampen te formeren in tegenstelling tot andere jaren toen men het bij kwartetten hield. De inzet van het toernooi vormt weer de afvaardiging naar de jeugdkam pioenschappen van Noordholland. Boven dien zullen de uiteindelijke finalisten elkaar weer de begeerde wisselbeker van Haarlems Dagblad/O.H.C. betwisten. De speeldata zijn vastgesteld op 4, 8, 11, 15 en 18 oktober 1958. Speellokaal is weer gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad (bij Korte Zijlweg) in Overveen. Wedstrijd leiders zijn de heren G. J. Bloemen en J. W. de Munck jr. Het m.s. „Lelykerk" van de n.v. Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij te 's-Gravenhage zal op zijn eer ste reis van Rotterdam naar de Perzische Golf in Rotterdam een baggerkraan, be staande onder meer uit een ponton met opbouw van 119 ton en een kraanhuis van 44 ton, aan boord nemen. Deze bagger kraan is gebouwd door de Nederlandse Kraanbouw Maatschappij in Utrecht, in opdracht voor de Deense firma Kampsax, welke firma voor rekening van de Per zische regering werkzaamheden in de haven van Khorramshar verricht. De stukken zullen te Rotterdam, waar schijnlijk op 1 oktober in de Rijnhaven, met een drijvende bok worden geladen, doch in de bestemmingshaven, waar men niet over dergelijke bokken beschikt, zul len zij met. de speciale laadbomen van het schip worden gelosten. Behalve deze baggerkraan zal het schip een motorboot van 27 ton, twee kolommen van 25 en 30 ton en een koelwagen van vier en half ton aan dek vervoeren naar Damman, bestemd voor de olie-industrie in de Perzische Golf. Bij het vertrek uit Rotterdam zal het schip, inclusief deze zware stukken, een totale hoeveelheid van ongeveer 440 ton deklading vervoeren. Het m.s. „Lelykerk" is het tweede schip in de nieuwe L-kerkserie van de V.N.S., waarvan het eerste, het m.s. „Laarder- kerk", zich thans op zijn eerste reis in de Perzische Golf bevindt. Nog twee een heden zijn in aanbouw, namelijk het m.s. „Leiderkerk", dat begin 1959 in de vaart zal komen en het m.s. „Losserkerk", dat in 1960 gereed zal zijn. Op dat tijdstip zullen tien schepen van de V.N.S. zijn uit gerust met zwaar laadgerei met een hef vermogen van 100 ton of meer. Na voltooiing van hef. nieuwbouwpro- gramma van dit ogenblik zal de V.N.S.- vloot bestaan uit 52 schepen met een draagvermogen van ruim 500.000 ton. Voor de oorlog 24 schepen met een draagver mogen van 220.000 ton. De „Lelykerk" met een draagvermogen van 11.183 ton, is op 13 september door de Howaldtswerke te Hamburg opge leverd. Het heeft een lengte van ruim 146 meter en beschikt over 12 laadbomen van vijf ton hefvermogen. Bovendien is het schip uitgerust met twee zware laad bomen met een hefvermogen van respec tievelijk 50 en 120 ton. De „Lelykerk" heeft accommodatie voor zes passagiers. Drie jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regering heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden geëist tegen de 24-jarige J. M: uit Den Haag wegens diefstal met ge weldpleging, de dood ten gevolge hebbend. De verdachte, die diep in de schulden stak, was op 23 januari naar zijn 69-jarige tante in Twijzelerheide in Friesland ge gaan om te proberen geld te lenen. De tante weigerde. De neef nam toen een portemonnaie met 5 weg, hetgeen zijn tante echter ontdekte. Tijdens een woor denwisseling die'hierover ontstond, greep de neef haar bij de keel en poogde haar te wurgen. Nadat de bejaarde vrouw be wusteloos was neergevallen, verliet M. het huisje, maar keerde later terug, om de sporen van zijn daad uit te wissen. Om de indruk te wekken dat zijn tante zelfmoord had gepleegd hing hij het lichaam op aan een balk in de "gang. Hij verwijderde alle sporen van zijn aan wezigheid en keerde de volgende morgen terug naar Den Haag, na uit. een kast nog vijftig gulden weggenomen te hebben. De politie, die al dadelijk zelfmoord on waarschijnlijk achtte en van buren ver nam, dat de neef uit Den Haag op bezoek was geweest, arresteerde hem daar een dag later. Hij legde een volledige bekente nis af. Een psychiater verklaarde tijdens de rechtbankzitting dat M. tijdens het plegen van zijn daad sterk verminderd toereken baar moet zijn geweest. Hij was reeds twee keer wegens verduistering veroor deeld. Op 8 oktober zal de rechtbank uitspraak doen Advertentie De Centrale Vereniging voor Reizende Bibliotheken in Amsterdam heeft ook voor het komende seizoen weer een aantal kis ten met boeken ter beschikking gesteld van de burgerij van Vijfhuizen. Deze col lectie omvat lectuur voor elke leeftijd onder meer populair-wetenschappelijkc werken, en is ondergebracht in de open bare lagere school aan de Spieringweg Hier bestaat elke vrijdag van drie tot. vier uur en van zeven uur tot. half acht ge legenheid tot ruiling. Tentenkamp „Sandevoerde", in exploi tatie bij de stichting „Kennemer sport park" aan de Kennemerweg in Zandvoort heeft in het eerste jaar van zijn bestaan bewezen, in een grote behoefte te voor zien. De afstand van kamp naar strand blijkt voor de kampeerders geen moei lijkheid. Het resultaat heeft alle optimis tische verwachtingen verre overtroffen Nog steeds is dit nieuwe kamp niet of ficieel geopend, daar het nog niet geheel gereed is. Het is geëgaliseerd, doch de be plantingen rondom het terrein moeten nog worden aangebracht. Het gebouwtje van de kampbeheerder is nog maar proviso risch ingericht.. De laatste hand wordt thans gelegd aan de voltooiing van dit gebouw. Tóch besloot het bestuur om het terrein met ingang van Pinksteren voor kampeerders open te stellen. Reeds direct kwamen de gasten in grote getale in d.l door hoge duinen omgeven ideaal beschv: gelegen kampeerterrein hun tenten opzet ten. Er zijn in het afgelopen seizoen dageo geweest, dat op het terrein 850 tenten stonden. Niet minder dan 70 percent van het. totaal aantal bezoekers was Duitsers- In totaal bedroeg het aantal overnac'1 tingen 53.665. De uitgestrektheid van 'de afdeling Haarlemmermeer van het Rode Kruis maakte het nodig, dat dit gebied werd ge splitst in acht onder-afdelingen. Deze be staan uit de ver van elkaar verwijderd liggende dorpen en buurtschappen, waar van de bestuursleden uiteraard weinig con tact met elkaar hebben. Daarom is men verleden jaar begonnen met het beleggen van de zogenaamde „contactavonden". Hier worden door de bestuursleden gege vens uitgewisseld, er worden initiatieven besproken en plannen gemaakt, die in fei te min of meer de basis vormen, waarop het Rode Kruis in Haarlemmermeer in de naaste toekomst zijn taak zal verrichten. Woensdagavond werd weer een derge lijke bijeenkomst belegd in ,,'t Verscholen Nest" aan het Marktplein in Hoofddorp, waar bestuursleden uit alle windstreken de afdeling in al haar geledingen verte genwoordigden. De vergadering stond on der leiding van de voorzitter van het cen traal bestuur, de heer W. P. Bolle. De voorlichting over de verschillende Rode- Kruistaken aan het publiek vormde het hoofdpunt van het programma. Over dit onderwerp sprak de heer J. G. Marga- dant, hoofd van de afdeling voorlichting en fondsenwerving van het hoofdbestuur van het Rode Kruis in Den Haag. De heer Margadant vestigde de aandacht op het grote belang van de voorlichting. In tijd van nood, zoals bij de waters nood in Zeeland, en bij de hulp aan Hon gaarse vluchtelingen, heeft het Rode Kruis geen propaganda nodig; dan staat de be volking klaar om op het eerste sein te helpen. De gewone taken moeten echter bij het publiek bekend worden en blijven. Gelukkig staat het Nederlandse volk zeer sympathiek tegenover het streven van de ze organisatie, hetgeen zeer belangrijk is, want het werk staat of valt met de steun en de gunst van de bevolking. Daarom moet steeds onder de aandacht worden ge bracht, waarom het Rode Kruis hulp vraagt. Nadat een aantal culturele films was vertoond, werd besproken hoe de verschil lende onder-afdelingen in de komende tijd met de bevolking in contact zullen tre den teneinde meer van het doel en stre ven van het Rode Kruis te laten zien. In sommige plaatsen geschiedt dit door con certen, filmavonden, bridgedrives enz. Andere plaatsen organiseren evenementen voor bejaarden. In Halfweg-Zwanenburg is een actie gestart om een (tweede) te levisietoestel aan te schaffen, dat beurte lings bij langdurige patiënten en invaliden zal worden geplaatst. In alle plaatsen van de afdeling Haarlemmermeer zullen in de maanden oktober en november afname— avonden van de bloedtransfusiedienst wor den gehouden. Voor verscheidene van de ze acties heeft men de medewerking ge kregen van plaatselijke comité's, vereni gingen enz., waaruit opnieuw blijkt hoe het werk van het Rode Kruis in belangrijke mate door de burgerij wordt gesteund. De burgemeester van Bennebroek, de heer D. van der Hoop van Slochteren, heeft woensdagavond als erevoorzitter van het fanfarekorps „Kunst na Arbeid" het onlangs opgerichte jeugdkorps geïn stalleerd. De burgemeester wenste be stuur en leden van „Kunst na Arbeid" ge luk met de nieuwe onderafdeling. Hij sprak de jongens en meisjes toe en spoor de hen aan goed te repeteren. Hij vroeg de ouders de kinderen in de gelegenheid te stellen voldoende te oefenen. De voorzitter, de heer H. van Exel, bracht het gemeentebestuur dank voor de onverflauwde belangstelling en steun. Hij sprak de hoop uit dat het jeugdkorps zich snel zal uitbreiden en spoedig goede klan ken zal kunnen voortbrengen. Nadat de burgemeester de toekomstige muzikanten bad toegesproken, bracht het korps een mars op geïmproviseerde trommels ten gehore. Voor de Katholieke Vrouwenbeweging in Bennebroek heeft de voordrachtkunste nares Miep de Leeuw woensdagavond in gebouw „Rehoboth" enige boeiende voor drachten laten horen. Allereerst vertelde zij de legende „Danser voor O.L. Vrouw". Na de pauze liet zij het grappige verhaal „Mijn tante" horen. De dames wa ren vol waardering voor het geboedene. Medegedeeld werd dat in oktober in de ka pel van de zusters een avondmis zal wor den opgedragen. In november zal een film over Lourdes en vermoedelijk een over Afrika worden vertoond. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEBOREN: Cornelis Jacobus, zoon van N. Drijfhout en P. J Spruijt. Hillegom Volgend jaar wil de Rijkswaterstaat be ginnen met de omlegging van de rijksweg 8 (HaarlemSassenheim) buiten de dorps kom van Hillegom. Op de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is voor dit werk voor 1959 een post van 250.000 opgenomen. De totale kosten die met de omlegging van de rijksweg zijn gemoeid, bedragen 750.000. De omlegging van de rijksweg is nood zakelijk ter ontlasting van de dorpskom. Reeds is de Hoofdstraat gedeeltelijk ge sloten voor alle verkeer in zuidelijke rich ting. Het verkeer vanuit Leiden gaat nog via de dorpskern. Reeds lange tijd leeft de wens de Hoofdstraat ook voor dit verkeer af te sluiten, zodat deze alleen winkel straat zal zijn en de vele bezoekers van de winkelstraat geen hinder van het drukke verkeer zullen ondervinden. Het ligt in de bedoeling van de Rijks waterstaat de rijksweg over de Van de Endelaan om te ieggen. Deze is thans nog in beheer bij de gemeente en zou dus eerst door het rijk moeten worden overgenomen. Uiteraard zal een aantal voorzieningen moeten worden getroffen om de Van de Endelaan geschikt te maken voor het ver keer uit beide richtingen. Met het oog hierop is enige tijd geleden bij het noor delijke kruispunt HoofdstraatVan de Endelaan de r.-k. pastorie afgebroken ten einde mogelijkheden te scheppen het kruispunt groter en de bocht ter plaatse vloeiender te maken. Ook bij het zuide lijke kruispunt Van de EndelaanHoofd straat zullen voorzieningen moeten worden getroffen. De begroting van Verkeer en Waterstaat telt voorts een post van 200.000 voor het aanbrengen van een elektrische verlichting in de gemeenten Hillegom, Lisse en Sas senheim. Dit werk vergt in totaal 350.000. De verbetering van de verlichting van de rijksweg in Bennebroek vraagt 180.000. Zaterdagmorgen om elf uur zal de afde ling Haarlem van de algemene vrouwen beweging „Tesselschade-Arbeid Adelt" een bazaar openen in café-restaurant „Treslong" in Hillegom. Op deze bazaar, die tot 's avonds elf uur geopend zal zijn, kan men door het kopen van handwerken, kle dingstukken en gebruiksvoorwerpen deze vereniging steunen. De vereniging ver leent steun aan on- en minvermogende vrouwen. Er heeft zich een comité van aanbeve ling gevormd, ondermeer bestaande uit de echtgenoten van de burgemeesters van Hillegom, Bennebroek en Lisse. Advertentie Betrouwbare auto's vanaf f 22.50 per dag, 200 km vrij rijden. Speciale week- en maand tarieven. N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij, Houtplein 21 - Telefoon 10338 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De afdeling Lisse van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft het nieuwe seizoen geopend met een bijeen komst in „De Witte Zwaan", waarop ds. Terpstra uit Huizum (Fr.) een lezing gaf over een reis per kustvaarder naar Zwe den. De presidente, mevrouw Van Dijk-Van Doorn, mocht een groot aantal belangstel lenden welkom heten. Mevrouw Van Bron bood het bestuur, als verlaat cadeau ter gelegenheid van het vorig jaar gevierde veertigjarig bestaan van de afdeling, een prachtige koekschaal aan. Ds. Terpstra hield daarna zijn aange kondigde lezing, waarin hij niet alleen de reis beschreef maar ook een karakteris tiek gaf van land en volk van Zweden. Na afloop dankte mevrouw Van Dijk ds. Terp stra voor zijn boeiende inleiding. Vrijdag 3 oktober houdt de afdeling een excursie naar 's-Hertogenbosch, waar een grote fabriek van levensmiddelen zal wor den bezichtigd. Het departement Lisse van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft het programma voor het seizoen 1958-'59 be kend gemaakt. De opening zal plaatsheb ben op 2 oktober met een lezing en film vertoning over „Leven en gedragingen van dieren", welke avond zal worden ver zorgd door Diergaarde Blijdorp te Rotter dam. Op 28 oktober houdt de heer Uitten- bogaard, hoofdredakteur van „De We reldkroniek", een lezing over het onder werp „De wereld, een verbijsterend avon tuur". Op 20 november zal mr. G. B. J. Hilterman hoofdredacteur van „De Haagse Post" een causerie houden over het wereldgebeuren. Dan volgt op 10 december een inleiding van ir. J. Hammes over de „Wereld dei- edelstenen", waarna op 28 januari de voor lichtingscommissie van het Levensverze keringsbedrijf een lezing met film onder de titel „Niemand leeft alleen voor zich zelf" organiseert.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7