Horen en zien CHINEZENWIJK VenJm<Je MADOEF EN MIRZA Agenda voor Haarlem Kort en aankondigingen En nabeschouwingen biscuits NAAIMACHINES Huidgenezing 5 radio televisie ■MmmmmwmM De zinloosheid van een goede beurt die 2ijn heerlijk I De radio geeft vrijdag Melkhandel vraagt „lift- wetje" voor hoogbouw Slijters zijn liet trappen lopen woe Diefstallen in streekmuseum in de Achterhoek Kwestie-De Wit is nog niet van de baan De zaak-Elisabeth Boll Beschonken autorijder zwaar gestraft Verdwenen circusauto terecht Onderzoek gelast naar optreden van politie bij studentenjool Jehovagetuigen veroordeeld wegens dienstweigering felLBRON SPECIAALZ0UT met mineralen en sporenelementen Honderden aanvragen om t.v.-katten De „brillenoorlog" Opticiens gaan protest- optocht houden Examens Opleidingsschool geopend voor brandweerkader Oneerlijke verkoopsters ingesloten Postzegels die ongeldig worden Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family'* Puistjes verdrogen door Purol-poeder DONDERDAG 2 OKTOBER 19 5 8 Wat heeft de N.C.R.V. bewogen om Pieter Langendijks éénakter „De Wiskunstenaars" voor de televisie te brengen? De zin tot een culturele daad? Maar was het dat? Wij vrezen dat een grote categorie kijkers er „iet veel van heeft begrepen. Vondels Josef in Dothan" was indertijd wel zo'n daad. -De Wiskunstenaars" evenwel is maar betrekkelijk aardig. Men voert het op om Langendijks plaats in de Nederlandse dramatische litteratuur te doen kennen. De tv heeft daaraan evenwel geen behoefte. Daarvoor dient de t.v. niet. Een klucht, die daarenboven zo moeilijk in het gehoor ligt, dat zij ook de geletterden onder ons niet direct behaagt, moet men niet aan een publiek offreren, dat er helemaal vreemd tegenover staat. Het leek ons een zinloze bedoening, een goede beurt, waarop men zich verkeek. Peter Koen zat er intussen mee. Dat hij voor geen kleintje is vervaard, bewees hij ook met deze opvoering, die bijzonder levendig was, vol beeldwisselingen, vol kleine, geestige details. Hij probeerde er schik in te hebben, maar kon niet voor komen dat hij zijn beeld in het woorden- géspetter van de doktoren Raasbollius en Urinaal zag devalueren. Vooral zijn mise- en-scène hebben wij bewonderd. Zijn be werking getuigde van begrip. Zij getuigde evenzeer van gevoel voor humor. Dat ele ment trof men ook in de vertolkingen door Henk van Ulsen als Filipyn en Herbert Joeks als de waard. Een tikje ironie was hem niet vreemd. Kees Brusse voerde een heel gedempte Eelhart op, die modern aan deed temidden van de hevige acteerkunst, welke John Soer en Hans Tiemever be oefenden. Frits van Dijk typeerde een waarlijk aannemelijke Urinaal. In de overige rollen zag men dan nog een tweetal moeilijk verstaanbare voerlui van Willy Ruys en Wim Poncia, een lief juffertje (Kitty Janssen) en twee onopvallende dienstmaagden. Beeldschermer Advertentie Mokfci Stang i?ct p. 100 gr. Sin Francisco 26ct p. 100 gr. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 - 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de kugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. «00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor M zieken. 11.40 Bariton en piano. 12.00 Middag- slok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin- Muwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vouw. 14.00 Lichte muz. 14.20 Franse muz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Volksmuz. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek. 17.40 Hcursber. 17.45 Fluit en piano. 18.05 Promenade- C'k. en solist. 18.50 Regeringsuitz.Emigratieru- briek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. "00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 V.V.D., caus. 19.30 Gram. 20.30 Ja, met mij. 20.35 Gram. 21.00 Gevar. jruz. 21.35 Te Hasselt langs de baan. klankbeeld. —15 Pianotrio. 22.50 Dient elkaar in liefde, caus. <3.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM 11. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Mtuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. "5 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de Vouw. ïi.oo Voor de kleuters. 11.15 Viool en pia- 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Orgelspel. 12.20 Re- «ringsuitz.: Landbouwrubr. De najaarsstieren- Vuring in Leeuwarden. 12.30 Land- en tuinbouw- ^eded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon- «nc. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 'heaterork. 13.55 Beursbcr. 14.00 The Bird's Ope ra, eon vogelopera. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.15 (fomenade-ork., koor en sol. VARA: 16.00 Muzi kale caus. 16.40 Voor de jeugd. 17.10 Gram. 17.33 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. '»50 De puntjes op de i. caus. 19.00 Voor de kin- Jpan. 19,10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland. rep. 19.45 Afscheid prof. Sieto, caus. L.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Doorgaand verkeer. ;°«praak. 20.20 Kerkmuz. 20.25 L.itteraire caus. •"•35 Regeringsuitz.: De Verenigde Naties in de i-'gelopen weken, caus. 20.50 Gram. 20.45 Letter kundige caus. VARA: 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. Wcekoverz. 22.10 Jazzmuziek. VPRO: Zorg om de jjens, causerieën. VPRO: 23.00 Nieuws. 23.15 Lram. 23.40—24.00 Orgelspel. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 wam. 13.00 Nieuws. 13.11 Lichte muziek. 14.00 Vnoolradio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Koersen. '02 Gram. 18.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 115 Italiaanse muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaam- liederen. 18.10 Litteraire kron. 18.20 18.30 Voor 06 soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldlentoon- «elhng. 20.00 Orkeonc. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. «■15 Gram, 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. Het Bedrijfschap Detailhandel ln Melk en Zuivelprodukten heeft op een in Utrecht gehouden vergadering besloten, het vraag stuk van de melkbezorging in de hoogbouw voor te leggen aan de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. In een uitvoerig rapport suggereert het Bedrijfschap de minister om voor te schrijven, dat in hoogbouw-woningen een boodschappenlift aanwezig moet zijn, die op elke verdieping kan stoppen. Ook wil het Bedrijfschap, dat wordt voorgeschreven, dat de bezorgwagens vlak bij de toegangs deur der percelen kunnen komen waartoe een geschikte bestrating moet worden aan gebracht. Het Bedrijfschap rekent de minister voor, wat. een melkleverancier zoal de trappen op moet dragen. Uitgaande van een galerij met tien woningen op elke verdieping en een gemiddelde gezinsgrootte van vier personen, zijn er op elke galerij veertig consumenten te voorzien. Het dagverbruik van melk en melkprodukten per galerij kan worden gesteld op 40 x 0.7 liter. Dit betekent bij gemiddelde afname van losse en flessenmelk een transport naar elke galerij van 14 liter losse melk en 14 liter in flessen. Dit vergt een transport per galerij van ongeveer 50 kg het gewicht van bus, maten en kratten inbegrepen. Hierbij komen nog bijprodukten als koffiemelk, boter, mar garine, kaas, eieren e.d., hetgeen voor 10 gezinnen op 6 kg gesteld kan worden. Met het oog op de nabestellingen is het nodig, dat een bezorger 2 tot 4 keer heen en weer van bezorgwagen naar galerij gaat, bij elke galerij. De in hoogbouw reeds aanwezige liften zijn meestal te klein om een hoeveelheid waren van enige omvang mede te nemen en vaak mogen deze liften bovendien niet door leveranciers gebruikt worden. De melkaflevering aan consumenten ge schiedt in ons land overwegend in de vorm van thuisbezorging. Volgens een rapport van de Nederlandse Stichting voor Statis tiek haalt slechts acht procent van de huis vrouwen de melk af in de winkels. Dezer dagen zijn twee diefstallen ge pleegd in het ..Erve Kots", het streek museum bij Lievelde tussen Groenlo en Lichtenvoorde. De eerste keer miste de 78- iarige eigenaar en beheerder, de heer J. Weening. koperen ketels, tinnen borden en wat porcelein. Bij onderzoek door de politie tees het vermoeden, dat de inbreker ge bruik heeft gemaakt van de sleutel, die de heer W. op een bepaalde en voor de be zoekers niet zichtbare plek placht op te hangen. Zekerheid hieromtrent bestaat echter niet. Bij de tweede inbraak is echter zeker niet van de museumsleutel gebruik gemaakt, want de heer W. had die uiter aard niet weer op dezelfde plaats gehangen. De politie houdt rekening met de moge lijkheid dat de dief moet worden gezocht onder.de bezoekers van het streekmuseum, waarin talloze voor de streek karakteristie ke voorwerpen zijn bijeengebracht. De gevolmachtigd minister van de Ne derlandse Antillen, de heer Lampe, is na een afwezigheid van ruim drie maanden teruggekeerd in Nederland. De heer Lam pe deelde na zijn aankomst op Schiphol mede. destijds vertrokken te zijn om op Curacao allerlei hangende kwesties te be spreken, waaronder de kwestie inzake de Nederlandse journalist De Wit. Dat hij de finitief zou zijn teruggeroepen in verband met deze laatste kwestie, sprak hij tegen. Daarvan is nooit sprake geweest. Minister Lampe zei dat de journalist De Wit nog steeds op Curacao is en daar zijn beroep uitoefent, maar hij doet dat thans aldus de minister wat voorzichtiger. De kwestie is nog steeds niet van de baan. De rijksregering heeft deze in behande ling en over de uitwijzing zal tenslotte de Koningin een beslissing moeten nemen. Minister Lampe herinnerde in dit verband aan een verklaring, die minister Helders enige tijd geleden in de Kamer over de zaak-De Wit heeft afgelegd. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Voor het Internationale Hof van Justitie in Den Haag heeft prof. Rolin zijn plei dooi in de zaak-Elisabeth Boll besloten. De president van het hof heeft de Neder landse pleiter, prof. mr. I. Kisch, daarop gelegenheid gegeven om zijn repliek voor te bereiden. In het laatste deel van zijn betoog is prof. Rolin nog teruggekomen op de redenen, waarom de Zweedse autori teiten Elisabeth Boll onder „beschermen de opvoeding" hebben gesteld. Hij her haalde, dat er, behalve de vals gebleken beschuldigfrig tegen de vader, nog andere motieven kunnen worden opgegeven. De medische rapporten, die tot de instelling van de beschermende opvoeding hebben geleid, zijn echter maar zeer gedeeltelijk openbaar gemaakt. „Wij zouden bereid zijn om het hof volledig in te lichten", zei prof. Rolin. als wij niet: van mening wa ren dat dit weinig zin heeft. Het hof zal een oordeel moeten uitspreken over de toe passing van het voogdijverdrag en niet over de voogdij zelf. De redenen, waarom Zweden heeft besloten een „beschei-men- de opvoeding" in te stellen, doen dus in feite niet ter zake", aldus prof. Rolin. De Rotterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een 44- jarige bankbeheerder uit Middelharnis en hem veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf en intrekking van het rij bewijs voor vijf jaar. Op 1 mei was de verdachte in Hoogvliet in aanrijding gekomen met een andere auto, maar doorgereden. Later botste hij in Spijkenisse met grote snelheid tegen een voor hem rijdende personenauto, die vervolgens tegen een vrachtauto reed. Drie personen geraakten daarbij ernstig gewond. Ook de verdachte, die in staat van dronkenschap verkeerde, was er erg aan toe. Hij heeft een been moeten mis sen. Pas thans vernemen wij van de politie te Maastricht dat de vrachtauto, die in de nacht van zaterdag op zondag van het ter rein van het „Circo Espanol" op de markt te Maastricht verdween, reeds maandag middag terecht is gekomen. De wagen is in Goirle bij Tilburg onbeheerd aange troffen door surveillerende politiemannen. In de laadbak lagen nog de motoren en de wielen, maar de benzinetank van de vrachtauto was leeg. De bestuurders zijn spoorloos. De procureur-generaal bij het Amster damse hof, mr. H. R. de Zaayer, heeft de rijksrecherche opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar het optreden van de Utrechtse gemeentepolitie bij de studentenrel in de nacht van woensdag 24 op donderdag 25 september op het Lucas Bolwerk in Utrecht. Zoals destijds gemeld is, had daar een ernstig incident plaats lussen leden en adspirant leden van de Utrechtse Studentenvereniging -nerzijds en Utrechtse politie-agenten anderzijds. Tijdens dit relletje, waarbij de politie de gummistok hanteerde, hadden twee jon gelui uit Zeist en Gouda een hersenschud ding opgelopen. Voor de krijgsraad in Den Haag stonden twee jongemannen terecht, die als Jeho vagetuigen geweigerd hadden uit geloofs overtuiging in militaire dienst te gaan. De auditeur-militair eiste tegen de een een gevangenisstraf van 2V2 jaar cn ont slag uit de dienst en tegen de andere 3 jaar eveneens met ontslag uit de dienst. De verdediger, mr. L. C. van der Tas, betoogde dat zijn cliënten vrijstelling had den gevraagd van militaire dienstplicht op grond van het bekleden van een geeste lijk ambt. Dit was afgewezen, dus stond alleen de weg van dienstweigering open, omdat jehovagetuigen geen andere dienst betrekking mogen aangaan. De vervan gende burgerdienst komt dus ook niet in aanmerking. De weigering is het gevolg van een geloofsovertuiging. Daarom vroeg mr. Van der Tas de uiterste clemen tie. De krijgsraad veroordeelde de jonge mannen tot respectievelijk 2 jaar en 3 maanden en 3 jaar met aftrek. Beiden werden tevens ontslagen uit de dienst. De sprinkhanenzwerm. streek even later neer np het land; het- was één gewriemel van de vraatzuchtige beesten, die zich op de moeizaam gekweekte plantjes wierpen. Madoej en zijn vader probeerden met stokken de beesten weg te jagen, maar al hun moeite was vergeefs. Binnen enkele ogenblikken stonden er nog slechts de leeg- gevreten. kale resten. „Nit is onze oogst vernield en alles verloren!" zuchtte de man wanhopig. 1819 Moedersgebruikt NU voor tafel en keuken Een oproep via de televisie, die zater dagavond werd gedaan door de directeur van de Nederlandse Vereniging lot Be scherming van Dieren, heeft tot gevolg gehad dat er honderden aanvragen uit Nederland en België zijn binnengekomen om katten, die in de Nederlandse asyls verblijf houden. Het bureau van Dieren bescherming is druk bezig met het ver werken van de aanvragen. Deze en de vol gende week gaan de katten naar hun nieu we pleegadressen in Nederland en België. Volgende week woensdag zullen alle op- ticiënsbedrijven in Nederland, die aange sloten zijn bij de Federatie van Neder landse Opticiënsorganisaties gesloten zijn wegens een protestmanifestatie van de federatie in Den Haag. Opticiëns uit heel Nederland zulllen aan een protestvergadering deelnemen. Na de ze samenkomst zullen zij in witte jas pro- testoptochten houden naar de ministeries van Economische Zaken en van Sociale Zaken en volksgezondheid, waar een pe titie zal worden overhandigd. Men wil daarmee protesteren tegen de volgens de federatie oneerlijke concurren tie van de zgn. ziek.enfondswinkels tegen de zelfstandige opticiens en afrekenep „mei. „de fabel" dat het publiek voor een dure bril alleen bij een zelfstandige opticien te recht kan en voor een goedkope bij een ziekenfondswinkel. De federatie meent dat een ziekenfonds met het inrichten van een winkel zijn taak als verzekeringslichaam overschrijdt. De federatie meent tevens te kunnen bewij zen, dat in sommige gevallen in zieken fondswinkels hoge kortingen kunnen wor den gegeven doordat men een gefingeerde inkoopsprijs als uitgangspunt neemt. Groningen. Geslaagd voor liet kandidaatsexa men geneeskunde 2b: H. van der Heiidc. Bever wijk. Voor het kandidaatsexamen wis- en na tuurkunde K: niej. E. Heeres, Haarlem. Advertentie 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 en 90 et alléén bij Apothekers en Oroglsten In Amsterdam heeft burgemeester mr. G. van Hall dezer dagen een „oplei dingsschool voor bevelvoerenden bij de brandweer" geopend, de eerste school in ons land waar leidinggevend personeel van de vrijwillige brandweren een opleiding kunnen ontvangen. Door de technische ontwikkeling, de gewijzigde woningbouw en de technische veranderingen in de blus apparatuur bestond reeds geruime tijd be hoefte aan een dergelijke opleiding. De provinciale brandweerbonden in Utrecht, Noord- en Zuid-Holland riepen tenslotte een stichting in het leven om in de be hoefte van de kadervorming te voorzien. Elke cursus duurt twee jaar. Docenten en instructeurs zullen telkens een dag per week de leerlingen een praktische en theo retische opleiding geven in vakken als scheikunde, elektrotechniek, algebra, bouwconstructie en commandovoering. Er hebben zich reeds 43 deelnemers aange meld. De opleiding is voor drie jaar vol geboekt. Voorlopig zal alleen brandweer personeel uit de drie genoemde provincies aan de lessen kunnen deelnemen. Directeur van de school is de heer O. W. Frens, commandeur bij de Amster damse brandweer. De school is gevestigd in een gebouw aan de Lepelstraat. De Rotterdamse politie heeft vijf ver- koopsters.van een groot warenhuis aldaar gearresteerd. Familieleden van hen, drie Vrouwen en een man gijn, verdacht van heling, in hechtenis genomen. De verkoopsters zouden drie jaar lang huishoudelijke artikelen, voor een totale waarde van duizenden guldens, uit het magazijn ontvreemd hebben. Vorige week werd een verkoopster be trapt, toen ze iets mee naar huis nam. Bij huiszoeking trof men een groot aantal ge stolen goederen aan. Zo goed als alle ont vreemde artikelen konden bij de verkoop sters of hun familie achterhaald worden. De volgende postzegels worden met in gang van 1 januari 1959 buiten gebruik ge steld en voor de frankering waardeloos: De zomerpostzegels, uitgifte 1957, frankeer- waarden 4, 6. 7, 10 en 30 cent; de in 1957 uitgegeven De Ruyterpostzegels, frankeer- waarden 10 en 30 cent; de in 1957 uitge geven postzegels met bijslag ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis, frankeer- waarden 4. 6. 7, 10 en 30 cent; de in 1957 uitgegeven Europapostzegels, frankeer- waarden 10 en 30 cent, en de weldadig heidspostzegels (Kinderpostzegels), uitgifte 1957, frankeerwaarden 4, 6, 8. 12 en 30 cent. 53. „Ah-Tong, je bent mijn zoon, net als Loy en Tom. Maar wij hebben allemaal voor een restaurant ge werkt. Nu staan wij op het punt ermee te beginnen. Als je wilt kun je bij ons komen en meehelpen. Het is niet zo. dat je vader bezittingen heeft nagelaten om tussen zijn zoons te verdelen. Dit is ons „stamkapitaal" om een restaurant van te openen en ik raak er geen cent van aan." „Moeder, u bent onbillijk tegen mij", zei Freddie. „Hoe is het dan met de tweeduizend dollar, die u van die dame hebt gekregen?" „Waarvoor heb je dat geld nodig?" „Dat zal ik u vertellen. Ik ga trouwen en ik moet een huis inrichten. En dan zijn er nog twee mensen bij wie ik polissen geplaatst heb. Die zitten mij ach terna." „Waarom zitten ze je achterna?" vroeg Flora. „Omdat ze mij het geld betaald hebben en ik heb de polissen nog niet afgeleverd." Loy keek ernstig. „Heb je het uitgegeven?" „Ja. Een deel ervan was voor de begrafenis. Je weet, dat ik tweehonderd dollar voor de begrafenis heb gegeven". „Heb je de rest ervan vergokt?" vroeg Loy. „Nee, ik heb er niets van vergokt. Maar ik heb het uitgegeven. Het is al vijf of zes maanden geleden dat ik de polissen geplaatst heb en ik heb ze aldoor aan de lijn gehouden. Moeder, ik kom in grote moeilijk heden als zij naar de maatschappij gaan. Dan ben ik mijn baan kwijt". De moeder keek zeer verontrust. „Zij kunnen mij achtervolgen als ik hun de polis sen niet geef", zei Freddie ter verduidelijking. „Hoeveel ben je schuldig voor die polissen?" vroeg zij treurig. „Vijfhonderd dollar. En bovendien ga ik trouwen. Ik zal niets uitgeven voor de bruilof, maar ik moet de flat inrichten. Het komt allemaal tegelijk, ziet u?" „Kun je niet wat wachten met trouwen?" „Nee. We zullen in alle stilte trouwen. De mensen in de Chinezenwijk hoeven er niets van te weten". Moeder Fong vroeg niet verder. „Dat andere geld", zei zij tot Freddie, „is bedoeld voor Toms studie. Dat heeft de dame gezegd. Maar ik wil niet, dat je je betrekking kwijtraakt. Heb je werkelijk duizend dollar nodig?" „Ik zou er niet om vragen, als ik ze niet nodig had, moeder". „Goed dan, ik zal je het geld geven, maar je moet het terugbetalen voor Tom, zodra je kunt". „Dat beloof ik u, moeder, daar kunt u op rekenen". „En nu wat die Sing Toy aangaat", zei de moeder. Freddie aarzelde. „Ik weet, dat zij u niet aanstaat, moeder". „Daar kun je zeker van zijn". „Jullie begrijpen haar geen van allen. Zij is een Broadway-beroemdheid en het is een eer voor ons, dat zij in onze familie trouwt en toch doen jullie alle maal alsof zij jullie niet welkom is. Daarom heb ik haar niet mee naar huis genomen". „Ik waarschuw je alleen maar", zei moeder Fong, „en verder zeg ik geen woord. Jij hebt haar gekozen en jij gaat met haar trouwen en ik kan je niet tegen houden. Maar ik ben het er niet mee eens". „U mag zeggen wat u wilt, moeder. Ik ben dol op haar. Moeder, u weet niet wat het wil zeggen om iemand lief te hebben". „Jij wilt mij vertellen, dat ik niet weet wat liefde is? Mijn zoon, je bent je hoofd kwijt. Dat is alles". Freddie liet zijn familie niet weten wanneer hij zou gaan trouwen. Maar op een middag, toen de hele fa milie thuis was, kwam hij aanrijden in een grote auto, die er fonkelnieuw uitzag en hij bracht Sing Toy naar boven, zijn arm om haar middel. „Moeder, hier is uw tweede schoondochter", kon digde hij aan. „Wij zijn gisteren getrouwd". Er werden uitroepen geslaakt en zij glimlachten al lemaal en wensten haar geluk. „Hier! Ik heb een fles champagne meegebracht om het met jullie te vie ren", zei Freddie. Hij pakte de fles uit en Eva haalde glazen en iedereen dronk en probeerde zich zo goed mogelijk te houden. De vrouwen maakten compli mentjes, waarvan Tom niet dadelijk het fijne begreep. Het is een kunst, die de vrouwen aangeboren is en die door mannen niet verstaan wordt. Alleen zeer knap pe diplomaten hebben er enig begrip van en dan al tijd nog veel minder dan de eerste de beste vrouw. „Ik weet eigenlijk niet hoe ik je moet noemen", zei Flora tot de bruid. „Is Sing Toy je toneelnaam?" „Ja. Noem mij maar Sing". Iets in de atmosfeer waarschuwde haar, dat zi.i zich op vijandelijk terrein bevond. „Het is zo'n mooie naam en hij past ook zo goed bij je". „Nu, Tom en Eva", zei de moeder. Jullie moet haar Yisow noemen". Eva deed mee aan het heerlijke spelletje. „Weet je nog van de optocht verleden jaar, Yisow? Hoe heb je zo goed met de tamboer-majoorsstaf leren zwaaien?" „O, er is niets aan als je het een paar keer ge oefend hebt". „Ik zou het niet kunnen", zei Flora. „Ik zou zo ver legen zijn. Wij hebben je in die optocht van achteren bewonderd. Maar natuurlijk, jij bent eraan gewend om door mannen bewonderd te worden". Freddie was blij, dat zijn vrouw blijkbaar zo goed met haar schoonzuster kon opschieten. „Kom", zei hij, „dans eens met mij om het te vieren". Hij zette de radio aan en probeerde Sing Toy uit haar stoel te trekken. „Nee Freddie", zei zij. „Nu niet. Ik ben voor het eerst bij je moeder op bezoek". „Kom, vooruit, laat iedereen haar een hand ge ven!" zei Freddie en klapte in zijn handen. „Hè toe", riep Eva en klapte hard. „Geef eens een voorstelling met me. Kom vooruit". „Freddie, alsjeblieft niet nu". Maar Freddie trok haar overeind. „Wil je wel eens aan je echtgenoot gehoorzamen! Je hebt het gisteren pas beloofd". Sing Toy deed onwillig een paar danspassen met hem. Er was drukte en vrolijkheid in de kamer en Freddie en Sing Toy lachten tegen elkaar toen zij weer gingen zitten. Toen zei Loy: „Ah-Tong, is dat jouw auto daar beneden?" „Ja, we hebben er achthonderdvijftig voor betaald. Is het geen juweel?" „Het is een mooie dure wagen", zei Flora met na- dryik. „O, maar je moet het niet verkeerd begrijpen", zei Freddie. „Het was Sings geld"» „O, ja". (Wordt vervolgd) Hoogleraren V.U. Directeuren der Vrije Universiteit hebben wegens de be noeming van prof. dr. A. M. Donner tot president van het hof van de Europese Economische Gemeenschap. Euratoom en de Kolen- en Staalgemeenschap, in de faculteit der rechtsgeleerdheid tot gewoon hoogleraar benoemd prof. dr. L. W. G. Scholten te Utrecht. Professor Scholten zal belast zijn met het onderwijs in het Nederlands en verge lijkend staatsrecht en de algemene staats leer. Raadsheer-plaatsvervanger. Tot raads heer-plaatsvervanger in het gerechtshof te 's-Gravenhage is benoemd mr. H. Pos, lid van het Hof van Justitie van Suriname. Naar Engeland. Zevenendertig nabe staanden van tijdens de oorlog in Engeland omgekomen en daar ter aarde bestelde Nederlandse militairen en zeelieden zullen op 4 oktober naar Engeland vertrekken voor een bezoek aan de graven van hun gesneuvelde familieleden. Zij zijn de gast van hun Engelse lotgenoten. Sedert de be vrijding heeft het Nederlandse volk door zijn medewerking en steun aan de Klap rooscollecte (welke ook in november weer zal worden gehouden) voor vele duizenden Britse nabestaanden de mogelijkheid ge opend om uit de opbrengst van deze inza meling het graf van vader, man, zoon of broer te bezoeken op één van de vele oor logskerkhoven in ons land. Koeien naar Israël. Dezer dagen zijn 400 koeien verzonden naar Israel, het grootste transport dat ooit uit Nederland naar dit land is gegaan. De koeien zijn afkomstig uit alle delen van Nederland en werden per trein naar Italië verzonden. Vandaar gaan zij per schip naar Israel. Advertentie Huidzuiverheid-Huidgezondheid DONDERDAG 2 OKTOBER Stadsschouwburg: Cabaretprogramma „Drie Eva's en één Adam" (Volksuniversi teit), 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. KoemansPeletier, 9 tot 14 en 19 lot 22 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay, 10—22 uur. FILMS Cinema Palace: „Heimweh", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het spook van de opera", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Pal Joey", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De slavinnen van Cartha go", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Thea ter: „Dial „M" for murder", 18 rj., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Drei ging" 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Thea ter: „Noblesse Oblige", 18 jr., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „The prince and the showgirl" a.l., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grammofoon- platenconcert 21—22 uur. VRIJDAG 3 OKTOBER Stadsschouwburg: De Hoofdstad Operette met „Zwei Herzen im Dreivierteltakt", 20 u. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. Koemans-Peletier, 9-14 en 19-22 uur. Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Expositie van werk van onder meer: O. C. R. L. van Bennekom, Berna E. Braakman- Ten Bruggencate, 11-17 uur. Galerie Es pace: Expositie van werk van onder meer: Chapon, Frankot en Yvonne Kracht. 11-17 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay. 10-22 uur. FILMS Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De ranch der vervloekten", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Als de kraan vogels overvliegen". 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Dorp aan de rivier", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Die liebe in Tirol", a.l.. 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De Circusheid", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur; Roxy Theater: „Kerels en kogels", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The smallest show en earth", a.l., 14.15, 18 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Das Schlosz in Tirol", a.l., 20 uur. DIVERSEN Theosofia: Openingsavond tot inleiding van het winterprogramma van de Haar lemse loge der theosofische vereniging, 20 uur. „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21-22 uur. Doopsgezinde Kerk: „Kerk en Vrede" houdt een forum avond, 20 uur. Frans Halsmuseum: Onder auspiciën van de Volksuniversiteit houdt ir. H. A. M. C. Dibbits een lezing over het Deltaplan, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5