HET IS VERBODEN! VOOR DE DIEREN Ontspanning Nieuwe gemeentesecretaris van Heemstede benoemd Gillette Bromfietsvoorsch riften A van Wingerde: „mooie afsluiting van mijn ambtelijke loopbaan Discussie in de raad OLIEHAARDEN ALBA lyiouucfj voor bejaarden De laatste TELEVISIE KAASENBROOD mag ik ook eens wat zeggen water, zeep* en Gillette sehêërëfèm© is hët bëstë! Orgel Hervormde Kerk wordt gerestaureerd Regeringscommissaris voor „Donemus" benoemd PHILIPS AUTO-RADIO Van mensen en dingen in en om Haarlem Velsenaren veroordeeld Moedercursus voor Hervormde vrouwen VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De gemeenteraad van Heemstede heeft irt zijn vergadering van donderdagmid dag de heer A. van Wingerde, referen daris ter gemeentesecretarie en chef van de afdeling algemene zaken, benoemd tot gemeentesecretaris. De heer Van Wingerde volgt de heer T. M. Schelling op, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt en per 1 januari 1959 eervol ontslag heeft vei kregen. Voor slechts weinige Heemstedenaren zal de heer Van Wingerde een onbekende zijn. Want tallozen heeft hij in de loop der jaren te woord gestaan en hen geholpen met zijn raad. Uiteraard beseft de heer Van Win gerde en in een gesprek liet hij dit duidelijk uitkomen dat hij het niet altijd iedereen naar de zin gemaakt heeft. Vooral geldt dit voor zijn bemoeie nissen met de huisvesting. Maar hij weet tevens, dat zijn werk steeds de volle waardering en steun van het gemeente bestuur heeft ondervonden. ,.Ik heb al tijd geprobeerd mijn werk zo goed moge lijk te doen. De waardering van het gemeentebestuur en mijn benoeming tol gemeentesecretaris zie ik als een beves tiging hiervan", aldus de heer Van Win gerde. die vanzelfsprekend verheugd is over deze benoeming. naar de zin heb gehad", zegt hij. De heer Van Wingerde is als het ware meegegroeid met de gemeente. Door de grote verschei denheid van werkzaamheden op zijn af deling bleef het werk voor hem steeds boeiend. Op velerlei terrein is hij de in woners van dienst geweest. Zijn afdeling houdt zich onder meer bezig met de diverse wetten, de verkiezingen, militaire zaken, uitbreidingsplannen en de uitgifte van ver gunningen. Haastig publiek Het werk heeft in de loop der jaren veranderingen ondergaan. Ook het publiek is veranderd. „Het publiek is haastiger ge worden. Het gaat. de mensen niet vlug genoeg. En niet altijd gelooft men dat wij ons uiterste best doen de mensen zo snel mogelijk ter wille te zijn." De heer Van Wingerde verliest zijn be minnelijkheid niet als hij spreekt over het wanbegrip, dat dikwijls bij het grote publiek ten aanzien van de ambtenaar leeft. „Wij zijn beslist niet elke dag om vijf uur klaar. Men moet enorm veel van de wetten weten overdag heeft de ambtenaar geen tijd om die kennis te vergaren. Ook ge beurt het wel, dat de mappen 's avonds mee naar huis gaan, omdat we anders niet door het werk komen". De heer Van Wingerde is niel alleen een bekwame chef ter secretarie, ook is hij kerkelijk ontvanger van de Nederlands Hervormde Gemeente in Heemstede en bestuurslid van de Sportparken. Vijf jaar worden hem geboden om de gemeente als secretaris te dienen en zijn lange staat van dienst als eerste adviseur van het gemeen- Achtendertig jaar werkt de heer Van Wingerde reeds ter gemeentesecretarie in tebestuur te bekronen. Heemstede. Hier is zijn ambtelijke loop baan echter niet be gonnen. Geboren in Dubbeldam, doorliep de jonge Andries van Wingerde de h.b.s. in Dordrecht. In deze gemeente begon hij in 1915 zijn loopbaan op de afdeling finan ciën. Vijf jaar latei- verhuisde hij naar Heemstede, waar hij benoemd werd tot ad junct-commies. Wat hem hier aantrok? De gemeente was toen nog een dorp van amper tiendui zend zielen. De secre tarie was nog niet gesplitst, in afdelin gen. zodat, het werk veelzijdig was. Voor een jongeman die van alle markten thuis wil zijn, was er dus genoeg te leren. De band tussen secre- tariepersoneel, onge veer tien personen, J en bevolking was nauwer dan die in de stad. Geleidelijk groeide het aantal inwoners, dus namen ook cle werkzaamheden op het gemeentehuis toe. Hiervoor werd de secre tarie in 1924 in afdelingen gesplitst. Nu heeft men er een personeelsbezetting van ongeveer dertig personen, terwijl uiteraard voor vele administratieve werkzaamheden machines worden gebruikt. Met de huidige gemeentesecretaris kwam de heer Van Wingerde in 1924 op de af deling financiën. Een jaar later werd hij op 26-jarige leeftijd benoemd tot. chef van de afdeling algemene zaken, welke functie hij na 33 jaar nog vervult. De benoeming tot chef ging gepaard met de bevordering tot commies. In 1935 werd de heer Van Wingerde hoofdcommies en in 1948 referen daris, de enige ten gemeentehuize. Hij volgde verscheidene cursussen en behaalde de diploma's boekhouden, ge meente-administratie en het niet meer bestaande diploma B. een hoger vakdiplo ma. De heer Van Wingerde volgde deze cursussen niet alleen om een betere positie te verkrijgen. Want. toen hij tot chef van de afdeling algemene zaken was benoemd en dus niet meer hogerop kon, bleef hij studeren. Men kan hieruit concluderen, dat de nieuwbenoemde gemeentesecretaris steeds plezier in zijn werk heeft, gevonden. „Ik heb ook nooit naar een andere gemeente verlangd, omdat, ik het hier altijd goed De benoeming van een nieuwe gemeente secretaris vormde het belangrijkste punt op de agenda van de vergadering, die de Heemsteedse gemeenteraad donderdag middag heeft gehouden. Nadat de heer T. M. Schelling per 1 januari 1959 op de meest eervolle wijze en onder dankbetui ging voor de onschatbare diensten aan de gemeente ontslag als gemeentesecretaris was verleend, kwam de benoeming van een opvolger aan de orde. Eerste op de aanbeveling van B. en W. was de heer A. van Wingerde, referendaris ter secretarie en chef van de afdeling algemene zaken. Tweede was mr. A. P. Punt. gemeente secretaris van Losser. De fractie van de K.V.P. heeft zich uitgesproken voor num mer twee op de voordracht, omdat deze jonger dan de heer Van Wingerde is en een academische opleiding heeft genoten. De heer Verhoeven (K.V.P.) opende de discussies met. de opmerking dat hij geen enkele twijfel koesterde ten aanzien van de grote capaciteiten van de heer Van Wingerde. Deze is echter al zestig jaar. Bij benoeming van de heer Van Wingerde zal dus over vijf jaar weer een nieuwe gemeentesecretaris moeten worden aan- Ad.vertentie Ik vind alleen maar die mannen aantrekkelijk die weten hoe het hoort, die schoon, fit en fris zijn en die er goed verzorgd uitzien, 's avonds nog net zo als 's morgens. Ik bedoel mannen die zich scheren met Elke man die rich met Gillette scheert kent dst heerlijke schone, frisse gevoel, dat de gehele dag blijft, Haal ook meteen Uw pakje Gillette. 5 stuks 75 cent Ad.vertent.ie Keuze uit BECKERS, SCALDIS, CALMIX. PELGRIM, B- EN D-, en JAN JAARSMA Vakkundig geplaatst door Grote Houtstraat 158 Tel. 15426 - Haarlem Tijdens de donderdag in het Hervormd Jeugdhuis in Heemstede gehouden ge meenteavond van de Nederlands Her vormde Gemeente in Heemstede, als inlei ding tot het komende winterprogramma van het Bijzonder kerkewerk, heeft dr. G. J. Diepering gesproken over enige belang rijke verbeteringen in het kerkgebouw aan het Wilhelminaplein. In de eerste plaats werd hier de verwarmingsinstallatie herzien, waardoor tijdens de wintermaan den in de kerk een behaaglijker tempera tuur kan worden gegarandeerd. Verder is deze installatie thans zodanig ingericht, dat men desgewenst gemakkelijk tot het stoken van olie kan overgaan. Voorts zal de verlichting belangrijk worden verbe terd. De kostbaarste restauratie betreft ech ter het kerkorgel, dat enkele gebreken ver toont. Op het advies van de organist Paul Chr. Westering heeft de kerkvoogdij door enige deskundigen een onderzoek laten instellen, waarbij de klachten als volko men juist, werden erkend. In hun rappor ten kwamen de deskundigen unaniem tot de conclusie, dat een algehele restauratie op korte termijn dringend noodzakelijk is. De kosten van een voorlopige restaura tie werden begroot op vijftienduizend gul den, die van een afdoend herstel op dertig duizend gulden. Ondanks de hieraan ver bonden hoge kosten heeft de kerkvoogdij echter besloten tot een algehele restaura tie over t.e gaan. omdat deze oplossing op lange termijn toch de juiste zal blijken. Met deze werkzaamheden zal ongeveer een jaar zijn gemoeid. Aan het einde van deze mededelingen stelde dr. Diepenbronk de aanwezige gemeenteleden een actie in het vooruitzicht, welke beoogt de gelden bij elkaar te brengen. De staatssecretaris voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener. heeft tot regeringscommissaris voor de stichting Donemus benoemd prof. dr. Eduard Reeser te Bilthoven. Deze volgt de in 1957 overleden prof. A. Smijers op. Prof. Reeser wordt als voorzitter van Do nemus opgevolgd door dr. Jos Wouters, hoofd van de muziekafdeling van radio Nederland te Hilversum. Advertentie Inbouw en reparaties KONINGINNEWEG 6 - TUINLAANTJE 18 TEL. 14024 Advertentie SIGNAAL Technisch speelgoed flARTEl JÖRISSTRA AT "6 HAARLEM gesteld. Binnen tien jaar moet dan voor de derde keer een nieuwe secretaris wor den gekozen. Deze handelwijze achtte de heer Verhoeven onjuist. Hij vond. het te vens wenselijk dat de nieuwe secretaris academisch gevormd is. Benoeming van een secretaris-ambtenaar zou deze indruk kunnen wekken: als iemand maar lang genoeg ambtenaar is, wordt hij te zijner tijd wel gemeentesecretaris, zij het slechts voor een korte periode. De heer Verhoe ven doorspekte zijn betoog zoals gebruike lijk met enkele uitvoerige Franse citaten. Mr. P 1 i e s t e r (Prot. Chr.) vroeg zich af, of B. en W. aan eigen ambtenaren de voorkeur willen geven. Dit achtte hij geen gelukkige oplossing. Hij zou daarom graag worden ingelicht over de vraag, waarom B. en W. weer een secretaris voor een korte periode willen benoemen. Mevrouw Van der Meulen-Hou- w e r (Arb.) ging met de aanbeveling vol komen akkoord, daar de heer Van Win gerde een zeer bekwaam ambtenaar is en grondig met de plaatselijke situatie op de hoogte is. Mr. Rutgers (V.V.D.) zei door de argumenten van de heer Ver hoeven niet van inzicht te zijn veranderd. De burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, gaf als zijn mening te kennen dat de eerste kandidaat „met kop en schouders" uitsteekt boven de andere ge gadigden. De heer Van Wingerde is zeer bekwaam, heeft alle rangen doorlopen en kent de gemeente door en door. Wethouder Van Lent was het niet met de opmerking van de burgemeester eens, dat de eerste kandidaat „met kop en schouders" boven de andere sollicitanten uitsteekt, waarbij hij overigens niets ten nadele van de heer Van Wingerde wilde zeggen. Tenslotte werd gestemd met als resultaat dat twaalf stemmen op de heer Van Wingerde en zeven op mr. Punt wer den uitgebracht. Met twaalf tegen zeven stemmen werd een motie van de V.V.D. verworpen, die wil voorkomen dat in de woonruimte advies ommissie dezelfde personen zitting hebben als in de vorderingscommissie. Mr. Rutgers achtte het gewenst dat de werk zaamheden van heide commissies, om een zo groot mogelijke objectiviteit te hand haven, worden gescheiden. Mevrouw Van der Meulen-Houwer achtte het geen bezwaar dat de leden van de vorderingscommissie dezelfde zijn als die van de woonruimte-adviescommissie. Zij achtte dit zelfs nuttig, daar bij een scheiding van de werkzaamheden de leden van de vorderingscommissie, die slechts een paar keer per jaar vergadert, minder op de hoogte van de huisvestingssituatie zouden zijn dan thans het geval is. Voor de aankoop van de wasserij „An na" met terrein aan de Blekersvaart werd f 45.000 uitgetrokken. Het terrein is nodig voor het doortrekken van de Esdoornkade. voor welk werk 19.000 beschikbaar is. W De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen geeft in sa menwerking met de Haar lemse Commissie voor de Bejaardenzorg dit jaar in het gebouw van 't Nut in de Lange Veerstraat 16 in Haar lem een groot aantal middag cursussen, bedoeld voor al len, die de leeftijd van zestig jaar hebben bereikt. De ti tels van deze cursussen lui den: „Hoe luisteren we naar muziek", „Verrassingen voor Sint Nicolaas en Kerstmis", „Het boek als bron van ont- spanning en inspiratie", „Schilderkunst", „Wat eten wij", „Veilig verkeer", „Be jaardenverzorging in binnen- en buitenland", „Reis- en natuurbeschrijvingen" en „Planten en bloemen". Men kan zich voor deze cursussen opgeven bij de vol gende adressen: Lange Veer straat 16 (tel. 10182), Ged. Raamgracht 79 zw. (tel. 18111) en Verspronckweg 26 (tel. 12358). „Er is geld nodig. Veel geld. Voor het verzorgen van de dieren, voor onze ambu lancedienst, voor al dat werk, dat we nu moeten la ten rusten, gewoon omdat we steeds weer in financiële moeilijkheden komen." Al dus de heer L. W. Bierens de Haan, secretaris van de Vereniging tot Bescherming van Dieren voor Haarlem en omstreken, kortweg Dieren bescherming genaamd. En in het asiel aan de Ridderstraat 7 in Haarlem hebben we ge zien. dat deze woorden geen holle frasen zijn. De dieren hebben het weliswaar in de hokken best naar hun zin. maar ideaal is de toestand daar toch werkelijk nog lang niet. Men maakt er echter het beste van en het bestuur slaagt erin met behulp van het nieuwe beheerders-echf- paar, de heer en mevrouw Daalhuizen. de tientallen binnengebrachte dieren op uitstekende wijze te verzor gen. Dat is beslist geen kleinig heid. teminder wanneer men weet, dat er bijvoorbeeld in 1957 1621 katten werden bin nengebracht, waarvan voor 757 een tehuis werd gevon den. Het aantal honden, dat in het gebouw aan de Rid derstraat een gastvrij onder dak vond bedroeg 790 en daarvan kregen er 764 een nieuwe baas. En ook nu weer zitten tientallen kerngezonde kat ten en honden op een nieuwe baas of bazin te wachten. Ze verblijven er in propere hokken, maar zouden toch graag weer eens met een eigen baas op stap gaan. Trouwens er zit nog een an dere kant aan deze logeer partijtjes van de dieren in het asiel: elke dag- kost geld. De dieren moeten verzorgd worden, het eten moet ge kocht en bereid worden en er moet steeds iemand ge reed staan om er met de ambulance-auto op uit tè trekken. Al deze uitgaven, de autokosten dus, de kosten verbonden aan de aanschaf van een nieuwe voedsel- mixer, van nieuwe hokken en de verbouwingen moeten uit de contributies en giften worden betaald. En dan denkt men nog niet eens aan een koelkast, die dringend nodig is om het voedsel voor bederf te vrij waren. Zonder enige subsi die ploetert het bestuur van de Dierenbescherming echter voort, in het belang van het dier en ten dienste van al die eigenaars van huisdieren, die soms nauwelijks besef fen hoeveel werk er wordt verzet door een kleine groep dierenliefhebbers. In de week van 29 septem ber tot en met 4 oktober kan men iets van deze dank uitdrukken in een gift. tij dens de collecte, die de Die renbescherming op die da gen houdt. Men kan zich als collectant(e) opgeven bij de Ridderstraat 7 of 11 (telef. 12823), mevrouw Van Daalen, Lombokstraat 24. Haarlem- Noord (tel. 52582). mevrouw Schouten. Acaciastraat. 64, Haarlem-Noord, mevrouw Mülier, Molenlaan 3, Heem stede (tel. 38363) en de heer Kaminga Bruijn, Einden- houtstraat 54. Haarlem-Zuid (tel. 21054). Verleden jaar bracht de inzameling 8000,op en de organisatoren hopen, dat het deze keer, indien moge lijk, nog iets meer zal wor den. In belang van het dier. Met ingang van 1 oktober moet iedere bromfiets voorzien zijn van gele plaat (16 x 6 cm) met afge ronde hoeken, beves tigd boven het voor wiel in de lengte richting. Bij sommige merken is het niet mogelijk de plaat op deze manier aan te brengen omdat het motortje boven het voorwiel is gemon teerd. Dan mag aan beide kanten van het motortje een geel vlak worden aange bracht. bijvoorbeeld met gele verf. Verder nog een goede raad: scherpe delen aan de voor zijde van de brom fiets kunnen bij aan rijdingen verwondin gen veroorzaken en daarom schaffe men liever geen stevig metalen plaatje aan doch een dat van buigzaam materiaal is gemaakt. Op het gele plaatje mag geen opschrift of handels merk in afwijkende kleur voorkomen. Eveneens met. in gang van 1 oktober is het verboden op bromfietsen oassagiers in de zogenaam de „amazonezit" mee te voe ren, waarbij beide benen zich dus aan een kant van het voertuig bevinden. Brom- fietspassagiers dienen voort aan schrijlings te zitten. Er mag verder op de bromfiets slechts één passagier worden vervoerd en dan slechts wanneer er behoorlijke voet steunen aanwezig zijn- zq Amozone zi' ver-boden qeic ploot 6x6 cm t iet' buigtaom. du» jacht-materiaal zo moei «u Met de hierbijgaande „Het is verboden!" be sluiten wij een serie stuk jes over „dingen", die door de „mensen" beslist niet gedaan mogen wor den. Van de wetgever niet, die al deze verbods bepalingen heeft neerge legd in de Algemene Po litie Verordening van Haarlem, een lijvig boek werkje met 284 artikel tjes, die in feite het leven van alle dag op straat be heersen. Uiteraard heb ben we in de afgelopen vier maanden niet al deze bepalingen al dan niet geïllustreerd met een foto kunnen noemen. Er moest een keuze ge daan worden, waarbij wij een kleine veertig niet al te bekende bepalingen aan de beurt lieten ko men. Zij, die echter niet verder kunnen en willen leven zonder al deze ver boden zaken uit het hoofd te kennen, kunnen de volledige Politieverorde ning zelf aanschaffen (bij het stadhuis) waarna men uiteraard na een uit voerige bestudering frank en vrij door Haar lem kan lopen en in deze stad kan werken. ZESTIEN Mijnheer, Een dezer dagen las ik in uw blad, dat er bij een uwer abonnees in de tuin een zonnebloem was gegroeid waarbij aan één stengel drie bloemen zaten. Er is echter bij alles een baas boven baas. Bij ons is namelijk uit één zonnepit een stengel ge groeid waaraan zestien bloemknoppen verschenen. Helaas is deze door de storm afgeknapt. Ik heb de stengel echter in een vaas gezet zo dat ik er nog enkele dagen plezier van kan beleven. ABONNEE „Het is verboden binnen de bebouwde kommen op of aan de openbare weg karpet ten. lopers, vloerkleden, mat ten en andere voorwerpen uit te slaan, te schuieren of uit te schudden op andere tijden dan tussen 6 en 8, 9 en 10 of 22 en 23 uur, of dit op de openbare weg elders te doen dan voor de woning of het erf, dat men in gebruik heeft". Aldus artikel 215 van de Algemene Politie Verorde ning van Haarlem. Een ver ordening, die overigens meer dan eens overtreden wordt want herhaaldelijk ziet men in de stad en vooral in de buitenwijken huisvrouwen eventjes een matje uitklop pen. De wetgever heeft ech ter met dit artikel in de eer ste plaats de bedoeling ge had in de stad de hygiëne te bevorderen en daarom houdt men streng de hand aan deze bepaling. Het is overigens naar onze mening wel merk waardig. dat het is toege staan om des avonds tussen tien en elf wanneer men daartoe behoefte voelt, een uur lang de kleden en kar petten te kloppen. Voor de nachtrust van de buren lijkt ons dat namelijk beslist min der bevorderlijk. WIST U OVERIGENS, dat het verboden is „in een wo ning of een aanhorigheid van een woning lompen te scheuren, te sorteren, uit te pluizen of aan enige andere bewerking te onderwerpen" (Artikel 211). De heer Zegwaard (K.V.P.) be treurde het dat een aanvullend krediet van 10.400 nodig is voor de werkzaam heden op het Roemer Visscherplein. De uitvoering van een nieuw plan vraagt nu weer een hoog bedrag. Hij vroeg zich af of B. en W. niet onmiddellijk hadden kun nen beoordelen wat de beste oplossing voor de indeling van dit plein zou zijn. De heer Verhoeven maakte bezwaar tegen een naar zijn oordeel minder fraai beeld houwwerk in de nabijheid van het nieuwe station. Tot onderwijzer aan de Bronsteeschool voor u.l.o. werd in de vacature D. R. J. Koster benoemd de heer Th. Dekker, on derwijzer aan de Dr. D. Bosschool voor u.l.o. in Hoogezand. De overige, in ons blad gepubliceerde voorstellen werden alle aangenomen. Bij de rondvraag wees de heer Hop staken (K.V.P.) op een gevaarlijke oversteekplaats bij de Leidsevaart en pro pageerde de heer Zegwaart een spaar regeling voor het gemeentepersoneel. B. en W. zullen beide punten bezien. Advertentie Het acfret It en blijft GROTE HOUTSTR. 151 cn SMEDESTR. 7 Keuze uit 6 wereldmerken Het gerechtshof te Amsterdam heeft een schilderspatroon uit IJmuiden en zijn vroe gere uitvoerder uit Velsen wegens diefstal van verf van de Rijkswaterstaat respec tievelijk veroordeeld tot vier en drie maan den gevangenisstraf. De rechtbank te Haarlem had beiden tot twee maanden veroordeeld. Voor het schilderen van de Moerdijkbrug had de Rijkswaterstaat eni ge duizenden kilo's verf te veel verstrekt die de verdachten na afloop van het werk niet teruggegeven hadden. Evenals vorige jaren organiseert de Hervormde Vrouwen Dienst in Heemste de voor de komende maanden een moeder cursus, die uit een serie van vijf lezingen zal bestaan. De eerste wordt gehouden op woensdag 1 oktober in de consistorieka mer van kapel „Nieuw Vredenhof" aan de Johan van Oldenbarneveldtlaan. Ds. W. H. buys, adjunct-directrice van de arbei dersgemeenschap der Woodbrookers in Bentveld zal spreken over „Vormgeving aan het gezinsleven in deze tijd". Vervol gens spreekt mevrouw M. A. ter Haar- Craandijk, psychologe in Heemstede vrij dag 24 oktober over het onderwerp „Is op voeding moeilijk?", waarna ds. J. W. van Nieuwenhuyzen, vrijdag 28 november een lezing houdt onder de titel „En Hij schiep man en vrouw". Na Kerstmis worden nog twee lezingen gehouden, van welke spre ker en onderwerp nog nader zullen wor den aangekondigd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5