Bij een verhoging van de huren wèl looncompensatie Sneltrein sleurt op overweg vastgelopen autobus mee HET WEER Cerber OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Moskou wenst ministerberaad over staken der kernproeven Migs voor Irak Mr. Burger noemt eensgezindheid in het kabinet een sprookje Drie buspassagiers omgekomen en zeven gewond Fatale wegomlegging Geen overeenstemming tussen Dulles en Luns UNITAS DR. PREES IN DE TWEEDE KAMER „IOnsamenhangend kabinet is onvermijdelijk" Nog buiig Winst en verlies Wens: uitspraak tegen naastingen in Indonesië Het woord is aan $ee MORRIS before t/oc/êut// Wielrijdster na aanrijding met bus overleden Honderd mijnwerkers in Joegoslavië ingesloten Washington waarschijnlijk tegen, maar Londen voor Me JAARGANG No 72 DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 (jrote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 hoofdredacteur: Simon Koster \dj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 225 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.85, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A, D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever) Ter voorkoming van misverstand heeft minister-president dr. Drees in de j fweede Kamer verklaard, dat de regering ervan uitgaat dat een huurverhoging gepaard moet gaan met loonsverhoging. De uitspraak dat de rust m de lonen noodzakelijk is, geldt dus niet in het geval van huurverhoging. De regering is dch bewust van het grote belang van overleg met de organisaties van werkgevers en arbeiders over kwesties, waarbij lonen en prijzen in het geding zijn. Daarom jsover afschaffing of verlaging van de subsidies advies aan de S.E.R. gevraagd. Het is niet de bedoeling het levenspeil te drukken, maar het behoud van de werkgelegenheid voor de groeiende bevolking stelt grenzen aan de lonen. Het behoud van de werkgelegenheid is een centraal punt van het regeringsbeleid. De noodzakelijke voorzichtigheid met stijging van de lonen in verband met onze concurrentiepositie op de wereldmarkt sluit ook voorzichtigheid met werktijd verkorting in. Dr. Drees zei, geen heil te zien in de motie van de P. v. d. A. over Vieuvv Guinea. Het vragen van inlichtingen bij bevriende mogendheden („wie zijn dat?") over de beste bestuursvorm -voor Nieuw Guinea zou uiting geven aan onzekerheid in Nederland. Tegen een trustschap zou Indonesië zich in de Ver enigde Naties verzetten, omdat daarmede internationaal zou worden vastgelegd dat Nieuw Guinea niet tot Indonesië behoort. De vereiste meerderheid van twee derde der stemmen zou dan in de Verenigde Naties niet zijn te verkrijgen. Met de gedachte staatstaken zoveel mo gelijk over te laten aan de organisaties van iet maatschappelijk leven verklaarde dr. Drees in te stemmen. Men moet echter op passen dat het belang van de consumenten niet in het gedrang komt als men bepaalde zaken overlaat aan het georganiseerde tdrijfsleven. De onsamenhangende samenstelling van kabinetten is in Nederland onvermijdelijk, zl zou dr. Drees ook willen dat de politieke verhoudingen tussen de regeringspartijen iets beter of rustiger waren. Maar vóór de oorlog heerste er ook niet altijd een pret tige sfeer tussen de samenwerkende par tijen. Er is dus geen zekerheid van grotere iansgezindheid „wanneer men die ellendige Partij van de Arbeid maar uitsluit", aldus ia minister-president. Het zou laf zijn als !et kabinet zijn taak zou neerleggen op iet ogenblik dat er moeilijkheden zijn. De defensie-uitgaven zijn zeer hoog, er- lende dr. Drees. Alles moet gedaan worden cm deze uitgaven te verminderen. Daarom heeft hij op de vergadering van de NAVO te Parijs het voorbehoud gemaakt onze hoge defensiebijdrage aan de orde te stellen wanneer in de toekomst Indonesië een te grote last op ons legt. Staatssecretaris Minister Staf is van plan een nieuwe staatssecretaris aan te stellen, weer iemand uit de P.v.d.A. De staatssecretaris is een politieke figuur met een eigen verantwoor delijkheid. Het is dus mogelijk dat hij af- De Westerschelde heeft het veld moe ten ruimen voor Europa, tenminste in het boekje van de Amsterdamse straat namen. Het Westerscheldeplein in Am sterdam wordt nu „Europa-plein" en de bordjes zijn weliswaar niet ver hangen, doch wel duidelijk genoeg. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later en kele opklaringen en voorname lijk in de kustprovincies enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. treedt zonder dat de minister aftreedt. Het is echter denkbaar dat de verantwoorde lijkheid voor een tekortkoming van de staatssecretaris zo nauw verbonden is met de verantwoordelijkheid van de minister, dat ook de minister aftreedt. Als een minis ter aftreedt, behoort ook zijn staatssecreta ris af te treden, aldus dr. Drees. In weerwil van alle critiek constateerde de minister-president dat in de ogen van buitenlanders Nederland een land vol fleur en activiteit is. Er is geen land ter wereld waar buitenlandse ondernemingen zich zo gaarne vestigen als in Nederland, dat ook het gezondste land ter wereld is. Het is een ernstige misvatting, aldus dr. Drees, dat alles beter zou gaan als men de P.v.d.A. van de regering uitsluit. Zo lang het parlement zijn vertrouwen in net kabi net niet opzegt, zal het trachten zijn taak voort te zetten. Bij de replieken zei prof. Oud (V.V.D.), dat in feite niemand het voor het kabinet had opgenomen Er was bij de regerings partijen meer een sfeer van berusting. Niemand heeft gezegd: „We zijn zo ge lukkig dat we dit voortreffelijk kabinet hebben. De minister-president kan wel bij herhaling verkondigen dat Nederland zo prachtig is vooruitgegaan sinds 1945, maar de regering haalt dat succes wel erg naar zich toe, alsof het alleen aan haar is te danken. Aan ons volk en het bedrijfsleven komt ook de eer toe. In sommige gevallen is het succes bereikt in weerwil van de regeringspolitiek", aldus prof. Oud. Verdeeldheid Minister-president, dr. Drees had gezegd, dat het met de verdeeldheid in het kabinet nogal meevalt. Maar zijn partijgenoot mr. Burger (P.v.d.A.) verklaarde op boze toon niets te geloven van die eensgezindheid tussen de ministers onderling. ,.We heb ben hier geen behoefte aan sprookjes", zei hij. Er was dus in ieder geval geen eens gezindheid tussen de partijgenoten Drees en Burger. De communist Gortzak betichtte Paul de Groot van leugens en mis leiding en omgekeerd waren de kwalifi caties ook niet vriendelijk. Ook hier was geen sprake van eensgezindheid. Er was nog een symptoom van verdeeld heid. De Staatkundig Gereformeerde ir. Van Dis richtte weer zijn jaarlijkse ver wijten tot A.R. en C.H. vanwege hun sa menwerking met de Katholieke Volks partij. Voor de heer Tilanus (C.H.) was dit een reden er aan te herinneren dat ir. Van Dis in Den Haag op één kandidaten lijst met A.R en C.H. heeft gestaan voor de gemeenteraad. „Foei", werd er van alle kanten geroepen. Prof. Romme diende een motie in, waar in de regering wordt uitgenodigd te onder zoeken in hoeverre staatszaken kunnen worden ovex-gedragen aan maatschappe lijke organen. Hij verzocht de voorzitter echter de motie pas over geruime tijd op een geschikt moment aan de orde te stel len. Dan kan men zijn gedachten er over laten gaan alvorens er over te debattei-en. Bij zitten en opstaan werd een motie aangenomen waarin de regering wordt verzocht als regel de adviezen (aan de regering) van de vaste colleges van advies en bijstand te publiceren. Dan kennen de Kamerleden beter de argumenten voor en tegen voorstellen van de regering. Alleen de leden van de C.H.U. konden zich met de motie niet verenigen. Ook dr. Drees had er bezwaar tegen. Het zou er wel eens toe kunnen leiden dat de regering minder advies vraagt omdat zij weet dat publi- k&tie van het advies zou moeten volgen (Men zie ook pagina 3) DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Advertentie buitenland genoten, nu ook hier verkrijgbaar r kaas uit Zwitserland Import: Fa. van Vliet Ezn. - Amjterdam By de algemene politieke beschou wingen in de Tweede Kamer zyn uiter aard de jongste verkiezingen ter sprake gekomen, die verlies opleverden voor P.v.d.A. en A.R., maar winst voor de V.V.D. Mr. Burger, fractieleider van de P.v.d.A., en dr. Bruins Slot, fractievoor zitter van de A.R., zochten de oorsprong van de winst van de V.V.D. bij „Pouja- disten en anderen met fascistische neigingen". „Als P.v.d.A. en A.R. verlies hebben geleden", aldus concludeerde prof. Oud, „dan zijn die kiezers met fascistische neigingen dus gekomen uit de gelederen van de P.v.d.A. en A.R. (gelach). Wat erger is", vervolgde prof. Oud: „Ze zijn niet eens blij dat ze deze kiezers kwijt zyn. Ze doen hun uiterste best die kiezers terug te krijgen" (hilariteit). Met emotionele geladenheid verklaarde prof. Oud dat hy zyn hele leven heeft gestreden voor de demo cratie en tegen totalitaire stromingen. Men moet de V.V.D. niet in een kwaad daglicht stellen, zei hij. Prinses Margaret van Engeland in het schuitje van de kabelbaan der Expo, van waaruit zij de wereldtentoonstel ling uit de hoogte bekeek tijdens een recent bezoek aan Brussel. (Van onze correspondent) Om twee minuten over zes gisteravond heeft de uit Zwolle komende exprestrein op een onbewaakte landelijke overweg in Wezep een V.A.D.-autobus aangereden, die op de rails was blijven staan. Van de 46 passagiers konden er nog 36 het voertuig verlaten. De overige reizigers konden echter aan de met een snelheid van 110 kilo meter per uur aanstormende trein niet meer ontkomen. Drie van hen werden gedood, één werd zwaar- en zes werden licht gewond. De bus werd door de elektrische locomotief meegesleurd en totaal vernield. Het ongeluk is in eerste instantie te wyten aan een onverantwoordelijke wegomlegging, waardoor de bus op het traject Apeldoorn-Kampen verplicht was een landelijk overweggetje te gebruiken op korte afstand westelijk van het station Wezep, waarlangs de normale route loopt. De locomotief, die ondanks de geweldige schok in de rails bleef, liep geen zware schade op. Evenmin werd iemand in de trein gewond. Het spoorverkeer op de belangrijke route noord-west was pas vanmorgen om halftien geheel vry. Uit de nabij gelegen Margriet Kazerne werd spoedig geneeskundige en technische hulp geboden. Reeds half zeven werden de slachtoffers met ambulance-auto's naar het r.-k. ziekenhuis te Zwolle overge bracht. De kracht van de botsing was enorm. De meegesleepte bus sloeg tegen een portaal, waarvan het duizenden kilo's zwa betonnen voetstuk geheel uit de grond werd gelicht. Ook een tweede por taal ging nog omver voor de bus in tweeën spleet. Het voorste gedeelte bleef volslagen vernield ongeveer veertig meter van de onbewaakte overweg af, terzijde van de spoorbaan liggen. Het achterste gedeelte werd door de elektrische locomotief mee gesleurd over een afstand van 300 meter. Toen pas kwam de trein tot stilstand. De conducteur van de trein vertelde ons, heel weinig van het ongeluk gemerkt te heb ben. Het was of iemand aan de handrem trok. Heel kort na het ongeluk waren al hon derden militairen uit de Margriet Kazerne op de plaats des onheils. De genie en de technische troepen brachten schijnwerpers, kraanwagens en ander hulpmateriaal mee. Bovendien arriveerde spoedig de in Zwolle gestationeerde reddingsdienst van de Spoorwegen. De schuldvraag Er kunnen verschillende vragen worden gesteld over dit ongeluk, dat tientallen mensen het leven had kunnen kosten. Wie moet verantwoordelijk gesteld worden voor de onverantwoordelijke omleiding van het verkeer? Er werd al enige tijd ge werkt aan de Stationsweg, maar tot kort voor het ongeluk werd de straat dusdanig opgebroken, dat er geen verkeer meer mo gelijk was. Om half zes heeft toen. zo ver namen wij, de eerste V.A.D.-bus de onbe waakte overgang tussen de Margrietweg en de buurtschap Klein Engeland gebruikt: dit is niet alleen een nauwe overgang, waar de zware bussen nauwelijks tussen de hekken door kunnen, maar bovendien een uiterst gevaarlijke omdat in oostelijke richting een bocht in de rails het onmoge lijk maakt, de trein uit de verte te zien aankomen. Pas op een kleine tweehonderd metei kan men de trein zien. die hier dan al een snelheid van 110 kilometer heeft. Een waarschuwing had echter het groene licht op de seinpaal bij het station Wezep kun nen zijn. Dit was immers het teken, dal er een trein nabij was. Toch is de chauf feur de rails opgereden, waarschijnlijk in de veronderstelling dat hij de overweg in weinige tellen kon passeren, omdat er nog niets in zicht was. De volgende vraag is. waarom d^ bus op de overweg tot stil stand is gekomen. Was een deel van het wegdek afgeraakt, de moW afgeslagen, niet recht voor het tweede hek gekomen, dat slechts tien a twintig centimeter spe ling geeft? Dit zijn slechts veronderstel lingen, maar pas na een nauwgezet onder zoek zal de juiste toedracht misschien kunnen blijken. Maar het staat vast, dat ernstige fouten zijn gemaakt, vooral na tuurlijk door het verkeer te verwijzen naar de bijzon '?r gevaarlijk gelegen lan delijke overweg. Het gerucht deed van nacht de ronde, dat deze maatregel be rustte op eigen initiatief van de aan nemer, die de Stationsweg onder handen heeft. De overweg bij Klein Engeland, die anders slechts sporadisch wordt gebruikt, werd de laatste dagen herhaaldelijk be reden door vrachtauto's van de aan nemersmaatschappij. Daarom ook stonden de ijzeren hekken open. Slachtoffers Omgekomen zijn de 18-jarige mej. Her- ma Catharina Riesebos. <de 30-jarige tegel zetter Albertus Teune en de 78-jarige Hendrik van Aarst, allen uit Kampen. Zwaar gewond is het vijfjarige jongetje P. Meurer uit Wezep. De gewonden zijn het zevenjarig jongetje A. J. Heyink en de 26-jarige metaalbewerker B. Kalf uit Wezep, de 22-jarige mevrouw M. Junger- man-Hofmeijer uit Wezep, haar driejarig zoontje Jannes en haar tweejarig doch tertje Janna, de 35-jarige tegelzetter R. Kuiken uit Kampen. De bus werd be stuurd door de 29-jarige H. Stegeman uit Epe. WASHINGTON (Reuter) De thans in de Verenigde Staten verblijvende Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woensdag een onderhoud gehad met de Amerikaanse plaatsvervangende minister van Landsver dediging, Donald Quarles. Tevoren had de minister met Roderick O'Connor, hoofd van de afdeling consu laire en veiligheidsaangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, over de Nederlandse emigra tie naar de Verenigde Staten gesproken. Woensdagavond bood de Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, in het ambassadegebouw een diner ter ere van minister Luns aan, waaraan ook diens Amerikaanse ambtgenoot, John Foster Dulles, aanzat. (UPI) Minister Luns heeft zijn voor woensdag te Washington gearrangeerde persconferentie afgelast omdat, naar een zegsman van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meedeelde, hij niets concreets te melden had. Volgens de zelfde bron heeft hij de Amerikaanse re gering gewaarschuwd voor de gevolgen van voorzetting der wapenleveranties aan Indonesië en Amerikaanse steun gevraagd voor een Nederlandse klacht tegen het door Indonesië overnemen van Nederlandse eigendommen. „Er is wat deze zaken betreft geen vol ledige overeenstemming geweest", werd van officiële zijde vernomen. Nadex-e in lichtingen werden echter niet verstrekt. De Indonesische diplomaten in Wash ington stellen op het ogenblik pogingen in het werk, zo is vernomen, om erachter te komen wat minister Luns precies met Dulles besproken heeft. Naar uit welinge lichte kringen vernomen wordt heeft mi nister Luns tot dusver van het „State De partment en van Dulles zelf weinig mede werking ontvangen in zijn verlangens in zake de kwestie met Indonesië. Minister Luns koestert volgens deze kringen de hoop, dat de Amerikaanse regering een weg zal vinden om een positiever houding aan te nemen met betrekking tot de „over nemingen" in Indonesië. In het verleden in Perzië en Egypte bijvoorbeeld heeft de Amerikaanse regering duidelijk ver klaard dat dergelijke naastingen onwettig zijn, zou minister Luns hem voorgehouden hebben. Minister Luns heeft volgens de genoem de kringen voet bij stuk gehouden: de Ne derlandse regering heeft volgens hem recht op enige satisfactie in deze aangelegenheid. Men acht het in dit verband niet onbe langrijk, dat ook de Australische minister van Buitenlandse Zaken op het ogenblik- te Washington vertoeft. Dit bewijst, zo menen diplomatieke waai'nemers te Wash ington, dat er tussen Australië en Neder land in de kwestie Indonesië aanzienlijke solidariteit bestaat. D r y d e n De jalousie is een onaantastbare tiran, als hem eenmaal om raad is gevraagd. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING Gisteravond om tien minuten over zeven heeft zich op de Nassaulaan in Haarlem een verkeersongeluk voorgedaan, dat aan de 35-.jarige mejuffrouw E. E. Beer uit de Borneostraat 19 in Haarlem-Noord het leven heeft gekost. Mejuffrouw Beer wilde, rijdende over de Nassaulaan in de richting van het postkantoor, bij de Magdalenastraat twee voor haar rijdende jongens met haar fiets inhalen. Juist toen zij de jongens voorbij reed passeerde er echter een autobus van de NZHVM, waarvan de bestuurder zo vermoedt de politie althans te weinig ruimte voor mejuffrouw Beer openliet. De wielrijdster raakte met haar stuur de bus, viel en moest naar het Grote Gasthuis worden overgebracht waar zij om tien uur is overleden. Ook de jongens vielen, maar konden na behandeld te zijn in het Grote Gasthuis naar huis vervoerd worden. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeluk zich zo snel mogelijk met haar in verbinding te stellen. BELGRADO (Reuter) In Oost-Servië (Joegoslavië) zijn door een ontploffing ongeveer honderd mijnwerkers ingesloten, meldt radio-Belgrado. Zeker tien mijn werkers zijn om het leven gekomen. Advertentie KWALITEIT EN SERVICE ZIJLSTRAAT 91 t.o.h. STADHUIS HAARLEM TEL. 17087 HOOGTEZONNEN SOLARIS RUBBER WARMWATERZAKKEN MOSKOU (Reuter-AFP) - De Sovjet- Unie heeft, blijkens een bericht van „Tass", de Britse en de Amerikaanse re gering in een nota voorgesteld de bespre kingen, die de drie landen binnenkort te Genève over een staking der proefnemin gen met kernwapens zullen houden, door de ministers van Buitenlandse Zaken te laten voeren. In de Russische nota's wordt verklaard dat een „onverwijlde en alge mene beëindiging der proefnemingen met kernwapens .een vraagstuk is, dat zonder uitstel moet worden opgelost, daar het van invloed is op levensbelangen van het ge hele mensdom". Volgens Reuters correspondent te Mos kou wijst het voorstel voor een ministers conferentie erop, dat de Sovjet-Unie bij gebrek aan overeenstemming over een topconferentie erop uit is de ministers van Buitenlandse Zaken op afzonderlijke vergaderingen te laten spreken over de onderwerpen, die tezamen de agenda van een topconferentie zouden hebben ge vormd. De Vex-enigde Staten hadden over- BAGDAD, (Reuter) Radio-Bagdad heeft woensdag bekendgemaakt, dat in Irak negentien Russische Mig-straalja gers zijn gearriveerd als onderdeel van plannen voor versterking van de Iraakse luchtmacht. De toestellen vloegen woens dag in formatie boven de Iraakse hoofd stad. Ze zijn drie dagen geleden op de vroegere Britse luchtbasis te Habbanijah aangekomen. De vliegtuigen droegen de kentekenen van de Verenigde Arabische Republiek. leg tussen diplomatieke vertegenwoox-di- gers voorgesteld. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse i-egering zal waax-schijnlijk niet in stemmen met het voorstel de ministex-s van Buitenlandse Zaken over een stopzet ten der proefnemingen met kernwapens te doen beraadslagen. Er was woensdag- vond nog geen officiële reactie te verkrij gen. LONDEN (Reuter) In Britse kringen verwacht men dat Groot-Brittannië wel zal instemmen met besprekingen op het ni veau der ministex-s van Buitenlandse Za ken, maar naar Britse opvatting moet over de duur van de staking der px-oeven op de confei'entie zelf worden gesproken. De Sovjet-Unie is van mening, dat de con ferentie over de permanente staking der proeven moet gaan. In de nota aan de Verenigde Staten wordt vei-klaai'd, dat nu ovei-een is geko men dat de beraadslagingen 31 oktober te Genève zullen beginnen. Het kremlin be toogt opnieuw het noodzakelijk te achten dat de besprekingen zullen gaan over het „bereiken van een overeenkomst inzake het voor immer beëindigen van de proef nemingen met kernwapens, hetgeen ge paard moet gaan met een afdoend wer- kend stelsel van toezicht, om naleving van het akkoord te verzekeren." Het voegt hieraan toe: „Nu op de recente Geneefse confex-entie is aangetoond dat het niet mo gelijk is onopgemei'kt proeven met kern wapens te nemen, kunnen er voor de sta ten die over deze wapens beschikken geen bezwaren meer bestaan de proefnemingen onvei'wijld en voor altijd te staken". Neutraliteit BERN (UPI) De Zwitserse minister van Defensie, Chaudet, heeft in de Natio nale Raad (Eex-ste Kamer) te Bern ver klaard, dat 's lands neutraliteit niet ver biedt dat Zwitsex-land zijn strijdkrachten met kernwapens uitrust. Chaudets ver klaarde dit in antwoord op een socialisti sche interpellatie, waarbij de regering om inlichtingen werd verzocht omtrent haar plannen en denkbeelden het uitrusten van het Zwitserse leger met tactische kern wapens. BELGRADO (Reuter) President Tito heeft verklaard dat Joegoslavië in zijn de fensie ook rekening moet houden met de gevolgen van een eventuele oorlog met kex-nwapens. Onze verdediging zou in de bossen, bergen en open vlakten moeten worden geox-ganiseerd, zo verklaarde hij ter gelegenheid van de uitreiking van di ploma's op de militaire academie te Bel grado.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1