Hotel Llon d'Or I^rouueI) Hotel Llon d'Or H.B.S.-A nam hartelijk afscheid van vertrekkende directeur Marmierskapei speelde ten bate van het veertigjarige Sanatoriumfonds Neon Kennemer Dierentehuis wordt wellicht in Zandvoort gebouwd Technisch bureau van Unie van Waterschapsbonden viert feest Ir. D. C. Pleyte is een kwarteeuw directeur pONDERDAG 2 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Samenwerking met Zandvoortse Dierenbescherming Nieuwe modellen OVERJASSEN Burgerlijke stand van Haarlem Heropening van „Ons Gebouw" op 4 oktober Auplng wenst U welterusten DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT! Voordrachten over boek ballet en muziek AUTO'S zonder chauffeur Onderwijsexpositie „Bouwen** woensdag in Bloemendaal geopend Onderscheidingen bij de Haarlemse brandweer Nieuws in het kort UIT STAD EN STREEK Bestuurder van bestelauto reed door na aanrijding Politie bekeurde in Haarlem 42 bromfietsers M, Gerritsen koninklijk onderscheiden Twee arbeiders bedolven door grondverschuiving BIJ EEN DERTIGJARIG BESTAAN Bloemendalers worden in 1959 allen doorgelicht Mede flank zij de activiteit van de ere voorzitter van de Zandvoortse vereniging ,0t het welzijn der dieren, burgemeester mr H. M. van Fencma, bestaat er een zeer grote kans dat de ..Stichting Kenne- mer Dierentehuis", ten doel hebbend het oprichten van een dierentehuis, een die renhospitaal en een dierenbegraafplaats, (jjt tehuis in Zandvoort zal gaan bouwen, gpsprekingen tussen de besturen van ge leemde stichting en van de Zandvoortse vereniging tot dierenbescherming heb- daarna deze plannen reeds dicht bij verwezenlijking gebracht. Toen in Zand voort bekend werd, dat het stichtingsbe- jtuur de Zandvoortse duinen een ideale plaats vond voor het stichten van dit te huis, werden de besprekingen geopend. Het Zandvoortse bestuur, dat van plan v,as een eigen tehuis te stichten en daar voor reeds grond had gereserveerd ach ter de Clarastichting, zag de onmogelijk heid in ven het bestaan van twee dieren tehuizen in Zandvoort en stelde aan de Kennemer stichting deze grond voor hun doel beschikbaar. Gelet echter pp de jroots opgezette plannen van het bestuur van de Kennemer Stichting bleek deze op pervlakte te klein, doch thans bestaat de mogelijkheid, dat de stichting de beschik king krijgt over een groter stuk grond in lie Zandvoortse duinen, waarvan de afme- tingen aan het gestelde doel beantwoor den. In het Kennemer Dierentehuis zal de Zandvoortse afdeling van dierenbescher ming permanent de beschikking krijgen over een vast aantal hokken voor zwerf dieren en een bevoorrechte positie ver zijgen ten opzichte van het gebruik van pension, hospitaal en begraafplaats. Twee bestuursleden van de Zandvoortse afdeling zullen bovendien zitting krijgen in het stichtingsbestuur, waarin tussen reeds officieel werd benoemd de heer H. C. Schutter te Zandvoort. Naast dit Kenne- Advertentie in Mohair, Velour en Tweed van 78.00 tot 178.00 REGENJASSEN met gewatteerde voering 59.75 TERLENKA BROEKEN ook voor jongens vanaf leeftijd 6 jaar. GEN CRONJéSTR. 1 a - 1 b - TEL. 53334 BEVALLEN van een zoon: 30 sept: M. A. Egberts-Gunning; A. O. D. Rikkert- Koel; M. S. Koek-Huikeshoven; L. J. Al- ling-Koopman; L. S- Timmers-Maij; 1 okt.: C. G. Witkamp-Schiernecker. BEVALLEN van een dochter: 30 sept.: B. Wilkes-Weiss; D. M. Brocken- Langedijk; J. H. van Egmond-van Hoek; 1 okt.: W. T. van Broeck-Schouten; W. M. B. van de Put-Hesp; C. M- M. Buddenberg- van Velsen- ONDERTROUWD: 1 okt.: J. G. de Looze cnA.'M. Koeleveld; T. A. Hoogkamer en H. E. A. Duijn; A. Spanjaard en M. Bemer; S. H. C- van der Werff en M. M. Loppersum; F. J. Ipenburg en J. Sluik; A- W. Koks en M. A. A. Broekhuizen; S. P. Koopman en D, van Dalen: R. Amama en E. J. Geijs- sen; J. H. Verheul en C. Schreuder; B. J. F. Huibers en M. J- J. Veen; L. J. van dei- Voort en W. C. M. Selhoïst; J. van der Lem en W. M. van Lieshout. GEHUWD: 1 okt.: J. Does en M. A. Mi- latz; H. J. A. Rooijers en E. C. Fakkeldij; R. A- M. van Zantwijk en E. C. van Wete ring; C. B. van Saase en A. C. Sintenie; •J. Mesman en C. C. Sintenie; W. F. J. Pie- iage en J. C. M. van Kaam; C. J. F. Nouris en J. M. Geels; J- van Boekei en J. Ver kerk; IJ. J. Blokker en A. F. Jansen; A. Kuijten en N. L. Kuijper OVERLEDEN: 29 sept.: M. Kruijd-Bouw- man, 58 j., Haarlemmerliedestraat; A. Her mans-de Boeij. 55 j., Kamperlaan; 30 sept.: P. Stokman, 85 j.. Bakkerstraat; M. W. Ruigrok, 77 j-, kamperlaan; D. A. De Zaaijer-van Oostende, 77 j., Sterrebos- etraat; C. J- Lodder-Juffermans, 44 j., Schoterbosplein. Advertentie Iedere morgen een heerlijk kopje koffie BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. C. Snel en A. M. L. Giesberger; C .A. van IJsselsteijn en E. S. van Stolk; J. van den Bos en J. de Graaf; H. Waasdorp en J. C. Meijer. GETROUWD: R. S. Leeuwin en W. van Leeuwen; G. M. Breesehoten en J. T. Min- nema; H. C. Vorhauer en W. E. J. Koks ma; L. Kuiper en M. C. de Bruin; J. Storm en G. A. van der Leek; J. W. Leonhart en R. L. Bakker. GEBOREN: Petrus Nicolaas Mattheus, z. van J. N. Slijkerman en M. C. Reuze- naar; Pauilenke Jenny, cl. van A. Mulder en G. C. Koelewijn; Tine, d. van C. Beert- iiuizen en A. Kok; Rudolf Johannes Fran- ciscus, z. van W. Luiten en J. M. Coppens; Willem Baptistus, z. van P. J. van Bakel en L. M. Trouwen; Johannes Hendricus ■Maria, z. van G. Th. IJsselmuiden en M. G. Vester; Jeannette Frederica, d. van C. A. Roest en C. E. Reijer. OVERLEDEN: Mej. M. van Dansik. 54 j. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: G. C. Hoenderdosvan Eerden, dr. ONDERTROUWD: C. P. de Groot en G. M. Rolvers. Th. ,J. van der Poel en C. A. Hemels, L. M. van Damme en E. Maandag. OVERLEDEN: J. J. M. Wilmering, 72 jr. Mevr. A. J. JanssenDiekmann, 85 jr. Med. B. HuikmanMannes, 75 jr. mer tehuis zal het werk van de Zand voortse afdeling (polikliniek, e.h.b.o.-pos- ten e.d.) gewoon worden voortgezet. In een circulaire, die aan de Zandvoort se leden wordt gezonden, wordt medege deeld, dat de besprekingen, welke beide besturen hebben gehouden, zeer goed ver lopen zijn en een basis hebben gelegd voor een vruchtbaar samengaan, die uiteinde lijk het dier op zeer bijzondere wijze ten goede zal komen. Naar wij vernemen van het Zandvoort se bestuur, wordt namelijk de bouw van dit Kennemer Dierentehuis zeer groot op gezet. Het ligt in de bedoeling om bij het complex permanent een dierenarts te la ten wonen, die met het toezicht op de die ren belast zal worden. Tenslotte ligt het in de bedoeling, dat de bouw van het te huis uiterlijk over drie jaar zal zijn vol tooid. De vereniging ter behartiging der be langen van de bewoners van Haarlem- Zuid-West en de Stichting ,.Ons Gebouw" houdt ter gelegenheid van de heropening van het nieuwe gebouw, die samenvalt met het twintigjarig bestaan van H.Z.W. een feestavond op zaterdag 4 oktober des avonds om acht uur in de Kam. Onnes- straat 22 te Haarlem. Advertentie Er zijn minstens 3 redenen waarom 'n Auping- blnnenveringmatras verre te verkiezen is: In elke Auping-matras zit de patente Auping-verlngsoepel en toch stevig Elke Auping-matras heeft 'n zomerkant en 'n speciale warmtegevende winterkant En de damasten? De mooiste die er zijn! U hebt al een echte Auping vanaf f, 79.- Het afscheidncmen van iemand, die ln brede kring de waardering en het respect genoot van hen, temidden van wie hij da gelijks werkzaam was, gaat in de regel ge paard met het onder woorden brengen van de dank cn erkentelijkheid, welke men hem is verschuldigd. Niet zelden valt er daarbij een spijtige toon over het heen gaan van de betrokkene te beluisteren. Op deze regel vormde de bijeenkomst, welke woensdagavond in de aula van het Lou- rens Costerlyceum aan de Zijlvest in Haar lem werd gehouden, geen uitzondering. Op bijzonder hartelijke wijze hebben daar le raren, ouders, leerlingen en oud-leerlin- Advertentie My heart skips Your smile dazzles The shape o{ your Rejoices me moreso And I'm tickled Dank zij de onvermoeibare activiteit van mevrouw L. van der Jagt-Bakker is een jaarlijks optreden van de Marinierskapel in een stampvolle Concertzaal te Haarlem een feit geworden. Het was nu voor de elfde keer dat het gebeurde en het mocht tevens dienen als feestconcert, ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van het Marine Sanatoriumfonds, ten bate waar voor het. optreden van de kapel van de Koninklijke Marine steeds plaats heeft. Voor velen in Haarlem en omstreken is het een attractie dit beroepskorps in een zeer gevarieerd programma te mogen beluiste ren, tal van korpsleden achten het niet ten onrechte een inspirerende manifestatie. Begonnen werd met het Wilhelmus, waarna het korps, onder leiding van kapi tein-directeur H. C. van Lijnschcoten de ouverture „Het grote Russische Paasfeest" van Rimsky-Korsakov op briljante wijze ten gehore bracht. Een „Dans van de Japanse Jeugd" van Shigeo Tohno maakte ons duidelijk hoe de Amerikaanse invloed zich muzikaal ook in Japan laat gelden, zij het dan dat men er op originele toon- plannen voortborduurt, zodat er een ver menging „oost-west" ontstaat, die vis noch vlees mag heten. Maar in Europa is het niet anders: de wereld wordt door de ge makkelijke communicatiemiddelen te klein om de veelzijdige aspecten zuiver te be waren. Van de drie delen uit de „Suite Franpaise" van Darius Milhaud was het vooral het aan de Provence gewijde. de geboortestreek van de componist, dat ons de folkloristische invloeden het duidelijkst weergaf, omdat Milhaud hierbij minder ge forceerd, dus natuurlijker en naar zijn aan geboren aard, te werk ging. Het eerste deel van de avond kreeg een interessant experiment tot. besluit: de pia nist Harry Holtman vertolkte met bravour het eerste deel van het Pianoconcert opus 23 van Tsjaikofsky met begeleiding van het Marinierskorps, dat hiervoor een bewer king voor harmonie van kapitein-directeur H. C. van Lijnschooten gebruikte, welke van grondige vakkennis getuigde, wat ons echter niet warm kan maken voor derge lijke evenementen. Tsjaikofsky kan nogal wat verdragen, maar men gaat te ver wan neer men zijn klankverhoudingen over schrijdt. Het moet onvermijdelijk lijden tot vergroving van de solistische prestatie. Nu kon Harry Holtman nogal krachtig zijn partij verdedigen, maar om een zuivere be oordeling van zijn interpretatie zou men hem toch dienen te horen met de originele orkestratie, die hem niet dwingt om gefor- ceerder uit te pakken dan bedoeld is. Dat hij een doorgewinterde musicus is, toonde hij na de pauze met een drietal knappe improvisaties op Nederlandse volkswijsjes, gespeeld in de stijl van Beethoven, Mozart en Rachmaninov. Met een goed georkestreerde M.S.F.- Jubelmars 1918-1958 van de heer P. H. Strootman werd hulde gebracht, aan me vrouw Van der Jagt, aan wie het werkje opgedragen is. Een kapitale prestatie van het korps was de uitvoering van de Tweede Hongaarse Rapsodie van Liszt en verder was er wat instrumentale kleureffecten betreft veel te genieten in een „Cambodian Suite" en vooral in „An American Salute" van Morton Gould, waarin op gezonde wijze de verworvenheden van 't orkestrale palet met meesterhand te pas zijn gebracht. En dan blijkt, dat er sinds Sousa op het terrein der harmoniemuziek in Amerika heel wat. geëvolueerd is. Ons respect voor de resultaten der directie van kapelmeester Van Lijnschoo ten is groot. Hij handhaaft met glans de reputatie van de Marinierskapel. Advertentie Koninginneweg 6 Tel. 14024 De Haarlemse Boekverkopers Vereni ging houdt in samenwerking met de uit geverij J. H. Gottmer op dinsdag 7 oktober in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum een voordrachtavond, waarbij de heer Jan Wisse, componist en'Tnusicoloog zal spreken over „Wat kan het boek voor de muziekliefhebber betekenen?" en over „Kan de boekenliefhebber door zijn lec tuur tot de muziek komen?" Na de pauze spreekt de heer J. Schultink. dans- en balletcriticus over „De geest van de tijd en de stijl van de dans" en over „Het ont staan van het. ballet uit het hofritueel van Lodewijk XIV". De eerste voordracht zal door muziek, de tweede door dans worden opgeluisterd. gen afscheid genomen van de heer R. Pro- sée, die meer dan vijfentwintig jaar, laat stelijk als directeur, aan de H.B.S. -A was verbonden. Zoals men weet is de heer Proséc onlangs benoemd tot rector aan 't Karei van Manderlyceum aan de Oos- terhoutlaan in Haarlem-Zuid. De genegenheid, welke men de scheiden de directeur toedraagt kwam al direct tot uiting in het gulle apllaus dat de heer Pro- sée, die van zijn echtgenote en kinderen was vergezeld, bij zijn binnenkomst ten deel viel. Na een kort welkomstwoord van de voor zitter der oudervereniging, de heer G. Boeschoten, opende dr. A. van de Boom als oudste docent de rij van sprekers. Hij wees er ondermeer op dat met het vertrek van de heer Prosée het tijdperk van de H.B.S.-A., waarin vele prominente docen ten hun beste krachten aan generaties van leerlingen hebben gegeven, definitief is afgesloten. De spreker schetste de toe- gesprokene als een docent, die niet alleen voortreffelijk les wist te geven maar ook blijk gaf bij de omgang met collega's en leerlingen veel tact en begrip te bezitten. Toen de heer Prosée enige jaren geleden door de Haarlemse gemeenteraad met al gemene stemmen tot directeur van de H.B.S.-A werd benoemd had dit dan ook de volle instemming van het lerarencorps. Dr. Van de Boom zei verder dat de vreugde over de benoeming van de heer Prosée tot rector van het Karei van Man derlyceum gemengd was met weemoed over het vertrek van een buitengewoon prettig collega en docent uit een vertrouw de kring. Hij sprak de hoop uit dat de heer Prosée evenveel voldoening en succes in zijn nieu we taak zal mogen ondervinden als tijdens zijn H.B.S.-A-periode het geval is ge weest. Met betrekking tot de benoeming van de opvolger van de scheidende direc teur wenste dr. Van de Boom het gemeen tebestuur tot slot „veel sterkte en wijs heid" toe. Hans van Beekum dankte vervolgens namens de schoolvereniging „Die Raeck- se" voor de goede geest, welke steeds tussen de heer Prosée en de leerlingen heeft geheerst, welk dankwoord hij ver gezeld deed gaan van een telefoonklapper. Namens het. bedienend personeel sprak de heer K. van der Reyden de heer Prosée waarderend toe, waarna de heer M. J. Pool als bestuurslid van de oudervëréni-" ging gewag maakte .van de .voorbeeldige samenwerking tussen de scheidende di recteur en de vereniging resulterend in een hechte band tussen school en gezin. Als afscheidsgeschenk van de ouders bood de heer Pool een polshorloge aan. Nadat de heer J. Goossens nog getuigd had van de waardering van het bestuur der H.H.V., de vereniging van oud-leerlin gen van de H.B.S.-A., voor de belangstel ling, welke de heer Prosée steeds voor zijn vroegere leerlingen aan de dag heeft gelegd, sprak deze op de hem eigen wijze een dankwoord. De heer Prosée zei steeds met veel vreugde en voldoening terug te zullen denken aan de vijfentwintig jaren, tijdens welke hij op de H.B.S.-A. heeft ge doceerd. Hij onderstreepte de aparte sfeer welke op de school heerste, de vrijmoe digheid van de leerlingen, welke zelden tot vrijpostigheid leidde en de orde, welke verre van een cadaverdiscipline was. De goede verstandhouding tussen leraren en leerlingen was gegrond op wederzijds be grip en sympathie. Hij bracht dank aan allen, die hem bij zijn taak tot een steun waren geweest en in het bijzonder was de heer Prosée erkentelijk voor deze harte lijke afscheidsavond. Tenslotte sprak hij de wens uit dat de spoedige benoeming van zijn opvolger een eind zal maken aan de labiele toestand, waarin het Lourens Cos terlyceum thans verkeert. De avond werd verder opgeluisterd met voordrachten en muziek waarna velen de heer Prosée de hand ten afscheid hebben gedrukt. Advertentie Betrouwbare auto's vanaf 22.50 per dag 200 km vrij rijden. Speciale week- en maand tarieven. N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Houtplein 21 - Telefoon 10338 In Bloemendaal heeft de chef van de afdeling Onderwijs, de heer J. Cassee, woensdagmiddag de onderwijstentoonstel ling „Bouwen" geopend. Deze expositie, die uitgaat van de stichting „Onderwijs tentoonstellingen", is ingericht in „Bloe- menheuvel", waar vele leerkrachten en hoofden van Bloemendaal.se scholen luis terden naar de heer J. Ammerlaan, die als vertegenwoordiger van de genoemde stichting een uitvoerige inleiding hield. Daarbij wees hij erop, dat het stichtings bestuur negentien van dergelijke projec ten in roulatie heeft, die door het bedrijfs leven worden gefinancierd. Voorts zei hij, dat het de bedoeling is de kinderen door middel van dergelijke tentoonstellingen en leidraad te geven hij de beroepskeuze. De tentoonstelling „Bouwen" is zeer een voudig opgezet en geeft een duidelijk beeld van het bouwbedrijf, waarbij het kind een indruk krijgt van deze voor Ne derland zo belangrijke tak van nijverheid. Onder leiding van de leerkrachten zullen talrijke Bloemendaalse schoolkinderen in de komende dagen deze expositie bezoe ken. Zij is tot en met 13 oktober geopend dagelijks van negen tot twaalf uur en van half twee tot vier uur. Ieder jaar komen de leden van de Haar lemse brandweer in de kazerne aan de Gedempte Oudegracht bijeen om hulde te brengen aan die brandweerlieden die in de loop van het jaar een jubileum hebben gevierd. Dan worden „eremetalen" uit gereikt. Woensdagavond stonden de vrij willigers de heren J.C. Cramer (hoofd brandmeester) en P. van der Geest (ad junct-brandmeester) voor het front van de brandweerlieden opgesteld om de hulde in ontvangst te nemen, die hun gebracht werd omdat zij vijfentwintig jaar geleden tot het korps van vrijwilligers waren toe getreden. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers richtte zich tot de jubilarissen met woor den van dank en zeide gelegenheid te heb ben op deze avond zijn waardering uit te spreken over het werk van het korps. De brandweer neemt steeds meer en meer een plaats in bij de bevolking. Dat is mede te danken aan de brandweerwet. De bur gemeester is alleen hoofd van de brand weer als er brand is. In andere gevallen staat sinds korte tijd de brandweer onder leiding van B.'en W., waardoor de wet houders en de leden van de gemeenteraad meer in aanraking komen met de brand weer dan vroeger. Dit zal een betere ver standhouding tot gevolg hebben. De be langstelling van de gemeenteraad voor de brandweer is gebleken uit het verlenen van een krediet voor de verbouwing van de kazerne. Als de garage aan de voorzijde van een verdieping is voorzien zal verder gegaan worden mei vergroting van de binnen plaats. In de binnenkort te houden ver gadering van de gemeenteraad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen tot aankoop van enkele pakhuizen aan de Gravinnesteeg. Deze zullen gesloopt wor den en de ruimte gevoegd worden bij de brandweerkazerne. De brandweercommandant, de heer G. J. Stap, dankte de burgemeester voor zijn komst en voor zijn belangstelling in het wel en wee van de brandweer. B. en W. en de raad hebben meegewerkt aan de ver bouwing, waardoor een betere huisvesting verkregen zal worden en de verblijfplaat sen van het beroepspersoneel verbeterd zullen worden. Als de raad besluit tot aan koop van enkele percelen dan komt er weer meer ruimte en spreker sprak de wens uit, dat de verdere plannen voor uit breiding spoedig verwezenlijkt zullen wor den. Dan zal er voldoende ruimte zijn voor de-komende;, tientallen van jaren.,- Vervolgens richtte de hieer Stap zich tot de jubilarisen én -hij memoreerde hun ar beid in de loop der jaren verricht ten be hoeve van de brandweer. Zij ontvingen een onderscheiding van de Koninklijke Neder landse Brandweervereniging. Ook bood de heer Stap aan drie brandwachts de heren H. Bakker, J. Blootshoofd en Th. Zwarts uit de beroepskern, die twaalfenhalf jaar bij de Haarlemse brandweer zijn, een oor konde aan. Na afloop van de plechtigheid volgde een gezellig samenzijn in restaurant brinkmann. Advertentie Iedere middag een uitstekende lunch Kleurendia's van Indonesië. Vrijdag 3 oktober wordt in restaurant Brinkmann te Haarlem een ,,Tong-Tong"-contactavond gehouden, waarop kleurendia's van Indo nesië vertoond zullen worden. Tjalie Ro binson zal een inleiding houden. Hersenschudding. Bij een verkeers ongeluk op de Zuiderhoutiaan in Haarlem heeft een 67-jarige motorrijder uit Heem stede woensdag om kwart over twee een hersenschudding opgelopen toen hij viel na een botsing met een fietsende jongen, die zonder teken te geven linksaf sloeg. Avond-puzzelrit. Op zaterdag 4 ok tober houdt de motorclub „Zandvoort" een avond-puzzelrit voor auto's en mo toren over een afstand van veertig km. De start geschiedt om negen uur bij het clubhuis „Paviljoen de Vijverhut" aan de Vondellaan. Van acht uur af kan men zich hier laten inschrijven. „Paganini". De Zandvoortse operette vereniging, die ook de afgelopen zomer haar repetities heeft voortgezet, zal in het winterseizoen opvoeringen verzorgen van de operette „Paganini" van Franz Léhar. Deze hebben plaats in theater „Monopole" op maandag 27, woensdag 29 en donder dag 30 oktober. Woensdagmiddag om half drie heeft de bestuurder van een bestelauto komende uit de Nagtzaamstraat in Haarlem op de Amsterdamsevaart een wielrijdster aan gereden door haar geen voorrang te geven. De automobilist liet de gewonde wielrijd ster liggen en reed door. De politie heeft echter de beschikking over een signale ment van de bestelauto en van de bestuur der en men raadt deze laatste dan ook aan zich te komen melden. Wegens het ontbreken van het gele her kenningsplaatje voor op de bromfietsen heeft de politie in Haarlem op de eerste dag dat deze bepaling van kracht was 42 processen-verbaal moeten opmaken. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: in zilver aan de heer M. Gerritsen, wonende te Haarlem, mees terknecht bij het schildersbedrijf E. J. van Lent, te Heemstede. Hedenmorgen omstreeks half negen zijn tijdens rioleringswerkzaamheden te Maas tricht twee arbeiders bedolven door een grote grondverschuiving, ontstaan doordat de wand van een der gleuven plotseling instortte. Beide arbeiders zijn in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Beiden zijn vijftig jaar. Met een receptie en een feestavond viert het technisch bureau van de Unie van Waterschapsbonden n.v., gevestigd in de Mauritsstraat 1 in Haarlem, vrijdag 3 oktober twee jubilea. Op 1 oktober was het namelijk vijfentwintig jaar geleden dat ir. D. C. Pleyte directeur werd van het bureau, dat zelf op deze datum der tig jaar bestond. Tevens neemt men af scheid van ir. N. Biezeveld, die van de oprichting van het bureau in 1928 af tot 1950 directeur was en tot heden nog als adviseur optrad. Tot 1955 droeg het bureau een meer par ticulier karakter, doch werkte reeds nauw samen met de Unie van Waterschapsbon den. In genoemd jaar smolten Unie en bu reau samen tot een naamloze vennoot schap. De personeelssterkte bedraagt op het ogenblik rom. 75 man. Behalve het hoofdbureau in Haarlem, waar ook een laboratorium van de afde ling Zuivering Afvalwater is gevestigd, zijn er bureaus in Utrecht, Almelo, Bre da, Wapenveld, Zaltbommel, Steenbergen en Baflo. In Den Haag is eveneens een laboratorium gevestigd. Het bureau in Utrecht verricht de landmeetkundige werkzaamheden en voert de administra tie van de waterschapskadasters. Dit zijn kopieën van de rijkskadasters, doch aan gepast onder andere voor de lastenhef- fing op waterschapsgebied. Het Technisch Bureau der Unie van Wa terschapsbonden n.v. zou men wat zijn vorm betreft het best kunnen vergelijken met een bureau van raadgevende inge nieurs en de Unie zelf, die dus de provin ciale bonden omvat, met de Nederland se Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. De Unie treedt ook representatief voor de bonden op, bijvoorbeeld als het gaat om overleg met het ministerie van Wa terstaat. Het bureau voert civieltechnische pro jecten uit in het gehele land en tot de werkzaamheden behoren de bouw van ge malen, de aanleg van dijken, waterkerin gen en waterlozingen. De laatste tijd houdt het bureau zich ook in steeds toenemende mate bezig met de watervoorziening. Een activiteit van het bureau, die een meer sociaal aspect heeft, is de ruilverkaveling en het ver schaffen van werkgelegenheid. Het jubilerende bureau heeft vooral in de begintijd van zijn bestaan met vele moeilijkheden te kampen gehad, mede door economische en politieke spanningen doch heeft vooral na de oorlog zijn posi tie op waterschapsgebied kunnen consoli deren. Vooral bij de watersnoodramp in 1953 werd de belangrijkheid van het tech nisch bureau geaccentueerd, toen het met volle kracht meewerkte aan de beteuge ling van de rampzalige gevolgen van de ze catastrofe. Het bureau was van 1928 tot 1930 geves tigd boven de Nationale (thans Rotterdam se) Bank in de Zijlstraat in Haarlem en van 1930 tot 1940 in de Wilhelminastraat. Vrijdagmiddag 3 oktober recipieert de directie van half drie tot vijf uur op het kantoor van het bureau in de Maurits straat. 's Avonds zullen personeel, geno digden en commissarissen van de ven nootschap in restaurant Brinkmann op de Grote Markt aanzitten aan een diner, dat zal worden gevolgd door een feestavond. Reeds in 1958 waren er ook in de ge meente Bloemendaal plannen de bevol king op t.b.c. te laten doorlichten, doch om verschillende redenen hebben B. en W. toen aan de raad moeten mededelen, dat dit bevolkingsonderzoek voorlopig moest worden uitgesteld en men daar in 1959 op wilde terugkomen. Thans is dit plan opnieuw ter hand geno men en het gemeentebestuur heeft daar over besprekingen geopend met het Cen traal bureau voor keuringen op medisch - hygiënisch gebied, dat deze doorlichting verzorgt Binnenkort is een voorstel daar omtrent in de gemeenteraad te verwach ten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7