WYBERT HENSEN Britten blij, dat Hoessein hen laat gaan voor UNO-post Beken zwollen tot tomeloze vloedgolf in Zuid Frankrijk PVS heeft nog niet beslist over minimumprijzen voor bollen Adempauze voorbij, strijd gaat voort ondanks broederlijke resolutie 't Silver Stoepke ^Brieven aan de redactie Tientallen doden en vermisten in valleien van rivier Gardon MONTY COATS pONDERDAG 2 OKTOBER 1958 11 Het JA-WOORD Amsterdamse joffers te gast bij mevrouw van Hall Onderwijs te Little Rock in andere gebouwen? Bondsdag eist menswaardig bestaan voor Oostduitsers Vindt de roep om eenheid nog wel weerklank? Paragraaf 6 brengt redding voor 3 oorlogsmisdadigers Tyfus op de „Sibajak" f 37.50 PAARLAARSTEEG 1 BESMETTING 0W-directeur in Sittard verdacht van heling Geknoei met gemeentelijke benzine bonnen Kerkelijk Nieuws „Ingenieur" praatte overal geld los Twee jaar geëist wegens reeks van oplichtingen Letterkundige opdracht voor Joh. van der Woude (Van onze correspondent in Londen) Men is in Londen bemoedigd door het vertrouwen van koning Hoessein van Jor danië, dat in de toekomst zijn veiligheid zal worden gewaarborgd door de aanwe- zigheid van waarnemers van de UNO in Amman in plaats van door de Britse troe pen, die daar enkele maanden geleden op 't hoogtepunt van de crisis heen waren ge zonden en thans spoedig het land zullen verlaten. Het was hun taak de benarde Hoessein een adempauze te bezorgen, tij dens welke hij zijn eigen bescherming kon opbouwen. Van het begin af was het dui delijk, dat de Britse troepen niet perma nent in Jordanië konden blijven. Koning Hoessein verklaarde woensdag in zijn troonrede, dat Jordanië probeert de middelen te vinden om versterking van het leger te kunnen bekostigen en dat de regering ernaar streeft de bijzondere vei ligheidsmaatregelen geleidelijk af te schaffen. De koning vertrouwde er op dat het Jordaanse leger in staat zal zijn de rust in het land te handhaven. Het feit, dat de Verenigde Arabische Re publiek in augustus de resolutie van de UNO aanvaardde in plaats van onmiddel lijke terugtrekking der Brits-Amerikaan se strijdkrachten in de Libanon en Jorda nië te eisen, werd in Londen als bewijs beschouwd, dat Nasser begreep, dat hij anders aan het kortste eind zou trekken. Het betekent natuurlijk niet, dat hij zijn leven gebeterd heeft. Zijn eerste doel was de ontruiming door de Britse en Ameri kaanse troepen. Geen tweede kern In Londen geloofd niemand, dat de nieu we waarnemerspost een nieuwe poging tot agressie zou kunnen verijdelen. Men acht het ook onwaarschijnlijk, dat in een nieuwe crisis Engeland in Jordanië op nieuw als reddende engel zou kunnen op treden. Het beste dat koning Hoessein kan hopen is dat hij in dat geval per vliegtuig het vege lijf kan bergen. Hoewel men weinig geestdriftig is ver de tijdelijke stabiliteit in het Nabije Oosten, geeft men in Britse diplomatieke kringen toe dat door de aanwezigheid van verte genwoordigers van de UNO 't gevaar voor rechtstreekse agressie van buitenaf is ver minderd. Het werkelijke gevaar is echter inwendige ondergraving. Nassers radio gaat onverminderd door hieraan mee te werken, zelfs op het ogenblik dat Hammarskjoeld met hem confereerde. Het is een veeg teken dat de Soedan, dat de stoot gaf tot de reis van de secretaris generaal na te hebben herinnerd aan de be lofte van de Arabische landen om eikaars grenzen te eerbiedigen, thans opnieuw ge alarmeerd wordt door Nassers plannen ten aanzien van de Nijl. Zolang zijn macht niet beknot is, blijft de toestand in het Na bije Oosten hoogst onzeker. Als een gunstige omstandigheid be schouwt Londen de toetreding van Tune sië en Marokko tot de Arabische Liga (en mogelijk ook van het voor het Westen uiterst belangrijke Koeweit), omdat deze landen waarschijnlijk een matigende in vloed op het agressieve Arabische natio- Advertentie klinkt in onze atoom-eeuw nog pre cies eender als in de pruikentijd. Maar de ringen gaan met hun tijd mee. Dat kunt u zien aan onze VERLOVINGSRINGEN modern, styivol en apart. RINGEN, waar u met plezier naar kijkt. En natuurlijk tonen wij u ook tableaus vol „klassieke" verlovingsringen. Reeds vanaf ƒ42.50 per paar. Ieders smaak is vertegenwoordigd bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 (Verkort weergegeven) Hulp. Langs de grenzen van Tunesië en Marokko zitten honderdduizenden vluchtelingen, van alles beroofd. Elke dag verwijdt zich de kloof tussen hen en ons, tussen hun pauperbestaan en onze wel vaart, tussen hun grauwe hopeloosheid en onze rustige toekomst. Deze mensen hebben gebrek aan alles. Onder de koperen juli-zon zijn kledingstuk ken niet het eerst-nodige; maar in de komende winter wel. Snit of stijl doen echt niets ter zake. Alles is nodig. Alles kan gebruikt worden. Als elke lezer nu eens denkt aan zijn reactie op de stormramp in 1953 en net zo handelt. Zoek uit. Was het. Laat het wassen of stomen. Zorg dat het heel is. Maak een pakket van wat gij kunt mis sen, wat ge echt nooit meer gebruikt, en dat is heel wat in ieder gezin. Mevrouw L. Keja-Jambroes, Paramaribostraat 32, Sant poort, neemt tot 6 oktober goederen in ontvangst. Nadien niet meer. J. TEN HAVE. Telefoon. In het Haarlems Dagblad van 25 september j.l. komt een artikel voor: ■•Elektriciteit in Noordholland een uur uit gevallen". Hierin komen een paar uitlatin gen voor die bij het telefonerend publiek de indruk hebben gewekt, dat tengevolge van deze storing telefoonverkeer volledig onmogelijk was geworden. Dit is echter geenszins het geval. Er zijn n.l. voorzieningen getroffen die bij het weg vallen van de netspanning de werking der telefooncentrales verzekeren. Deze voor zieningen hebben ook bij deze storing op -5 september tot gevolg gehad dat het telefoonverkeer intact is gebleven. Wel zijn sommige centrales door het abnormaal aantal gelijktijdige telefoonoproepen enige tijd overbelast geweest, waardoor o.a. de zoemtoon langer dan normaal op zich liet wachten, hetgeen de indruk kan wekken dat de telefoon geheel is uitgevallen. U dankzeggend voor de mij geboden ge legenheid dit misverstand uit de weg te ruimen, DE DIRECTEUR TELEFOONDISTRICT HAARLEM nalisme zullen uitoefenen. Hoezeer zij ook door Arabisch patriottisme worden ver bonden, ze voelen er niets voor om onder Nassers duim te komen. Enige hoop De enige hoop ligt waarschijnlijk in de omzetting van de Arabische Liga in een organisatie voor onderlinge economische bijstand. De schrille tegenstelling tussen armoede en rijkdom zowel tussen de landen van het Nabije Oosten, als tussen de in dividuen, vormt immers de hoofdoorzaak van hun bereidheid tot wanhoopsdaden. In Londen, evenals elders, is dit al zo vaak betoogd, zonder dat er veel gedaan werd om het Nabije Oosten sociaal en econo misch op de been te helpen. Het initiatief moet kennelijk van de Arabische landen zelf komen. Indien Nasser in eigen kring tot rede kan worden gebracht, opent zich het vooruitzicht van een blijvende oplos sing. Maar in Londen acht men het nog te vroeg om optimistisch te zijn. (Reuter) In Jeruzalem verwacht men dat Israel aan Engeland zal vragen met de troepen ook al het zware militaire ma terieel uit Jordanië terug te trekken, om te verhinderen dat het later tegen Israel kan worden gebruikt. Een Israëlische regeringswoordvoerder deelde woensdag in Jeruzalem mede, dat een eventueel Brits verzoek om doortocht- faciliteiten in Israel tijdens het overbren gen van de Britse troepen zal worden in gewilligd. Dinsdagmiddag heeft mevrouw Van Hall in de ambtswoning aan de Heren gracht de „Amsterdamse Joffers" op een thee ontvangen. Het gezelschap, bestaan de uit de schildereseen Betsy Westendorp- Osieck, Lizzy Ansingh, Coba Ritsema, Co- ba Surie en de beeldhouwster Louise Beyerman werd ontvangen in een der sa lons, waarin sinds enige tijd uitsluitend werken van de „Amsterdamse Joffers" zijn opgehangen. (Van onze correspondent in Parijs) Het aantal doden, dat bij de overstro mingen in de Franse departementen Gard en Vaucluse te betreuren is, had vanmor gen het cijfer veertig bereikt. Men vreest echter, dat het getal nog aanzienlijk zal moeten worden verhoogd, want vele dorp jes zijn nog volkomen door het water ge- isoleerd. De slachtoffers worden vooral onder de automobilisten geteld, die op de wegen door de plotselinge vloedgolf wer den overvallen. Generaal De Gaulle, die vanmorgen naar Algerije vertrok, om maandag weer in Parijs terug te keren, heeft gisteren een deel van de kabinetszit ting besteed, aan de voorbereiding van maatregelen, die in verband met deze wa tersnood zullen moeten worden genomen. President René Coty heeft in eèn tele gram van zijn persoonlijk medeleven doen blijken, en de minister van Binnenlandse Zaken Pelletier is naar de rampgebieden vertrokken om ter plaatse te bestuderen hoe de bevolking nu het snelste kan wor den geholpen. De oorzaak van de overstroming schuilt in een abnormale regenval waardoor drie bescheiden beekjes, armen van de rivier Gax-don, dinsdag plotseling tot machtige stromen werden herschapen. Binnen de negen uur steeg het water in die rivier tjes van een tot meer dan twaalf meter. Een vloedgolf sloeg over het land en mach tige bruggen werden meegesleurd, zware bomen ontworteld, dorpjes overstroomd en geïsoleerd. In een klein gehuchtje is de meerderheid van de bevolking (elf per sonen) omgekomen. De materiële schade aan huizen, boerderijen on vooral aan wijn gaarden, loopt in de tientallen miljoenen francs. De treinverbinding is op vele plaat sen, ook in de Rhóne-vallei verbroken, doordat de rails werden weggeslagen. Van verschillende zijden zijn al oproe pen tot het gehele Franse volk gedaan om geld bijeen te brengen teneinde de slacht offers van de ramp onmiddellijk te kun nen helpen. (Reuter) Bij Bagnols-sur-Seze is een auto met twee vrouwen en drie kinderen verdwenen. Voorts worden nog verschei- LITTLE ROCK, (Reuter) De vereni ging die in Little Rock is opgericht om de gesloten openbare scholen als parti culiere instituten voor blanke leerlingen te heropenen, heeft de bevolking gevraagd om financiële bijdragen en klasruimten in leegstaande gebouwen. Als het gerechts hof van St. Louis maandag het verhuren van de openbare school aan de vereniging zou verbieden, zal onmiddellijk elders in de stad een particuliere school voor blan ken worden geopend. Wij moeten de federale ambtenaren, die, met president Eisenhower aan het hoofd, samenwerken met de Vereniging voor de bevordering van de belangen der kleurlingen, in ieder geval aan het ver stand brengen dat de koers die zij geko zen hebben ons land naar de ondergang leidt, zo zei de voorzitter van de vereni ging. (UPI) Te Wheelwright in de staat Kentucky, heeft een joelende en stenen gooiende menigte blanke leerlingen de sluiting van de middelbare school veroor zaakt. De demonstratie begon nadat een blank en een negermeisje in een cafetaria waren slaags geraakt. Het negermeisje is geschorst. Het blanke meisje is nog niet gehoord over het incident. De betogende leerlingen werden door po litie uiteengejaagd. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft naar aanleiding van de uitspraak van het Opperste Gerechtshof in Washington waarbij de uitspraak van 1954 werd bevestigd inzake de ongrondwet tigheid van rassenscheiding op openbare scholen, verklaard dat alle Amerikanen, zowel ambtenaren als burgers, verplicht zijn zich aan de uitspraken van het Op perste Gerechtshof te houden. De president las op zijn persconferen tie een van te voren opgestelde verklaring voor als men deze uitspraak niet opvolgt, kan dat ernstige gevolgen voor het gehele land hebben, aldus Eisenhower. Meer dan gemeenplaatsen wilde de president over de rassenintegratie op de scholen niet zeg gen, in afwachting van uitspraken over een aantal kwesties die nog bij gerechts hoven aanhangig zijn. dene automobilisten, boeren en ook manne van reddingsploegen en de brandweer vermist. In de stad Ales, die 40.000 inwo ners telt, moesten honderden huizen over haast ontruimd worden. Een brug die nor maal zes meter boven het rivertje de Gar don uitsteekt, kwam geheel onder water te staan. Een der slachtoffers is een jongetje, dat verbrand is toen het huis waarin hij zich bevond in brand vloog door kortsluiting nadat een lichtmast tegen de gevel was gevallen. Aan de oever van de Gardon moesten boeren, die op hun velden aan het werk waren, machteloos toezien toen een van hen met zijn trekker door het wa ter werd meegesleurd. Atoomfabriek geïsoleerd De grote atoomfabriek in Marcoule is door de overstroming van de buitenwe reld afgesneden. Een grote vloedgolf die zich door het dal van de Gardon bewoog, leek aanvankelijk ook op de atoomfabriek te zullen aanrollen, maar verloor geleide lijk zijn verwoestend geweld. Het gevaar voor de fabriek was woensdagavond nog niet geweken. (Van onze correspondent in Bonn) In de technische universiteit van West- Berlijn heeft de Westduitse Bondsdag gis teren de openbare mening van de gehele wereld eensgezind opgeroepen te pogen een einde te maken aan de nu reeds der tien jaar durende communistische tiran nie, waaronder zeventien miljoen Oost duitsers zuchten. Naast dit protest tegen de onmenselijkheid in Oost-Duitsland, werd de eis tot hereniging van Duitsland herhaald. De Bondsdag verklaarde zich bereid ieder gesprek over de eenheid te steunen op basis van een overeenkomst tussen de grote vier. Het is de bedoeling in een vlammend protest de wereld te tonen welk een ver ontwaardiging in West-Duitsland bestaat over de voortdurende kloof tussen de bei de Duitslanden. Radio en pers hebben veel aandacht besteed aan deze Berlijnse opening van de derde zittingsperiode van de Bondsdag, maar het is bepaald te boud om te zeggen dat de doorsnee Westduitser bezield is met hetzelfde verlangen naar eenheid als de politici te Berlijn aan de dag hebben gelegd. Een opinie-onder zoek heeft aangetoond dat steeds meer Duitsers steeds minder gaan geloven in de mogelijkheid van een hereniging op korte termijn. Technische punten Te West-Berlijn, waar voor één keer al le partij-politieke tegenstellingen terzijde waren gesteld, toonde men zich eensge zind bij de indiening van een motie, waar in de regering verzocht wordt te doen wat zij kan voor de verbetering van de toe stand der Oostduitsers. De socialist Wehner hield daarbij een rede namens alle vier Bondsdagfracties. De minister voor Duitse zaken, Lemmer, verklaarde namens de regering dat zij de Sovjet-Unie steeds weer zal wijzen op het lijden der Oostduitsers. Lemmer eiste vrij verkeer tussen Oost- en West-Duitsland. Hij zal het Internationale Rode Kruis vra gen te bemiddelen om gezinnen bij elkaar te voegen, die gescheiden zijn door het ijzeren gordijn. Men is van regeringszij de voorts bereid tot gesprekken met Oost duitsers over technische punten, wanneer daardoor de positie van de Oostduitsers kan worden verbeterd. De fractieleider van de liberale F.D.P. Mende, herinnerde aan de woorden van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Luns, die in de UNO-Assemblee heeft gewezen op de noodzaak de Duitse eenheid tot stand te brengen. In het alge meen heeft deze uitlating van de Neder landse minister in West-Duitsland veel sympathie gewekt. (DPA/Reuter) Burgemeester Brandt van West-Berlijn deed een beroep op de Oostduitsers zo mogelijk in hun woon plaats te blijven omdat het voor de Duitse hereniging nodig is de kracht van de natie in stand te houden. (AFP/UPI) Minister Lemmer zei dat de regering met bezorgdheid de uit- Het kleinste gotische kruiskerkje in ons land, dat bij Utrecht aan de pro vinciale weg naar Hilversum staat, zal gerestaureerd worden. Het is in de tweede helft van de vijftiende eeuw gebouwd. (Van onze correspondent in Bonn) In de afgelopen dagen zijn drie proces sen tegen Duitsers, die er van beschul digd werden in de oorlog misdaden te heb ben gepleegd, stopgezet. Het zijn de pro cessen tegen de ex-generaal Tolsdorff, de ex-S.S. Hauptsturmführer Müller en de ex S.S.-generaal Reinefarth. Tolsdorff wordt er van beschuldigd op 3 mei 1945 een kapitein te hebben laten fu silleren, die aan de ingang van een dorp een bord met een rood kruis had laten plaatsen teneinde het dorp te beschermen tegen Amerikaanse beschietingen. De ver volging tegen hem werd gestaakt omdat de rechtbank niet verwacht dat tegen de generaal toch meer dan drie jaar zou wor den geëist. In dat geval voorziet de wet in gratie. Paragraaf 6 van de Westduitse „strafvrijheidswet" van 1954 heeft reeds verscheidene lieden, die zich in de oor log beestachtig hebben gedragen, gered. Te Flensburg is indertijd een man vrijge laten, die nog na de capitulatie mensen heeft doodgeschoten wegens „desertie". De fusillering op bevel van Tolsdorff valt blijkbaar onder dezelfde amnestie-bepa lingen, hoewel zij algemeen als moord wordt opgevat. Dezelfde paragraaf heeft de S.S.'er Müller gered. Deze had in april 1945 de burgemeester van een Zuidduits dorpje laten dood schieten omdat deze de witte vlag had uitgestoken teneinde zijn dorp te behoeden voor Amerikaanse be schietingen. Müller zowel als Tolsdorff zei dat er een „witte vlaggen-bevel" heeft bestaan, volgens hetwelk iedereen, die de witte als blijk van overgave uitstak, doodgeschoten of opgehangen moest worden. De recht bank te Traunstein, die Tolsdorff vrijuit laat gaan, heeft dezelfde opvatting over paragraaf 6 als de rechtbank te Neuren berg, die Müller laat lopen. In beide geval len is er geen sprake van vrijspraak maar van gratie. De ex-S.S. generaal Reinefarth zal we gens gebrek aan bewijs niet voor het ge recht behoeven te komen, aldus heeft de officier van Justitie in Flensburg beslist. Reinéfahrt wordt verantwoordelijk gesteld voor de vermoording van duizenden man nen, vrouwen en kinderen tijdens het neer slaan door de Duitsers van de opstand van Warschau in 1944. Reinefahrt, die on der meer beschuldigd werd door de Frei- burgse hoogleraar Thiele, is zondag geko zen als lid van het Sleeswijkholsteinse par lement voor de partij van de Vluchtelin gen, de B.H.E.., die al meer voorkeur voor ex-S.S.'ers aan de dag heeft gelegd. Het emigrantensehip „Sibajak" is op zondag 28 september in Wellington in Nieuw-Zeeland aangekomen met zeven niet-ernstige zieken aan boord. Men dacht aanvankelijk dat zij influenza had den. Bij onderzoek ih een hospitaal bleek echter dat vier van hen tyfus hadden. Van de drie anderen wordt vermoed dal zij dezelfde ziekte hebben. Het schip had, behalve Nederlanders, o.a. Hongaren, Duitsers, Oostenrijkers en Britse onderdanen aan boord. De gezon de passagiers zijn inmiddels naar hun bestemmingen in het gehele land vertrok ken. Als voorzorgsmaatregel zijn de ge zondheidsofficieren in de districten, waar zij naar toe zijn gegaan, op de hoogte ge steld. Naar de Rotterdamse Lloyd mededeelt, is nog niet bekend wie de zieke passagiers zijn en welke nationaliteit zij hebben. Advertentie zware duffel waterdicht 100 ®/o wol leeftijd 8 jaar De grote slag om de minimumprijzen van de bloembollen in het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen is dins dagmiddag onbeslist geëindigd. De Com missie voor bijstand van de bloembollen heeft het voorstel weer terug gekregen met de aanbeveling te onderzoeken of de zgn. surplus- of massasoorten in prijs kun nen worden verlaagd. De vertegenwoordi gers van de kwekers-organisaties hebben, zij het met de steun van de werknemers in de rug, een licht overwicht gehad. Vrij dag vergadert de Commissie van Bijstand en dinsdag komt het bestuur weer bijeen. Tijdens de vergadering bleek, dat het be stuur het wel eens was over de voorge stelde prijzen van de hyacinten, vroege tulpen en narcissen. Die van de late tulpen echter en wel speciaal van die variëteiten, waarmee zeer grote oppervlakten worden beteeld, kwamen de vertegenwoordigers van de kwekerij en enkele werknemers echter te hoog voor. Een telegram van het bestuur van de Vereniging „De Tulp" wees hier ook op. Men vreest namelijk, dat de bloembollenkwekers in het buiten land die ook deze rassen kweken, goedko per zullen kunnen leveren dan de Neder landse, waardoor de exporteurs niet vol doende concurrentiemogelijkheden zullen hebben. De Nederlandse kwekers zouden dan met de overschotten blijven zitten. De vertegenwoordigers van de Bond van Bloembollenhandelaren, mr. J. Neder- veen en Th. R. de Vroomen hebben de prij zen verdedigd, zich voortdurend beroe- nend oo de in de vorige vergadering ge dane uitspraak over het principe. Hun ar gumenten kregen onvoldoende steun, om dat de kwekers zich bij herhaling beriepen op de mogelijkheid om eventueel uitzonde ringen toe te staan. De werknemersvertegenwoordigers had den de rapporten van het Landbouw Economisch Instituut grondig bestudeerd en kwamen daarbij tot de conclusie, dat de kostprijzen, waarop de minimumprij zen gebaseerd zijn, aan de hoge kant lig gen. Deze bestuursleden wensen de mini mumprijzen slechts te zien als een bodem in de mai-kt en geen bescherming van de een of andere groep. De Rijnsburgse broeier T. Kralt gaf te kennen dat hij bij het begin van de ver gadering nog niet wist, hoe hij zou stem men. Na echter de argumenten van de kwekers te hebben gehoord stemde hij met hen in. De prijzen voor de zgn. mas sasoorten liggen gevaarlijk hoog voor de broeiers in het buitenland. Italië en Span je zien hun afzet van bloemen met spron gen stijgen op de markten, waar Neder landers bloembollen verkopen. De tulp moet tegen populaire prijzen kunnen wor den verkocht, anders neemt het publiek anjers. Op verzoek van dr. Vcrhage kwamen de kwekersvertegenwoordigers met een voor stel om de massasoorten in prijs te ver lagen en wel van 5 en 4 naar 4.25 en 3,25 per honderd voor de binnenlandse minimumprijzen en van 9 en 7,25 naar 8 en 6.25 per honderd voor de buiten landse prijzen. De heer Elferink kwam met een tussen voorstel en wel om te bezien of de snelst- groeiende soorten weer in een aparte klas se moeten worden gebracht en de andere op een hogere prijs.zullen worden gewaar deerd. Men is niet tot- een stemming gekomen, omdat men het voorstel van de Commis sie van Bijstand bij het aannemen van een van de andere voorstellen zou afstemmen. Hiertegen waren bezwaren. Men kwam overeen het gehele voorstel weer aan de Commissie van Bijstand terug te geven met de aanbevelingen, die men na twee uur praten dan eindelijk had bereikt. Het voorstel van de heer Sterringa om Advertentie OVERAL DREIGT R Gebruik regelmatig tocht uit Oost-Duitsland gadeslaat. De re gering wenst deze massale vlucht niet aan te moedigen. Het vertrek van artsen en apothekers uit Oost-Duitsland acht zij zelfs een „nationaal gevaar". Lemmer deed een beroep op de Oostduitse artsen om zolang mogelijk op hun post te blij ven. Als voorbeeld van de verregaande verpolitisering noemde hij het feit, dat het artsen in Oost-Duitsland verboden is dure medicijnen voor te schrijven aan personen die politiek niet aanvaardbaar zijn voor het regime. Tegen de directeur van openbare wer ken der gemeente Sittard, de 63-jarige B. T. M., is door de officier bij de Maas trichtse rechtbank twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf met 'n proef tijd van 3 jaar en 1000 boete geëist we gens heling, respectievelijk schuldheling van verduisterde benzine. De directeur zou voor zijn privégebruik of voor dienst reizen vierhonderd benzine hebben gekre gen van een 56-jarige magazijnmeester J. F. T. die in dienstbetrekking bij de ge meente Sittard geknoeid zou hebben met benzinebonnen. Na de ontdekking van de ze fraude werd de magazijnmeester, te gen wie in dezelfde rechtzitting drie maan den gevangenisstraf werd geëist, alsmede vijf jaar ontzegging van het recht om een overheidsambt te bekleden, geschorst. De directeur ontkende, voor de schorsing van T. iets omtrent de illegale herkomst van de benzine geweten te hebben. De officier achtte dit echter, gezien T's verklaringen en de vriendschap tussen de beide ver dachten, onaannemelijk. De verdedigers bepleitten vrijspraak op grond van onvol doende bewijs. Uitspraak 15 oktober. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vlissingen (vac. B. F. C. de Groot) A. Th. Rothfusz te Renkum; te Appelscha L. Hylarides te Augustinusga; te Poortvliet (toez.) P. de Jong te Koot wijk. Aangenomen naar Warga D. Mulder te Borger. Chr. Geref Kerken Bedankt voor Ermelo G. de Vries te Zeist. Geref. Kerken Beroepen te Maassluis (vac. T. Spilker) C. Mak Azn. te Roden; te Maassluis (vac. H. Vollenhoven) A. Trapman te Stad aan 't Haringvliet. Aangenomen naar Lethbridge (Alberta, Canada) A. Kuyvenhoven, kand. te Grand- Rapids (U.S.A.) (voorheen studerend aan de V.U. te Amsterdam). het oorspronkelijke voorstel van de Com missie van Bijstand maar te aanvaarden, daar men toch in tijdnood kwam, vond geen weerklank. Alleen wees dr. Verhage er wel op, dat men de besprekingen over de minimumprijzen vroeger in het jaar dient te beginnen. Hij zou het L.E.I. en de Rijksaccountantsdienst verzoeken nieuwe rapporten op een bredere basis dan dit jaar op te stellen. Hiermede was de ver gadering het eens. De nieuwe meetwijze zal het areaal ver- kleinen, maar men heeft indertijd voorge steld een compensatie te verstrekken. Fis cale puzzelaars hebben uitgerekend, dat de compensatie van vijf pei*cent voor de tulpen en vier percent voor de narcissen het bloembollenvak op een verhoging van de inkomstenbelasting van 863.000 gulden zou komen te staan, plus nog 25.000 ver mogensbelasting. Dr. Verhage deelde ech ter mede, dat hierin was voorzien door de teeltrechten niet met deze percentages te verhogen, maar de metingscijfers per kweker op het bureau van het produkt schap met deze percentages te laten ver minderen. „Dit is geen belastingontdui king" zei dr. Verhage, „want de kweker gaat beslist niet meer telen." Tenslotte kon de vergadering zich ver enigen met het voorstel om het teeltrecht van hyacinten en narcissen op 100 percent te houden en dat van tulpen te brengen op 103 percent. Alle oude overgenomen ver ordeningen van het Bedrijfschap voor Sierteeltprodukten vervallen per 1 janua ri 1959. Ze moeten alle opnieuw worden aangenomen door het bestuur van het Produktschap. Voor de Rotterdamse rechtbank heeft een 33-jarige Deventenaar, B. B., te recht gestaan, die zich jarenlang voor ingenieur heeft uitgegeven en in die kwali teit talloze goedgelovige mensen zou heb ben opgelicht. Een van zijn slachtoffers was een Rot terdamse caféhouder, die B. B. al uit zijn jeugd te Deventer kende. Ook aan deze man vertelde de verdachte dat hij als in genieur in dienst was bij een Amerikaans concern en in opdracht van deze firma B. een bezoek moest brengen aan Parijs, waar hij enkele Franse autoriteiten zou ontmoeten. Hij had evenwel voor de reis niet voldoende geld meegenomen en vroeg van de caféhouder hem vijftig gulden te lenen, hetgeen deze deed. Binnen twee da gen was B. terug bij de caféhouder met het verhaal dat hij pech had met zijn auto en graag nogmaals een voorschot wilde heb ben. De auto was in reparatie en B. had niet genoeg geld om de rekening te vol doen. Om naar huis te gaan, aldus B. was de tijd tekort, want hij moest met spoed naar Frankfort om besprekingen te voeren voor het Amerikaanse concern omtrent de fabrikatie van een Duitse Spoetnik. De zoon van de caféhouder vond het verhaal verdacht en waarschuwde de politie. Bij zijn verhoor bleek dat B. zich aan een groot aantal oplichtingen schuldig ge maakt had. Bij de eerste behandeling van de zaak, die door de rechtbank werd aan gehouden om een psychiater te kunnen ho ren, had de president de verdachte geken schetst als een man die een dubbel leven leidde. B. had in het begin van de oorlog eindexamen h.b.s. te Deventer gedaan en zich vervolgens als student aan de Techni sche Hogeschool te Delft laten inschrijven. Aangezien hij weigerde de zogenaamde „studentenverklaring" te tekenen, moest hij zijn studie beëindigen. Na de bevrijding is B. naar Delft teruggekeerd, waar hij tot 1955 is gebleven. Zijn ouders, die in hun zoon een genie zagen, wisten niet beter of hun zoon studeerde voor scheikundig in genieur, maar in wei&elijkheid heeft B. geen enkel examen of tentamen te Delft afgelegd. Niettemin verklaarde B. in 1955 tegenover zijn ouders dat hij het inge nieursexamen had afgelegd en in dienst van een Amerikaans concern was getre den, waarvoor hij West-Europa moest be reizen. Twee jaar geleden ontmoette B. te Amsterdam een meisje dat over een spaar bankboekje met 8.000 beschikte. Hij trouwde met haar en nam haar mee op de reizen die hij voor het „Amerikaanse con cern" ondernam. De achterdeur uit „Soms ging u een bankgebouw door de voordeur binnen, terwijl uw vrouw bui ten wachtte. Dan kwam u even later door de achterdeur naar buiten, zei de pre sident B.„alleen maar om uw vrouw wijs te maken, dat. u een bankrelatie bezat. Het zelfde spelletje vertoonde u ook wel bij gro te fabrieken". De president deelde voorts nog mee, dat de vader van B., die caféhouder is, failliet was verklaard, nadat hij door zijn zoon fi nancieel tot op het hemd was uitgekleed". In Utrecht, Amsterdam, Vlaardingen, Anna Paulowna en Deventer had B. zijn slachtoffers gevonden, die door hem in to taal voor 5.000,— opgelicht waren. De man is na zijn arrestatie enige tijd in een psychiatrische inrichting geobser veerd. In het omtrent hem uitgebrachte rapport wordt o.a. vermeld, dat hij als vei-- wende, enige zoon een geforceerde le venshouding had aangenomen, waardoor zijn toerekeningsvatbaarheid in sterke mate was verminderd. De psychiater kwam tot de conclusie dat B. voorwaardelijk ter beschikking van de regering zou dienen te worden gesteld. De officier verklaarde dat B. verkeerd is opgevoed en een behoorlijke straf ver dient. Van terbeschikkingstelling wilde de officier niets weten. Hij vorderde twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Uit spraak 14 oktober a.s. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de let terkundige Johan van der Woude te Velp opdracht verleend tot het schrijven van een letterkundige biografie over de kun stenaar Eduard Verkade. De heer Van der Woude heeft deze opdracht aanvaard. Druk bezoek. Het Rijksmuseum heeft van 1 januari tot 1 oktober vierhonderd- vijfentachtigduizend bezoekers gehad tegen vierhonderddertigduizend in dezelf de periode in 1957. Nog niet eerder werd zo'n bezoekersaantal bereikt. Verwacht wordt dat voor 1 januari 1959 het half miljoen zal zijn gepasseerd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11