Er hard met anderhalf miljard mark op reis door acht Aziatische landen DAGRAVIT TOTAAL ("Panda en de protonplopper J Wereldnieuws Verspreide opklaringen Vitaminen èn mineralen hebt u nodig f in éón dragee! DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 REALISTISCHE DUITSE HULPVERLENING Moderne Sinterklaas met werkelijkheidsgevoel NDSM verwacht redelijke resultaten over 1958 Intrinsieke waarde van aandelen Interunie E. M. I.-Utrecht Zaken bij Amsterdamsche Ballast bevredigend Aardappelexport staat er niet ongunstig voor Nutsspaarbank Haarlem in september Lagere resultaten bij Van Gelder Zeer bescheiden winst in eerste halfjaar bij Asselbergs Boterinvoer in Italië weer toegestaan Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Terugbetaling Belirie Nederlands smaldeel naar Kopenhagen De slag in de Sont 1658) wordt herdacht „Osborn, redding of gevaar?" Conferentie van Kerk en Wereld Snuif en wrijf 1 "Tl 1 1 riJT-* (Van onze correspondent in Bonn) DE WESTDUITSE vice-bondskanselier en minister van Economische Zaken, prof. Erhard, begint vrijdag een grote reis naar het Midden- en het Verre Oosten, waarvan regeringen van tal van Aziatische landen heel wat verwachten. Men heeft Erhard al afgeschilderd als een soort Europese Sinterklaas, die in deze landen cadeautjes zal laten vallen tot een totale waarde van anderhalf miljard mark, zijnde 5 percent van de totale Westduitse exportwaarde. Maar niets duidt er op dat men te Bonn werkelijk van plan is veel weg te schenken. Erhard zal de komende weken een bezoek brengen aan India, Birma, Thailand, Japan, Zuid-Korea, Zuid-Vietnam, Ceylon en Pakistan. Hij wordt daarbij vergezeld door bondsdagleden zowel van de regerings als van de oppositiepartijen en door bankexperts. Bonn is zich bewust van de verant woordelijkheid om bij te dragen tot stabilisering van de economische toestand in de ontwikkelingslanden, die van oudsher de leveranciers van grondstoffen zijn. Wanneer in de industriestaten zelf de conjunctuur gestabiliseerd wordt, komt dit ten goede aan de ontwikkelingslanden, aldus de officiële zienswijze in de Westduitse hoofdstad, omdat daardoor de uitvoer van deze landen wordt gewaarborgd en sociale rust ver zekerd kan worden. Omgekeerd is elk industrieland gebaat bij conjuncturele hulp uit de andere landen. Hiernaast staat dat Bonn zich politiek in goed vaarwater bevindt ten aanzien van de Aziatische landen. Officieel schrikt men er niet voor terug om de koloniale periode afgesloten te noemen. Het koloniale ver leden van Duitsland ligt veertig jaar in het verleden en dat kan gevoeglijk als vergeten worden beschouwd!! Deze ge hele filosofie van Erhard en de zijnen is niet van realiteitszin gespeend. West- Duitsland kijkt naar het oosten en weet dat de landen daar van steeds groter wor dende betekenis worden. Erhards plannen ten aanzien van deze landen komen nu op het volgende neer: in totaal wil men 1,5 miljard mark ter be schikking stellen. In de eerste plaats wil West-Duitsland hiermee zijn eigen onder nemers door een stelsel van borgen dek ken tegen politiek risico als nationali seringen en dergelijke. Op deze wijze hoopt men de Duitse ondernemers te sti muleren tot investeringen in de onontwik kelde landen. Daarmee zal een bedrag van 1 miljard mark gemoeid zijn. Erhard wil voorts de Westduitse deelneming in het Fonds van de Wereldbank vergroten. Maar slechts in uitzonderingsgevallen denkt Bonn er aan om regeringen van landen kredieten op lange termijn te ver strekken. die gebruikt zouden moeten wor den voor niet-commerciële doeleinden als wegenbouw en dergelijke. Realistische grondslag Erhards reis wordt op deze wijze de in leiding tot een grote Westduitse stap tot hulpverlening op realistische grondslag. Hieraan vooraf is overigens al een soort Duits hulpplan gegaan, dat Bonn berekend heeft on een totale waarde van 18 miljard mark. Het betreft hier financiële hulp in het raam van de Londense schuldenover eenkomst (3,7 miljard mark), aan Israel (4 miljard mark), aan Engeland (1,3 mil jard mark), aan de Europese Gemeen schappelijke Markt (850 miljoen mark), de Wereldbank, de Europese Betalingsunie en dergelijke. Het gaat hier voornamelijk om buitenlandse hulp aan internationale Advertentie JOVANDA NYLONS De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij V.O.F. deelt over de eerste acht maanden van 1958 mee, dat be houdens een tijdelijke lichte teruggang in de bezetting van het scheepsreparatiebe- drijf gedurende de eerste maanden van het jaar alle afdelingen van het bedrijf ten volle in produktie waren. In de loop van het jaar werden tot nu toe vier tank schepen met een totale deadweight ton nage van 100.300 ton afgeleverd, terwijl op 10 april de onderzeebootjager „Amster dam" aan de Koninklijke Marine werd overgedragen. De lage scheepsvrachten, zowel voor vloeibare als droge lading, oefenden een ongunstige invloed uit op de mogelijkheid om nieuwe opdrachten te verkrijgen. Niettemin kon een opdracht voor Franse rekening voor de bouw van een snel vrachtschip met gekoelde ruimen voor het vervoer van fruit en vlees aan de order portefeuille worden toegevoegd. Het repa ratiebedrijf ondervond niet zozeer in de hoeveelheid van het te verrichten werk als wel in het prijspeil daarvan de in vloed van de lage vrachtenmarkt. De werktuigafdeling was door de bedrijvig heid, zowel uit de nieuwbouw als uit de reparatie-sector, goed bezet. De tot nu toe in de loop van het jaar behaalde financiële resultaten zijn, ge zien de recessie, die zich vooral in de scheepvaart manifesteerde, niet onbevre digend. Onvoorziene gebeurtenissen ge durende de resterende maanden van het jaar voqpbehouden, laat het zich aanzien, dat de resultaten over het gehele jaar 1958," in het licht van de huidige omstan digheden, als redelijk zullen kunnen wor den beschouwd. De n.v. Internationale Beleggingsunie Interunie maakt in een tussentijds ver slag bekend, dat de intrinsieke waarde van haar aandelen op 15 september 295 percent bedroeg tegen 252 percent op 31 december 1957. Voor een juiste beoorde ling dient er volgens de Interunie rekening mee te worden gehouden, dat over 1956 een uitkering van 10 percent in aandelen heeft plaatsgehad. Zonder deze uitkering zou de intrinsieke waarde per 15 septem ber 324Va percent hebben bedragen. gemeenschappen, om schadevergoeding en particuliere investeringen in het buiten land. In dit raam past ook Erhards plan om op de van 6 tot en met 10 oktober te New Delhi te houden jaarvergadering van de Wereldbank en het Internationale Mone taire Fonds het Duitse financiële aandeel in dit fonds te verhogen. Bonn kijkt met welgevallen terug op het recente verleden, waarin het in enkele jaren tijds 18 miljard mark aan buitenlandse hulp afstootte. Men meent hier dat daardoor een voor West-Duitsland gunstig klimaat is ge schapen. nog versterkt door een verstan dige buitenlandse politiek en het gemis van een koloniaal verleden. Bij dit alles wordt bepaald handig zowel het accent gelegd op het eigen belang als op de mo rele factor die bij hulp aan de zo gevoe lige Aziatische landen een belangrijke rol speelt. Dit jaar zijn de omzetten en de resulta ten der n.v. Electrotechnische Mechani sche Industrie te Utrecht niet bij de laag gestemde verwachtingen ten achter geble ven. Voor de belangrijk ingekrompen per soneelsbezetting was voldoende werk aan wezig. Er is thans een gegronde verwach ting op een uitbreiding der orderporte feuille. Het resultaat daarvan zal even tueel echter pas in 1959 in de winst tot uitdrukking kunnen komen. Dit werd in de heden gehouden buitengewone aandeel houdersvergadering meegedeeld. Advertentie Dagravit Totaal 15 is de énige dragee, die 12 vitaminen plus de drie onmisbare mineralen - kalk. fosfor en ijzer - bevat. Daardoor is Dagravit Totaal 15 de enige volledige aanvul ling van het dagelijkse voedsel. Voor uw hele gezin l DAGRA N.V. DIEMEN Tot nu toe is de gang van zaken bij de Amsterdamsche Ballast Maatschappij in 1958 bevredigend geweest. Wel is de con currentie scherper geworden en zijn enige grote werken afgelopen, maar de inmid dels binnengekomen orders geven geen re den tot klagen. De A.B.M. voert in combinatie met an dere aannemers de afsluiting van het Ha ringvliet uit. Hiermede is een bedrag van 100 miljoen gemoeid. Dit betekent slechts een begin, want ook de andere zee armen zullen nog stuk voor stuk worden afgesloten. Het Haringvliet-project maakt een-tiende van de totale werken uit en de A.B.M. acht het vooral uit technisch oog punt bijzonder interessant. Voor de af snijding van een bocht in een zijrivier van de Ganges in India is het materiaal onder weg. Ter plaatse zullen 9 miljoen kubieke meter onder vrij moeilijke omstandighe den gebaggerd moeten worden. In het Suez-kanaal is de A.B.M. niét werkzaam, daar de opdrachten aan Amerikanen zijn gegeven. Bovenstaande mededelingen werden desgevraagd door bestuur en directie ver strekt in de buitengewone vergadering, die bijeengeroepen was om te beslissen over een voorstel tot statutenwijziging. Wegens bet ontbreken van het vereiste quorum kon de voorgestelde statutenwij ziging niet in behandeling worden geno men. Op 16 oktober zal een nieuwe verga dering worden gehouden. De exportvooruitzichten voor aardappe len zien er niet ongunstig uit. Op het ogen blik verloopt de export rustig en tot nog toe is wat meer uitgevoerd dan gemiddeld van vorige oogsten in dezelfde periode. Al dus is meegedeeld aan de bestuursleden van het produktschap voor aardappelen. Tengevolge van de gunstige vooruitzich ten zijn de aardappelprijzen in de exporte rende landen reeds hoger dan voorgaande jaren het geval was. Uit een zeer voorlopi ge oogstverwachting, welke ter kennis van het bestuur werd gebracht, blijkt dat men aanneemt dat de netto-opbrengst dit jaar aanzienlijk hoger zal zijn dan in de twee vorige jaren. Opmerkelijk is dat de binnenlandse consumptierassen bij uitne mendheid, zoals Bevelander en Rode Star sterk terug lopen. Als laatste agendapunt werd de door de minister van Landbouw vastgestelde ga rantieregeling voor consumptieaardappe len uit de oogst 1958 besproken. Bij de Nutsspaarbank in Haarlem is in september ingelegd 2.666.774 en terugbe taald 2.333.234, zodat een spaaroverschot ontstond van 333.540. In augustus werd 516.688 gespaard, terwijl in september 1957 een negatief spaarsaldo werd behaald van 250.624. Het totale spaartegoed bij de bank bedraagt thans 52.299.764. Redelijke bezetting voor rest van het boekjaar verwacht Overeenkomstig de in het jaarverslag over 1957 uitgesproken verwachting zijn de resultaten over het eerste halfjaar 1958 van de Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. ten achter gebleven bij de re sultaten over dezelfde periode van het voorafgaande jaar. In het eerste kwar taal moest tengevolge van de sterk te ruggelopen orderportefeuille tot een niet onbetekenende beperking van de produk tie in de courantenpapierfabriek te Vcl- sen en de pakpapierfabriek te Wormer worden overgegaan. In het tweede kwartaal heeft de vraag naar deze fabrikaten zich enigermate her steld, zodat van de wachtgeldregeling, welke in verband met de produktiebeper- king in deze fabrieken was ingevoerd, nog maar in beperkte mate gebruik werd ge maakt. Ondanks de grotere capaciteit be droeg de produktie in het eei-ste halfjaar 1958 slechts 112.000 ton tegen 120.000 ton in dezelfde periode van 1957. De order positie blijft nog steeds de volle aan dacht opeisen. Zowel in de pakpapiersectór als in de witpapiersector blijft de marktsituatie nog labiel, daar een belangrijk deel van de or- dex-s op zeer korte termijn wordt ontvan gen. De binnenlandse afzet van couranten papier, in het bijzonder aan de Nederland se dagbladpers, blijft, aanzienlijk beneden die der voorafgaande jaren. Niettegen staande deze minder gunstige faktoren mag, behalve in de pakpapierfabriek, voor het resterende deel van het boek jaar, een redelijke bezetting van het pro- duktie-apparaat worden verwacht. In wel ke mate de exploitatieresultaten over 1958 lager zullen zijn dan die over het voorgaande jaar. is thans nog niet vast te stellen, zo deelt de directie mede. In een tussentijdse mededeling over 1958 van Asselbei-gs' IJzerindustrie en Handel maatschappij n.v. te Bergen op Zoom deelt de directie mee dat de recessie op de ge hele eerste helft van het lopende boekjaar van invloed is geweest. Bovendien verving de verderverwerkende industrie in enkele voor Asselbergs belangrijke gevallen ijzer- gietwerk door andei-e constructie-mate rialen. Tengevolge van beide factoren daalde de vraag sterk en dienovereenkom stig moest de produktie verlaagd worden tot ongeveer 60 percent van het in 1957 nog bei-eikte niveau. De maatregelen die werden genomen om het produktieniveau te verlagen be stonden eensdeels uit verkorting van de werkweek tot 35 a 36 uur en andersdeels uit inkrimping van de personeelsbezetting met ongeveer 15 percent. Alhoewel het op dit moment beslist nog te vi-oeg lijkt om te kunnen beoordelen of de bovenbedoel de vervanging van ijzergietwei'k door an dere materialen een duurzaam karakter zal hebben, werden en worden door het bestuur pogingen in het werk gesteld de vrij gevallen capaciteit te bezetten. Deze pogingen hebben gedeeltelijk reeds tot suc ces geleid. Niettegenstaande de bijzonder zware in zinking is de vennootschap gedurende het eerste halfjaar 1958 niet in een verlies- situatie gekomen. De noodzakelijke af schrijvingen werden ten volle verdiend en daai-naast resteert een zij het uitei-aard zeer bescheiden winst. Het tweede half jaar is beter ingezet. Begin juli kon op al de di'ie bedrijven weer 48 uur worden gewerkt. Het Italiaanse kabinet heeft de boterin voer weer toegestaan, die ter bescherming van de binnenlandse boterprijzen op 21 maart werd opgeschort. In onofficiële be richten van de producentenverenigingen voor boter, melk en kaas wordt gezegd, dat het een invoercontingent betreft van 2400 metrieke ton boter, waarvan 1.000 ton voor de suikerwerkindustrie en 1.400 ton voor direct verbruik. Dit contingent zou de invoerbehoeften voor boter voor on geveer drie maanden dekken. Het contin gent zal over de landen van de O.E.E.S. verdeeld worden op basis van de gemid delde leveranties in 1954, 1955 en 1956. Ford Nederland De directeur van de n.v. Nederlandsche Ford Automobielfabriek de heer D. M. Fifer heeft meegedeeld, dat met ingang van heden de ver koop van de Franse „Vedette" automobielen aan de Ford Dealer-organisatie zal worden beëindigd. Ford zal de garantieverplichtingen voor deze automobielen normaal nakomen. Exportorder Bata Tijdens een schoenenbeurs, welke in Zwitser land is gehouden en waaraan door 27 landen uit alle delen van de wereld werd deelgenomen, hebben de Nederlandse Bata Schoenenfabrieken exportorders ter grootte van 1.327.000 paar schoe nen kunnen boeken. 55. De slecht-gerichte plop, die niet de poort van het paleis trof, maar de troon zaal, had verschrikkelijke gevolgen; maar terwijl verschïllend.e hovelingen her en der stoven om een goed heenkomen te zoeken, voerde de Minister va.n Financiën met grote tegenwoordigheid van geest een vreugdedans uit. „Mijn onschuld is be wezen!" zo kreet hij. „Dat ventje is de Plopper! Hij legde een bekentenis af ter wijl hij ploptei" „U hebt gelijk!" beaamde Hertog Bruno, zijn zwaard trekkend. „En nu heeft hij de troon weer weggeplopt! Ik heb dit verdachte element hier al eer der gezien en nu wordt het tijd om met hem af te rekenen!" Het is geen wonder, dat Panda nu nogal bezorgd werd. „Die Joris plopt maar raak!" dacht hij. „En mijn enige kans is nu, om de koning te spreken te krijgen maar waar zit die?" Wel daarover hoefde hij niet lang in het on zekere te verkeren. Van boven klonk een verschrikkelijke stem, die riep: „Wie van jullie doet er nu eindelijk eens zijn plicht? Help me, om naar beneden te komen en een verschrikkelijke wraak te nemen!" Al met al moet men zeggen, dat het er voor Panda niet best uitzag. De voorzitter van de n.v. cultuurmaat schappij „Belirie" heeft in de algemene jaarvergadering meegedeeld dat het be stuur het wenselijk acht nog geld in kas te houden voor het geval de politieke toe stand in Indonesië zich ten gunste van de onderneming mocht keren. Uit het onver deelde dividendpotje ad 73.522 heeft het bestuur zoals bekend 72.000 gehaald voor uilkering van 16 percent (v.j. 30 percent) dividend. Enige activiteit in Nederland blijft, aldus de voorzitter, gewenst. De af- vloeiingskosten van het gerepatrieerde personeel komen ten laste van 1958 en zullen in totaal ongeveer 50.000 be dragen. Met algemene stemmen werd het voor stel om op elk van de 450 aandelen van 1.000 nominaal 50 percent in contanten terug te betalen en dus het nominale be drag vast te stellen op 500, aangenomen. Met een tentoonstelling in het kasteel van Elseneur en een bezoek van een Ne derlands marine-smaldeel herdenkt Dene marken deze maand de slag in de Sont, die op 28 oktober 1658 door een Nederlands smaldeel onder Witte de With gelevei-d werd tegen een sterk Zweeds smaldeel. Witte de 'With, Balthasar Florisz en de Zweedse admiraal Wrangel sneuvelden. Het Nedei-landse vlaggeschip „De Brede- rode" zonk, maar Kopenhagen werd uit de omsingeling door het Zweedse leger en de blokkade van de Zweedse vloot verlost. In het kasteel van Elseneur is een ten toonstelling ingericht, waar men o.a. wrakstukken van het Nederlandse vlagge schip, schilderijen van Willem van der Velde, kanonskogels en boeken zal aan treffen. Op 28 oktober zullen in Kopenhagen aankomen de kruiser „De Zeven Provin ciën", de torpedobootjager „Gelderland" het fregat „Van Zijll" en de onderzeeboot „Tijgerhaai". Driehonderd jaar geleden was de toestand in het belegerde Kopenhagen ern stig geworden en dreigde er hongersnood. De Nedei-landse vloot, uitgezonden ter be veiliging van de Sont, levei-de slag met het Zweedse eskader en zond troepen aan wal om het kasteel Elseneur te ontzetten. De Nederlandse schepen brachten voedsel en munitie mee, en ook „de eerste oorlogs correspondent ter wereld", Willem van der Velde. Hij voer door het strijdgebied rond in een klein scheepje, schetsen en aantekeningen makend. Hij en de schepe lingen van de vloot kregen een hartelijk welkom van het bevrijde Kopenhagen. (UPI). In „De Horst" te Driebergen zal op 1 en 2 november onder auspiciën van Kei'k en Wereld een weekeindconferentie gehou den worden over het onderwerp „Osborn, redding of gevaar?" Enkele prominente figuren op medisch en op theologisch ge bied zullen daar als inleidei-s hun visie geven op het werk van de Amerikaanse gebedsgenezer Tommy Lee Osborn, die onlangs ook in ons land enkele geruchtma kende massabijeenkomsten gehouden heeft. De conferentie staat onder leiding van dr. J. M. van Veen, directeur van het cursus- en conferentiewerk van Kerk en Wereld. De namen van de inleiders zullen nader bekendgemaakt worden. Jeugdspaarwet In het televisiejournaal van vanavond, zal een reportage worden gegeven van het sluiten der eerste jeugdspaarovereenkom- sten. Staatssecretaris drs. W. K. N. Schmel- zer heeft woensdag in de oudste spaarbank van ons land, de Nutsspaarbank in Haar lem, deze eerste spaarovereenkomsten uitgereikt. Voor het journaal zijn hiervan opnamen gemaakt. Advertentie Uw verkoudheid van neus keel of borst weg met Jong geleerd. Ongeveer 33 percent van Britse jongens onder de twintig rookt» reeds geregeld op de leeftijd van vijf. tien jaar, zo blijkt uit een overzicht in het „British Medical Journal". Benedenwinds. De bewoners van de Be. nedenwindse eilanden (Iles-sous-le-ent) in de Stille Zuidzee hebben in meerder heid tegen de nieuwe grondwet van De Gaulle gestemd. Op Houahine, Raiatea Tahaa, Bora-Bora, Molou-Iti en' Maoupiti, zijn 2.161 stemmen voor en 2.676 stemmen tegen de nieuwe grond wet uitgebracht. Gezien het feit dat Po- lynesië waartoe genoemde eilanden behoren met 14.678 tegen 8.465 stem men voor de grondwet, heeft gestemd, zullen de zes eilanden niet onafhanke lijk worden. Duikrecord. De Amerikaanse atoomon derzeeboot „Seawolf" is bezig een duikrecord te vestigen in het noordelij ke deel van de Atlantische Oceaan. De boot is reeds 54 dagen aan een stuk on der water en alles is wel aan boord. De „Seawolf" heeft het oude record, dal met 31 dagen op naam van de „Skate" stond, reeds gebroken. Watersnood. Bij overstromingen, na zwa- re regens in het westelijke deel van de Indische staat Uttar Pradesj, zijn 43 mensen verdronken, achthonderddui zend hectaren land ondergelopen, vijf. duizend huizen vernield of beschadigd en achthonderd stuks vee verdronken, zo is in Lucknow, de hoofdstad van deze staat bekendgemaakt. Hulde. President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferentie hulde gebracht aan de Russische ge- leerden voor hun opmerkelijke presta ties op het gebied der kunstmanen. Technische commissies, die een kijkje hebben genomen bij de Russische elek trische en staalindustrie, hebben ver klaard, dat de Russen in enkele geval len, zowel wat kwaliteit als weten schappelijk vernuft aangaat, een voor sprong hebben op de Amerikanen, al dus Eisenhower. Geen bewijs. President Eisenhower zal het komende weekeinde in het Walter-Reed hospitaal in Washington zijn jaarlijkse geneeskundig onderzoek ondergaan. Hij zei te hopen, dat men dit niet zal op vatten als een bewijs dat hij weer ziek is. Genezen. Van Vaticaanse zijde is meege deeld dat Paus Pius XII genezen is van zijn door te hard werken veroorzaakte lichte ongesteldheid en dat men niet overweegt zijn werkschema voor van daag dat nogal overladen is, te veran deren. Oneervol. De 37-jarige Amerikaanse sol daat Wayne Powers, die zich na zijn de- sertie in 1944 veertien jaar schuilhield in een Frans dorp, zal dinsdag „oneer vol" uit de gevangenis van Verdun wor den ontslagen. Hij krijgt een Ameri- kaans paspoort, dat hem in staat zal stel len vrij in Frankrijk te verblijven en te trouwen met de moeder van zijn 5 kin deren, Yvette Bleuse. Hij was door een Amerikaans militair gerechtshof veroordeeld tot tien jaar. Vier dagen la ter werd de straf zes maanden en nu is hem de rest van zijn straf kwijtgeschol den. De Amerikaanse ambassade te Pa- rijs ontving vijftigduizend verzoeken om vrijlating. Yvette Bleuse deed een beroep op president Eisenhower. Geëlektrokutcerd. In een zoutmijn nabij Cagliari op Sardinië zijn vijf arbeiders geëlektrokuteerd. Tien anderen zijn in ernstige toestand in een ziekenhuis op genomen en aan vijftien werd eerste hulp verleend wegens lichte brandwon den. Het blijkt dat een verdampings- installatie onder stroom kwam te staan door breuk van een kabel in een motor. Zonder knal. De Amerikaanse winnaar van de Nobelprijs voor scheikunde dr. Linus Pauling heeft in een lezing in de universiteit van Oslo gezegd, dat Fran se geleerden weten hoe een atoombom gemaakt, moet worden en dat zij 't wa pen zullen moeten vervaardigen zon der proeven te nemen. Verjaagd. Pierre Poujade heeft woensdag getracht een krans te leggen bij het gedenkteken voor de gevallenen in Al giers. Hij werd echter door een menigte joelende en vijandige leuzen schreeu wende demonsti-anten verjaagd. Pouja de heeft zich meermalen solidair ver klaard met de rechtse extremisten in het „Comité du Salut Public", maar hij liet zijn volgelingen echter tegen de nieuwe grondwet stemmen. Onderzoek. Een functionaris van het West duitse consulaat te New York, Hans von Saucken, is van zijn functie ont heven op beschuldiging van het maken van een antisemitische opmerking. Hij zou twee maanden geleden op een cock tailparty, Max Beer, correspondent van een Zwitsers blad. een „smerige Jood'' genoemd hebben. Hij is voor een onder zoek naar Bonn teruggeroepen. Boven Scandinavië en Rusland wordt een hogedrukgebied aangetroffen, dat ta melijk koud weer veroorzaakt. In het noorden van Scandinavië heeft bet van nacht plaatselijk zelfs meer dan tien gra den gevroren. Op de oceaan bevindt zich een actief depressiesysteem, dat nog steeds over een groot gebied zware stormen ver oorzaakt. Het cjepressiegebied wordt nu geleidelijk minder diep en verplaatst zich daarbij naar het oosten. Een bijbehorend front verooi-zaakte vanochtend in Zuid- west-Engeland en West-Frankrijk plaatse lijk wat regen. Morgen zal ons land zich aan de achterzijde van dit front bevinden en zal lucht worden aangevoerd, die een enigszins onstabiele opbouw heeft. Naast enkele opklaringen zijn er voornamelijk in de kustprovincies ook plaatselijk enkele buien mogelijk. In de temperatuur komt maar weinig verandering. WEERRAPPORTEN Vrijdag 3 oktober Zon op 6.43 uur, onder 18.15 uur. Maan op 21.08 uur, onder 12.09 uur. Maanstanden 6 oktober 2.20 uur laatste kwartier. 12 oktober 21.52 uur nieuwe maan. 19 oktober 15.07 uur eerste kwartier. 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water ln IJmuiden Vrjjdag 8 oktober Hoog water 6.33 en 18.48 uur. Laag water 2.19 en 14.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten land maxima van gis te- 66 i c h ren Binnenland heden va d eg 1 uur Neerslag laatste E O 24 uur. 8 S3 Den Heidei zwaar beu- z 11 0.4 Ypenburg half bew. z 12 0 Vlissingen zwaar bew z 14 0,1 Eelde onbewolkt z 10 2 Twente onbewolkt z 11 6 De Bilt zwaar bew. z 11 2 Eindhoven zwaar bew. z 11 1 Vlv. Z.-Limb. half bew. zzw 12 2 Helsinki geheel bew. O 14 0 Stockholm zwaar bew. O 19 0 Oslo geheel bew ono 15 5 Kopenhagen mist o 17 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 14 1 Londen licht bew. z 17 3 Amsterdam licht bew. z 17 0,2 Brussel regenbui zzw 17 0,3 Luxemburg geheel bew. zzw 14 6 Parijs geheel bew. zzw 19 0 Bordeaux regen zw 17 7 Grenoble zwaar bew. nno 18 17 Nice onbewolkt n 22 3 Berlijn regen wnw 22 0,1 Frankfort zwaar bew. zw 15 3 München regen windst. 14 1 Zürich mist ozo 14 13 Genève zwaar bew. zw 17 11 Locarno licht bew. 0 20 73 Wenen regen nno 24 1 Innsbruck regen windst. 24 15 Rome zwaar bew. z 27 38 Ajaccio regenbui O 25 29 Madrid zwaar bew. w 20 0 Mallorca licht bew. zzw 25 5 Algiers. onbewolkt w 29 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2