Elan van DOS woog niet op tegen techniek van Lisboa Donner en Prins bereikten remise tegen Michael Botwinnik en Smyslov Wereldkampioenschap honkbal HVS bedwong Die Raeckse pas na vijf sets Stayer Arie van Houwelingen won in Praag en Brno Goed voetbal spelende, maar zeer onsportieve Portugezen wonnen Milwaukee Braves versloegen in eerste wedstrijd New York Yankees CIOS en HBC (dames) nog zonder verlies 13 OM DE EUROPESE VOETBALBEKER Onverwacht Rumoerig Weinig spelers bij de centrale training Langs muurtje Overige resultaten PSV versloeg Düsseldorf voor vriendschapsbeker Ook in Newcastle. Joegoslavische handbal- ploeg naar huis gestuurd De voileybakcmpe ^Honkbal Wereldkampioen Deslauriers in Nederland aangekomen Hi; leerde het damspel hij de kapper Atletiek Joke Bij leve ld won de 100 m in Wuppertal Eervolle nederlaag tegen Russische schakers Schaken Wielrennen pO N DERDAG 2 OKTOBER 1958 (Van onze sportredacteur) £*n voetbal welgezinde massa van 18.000 mensen heeft gisteravond in het Utrechtse itadion haar hart op kunnen halen bij de l„ vele opzichten aantrekkelijke voetbal match, die DOS voor de eerste ronde van Europese voetbalbeker speelde tegen de kampiocnsploeg van Portugal, Lisboa. Er was van Portugese zijde dikwijls voortreffelijk voetbal, cr was spanning 0—2. 1—2, 2—2, 2—3, 2—4, 3—4) en fr gebeurden dingen onder de schijnwer- wrs die het daglicht in het geheel niet konden verdragen. De spelers van Lisboa namelijk bleken behalve over een behoor lijke dosis voetbaltechniek en-tactiek ook „ver een arsenaal van nare grapjes de be- „hikking te hebben. Om over de vreemde „pvattingen van sportiviteit nog maar niet rens te spreken. Ondanks het feit dat de Portugezen verdiend wonnen dat was bulten kijf verliet het elftal onder ho nend gefluit en boeh-geroep het veld. Men had het er wel naar gemaakt Van alle narigheid bleek overigens in de eerste helft maar weinig. Na een over donderend begin, waarin linksbuiten Lui- ten van DOS een harde schuiver op kee per De Sa losliet, speelde Lisboa al spoe dig een klasse beter dan de Utrechtenaren, die maar al te snel het middenveld prijs gaven. Vooralsnog evenwel hadden de Portugezen geen succes met hun feilloos zuivere driehoekspel, want de DOS-ver- dedigirig met Kraay aan het hoofd stond pal. Ook aan de andere kant was er weinig kans op een doelpunt. Dat kwam in de eerste plaats doordat de binnen- spelers Van der Linden en Krommert de bal bij hun passes te veel vaart gaven en in de tweede plaats doordat Lammers in stoppelspil Galaz (international) een be waker van formaat had gevonden. Alleen de verre harde trappen in het niemands land stichtten nog al eens wat verwarring in de Lisboa-defensie, die zulk een type spel kennelijk niet gewend waren. Vrij onverwacht kwam toen Lisboa voor. In de 32ste minuut namelijk gaf links buiten Morais een hoge voorzet, die Kraay koppend en De Munck stompend onscha delijk wilde maken. De nationale Neder landse doelman miste de bal, die daarop ;oor de voeten kwam van rechtsbuiten Hugo, die razendsnel reageerde en ineens in het lege doel knalde. Een ongetwijfeld verdiende goal als men de capaciteiten van de beide ploegen tegen elkaar afwoog. Het doelpunt dat dezelfde Hugo evenwel tien minuten later maakte, ras wel wat te veel van het goede. En het vas ook niet nodig geweest. Hugo had na melijk vlak voor de achterlijn op zeker acht meter van het doel een schot afge vuurd, dat tot'ieders verbazing achter de rug van De Munck doel trof. Een onge twijfeld srrote blunder. Tegen dit elftal Portugezen leek 20 een hopeloze achterstand. Maar DOS dacht er anders over. Het trok na de rust verwoed ten aanval en kreeg al na drie minuten spelen een strafschop toege wezen toen linksback Pachcco de bal met de bovenarm meenam. Na verwoede pro testen voltrok Temming hot. vonnis (12). En zowaar, twee minuten verder was het gelijk. Met een ferme trap dirigeerde linksback Visser de bal naar voren, waar Van der Linden intussen al meters op zijn belagers voor als een haas sprintte. De gehele verdediging trok met hem mee, keeper De Sa incluis, waarna de inter national een subliem diagonaal schot gaf dat van ver huiten het strafschopgebied doel trof (22). Dat was nu precies iets te veel voor de spelers van Lisboa. Als een klit kleefden zij om tie Engelse scheidsrechter Clough. die evenwel alle protesten voor buitenspel rustig naast zich neerlegde. Evenals trou wens de grensrechter. In het rumoer zag intussen een boze Portugese official kans Krommert een enorme trap te verkopen, hetgeen hem op een paar fikse duwen kwam te staan Onder een oorverdovend gefluit en ge.jouw van de duizenden rond- "m het veld werd de partij voetbal daarna voortgezet. En binnen vijf minuten was er weer een Joal. Nu weer van Lisboa. De vaardige aanvalsleider Martins omspeelde met aroot gemak eerst Van der Bogert en daarna spil Kraay, waarna hij de bal met Doordat DOS. Fortuna en PSV woensdag internationale bekerwedstijden spelen zijn "lechts zes spelers, die zondag in Deurne tegen België speelden, of reserve waren, alsmede Lenstra uitgenodigd voor de cen trale training die vandaag in het stadion •De Vliert" in Den Bosch zal worden ge houden. De Munck, Kraay, Van der Linden (allen DOS), Wiersma, Van Wissen, Krui er (allen PSV), Notermans en Van der Hart (beiden Fortuna) zullen dus deze eer ste training voor de wedstrijd Nederland Denemarken, die woensdag 15 oktober in Rotterdam wordt gespeeld, niet bijwonen. Uitgenodigd zijn: Pieters Graafland (Eeijenoord), Van der Kuil (Ajax). Kuys (NAC). Klaassens (VVV), Moulijn, Rijvers (heiden Feijenoord) en Lenstra (Enschede)) Deze centrale training wordt voorts bij gewoond door de volgende spelers, waar uit het Nederlandse jeugdelftal (beneden -3 jaar) zal worden samengesteld: Van Heeswijk (Blauw Wit), Veldhoen (Feijen- oord), Fransen (GVAV), Schilder (Sparta), °en Engelse (ADO), Rutten (MVV), Jans en (Stormvogels), Groot (Stormvogels), Hosselaar (Sparta). Coenen (MW), Althoff Blauw Wit) en Brouwer (Enschede). Het Nederlands elftal, samengesteld uit Telers beneden de 23 jaar, komt woens dag 8 oktober in Aarhus uit tegen een Deense jeugdploeg. Ook Boskamp. Vonhof ■oeiden DWS). Weustink (Enschede) en de jeugdspeler Theunissen (Vitesse), zullen donderdag naar ,.De Vliert" komen om on eer leiding van bondscoach Elek Schwartz <e oefenen. feilloze precisie in de rechterhoek depo neerde. Dat was dus 23 met nog 35 mi nuten te spelen. Een periode overigens, waarin het peil van de wedstrijd zienderogen daalde. Het geen altijd gebeurt als ook de sportieve normen wegvallen. En dat gebeurde. Eerst kreeg Morais een officiële waarschuwing wegens natrappen hij maakte zich bin- een een halve minuut aan dezelfde over treding schuldig, maar dat zag de scheids rechter niet waarna zijn teamgenoten zich met grote overgave gingen bezig houden met het trappen tegen hielen, het staan op wreven, het vasthouden van shirtjes enzovoort. Het gejouw was niet van de lucht, maar desondanks bleef Lisboa de toon aangeven. Het stuurde het met nog zeer veel elan, maar met steeds minder technische vaar digheid spelende DOS van het kastje naai de muur, waarmede het niet alleen be reikte dat de Utrechtenaren op den duur het tempo aanzienlijk moesten verlagen, maar ook dat er enorm veel speeltijd voor DOS verloren ging. Daar zorgde overigens ook keeper De Sa wel voor, die bij het uit trappen van de bal steeds tergend lang zaam de gehele breedte van het straf schopgebied doorslenterde. Toen bovendien tien minuten voor het einde Hugo andermaal scoorde hjj knal de de bal langs een slecht opgesteld „muurtje" leek DOS andermaal redde loos verloren. Maar weer kwam de Utrechtse ploeg op volle toeren en zo waar werd het drie minuten voor het ein- De Munck de door Luiten 34. Verder succes was het dapper volhoudende DOS echter niet meer beschoren. Daar zorgde de achter hoede van Lisboa wel voor. Twee keer trapte een back de bal in de donkere staantribune en twee keer de keeper, waarna Lammers nog weer een keer over duidelijk werd vastgehouden in het straf schopgebied. Pas toen kon de 48-jarige scheidsrechter Clough een einde maken aan de strijd-op- alle-fronten. Waarna het publiek nog eepp een keer langdurig uiting gaf aan haar misnoegen over dé Portugese voetballers. Die waren evenwel al weer in een opper beste stemming en namen met groot ple zier de huldebetuigingen van hun luid ruchtige supporters in ontvangst. Dukla, de Tsjechoslowaakse legerploeg uit Praag, plaatste zich in de tweede ronde door een 21 overwinning op Dynamo uit Zagreb. De eerste wedstrijd tussen beide elftallen eindigde in een gelijk spel (22). De tweede wedstrijd tussen Drumcondra (Dublin) en Athletico (Madrid) is door de Spanjaarden met. 51 gewonnen. Bij de rust was het 20. Athletico heeft beide wedstrijden gewonnen en gaat dus naai de tweede ronde. In Wenen wonnen de spelers van de Wiener Sportklub verrassend van .Inven tus uit Turijn. Het werd niet minder dan 70 na een 30 stand bij de rust. De eer ste ontmoeting won Juventus met 31. zodat de Weners naar de tweede ronde gaan. Het was overigens een zeer harde en soms ruwe wedstrijd. Het regende vrije schoppen en keer op keer moest het spel voor een blessure of een incident onder broken worden. De Italiaanse doelman Mattrel raakte, er door van de kook en het was voor een groot deel aan zijn fouten te wijten dat de Weners de score zo hoog konden opvoeren. Zelfs dp klassespelers John Charles en Boniperti konden de hatelijk nul niet wegwerken. Het Hongaarse MTK Boedapest, won op eigen veld met 30 van Polonia Bytom uit Polen en plaatste zich eveneens voor de tweede ronde, aangezien de Hongaren de eerste wedstrijd al met 32 hadden gewonnen. De beslissingswedstrijd, die woensdag avond in het stadion Diekman in Enschede tussen Schalke '04 uit Gelsenkirchen en Boldklub (Kopenhagen) is gespeeld, ein digde in een 31 overwinning voor de Duitsers. De rust ging in met blanke stand. De wedstrijd werd geleid door de Nederlandse scheidsrechter Leo Horn. Er waren 20.000 toeschouwers. Ongeveer 10.000 hiervan waren Duitsers. De Deense kampioen Boldklub heeft zich tot de rust kunnen handhaven. Daarna stortte de defensie ineen en speelden de Duitsers een gewonnen wedstrijd. De De nen waren snel. zij beschikten over een uitstekende lichaamsconditie en een goede baltechniek, maar misten de steun van een middenlinie van klasse. Tn de eerste helft ging de strijd vrijwel gelijk op. Aan beide zijden werden kansen gemist en ook na rust konden de Deense aanvallers via hun uitstekende linker vleugel nog enkele uitvallen lanceren. Maar steeds groter werd de Duitse veld- meerderheid in het centrum en steeds gro ter de druk op de Deense defensie. Na 12 minuten kon midvoor Siebert zijn duizenden landgenoten op de eerste tref fer, een goede kopbal, tracteren en tien minuten later maakte Nowak er van dichtbij 20 van. Dit leek de eindstand te zullen worden maar vier minuten voor het einde schoot de Duitse uitblinker de internationale linksbuiten Klodt de bal hoog: onder de lat. Linksback Lazig, de beste verdediger van Schalke, trapte in de laatste minuut de bal bij een voorzet van de Deense linksbuiten Soerensen in eigen doel: 31. Voor 4.000 toeschouwers is in Düsseldorf een voetbalwedstrijd tussen Fortuna (Düs seldorf) en PSV (Eindhoven) voor het toer nooi om de vriendschapsbeker gespeeld. De Nederlanders wonnen de ontmoeting met 51, nadat de rust met 31 was in gegaan. Het scoreverloop was: 28 min. Kruiver (01); 37 min. 11 Wolfram (kop bal); 40 min. 12 Dillen; 44 min. 13 Röhrig; 51 min. 14 Ford; 53 min. 15 Ford. De Braziliaanse voetbalclub Bella Vista die verleden week met 6-0 van Blauw Wit verloor, heeft in Newcastle ook een zware nederlaag geleden. Nu ging zij met 12-1 te gen de Engelse eerste divisie club New castle United ten onder. Bij de rust leidden de Engelsen met 4-1. De Joegoslavische handbalploeg Mvlada Bosna, die een tournee in Zweden maak te, is door de Joegoslavische ambassade naar huis gestuurd wegens wangedrag. Dit besluit was genomen omdat de spelers geen goede reclame maakten voor hun land, zo meldt het Zweedse sportblad Idrotts- bladet. Woensdagmiddag zijn In New York de wedstrijden om het wereldkampioenschap honkbal voor professionals begonnen. De wereldkampioenen Milwaukee Braves speelden in het County Stadion voor 46.267 toeschouwers de eerste wedstrijd in een serie van ten hoogste zeven tegen de New York Yankees, de ploeg van Casey Stengel. Evenals het vorig jaar, toen dezelfde ploegen de titel betwistten, wierp Warren Spahn voor Milwaukee en Whitey Ford voor de Yankees. Ditkeer behaalde Spahn de overwinning na 'n bijzonder opwinden de strijd, die tien innings duurde. Milwau kee won met 4-3 in een wedstrijd, waarin alleen Yankee korte stop Kubek eenkeer misgreep. Bill Bruton, die door Milwau kee-manager Hainey was ingezet als pinch-hitter, besliste de wedstrijd. In de negen innings verscheen Bruton voor het eerst in het slagperk bij gelijke stand 3-3. Zijn optreden was geen succes, want de relicf-pitcher Duren van de Yan kees stuurde, hem met drie keiharde slag ballen naar de dug-out terug. In de tiende innings echter kreeg Bruton weer een kans. Nog steeds was de stand 3-3, maar nu waren het eerste en tweede honk bezet met twee uit. Toen bewees Bill zijn nut en voor de derde keer in deze innings sloeg hij de bal voor de voelen van Mickey Mant le in het midveld, waarop Joe Adcock Mil- Pas na de vijfde, beslissende set heeft HVS zijn stadgenoot Die Raeckse kunnen kloppen. Het werd een aantrekkelijke par tij volleybal die naar gelang de strijd ver streek in spanning en sfeer toenam. Die Raeckse speelde met een aantal debutan ten waarvan Borman, technisch bekwaam, zich uitstekend aanpaste. De gehele ploeg speelde niet onverdienstelijk, van HVS daarentegen hadden wc meer verwacht. Toch mogen we de HVS'ers tot de grote favorieten voor de titel in de overgangs klasse rekenen. In de eerste set had HVS aan een dege lijke opslag voldoende om Die Raeckse ge decideerd te kloppen (152). Een fanatiek herstel in de tweede set bezorgde Die Raeckse een 8—3 voorsprong. Op de stand 105 ontwikkelde zich een felle en goede strijd, waarbij veel gesmasht werd. Via 147 wonnen de rood-witten met 1511. In de derde set kwam de zege van HVS niet in gevaar (1510). Het leek er veel op dat Clay en zijn mannen ook in de vier de set récht op de winst zouden aflopen 8—4, 12—7. 12—9 en 14—11 doch met de haven in zicht strandde HVS. Die Raeckse verkreeg de serve en bracht onder grote spanning de score in evenwicht (14—14). In een sfeer de strijd HVSDie Raeckse eigen, werd de laatste fase gespeeld, waar in Die Raeckse na 1515 met 1715 won. Het hoofd- en overgangsklassereglement schrijft een beslissende set voor. zodat na een korte rust de ploegen zich nogmaals inzetten voor de volle winst. HVS speelde nu sterker dan voorheen en na 85, 116, 119 en 139 wonnen de HVS'ers met 15—11. We willen niet onvermeld laten het uit stekende spel van de Die Raeckse-aanvoer- der Co de Nobel. Te overmoedig Na het verrassende succes van de CIOS- club tegen Santpoort begonnen de toekom stige sportleiders tegen OSS te overmoedig. Het duurde tot 77 eer het ClOS-Iegiocn reden tot juichen had (147). Maar de Zandvoorters bleven stug volhouden en zagen hun harde werken beloond door een serie punten, die hun totaal op vijftien bracht (15—14). De serve ging over en enkele technische fouten van de Zandvoorters brachten de eerste winst bij CIOS (17—15). In de tweede en derde set gaf OSS zich geenszins gewonnen en de strijd bleef voor de talrijke toeschouwers het aankijken waard. Maar gebrek aan techniek en in zicht, voortspruitend uit te weinig routine van de nieuwe eersteklasser, deed de ba lans na 76 in de tweede en 77 in de derde set met 156 en 159 naar de toe komstige sportleiders overslaan. Na de eerste twee sets was van krachts verschil in de ontmoeting tussen HVS 2 en Eclecta geen sprake. Eclecta won de eerste set met 157 en HVS 2 de tweede met 156. Ook in de derde set gaven de ploe gen elkaar niets toe; 88, 99, 1111 en na 1311 voor HVS. 1313. Beheerst spel van de reserves besliste de strijd in hun voordeel (1513). De laatste set ging tot 77 gelijkop waarna een serie fouten bij het opvangen van de serve HVS in de gelegenheid stelde om uit te lopen tot 117. Enkele harde slagen van Cees de Boer en één van Doves brachten de eindstand op 157. Dames Bij de heren is alleen CIOS nog zonder verlies, bij de dames HBC. Dinsdagavond speelden de Heemsteedse dames in eigen zaal op het sportcomplex aan de Cruquius- weg tegen OVRA. De blauw-witten, die nog voor kort kampioene De Blinkert ver sloegen, hadden grote moeite om zich in te stellen op de lage zoldering. De eerste sets werden dan ook met groot verschil (156 en 152) door de gastvrouwen ge wonnen. De derde set leverde meer strijd op, maar werd eveneens door de zwart- witten, die beter combineerden en iets ge durfder speelden, gewonnen (1715). In de laatste set zagen wij Velox zich hevig verweren tegen Vesmia maar de ploeg van Tonnie Broersen gaf niets toe en won met 157, 1510 en 1511. Eclecta moet met de dames Scheffer, Cammenga en Rooyers tot meer in staat zijn dan tot nog toe gepresteeerd werd. Gisteravond kregen de rood-witten een gevoelig lesje van De Blinkert, dat weer op volle oorlogssterkte verscheen (15—5. 15—8, 15—2 en 15—5). OSS eersteklasser Het damesteam van OSS heeft ook de tweede promotie-wedstrijd tegen Eclecta 2 lot een goed einde gebracht (156, 1513 en 153) en zal nu de dames eerste klasse als tiende ploeg completeren. Ook in de dames overgangsklasse is men met het programma gestart. AVC, in een nieuwe samenstelling, speelde nog onwen nig maar zag niettemin kans om het Be- verwijkse De Kennemers met 157, 915, 158 en 155 te kloppen. Agnes Leeuwen berg als aanvalster en Ria de Vilder als opbouwster traden op de voorgrond. De resultaten De uitslagen luidden: Heren: Eclecta—HVS 1—3, CIOS—OSS 3—0, HVS—Die Raeckse 3—2, HVS 4— DSS 2 1—3, WIK—CIOS 2 3—1, HBC 3— OSS 2 4—0, Hepol 2—C.JMV 3—1, Eclec ta 2—OVRA 3 1—3, OVRA 2—Velox 2—2. Dames: VeloxVesmia 03. AVCDe Kennemers 31. Eclecta—De Blinkert 04. WIK—Eclecta 3 0—3. Vesmia 2—MHBS 2 3—0, OSS—Eclecta 2 3—0, Gios 3—OVRA 3 2—2, AVC 2—OG 2 3—0, Velox 2—.IBS 0—3, Topscore—DSS 3—1, SSO—OG 0—4. HBC—OVRA 3—0. HBC 2—OVRA 2 2—2. Bill Brulon Warren Spahn waukee's vierde en winnende punt scoor de. De Yankees begonnen sterk. Na twee in nings hadden zij al vier honkslagen gege ven, maar goed veldwerk van Milwaukee voorkwam punten. In de vierde innings echter sloeg eerste honkman Skowron een homerun en de stand was 1-0. In de gelijkmakende innings kreeg Whitey Ford echter drie honkslagen te- gen, welke voor Milwaukee twee punten en 2-1 voorsprong betekenden. In de vijfde slagbeurt hanteerden de Yankees weder om hun sterkste wapen, de homerun. Nu was het Hank Bauer, die met een honk be zet de bai over het hek van het linksveld sloeg (3-2). Pas in de achtste innings slaagden de wereldkampioenen erin gelijk te maken. Met nul uit en het eerste honk bezet gaf Hank Aaron een tweehonkslag, die het dei- de en het tweede honk vol maakte. Dit was het moment, waarop Yankee-manager, de 67-jarige ex-schoolmeester, voor de eerste keer uit zijn,dug-out kwam. Na een kort gesprek met catcher Yogi Berra verving hij zijn werper Ford door Reynold Duren, die hiermede zijn debuut maakte in de World-Series. Hij beperkte de schade tot een run (3-3). Warren Spahn wees vanaf de zesde innings veertien Yankee-hitters achter elkaar af en Bruton besliste de wed strijd in een extra-innings op bovenbe schreven wijze. Vanmiddag wordt de tweede wedstrijd in het County-stadium gespeeld. Voor Mil waukee werpt dan Lew Burdette, de man die het vorig jaar tijdens de World-Series driekeer de Yankees versloeg, en Bob Tur- ley deze won dit seizoen 22 wedstrijden voert de Yankee-verdediging aan. Werpersresultaten van de eerste wed strijd: Winningpitcher: Spahn: 6-4-8 (waaronder twee homeruns), Losing-pit cher: Duren (3 innings): 5-1-4. Ford (7 in nings): 8-3-6. Beide ploegen spelen een reeks wedstrij den waarbij het negental, dat de vierde zege behaalt, de titel wint. JOHANSSON. Bokspromotor Jack Solomons heeft verklaard dat de Zweed ïngëmar Johansson op 2 juni van het vol gend jaar in het Wembley Stadion een titelgevecht zal leveren tegen Brian Lon don. Engels en Empire kampioen zwaar gewicht. „Neen, ik train nooit, Ik heb ook geen secondanten. Ik speel gewoon ma,ar voor mijn plezier". Dat was de verrassende uit spraak van de wereldkampioen Marcel Deslauriers in een gesprek, kort nadat hij in Nederland vas aangekomen en... een partijtje damde. De 53-jarige Canadees, die in de secre taris van de Dambond, de heer Ivens, zijn eerste slachtoffer had gevonden, gaat echt niet gebukt onder de zorgen in een maand tijds een twintigtal partijen om de dam titel tegen de Rus Koeperman te moeten leveren. Gelijkelijk verdeelde de vrien delijke en grijze Canadees zijn aandacht over het dambord en de omgeving. Het is de derde maal dat Deslauriers Ne derland bezoekt. Voort het eerst kwam hij in 1952 naar ons land, vier jaar later in november 1956 veroverde hij er de we reldtitel. „Ja, ik heb het dammen geleerd bij de kapper. Aanvankelijk deed ik het alleen maar om de tijd te doden, later werd het een ware hobby". Pas in 1954 werd hij op bijna 50-jarige leeftijd dus voor het eerst kampioen van Canada. Hij is niet slechts wereldkampioen dammep op de 100 velden, ook de wereldtitel op de 144 vel den de in Amerika gebruikelijke versie van het dammen is in zijn bezit. De kans dat hij de tweekamp zal winnen scheen de Canadees niet groot te achten, want zijn eigen woorden waren: „Koeper man is een betere speler". Maar... de twinkelende ogen van de jolige Canadees spraken een heel andere taal. En de vita liteit van de wereldkampioen doet geloven dat het leeftijdsverschil de uitdager is 18 jaar jonger misschien niet eens zo'n belangrijk voordeel zal zijn voor de Rus. Tijdens internationale atletiekwedstrij den, die woensdagavond in Wuppertal zijn gehouden, heeft onze landgenote Joke Bijleveld de 100 meter gewonnen in 12.1 seconde. Hannie Bloemhof, die ook aan deze wedstrijden zou deelnemen, kwam niet uit, aangezien zij een voedselvergifti ging had opgelopen. Joke Bijleveld heeft op de 100 meter niet veel tegenstand gehad. Het Duitse meisje Jeibmann werd tweede in 12.5 sec. Op de 5000 meter kwam onze landge noot De Ruyter uit. Hij eindigde als zesde in 14 min. 40,2 sec. Winnaar van dit num mer werd de Duitser Hueneke in 14 min. 12.2 sec. vóór de Engelsman Eldon (14.13.0) en de Duitser Schade (14.17.4). De Belg Allonsius werd vierde (14.28.8) en de Duitser Kluge vijfde in 14.39.6. De Nederlandse schaakploeg heeft in de eerste ronde van het FIDE-landcntocrnooi dat woensdag in München is begonnen, een eervolle nederlaag tegen het sterke Russische team geleden. Het wed 2'v-1Ms in het voordeel van Rusland. Drie partijen eindigden in remise en slechts één partij werd door Rusland gewonnen. Het was overigens een zeer zware op gave voor onze landgenoten, die het de eerste drie ronden zonder Euwe moeten stellen, om reeds in de eerste ronde tegen de waarschijnlijke winnaar van het toer nooi te moeten uitkomen. Rusland verscheen in zijn sterkste op stelling, waaruit wel bleek, dat men de Nederlandse ploeg niet onderschatte. De belangstelling van het op deze eerste speel dag zo talrijke publiek ging in hoofdzaak uit naar de partij BotwinnikDonner. Het was een Nimzo-Indiër waarin de Neder lander, die zeer onbevangen speelde, goed tevoorschijn kwam en zelfs iets beter kwam te staan. Prins tegen Smyslov was een Weense partij. Een aanbod van een pion sloeg Smyslov van de hand en spoedig daarna volgde ruil van de dames, waarna dooi de wat gunstiger opstelling de stukken van de Rus beter tot zijn recht kwamen. Prins verdedigde zich bekwaam en van enig belangrijk voordeel van de Rus was geen sprake. Het was een zeer moeilijk eindspel. Van den Berg koos tegen Keres de Si- ciliaanse verdediging. De Nederlander, die voor zijn doen zeer nerveus was, zag veel en de goede zetten van Keres pareerde hij bekwaam. De ben-oni van Kramer tegen Bronstein ging over in oud-indisch. De Rus wist voor zijn stukken meer bewegingsvrijheid te krijgen dan Kramer, die maar moest af wachten wat de Rus zou ondernemen. Na vier uur spelen zag het er voor de Nederlandse ploeg niet onbevredigend uit. Donner stond nog steeds goed en de ande re partijen stonden geen van alle veel min der, zij het, dat het accent op de verde diging lag. Het was echter de vraag of zij de nodige hardheid zouden kunnen opbren gen om zich in het laatste uur te kunnen handhaven. Het eerste succes kwam toen de wereldkampioen op de 23ste zet remi se aanbood, die Donner accepteerde. Prins, die een remise-aanbod zag afge slagen, accepteerde het aanbod van Smys lov even later op de 24ste zet. Hij heeft zich uitstekend in het moeilijke eindspel verdedigd. Met Van den Berg ging het minder goed. Hij kwam geleidelijk aan slechter te staan, raakte een pion kwijt en plotseling was de stelling niet meer houdbaar. Maar Kramer gaf Bronstein geen enkele kans om in het voordeel te ko men. De Fries bood remise aan, hetgeen na overleg met de Russische captain door Bronstein werd geweigerd. Maar even la ter zag hij er blijkbaar toch geen heil meer m. De Rus bood toen zelf remise aan, toen na een afwikkeling bleek, dat er voor geen van beiden nog voordeel overbleef. Het werd dus een zeer eervolle nederlaag van 21/2-l'/2. Drie remises tegen de topspelers van Rusland, waarbij een wereldkampioen en een ex-wereldkampioen, mogen zeker een succes worden genoemd. Nederland is in de tweede ronde vrij en ontmoet vrijdag Oostenrijk. Zaterdag zal Euwe in de wed strijd tegen Bulgarije uitkomen. Dc uitslagen van de wedstrijden in de verschil lende groepen luidden; Groep i: Rusland -Nederland 2 -11 lerlanc Italië 2'. Ui, Denemarken—Bulgarije l',-.—ti en I afgebroken party. Porto Rieo Oostenrijk 21.- en 1 afgebroken partij. Frankrijk vyas vrij. Groep 2: Noorwegen IJsland 2—1 en 1 afge broken partij. Iran -Spanje 0—2 en 2 afgebroken partijen. Finland—Wesl-Duitsland i._. en 3 af gebroken partijen. Israel Zuid-Afrika 2—1 en 1 afgebroken partij Ver. Staten waren vrij Groep 3: Atgetitinië Polen l',-4en 2 afge broken partijen. Groot BnttanniëColumbia 11 en 2 afgebroken partijen. Schotland -Philipptjnen 02 en 2 afgebroken partijen. LibanonOost- Duitsland 0—4. Hongarije v as vrij. Groep 4: Joegoslavië Griekenland 31. 'j. Canada—Zweden 1en 2 afgebroken partijen België—Zwitserland 04. Tsj.SlowakijeTunis 5—0. Portugal was vru. De gedetailleerde resultaten van Nederland- Rusland waren: Donner— Botwmntk remise: Prins -Smyslov remise: Van den BergKeres 0—1: KramerBronstein remise. Jan Hein Donner De amateur-stayer Arie van Hnuwe- lingjn uit Sasscnheim, die onlangs een eervolle d rde plaats behaalde in het wereldkampioenschap in Leipzig, heeft met succes deelgenomen aan stayerswed strijd n in Tsjechoslowakije. Zowel in Praag als in Brnö werd Van Houwelingen winnaar. Alleen in Louny, waar hij zijn eerste wedstrijd reed, moest de Sassen- heimer met een vierde plaats genoegen Maar die vierde plaats kwam hoofd zakelijk door onwennigheid met de baan, de motoren en taalmoeilijkheden met zijn gangmaker, de Tsjech Wladimir Morav- cem. De stayerswedstrijden in Tsjechoslo- wakije worden namelijk gereden achter lichte 175 cc-motoren en dat zijn de Ne derlandse stayers niet gewoon. Die rijden meesial achter zwaardere motoren of derny's. Voor de wedstrijd in Brno maakte Van Houwelingen zijn gangmaker door middel van tekeningetjes en handgebaren de te volgen tactiek eigen. En dat had succes. Zelfs de plaatselijke favoriet Paral, die ook al in Louny gewonnen had en Van Houwelingen voor de start in Brno be duidde dat hij hem op twee ronden zou rijden, greep er volkomen naast. Paral moest de op winst beluste Hollander bijna twee ronden prijsgeven en verspeelde ook de tweede plaats aan zijn landgenoot Men- schy. De uitslag in Brno luidde: 1. Arie van Houwelingen, de 50 kilometer In 48 min. en 52 sec.; 2. Menschy op 210 meter; 3. Pa ral op 710 meter; 4. Venclovsky op 1320 meter. De Australiër Ron Webb met wie Van Houwelingen optrok en door wiens bemiddelin" hij aan deze wedstrijden kon deelnemen, werd zevende. In Praag, waar Paral ontbrak, was de plaatselijke stayer Menschy de grote favo riet. En het heeft er lange tijd naar uitge zien dat Menschy ook inderdaad zou zege vieren. Met nog bijna twintig ronden te rijden had hij nog een halve baanronde voorsprong on Van Houwelingen. Toen kreeg de Tsjech echter een kleine inzinking en voor het slotoffensief van Van Houwelingen moest hij tenslotte na een felle strijd met nog slechts vijf ron den te rijden capituleren. Onder luid gejuich van het talrijke publiek, dat de nederlaag van de plaatselijke favoriet sportief opvatte en de geleverde strijd wist te waarderen, mocht Van Houwelingen zijn ereronde rijden. De plaatselijke bladen schreven over Van Houwelingen, die er betiteld werd als „blonde Arie uit tulpenland", dat zij nog nimmer zo'n goede stayer in Praag aan de slag hadden gezien. De uitslag van Praag, waar 80 ronden van 440 meter gereden moesten worden, luidde: 1. Van Houwelingen; 2. Menschy op 50 meter; 3. Venclovsky op 1 ronde; 4. Webb (Austr.). Van Houwelingen is nu weer thuis en weet nog niet welke richting hij uit moet. Amateur blijven of professional worden. Het Is voor een jonge talentvolle wiel renner in Nederland dan ook bijzonder moeilijk om een vast plan te trekken. Van enkel stayerswedstrijden, waarvan er te weinig worden gehouden, kan hij niet leven en in de wegwedstrijden is de con currentie te groot om er een goed belegde boterham in te kunnen verdienen. Voor lopig gaan de plannen van Van Houwe lingen uit naar de winterbanen in België en Duitsland. Daar hoopt hij als stayer emplooi te kunnen vinden en te slagen. LICHTGEWICHT. De technische commissie van de Ned. Boksbond heeft de uitdaging goedgekeurd van de lichtgewicht J. Nvenkamp aan de titelhouder in deze klasse Piet van Klaveren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13