ÉÉN GULDEN! Libanons nieuwe premier is een bewonderaar van Nasser nu in Nederland Libanese rebellen ruimen hun barricaden op; doel bereikt de meest gewaardeerde Amerikaanse sigaret ^Praatótoel Van dag tot dag Amerikanen in oktober weg, ook Britse ontruiming van Jordanië f COATS van LAMA CURL! Niet in één sopje Washington tegen verhuren van scholen in Little Rock Eisenhower betreurt het sluiten van scholen Zuid-Afrika neemt weer deel aan werk van UNO Twee sleepboten van Smit naar „Jacob Verolme" Op de IJslanders en Britten slaags op trawler Zijn vader leidde eens verzet tegen Frankrijk Proeven met suspensie reactor bevredigend Meer staatssubsidie voor kerken in Hongarije Nederlands schip oorzaak van rel in Casablanca Kerkelijk Nieuws v R IJ D A G 2 6 SEPTEMBER 1958 annnn, ^ERican 'Mi JOHANNESBURG, (UPI) Indien de gemeentesecretaris van Pretoria zijn zin krijgt, zal de apartheid ook in de stomerijen en wasserijen worden door gevoerd. Hij heeft namelijk aan de vereniging van gemeenten van Trans vaal voorgesteld, dat het stomerijen en wasserijen verboden zal worden om de kleren van Europeanen en niet-Euro- peanèn in dezelfde machines te reini gen Ilet. voorstel zal later deze m.aand worden besproken, waarna aan de gouverneur van Transvaal een aanbe veling zal worden gedaan_ De commis sie van openbare gezondheid van Wit- watersrand en Pretoria heeft gerap porteerd dat „een dergelijke scheiding van kleren niet gerechtvaardigd is op grond van gezondheidsredenen WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse minister van Justitie Rogers, heeft, desgevraagd, het districtsgerechtshof van Little Rock laten weten, dat de schoolraad van deze stad niet op wettige wijze zijn gebouwen aan particulieren kan verhuren om daarin uitsluitend onderwijs aan blan ken te laten geven. Minister Rogers steunt een petitie, die de „Nationale vereniging voor het bevorderen van de belangen van kleurlingen bij het hof te Little Rock heeft ingediend. Hij noemde het plan om de vier middelbare scholen door een particuliere maatschappij te laten huren, een komedie", daar deze organisatie „op onderwijsgebied geen ervaring heeft, geen bevoegd per soneel heeft en niet over het geld beschikt om een school te kopen of te huren en om leraren in dienst te nemen". President Eisenhower heeft gewaar schuwd dat de sluiting van scholen in Vir ginia en Arkansas rampzalige gevolgen voor het land kan hebben. In antwoord op een telegram van een comité in Vir ginia, dat ervoor ijvert de scholen in ieder geval open te houden, integratie of niet, schrijft Eisenhower: Ik hoop vurig dat de scholen spoedig zullen worden heropend". In Texarkana, aan de grens tussen Ar kansas en Texas, zijn donderdagavond bij de aanvang van een rugbywedstrijd rel letjes uitgebroken. Tweehonderd jeugdige blanken deden een aanval op auto's van negers. In een van deze auto's zaten twee blanke vrouwen. De politie herstelde de orde. NEW YORK (UPI) De minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Afrika, Eric Louw, waarschuwde er gisteren voor, dat de UNO uiteindelijk gevaar zou lopen, om ineen te storten als de leden van de orga nisatie gebruik maken om „particuliere vendetta's" uit te vechten. Hij deelde officieel aan de Algemene Vergadering mee, dat Zuid-Afrika weer „volledig" aan het werk van de UNO gaat deelnemen. Sinds 27 november 1956 was de Zuidafrikaanse delegatie alleen nog maar symbolisch vertegenwoordigd. Die stap werd genomen als protest tegen wat Zuid-Afrika beschouwde als een „onge rechtvaardigd tussenbeide komen in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid- Afrika", doordat de Algemene Vergade ring de debatten over de rassenpolitiek voortzette. Advertentie Kokende drift Ik houd van goed. eten en kan zelfs koken niet erg bekwaam m,aar toch zeer zeker eetbaar. Ik lees dan ook altijd met aan dacht kookrecepten in de dag- en week bladen. Maar halverwege droogt mijn in stemming op en met een zucht keer ik mij tot de verkeersongevallen en ontvluchte gevangenen. „Neem een half pond mals kalfsvlees en snijd dit in dobbelsteentjes"- Ik begin met kinderlijk vertrouwen en ben bereid mijn mentor op de hand te vol gen. „Sauteer dit in een halve liter droge witte wijn". In theorie is dit mogelijk In de practijk betekent dit een reis naar de drankleve rancier die zijn rekening betaald wil zien; en daarmee begint mijn aandacht te ver flauwen. „Ondertussen fruit men de uitjes en laat het bonenkruid afdruipen. Het deeg wordt nu gerold en de reeds ingevette casserole wordt met vetvrij papier overdekt. Met een zeer scherp mes worden nu de lams- harten opengesneden en de verse vijgen van hun pitten ontdaan". Het begint mij te duizelen. In mijn denk beeldige keuken begin ik met de deegrol naar de kruidenpotten te gooien. Het scherpe mes steek ik in de hooikist en de klaargezette zure room smijt ik met drift naar de kokende pan bouillon. De aard appelpuree kwak ik boven op de keuken kast en de pruttelende zoetzure wijnsaus met fijn gesnipperde champignons keer ik kordaat om op de simmerende gasvlam. Mijn keuken eindigt als een verkoold slagveld, met bespatte en ontkalkte muren, omvergeworpen fornuizen, opgebroken meubilair, ineengeknuppelde porcelein- kasten, smokend, bloederig, hopeloos. Ik neem aan, dat het mogelijk moet zijn deze recepten uit te voeren, maar volgens mij houden ze nimmer rekening met de menselijke factor Of bestaan er werkelijk zulke achtarmige koeldenkende, snelhandelende, precies af wegende, slaafs volgende, gehoorzaam zwoegende amateurkokers die niet ver wikkeld raken in de menigvuldigheid hun ner mitrailleur-taken doch aan het einde van hun kookepisode zegevierend m,et een eetbaar gerecht uit het slagveld van hun keuken tevoorschijn treden? Werkelijk? Laten ze mij dan eens ten eten nodigen. Het recept breng ik mee. H. B. Fortuin Met enige aarzeling hebben wij in onze editie van donderdag de tragische foto opgenomen van de Russische honden, die door een wetenschapsman tot een mon sterachtige eenheid zijn aaneengevoegd. De aarzeling kwam voort uit de eerste reactie bij het aanschouwen van dit beeld een reactie die algemeen menselijk zal zjjn: het is huiveringwekkend, geconfron teerd te worden met een slachtoffer van menselijke onnermacht, dat onderworpen en reddeloos is overgeleverd aan een be handeling, die het summum van gruwe lijke wreedheid is. Doch het is niet altijd goed, deze con frontatie uit de weg te gaan en de sluier te werpen over de afschrikwekkende daden, waaraan wij mensen schuldig zijn, om niet gedwongen te worden zichzelf rekenschap af te leggen en zichzelf te veroordelen. Het is misschien beter, onze grenzeloze macht over de materie onder ogen te zien en te beseffen, hoezeer ons de mogelijk heid gegeven is, er misbruik van te ma ken. Opdat wij ons zullen bezinnen op een vaststelling van morele, estetische en uiiliteitsgrenzen voor ons zelf, op een zelfbeheersing die wordt ingegeven en om- perkt door de graad van culturele adel dom, die wij menen te hebben bereikt. De foto van de Russische honden vraagt ons: zijt gij niet gekomen op het punt, waar uw wetenschap een spel van hoog moed en zelfverheffing is geworden, die haar doet afdalen tot een kwajongens achtige overmoedigheid, in een dierlijke ongevoeligheid voor alle overwegingen van humaniteit? Is de man, die deze krachtproef presteert en als een genie geldt, eigenlijk niet enkel een kinderlijke strever naar eer en bewondering, die zijn wetenschappelijke talenten misbruikt op een wijze, welke zelfs door die weten schap zelf niet meer nuttig of aanvaard baar kan worden geacht? De foto van deze misvormde honden is veel meer de foto van de mens zelf: Van het wreedste, dierlijkste, machtigste we zen der schepping, waarvan alle andere schepselen in doodsangst moeten weg vluchten en die grijnslachend in zijn on neembare burcht van technocratie de handen uitstrekt naar alles wat leeft en voelt, om het te doen lijden en te doen wanhopen en te doen gillen van ont zetting. Men vraagt zich af, waaraan deze mens zijn recht ontlenen zou om „in het belang van de wetenschap" dat is: in het be lang van de mens zelf leder ander wezen nameloos leed te berokkenen. Is hij zoveel beter en groter dan die andere wezens? Men zegt het. Maar de foto van de monsterachtige twee-eenheid, die zo ge niaal geconsti-ueerd is, is het zelfportret van die betere, grotere mens. Het is een portret, dat hem zelf moet doen rillen, wanneer hij althans nog iets heeft over gehouden van het zelfrespect, dat de basis van zijn wereldheerschappij had moeten zijn. REYKJAVIK, (Reuter) De beman ning van een Britse trawler is vandaag in gevecht geraakt met acht IJslanders, die aan boord waren gekomen, gebruik ma kend van de omstandigheid, dat een Brits fregat een ziek bemanningslid van de trawler niet kon bewaken. De IJslanders wonnen de strijd, waarin aan beide kanten een gewonde viel. Ter wijl zij de trawler naar een IJslandse ha ven wilden brengen, kregen de IJslanders van het hoofd van de kustwacht echter op dracht het schip te verlaten. Deze functio naris handelde weer op bevel van premier Jonasson, die niet de indruk wilde wek ken, dat hij het Britse fregat om louter tactische redenen toestemming had gege ven de zieke aan land te brengen. BEIROET, (UPI) Karami Rashid Ka- rami, Libanon's nieuwe premier, tegen wie twee maanden geleden, toen hij aan het hoofd van de opstandige beweging in Tripoli stond, nog een arrestatiebevel uit gevaardigd was, is een rustige vrijgezel van 37 jaar, groot geworden in 'n atmos feer van politieke intriges en revolutie. Zijn vader, Abdul Hamid Karami, was een van Libanon's helden uit de onafhan kelijkheidsstrijd tegen Frankrijk. In de laatste tijd van het Franse mandaat was hij meer in dan buiten de gevangenis. In 1942 werd hij door een Frans militair tri bunaal tre dood veroordeeld wegens het leiden van een gewapende opstand, maar hij werd gered toen Riad Solh in 1943 onder Britse bescherming de Libanese republiek uitriep. Toen de vader in 1950 op 57-jarige leeftijd stierf, nam Rashid Karami, de oudste zoon in een gezin van vijf meisjes en drie jongens, zijn plaats in het politieke leven van Tripoli over. Hij was toen 29 jaar. Zes jaar later werd hij de jongste pre mier uit de geschiedenis van Libanon, on der de man, tegen wie hij later in opstand kwam, Camille Sjamoen. Hij had zijn pre mierschap te danken aan een grote over stroming van de rivier Aboe Ali, die tot ge volg had, dat de bewoners van Tripoli voor de behartiging van hun belangen een pre mier uit Tripoli eisten. Zes maanden latei- bracht een andere ramp, een aardbeving, die uiteindelijk ook tot een verschuiving in de regering leidde hem ten val. Een van de belangrijkste kwesties uit deze regeringsperiode was het regelen van een overeenkomst met Syrië betreffen de de opbrengsten van de oliepijpleidin gen. Karami slaagde er niet in hiervoor een oplossing te vinden. Hij zei na zijn af treden: Ik dacht dat regeren zoiets was als elektrisch licht 'aanstekert. Ik be~rt tot de ontdekking gekomen, dat het iets geheel anders is". Karami is een tenger gebouwde man met een klein snorretje en een zachte stem. Hij is een mohammedaan van een gema tigde richting. Hij drinkt niet, bezoekt geen nachtclubs, maar is wel een ketting roker. Gewoonlijk brengt hij de helft van de week door in zijn geboorteplaats Tri poli en de andere dagen in Beiroet. Zijn moeder, broer en drie ongehuwde zusters reizen telkens met hem mee. Karami is een grote bewonderaar van president Nasser van de Verenigde Arabi sche Republiek. Toen Nasser de Libanese oppositieleiders ter gelegenheid van de oprichting der Verenigde Arabische Repu bliek te Damascus ontving, noemde hij de andere leiders „vrienden", maar Karami „mijn broeder". Karami is een sterke voorstander van de Arabische eenheid en heeft reeds openlijk verklaard, dat hij voor aansluiting van Libanon bij de Ver enigde Arabische Republiek is, maar daar alleen toe zal overgaan als de meerder- he'd der Libanezen ermee akkoord gaat. Na zijn middelbare studies in Tripoli be haalde hij 'n titel in de rechten aan de uni versiteit van Cairo. De proefnemingen met de kleine suspen siereactor die bij de KEMA te Arnhem is gebouwd, hebben aan alle verwachtingen voldaan. Deze reactor, een proefmodel, is een „subkritische", dat wil zeggen dat de splijtingsreactie erin zich niet zelf instand kan houden en dat zij geen energie levert. Er wordt thans echter gewerkt aan de bouw, eveneens bij de KEMA, van een grotere suspensiereactox-, die wèl kritisch zal zijn, dat Wil zeggen, dat de kettingreactie zich zelf hierin wel instandhoudt. Deze sus pensiereactor zal een vermogen hebben van 250 Watt en zal werken bij een tem peratuur van 250 graden Celsius. Te zijnet tijd zal, indien ook de proefnemingen met deze tweede experimentele reactor aan de verwachtingen voldoen, kunnen wor den overgegaan tot de bouw van een gro te suspensiereactor voor normaal gebruik. Paul Henri Spaak, de secretaris-gene raal van de Noordatlantische Verdrags organisatie heeft dinsdag in Athene besprekingen gevoerd over de kwestie Cyprus. In aansluiting daarop heeft de Permanente raad van de NAVO te Parijs woensdag en donderdag gespro ken over de kwestie-Cyprus, waarover Spaak rapport uitbracht. De regerin gen hebben meer tijd gevraagd om Spaak's rapport te bestuderen. Men acht een compromis niet uitgesloten ai heeft de Britse regering ook ver klaard dat zij blijft bij haar voor de bevolking van nemen op een oktober te beginnen met de uitvoering van haar plan. Deze foto werd gemaakt tijdens het overleg in Athene. Links Spaak met zijn secre tarissen, rechts premier Karamanlis van Griekenland. De Griekse burge meesters op Cyprus steunen het plan van aartsbisschop Makarios om Cyprus onafhankelijk van Turkije en Grieken land te maken. Zij hebben een tele gram aan premier Macm.illan gezonden waarin zij er op aa ndringen 't plan van „onze ethnarch" te aanvaarden, om dat het de steun van vijfzesde deel van >rus zou hebben. De ruim 18.000 ton metende ertstanker „Jacob Verolme" van de Nederlandse Erts tanker Mij. te Den Haag heeft in de Ca- raïbische Zee met ernstige machinescha- de te kampen. Twee boten van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zijn reeds onderweg naar het schip. De Jacob Verolme was met een lading erts op weg van de Chileense haven Guava- can naar Baltimore, op de oostkust van de Verenigde Staten. Het schip bevond zich donderdagmiddag om 17 uur op 250 mijl ten noordoosten van Cristobal, ongeveer in het midden van de Caraïbische Zee. Het kwam uit het Panamakanaal. Twee sleepboten van L. Smit en Co, de Oostzee en de Poolzee die zich in het Ca raïbische gebied bevinden op slechts en kele honderden mijlen van de plaats waai de Jacob Verolme ronddrijft, hebben koers gezet naar het schip. Het verzoek om sleepbootassistentie is vanmorgen om 8 uur uitgeseind. Het schip schijnt moei lijkheden te hebben met de hogedruktur- bine en de lagedrukturbine is ook niet in orde. Op eigen kracht draaien is onmoge lijk. BOEDAPEST, (Reuter) De Hongaarse communistische regering heeft toegestemd een nieuwe staatssubsidie voor volgend jaar toe te kennen aan de drie grote ker ken van het land: de Roomskatholieke, de Calvinistische en. de Lutherse, zo meldt het communistisch partijblad „Nepsza- badsag". Krachtens in 1948 en 1950 met de ker ken getekende overeenkomsten zou de staatssubsidie, die het grootste deel van de inkomsten van de kerk vormt, vorig jaar met 25 percent verminderd worden. Na onderhandelingen werd ten slotte besloten de verlaging in 1958 goed te maken. Nu is ook voor volgend jaar een dergelijke regeling van kracht hetgeen door het com munistische blad wordt beschouwd als „bewijs voor de steeds verbeterde goede betrekkingen" tussen de staat en de ker ken. Advertentie BEIROET (UPI) In Libanon zijn de eerste tekenen van een intredende ont spanning zichtbaar: de rebellen zijn be gonnen met het afbreken van de barrica den, waarachter ze zich vier en een halve maand lang verscholen hebben gehouden. Dit gebeurt op bevel van premier Rashid Karami, die kort tevoren nog een der hun nen was. Aan de schermutselingen, die in het laatste stadium toen falangisten en rebellen slaags raakten dertig doden en tientallen gewonden kostten, lijkt defi nitief een einde gekomen. De falange, die een algemene staking bevolen heeft in protest tegen de ontvoe ring van een journalist, die aanhanger van ex-president Sjamoen was, heeft zich ech ter nog niet met de regering verzoend en tracht het stakingsparool te handhaven. De leider van de falange, Pierre Gema- yal, heeft na een onderhoud met presi dent Sjehab echter verklaard, dat het doel van de actie thans alleen nog is de falange een zetel in de redering te bezor gen. Hij vertelde dat Sjehab dit „rechtvaar dig, maar moeilijk te verwezenlijken" heeft genoemd. Zijn aanhangers zullen hun actie staken en hun barricades omver ha len zodra ze garanties hebben gekregen voor hun veiligheid, zei Gemayal. Het Libanese leger heeft nog steeds or der alle burgers die in het bezit van wape nen aangetroffen worden, neer te schie ten. Saeb Salam, de leider van de opstand in Beiroet, verklaarde dat zijn beweging zich niet langer „het Verenigd Nationaal Front" noemt. De strijd is gestreden, het doel is bereikt. WASHINGTON (Reuter) Volgens wel ingelichte kringen in Washington ver wacht men, dat de Amerikaanse troepen tegen eind oktober volledig uit Libanon teruggetrokken zullen zijn. CAIRO (AFP) „Mijn eerste doel is er voor te zorgen, dat de Amerikaanse strijd krachten zo spoedig mogelijk uit Libanon worden teruggetrokken", zo heeft, vol gens radio-Cairo, Rashid Karami, de nieu we premier van Libanon na zijn ambts aanvaarding verklaard. (Reuter) De opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Libanon, admiraal Holloway en de Amerikaanse ambassadeur McLintock hebben donder dag met president Sjehab over de terug trekking der Amerikaanse militairen ge sproken. GENèVE (UPI) De directeur van het Europese bureau van de UNO, Spinelli, is woensdagavond per vliegtuig naar Jorda nië vertrokken om de onderhandelingen van secretaris-generaal Dag Hammars- kjoeld in het Nabije Oosten voort te zet ten. Hij zal, in elk geval tijdelijk, de taak van Hammarskjoeld overnemen van het to< stand brengen van een vreedzame te rugtrekking der Britse en Amerikaanse troepen uit Jordanië en Libanon. CASABLANCA, (Reuter) In Casa blanca zijn donderdag meer dan 2.600 ha venarbeiders in staking gegaan uit protest tegen het intrekken van de werkvergun ningen van een aantal arbeiders, die ge weigerd hadden een Nederlands schip te lossen, omdat dit schip de haven was bin nengevaren zondat dat het de Marokkaan se vlag voerde. De havenarbeiders willen in staking blijven tot de werkvergunnin gen weer zijn teruggegeven. Ned. Herv. Kerl Beroepen te Nieuwe-Tonge (toez.) P. de •Jong te Kootwijkerbroek. Aangenomen naar Noordbergum (toez.) C. Vijfhuizen, vicaris te Drachten naar Holwierde (Gron.) J. Juckema, kand. te Groningen. Bedankt voor Nieuw-Vennep (toez.) E. Kempenaar te Nieuwleusen. Geref. Kerken Beroepen te De Glind P. B. Suurmond, laatstelijk predikant te Sorong (Nw. Gui nea). Beroepen te Reitsum c.a. A. v. d. Beijl, kand. te Overveen. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Blij a J. Schel tens, kand. te Emmen. Cbr. Geref. Kerken Bedankt voor Bennekom M. Vlietstra te Eemdijk. Baptisten '"•"meenten Aangenomen naar Vrieschek i r. stuk- ker te Nieuw-Weerdinge. 5f 'M Naar van betrouwbare zijde te Beiroet werd vernomen heeft premier Karami op de eerste bijeenkomst van ziin kabinet mee gedeeld dat Libanon zich niet bij enig mi litair verdrag zal aansluiten. De betrek kingen met de grote mogendheden zouden op vriendschap zijn gebaseerd. NEW YORK (UPI) De Jordaanse af gevaardigde in de Algemene Vergadering van de UNO, Abdel Monem Rifai, heeft vandaag verklaard, dat Jordanië en Groot-Brittannië besprekingen voeren over een „vroegtijdige terugtrekking" van de Britse strijdkrachten uit Jordanië. Het is een bijzondere ervaring nü kennis te gaan maken met onze nieuwe collectie LAMA-CURL COATS. Inlands lama haar (zéér licht, sterk en kleurecht I) geweven op een duurzame textielrug. Speciale Mi- liumvoering van isolerend alumi nium, dus warm bij felle kou en koel bij zomerse warmte. Coats van IAMA-CURLvoor herfst en winter. Rifai voerde het woord na de minister van Buitenlandse Zaken van Groot-Brit tannië, Selwyn Lloyd. Als de betrekkingen tussen Jordanië en zijn Arabische zuster staten verbeteren, kunnen deze volgens Rifai zeer spoedig worden teruggetrokken. Later vertelde Rifai, dat hij volgende week dinsdag een streefdatum zal noe men, waarop de Britten uit Jordanië zul len worden teruggetrokken. Toen hem werd gevraagd of de Britten nog in okto ber uit Jordanië zouden vertrekken, ant woordde hij „zo ongeveer om die tijd". voor het allernieuwste in „men's wear"

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3