Qroen Co Aiphenaar De „Shelter" houdt het midden tussen auto en scooter GRAMMOFOONPLATEN MUZIEK EN MUZIEKINSTRUMENTEN Dulles vergelijkt Quemoy met het onverdedigbare Berlijn Macmillan weigert Amerikaans China-beleid af te keuren 15 Ministersconferentie met TsjoeEn Lai in Nezv York Centrale Verwarming Pow-R-Matlc Oliebranders Minister Strauss bindt in tegenover vakbond Znnk tegen zijn chauffeur komt volgende maand voor Britse oplichters te Bern aangehouden Werk van Michael Sweerts in museum Boymans Internationale gemeenschap moet er op staan dat de crisis niet met gezveld zvordt opgelost Quemoy heeft heden nieuwe voorraden ontvangen De nationalisten melden troepenconcentraties NIEUW VERVOERMIDDEL Scheepvaart VRIJDAG 26 SEPTEMBER 19S8 NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, heeft in een toespraak tot de Ame rikaanse raad voor handel en industrie voor het Verre Oosten te New York ge zegd dat de Verenigde Staten niet voor geweld zullen wijken. De Verenigde Sta len zullen blijven streven naar een vreed zame oplossing als antwoord op de com munistische uitdaging met gcled. zo zei Dulles. Naar zijn mening hebben de natio nalistische eilanden voor de Chinese kust voor nationalistisch China eenzelfde be tekenis als Berlijn voor het Westen. Ook Berlijn is militair onverdedigbaar en Inge sloten, maar desondanks werd een oorlog geriskeerd omdat men de stad niet wilde opgeven, zo zei hij. Dulles verklaarde over de besprekingen niet communistisch China in Warschau, dat voor de Verenigde Staten plke over eenkomst aanvaardbaar zal zijn, waarbij men niet voor dreiging met. geweld zwicht en anderzijds factoren buiten beschouwing laat die redelijkerwijs als uitdagend opge vat kunnen worden. Totnogtoe hebben de Chinezen en Russen bij voorbaat elke overeenkomst, verwoi-pen waarbij een be stand een feit zou worden of die louter over 'de kusteilanden handelt. Zij eisen Formosa zelf op en verlangen terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit het westelijk gebied van de Stille Oceaan. „Gezien deze bedreigingen van commu nistische zijde en het extremistische stand punt dat zij openlijk huldigen, zou het roekeloos zijn een actie te beginnen, die. voor zover we kunnen nagaan, niet tot vrede zou leiden, maar onze vrienden in de vrije wereld en bondgenoten in het ge bied zou ontmoedigen en onze vijanden tot nog onbedachtzamer stappen zou ver leiden". Sommigen stellen het. voor alsof de Chi nese communisten de Verenigde Staten vriendelijker gezind zouden worden in dien wij ben erkenden, maar dit. is alleen maar romantisch gedacht en tegen alle ervaring van de werkelijkheid in. aldus de Amerikaanse minister. De gebeurtenissen in het Verre Oosten bevestigen dat de Amerikaanse politiek om door een han delsverbod niet mee te helpen aan de op bouw van een oorlogsmachine juist is. Dulles zei dat. China „alle vrije rege ringen van Azië wil omverwerpen, het westelijk deel van de Stille Zuidzee wil beheersen en Japan wil veranderen in een centrum van de Chinees-Russische wereld" Op het UNO-hoofdkwartier t.e New York verluidt dat. de mogelijkheid niet uitge sloten wordt, geacht, dat de communistisch- Chinese premier, Tsjoe En Lai in novem ber wordt, uitgenodigd naar New York te komen voor besprekingen met Dulles. Sel- wyn Lloyd, Gromyko en Couve de Mur- ville, de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier. (UPI) De Sovjet-Unie is geen voor stander van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over het. Verre Oosten, aldus heeft een woordvoerder van de Sovjetdelegatie verklaard. Volgens de .New York Post" zou Selwyn Lloyd zijn Sussische ambtgenoot Gromyko hebben voorgesteld met andere collega's de situatie In het. Verre Oosten t.e bespreken. Minis ter Gromyko zou hiermee hebben inge stemd. Warschau geprolongeerd WARSCHAU (Reuter) De vierde ont moeting tussen de Amerikaanse ambassa- van communistisch China, Wan Ping deur te Warschau, Beam, en zijn collega Nan, heeft donderdag een uur en dri* kwartier geduurd. Het overleg zal dins dag worden voortgezet. (UPI) In westelijke kringen t.e War schau is men van mening dat geen van beide partijen een afbreken van hel over leg heeft durven riskeren. In Amerikaanse diplomatieke kringen was eerder verklaard, dat de Verenigde Staten het overleg niet zouden voortzetten als voor het eind van de week geen vooruitgang zou worden ge boekt. MOSKOU (UPI) In diplomatiek* kringen te Moskou is men weinig optimis- Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 (Van onze correpondent in Bonn) De Westduitse minister van Defensie Strauss wil de zaak tegen de Bonnse po litieagent Hahlbohm kennelijk niet op de spits drijven, zo blijkt uit een verklaring, die hij dezer dagen heeft gestuurd aan de vakbond, waarvan de agent lid is. Strauss' chauffeur werd in april door Hahlbohm bekeurd, omdat hij, op bevel van zijn chef tegen de aanwijzingen van de agent in had gehandeld en bijna een verkeersongeluk voor het. bureau van bondskanselier Ade nauer had veroorzaakt. Strauss mengde zich later in deze zaak en zou geëist heb ben, dat de agent overgeplaatst zou wor den. Thans deelt de minister aan de vak bond mee. dat hij nooit onderzocht heeft, hoe het bericht over dit incident in de pers is gekomen, ook heeft hij niet laten onder zoeken. of Hahlbohm tegenover andere vooraanstaande personen te Bonn wel eens zo was opgetreden als tegen hem. Inmiddels zal dit muisje toch nog een staartje krijgen. Op 16 oktober zal de zaak tegen Strauss' chauffeur wegens dit ver keersdelict voorkomen en daarbij zal Strauss als getuige optreden. Blijkt daar bij dat de minister zijn chauffeur inder daad opdracht heeft gegeven door te rij den nadat Hahlbohm een stopteken had gegeven, dan zal onderzocht moeten wor den of de minister als medeplichtige moet worden beschouwd. In dat. geval zou een verzoek kunnen worden ingediend om de immuniteit van Strauss, die iedere minis ter en ieder parlementslid bezit, op te hef ten. en zou Strauss dus van getuige ver dachte worden en mede veroordeeld kun nen worden in een verkeersdelict. tisch over de kans op een bevredigende oplossing van de problemen in het Verre Oosten. Men acht de toestand die door het probleem-Formosa is ontstaan de meest kritieke sedert de oorlog. Men gelooft, dat er weinig kans is dat de communisten zul len toegeven en dat de Amerikanen zul len moeten toegeven, wil er ontspanning komen. Men gelooft niet dat een eventu eel conflict in het gebied rondom Formosa te lokaliseren valt. Volgens de communis ten is het overleg in Warschau gedoemd te mislukken als de Amerikanen niet be sluiten hun strijdkrachten uit het gebied van Formosa terug te trekken. In een bericht van het persbureau „Nieuw-China" dat in bijna alle Rus sische kranten een goede plaats kreeg werd gezegd: ,.De bewijzen zijn er, dat de Verenigde Staten de besprekingen te War schau willen gebruiken als een dekmantel van toenemende militaire voorbereidingen tegen China. Dulles zou volgens „Nieuw- China" de besprekingen in Warschau wil len blokkeren om de kwestie voor de UNO te krijgen, in de hoop daar een meerder heid te vinden voor een staakt-het,-vuren waarvan hij, zo wordt gezegd, gebruik zou willen maken om „het vuur aan te wak keren". TAIPEH (UPI) In de hoofdstad van Formosa verluid) dat. de Verenigde Sta ten noch nationalistisch China zullen over gaan tot het bombarderen van doelen op het Chinese vasteland zolang de commu nisten geen landing uitvoeren op de eilan den voor de kust. AZblgens deze kringen zijn de Verenigde Staten fel gekant, tegen het bombarderen van doelen op het vast* land, zolang er een sprankje hoop is dat er een oplossing zal worden gevonden. Tsjang Kai Tsjek zou zich bij dit standpunt heb ben neergelegd. Twee N ed er lands e juweliers werden ieder voor 1.5.000 gedupeerd Onlangs zijn te Bern aangehouden de 43-jarige Engelsman R. K. en zijn 48-jari- ge landgenoot M. W. die, naar onweerleg baar is komen vast te staan, zich in maart hebben schuldig gemaakt aan oplichtingen te Amsterdam en Den Haag, respectieve lijk voor ruim 15.000 gulden aan juwelen ten nadele van de juweliersfirma n.v. Bo nebakker aan het Damrak en voor een zelfde bedrag ten nadele van een juwelier aan het Noordeinde. De beide Engelsen worden er bovendien van verdacht in verschillende Westeurope- se landen en in Amerika juweliers te heb ben opgelicht. Scotland Yard heeft nog een appeltje met hen te schillen naar aan leiding van enkele inbraken. Over de pre- ciese omvang en het eventuele restant van de totale buit was te Amsterdam nog niets bekend. Wel neemt, men aan, dat hij in de honderdduizenden guldens zal blijken te lopen. Toen K. uit het Londense reisbureau Cook gestolen cheques bij een bank in de Zwitserse hoofdstad trachtte te verzilve ren en linkshandig de naam Garvey schreef, schoot, de bankbediende het waar schuwingstelegram van Interpol te binnen en verzocht zijn klant even te wachten. Enkele minuten later kon K. worden aangehouden en na een uur volgde M. hem achter de tralies. In het. museum Boymans in Rotterdam wordt van 5 oktober tot 23 november een tentoonstelling gehouden van het werk van Michaei Sweerts en zijn tijdgenoten. De expositie kwam tot stand doormiddel van het Nederlands-Italiaans cultureel accoord. Na Rotterdam zal de tentoonstelling in het palazzo Venezia te zien zijn. Advertentie VOOR DE GROOTSTE SORTERING KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11532 (Van onze correspondent in Londen) De Britse vakbewegingsleiders hebben gisteravond gedurende een onderhoud in Downing Street, dat meer dan twee uur duurde, premier Macmillan ertoe trach ten te bewegen de Amerikaanse politiek inzake Quemoy openlijk af te keuren. Macmillan weigerde. Hij wilde niet verder gaan dan te herhalen dat het conflict zon der geweld behoort te worden opgelost. De gehele internationale gemeenschap moet hierop aandringen, zo wordt in een communiqué betoogd. Macmillan zegt dat Groot-Brittannië achter de schermen pro beert een uitweg te vinden. Macmillan voelt er niets voor het tij dens de Suez-crisis zo ernstig gehavende Brits-Amerikaanse bondgenootschap op nieuw in gevaar te brengen. Vandaar dat hij openlijke critiek op de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten achterwege laat. Wel beloofde Macmillan de leiders van het vakverbond dat hij president Eisenhower op de hoogte zou brengen van de gevoelens van hun leden en van de La- bourpartij. Van socialistische zijde wordt verklaard, dat de privé-besprekingen inzake de cri sis, hoe goed ook bedoeld, onvoldoende zijn. Men zegt dat tijdens de Suez-crisis een oplossing werd gevonden dank zij de openlijke actie door de Canadese rege ring, en dat de gevaren thans groter zijn dan toen. Daarom keurt men het. af dat er vooral van Britse officiële zijde alleen gefluisterd wordt en dat: in het openbaar Dulles' argumenten worden herhaald. De oppositie en vakbeweging zullen daarom druk op de regering blijven uitoefenen. Ondanks deze politieke tam tam leeft onder het Britse publiek allerminst het be sef dat de wereld zich op de rand van oor log zou bevinden. De i-eden dat Macmillan de vakbewegingsleiders heeft ontvangen is In Geld.ermalsen is een grote loods van de fruitveiling in vlammen opgegaan. Meer dan 100.000 kisten en 100 ton fruit, alsmede verpakkingsmateriaal en -machines gingen verloren. De schade bedraagt meer dan een miljoen gulden. KINMEN (Reuter) Vandaag is het eerste konvooi uit Formosa sinds vier da gen onder zwaar communistisch vuur te Quemoy aangekomen. Granaten ontplof ten rondom de achttien amfibievoertuigen die van het konvooi naar land voeren. Gis teravond vlogen transportvliegtuigen door een hevig spervuur laag over Quemoy om voorraden af te werpen. Van de zijde van de nationalistische luchtmacht is meegedeeld, dat nationalis tische Sabres een Mig 17 van de commu nisten hebben neergeschoten bij een lucht gevecht ten zuidwesten van Quemoy. De nationalisten leden geen verliezen. Vol gens het. communistische persbureau „Nieuw China" heeft geschut van het. vas teland donderdag twee nationalistische transportvliegtuigen, die voorraden boven Quemoy wilden afwerpen, beschadigd. Een nationalistische straaljager van het. type F-88 werd boven de provincie Foe- kien aangeschoten. Schout-bii-nacht Lioe Ho'n-Toe. woord voerder van het nationalistische ministe rie van Defensie, heeft verklaard dat zijn regering de oorlog niet wil uitbreiden en daarom de communistische kanonnen op het vasteland voor Quemoy niet laat. bom barderen door vliegtuigen. De nationalis ten zullen het vasteland niet bombarde ren tenzij er een ooi-log op grote schaal uitbreekt, aldus de woordvoerder, die voorts meedeelde dat er nog steeds niet voldoende voorraden op Quemoy zijn en dat de toestand in dit opzicht erger wordt door het aanhoudende slechte weer, dat landingen verhindert. Het. hoofd van de nationalistisch-Chinese inlichtingendienst, op Quemoy, kolonel Loe Oh Ming, heeft, melding gemaakt van een „opzienbarende concentratie" van com munistische strijdkrachten aan de kust tegenover de eilanden. Volgens hem zou den er nu kanonnen van Russische ma kelij in stelling worden gebracht. De com munistische vlootstrijdkrachten in de ha- van van Amoy zouden negen kanonneer boten en twaalf tol zestien torpedoboten omvatten. Bovendien zou er in de omge ving een raketdivisie zijn gelegerd. Er zijn nog geen raketten afgevuurd. (AFP) Een korps Amerikaanse ma riniers, dat voor de Chinees-Amerikaanse manoeuvres van acht september van Ja pan naar Formosa was overgebracht, is nu op Zuid-Formosa gelegerd. Het telt 1.800 man. LOODSDIENST IJMUIDEN De loodsdiensten zijn vanmorgen weer hervat. Zoals men zich wellicht, nog zal herinneren werden de diensten gisteren ten gevolge van het slechte weer geheel gestaakt. In de loop van de dag werden de dien sten opnieuw gestaakt. Een Nederlandse ingenieur, de heer A. van der Goot. te Terborg, heeft een nieuw vervoermiddel ontworpen, dat binnenkort in een serie van twintig zal worden geïn troduceerd. Het is een driewielige „shel ter" die niet pretendeert een auto te zijn, maar een „gemiddelde" is van een auto en een scooter of motorfiets. Ir. Van der Goot begon reeds tijdens de oorlog aan het ontwerp voor een zo goedkoop, veilig en comfortabel mogelijk vervoermiddel. Goedkoop betekende in dit geval: een la ge aanschaffingsprijs, een lange levens duur, laag gewicht, zuinige motor, kleine luchtweerstand, gemakkelijk toegankelij ke onderdelen en geen smeerpunten. Veilig betekende: goede wegligging, goe de remmen, eenvoudige bediening, goed uitzicht, en bij een aanrijding: geen uitste kende delen waaraan de inzittenden zich zouden kunnen verwonden en geen lange stuuras, die als een speer zou kunnen wer ken. Tenslotte moest comfort inhouden: voldoende ruimte, gemakkelijk in- en uit stappen. soepele vering, twee verstelbare zitplaatsen, ventilatie, verwarming, wei nig lawaai, terwijl bovendien de bagage ruimte niet te kiein mocht zijn. Zo ontstond de „Shelter", die slechts 200 kg. weegt en waarvan de motor via een automatische koppeling en een drie versnellingsbak met achteruit het achter wiel aandrijft. In 1955 was het eerste prototype gereed. Voor dit nieuwe vervoermiddel werd ook een speciale motor ontwikkeld. De moto ren, die in de eerste twee prototypen wa ren gemonteerd, zijn eerst in het labora torium van de Rijksnijverheidsdienst be proefd. In 1956 werd een ontwikkelingskre diet verkregen en kon een proefserie van 20 „Shelters" op stapel worden gezet. Vrij wel alle onderdelen worden in afzonderlij ke bedrijven vervaardigd. Alleen assem blage en de vervaardiging van enkele spe- Dit is de door ir. A. van der Goot te Terborg geconstrueerde „Shelter", een tweepersoons driewieler, die men voor lopig alleen maar zal kunnen huren. Als het wagentje op de markt komt zal het tussen de 2500 en 2000 kosten. niet dat hij hun mening zou delen dat er acuut oorlogsgevaar dreigt, maar omdat hij hen er van wil overtuigen dat de Brit se regering niet. achter Washington aan loopt. De officiële mening is en blijft dat het conflict over deze in strategische en geografische opzichten onbelangrijke eilanden niet tot oorlog mag leiden. Dit betekent echter niet dat ze politiek onbe langrijk zijn en op een presenteerblaadje aan communistisch China zouden moeten worden aangeboden, nu Peking geweld toepast. Als oplossing blijft Londen zien neutralisering van de eilanden. De Britse minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd heeft in de UNO As semblee te New York opnieuw aangedron gen op stopzetting van de communistisch- Chinese vijandelijkheden. Dit moet ook volgens Londen de eerste stap zijn in de goede richting. Met instemming wordt de mening aangehaald van de Amerikaanse politieke commentator Walter Lipp- mann, dat geen oplossing kan worden ge vonden zonder de bemiddeling van lan den, die minder in het conflict zijn verwik keld. De Britse regering weet. dat zij hier een taak heeft. Daarom vermijdt zij op dit ogenblik een formeel standpunt in te ne men. Zij wil de handen vrijhouden om eventueel later in de UNO beter te kun nen manoeuvreren. NEW YORK (Reuter) „De gehele in ternationale gemeenschap moet erop staan, dat de crisis rondom Formosa niet met geweld wordt opgelost",, zo betoogde Selwyn Lloyd, gisteren in de UNO-Assem- blee. „Wij verwelkomen de verzoeningsge zinde wijze, waarop de Amerikaanse re gering de toestand behandelt en wij keuren de heftige en uitdagende taal, die door com- munistisch-Chinese en Russische woord voerders is gebruikt, ernstig af. „Wij her inneren ons de leiding, die de Verenigde Staten hebben gegeven bij de behandeling van de Koreaanse crisis en de reusachtige opofferingen, die zij zich toen hebben ge troost om een veiligheidsstelsel in het le ven te roepen, waarbinnen de verschillen de landen kunnen pogen hun eigen natio nale leven, vrij van de vrees voor een aan val, te leiden. Wij hebben van hen, die thans hun mond vol hebben van „Ameri kaanse agressie" in het. Verre Oosten, iets dergelijks niet aanschouwd", aldus de Britse minister van Buitenlandse Zaken. ciale onderdelen geschieden in eigen werk plaats. De proefserie werd in het laboratorium voor vei'brandingsmotoren van de Techni sche Hogeschool te Delft grondig aan de tand gevoeld. Bovendien is deze motor in het tweede prototype van de „Shelter", dat sinds 1956 aan zware proeven is bloot gesteld, op de weg beproefd. Ondanks al deze proeven is toch beslo ten de „Shelter" bij de introductie nog niet te koop aan te bieden. Volgens ir. Van der Goot is gebleken, dat wat ervaren fa- brieksrijders niet bij machte zijn stuk te krijgen, door de normale gebruiker vaak in korte tijd wordt vernield. Daarom is besloten de „Shelter" voorlopig aan de wel zeer harde verhuurpraktijk bloot te stellen. Pas als de „Shelter" hiertegen be stand blijkt te zijn zal hij op de markt ko men. Het voertuig is 2,26 m. iang en 1.26 m. breed. De wielbasis is 1.70 m. De ééncylin- der tweetaktmotor van 228 cc. heeft een vermogen van 8 pk. en is luchtgekoeld. De aandrijving geschiedt op het achterwiel met een ketting in oliebad. Abida, 25 te Rotterdam. Acila, 25 te Rotterdam. Adonis, 25 te La Guaira verw. v. New Orleans Agamemnon, 25 v. Aruba n Port of Spain Alderamin, 25 220 m. z.o. Kreta n. Antwerpen. Argos, 26 te Rotterdam. Alkaid, 25 v. Montevideo. Alkes, 25 te Colombo. Alkmaar, 25 145 m. n.w. Perim n. Singapore. Almdijk, 25 te Bremen. Almkerk, 26 te Manilla. Alpherat. 25 te Norfolk verwacht v. Boston. Alwaki, 26 te Antwerpen. Ameland, 26 te Curasao. Amerskerk, 25 te Mombasa. Amsttelbrug, 25 40 m. n.o. Kp. Villano n. Pt. Said. Amstelsluis, 24 370 m. w.n.w. Cooks n. Aruba. Amstelstad, 25 58 m. n.o. Kp. Landsend n. A'dam. Amstelvaart. 25 380 m. .z.w. Sabang n. Singapore. And ijk, 25 te Lissabon. Appingedijk, 25 te Londen v. Liverpool. Arendsdijk, 25 630 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Arendskerk, 25 te Genua v. Port Said. Arkeldijk, 25 650 m. z.o. K. Guardafui n. Djibouti. Asterope, 25 v. Rotterdam n. Hampton Roads (Astrid Naess, 24 300 m. n. Mona n. Amuay. Attis, 25 v. New Orleans n. Mobile. Averdijk, 25v. Rotterdam n. Hamburg. Axeldijk, 24 v. Philadelphia n. New York. Bali, 25 te Napels v. Port Said. Balong, 25 te Tandjong Mani verwacht. Bawean, 25 v. Marseille n. Barcelona. Beninkust, pass. 25 Ouessant n. Dakar. Bennekom, 24 270 m. n.o. Azoren n. Curasao Bintang, 25 ten anker rede Patani v. Singkhla Blitar. 25 te Napels verwacht v. Alexandrië. Bonita, pass. 25 Cristobal n. New York. Boissevain, 27 te Santos verwacht. Breda, 25 te Puerto Cabello verwacht. Britsum, 24 1340 m. van Churchill. By klef jell, pass. 25 Belle Isle n. Montreal. Caltex Delft, 25 70 m. z.o. Ras Al Hadd n. Basrah. Caltex Nederland, 25 v. Suez n. Bahrein. Caltex Pernis, 19 70 m. w. Algiers n. Lissabon. Caltex Rotterdam, 25 1000 m. w. Azoren n. Sidon. Caltex Utrecht, 25 90 m. n.n.w. Perim n. Suez. Camerounkust. 25 v. Lagos n. Abidjan. Camitia, pass. 25 Startpoint n. Barton. Casamance, 25 te Rouen v. Duinkerken. Celebes, 25 v. Singapore n. Port Swettenham Ceronia. 27 te Calcutta venvacht. Charis. 25 v. Punta Cardon n. Carupano. Cinulia, 4/10 te Goop Hope verwacht. Cistula. 26 te Pladju. Cleodora, 25 te Pladju verw., verm. n. Singapore Congokust, pass. 25 Kanarische eiland, n. Dakar. Corilla, 28 te Abadan verwacht. Cory da. pass. 25 Straat Torres n. Singapore. Crania. 6/10 te Stanlow verwacht. Delft, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Diernerdijk. 25 te San Francisco verwacht Dorestad, 25 te Miri. Duivendrecht, 25 v. Mauritius n. Aden. Eenhoorn, 25 120 m. w.n.w. Gibraltar n. Algiers. Ena. 3/10 te Curacao verwacht. Eos, 25 v. Cartagena n. Antwerpen. Etrema, 25 v. Iskenderun n. Istanbul, Gabonkust. 25 te Takoradi verwacht. Ganymedes, 25 v. Corinto n. Libertad. Garoet, 25 te Tegal verwacht. Gooiland, 26 te Bahi. Guineekust, 25 v. Bordeaux n. Amsterdam. Haarlem, 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Hector, 25 te Nemours. Heemskerk, 27 te Fremantle verwacht. Helder, 24 480 m. w.z.w. Ouessant n. Cd. Trujillo. Hera, 24 235 m. o.n.o. Fayal n. Rotterdam. Hersilia, 25 te Port Liberte. Hoogkerk, 25 250 m. o. Kp. Guardafui n. Aden Hydra, 26 te San Juan. Isis, 23 v. Houston n. New Orleans. Ivoorkust, 25 v. Pointe Noire n. Abidjan. •Japara KRL, 25 210 m. w.z.w. Ouess. n. Houston. Jason, 25 v. New York n. Curacao. Java, 25 te Marseille v. Savona. Joh. v. Oldenbarnev., verm. 29 v. A'dam n. Sydney. Joseph Frering, 26 te IJmuiden. Kalinga, 2/10 te Buenos Aires verwacht. Kalydon, 30 bij Landsend verw. ,verm. Kiel.kan. Kara, 15/10 te Lorenzo Marques verwacht. Karachi, 25 te Kuwait v. Mena. Karimata. 24 100 m. z. Kreta n. Halifax. Karossa. 25 te Sorong verwacht v. Fak Fak. Katelysia. 28 te Delaware City verwacht Kelletia, 25 v. Rotterdam n. Fredericia. Kenia, 26 te Las Palmas verwacht. Kennemerland. 25 te Amsterdam. Khasiella. 25 350 m. n.w. Azoren n. Curacao. Kinderdijk. 27 te Antwerpen verwacht. Korenia, 27 bij Hoek v. Holl. verw. n. Rotterdam. Korovina, pass. 25 eil. Wight n. Perzische Golf Kosicia, 2/10 te Curacao verwacht. Krebsia, 30 te Yokkaichi verwacht. Kreeft, 25 dw. Portland Bill n. Wabana. Kryptos. 7/10 te Montevideo verwacht. Laurenskerk, 24 305 m. w.z.w. Bombay n Aden Lekhaven, 24 105 m. n.w. Lissabon n. Las Palmas. Lelykerk, 26 v. Rotterdam n. Londen. Le Maire, 25 160 m. n.o. Saigon n. Singapore. Lemsterkerk, 25 v. Suez n. Damman. Leersum, 25 v Jacksonville n. Le Havre. Leto, 25 Londonderry gepass. n. Pt. Churchill. Liberty Bell. 25 v. Philadelphia n. Mena A! Ahm Limburg. 25 te Port Said. Lissekerk. 27 te Kuwait, verwacht. Loenerkerk, pass. 25 Messina n. Port Said. Louis Lantz, 25 230 m. o-z.o. Madeira n. IJmuiden, Maashaven, 25 v. Rosario n. Buenos Aires. Maaskerk, 25 v. Madras n. Trivandrum. Macoma. 26 te Singapore. Malea, 25 te Hobart verwacht. Mataram. 25 v. Port Sudan n. Aden. Mentor, 24 te Amsterdam n. Antwerpen. Molenkerk. 25 v. Suez n. Aden. Montferland. 25 te Montevideo. Moordrecht, 25 85 m. w.n.w. Malta n. Mens Muiderkerk, 26 te Beira. Musilloyd. 27 te Sandakan verwacht. Munttoren. 26 v. Suez n. Mena A1 Ahmadi Naess Lion, 25 40 m. n. Jamaica n. Amuaybay Naess Tiger, 24 485 m. n.o. Mona n. Hamburg Nanusa, 25 v. Tandjong Priok n. Surabaja. Nestor, 25 250 m. n.o. Fayal n. Barbados. Nias. 25 v. Antwerpen n. Bremen. Notos. 24 te Beyrouth n. Lattakia? Oldekerk, 25 250 m. w. Okinawa n. Shanghai Omala. 28 te Curacao verwacht. Ondina, 29 te Kobe verwacht. Oostkerk. 25 te Marseille. Oranje. 25 550 m. w. Sabang n. Penang. O'-anjefontein, 24 v. Las Palmas n. Kaapstad Oranje Nassau, 25 v. Amsterdam n. West-Indiè Oranjestad, 25 te Pointe a Pitre verwacht. Orion, 25 v. Amsterdam. 26 te Rotterdam. Osiris, 24 160 m. n. Bonaire n. La Guaira. Ouwerkerk, 25 100 m. n.w. Djeddah n. Djibouti. Parkhaven, 25 te Rotterdam. Peperkust. 25 175 m. n.n.w. Seathome n. P. Noire. Perna, 25 v. Balikpapan n. Singapore. Prins Casimir, 25 te Toronto. Prins Willem IV, 25 v. Toronto n. Montreal. Prins Frederik Willem, 25 400 m. n.w. Valentia naar Le Havre. Pr. Will. v. Oranje. 26 v. Le Havre n. Plymouth. Pygmalion, 25 te Amsterdam n. Hamburg Radja. 25 te Beyrouth verw. v. Artificial eiland. Raki. 25 te Paulsboro verwacht. Rijnkerk, 25 te Aden verwacht v. Mombasa. Roebiah, 25 v. Bangkok n. Tandjong Priok. Roepat. 27 te Amsterdam verwacht. Rotti, 25 30 m. n. San Miguel n. Bone. Sorpedon, 25 te Amsterdam n. Bremen. Sarangan, 25 te Dar Es Salaam. Schelpwijk, 25 36 m. z.o. Marseille n. Serre Schiedijk. 25 te Rotterdam. Schouten. 24 v. Hongkong n. Singapore. Senegalkust. 25 160 m. z.w. Accra n. Duala. Sigli, 25 v. Singapore n. Brisbane. Silindoeng, 25 te Brisbane verwacht, Sirrah, 25 450 m. z.o. Ras Al Hadd n. Rastanura Slamat. 25 te Marseille. Sliedrecht, 25 200 m. o. Bahrein n. Kaapstad. Sloterdijk, pass. 25 Nantucket n. Antwerpen. Solon. 25 v. Maracaibo n. Pto. Cardon. Stad Alkmaar, 25 70 m. o. Sundsvall n. A'dam Stad Arnhem, 25 v. Lu lea n. Emden. Stad Gouda, 24 625 m. w. Landsend n Hamburg Stad Haarlem, 25 400 m. n. Dakar n. Rotterdam. Stad Leiden. 25 360 m. o.n.o. Bermuda n. L'end Stad Rotterdam, pass. 25 Finisterre n. IJmuiden. Stad Utrecht. 24 650 m. o.z.o. Flores n. Rotterdam Stad Vlaardingen, 26 175 m. n.n.o. Las Palmas n. Las Palmas. Stanvac Djirak, 25 v. Pt. Swettenham n. Buatan Statendam. 26 te Southampton. Statue of Liberty. 24 120 m. z.o. Philadelphia n. Philadelphia. Steenwijk, pass. 25 Ouessant n. Philadelphia Str. Bali, 25 te Singap. verw. v: P Swettenham Straat. Banka. 26 v. Sydney n. Durban. Straat Cook, 25 v. Beira n. Port Elisabeth. Straat Madura, 25 270 m. n. Amsterdm eil. naar Melbourne. Str. Soenda, 25 270 nr. w.z.w. Sabang n. Mauritius. Taria. 26 te Abadan. Teiresias. pass. 25 Kp. Bon n. Port Said. Telamon, 25 te Mobile verwacht v. Miragoane. Thelidomus, 26 ie Stanlow. Theobaldius. 25 in Kielerkanaal verw. n. Turku Tjifoodas, 25 180 m. w. Korea n. Osaka. Tiiluwah, 25 te Djakarta v. Singapore. Tjipondok, 25 80 m. z.o. Hainan n. TandJ. Priok. Tomocyclus, 26 te Pladju. Trajanus. 25 te Dominica verwacht. Trompenberg. 25 115 m. w. Butt of Lewis r>»ar Port Churchill. Vasum, 1/10 In Suezkanaal verwacht n. Algiers. Vivipara. 28 te Algiers verwacht. Waal. pass. 25 Gibraltar n. Antwerpen. Waterman. 25 te New York verwacht. Willemstad. 25 v. Madeira n. Plymouth. Westland. 25 v. Amsterdam n Bremen. Zaankerk, 26 v. Penang n. Aden. Zonnekerk. 25 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Zeeland, 26 te Aden. SLEEPYAART Cycloop, 26 te Southampton- Holland. 26 v. IJmuiden te Delfzijl. Loire. 26 dw. Finisterre n. Walvisbaai. Noordholland. 26 130 m. z.w. Natuna eil n. P. Ssid. Oceaan, 26 Bonaire gepass. n. Port Said, Rode Zee. 26 200 m. z.w. Ouessant n. Walvisbaai. Schelde. 26 te Boek van Holland. Tnsmanzee. 24 v. Aden n. Calcutta. Thames. 26 145 m. w.n.w. Port Said n. Port Said. Tyne, 26 40 m. z.w. Ajaccio n. Livorno.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15