Directie Boeke en Huidekoper optimistisch over 1958 Panda en de protonplopper Merck Sharp en Dohme legt zich toe op produktie van „Chlotride" m TocU Ló Ust ZO r Interimdividend Koninklijke f 1.50 '%}S- f 15.75 Nachten worden veel kouder Aniem passeert dividend en is over 1958 pessimistisch Wereldnieuws 2 RUST BIJ BOEKE WEERGEKEERD OVERHEMDEN Bod op aandelen Soekowono Brei mooier met NEVEDA wol Verwarming van het zeewater .J Grote appelen- en peren- oogst in Europa Nettowinst American Enka over derde kwartaal hoger dan verleden jaar WOLLEN DAMES PULLOVERS VRIJDAG 26 SEPTEMBER 19 5 8 In de donderdag te Haarlem gehouden drukbezochte en langdurige algemene ver gadering van de n.v. Koninklijke Handelmaatschappij v.h. Boeke en Huidekoper is uitvoerig gediscussieerd over het rapport, dat een commissie van de drie aandeel houders heeft uitgebracht betreffende het beleid van directie en commissarissen over de laatste jaren. Zoals bekend werd in de vergadering van 26 februari 1958 de direc teur, de heer G. A. A. A. Kalff, op zijn verzoek ontslagen, nadat hij eerst was geschorst. De commissie heeft niet de overtuiging gekregen dat de beschuldigingen van fraude aan diens adres gegrond zijn. Mede op aandrang uit de vergadering legde de voorzitter, dr. ir. J. P. Dudok van Heel, dan ook met enige nadruk de ver klaring af, dat die beschuldiging van de justitie is uitgegaan. „Wij hebben ons slechts verzet tegen het opnemen door de heer Kalff van 45.000 zonder overleg met de commissarissen." De heer Kalff heeft deze dispositie gerestitueerd. De vergadering ging akkoord met het rapprt van de commissie op twee punten na: met 935 stemmen tegen, 28 blanco en 617 voor werd de aanbeveling verworpen de heer Kalff tot 1 januari 1959 salaris uit te keren en met 880 stemmen tegen, 4 blanco en 696 voor geschiedde hetzelfde met de aanbeveling om het college van commissarisen met twee tot vijf uit te breiden. Wat het verwerpen van de salarisaan beveling betreft merkte de voorzitter van de commissie de heer G. E. van der Werff op, dat htf het zou hebben kunnen bewon deren als het bestuur door blanco te stem men met zijn aandelenpakket de beslissing niet had beïnvloed. De aanbeveling van de commissie dat de enig overgebleven di recteur. de heer H. Lems, zal aanblijven werd door de vergadering overgenomen met 1460 voor- en 120 tegenstemmen. Met deze gang van zaken betreffende het rap port (gepubliceerd in Haarlems Dagblad van 18 september) volgden de aandeel houders de door de voorzitter aan de ver gadering kenbaar gemaakte opinie van het bestuur. Haarlemmermeer Een woordvoerder van een groep boeren uit de Haarlemmermeer sprak zijn ern stige ontstemming uit over het optreden van de huidige directeur en diens reor ganisatie van de verkoop van landbouw machines en -onderdelen. Hij zei dat en kele „groten boeren" zich reeds van Boeke hadden afgewend en hij kon de verwach ting op een minnelijke schikking die de di rectie uitsprak, niet met evenveel zeker heid delen. De heer Van der Werff antwoordde als voorzitter van de commissie op vragen uit de vergadering onder meer dat de door de heer Kalff ondernomen participaties in principe volkomen juist waren, dat het vertrouwen van het bestuur in hem te recht was. dat de heer Kalff bewust wei nig contact met de commissarissen heeft onderhouden en dat het jaarverslag 1956 een te gunstia beeld gaf: het dividend had dan ook beter kunnen worden weggelaten. Beter contact Naar aanleiding van het in het rapport gelaakte geringe contact tussen directie en -commissarissen deelde de voorzitter mee dat de commissarissen thans maande lijks van de cijfers op de hoogte zijn. Bij de bespreking van het jaarverslag deelde het bestuur in antwoord op vragen en opmerkingen over de in de balans over 1957 opgevoerde herwaardering mede, dat slechts een zeer gering gedeelte van de vroegere stille reserves op de balans zijn gebracht. De balans is nu absoluut schoon en er kan met een schone lei worden be gonnen. De jaarstukken werden goedge keurd. Mr. F. van der Goot werd bij ac clamatie als commissaris herbenoemd. Het eerste halfjaar 1958 Tot slot gaf de heer Lems een overzicht van de gang van zaken in de eerste zes maanden van 1958. De eerste maanden ken merkten zich door onrust bij de afnemers als gevolg van de diverse publikaties, maar vrij spoedig keerde de rust weer en thans is in dit opzicht de toestand nor maal. Met uitzondering van de groep trac toren, tonen de verkoopcijfers van de moedermaatschappij voor vrijwel alle groeperingen uit het assortiment een soms aanzienlijke stijging. De verkoop van on derdelen bewoog zich ongeveer op het zelfde niveau als in de overeenkomstige periode van 1957. De totale omzet ver toont een geringe daling, maar gezien de algemene toestand noemde de heer Lems deze niet verontrustend. Het brutowinstpercentage kon gunstig worden beïnvloed door het omlaag bren gen van de met verkoop samenhangende kosten. De algemene exploitatiekosten werden in vergelijking tot 1957 met on geveer 18 percent verlaagd. Door reor ganisatie werd de personeelsbezetting, vergeleken bij 30 september 1957, met on geveer een kwart verminderd. De liquidi teitspositie kon zeer aanmerkelijk worden verbeterd. De bankschuld bedroeg per Advertentie BRIXONNETTE NO-IRON ƒ12.90 Gen. Crenjéstraat 40-44 - Tel. 54679 30 juni 1958 ongeveer 1/10 van het saldo op 30 juni 1957. De deelneming, Machinefabriek en Me taalgieterij Bosch n.v. te Nijverdal, was gedurende het eerste halfjaar goed van orders voorzien en heeft op volle capaci teit gedraaid met een bezetting, die onge veer 50 percent lager was, waarbij de zelfde produktie- omzetcijfers bereikt werden als gedurende de eerste maanden van 1957. De exploitatiekosten vertoonden een daling van 40 percent. Hel eerste half jaar werd afgesloten met een niet onaan zienlijk batig saldo. Ook voor het tweede halfjaar is de fabriek ruimschoots van or ders voorzien. De kosten voor 1958 zijn reeds ruimschoots gedekt en de rekening vertoont thans reeds een interessant batig saldo. Bij de n.v. Handelmaatschappij Satur- nus bewoog de verkoop van tuinbouw- machines zich in stijgende lijn. Ook het aantal verkochte sproeimachines vertoon de een belangrijke stijging. De Amsterdamsche Bank deelt in een bericht aan aandeelhouders van de n.v. landbouwmaatschappij „Soekowono" mee dat zij, daartoe door committenten ge machtigd, een bod doet op de aandelen van de voornoemde maatschappij, tot de koers van 185 percent. Op 11 september werd een bod uitgebracht van ten minste 175 percent, welk bod op 18 september werd verhoogd tot 185 percent. Dit aanbod geschiedt onder het gebruikelijke voorbe houd, dat naar het oordeel van de lastge ver, een voldoend aantal aandelen zal zijn aangeboden. Het bestuur van „Soekowono" deelt in het bericht onder andere mede: „de wen ding welke de toestand in Indonesië sedert december 1957 heeft genomen, heeft ertoe geleid dat ook ons het beheer onzer onder neming is ontnomen. Het ondernemings- personeel is gerepatrieerd en het dienst verband met hen beëindigd." De directie ziet zich derhalve voor de vraag gesteld of de haar ter beschikking staande mid delen rendabel kunnen worden gemaakt, zodat ook in de toekomst uitkering van een voor aandeelhouders bevredigend divi dend mogelijk is. „Dit zou misschien kun nen worden verwezenlijkt door ons op een geheel ander arbeidsterrein te begeven, maar wij achten daartoe de conjunctuur niet geëigend, terwijl onze organisatie die uiteraard geheel gericht was op de Ja va tabakscultuur zich er niet toe leent om in een andere richting werkzaam te zijn. Bovendien zou het onderzoek naar de mogelijkheden tot overschakeling op een ander gebied veel tijd en aanloopkosten vergen." Inmiddels zijn wij benaderd door een Nederlandse onderneming, welke uit hoofde van haar werkzaamheden op ander gebied geïnteresseerd is bij het voortbe staan onzer vennootschap; zij bezit reeds de meerderheid van het geplaatste aande lenkapitaal en is bereid de overige aande len over te nemen tegen een koers van 185 percent." Het bestuur acht het bod al leszins redelijk. De resultatenrekeningen over 1957 van de elektriciteitmaatschappij Aniem n.v. hebben 2.089.382 bedragen (vorig jaar 1.799.178). Uit hoofde van afschrijving van de aanschaffingen in 1957 van inven taris en meubilair en van de afschrijving op werken, machinerieën en gebouwen, is de verlies- en winstrekening belast met 1.449.234. Daarna resteert 640.148. waar van in 1957 echter per saldo slechts rond 265.000 in Nederland is gekomen (de winst 1956 bedroeg 390.760). Dit in aan merking nemend en voorts het uitblijven van de transfer van de maandelijkse ter mijnen van naastingsvergoeding en daar enboven de verplichtingen inzake de deel nemingen in Peru en de regelingen voor het gerepatrieerde personeel kan de direc tie niet voorstellen het na afschrijvingen overblijvende geheel of gedeeltelijk tot uitkering te brengen. Het is noodzakelijk dit toe te voegen aan de reserve diverse belangen, zodat de ver- lies- en winstrekening zonder saldo sluit (v.j. werd 5 percent op de preferente en 3 percent op de gewone aandelen uitge keerd). De transfer van de maandelijkse termijnen van de vergoeding voor de in 1954 genaaste bedrijven heeft sinds 1 ja nuari 1958 niet plaats gehad. De maat schappij verwierf een belang in de Com- pania de Servicios Electricos s.a. te Lima 'Peru). De Compania Luz Elektrica de Trujillo s.a. en bovengenoemde vennoot schap hebben nog geen bijdrage van enige betekenis in de resultaten van de vennoot schap geleverd. De betere resultaten over 1957 houden verband met onder andere een lagere reservering voor in Indonesië verschuldigde vennootschapsbelasting en het toevoegen aan de verlies- en winst rekening van baten, ter grootte van rond f 185.000, die in vorige jaren gereserveerd gehouden zijn. Indien, hetgeen de directie meent te moeten vrezen, het bedrijf in Indonesië ovèr 1958 generlei resultaat voor de maat schappij zal opleveren, zullen de inkom sten de exploitatie-uitgaven niet dekken. Voor zover dat toelaatbaar is, zonder aan tasting van de organisatie die ten minste in stand moet worden gehouden voor het ontwikkelen van een arbeidsveld buiten Indonesië, zijn bezuinigingen op de exploi tatie aangebracht. Verdere mogelijkheden tot het verwerven voor die organisatie van inkomsten uit het verlenen van dien sten, hebben de bijzondere aandacht. Ultimo 1957 waren 18 van de in totaal 120 maandelijkse termijnen voor de in november 1954 genaaste bedrijven naar Nederland overgemaakt. De door de re gering van Indonesië aanhangig gemaakte rechtszaak, waarbij van de door de com missie van naasting vastgestelde vergoe ding een bedrag van ruim 27 miljoen roe- piahs betwist wordt, bevindt zich nog in handen van de rechter. In augustus 1957 is met de Indonesische regering een re geling getroffen, waarbij de naasting van de nog resterende bedrijven van de ven nootschap en van de bedrijven waarin de n.v. deelneemt, zou plaatshebben op 31 december 1959 of 31 december 1960. Zoals wfj reeds enige tjjd geleden mede deelden bestaan er zeer vergevorderde plannen van de dochteronderneming van bet grote Amerikaanse concern Merck Sharp en Dohme om het in Haarlem be staande bedrijf, nog geen twee jaar na het begin van deze onderneming in Haar lem, aanzienlijk uit te breiden. De eerste investering vergde een miljoen dollar of 3,8 miljoen gulden en thans zal er nog eens 880.000 dollar of 3,3 miljoen gulden nodig zijn om de gewenste uitbreidingen te bekostigen. Het bedrijf te Haarlem, gevestigd op het industrieterrein in de Waarderpolder, heeft tot nu toe verschillende geneesmid delen vervaardigd, die in het bijzonder worden gebruikt tegen ernstige reuma tische ziekten en die zijn afgeleid van de hormonen van de bijnier. Men hoopt de als gevolg van de uitbreiding geschapen extra capaciteit grotendeels te kunnen gebrui ken voor de vervaardiging van chloor- thiazide, dat in de handel zal worden ge bracht onder de naam „chlotride". Dit ge neesmiddel blijkt verrassende resultaten op te leveren in de strijd tegen oedeem, een verschijnsel, dat bij defecten van hart, nieren en weefsels optreedt. In vele ge vallen heeft het namelijk reeds een levenreddende werking gehad. Technisch gesproken betekent de uit breiding een verdubbeling van het in Haarlem reeds bestaande bedrijf. De uit breiding bestaat namelijk uit het aan brengen van nieuwe installaties, het uit voeren van nieuwe processen en een voortgaande automatisering van verpak king en verdere mechanisering van de ta- bletproduktie. Tenslotte voorziet de uit breiding in de bouw van een nieuw maga zijn (ongeveer 8500 kubieke meter), waar in een grote kantine en kantoren voor de technische directeur en zijn staf zijn Advertentie 'n klasse apart! Voor 2 Neveda i wikkels 6 leuke borduurkaartjes Advertentie Het EULAN etiket, de garantie voor blijvende motechtheid EULAN voor motechte behandeling van wol en andere dierlijke vezelt; een^v wetenschap pelijke pioniers-prestatie van tientallen' L.L, jaren op zijn deugdelijkheid be^f^proefd. Luister op maandag, woensdag, vrijdag en zoterdog om 9.52 uur naar het EU L AN - PR OG R AMM A o ver Radio LUXEMBURG 2:03 m. DE migratie van de verschillende dier soorten is veel gecompliceerder dan men vroeger meende. Wanneer we bijvoorbeeld het verschijnsel bezien, dat eeuwenlang als de haringtrek werd beschouwd, dan blijkt er van wegtrekken over grote afstanden geen sprake te zijn. De haring die zoals we de vorige maal hebben verteld het koele water bemint, verschijnt in noorde lijke zeeën op betrekkelijk geringe diepte. Vervolgens duiken de dieren naar grotere diepten, maar ongeveer gelijktijdig komen de haringen in de wat zuide lijker gelegen zeeën naar bo ven. En als die weer in de diepere watertogen zijn ver- divenen, verschijnen de ha ringen die zich nog zuidelijker bevinden. Vissers kunnen dus negen maanden van het jaar op zee naar haring vissen, als zij zich voortdurend zuidwaarts begeven. Dit móest hel kan niet anders de indruk wekken, dat haringen in grote scholen zuidwaarts trokken om zich na beëindiging van het haringseizoen weer naar het noorden te spoeden, teneinde hun gelederen bij de aanvang van het nieuwe visseizoen opnieuw te laten dunnen. Dat blijkt dus niet zo te zijn, wam de haring soorten hoiLden zich ongeveer aan het eigen gebied en duiken naar beneden, zo dra het „plafond" van warm. water noord waarts trekt. Dat is de reden, waarom de vissen in die tijd niet meer nabij het wateroppervlak worden waargenomen. Tegen het 'ad van de zomer, wanneer het warmwaterplafond zich terugtrekt, komen de haringen weer naar boven. Dit ge schiedt volgens een verbluffend, tijdsche ma, dat de indruk wekt van een horizon tale beweging der dieren. De aandachtige lezer, zal het zeker zijn opgevallen, dat we spraken over een warmwaterplafond, dat zich tegen het eind van de zomer terug trekt, waaraan we dan nog toevoegen, dal ieder voorjo.ar deze bovenstroom van warmwater zich naar het noorden be weegt, of, om stipt te zijn, naar het noord oosten. De betrekkelijk hoge temperatuur van dit bovenwater mogen we niet wijten aan de zonnewarmte die dit water op onze breedte ont vangt. De verwarming die het zeewater hier van de zon ondervindt, speelt slechts een bescheiden rol in dit verschijnsel. Deze boven stroom van warm zeeivater met een hoog zoutgehalte, die lente noordwaarts begeeft en zich in de tegen de herfst weer zuidwaarts trekt en dan door grote massa's polair water wordt opgestuwd is uit de tropische zeeën rond de evenaar afkomstig. Hel geeft een verklaring voor de migratie van de zogenaamde seizoenvis, die de mens door alle tijden heen in staat heeft gesteld zich het nodige voedsel te verschaffen in alle jaargetijden. Dat is een reden voor dankbaarheid, maar hel spreekt wellicht toch niet voldoende tot onze verbeelding. Laten we ons daarom, anders uitdrukken: dit warme tropische water wordt opge stuwd door een maritieme hartslag, die de zee éénmaal per jaar geeft met een zó grote nauwkeurigheid dat de mens reeds duizenden jaren lang de visvangst hier naar heeft gericht. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). De raad van commissarissen en de directeuren van de n.v. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschap pij hebben besloten tot uitkering van een interimdividend over het boek jaar 1958 van 1,50 per aandeel. Op de in 's-Gravenhage gehouden ver gadering van het produktschap voor groen ten en fruit is meegedeeld dat er op het ogenblik contact bestaat met de Zweed se regering over de openstelling van de Zweedse grens voor Nederlandse peren. Er is een commissie naar Zweden gezon den, die over deze aangelegenheid bespre kingen voert. Van Zweedse zijde is mee gedeeld, dat rond 7 oktober uitsluitsel zal worden verstrekt. Op de vergadering is ook opgemerkt dat er een zeer grote appelen- en perenoogst wordt verwacht in Europa. 50. De door Joris Goedbloed in het verre laboratorium, geleide radio-uitzending kwam uitstekend over, en zo hoorden Ko ning Leo en Hertog Bruno dus verklaren: „Het is mij een eer u mede te delen, dal de waarheid mijner beweringen zo dade lijk gestaafd zal worden. Bijna direct na afloop van deze speciale uitzending zal er een bijzonder kleine protonplop geplopt. worden op de poort van het Koninklijk Paleis, die dan zal verdwijnen „Hm het geeft me te denken!" mompelde de koning. Dat lijkt me niets voor onze Mi nister van Financiën! Troost zou zoiets nooit, doen!" „Wij hopen u er daarmee van te overtuigen, dat het Professor Knutselma en mij ernst is!" zo vervolgde de radio stem. „Wij zullen het. daarbij echter niet laten. De Koning zal gestraft, worden voor zijn onjuiste verdenkingen en zijn domme houding jegens de ware wetenschap. Hem ivord.t, een boete opgelegd van twintig mil joen ducaten!" „Maar dat zou nu best weer door Troost bedacht kunnen zijn!" riep Hertog Bruno verontwaardigd uit. „Wat is nu de waarheid?" Hij had eens moeten weten, dat er aan de poort iemand stond, die het hem kon vertellen! Daar was Pan- d.a, uitgeput van zijn lange, snelle wande ling; hij hoopte, dat hij direct toegang tot de koning zou kunnen krijgen om, alles over Joris' plannen te kunnen vertellen maar de houding van de officier, die hem hier aanhield, was verre van vriendelijk ondergebracht. Na deze uitbreidingen, die onder leiding van het Rotterdamse archi tectenbureau H. A. Maaskant, waarschijn lijk in het begin van de winter beginnen en die ongeveer acht maanden zullen ver gen, bestaan er aanzienlijk meer mogelijk heden om preparaten te maken, gebaseerd op Amerikaanse onderzoekingen, maar met Europese grondstoffen, hetgeen uiteraard bijzonder gewenst is met het oog op de Euromarkt. Het in werking treden van de Euro- markt en de duidelijke perspectieven van de vrijhandelszone onderstrepen het be lang van deze uitbreiding, aldus Merck Sharp en Dohme, in bijzondere mate, maar naast de uitgesproken voordelen die daar aan zijn verbonden bestaan er aldus de staf van Merck ook grote nadelen. Het feit, dat de totstandkoming van een ge meenschappelijk buitentarief voor Neder land in het algemeen een aanmerkelijke verhoging van de invoerrechten met. zich meebrengt is in feite een beperking van de vrije inkoopactiviteit met betrekking tot de noodzakelijke grondstoffen. In dit op zicht staat de farmaceutische industrie aldus de directie in het nadeel in ver gelijking tot de concurrenten in Duitsland en Frankrijk, waar de verticale integratie in de chemische en farmaceutische indus trie, nationaal gezien, verder is voortge schreden dan in Nederland. Op het ogenblik exporteert het bedrijf in Haarlem negentig percent van de omzet onder meer naar Scandinavië, België, Luxemburg, Zwitserland. Oostenrijk, Griekenland. Portugal, Cyprus, Duitsland, alsmede incidenteel naar het Midden- Oosten en naar Zuid-Amerika. In de toe komst zullen ongeveer tweehonderd men sen in de Nederlandse vestiging n Mei'ck Sharp en Dohme werkzaam zijn. Een groot deel van deze werknemers zal over nauwelijks een jaar zijn intrek ne men in het nieuw te bouwen farmaceu tisch produktiegebouw, dat een grond- oppervlakte van 1000 vierkante meter zal krijgen en dat geheel uit glas en staal vervaardigd zal worden. Na deze uitbreidingen hoopt men plan nen te gaan maken voor verdere inves teringen op de nabijgelegen terreinen, waarop Merck reeds een optie heeft. Na in het tweede kwartaal een bedrijfs verlies te hebben geleden, heeft de Ameri can Enka Corporation in 't derde kwar taal een winst kunnen boeken, tengevolge van de verbeterde afzet van rayon en ny lon garens. De nettowinst over de 12 weken waarvan de laatste op 7 september eindig de, bedroeg 149.000 dollar of dollar 0.11 per aandeel, tegen 109.000 dollar of dollar 0.08 per aandeel in de overeenkomstige perio de van verleden jaar. die op 8 september eindigde. In het derde kwartaal beliep de omzet 14.903.000 dollar (1957: 14.683.000 dollars). In de eerste 36 weken van 1958 bedroeg de winst 154.000 dollar of dollar 0.11 per aandeel, legen- 682.000 dollar of dollar 0.50 per aandeel over dezelfde periode van bet vorige jaar. De netto omzet beliep 42.490.000 dollar: in de eerste 36 weken van 1957 werd voor 42.231.000 dollar omgezet. De afgelopen twee maanden gaven de hoogste omzet van rayon textielgaren in dit jaar te zien en naar verwacht wordt, zal er tot het einde van het jaar een grote "raag naar het nieuwe „tyrex" banden garen blijven bestaan, aldus deelde de pre sident, de heer J. Ex. Bassill, de aandeel houders mede. Voorts zei de heer Bassil: de produktieafdelingen voor nylontextiel- garen, welke een uitbreiding ondergingen werken op volle kracht en in de afgelopen maanden bereikte de omzet van nylon een nieuw hoogtepunt. De gang van zaken in de produktie en afzet van rayonvezelgaren is nog niet bevredigend. De bandengaren- installaties zullen worden gereed gemaakt voor de produktie van „tyrex". een verbe terd bandengaren op basis van cellulose Banden, die met dit bandengaren worden vervaardigd, zullen tot de standaard-uit voering van de nieuwe automodellen voor 1959 gaan behoren. Advertentie (p~.' 8 moderne tinten Gen. Cronjéstraat 129 Kapot. De vleugel van een Comet-IV straalpassagiersvliegtuig de Britse rivaal van de Amerikaanse Boeing 707 blijkt opzettelijk beschadigd te zijn in de fabriek van De Havilland te Hat field. Dit zou echter de aflevering van het toestel niet vertragen. Een week ge leden heeft men ook reeds opzettelijke beschadiging van vleugels aan andere Cornets geconstateerd. Voor gebruik. De Amerikaanse natuur kundige dr. Edward Teller, die de „va der van de waterstofbom" wordt ge noemd, heeft in de „California Month ly" een tijdschrift van de universiteit van Californië, geschreven, dat er in zijn laboratorium wordt gewerkt aan een klein thermonucleair wapen voor gebruik op het slagveld. Vier jaar. Heinz Miiller, oud-kapitein van de S.S.. is donderdag te Neurenberg tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij de burgemeester van Burgt- hann. Andreas Fischer, in april 1945 liet executeren. Deze burgemeester had de burgerbevolking opdracht gege ven witte vlaggen uit te hangen bij het binnentrekken van de Amerikaanse troepen. Teruggekomen. De Russische regering is teruggekomen van het in augustus ge nomen besluit, om aan Joegoslavië niet de 200.900 ton graan te leveren, waar op dit land krachtens overeenkomst recht heeft. De Russische handelsatta ché zou de regering van Tito hebben meegedeeld, dat het graan onverwijld zal worden geleverd. Lentebezoek. In de Italiaanse pers wordt bericht dat koningin Elizabeth van En geland en prins Philip komende lente een bezoek aan Italië zullen brengen. De berichten konden niet op het minis terie van Buitenlandse Zaken worden bevestigd. Steun en laster. Het besluit van de Joego slavische regering in Belgrado, tegen opneming van de kwestie-Hongarije op de agenda der UNO-assemblée te stem men wordt, in Hongaarse regeringskrin gen toegejuicht. Maar de Hongaarse re gering is van oordeel dat het effect van dit besluit wordt"te niet gedaan door „de lasterlijke verklaringen, die de be trekkingen tussen beide landen niet ten goede komen". Rijkunst. Een chauffeur van de Southern Colorado Power Company te Canon in de V.S. is erin geslaagd een auto met twee dames erin, die hem op een hel lende weg in vliegende vaart passeer de en waarvan kennelijk de remmen niet werkten, voor een ongeluk te be hoeden. Door het gillen van de dames op het gevaar attent gemaakt, gaf hij gas. haalde de personenauto in, paste vervolgens de snelheid van zijn truck erbij aan en liet de auto met de voor bumper tegen zijn achterbumper aan komen. Daarop bracht hij beide wa gens tot stilstand. Rcchtseance. „Duitslands orakel no. 1", de 39-jarige telepaath en helderziende, Gerhard Belgardt, is woensdag door de rechtbank in West-Berlijn vrijgespro ken van de aanklacht wegens oplich ting. Hij maakte zijn pretenties als hel derziende waar, door zes personen uit de rechtzaal te kiezen eri op Heel cor recte wijze hun gedachten te lezen. Tweekoppig. Ginger, de hond op wie de Sovjetgeleerde dr. Vladimir Demikov drie dagen geleden een tweede kop van een andere hond transplanteerde, zo dat het dier met beide koppen blafte en at, is doodgegaan, zo is officieel in Moskou bekendgemaakt. Achterhaald. De Amerikaanse luchtaf weer heeft met. goed gevolg een geleid projectiel van een type „Bomarc" ge probeerd. Het projectiel achterhaalde na 'n vlucht van 120 kilometer een doel dat op 14.400 m. hoogte vloog met een snelheid van 1.600 km. per uur. Fors begin. Tien conservatieve leden van het Britse Lagerhuis hebben de oprich ting van een drie miljoen man sterke, met kernwapens uitgeruste internatio nale politiemacht voorgesteld als 'n stap naar internationale ontwapening. De politiemacht zou geleidelijk ingekrom pen kunnen worden, met behoud van de kernbewapening, naar gelang van de voortgang der ontwapening in de lan den. Atoomtankcr. Frankrijk zal naar ver wacht wordt in 1961 zijn eerste met kernenergie voortbewogen tankschip te water laten, aldus Franse koopvaardij kringen in Parijs. Met een model op schaal van de romp, voorzien van con trole- en registratieinstrumenten zul len deze week experimentele proefne mingen "worden gedaan. De stormdepressie, die gisteren boven de Noordzee was gelegen, trok over Zuid- Denemarken naar de Oostzee. Een rand- storing, die vannacht passeerde, veroor zaakte tijdelijk nog flinke buien met wind stoten. Intussen is boven Ierland een ge bied van hoge druk aangekomen, dat zich langzaam in oostelijke richting verplaatst. In verband daarmede wordt het weer in onze streken rustiger met afnemende buiigheid en flinke opklaringen. De nach telijke afkoeling in het binnenland wordt daardoor groter zodat de minimumtem peraturen de komende nacht aanzienlijk lager zullen zijn dan in de afgelopen nach ten. Morgen overdag zullen de temperatu ren ongeveer gelijk zijn aan die van van daag. Op de oceaan zijn een tweetal klei nere depressies verenigd tot een meer ac tief systeem, dat thans langzaam in de richting van Groenland koerst. Het ge bied van hoge luchtdruk boven Ierland vertraagt evenwel de uitbreiding van de nieuwe depressie-activiteit in de richting van West-Europa. WEERRAPPORTEN Zaterdag 27 september Zon op 6.33 uur, onder 18.29 uur. Maan op 18.09 uur, onder 6.03 uur. Maanstanden 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water In IJmulden Zaterdag 27 september Hoog water 3.25 en 15.43 uur. Laag water 11.27 en 23.42 uur. Het hoog en laag /ater te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmulden. Temperaturen buiten es Land maxima van gists- •1 -2 S: ren Binnenland heden d w 5 i. g 7 uur. Neerslag laatste s-g E 4) 24 uur. S a3 Den Helder zwaar bew. nw 14 5 Ypenburg regenbui nw 14 5 Vlissingen zwaar bew nw 14 1 Eelde half bew. w 11 9 Twente zwaar bew. w 10 4 De Bilt zwaar bew wnw 12 1 Eindhoven half bew. w 10 12 Vlv. Z.-Limb half bew. wzw 11 16 Helsinki regen ono 14 3 Stockholm geheel bew no 15 4 Oslo zwaar bew. n 12 0,3 Kopenhagen zwaar bew w 12 4 Aberdeen zwaar bew. nnw 14 0,1 Londen onbewolkt w 17 0 Amsterdam regen wnw 16 4 Brussel licht bew. w 17 1 Luxemburg zwaar bew. w 13 2 Parijs licht bew. w 18 0 Bordeaux mist windst. 21 0 Grenoble zwaar bew. nnw 25 0 Nice zwaar bew. n 23 0 Berlijn regen wzw 18 0.8 Frankfort zwaar bew. wzw 21 0 München zwaar bew. w 21 0 Zürich zwaar bew. zw 21 0 Genève onbewolkt windst. 22 0 Locarno mist windst. 22 0 Wenen zwaar bew. wnw 23 1 Rome half bew. z 27 0 Ajaccio onbewolkt no 26 0 Madrid onbewolkt windst. 32 0 Mallorca zwaar bew. w 29 0 Algiers mist zw 29 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2