Horen en zien Uitgaan in Haarlem r MADOEF EN MIRZA Bijtsen?... Fraetitbijts Ceta-Bever! In april vertrekt expeditie naar het hart van Nieuw Guinea TELEVISIE en bondig) (P1PT T M1PT T TP M WT ÏIT Uj Jti 1 i^i JCv £j JCj 1^1 W IJ JlV Agenda voor Haarlem Het geld ervoor is op drie ton na bijeen VAN DEN BERG 13 radi0i ife televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Zwaarwichtig begin en lichtvoetig einde De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Examens Inkrimping telegraafdienst op zondagen Geldkistjes hij Zaanse scheepswerven gestolen „Oranjehotel"-herdenking op 11 oktober Moeder van Friese vierling heeft ziekenhuis verlaten DOOR LIN YU TANG Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" VRIJDAG 26 SEPTEMBER 19 5 8 De maandelijkse kunstrubriek „Studio g" waar hét NCRV-televisieprogramma donderdagavond mee begon was voor de helft aan de eerste biennale van mo derne christelijke kunst in Salzburg ge wijd. Men kwam weliswaar onder de in druk van de veelheid van onderwerpen en kunstvormen op deze biennale, maar kreeg er toch geen vat op omdat Ab van Roon in zijn enthousiasme tevéél heeft willen laten zien. Bovendien was het bij behorende commentaar van een ingewijde nogal zwaarwichtig. Het bevatte niet die explicatie, die men toch voor een rijk geschakeerd t.v.-publiek mag verwachten. Peter van Campen besprak vervolgens de Joegoslavische film „Dal van de vrede" en „Een engel in Brooklyn" van de Ita liaanse regisseur Fagda, waarbij hij goede fragmenten had gekozen om een idee te geven van de inhoud. De film over Jor danië van de Duitse cineast Peter Dreesen gaf allerlei boeiende aspecten van dit land weer, die men niet in het nieuws vindt. Hij heeft op speelse wijze het dagelijks leven in dit benarde land gecombineerd met zijn deels door de Britten gemaakte geschiedenis tot een toch nog wel vrien delijk geheel, iets te vriendelijk misschien, want de binnenlandse situatie wordt niet alleen met wat hij beschreef als „rivali teit tussen de bevolkingsgroepen" genoeg zaam weergegeven. Het programma „Scherzo" van Jelle de Vries en Dick van Bommel, waarvan de eerste aflevering werd gepresenteerd, bleek een zeer geslaagde hutspot te zijn van schetsjes, liedjes, reportages en vraaggesprekjes. In de dwaze, met vaak goede woordspelingen doorspekte geschie denissen van een smokkelaar en van de uitvinding van het buskruit leverden Dini de Neef, Marijke Hoving, Wim Poncia en Piet van der Zwaard uitstekend werk. Een kostelijke figuur voor een interview was de zakenman Lewin, die men hon derduit en met foto's geïllustreerd liet ver tellen over zijn techniek om handenschud dend met allerlei kopstukken (tot Cyran- kiewicz en Tito toe) op persfoto's te ko men. Waarlijk hartveroverend waren de vraaggesprekken met oude bewoners van Terschelling, die er nog altijd pochen op hun herinneringen aan de ballingschap van kroonprins Wilhelm op dit eiland. Dat was vakwerk, waarbij vooral de fi guren van dit eiland tot gelding kwamen. Via een aantal cartoons van Yrrah ging het naar Tokio, waar onder meer enig in zicht verschaft werd in de fabricage van lampionnen. De „telediscoparade" met haar geridiculiseerde journaalstukken vormde een zot sluitstuk, dat ongetwijfeld velen een leverschudding heeft bezorgd. Deze eerste lichtvoetige „Scherzo" mocht er wezen. De dagsluiting werd gehouden door ds. A. C. D. van den Bosch uit Ginneken. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 3.00 De ontbijtclub. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram VPRO: 10.00 Nationale reclasseringsdag, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.05 Lichte muz. 11.20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Sopr. en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Hammond-trio. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Lichte muz. 14.25 Fries progr. 14.50 Harmonie-ork. 15.15 Boekbespr. 15.35 Kamerork. 16.35 Van de wieg tot het graf, caus. 16.50 Gram. 17.20 Gram. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 20.40 Metropole-orkest en soliste. 21.20 Socialistisch comm. 21.35 Cabaret. 22.05 Trombone-ens. 22.30 Waar blijft de tijd. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig. 1100 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Idem. 14.10 Gram. 14.20 Ork.conc. 14.45 Kroniek van letteren en kunsten. 13.20 Gram.15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Idem. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Strijkorkest. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19,20 Lichtbaken, caus. 19.35 Kamerork. en solist. 20.30 .Ta, met mij. 20.35 Gevar. progr. 21.55 De knipperbol, caus. 22.05 Amus.orkest. 22.35 Wij luiden de zondag in. 22.35 Gram. 22.40 Uit; het Boek der Boeken. 22.50 Avondgebed en lit. kai. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muziek-kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Accord.muz. 15.15 Ritm. muziek. 15.45 Accord.muz. 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Gram. 18.00 Wereldtentoonstelling. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Gram. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nieuws. 23.05 21.00 Gram. VOOR ZATERDAG KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Weekendshow. 21.10 Filmkroniek. 21.35 Quiz. Advertentie Van Nelle bestellen I Rotterdam. Ned. Econmische Hoogeschool. Kan didaatsexamen in de economische wetenschappen: mevr. M. A. Krabbe-Victorie, Ridderkerk; mej. F. J. Lievaart, Den Haag; M. Spits, Rotterdam; C. A. J. Herkströter, Voorschoten; F. van Gelder, Dordrecht; J. H. Th. de Jong, Den Haag en P. J. E. Lefebvre, Haarlem. Doctoraalexamen: A. A. Oskam. Rotterdam; D. Steenbeek. Amsterdam. Leiden. Semi-artsexamen: mej. I. van Gent, Leiden; F. C. Boersma, Vlaardingen; W. H. A. Govaert, Stein (L.). Artsexamen: mevr. H. Möl- ler-Alderlieste, Oegstgeest; H. R. Ansingh, Lei den; H. F. Möller, Oegstgeest; D. W. Odenthal, Den Haag. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Zaterdag 27 september. Stadsschouwburg 20 uur: Het Nederlands Ballet onder lei ding van Sonia Gaskell geeft een voor stelling. Op het programma staan de vol gende werken: Invocatie, Les Forains, Le cercle, Dessins pour les six en Les caprices de Cupidon. Solisten in dit pro gramma zijn: Linda Manez, Willy de la Bye, Jaap Flier, Conrad van de Weete ring en Aart Verstegen. Zondag 28 september. Stadsschouwburg 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een opvoering van „Oscar" van Claude Mag- nier. De voornaamste rollen worden ver tolkt door Ko van Dijk, Guus Oster, Mimi Boesnach, Joop Doderer en Rita Maréchal. De regie is van Henk Rigters. Dinsdag 30 september. Stadsschouwburg 19.45 uur: Ter gelegenheid van hei. veer tigjarig bestaan van de Stadsschouwburg geeft de Nederlandse Comedie een gala voorstelling van „Richard II" van Wil liam Shakespeare. De regie werd ver- Lizzi Schöffmann en .Jan H ander son in Zwei Herzen in Dreivierteltakt" waarvan de Hoofdstad Operette op vrijdag 3 oktober een uitvoering geeft- zorgd door Douglas Seale, de decors en kostuums zijn ontworpen door Finlay James. Han Bentz van den Berg vertolkt de titelrol. Vertaling: C. Buddingh. Vrijdag 3 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: De Hoofdstad Operette geeft een uitvoering van „Zwei Herzen in Drei vierteltakt" van Robert Stolz. Solisten in deze operette zijn Fritz Steiner, Otto Aurich, Lizzi Schöffmann, Claire Clairy en Jan Handerson. De kostuums werden ontworpen door Lambert Hofer uit We nen. De decors zijn van Karei Bruck- mann. MUZIEK Maandag 29 september Grote Kerk 15.30 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt op de dag van uitvoering bekendgemaakt. Dinsdag 30 september Grote Kerk 2021 uur: De stadsorganist Piet Kee geeft een concert. Op het programma staan wer ken van Bach, Sweelinck en Pachelbel. Woensdag 1 oktober Concertgebouw 20 uur: Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van het Marine-Sanato riumfonds geeft de Kapel van de Ko ninklijke Marine onder leiding van kap- tein-directeur H. C. van Lijnschoten een concert. Op het programma staat: Het Eerste Pianoconcert van Tsjaikofsky en werken van onder anderen Liszt, Mor ton Gould en King. DIVERSEN Zaterdag 27 september, Minervatheater 14.45 uur: Het Aerdenhout's Kinder toneel geeft een voorstelling van het sprookje „Klein Duimpje" in de toneel bewerking van P. W. Franse. Zondag 28 september. Gebouw St. Bavo 20 uur: Het Haarlems Kleinkunsttheater bestaat twee jaar. Ter gelegenheid daar van wordt er een feestavond gehouden, waaraan de Tirolerkapel „De Alpen jagers" en de boerenkapel „De Hooi schelf" hun medewerking zullen ver lenen, met zang van Coby Martens. Maandag 29 september, Sociëteit Xeno, Stationsplein 19.30 uur: Met medewer king van het ensemble Pim Jacobs met als gasten Rita Reys en Toon van Vliet wordt de „modernisten-sociëteit" her opend. Dinsdag 30 september, Minervatheater 20 uur: Anthony van Kampen houdt een lezing over Groenland. Het is de eerste in de serie „Wereldreizigers 19581959". Woensdag 1 oktober, „De Leeuwerik", Kruisstraat 20 uur: Voor leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling houdt het echtpaar Born een lezing over de Balkanlanden. Zaterdag 4 oktober „Drcefzicht", 20 uur: Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het korps Reserve-gemeente- politie Haarlem wordt een feestavond gehouden met onder meer de cabaret revue „Alleen maar amusement". VOLKSUNIVERSITEIT Donderdag 2 oktober. Stadsschouwburg 20 uur: De Volksuniversiteit voor Haar lem en omstreken opent het wintersei zoen met een programma, waarin Hetty Blok, Georgette Hagedoorn, Sophie Stein en Jules de Corte zullen optreden. Het is getiteld „Drie Eva's en één Adam". Geor gette Hagedoorn wordt aan de piano be geleid door Pierre Verdonck. Vrijdag 3 oktober, Frans Hansmuseum 20 uur: Ir. H. A. M. C. Dibbits houdt een lezing met lichtbeelden over het Delta plan. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandt-theater, zondag 27 september 11 uur: Een reprise van de film „Het grote avontuur". Lido-theater, zondag 27 september 11 uur: Een voorstelling van de film „Koning der melodieën" over Verdi, met Mario del Monaco. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Hout weg 103): Geopend iedere donderdag van 10—12.30 en 13.30—17 uur; zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10—17 uur en op zon- en feestdagen van 14—17 uur. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende to' de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten, 1017 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 uur. des zondags van 13 tot 16 uur In 't Goede Uur, Korte Houtstraat 1: Ex positie van tekeningen en schetsen van Lily van Cleeff en tevens tekeningen van leden van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. Dagelijks geopend van 1022 uur (tot 1 oktober). Kunstzaal „De Ark", Nieuw Heiligland 1-3: Portretten van L. KoemansPeletier tot 4 oktober 914, 1922 uur (zondags 14—22 uur). Galerie Espace, Klein Heiligland: Expositie van werk van onder anderen Sanders, Chapon, Frankot en Yvonne Kracht, van 27 september tot 18 oktober geopend van 11—17 uur. Advertentie Van Nelle bestellen Na overleg met de P.T.T.-raad en de regionale P.T.T.-kamers heeft de P.T.T. be sloten met ingang van 2 november op een veertiental kantoren op zondagen van 13-14 uur de telegrambestelling en de loketopen stelling te laten vervallen. Het betreft de kantoren Amersfoort, Apeldoorn, Delft, Dordrecht, Heerlen, Hilversum, Roer mond, IJmuiden, Zandvoort, Hengelo (O), Bussum, Tilburg, Leiden en Zeist. Deze kantoren zullen met ingang van 2 novem ber op zondagen alleen nog van 8-9 uur zijn opengesteld. Haarlemse rechtbank De officier van Justitie hij de Haarlem se rechtbank mr. dr. R. W. H. Pitlo heeft donderdag twintig maanden jeugdgevan- genisstraf geëist tegen een negentienjarige leerling-klinker en een achttienjarige ko- lenwerker uit Zaandam, die enkele gelds bedragen van in totaal ongeveer 2600.- zouden hebben gestolen. Zij zouden op 25 april en 31 mei hebben ingebroken op kan toren van scheepswerven en daar een geld kistje hebben weggenomen. Volgens hun verklaring hebben de twee jonge mannen het geld op een kermis en in Amsterdam opgemaakt. De officfer van Justitie noemde de jonge mannen „losgeslagen jongens". Hoewel zij nog een blanco strafregister hebben, achtte hij een flinke straf op zijn plaats. Hij eiste daarom twintig maanden jeugd gevangenis voor ieder. De raadslieden mr. D. Atem en mr. F. J. D. Theyse, vonden de eis wel zeer hoog en bepleitten een lich tere straf. Uitspraak op 9 oktober. „Wacht even, lelijkerd!" riep Madoef kwaad. „Ik zal je leren, dat arme dier te bijten!" Met de schoffel omhoog rende hij naar de slang en met alle kracht liet hij het ding door de lucht suizenPats!!Daar kwam de schoffel met alle kracht neer op de nek van het ondier. Tjategen zo'n klap is een slang niet bestand. Het monster was daarmee gelijk buiten gevecht gesteld en het muisje was gered.nog net op tijd! 89 Advertentie De Nederlandse expeditie naar het cen trale bergland in het hartje van Nieuw- Guinea zal vermoedelijk begin april vol gend jaar kunnen vertrekken. Een groot deel van de ruim één miljoen gulden, die de expeditie zal gaan kosten, is reeds door het rijk, diverse bedrijven, instellingen en particulieren bijeengebracht of in 't voor uitzicht gesteld, maar de Stichting Expe ditie Nederlands Nieuw-Guinea heeft nog een tekort van ongeveer drie ton. De lijst van deelnemers is nog niet sa mengesteld. Het voornemen bestaat om tien wetenschappelijke onderzoekers, met tien assistenten, twintig man politieperso neel, twintig mariniers en een technische staf van tien man, bestaande uit een me dicus en radiotechnici, aan de expeditie te doen deelnemen. Als leiders van de ex peditie zijn aangewezen dr. L. D. Bron- gersma, onderdirecteur van het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie en lector aan de rijksuniversiteit te Leiden, en ka pitein-luitenant ter zee-vlieger G. F. Ve- nema van de Marineluchtvaartdienst. De heer Venema zal binnenkort naar Nieuw-Guinea vertrekken om technische voorbereidingen te treffen. Het doel van de expeditie is het wetenschappelijk on derzoek in de meest uitgebreide zin van het Sterrengebergte. Vóór de oorlog wer den reeds onderzoekingen verricht in de omgeving van de Wisselmeren, in de om geving van het Habemameer en van de Baliemvallei. Voor de expeditie is op de rijksbegro ting voor 1959 300.000 uitgetrokken. Van diverse fondsen en instellingen, bedrijven en particulieren zijn reeds bijdragen van ruim een kwart miljoen gulden ontvangen. Er zijn voor ongeveer eenzelfde bedrag diverse faciliteiten toegezegd onder meer die vrachtvrij vervoer hebben aangebo den. De stichting wil thans op korte ter mijn acties onder het publiek en het be drijfsleven houden om de nog nodige gel den bijeen te brengen. Over de deelneming van Franse cineas ten aan de expeditie staat nog niets vast. De Fransen zouden commerciële moge lijkheden in de onderneming zien door het maken van filmopnamen. Er wordt nog met de Franse belangstellenden onder handeld. De Nederlandse ploeg behoudt zich echter het recht voor een eigen ci neast mee te nemen. Het is van groot belang voor deze expe ditie dat er geen onrust ontstaat onder de bevolkingsgroepen, die voor het eerst met blanken in aanraking zullen komen. Hoe wel gouvernementsambtenaren onlangs enige proefexpedities hebben ondernomen, is het Sterrengebergte in zijn geheel nog niet door verkenners betreden. Men weet echter dat het uiterst moeilijk begaanbaar en zeer dicht begroeid is. De boomgrens ligt op 4000 meter. De onderzoekingen zul len worden verricht op een hoogte tussen de 1500 en de 4500 meter. Er zal gebruik worden gemaakt van vliegtuigen en heli kopters. Het vliegveld in de Sibielvallei op 1200 meter hoogte is goed bruikbaar. Hou ten platforms, die voor de landing van he likopters in het oerwoud waren aangelegd, bleken echter reeds na drie maanden te zijn vergaan. Advertentie Wanneer u wenst le klas antenne, ruime keuze eigen T.V. Servicedienst gemakkelijke betaling Dan koopt ook u bij Televisie- en Radio-specialisten ZIJLSTRAAT 87 - TELEFOON 11110 De jaarlijkse herdenking bij de doden cel in het „Oranjehotel" zal dit jaar wor den gehouden op zaterdag 11 oktober. Prof. mr. R. P. Cleveringa zal weer de herden kingsrede uitspreken. Aan de middagbijeenkomst in het Kur- haus zal een bijzonder cachet worden ver leend. Zij zal voornamelijk gewijd zijn aan de gevallenen, die om ras of geloof werden vervolgd. Medewerking zal wor den verleend door mevrouw Enny Mols- De Leeuwe en Rob de Vries, declamatie, Paul Godwin, viool, Isha Rossican. piano en Paolo Gorin, tenor. Tevens zal het eer ste deel van de documentaire Westerbork- film worden vertoond. Voor degenen, die een bloemenhulde wil len neerleggen bestaat daarvoor gelegen heid, zowel bij de dodencel als aan de voet van het monument. Advertentie Van Nelle bestellen Advertentie Luchtmachtoefening. Van 16 tot en met 20 oktober zal een luchtverdedigings oefening worden gehouden, waaraan ook de Nederlandse luchtmacht zal deelnemen. Geoefend zal worden boven Groot-Brit- tannië, Noord-Ierland, Noord-Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland, Wesfc- Duitsland, Denemarken, Noorwegen en het gehele tussenliggende zeegebied. Vier jaar. Vier jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering luidde de eis tegen een 21-jarige Haagse fabrieksarbeider, die terecht stond wegens poging tot moord op zijn voormalig 15-jarig vriendinnetje. Op 3 november van het vo rige jaar stak hij het meisje op de Loos- duinseweg een dolkmes in de rug. Zij werd levensgevaarlijk gewond, maar is hersteld. Na een hartelijk afscheid in het Diako- nessenhuis te Leeuwarden is de moeder van de Friese vierling, de 21-jarige me vrouw J. Lautenbach-Spoelman, in haar woonplaats Deinum teruggekeerd. Op één dag na is zij drie weken in het ziekenhuis verpleegd. De dokters zijn zeer tevreden over naar gezondheid, evenals over die van haar vier kinderen. Het zal echter nog wel enige tijd duren voordat ook de vier ling in Deinum kan worden verwelkomd. Landhuishoudkundig Congres Op 16 en 17 oktober wordt in Gouda het 105de Nederlands Landhuishoudkundig congres gehouden. Het congres staat on der voorzitterschap van mr. A. G. A. rid der van Rappard uit Heemstede. In de middagzitting van de eerste congresdag zal de heer G. J. Blink, voorzitter van de Vereniging voor zuivelindustrie en melk hygiëne een inleiding houden over „Wan begrip over melk en zuivel". „Recht begrip van de economische posi tie van de melkveehouderij" is het onder werp van een inleiding van prof. dr. J. Horring. Tijdens de tweede congresdag zullen de heren H. D. Louwes en ir. J. W. Wellen een gedachtenwisseling over P B.O. en vrije organisaties inleiden. 48. Het klonk in dit milieu alsof men een miljoen dol lars had geërfd en het was stellig veel belangrijker dan het voltooien van een nieuw huis. Het was een ver vulling van een der grootste doeleinden van het men selijk leven, het bereiken van een erepositie, die allen zich wensten maar die niet allen verkregen. De mens zwoegt en zweet; het leven is grotendeels een vuil en gevaarlijk werkje, en menigeen valt langs de weg neer. Het is als een overtrekken van de legendarische brug met honderd bogen, die in een mist van niets ein digt. Sommigen vallen al vroeg uit, sommigen de vijf tigste enkelen bereiken de zeventigste en zeer weinigen de tachtigste. Het moet een gelukkig mens zijn, die het zover brengt Men noemt hem gezegend. De dag voor Flora's thuiskomst was hij naar de Chi- nezenwijk gegaan en had lange rode kaarsen ge kocht met gouden letters erop. die een combinatie van alle aardse zegeningen aangaven, „geluk, eer en hoge ouderdom". Rijkdom maakte daarvan geen deel uit. Het waren Chinese kaarsen, want de Amerikaanse wa ren niet goed genoeg, de vorm en de kleur waren niet- precies wat zij zijn moesten en er stonden geen gou den letters op. De Amerikaanse kaarsen hadden niet de juiste dieprode tint, zij liepen naar boven spits toe in plaats van naar beneden en de pit sputterde niet zoals dat hoort voor kaarsen die geluk moeten bren gen. Tom Fong Sr. wilde, dat het een plechtige gelegen heid zou zijn. Hij had een jasje en een das aangedaan en zijn beste paar schoenen. Moeder Fong droeg een gouden speld en een frisse, donkerrode anjer in het haar. Zij was meermalen naar het ziekenhuis geweest om Marco te zien, en vader Fong eenmaal, nadat hij lang genoeg aan de verleiding had weerstand gebo den. Maar dit zou de officiële plechtigheid zijn. De ro de kaarsen werden aangestoken onder het portrret van de grootvader en de vader en de moeder uaten rechtop in de harde stoelen aan weerskanten van de kaarsen op Flora te wachten. „Ik heb Loy honderd vijftig dollar meegegeven", zei de vader, door het raam naar de bovenste verdieping van de huizen aan de overkant kijkend. „Hij zei, ge loof ik dat het tien dollar per dag zou kosten. Gelukkig komen er geen operatiekosten bij. Moeder wan neer zullen wij eindelijk de wasserij kunnen verkopen en een restaurant beginnen?" „Het zal nog vier of vijf jaar duren. Het is niet goed voor je, nu je grootvader bent, zo hard te werken. Maar wij moeten geduld hebben. Dit werk is je toch nog niet te veel?" Het gezicht van de vader trok in rim pels. „Als ik de oude Leong aan de kassa zijn pijpje zie zitten roken dan wilde ik, dat er ermee kon op houden. Ik heb nu meer dan dertig jaren gewassen en gestreken. Maar ik moet doorwerken tot wij ge noeg gespaard hebben. De oorlogsbijdrage heeft ons driehonderd dollar achterop gebracht. Ik ben bang, dat die kleinzoon van ons er wel tweehonderd zal kosten. En wij moeten het maandfeest van onze kleinzoon vie ren." „Ja, en ik heb de Godin vijftig dollar beloofd als zij ons een jongen gaf, en nu is het een jongen", zei de moeder, eveneens recht uit het raam kijkend. „Ik denk dat honderd dollar voor het feest genoeg is. De mensen geven cadeaus, weet je. Dat en de belofte aan de kerk is samen hondervijftig. Het ziekenhuis honderd. Ik weet niet wat de dokter zal rekenen. Hij was niet bij de bevalling". „Dat is waar ook", zei de moeder, „ik begrijp nog altijd niet waar de Amerikaanse politie voor dient. Is het hun werk om te helpen baby's ter wereld te bren gen? Ik dacht, dat de politie er alleen maar was om dieven te vangen" Zij lachte. „Toen Flora zei „roep de politie", dacht ik, dat er een dief in huis was. Dit is toch een raar land, waar je 's nachts een agent kunt laten komen en hem de kou in sturen alsof hij in je dienst is en hem iemand voor je naar het ziekenhuis laten brengen. Het zijn toch ambtenaren, niet?" „Zo is Amerika. Dat is hun gewoonte. Zij zijn niet bang voor hun ambtenaren". „Het is wel heel anders dan bij ons. Ik moet zeggen, dat het geen slechte gewoonte is". De moeder schudde in verbazing haar hoofd. Zij hoorden beneden een auto stilhouden en renden naar het raam. Daar was Flora keurig in het zwart ge-% kleed en Loy, die een klein wit bundeltje droeg. Flora keek naar boven een en al glimlach. De moeder ging gauw het licht op de trap aan draaien. Toen zij boven kwamen, zei zij: „Flora, jij moet de baby vasthouden. Je vader is daar in de huiskamer" Zij liepen meteen naar binnen en Flora overhandig de 't witte bundeltje aan de grootvader, die rechtop in zijn stoel zat om zijn eerste kleinzoon in ontvangst te nemen. De brandende kaarsen waren een verrassing voor Flora. Tom Fong Sr. nam de baby aan en loosde een diepe zucht. Hij hield het kind voorzichtig vast en bekeek het nauwkeurig. Er stonden tranen in zijn oude ogen. Dit was de grote troost van zijn oude dag. „Moet hij Marco heten?" „Ja, Marco", antwoordde Flora. „Flora, je bent een goede dochter voor me en ik ben de Hemel dankbaar. En Loy, jij bent een goede zoon". Hij drukte een klein rood papieren zakje in de hand van de cohter. Flora begreep het niet en Loy legde uit, dat dit de gift van de grootvader was om de groei van het kind te bevorderen. „Mag ik hem nu hebben?" zei de grootmoeder, die in de andere stoel zat. De grootvader stond op en reikte het kind over aan de grootmoeder. Het kind had hem een eer verleend, die koning noch president hem ver mochten te verschaffen, de eer van hem tot grootva der en zijn vrouw tot grootmoeder te bevorderen. De grootmoeder tastte in haar zak en legde een soortgelijk rood papieren pakje in de kleine handjes van de baby. „Opdat je snel en krachtig moge opgroeien, Marco mijn kleinzoon". „Is het geen schattige baby?" zei Flora trots. „Ja, het is een mooi kind." „Wij moeten dat onderwijzeresje aan de school hoe heet ze ook weer?" zei de vader. „Elsie Tsai", zei Flora. „Wij moeten Elsie Tsai vragen de naam van het kind in het Chinees op te schrijven. Vraag haar om mooie lettertekens te kiezen. Nu, je doet maar het bes te met naar bed te gaan. Er staat kippensoep voor je in de keuken. Ik zal Marco vasthouden tot je klaar bent". (Wordt vervolgd) VRIJDAG 26 SEPTEMBER Minerva Theater: Concert Noordhol lands Philharmonisch Orkest voor leden van de Heemsteedse kunstkring, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. Koemans-Peletier tot 22 uur. „In 't goede uur": Tentoonstelling van schetsen van Lily van Cleeff tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Heimweh", al.]., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het spook van de opera", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Pal Joey", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De slavinnen van Car thago", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De vleugels van de vloot", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Een linke jongen", a.l., 19 en 21.15 u. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Sayo- nara", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN Stadsschouwburg: Lezing voor stichting „Geloof en wetenschap" door prof. dr. J. L. Rogier over: „Koning Willem II". 20 uur. „In 't goede uur": Grammofoon- platenconcert: een kamermuziekprogram ma, 2122 uur. ZATERDAG 27 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Uitvoering van Het Nederlands Ballet, 20 uur. Minerva Thea ter: Aerdenhouts Kindertoneel met „Klein Duimpje", 14.45 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. Koemans-Peletier, 914 en van 1922 uur. In 't goede uur: Tentoon stelling van schetsen van Lily van Cleeff, 10—17 uur. FILMS Cinema Palace: „Heimweh", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het spook van de opera", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Pal Joey", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „De slavinnen van Carthago", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Theehuis voor Tobiki", a.l., 19 en 21.15 u. Rembrandt Theater: „De circusheid", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De vleugels van de vloot", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Een linke jongen", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Sayo- nara", 14 jr., 20 uur. DIVERSEN In 't goede uur": Grammofoonplaten- concert: een kamermuziekprogramma 21 22 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13