HET TOPMERK Bavobeeld van Termote in Kathedrale basiliek geplaatst Officier eist een jaar gevangenisstraf tegen „snelheidsmaniak" hal£zware 'tliefst HUDSON APPLAUS! DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Eerste uitvoering van Haarlems stedelied Nieuw processielied van dichteres Harriet Laurey Ledenvergadering van de Reddingsbrigade van Bloemendaal Volksuniversiteit beleefde in 1957-^58 topjaar HAARLEMSE RECHTBANK Amsterdamse textielfabrikant zou wielrijdster op Zandvoorterweg hebben doodgereden Oververmoeide chauffeur reed tegen muur Han en Wina Born spraken over Ba lk an land en Galaconcert van N.Ph.O. Scheepvaart PONDERDAG 2 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de kathedrale basiliek van Sint Bavo, patroon van Haarlem, is een in teakhout aesneden twee meter hoog beeld van de 'li Bavo geplaatst. Het is vervaardigd door de 71-jarige beeldhouwer Albert Termote, die de heilige heeft weergegeven in het ogenblik dat hij het besluit neernt zijn adellVke bezittingen te verdelen en zich terug te trekken in de abdij van Ganda (Gent), waar hij omstreeks 650 is gestor ven. Tijdens hel Bavofeest dat aanstaande ondag gevierd wordt volgens traditie de eerste zondag na 1 oktober zal het beeld worden gewijd. Oorspronkelijk zou dat geschied zijn tijdens de viering van het 60-jarig bestaan van de door irJos Cuy- pers gebouwde kathedraal, maar toen was fermote nog niet gereed. Het Bavofeest zal worden bijgewoond door mgr. Carolus justinus Calewaert, bisschop van Gent, mgr. O. J- Joliet, hulpbisschop van Gent en de coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. .4. E. van Dodewaërt. Mgr. Huibers zal zo- wel bij de H. Mis als bij het pontificaal lof aanwezig zijn; tijdens het lof zal de bisschop van Gent een predikatie houden. De banden tussen Haarlem en het aan Bavo toegewijde Gent zijn oud. Haarlemse lakenkopers, die regelmatig de jaarmark ten te Gent en Brugge bezochten, brachten de devotie voor de heilige edelman naar Haarlem over, waar in de 15e eeuw de Ruim dertig leden van de Bloemendaal- se Reddingsbrigade hebben woensdag avond de najaarsledenvergadering bijge woond, die dit keer in het zaaltje van ,.Bloemenheuvel" aan de Bloemendaal.se- weg gehouden werd. Voorzitter G. Schuitemaker gaf een overzicht van de zomercampagne, waar- bi1 hij opmerkte, dat er vele stranddien- slen zijn gedaan en dat er door de Techni sche Commissie weer veel werk is verzet. Het bestuur heeft de opkomst van jonge mensen om stranddiensten te verrichten niet gestimuleerd, hetgeen echter niet wil zeggen, dat de jeugd daarbij wordt uitge schakeld, doch het bestuur wil capabele leden daarvoor inzetten. De voorzitter zou de bijeenkomsten op woensdagavond voortaan niet alleen als oefen- maar te vens als opleidingsavonden van de briga de willen zien. Het secretariaat werd goed waargenomen door de heer B. J. Iking en verder ondervond de nieuwe voorzitter grote medewerking van oud-voorzitter, de heer J. G. de Vries. Twee leden over kwam een ongeluk met de vlet, waardoor hjdens deze vergadering de wenselijkheid ter sprake kwam voor de redders een ver zekering af te sluiten, omdat aan het zwemmend redden nu eenmaal risico ver bonden is. De voorzitter zegde toe, dat hij de mogelijkheid daartoe zou onderzoeken. In juni bestond de B.R.B. vijfendertig jaar, welk feit echter zonder fcestvertoon is voorbijgegaan. Wel memoreerde de heer Schuitemaker, dat de heer J. Hendriks nu al vijfendertig jaar lid van de brigade is en dus de nestor van de vereniging is. Na ballotage traden als leden toe de dames I. Bannier en I. van Wijk en de heren W. Beulink, H. A. Meeuwig, Chr. J. van der Zwan, J. Schuitemaker en J. E. Reiss. In de contributie komt in 1959 geen verande ring. Na het huishoudelijk gedeelte kwam de wintercampagne ter sprake. Voor de cur sus zwemmend redden, die op zondag 5 oktober onder leiding van de heer J. van der Pol begin! in S~oo's Bad zijn nog eni ge instructeurs nodig. Er zullen ook weer e.h.b.o. en e.h.i.o.-cursussen onder leiding van de arts, de heer C. Eenhoorn georga niseerd worden, mits hiervoor bij de bri gadeleden voldoende belangstelling be staat. Aangezien de heer F. Boniebal zich genoodzaakt heeft gezien als secretaris van de T.C. af te treden wegens drukke werkzaamheden, werd in zijn plaats de beer R. Reiss gekozen; mejuffrouw K. Bakker werd bij acclamatie herkozen. In bet bestuur waren de heren J. G. de Vries, J- van der Pol en B. J. Iking aan de beurt van aftreden. Zij hadden zich wel herkies baar gesteld en zulks geschiedde, even eens bij acclamatie. De heer L. Oostinga penningmeester van de B.R.B. was voor nemens als zodanig af te treden wegens drukke werkzaamheden, maar hij trok te elfder ure dit voorstel in en besloot aan te blijven, tot vreugde van de vergade ring. De heer C. Heitlager trok zijn kan didatuur voor het bestuur in. De heer F. Bontebal bracht een keurig verzorgd verslag uit over het werk van de technische commissie gedurende het zo- nierseizoen 1958, een seizoen dat vrijwel 'n ieder opzicht geslaagd mag heten. kathedraal op 't Sant (thans Grote Markt) aan Bavo werd toegewijd. Toen na het herstel van de katholieke Hiërarchie in 1853 besloten werd tot de bouw van de kathedrale basiliek, werd deze kerk vol gens kerkelijk gebruik gewijd aan de hei lige, wiens vorige naamkerk niet katholiek meer was sinds de reformatie. Vanaf dat ogenblik zijn er nauwe banden ontstaan tussen Haarlem en Gent. Gent schonk re lieken van Bavo, de bisschoppen van Gent en Haarlem werden erekanunnik in eikaars bisdom, en om de twee jaar is er op het Bavofeest beurtelings te Gent en Haarlem contact tussen de bisschoppen of hun ver tegenwoordigers, die elkaar „broeders" noemen. Voor het Bavofeest is door de dichteres Harriet Laurey een Bavoprocessielied ge maakt, dat zondag tijdens het lof zal wor den gedeclameerd van de preekstoel af. Het refrein zal telkens worden gezongen Het is een proeve van een nieuw kerklied gewor den, wat uit de eerste strofe al moge blij ken: „Er was een man van adellijken bloe de die door de mensen Bavo werd ge noemd Hij diende 't kwade liever dan 't goede, heeft op zichzelf meer dan op God geroemd en heel zijn jeugd alleen zichzelf behaagd en slechts de vogel Ondeugd nagejaagd." De zesde strofe van dit nieuwe lied geeft de inkeer van Bavo weer: „En als hij dorst had, dronk hij enkel water, en voor zijn honger at hij brood met as, omdat hij wist dat slechts het eeuwig later van zijn verlangen de vervulling was. En als hij rustte, sliep hij op een steen, want zö was hij het liefst met God alleen" Eeuwfeest Een gelukkige coïncidentie is dat maan dag de slotplechtigheid van bet. eeuwfeest van het Haarlemse kapittel plaats heeft. De pontificale Hoogmis op die dag zal worden gecelebreerd door mgr. C. J. Cale waert, bisschop van Gent en erekanunnik van het Haarlems kapittel. Aftredende bestuursleden werden herkozen Tijdens de woensdagavond gehouden algemene ledenvergadering van de Volks universiteit voor Haarlem en omstreken, waarin opgenomen de Haarlemse Kunst gemeenschap, heeft de voorzitter van de V.U., dr. L. M. van Dis, in een korte toe spraak het enige maanden geleden overle den bestuurslid dr. C. Spoelder herdacht. Bij de bestuursverkiezing werden tot le den van het dagelijks bestuur herkozen de heren F. van Egmnod en drs. Ch. L. J. Her mans en tot leden van het algemeen be stuur de heren D. J. A. Geluk en dr. W. G. L. Wieringa. Voorts stonden als punten op de agenda van de vergadering de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester, de begroting voor het verenigingsjaar 1959- 1960 en het verslag van de financiële com missie. Uit het jaarverslag blijkt, dat de Volks universiteit in Haarlem een gestadige groei doormaakt: waren er in 1955 nog pas 5825 deelnemers aan het verenigingsjaar, in 1957-1958 is dit aantal gegroeid tot 10.313. Het bestuur noemt deze groei te meer verheugend, omdat sommige Volks universiteiten en andere culturele vereni gingen klagen over een teruglopende be langstelling, hetgeen wel verklaard wordt door de groeiende populariteit van de tele visie. De groei van het werk bracht ook een probleem met zich mee, omdat op sommige avonden de zaal te klein bleek te zijn, zodat niet alle belangstellenden een plaats konden krijgen. Het verslag memo reert verder de bij wijze van proef inge stelde avonden voor jongeren, de Twinti gers. Van de belangstelling voor deze avonden zal het afhangen, of de Volksuni versiteit met dit werk zal doorgaan. Ver der noemt het bestuur de groeiende be langstelling voor de kamermuziekavonden verheugend. Het is gebleken, dat de leden uit Haarlem-Noord deze avonden in het centrum bezoeken, zodat in Noord geen avonden meer zullen worden gegeven. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, heeft vanmorgen na een zeer fel re quisitoir de maximum gevangenisstraf van een jaar geëist en vijf jaar intrekking van het rijbewijs tegen een dertigjarige textiel fabrikant uit Amsterdam. Deze wordt er van beschuldigd op 27 mei van dit jaar des avonds omstreeks elf uur met zijn auto dusdanig roekeloos over de Zandvoorter weg in Aerdenhout te hebben gereden, dat hij nabij de gevaarlijke viersprong een hem tegemoet rijdende wielrijdster heeft ge schept tengevolge waarvan zij zeer zwaar werd gewond en ter plaatse overleed. Het slachtoffer was de 44-jarige mevrouw C. M. Steen uit Haarlem. De officier achtte de verdachte voor de volle honderd percent schuldig aan dit dodelijke verkeersonge val. „Verdachte moet op dit gevaarlijke kruispunt met een krankzinnige snelheid hebben gereden, hetgeen ook wel bleek uit zijn eerste verklaring tegenover de politie vlak na het ongeluk toen hij toegaf met een snelheid van zeker honderd kilometer per uur over de Zandvoorterweg te hebben ge reden. Hij is een snelheidsmaniak die niet achter het stuur van een motorrijtuig ge duld kan worden," aldus mr. Van der Valk Bouman. Scherp hekelde de officier voorts de on verschillige houding, die verdachte na het ongeluk ten opzichte van de bejaarde ouders van het slachtoffer zou hebben ge toond. Verdachte zou namelijk nimmer van zijn medeleven blijk hebben gegeven. „Helaas is het wettelijk niet mogelijk deze verdachte levenslang van de weg te weren. Hij mist elk menselijk gevoel voor het leed dat hij de ouders van het slachtoffer, van wie zij financieel afhankelijk waren, heeft aangedaan. Ik kan dan ook geen en kele verzachtende omstandigheid vinden", aldus de officier. In afwijking van zijn aanvankelijke mededeling aan de politie, verklaarde de verdachte dat. hij van Zandvoort komende niet sneller dan zeventig kilometer per uur had gereden. Hot 50 km-bord bij de Koeduinweg had hij niet gezien. Bij de viersorong was zijn auto plotseling onbe stuurbaar geworden. Ook was hij kort te voren geschrokken van een fietser die een andere fiets aan de hand meevoerde. Toen had hij krachtig geremd en was naar links gezwenkt. Hij had meer gevoeld dan ge zien dat or igts vreselijks moest zijn ge beurd. Zijn verklaring tegenover de politie dat hij met honderd kilometer per uur had gereden, weet verdachte aan het feit dat hij helemaal van de ..kook" was ge weest. „Ik had net zo goed 140 km kunnen opgeven". De president, mr. H. W. Ferwerda. wees verdachte eron dat bij het onderzoek van de auto geen defect aan de stuurinrichting was gevonden. „Is het waar dat uw vrouw u nog heeft gewaarschuwd niet zo hard te rijden?" vroeg de president verder. Verdachte haalde zijn schouders op en antwoordde dat zij vrouw dat altijd deed wanneer ze bij hem in de wagen zat. Op de vraag van de president of hij toegaf onverantwoordelijk snel te hebben ge reden gaf verdachte een ontwijkend ant woord. „Waarom hij na het ongeluk de ouders van het slachtoffer nooit had op gezocht?" „Ik ben er tweemaal aan huis geweest, edelachtbare, maar er was steeds niemand thuis". Een 33-jarige Haarlemse toonkunstenaar vertelde als getuige dat hij vlak voor het ongeluk het gieren van autobanden had gehoord. Voor alle zekerheid was hij toen maar het trottoir opgereden. Aanvankelijk wist hij niet dat er een ongeluk was ge beurd. zo snel was alles in zijn werk ge gaan. Een andere getuige, een 32-jarige tuinder uit Overveen, verklaarde dat de auto „knap" snel reed. Hij had gezien dat de wagen met een van de wielen de trot toirband raakte en toen een slag naar links maakte, recht op het hek van het Hervormd wijkgebouw af. De president achtte het echter zeer twij felachtig dat deze getuige tegen het licht van de grote koplampen in gezien kon hebben dat de auto de trottoirband raakte. Een 67-jarige inwoonster van Zandvoort, die achter het slachtoffer had gefietst, verklaarde dat de auto met razende snel heid op haar was afgevlogen. Zij had ge gild van angst en niemand wilde eerst ge loven dat de voor haar rijdende dame was aangereden. Als gevolg van het ge beurde had zij een shock gekregen. Nadat nog een deskundige in verkeers ongevallen was gehoord formuleerde de officier zijn bovenvermelde eis. Verdachte's raadsman mr. F. Pauwels, achtte de eis van de officier niet in ver houding tot de schuld van zijn cliënt. Hij beschouwde een voorwaardelijke straf voor verdachte, die zo goed als doof is tengevolge van hersenvliesontsteking, het meest geschikt. „Bespaar deze patiënt de gevangenis", aldus besloot mr. Pauwels zijn pleidooi. Advertentie I-Iet. beste dekblad komt van Sumatra, uit 't district „Deli". Uitsluitend hiermede wor den de Hudson Sigaren gemaakt. Daarom is ook haar bolknak met de naam „APPLAUS" van 27 ct zó lekker, zó geurig en zacht. Rook 'n goede Sigaar voor uw geld! De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft een hechtenisstrai van een half jaar en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 34-jarige chauffeur G. W. uit Dordrecht, die te rechtstond omdat hij schuldig zou zijn aan het verkeersongeluk bij Hendrik Ido Am bacht, waarbij een door hem bestuurde auto met arbeiders in aanrijding kwam met een betonnen muurtje langs een via duct. Bij dit ongeluk kwamen zes werklie den om het leven. Zeven inzittenden, on der wie de bestuurder, werden ernstig ge wond. Drieëntwintig uur gewerkt De procureur-generaal achtte bewezen dat de chauffeur het ongeluk veroorzaakt heeft doordat hij tengevolge van over vermoeidheid achter het stuur in slaap gevallen is. De verdachte had de auto ter plaatse niet door de bocht in de weg ge stuurd maar was pardoes rechtdoor op het muurtje gereden. Er werden geen remsporen gevonden. Tijdens het onder zoek is gebleken dat de man op het mo ment van de aanrijding bijna 23 uur ach ter elkaar gewerkt had als chauffeur en als voorman-classificeerder. De nacht voorafgaande aan die van het ongeluk, had hij geslapen, d^ch daarvoor was hij ook al 35 uur aan een stuk in touw geweest. Door het maken van veel overuren trachtte de chauffeur een zo hoog moge lijk weekloon te verdienen. Hij presteer de het om 's morgens vroeg een dagploeg arbeiders van Dordrecht naar Rotterdam te rijden, de hele dag mee tr werken, de arbeiders 's avonds weer thuis te bren gen, prompt terug te keren naar Rotter dam met de nachtploeg, de hele nacht weer te werken en dan de nachtploeg ten slotte 's morgens weer naar Dordrecht te vervoeren. Om dit mogelijk te maken vervalste de man zijn rijboekje. Hiervoor eiste de pro cureur-generaal nog eens 25.- boete. Ook de ex-werkgever van de chauffeur stond terecht. Het is de 40-jarige J. van L. uit Dordrecht tegen wie de procureur-ge neraal drie maanden hechtenisstraf vor derde. U had moeten voorkomen dat de chauffeur reed, omdat u had kunnen be grijpen dat hij oververmoeid moest zijn", zei de procureur-generaal. De patroon ontkende te hebben kunnen weten dat de chauffeur oververmoeid was. Het hof zal op 15 oktober in beide zaken arrest wijzen. In eerste instantie werd G. W. veroor deeld tot een half jaar hechtenis. AMSTERDAM De markt vertoonde een vaste tendentie onder leiding van aandelen Kon. Olie. Na een opening voor deze aandelen op 174,10 liep de koers op tot 174,70 tegen de vorige slotkoers 169,80. De aandelen behaalden een ruime koerswinst en lagen 1,50 boven pariteit New York. De vaste stemming voor deze aandelen is toe te schrijven aan het feit, dat Wallstreet belangstelling heeft voor alle olieaandelen aldaar en in het bijzonder voor de aandelen Kon. Olie. De winst voor deze aandelen was bij de opening van de markt niet in overeenstem ming met de omvang van de zaken. De ar bitrage kocht wel een stukje, maar het pu bliek bleef grotendeels uit de markt. Het Damrak voer zodoende volkomen op het kompas van Wallstreet. Ook in de overige internationale waarden was de handel bij de aanvang van de beurs van geringe be tekenis. De koersen werden hier gestimu leerd door de vaste tendentie van de aan delen Kon. Olie. De Philips-papieren open den op 346 V2, ongeveer 1 punt boven de vorige dag. In het verdere beursverloop kwam er meer leven in de brouwerij voor deze aandelen door aankopen voor buiten landse rekening waardoor de koers steeg tot 349. Evenzo verging het aandelen Uni lever die op 405 V2 openden om, door pu blieke aankopen, aan te trekken tot 407% en derhalve een koerswinst boekten ten opzichte van de vorige dag van ongeveer 5 punten. Aandelen AKU weerden zich opperbest en haalden een koerswinst van ruim 3 punten. KLM werd, tegen de ge hele marktverhouding in, prijshoudend ge adviseerd. De directie van de KPM heeft de Gor diaanse knoop ten aanzien van de divi dendgeruchten over 1957 van deze maat schappij, nog steeds niet doorgehakt. Zo doende blijft de beurs onwetend en kan er alleen maar geraden worden hoeveel divi dend de maatschappij zal declareren. De beurs is hierover niet optimistisch. Met grote belangstelling wordt het jaarverslag van de KPM tegemoet gezien. De aandelen van deze scheepvaartmaatschappij lagen aanvankelijk een punt lager maar konden in het verdere beursverloop aantrekken, om zodoende gelijk te komen met de vorige slotprijs. Holland-Amerika Lijn was ruim 1 punt beter en de overige waarden in deze sector bleken goed prijshoudend. Wat de hoofdfondsen in de cultuursector betreft: er bestond goede belangstelling, vooral van premiemakelaars, voor certifi caten Deli. Het koersverloop was tamelijk ruim en wel van 118,50 bij de opening tot ongeveer 119,90 tegen het sluiten van de beurs. De vorige slotprijs lag op 116,70. In de staatsfondsenmarkt onderging de staffellening een reactie van 1/4 percent op de vaste koersen van de voorafgaande da gen. Het was de laatste dag van de in schrijving op de aandelenemissie van Van Berkel's Patent. Gezien de prijs van onge veer 66 die voor de claims werd betaald, tegenover de theoretische waarden van 55, kan de emissie als bijzonder goed geslaagd genoemd worden. De eerste dag van de claimhandel in verband met de aandelenemissie van het Zuid-Afrikaansch Handelshuis bracht een adviesprijs voor de claims van ongeveer 40 per claim. De theoretische waarde bedraagt 35 per claim. Prolongatie 3% percent (ANP). NEW YORK Tot middenbeurs bewogen de aandelen koersen zich gisteren in neergaande rich ting; daarna konden velen echter bijna de helft van hun verliezen inlopen. Laat- beurs liep de omvang van de handel terug. De totale omzet bleef onder het aantal van 4.160.000 aandelen, dat de vorige dag verhandeld werd. Er waren verscheidene vaste plekken in de fondsenlijst tegen sluitingstijd, zoals Universal Cyclops en Simmons Saw and Steel, Allied Chemical. Dupont en Union Carbide, General Elec tric, Vick Chemical, en bij de spoorwegen Chesapeake and Ohio en Great Northern. De olieaandelen kwamen hoger. Er waren ook zwakke plekken. Lukens Steel moest vijf dollar verlies incasseren. Zenith Radio en Philadelphia en Reading waren eveneens lager. De verklaring voor de verkopen bij het begin van de beursdag was een bericht, dat de Federal Reserve overwegen zou, hei dekkingspercentage voor termijnaf- iaires weer te verhogen. Bevestiging kon niet worden verkregen. De aandelen van de oliemij en met be langen in het Nabije Oosten lagen vast in de markt op de actie tot terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon en ook op aanduidingen van een mogelijke verbetering van de toestand in het Verre Oosten. Onder aanvoering van Royal Dutch nam de handel in internationale oliewaarden zowel naar volume als in kracht toe. Samen met Gulf Oil en Jersey Standard bereikte het genoemde fonds een nieuwe topnotering. Het industriegemiddelde daalde van 532,09 tot 530,94, de sporen van 144,61 tot 143,30. De openbare nutsbedrijven stegen van gemiddeld 80,71 tot 80,75. Van de 1224 verhandelde fondsen eindigden er 347 hoger en 632 lager. Omgezet werden 3.780.000 aandelen. (UPI) 3-3%°/o Nederl. '47 3#/o Nedl. 1962'64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton F.yenoord. Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubbe". K.L.M Holl. Amjr. Lijn.. N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel Genera] \4otois... Shell Union Tidewater vorige koers) Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 9214 92 94% 94% 215% 216 324 324 191% 183 324 324 187 186 285 285 348% 347 168 168 405% 405 192 193 720 735 f 174,50 177, 16P 169 67% 68 f 99,- f 99,50 148% 149 145Vf 146 130% 129% 128 128 237 236 106 106 1 120.80 f 124,30 238 238% 89% 89% 176% 146% 196 196 175% 175% 55% 54% 48 48 78% 78% 47% 46 82 82% 26 25% Advertentie Op de openingsavond van de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, die gisteravond in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem werd ge houden, vertelden de heer en mevrouw Han en Wina Bom over hun belevenissen in vele landen van de Balkan, waarbij zij een levendige beschrijving gaven van de zeden en gewoonten van de interessante volken, die landen en landstreken als Joegoslavië, Bulgarije, Griekenland en Macedonië bewonen. De heer en mevrouw Born hebben vele reizen naar de Balkan gemaakt, waarbij het feit, dat de heer Born de talen uit die streken vloeiend spreekt, het contact met de plaatselijke bevolking zeer vergemak kelijkte. Wina Born sprak met waardering over de grote gastvrijheid van de bevol king, over de vaak nog primitieve omstan digheden, waaronder de mensen leven en over de huisvlijt, die tal van prachtige ar tikelen heeft voortgebracht. De lezing werd afgewisseld met zang van volkslie deren uit de Balkan door Han Born, die tevens enige oude muziekinstrumenten, waaronder een soort viool, bespeelde. De heer en mevrouw Born toonden vele gebruiksvoorwerpen uit de Balkan, waaronder zeer kunstig bewerkt borduur werk. Na de pauze werd een groot aantal kleurendia's vertoond, die onder meer een goed beeld gaven van de folkloristische kleding uit verschillende streken. Op dinsdag 7 oktober wordt het winter seizoen van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest geopend met een gala-con cert in het Concertgebouw te Haarlem. Dit eerste concert van de D-serie wordt geleid door Henri Arends. Jos de Klerk heeft voor deze gelegenheod het stedelied „Haarlems Tempe" van Ja cob Nozeman, op een gedicht van de Haarlemse dichter Petrus Merkman, op nieuw geïnstrumenteerd. Met dit stede lied zal het concert worden geopend. Hier na volgt een uitvoering van de ouv. „Cy rano de Bergerac" van Wagenaar. De bekende pianist Alexander Uninsky is so list in het pianoconcert van Liszt. Na de pauze volgt de Haarlemse première van de Danssuite van Bartók. Het concert word besloten met „De Vuurvogel" van Stra- winsky. Aagtedijk, 2 te Amsterdam. Aalsdijk, 2 te Halifax. Abbedijk, 1 v. Newport Mon n. Willemstad. A.bbekerk, 2 te Manilla. Acila, 1 450 m. n.o. Azoren n. Curagao. Aegis, 2 te Charleston. Agamemnon. 1 te Georgetown verwacht. Albireo, 1 40 m. w. Cherbourg n. Marseille. Aldabi, 2 te Rotterdam. Algol. 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Alkes. 1 nog te Colombo. Alkmaar. 1 120 m. z.w. K. Comorin n. Singapore Almkerk, 1 v. Hongkong n. Kobe. Aludra, 1 v St Vincent n Antwerpen. Amsteibrug. 1 170 m. z.o. Malta n. Port Said. Amstelland, 1 te St. Vincent. Amstelmeer, 1 20 m. z. Ceylon n. Mauritius. Amstelkroon, 1 v. Whampoa n. Tarakan. Amstelvrt.. 1 225 m. z.o. K. Cambodja 11. Whampoa Amstelveen. 1 110 m. z.w. Freetown n. Dakar. Andijk, 1 200 m. z.w. Fayal n. Havana. Annenkerk, 1 te Dar Es Salaam. Arendsdijk, 1 te Rotterdam. Altis, 1 te New Orleans verwacht. Axeldijk, 2 te Port of Spain. Bali, 1 dw. Cartagena n. Le Havre. Bantam, 2 te Londen. Batjan. 1 200 m. w. Karachi n. Bandar Shapur. Bawean, 2 te Amsterdam. Bengalen, 1 v. Manilla n. San Francisco. Bengkalis. 1 67 m. o. Dondrahead n. Djibouti. Beninkust, 2 te Dakar. Bennekom, 30 300 m. n.o. Sombrero n. Curagao. Blitar, 1 v. Marseille n. Bilbao. Bloemfontein, 1 te Kaapstad Britsum, 1 v. Pt. Churchill n. Huil. Calamares, 1 v. Balboa n. Guayaquil. Caltex Delft, pass. 1 Kuria Muria n. Rotterdam CcJtex Leiden, 1 170 m. n.w. Anamba eiland naar Singapore. Caltex Nederl, 1 80 m. z.w. Ras Fartk n. Bahrein. Caltex Pernis. 2 te Antwerpen. Caltex Rotterdam, 1 v. Gibraltar n. Sidon. Caltex The Hague, 1 v. Singapore n. Bahrein. Caltex Utrecht, 1 90 in. z.w. Kreta 11. Rotterdam. Carrillo, pass. 1 Cuba n. New York. Cartago, 1 v. Havana n. Pto. Barrios. Casamance, 1 50 m. w.n.w. Lissabon n. Dakar. Cistula, 1 v. Singapore 11. Bangkok. Congokust, 1 te Freetown verwacht v. Dakar. Corilla. 1 v. Abadan n. Lorenco Marques. Dordrecht, 8 te Rio de Janeiro verwacht. Dorestad, 1 200 m. o.n.o. Singapore n. Miri. F.enhoorn, 2 te Piraeus. Elizabeth B,1 750 m. w.n.w. Balbao n. Balbao. Eos, 2 te Antwerpen. Esso Amsterdam. 1 300 m. w.n.w. Villano n. Aruba. Esso Nederland, pass. 1 Ras Al Kalb n. Rastanura. Etrema, 1 v. Piraeus n. Berre. Fravizo, 1 v. Dublin n. Amsterdam. Friesland, 2 te Yokohama verwacht v. Saigon. Gaasterland, 2 v. Buenos Aires n. Angra Dos Reis. Ganymedes, 1 v. Amapala n. Launion. Ghanakust, 1 v. Bordeaux n. Dakar. Gordias, 1 300 m. w.n.w. Finisterre n. Guadeloupe Grootekerk, 1 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Haarlem, 1 v. Rotterdam. 2 te Antwerpen. Heelsum, 2 te New Orleans. Heemskerk, 3 te Adelaide v. Framantle. Helena, 1 v. Cristobal n. Pte. Arenas. Hermes, 1 280 m. w. Scillys, 3 te Liverpool verw. Hestia, 1 te Amsterdam n. Pte. a Pitre. Holendrecht, 1 410 m. z.z.w. K. Race n. Hamburg. Hoogkerk, 2 te Suez. Houtman, 1 v. Beira n. Lorenco Marques. Isis, 1 te La Guaira. Ivoorkust, 1 v. Abidjan n. Freetown. Jagersfontein, 1 te Bremerhaven n. Bremen. Jason, 2 te Aruba. Java, 1 v. Napels n. Port Said. Johan v. Oldenbarnevelt, 1 140 m. z.z.w. Ouessant naar Port Said. Joseph Frering, 1 120 m. n. Finisterre n. Monrovia. Jupiter, 1 dw. Kp. Bengut n. Gibraltar. Kaap Hoorn, 2 te Bermuda. Kalydon, 2 in Kielerkanaal verw. n. Turku. Katelysia, 1 v. Delewarecity n. Pta. Cardon. Kenia. 1 v. St. Vincent n. Port Harcourt. Kennemerland, 1 v. Amsterdam, 2 te Bremen, Kerkedijk, 2 te Norfolk. Kermia, 1 te Singapore v. Durban. Kieldrecht, 3 te Caronte verwacht. Kloosterdijk, 1 te New York verw. v. Antwerpen. Kopionella, 1 te Curagao. Koratia. 1 v. Curagao n. Pta. Cardon. Korovina. 1 100 m. o. Malta n. Port Said. Kosicia, pass. 1 Guadeloupe n. Curagao. Krebsia, 1 v. Yokkaichi, n. Singapore. Laagkerk, 1 te Ummsaid. Laertes, 2 te Yokohama. Larenberg, 1 dw. Bone n. Dakar. Laurenskerk, 1 240 m. z.o. Port Sudan n. Pt. Said. Lelykerk, 2 te Londen. Leto, 1 in Straat Hudson n. Port Churchill. Leuvekerk, 1 te Basrah. Liberty Bell, 8 te Port Said verwacht. Limburg, 1 v. Assab, 3 te Salalah verwacht. Loenerkerk, 1 290 m. z.o. Suez n. Port Sudan. Loosdrecht, 3 te Rotterdam verwacht. Loppersum, 1 te Hamilton verw. v. Antwerpen. Maas, 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Maaskerk, 2 te Trivandrum v. Cochin. Macoma, 1 160 m. o.n.o. Madura. Maetsuycker, 1 dw. Banka n. Fremantle. Malea, 2 v. Ad.laide n. Kwinana. Maron, 2 te La Guaira v. New York. Medon, 1 v. Maracaibo n. Kingston. Meerkerk, 1 170 m. z.o. Minicoy n. Aden. Megrez N, 1 dw. Gibraltar n. Marseille. Merwede, pass. 1 Kp. Verde n. Las Palmas. Mclenkerk, 1 250 m. z. Guardafui n. Mombasa. Moordrecht, 8 te Mena Al Ahmadi verwacht. Mijdrecht, 1 te Rio de Janeiro verw. v. Santos. Munttoren, 1 250 m. n.n.o. Sokotra n. B. Mashur. Musilloyd, 1 v. Labuan n. Bangkok. Naess Commander, 1 220 m. n.w. Aden n. Mena. Nias, 2 te Rotterdam. Nw. Holland, 1 370 m. n.n.w. Perth n. Semarang. Notos, 30 100 m. w. Kreta n. Gibraltar. Oberon, 1 v. Paramribo n. Willemstad. Omala, pass. 1 St. Croix n. Rotterdam. Oranjestad. 1 v. Trinidad n. Paramaribo. Oostkerk, pass. 2 Ouessant n. Antwerpen. Osiris. 2 te Aruba. Ossendrecht, 13 te Antwerpen verwacht. Ouwerkerk, 1 390 m. n.w. Minicoy n. Penang. Overijsel, 1 490 m. w.z.w. Cocos eil. n. Aden. Papendrecht, 12 te Novorossisk verwacht. Pendrecht, 10 te Donges verwacht. P. G. Thulin, 1 te Cristobal v. Philadelphia. Perna, 2 te Pladju. Pieter S, 1 v. Rotterdam n. Swansea. Folydorus, pass. 1 Ouessant n. Duinkerken. Polyphemus, 1 te Balboa verwacht v. Yokohama. Poseidon, 2 te Mobile. Prins Casimir. 2 te Chicago. Prins d. Nederlanden, 1 v. Barbados n. Plymouth. Prins Frederik Hendrik, 1 v. Detroit n. Chicago. Prins Willem II, 1 v. Cleveland n. Montreal. Prins Willem van Oranje, 1 290 m. n.o. Belle Isle naar Montreal. Provenierssingel, 2 te Morrisville. Purmerend, 1 v. Thameshaven n. Stanlow. Radja, 1 dw. Perim n. Salalah. Raki, 30 v. New York n. Mostaganem. Rempang, pass. 1 Burlings n. Port Said. Rotti, 1 v. Bone n. Alexandrië. Rijnkerk, 1 v. Port Said n. Genua. Saloum, 2 te Nantes. Sanana, 1 te Singapore v. Phnompeph. Sarpedon, 2 v. Amsterdam n. Bremen. Scherpendrecht, 5 te Napels verwacht. Scliie, 1 te Lattakia. Schiedijk, 1 190 m. w. Landsend n. New York. Schouten, 1 80 m. o. Sabang n. Kaapstad. Siaoe, - te Pattani verwacht v. Narathivas. Sibajak. 3 te Sydney verwacht. Sloterdijk. 1 660 m. w. Landsend n. Antwerpen. Stad Alkmaar. 1 90 m. w. Esbjerg n. Lulea. Stad Amsterdam, 1 70 m. z.w. Finisterre n. Pepel. Siad Arnhem, 2 v. Emden n. Lulea. Stad Delft, 1 600 m. n.o. Fayal n. Golf v. Mexico. Stad Haarlem, 1 10 Om. z.w. Finisterre n. R'dam. Stad Leiden, 1 245 m. n.n.o. Azor. n. Manchester. Stad Rotterdam, pass. 1 Dover n. Melilla. Stad Schiedam, 1 70 m. n.w. Oporto n. Melilla. Stanvac Lirik, 30 v. Sungeigerong n. Surabaja. Stanvac Pendopo, 1 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Statendam, 1 v. Southampton n. New York. Statue of Liberty, 1 te Newport News verwacht. Stentor, 30 v. Baltimore n. New York. Steven, pass. 1 Gibraltar n. Sevilla. Straat Cook. 1 v. Kaapstad n. Durban. Straat Johore. 2 te Singapore. Straat Madura, 1 160 m. z.o. Albany n. Melbourne. Tahama, 1 50 m. n.w. Oporto n. Port Said. Tankhaven III, 2 te Sungeigerong verwacht. Tappanzee, 1 250 m. o.n.o. Aden n. Kuwait. Taria, pass. 1 Russal Jebel. 10 te Madras verw. Thelidomus, 1 130 m. z.w. Ouessant n. Mena. Theobaldius, 1 10 m. w. Gotland n. Rotterdam. Tibia. 1 400 m. w. Seychellen n. Abadan. Tjikampek, 2 te Hongkong verw v. Shanghai. Tjiluwah, 1 te Balikpapan verwacht. Tjimenteng, 2 te Makassar. Tjitjalengka. 1 v. Mauritius n. Penang. Towa, 2 te Rio de Janeiro. Trajanus. 1 te St. Kitts verwacht v. Montserat. Utrecht, 1 te Napels verwacht v. Port Said. Van Cloon. 2 te Newcastle. Van Heemskerk, 1 v. Walvisbaai n. Kaapstad. Van Noort, 1 te Singapore verw. v. Pt. Swettenh. Van Waerwijck, 1 110 m. n. Madoera n. Cebu. Vasum. 1 te Suez verwacht Vlist, 3 te Rotterdam verwacht. Waal, 1 te Rotterdam n. Hamburg. Waibalong. 1 te Muscat. W Alton Jones, 3 te Port Said verwacht. Westerdam, 1 300 m. o. Kp. Race n. Rotterdam. Westland, 30 te Hamburg. Wieldrecht. 1 te Pta. Cardon verwacht. Woltersum, 1 v. Hamburg n. Antwerpen. Wonosari. 1 v. Port Sulphur n. Charleston. Zaankerk. 1 400 m. w. Minicoy n. Aden. Zaanland, 30 v. Montevideo n. Santos. Zeeland, 1 82 m. z.w. Colombo n. Penang. Zonnekerk, 2 te Durban. Zuiderkruis. 2 te Montreal. Zwijndrecht, 3 te Genua verwacht. SLEEP VA VI! Argus, 1 te Maassluis v. Antwerpen. Atlas, 1 v. Noordzee te Hoek van Holland. Barentsz Zee, 1 v. Dublin n. IJmuiden. Blankenburg, 1 te Newcastle on Tyne. Friesland, 3 te Yokohama verwacht. Gele Zee, 2 v. Rotterdam n. Vlissingen. Holland, 30 v. Amsterdam n. Terschelling. Loire, 1 80 m. w.z.w. Las Palmas n. Walvisbaai. Noordholland, 29 dw. eil. Roepat n. Aden. Noordzee, 1 30 m. z.o. Kp. St. Vincent n. Sables d'Olonne. Oceaan, 30 v. Trinidad n. Port Said. Rode Zee, 30 180 m. o.n.o. Madeira n. Walvisbaai. Schelde, 1 te Newcastle on Tyne. Tasmanzee, 1 dw. Sokotra n. Calcutta. Thames, 1 v. Suez. Titan, 30 te New Orleans. Tyne. 29 te Malta. Witte Zee, 1 v. Abidjan n. Burutu. Zeeland, 1 v. Amsterdam n. IJmuiden. x KLEINE VAAKi Alcetas, 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Atlas, 30 v. Haifa n. Mamagusta. Badzo, SO v. Rotterdam te Nykoping. Bloemgracht, 1 dw. IJmuiden n. Helsinki. Brouwersgracht, 1 te Abö. Flevo, 30 v. San Feliu n. Tarragona. Leliegracht, 1 te Kotka. Midas, 1 te Amsterdam n. Odense. Nero, 30 dw. Villano n. Londen. Phidias, 30 te Tabarca n. Oran? Strabo, 30 te Aalborg n. Aarhus. Wester dok, 1 te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9