Ruimer gebruikmaking van autobussen de remedie? Substituut-Griffier verweet de politie „gestapo-methoden" Afbetalingsstelsel wordt opnieuw geregeld De chaos op de spitsuren „Abonnementen zullen duurder moeten worden" Colporteurs zullen gemeentelijke vergunning nodig hebben Horlogerie „SUISSE" 13 Rotterdams hoofdcommis saris vraagt ontslag Meningsverschillen met de burgemeester Is de arts van nu in zijn vrijheid beknot? Voorzitster der „Maat' schappij' over een actueel probleem Zwolle laat ontsierende reclame verwijderen Geen wonder! Sinds deze „piekfijne" siga ret in de prettige prijs van f. 1.- ligt, behoort zij tot een van de grootste merken. Boycot tegen Haagse schroothandelaar opgeheven Geschil hij houw van Maastrichtse schouwburg GEERVLIET In hoger beroep f 100,- boete geëist Verzending van zeepost Examens VRIJDAG 3 OKTOBER 19 58 pe hoofdcommissaris van politie te Rot terdam. de heer H. M. C. A. Staal, heeft per l januari ontslag gevraagd. Hij zal ilan met vervroegd pensioen gaan. Naar ,vij vernemen heeft de heer Staal dit be sluit mede genomen op grond van ernstig rn herhaald verschil van inzicht met de burgemeester, mr. G. E. van Walsum, die hoofd van de politie is. Dc heer Staal kwam op 5 september 1917 als inspecteur in dienst bij de Rot terdamse politie. Hij heeft in verschillen de functies in diverse afdelingen dienst gedaan. Wegens zijn anti-Duitse houding werd hij op 1 december 1941 door de bezet ters ontslagen. Daarna heeft hij geruime tijd als gijzelaar in St. Michielsgestel door gebracht. Na de bevrijding kwam hij bij de Rotterdamse politie terug als hoofd commissaris. „Is de arts van tegenwoordig, vergele ken met de medicus van weleer, in zijn wijheid beknot, en is zijn individualisme aan banden gelegd?" Deze vraag vormde het onderwerp van de rede, waarmede de voorzitster van de Koninklijke Nederland se Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst, mevrouw J. W. van den Blink- Rolder. donderdagmiddag in Middelburg het tiende driedaagse lcdencongres van de Maatschappij heeft geopend. Zij meende de door haar opgeworpen vraag, die zeer actueel is in de medische wereld, ontken nend te moeten en te mogen beantwoor den. De bewegingsvrijheid van de mens is, aldus de spreekster, in de loop der eeuwen niettegenstaande de steeds toenemende geboden en verboden, op verrassende wij ze toegenomen. Ditzelfde geldt in zekere zin voor de arts. Is wellicht het terrein van diens bewe gingsvrijheid meer ingeperkt dan in vroe ger tijden, de mogelijkheden in de vrije beroepsuitoefening zijn sterk uitgebreid. Ook is de vrijheid van de arts van nu. ont staan door zijn veel uitgebreidene thera peutische arsenaal, veel groter dan die van de medici uit het verleden, niettegen staande de thans opgelegde beperkingen. Dit brengt volgens mevrouw Van den Blink de consequentie met zich, dat een negatieve houding tegenover alles wat het heden brengt, ongemotiveerd is en niet door de feiten gerechtvaardigd wordt. Al leen een positieve en constructieve mede werking van de medische wereld is ver antwoord. Herinnerend aan de uitkomst van een onlangs gehouden enquête naar de waar dering van het beroep, waarbij de arts op de tweede plaats is gesteld, betoogde de voorzitster, dat de arts nog precies zo wordt gezien of anders gezegd, dat er van hem precies hetzelfde en niets minder wordt verwacht dan hetgeen voorge slachten in hun medische raadsman wil den en konden zien. Het kan nuttig zijn, zeide zij, ons bij tijd en wijle van onze uit zonderlijke positie bewust te zijn, wan neer het de schijn heeft, dat de verander de maatschappelijke omstandigheden on ze plaats al te zeer aantasten. Want dit laatste moge in uiterlijke omstandighe den in meerdere of mindere mate het ge val zijn, naar het wezen van ons beroep ligt de individuele beoefening er van bui ten het bereik van door de gemeenschap te stellen regelen. Na deze openingsrede gaf dr. H. Festen, die vorig jaar voorzitter van de Maat schappij was, een overzicht van de werk zaamheden van hoofdbestuur en maat schappij in 1957. Advertentie Personeel van de Openbare Werken te Zwolle is begonnen met het verwijderen van ontsierende reclame uit het stads beeld. Ongeveer een jaar geleden besloot het gemeentebestuur een einde te maken aan de toenemende ontsiering van de stad. Meer dan honderd Zwollenaren kregen de aanschrijving dat zij ontsierende reclame op hun panden moesten verwijderen of de voorgeschreven toestemming dienden te vragen voor het plaatsen van opschriften, stellages, lichtbakken en automaten. Ve len reageerden niet op de aanschrijving en legden ook een tweede brief van de ge beente naast zich neer zonder te ant woorden. In de aanschrijving stond dat, als vóór 1 oktober niet was geantwoord, Openbare Werken zou ingrijpen. Dat is nu gebeurd. Advertentie op ktiers Er is slechts één uitkomst voor het. pro bleem van de verkeerschaos tijdens de spitsuren: het bevorderen van het gebruik der openbare vervoermiddelen. Deze me ning uitte de voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Vereniging van trans portondernemingen. mr. D. van Setten, die hij hield tijdens de buitengewone al gemene vergadering van de genoemde organisatie aan boord van het motorschip „Erasmus" op een tocht langs de Delta werken. Met een reeks van cijfers toonde mr. Van Setten aan, dat deze conclusie niet ten voordele van de vervoerbedrijven strekt. Het vervoer in de spitsuren betreft immers voor het overgrote deel abonne menthouders die worden vervoerd tegen gereduceerd tarief, te zwaar gereduceerd, aldus de spreker, waarvoor extra materieel moet worden ingelegd dat hoge kosten voor het bedrijf met zich brengt. Hij becijferde dat 42,7 percent van het totale autobus-wagenpark nodig is om 27.8 percent van het totale aantal reizigers, die voor 18,75 percent bijdragen in de to tale opbrengsten, te kunnen vervoeren. Hiervoor moeten ruim 30 percent meer kosten gemaakt worden. Wanverhouding Hieruit blijkt, aldus mr. Van Setten, dat noch aantal, noch opbrengsten, noch kos ten in enige verhouding tot elkaar staan. Te constateren valt slechts een wanver houding, die het gevolg is van een lang zamerhand scheef gegroeide tariefopbouw. Hieromtrent zal nog dit jaar een rapport verschijnen van de tarievencommissie van de K.N.V.T.O. Ook dit rapport komt tot de conclusie dat er op het gebied van de tariefopbouw dringend herzieningen nodig zijn, zij het op grond van enigszins andere overwe gingen. De commissie zal een voorstel daartoe in haar rapport uiteenzetten. Daarbij zal onder meer worden gedacht aan een geleidelijke vermindering van de reducties. De voorzitter schonk tevens aandacht aan. wat hij noemde, een begrijpelijke on tevredenheid bij het reizend publiek. Het is immers een feit dat de grote toeneming van het vervoer tijdens de spitsuren on miskenbaar heeft geleid tot een zekere kwaliteitsvermindering van de vervoers- prestaties. Zou men willen bereiken, dat voor een zo groot mogelijk aantal staande passa giers een zitplaats ter beschikking zou komen dan zou dit voor 24 geënquêteerde vervoersbedrijven, minstens neerkomen op een verdubbeling van het versterkings- potentieel. Dit betekent, dat deze bedrij ven nog eens rond 530 autobussen extra zouden moeten inzetten, hetgeen een kos- tenvermeerdering met zich zou brengen van ongeveer 13.000.000 per jaar. Gesteld al, zeide mr. Van Setten, dat het mogelijk zou zijn voor een dergelijke uit breiding voldoende rijdend personeel aan te trekken hetgeen ernstig moet worden betwijfeld dan dient nog de vraag té worden gesteld, of de abonnementhouders of hun werkgevers bereid zouden zijn deze hogere kosten, in de vorm van een aanzienlijke tariefsverhoging, op te brengen. (Te schatten op ruim 20 percent). „Teveel individueel vervoer" Daarbij dringt zich de vraag op of onze wegen en straten nog wel in staat zijn, een zo aanzienlijke uitbreiding van het openbare vervoer te verwerken, zonder dat daarvoor bijzondere maatregelen worden getroffen. Mr. Van Setten conclu deerde, dat er een onmiskenbare verschui ving plaats heeft naar het individuele ver voer, dat percentueel sinds 1938 van ruim 1/3 naar bijna de helft van het totale per sonenvervoer is geklommen. Bij het open baar vervoer is de positie van het wegver voer versterkt ten opzichte van het rail- Ter vervanging van de Wet op het Afbe- talingsbedrijf 1936 en de tijdelijke regeling Afbetalingsovereenkomsten 1956 is thans een ontwerp voor een nieuwe wet op het afbetalingsstelsel aan de Tweede Kamer aangeboden. Het ontwerp bevat nieuwe en aan de veranderde omstandigheden aangepaste bepalingen omtrent de verkoop op afbeta ling. Deze zijn gericht op een gezonde ont wikkeling en het zoveel mogelijk voorko men van misbruiken. Het ontwerp beoogt behalve sociaal-economische aspecten ook de conjuncturele zijde van de afbeta lingstransactie te regelen. Het wetsontwerp heeft alleen betrek king op consumptieve goederen, die in de huishoudelijke sfeer worden gebruikt en niet voor zakelijk gebruik dienen. Om als afbetalingsleverancier werk zaam te kunnen zijn, moet men zich laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Een afbetalings-colporteur moet een ver gunning hebben van burgemeester en wet houders. De vergunning wordt, telkens voor een jaar, verleend aan de onderne mer bij wie de colporteur in dienst is. Een afbetalings-financier heeft een vergun ning nodig van de minister van Economi sche Zaken. De vergunning wordt gewei gerd wanneer gevreesd moet worden voor onvoldoende deskundig beheer of misbrui ken of wanneer onvoldoende eigen midde len beschikbaar zijn. Gedacht wordt aan ten minste 50.000. De vergunning kan worden ingetrokken, nadat vooraf een waarschuwing is gegeven. Bij het afsluiten van een afbetalings transactie dient de leverancier de afne mer een inlichtingenformulier te doen in vullen en ondertekenen, waarin een aan tal persoonlijke en financiële gegevens, die voor de beoordeling van de afbeta lingstransactie van belang zijn, worden verstrekt. Verplicht is de betaling van een bedrag ineens (kassa-storting), waarvan het per centage nader zal worden vastgesteld. Om de koper in staat te stellen zich een beeld te vormen van de omvang van zijn verplichtingen, zullen voorschriften wor den uitgevaardigd, waardoor aan de afbe talingsleverancier en de afbetalingsfinan cier de verplichting wordt opgelegd in een akte of schriftelijke bevestiging (bij voorbeeld een koopbon) van de afbela- lingstransactie onder meer de contant- prijs, de kredietopslagen, de kassa-stor ting en het plan van betaling te vermelden. In het geheel van deze maatregelen past ook een verplichting van de verkoper tot prijsaanduiding. Ter afremming van de bedrijvigheid in een tijd van economische overspanning zullen voorschriften betreffende de kassa storting en het afbetalingsplan ook kunnen worden gegeven voor produktieve goede ren, die in de uitoefening van een bedrijf of in de zelfstandige uitoefening van een beroep plegen te worden gebruikt. Ook diensten op afbetaling kunnen on der de werking van de wet worden ge bracht. Op dit gebied begint het afbeta lingsstelsel zich ook te ontwikkelen en de regering wil een ongewenste ontplooiing te gengaan. De nieuwe wet zal het mogelijk maken het sluiten van afbetalingstransac ties met betrekking tot bepaalde goede ren of diensten te verbieden. Het wetsontwerp regelt voorts de in stelling van een commissie van advies, waarin het bedrijfsleven zal zijn verte genwoordigd, maar waarin ook de sociale en economische belangen tot hun recht moeten komen. Bij de opstelling van het nieuwe wets ontwerp is er naar gestreefd de bepalin gen zoveel mogelijk te doen aansluiten bij de reeds bestaande gebruiken, die in be- Ad.vertentie I I I I 1 CASSETTESV4NAF Fl. 28.15 Verkrijgbaar bij Barteljorisslraat 1 Haarlem - Telefoon 13151 vervoer. Ook hier is echter een verschui ving opgetreden naar die sectoren van het autobusvervoer, waar met de verlangens der individuele reizigers het meeste reke ning kan worden gehouden. Waar aangenomen mag worden, aldus spreker, dat deze tendens zich ook in de nabije toekomst zal doen gevoelen en een simpele berekening leert dat dit met de beschikbare straatruimte tot een hope loze situatie kan leiden op de spitsuren, is de enige uitkomst om een chaos te ont lopen, een bevorderen van het gebruik der openbare vervoermiddelen. trouwbare afbetalingsbedrijven reeds gel den. Het goed koopmansgebruik wordt daarbij als uitgangspunt genomen. De meeste ter uitvoering van de ontwor pen wettelijke regeling te treffen maatre gelen zullen zowel de belangen van leve ranciers, financiers als van afnemers ra ken. Daarom wensen de ministers de des betreffende onderdelen van het bedrijfsle ven hij het opstellen van zulke maatrege len te betrekken. Voorzien wordt in een op S.E.R.-ad- vies samen te stellen commissie van ad vies. In deze commissie zouden behalve de sociale en economische belangen van de leveranciers en kredietgevers ook die van de kredietnemers tot hun recht moe ten komen, aldus de Memorie van Toe lichting op het wetsontwerp. De Haagse schroothandelaar L. Worms, die reeds maandenlang een verbeten strijd voert tegen wat hjj noemt „de miljoenen fraude bij schrootleveranties" in de KSG- landen, mag weer schroot leveren. Volgens vroeger gedane mededelingen van deze Haagse handelaar zou het Brusselse in koopbureau dat tevens het uitvoerend orgaan is van de prijsegalisatieregeling voor in de KSG-landen geïmporteerde schroot hem boycotten en het zakendoen onmogelijk maken. Maandenlang was het de heer Worms niet mogelijk door hem aangeboden schroot aan het inkoopbureau kwijt te raken. Thans heeft dat bureau hem echter verzocht schroot aan te bieden ten bedrage van anderhalf miljoen gul den. Van de zijde van de KSG vernamen wij dat de Nederlandse vertegenwoordigers bij het Europese parlement hebben aange drongen op een spoedige afwikkeling van het onderzoek, dat naar aanleiding van de klachten van de heer Worms wordt inge steld. Dit onderzoek heeft thans geleid tot pen interim-rapport. De heer Worms heeft tien mille geëist voor elke maand dat hij werd geboycot door het inkooporgaan. Dit inkoonorgaan heeft echter steeds staande gehouden dat de heer Worms niet geboycot werd. De heer W. J. Sandhövel die naar aan leiding van een geschil met de gemeente Maastricht over het verrichten van archi tecten-werkzaamheden aan de stads schouwburg op 23 augustus van het vorig jaar, zijn door de gemeente verstrekte op dracht beëindigd zag, heeft bij de commis sie van de Maatschappij ter Bevordering van de Bouwkunst een verzoek ingediend de gemeente Maastricht bij scheidsrech terlijk vonnis te veroordelen tot betaling van een bedrag van 31.830.-. Dit zou het pro resto verschuldigd honorarium zijn. De gemeente heeft daartegenover ge steld, dat de gemeente in dit geval tenge volge van „Wanprestatie van de architect" schade heeft geleden, welke begroot is op 153.751,74. De gemeente wil nu het geschil eveneens opdragen aan de beslissing van scheids mannen, en B. en W. hebben daarom aan de raad voorgesteld aan de commissie van de Bond van Nederlandse Architecten te verzoeken een beslissing in dit geschil op zich te nemen. —M— U hoort er weer bij door beter te horen HOORTOESTELLEN zorgen onopvallend, dat geen woord püjSJ U ontgaat. Ruime keus uit dc beste 1 merken: Philips, Audium.Aditone, p— Multitone. Hi itr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht'411 A^jn-C - Tel. 37728 Haarlem - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures De geschorste 'substituut-griffiér bij het Gerechtshof te Amsterdam, de 54-jarige mr. J. G. R., aan wie belediging van het openbaar gezag door middel van een pu- blikatie in een landelijk ochtendblad ten laste gelegd is, heel'l donderdag in be roep voor het Amsterdamse hof terechtge staan. Volgens de tenlastelegging zou hij zich in nodeioos onterende vorm hebben uitgedrukt in zijn criliek op de wijze waar op de Haagse politie in 1954 huiszoeking had verricht bij de toen van majesteits schennis verdachte heer Fabius en ook zou hij zich in nodeloos krenkende termen hebben uitgedrukt in zijq, criliek op de ge vangenhouding van majoor K. Mr. R. ge bruikte in zijn artikel meermalen de term „Gestapo-methoden" en veronderstelde „door vijf jaar bezetting gestoord norm besef en verantwoordelijkheidsgevoel bij de procureur-generaal aan het hof te 's-Gravenhage, mi". D. J. van Gilse, die volgens het artikel voorts toestond dat „de hand wordt gelicht met naleving van het moderne wetboek van strafvor dering". De Arnhemse rechtbank heeft mr. R. vrijgesproken van hetgeen hem ten laste was gelegd ten aanzien van de zaak-Fa- bius. Volgens de rechtbank hield de uit lating jegens de Haagse politie critiek in en meer niet. Wel achtte de rechtbank wettig en overtuigend bewezen dat ver dachte zich heeft schuldig gemaakt aan opzettelijke belediging van de procureur- generaal mr. Van Gilse, zij veroordeelde mr. R. deswege tot vijftig gulden boete of dertig dagen hechtenis. De officier van justitie bij de rechtbank had honderd gul den boete geëist, en beide tenlasteleggin gen bewezen geacht. De verdachte verklaarde thans voor het hof, ervan overtuigd te zijn, niemand beledigd te hebben of te hebben willen be ledigen. De rechtbank had volgens zijn mening weinig begrip getoond voor zijn ernstige bedoelingen. „De'.'of .„eenV procureur? De president: „ondanks alle goede be doelingen kunnen er toch beledigingen uit uw pen zijn gevloeid". Mr.: „Ik heb algemene opmerkingen willen maken ten aanzien van één procu reur-generaal. die door vijf jaar bezetting aan gestoord normbesef en gestoord ver antwoordelijkheidsgevoel zou lijden". De president zei, dat de lezer hieruit dingen opmaakt die beledigend zijn voor de procureur-generaal van wie in dit arti kel sprake is, en niet voor een procureur- generaal. De president zei voorts: „Als u de Haag se politie verwijt, gestapo-methoden toe te passen, verwijt u haar het ernstigste wat een politieman verweten kan worden." De verdachte antwoordde dat het niet om het woord, maar om de zaak gaat. „Hier was bijna iemand voor lange tijd onschul dig achter tralies gezet." De procureur-generaal was het niet eens met de vrijspraak van de rechtbank ten aanzien van het primair ten laste gelegde. De rechtbank heeft de term „gestapo- methoden" „verengd" geacht door de toe voeging „willekeur" en derhalve niet als beledigend beoordeeld. Maar volgens de procureur-generaal is de toegevoegde kwalificatie „Gestapo-methoden" zinloos en extra-beledigend. Wat betreft het sub sidiair ten laste gelegde vroeg de procu reur-generaal zich af, of er wel een wel denkende Nederlander kan worden gevon den die na lezing van deze zinsneden geen beledigingen vindt? Nu maakt verdachte wel weer een vol tige als hij zegt, „een" procureur-gene raal te hebben bedoeld, en niet „de" pro cureur-generaal maar aan ieder was dui delijk, welke van de zes procureurs-gene raal in ons land hiermee bedoeld werd. Als een jurist zoiets schrijft in een groot Nederlands dagblad neemt de lezer, me nend dat deze jurist het kan weten, aan dat dit juist 'is. Uit de aantijging kan bo vendien worden geconcludeerd dat de pro cureur-generaal zijn ambtseed heeft ge schonden. De Arnhemse procqreur-gene- raal eiste tenslotte wegens beide tenlaste leggingen, honderd gulden boete of twin tig dagen hechtenis. De raadsman van mr. R., schetste zijn cliënt als een zachtmoedig mens, die ech ter geschokt was door de aspecten van de zaak-K. in het bijzonder. „Van de achter grond van deze zaak kunnen we ons niet losmaken. Zij heeft grote onrust gewekt", aldus pleiter. „Hier zijn methoden ge bruikt die niet. door de beugel kunnen en het is te betreuren, dat niet voldoende maatregelen zijn genomen om deze on rust weg te nemen. De aanduiding „Gesta po-methoden" is niet gelukkig gekozen, maar verdachte heeft ermede bedoeld al le aantasting van menselijke Vaardigheid. De raadsman betreurde het dat zijn cliënt is geschorst. Daarmee is men voor uitgelopen op de beslissing van de rech ter. Is dit nu de manier om de verontrus ting weg te nemen? vroeg pleiter zich af. Uitspraak over veertien dagen. Mei de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiniëm.s. „Alberto Dodero" 7/10 en s.s. „Uruguay" 11/10: Australië s.s. „Strathaird" 6/10. Brazilië: m.s. „Argentina Star" 7/10 en s.s. „Uru guay" 11/10: Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" 5/10 en m.s. „Westerdam" 9/10; Chili via New York 5/10 en 9/10; Indonesië: s.s. „Agapenor" 5/10; Nèd. Antillen: m.s. „Sarpedon" 7/10: Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Bantam" 9/10: Nieuw Zeeland via Engeland 5/10; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" 5/10; Suriname: m.s. „Willemstad" 8/10. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Amsterdam. fV.U.) Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: O. S. Ingwersen, Bloemen- daal en C. J. de Weerdt, Hoofddorp. Amsterdam. (V.U.) Geslaagd voor het. dóeto- raalexanien economie: H. Fokkens, Velsen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13