Erbarmelijke toestanden op Noord-Veluwse scholen FILATELIE Koninklijke galavoorstelling Waarnemers trachten geheimen van trekvogels te ontfutselen PRIJS DE ZEE" De Vogeltrek Zij letten op wind, weer en zonnestand Hygiëne onbevredigend, verlichting slecht, schoolmelk ongewenst 15 Prachtige film van Herman van der Horst Nieuw kabinet in de Antillen met dezelfde ministers Expositie van veertiende architectuurprijsvraag KRITIEK VANSCHOOLARTSENDIENST Fabrieksmeisje vervalste doktersrecept Piet Kee naar orgeldagen in Lemgo Rapport over arbeid door bejaarden VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 Prins Bernhard heeft donderdagavond jn het City-theater te Amsterdam de gala filmvoorstelling bijgewoond van de Neder landse Bioscoopbond. De opbrengst van deze eerste koninklijke galavoorstelling kwam ter beschikking van het Prins Bern- hard Fonds. De prins arriveerde om kwart over acht jn het theater en werd daar ontvangen door de heer J. Miedema, voorzitter van het hoofdbestuur, door de heer J. G. J. Bos man. directeur van het bondsbureau van de Nederlandse Bioscoopbond, door prof. mr. G. J- Wiarda, voorzitter van het Prins Bernhard Fonds en door de algemeen se cretaris van dit fonds, drs J. Henrick Mul der. In de pauze werden de andere leden van het bestuur aan de koninklijke gast voor gesteld. Bovendien maakte de prins kennis met de Italiaanse actrice Guilietta Masini en haar echtgenoot, de Italiaanse regis seur Frederico Fellini, met Marten Toon der. Joop Geesink en Herman van der Horst, van wie in het voorprogramma een film vertoond werd. De prins onderhield zich voorts met de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Am sterdam, mr. G. van Hall en enkele wet houders. Tenslotte werd ook 34-jarige Ameri kaanse regisseur Stanley Donen, aan de prins voorgesteld. Na de pauze werd na melijk de film „Indiscreet" met Cary Grant en Ingrid Bergman in de hoofrollen ver toond, die door Stanley Donen is geregis seerd. Het lag in de bedoeling dat ook de prin sessen Beatrix en Irene de galavoorstelling 99 Met zijn nieuwste film „Prijs de zee" heeft de Nederlandse cineast Herman van der Horst het mooiste en zuiverste stuk cinematografie afgeleverd uit zijn en naar ik wel meen te mogen zeggen uit de Nederlandse produktie van documen taires. De perfectionist Van der Horst, die alles aan een film zelf doet, van het sce nario tot het snijden toe, heeft zich ertoe gezet in bijna een half uur een impressie te geven van de invloed, die de zee heeft op Nederland, een impressie, waarin de geweldige adem blaast van de vor mende geest een machtige en grootse verbeelding van wat mensenhanden van geslacht tot geslacht hebben tot stand ge bracht. Uit de baaierd van indrukken, wel ke hij in een prachtige ritmische ordening vastlegt, rijst dan een totaal beeld op, waarin men ons land herkent in zijn mo lens, zijn kerken, zijn dijken, zijn huizen, zijn steden en dorpen, zijn water. En cie beelden onderstreept, nee, illu streert hij met een steeds functioneel toe gepast geluid, overweldigend en dwingend fors en hevig, zoals alles in deze documen taire hevig is, omdat de man, die haar maakte, de dingen nog kan zien in hun oorspronkelijkheid en de spanning van het creatieve proces achterhaalt in de bouw werken en kunstzinnige voortbrengselen van eeuwen geleden, zo goed als in de ma chinale, maar door mensen tot stand ge brachte, produkties van heden, bestemd voor de zee en het land, de bouw van sche pen, de drooglegging en schepping van ilieuwe polders, de huizenbouw. Overal in zijn film is wording. Die wording is het kenmerk, het karakter en de feitelijke, overweldigende indruk, die men mee neemt van zijn film. Van der Horst is een geweldenaar. Hij heeft pathos en hoe bezield! En wat doet hij met het beeld! Hij volgt de slagen dei- molenwieken. Uit de lucht plukt hij het beeld van een landschap en met ontzaglij ke vaart verwijdert het zich van ons om plotseling stil te staan, zoals we het zien op. een foto. Hij volgt het aanbrengen van een enorme .stalen zijplaat aan een schip. Wanneer het' eenmaal zijn plaats heeft be reikt ontlaadt zich de emotie in een vreug devolle kushand van de man, die vanaf de grond aan de kraandrijver de aanwijzin gen gaf. Wij slaken een zucht van ont spanning. Hij wendt de camera naar een klein landelijk kerkje. Een psalm golft machtig over de mensen en het land, over het werk hunner handen. Hij besluit zijn film met de mooiste beelden, die wij ooit zagen over de landaanwinning en het van stapel lopen van een schip. Wanneer het adembenemend spel ten einde is, voelt men een brok in zijn keel. Van der Horst is de Van Gogh onder de cineasten. Men slaat hem met verbijstering over zoveel kracht van visie gade. Het behoeft geen betoog dat deze film, die donderdagavond tijdens de koninklij ke galavoorstelling haar première beleef de, een geestdriftig onthaal vond. Waar dering kon men ook voelen voor het teken- spel van Marten Toonder in Methografic, dat men het best kan zien als een speels en vriendelijk geraffineerd uitbuiten van de mogelijkheden die de tekenfilm biedt in een wat abstracte vormgeving, waarin loch nog genoeg associaties met het ver klaarbaar waarneembare zijn. Joop Gee- sinks „Story with a beard" was een re- elame-poppenfilmpje, dat net iets te lang duurde om helemaal geslaagd te mogen heten, maar dat dan toch altijd nog grap pig genoeg is om te boeien. De film „Ins- discreet" van de Amerikaan Stanley Do nen bleek een goede amusementsfilm met soms te veel dialoog, soms ook geestig beeldenspel. Wij komen daarop nog wel te- rug. De lezer zal inmiddels wel begrepen hebben dat „Prijs de zee" de kroon span de op de galavoorstelling. P. W. Franse Prins Bernhard in gesprek mei de cineast Herman van der Horst. Naast de prins de voorzitter van het bestuur van de Nederlandse Bioscoopbond, de heer J. Miedema, naast hem dr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Geheel links mevrouw van der Horst. zouden bijwonen. Enkele dagen geleden werd echter officieel medegedeeld, dat de prinsessen tot haar leedwezen verhinderd waren. De voorzitter van de Bioscoopbond, de heer J. Miedema, overhandigde de prins, stichter en regent van het Prins Bernhard Fonds, in de pauze een cheque ter waarde van 18.325, zijnde het batig saldo van deze galavoorstelling. Advertentie SPECIALE AANBIEDING Tafelservies voor 6 personen f 69.- Thecservies voor 6 personen f 18.95 Ontbijtservies voor 6 personen f24.95 Fraai Bavaria Porselein met modern dessin. GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM SINDS f876 In de Nederlandse Antillen is een nieuw kabinet tot stand gekomen. Het bestaat uit dezelfde leden als het vorige kabinet, na melijk uit de heren E. Jonckheer, mr. S. W. van der Meer, J. E. Yrausquin, F. J. C. Beaujon en C. D. Kroon. De minister van Onderwijs en Volksvoorlichting, A. E. Booi, had reeds ontslag verkregen voor dat het vorige kabinet in verband met de verkiezingen aftrad. De resultaten van de door „Cobouw" uitgeschreven veertiende architectuur prijsvraag met als onderwerp een „Be jaardencentrum in een kleinere gemeen te", zijn thans tot maandag in de rolzaal van het Binnenhofcomplex te Den Haag tentoongesteld. De jonge architecten, die aan deze stu dieprijsvraag deelnamen, hebben zich voornamelijk laten leiden door gebruiks waarde en wooncomfort der gebouwen, rekening houdende met de betrekkelijk smalle beurzen, waaruit deze centra moe ten worden gebouwd. Wel is gestreefd naar moderne, meestal ietwat steile, vormgeving. De prijzen van de wedstrijd zullen za terdag door de jury, de architecten J. J. Hornstra uit Wassenaar, Auke Komter uit Amsterdam en W. Verschoor uit Rijswijk in de rolzaal worden uitgereikt. In dezelfde zaal is een kleine expositie in gericht van werkstukken van medewer kende tekenaars, schilders en fotografen van „Cobouw". Leo Zeldenrust, Jan Mak kes, Hans de Graaf, Jan Bouman, Wil Eiselin en Louis Pat zonden werk in. ZO GOED ALS wij erop mogen rekenen, dat elke morgen de zon weer opgaat, zo zeker is het, dat elke herfst de grote trek van de vogels plaats heeft. Al deze gebeurte nissen voltrekken zich met een vast ritme volgens de eeuwige wetten der natuur. In de uitgestrekte bosrijke gebieden van Scandinavië en Noord-Rusland worden elke zomer miljoenen eieren uitgebroed: de jonge vogels worden met zorg door de ouder vogels grootgebracht. Als het zomerseizoen ten einde loopt moeten al deze inmiddels volivassen geworden vogels en ook de ouden hun geboortestreek verlaten (uitgezon derd enkele soorten), daar er voor hen in de winter geen levenskansen zijn. Elke soort heeft haar eigen overwinteringsgebied en een aangeboren voorkeurstrekrichting. De vogels, die wij in de herfst over het land zien trekken, de troepen dansende vinken, de langgerekte fronten snel vliegende spreeuwen en de vele andere soorten, gaan voor een groot deel naar Frankrijk, Engeland en Ierland. Reeds uit de oudste historie der mens heid blijkt, dat men de vogeltrek heeft op gemerkt en er van heeft geprofiteerd door de vogels te vangen. Pas sinds de laatste zestig jaar probeert men op wetenschappe lijke wijze het wezen van de vogeltrek te doorgronden en de wetten te leren kennen volgens welke dit gebeuren zich vol trekt. Het ring- onderzoek, waar bij vogels een genummerd alu minium ringetje om de poot wordt gedaan teneinde aan de hand van latere terugvind plaatsen en -tij den conclusies te trekken, heeft al belangrijke dingen aan het licht gebracht over de trekwegen en de'zomer- en winterverblijven van ver schillende soorten. De laatste jaren zijn wetenschapsmen sen ook bezig om met allerlei proeven achter de geheimen van de vogeltrek te komen. Vragen over de wijze waarop de vogel zijn weg vindt, hoe hij navigeert en zich oriënteert, zijn daarbij aan de orde. De gevonden resultaten en theorieën moe ten dan weer aan de praktijk worden ge toetst en dan spelen de veldwaarnemingen, waarbij men de vogels gedurende het trek ken waarneemt, een grote rol. Hoe meer waarnemingen men op diverse plaatsen kan doen, hoe beter inzicht men in het geheel kan krijgen. Het is daarom ver heugend, dat een steeds groeiend aantal mensen in verscheidene landen er als amateur-ornitholoog aan gaan deelnemen. Observeren Zo zijn ook de leden van de Vogehverk- groep Haarlem on 28 september weer be gonnen met dagelijks hun post te bezetten aan de Boulevard dicht bij de Zeeweg, om daar gedurende zes weken in de vroege morgenuren de trekkende vogels te obser veren. Het is nu al het zesde jaar in suc cessie, dat zij dit doen en het enthousias me weten op te brengen om bij toerbeurt één of twee keer per week in alle vroegte hun warme bed te verlaten en met elke weersgesteldheid bij het eerste ochtend gloren oo de duinreep aanwezig te zijn. Velen zullen zich afvragen, hoe't er nu op zo'n waarnemingspost toegaat. De bezet ting bestaat uit tenminste twee personen, die behalve de langstrekkende vogels ook het weer registreren. Dit speelt namelijk bij de vogeltrek een grote rol. De meeste trek heeft bij mooi weer plaats. Van na ture schijnen de vogels een bepaald weer type aan te voelen en trek over zee wordt dan ook als regel niet onder onstandvas tige omstandigheden ondernomen, maar alleen bij rustig, bestendig weer, waarbij de vogels zo weinig mogelijk gevaar lopen boven zee door slecht weer overvallen te worden. Dat dit laatste toch wel eens ge beuren kan, bewijzen de vondsten op 6 november 1955, waarbij honderden dood aangespoelde zangvogels op het strand werden aangetroffen. Hieronder waren vele lijsters en er moeten wel grote aan tallen vogels bij deze catastrofe op de Noordzee betrokken zijn geweest. Ze zul len door ongunstig weer zijn verrast, uit hun koers geraakt en ten slotte van uit putting de dood in de golven hebben ge vonden. Op de waarnemingspost worden elk half uur de weersomstandigheden genoteerd. Ten eerstu de windkracht en de windrich ting. Een op de grond getekende windroos bewijst hierbij goede diensten. Verder worden notities gemaakt over de bewol king, eventuele neerslag en het zicht. Ook dient gelet te worden op het al of niet zichtbaar zijn van de zon. Onderzoekingen van de laatste tijd hebben namelijk uit gewezen, dat de trekvogels hun koers kun nen uitzetten met behulp van de zonne stand. Dat de richting, waarin zij de zon zien, van uur tot uur verschilt, schijnt geen bezwaar te zijn. daar de vogels als het ware ook over een horloge beschikken en zij bij het maken van hun bestek de tijd van de dag in rekening brengen. Krijgen de vogels maar even de zon te zien, dan schijnen zij hun voorkeursrich ting weer in het terrein te kunnen uit zetten en die dan voor de rest van de dag en zelfs langer te kunnen vasthouden. Blijft de zon verscheidene dagen onzicht baar, dan wordt de oriëntatie belangrijk moeilijker: bij de veldwaarnemingen treedt dan een grotere spreiding in de vliegrichtingen op. Noteren Het noteren van de langstrekkende vo gels gebeurt op een lijst, die aparte ko lommen heeft voor elke van de meest voorkomende soorten, zoals spreeuwen, vinken, veldleeuweriken, graspiepers, lijs- terachtigen, kraaiachtigen en diversen. Van elke troeo wordt de soort, het aantal vogels, de vliegrichting en de hoogte aan gegeven. Voor het herkennen van de soorten brengt het geluid, dat de trekkertjes meestal laten horen, uitkomst en verder is het voor de ingewijde te zien aan de vorm, de manier van vliegen, ritme van de vleugelslag en nog andere kenmerken. Kleuren zijn meestal niet. te zien, doordat de vogels als silhouet tegen de lichte lucht afsteken. Het bepalen van de aantallen kan, als het gaat om troepen van enige tientallen, nog wel door tellen geschieden. Bij grotere troepen van honderd of meer vogels wordt een gedeelte geteld, waarna men dan vlug nagaat hoewel keer dat getelde gedeelte op de gehele troen afgepast kan worden. Zo heeft dus een schatting plaats. De troep grootte kan sterk variëren, maar blijft als regel onder de honderd vogels. Bij spreeuwen zijn echter troepen van duizend of meer geen zeldzaamheid. De vlieghoogte wisselt al naar de wind kracht en windrichting. Bij tegenwind, een veel voorkomende omstandigheid, vliegen de vogels lager naarmate de wind krach tiger is. Dat kan, om een voorbeeld te noemen, variëren van vijftig meter of nog hoger bij zwakke wind tot enkele meters boven de grond bij harde tegenwind. Na enige stormdagen was het op de eer ste waarnemingsdag. 28 september, mooi zonnig herfstweer, waarvan de vogels ge bruik maakten. Er was een sterke trek van graspiepers en voorts trokken er kneutjes, zwaluwen, kieviten, pimpel mezen, witte kwikstaarten en veel ring- mussen. Zelfs passeerden er al troepen vinken, sijsjes, vrij veel spreeuwen, een aantal lijsters en een troep van dertien grauwe ganzen. Dit is voor laatstgenoem de soorten vroeg. Ook Wageningen meld de vroege trek; er werden daar al krams vogels gezien. Over zee vlogen troepen Jan van Genten noordwaarts, totaal zes tig van deze prachtige dieren. Er was ook trek van veldleeuweriken, waarvan een aantal uit noordwestelijke richting uit zee kwamen evenals enige graspiepers. Maandag b" gunstig weer was er ook een goede trek van ongeveer dezelfde soorten als de vorige dag. Merkwaardig was, dat er ook al kauwen trokken; een zestigtal kwam vanuit zee aangevlogen. Dinsdag passeerde de eerste roek. Toen was er overigens weinig trek, waarschijn lijk onder invloed van de naderende regenzone. Advertentie EULAN voor'moteehta behandeling ,.5 ,„»,'"van wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke f B~ A pioniers-prestatie van BAYE tientallen jaren op zijn R deugdelijkheid beproefd. Luister op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag om 9.52 uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 208 m. In het verslag over 1957 van de school- artsendienst kring Nijkerk wordt ernsti ge kritiek geuit op „de onhygiënische toe standen in de scholen op de Veluwe". De schoolarts, die het rapport voor het grootste deel samenstelde, dr. K. P. C. A. Gramberg, beklaagt zich over de zeer geringe medewerking van de ouders en de houding van het onderwijzend personeel, met name wanneer het gaat om de school- melkverstrekking. Voorts vestigt het rap port met nadruk de aandacht op de ern stige gevaren, die het gevolg zijn van het feit, dat o.a. in Putten niet minder dan twintig percent van de bevolking op prin cipiële gronden bezwaar maakt tegen het doorlichten van hun kinderen. Voor de politierechter te Almelo heeft een 23-jarig fabrieksmeisje terechtge staan omdat zij een recept van de dokter had vervalst, om op die manier aan ver dovende middelen bevattende tabletten te komen. Haar arts had haar tien tabletten, die onder de Opiumwet vallen, voorge schreven om haar van hoesten af te hel pen. Zij merkte dat de tabletten ook haar maagpijn verzachtten en een behaaglijk gevoel veroorzaakten. Om argwaan te voorkomen ging zij daarna steeds naar een andere dokter en zo kreeg zij steeds de begeerde tabletten. Enkele maanden ge leden kwam zij bij een apotheker in Hen gelo, die constateerde, dat het getal tien in zestig was veranderd. Verder onderzoek wees uit, dat het meisje aan de verdoven de tabletten verslaafd was geraakt en dat haar gezondheid sterk was achteruitge gaan. Wegens valsheid in geschrifte werd zij veroordeeld tot ƒ75,- boete, waarvan 50,- voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Zij wordt bovendien onder toezicht gesteld en zal een psychiatrische behande ling moeten ondergaan. .99 „Op geen enkele school is het overblij ven bevredigend geregeld, zo wordt ge zegd. Voor de kinderen is nergens een ge schikte ruimte om de boterham op te eten. Bovendien, zo schrijft de arts, wordt er niet op toegezien, dat de kinderen voor en na het eten handen wassen, waartoe trouwens in vele scholen geen mogelijk heid bestaat. De hygiëne is onbevredigend vooral wat betreft het schoonhouden van de lokalen. Ook de toiletten zijn op vele scholen be paald onvoldoende, aldus het rapport. Bezwaren worden gemaakt tegen het meewerken van kinderen aan ouderavon den: zij gaan daardoor veel te laat naar bed. Het roken neemt onrustbarend toe. Het vele snoepen is er oorzaak van, dat er vele slechte gebitten zijn en vele slech te eters. Ook de schoolreisjes worden te genwoordig te vermoeiend. Minder in spannende uitstapjes worden aanbevolen. Het rapport laat ernstige kritiek horen over het gebrek aan medewerking van de ouders, wanneer het kinderen met gebre ken betreft. Zo men de gebreken al heeft kunnen op sporen, weigeren de ouders in de meeste gevallen hun kinderen naar bijzondere of b.l.o.-scholen te sturen. Nooit zonlicht Gewezen wordt op de „buitengewoon slechte voorzieningen" in vele scholen. De verlichting is bepaald slecht en in sommi ge scholen komt nooit een glimp zonlicht. Het aantal brildragende kinderen neemt dan ook van jaar tot jaar toe, zo wordt ge constateerd. Het rapport besluit met een opsomming van de gebreken, die er aan de scholen kleven. Er is slechts een uitzondering, een schooltje in de buurtschap Hoef, dat geheel nieuw is. Bij de schoolartsendienst kring Nijkerk zijn Putten, Nijkerk, Hoevelaken, Barne- veld en Voorthuizen aangesloten. Er zijn ruim 11.600 kinderen ingeschreven, van wie er in 1957 5688 onderzocht zijn. AUSTRALIë. Ter vervanging van de thans koerserende frankeerzegels van 1 en 4 d. met de kopbeeltenis van ko ningin Elizabeth zullen op 2 februari van het volgend jaar twee postzegels verschijnen, die elk een nieuw portret van de koningin vertonen. Op de 1 d. (purper) is zij met hoofd en schouders en op de 4 d. (rood) in driekwart afge beeld. De uitgifte van de zegels valt samen met de opening van de Austra lische nationale filatelistische tentoon stelling 1959, die van 2 tot 7 februari in Sydney wordt gehouden. ZUIDSLAVIë. De Zuidslavische pos terijen hebben een nieuwe serie fran keerzegels uitgegeven, die gewijd is aan de industriële opbouw en aan de federale hoofdsteden. De reeks be staat uit veertien waarden en is als volgt samengesteld: 2 din. ruwe olie- produktie, 5 din. scheepsbouw, 10 din. staalfabrieken te Sisak, 15 din. kracht station te Jablanica, 17 din. houttran sport, 25 din. autoweg Ljubljana Zagreb, 30 din. „Litostroj"-turbine- fabriek te Ljubljana, 35 dincokes- fabriek te Lukavac, 40 din. Titograd- Cetinje, 50 din. Skopjle, 70 din. Sera- jewo, 100 din. Ljubljana, 200 din. Za greb en 500 din. Belgrado. JAPAN. Op 19 oktober a.s. zullen twee postzegels, elk in de waarden 5 yi worden uitgegeven naar aanleiding van de 13de Nationale atletiekkam- pioenschappen. Op de ene zegel komt een gewichtheffer voor en op de andere een badminton-speelster in actie. De zegels zijn tezamenhangend gedrukt. OOST-DUITSLAND. Ter gelegenheid van de eerste Spartakiade van de Oosteuropese legers, gehouden in Leip zig is een serie van drie postzegels uitgekomen. Op de 10 pf. (groen en bruin) ziet men een soldaat by het beklimmen van een hindernis, op de 20 pf. (rood en geel) het embleem van de Spartakiade en op de 25 pf. (blauw en rood) marcherende sportbeoefe naars met vaandel. De zegel van 10 pf. is een z.g. sperwaarde. VERENIGDE STATEN. Als propagan da voor de instandhouding van de bossen zal 27 oktober een postzegel van 4 cent (geel, bruin en groenin omloop worden gebracht met als voorstelling een deel van een bos met wild. De zegel herdenkt tevens het feit, dat 100 jaar geleden Theodore Roosevelt, een der eerste beschermers van de bossen in de V.S., werd geboren. Van 31 oktober tot 3 november worden voor de zesde keer de Lemgoër orgelda gen gehouden. Hieraan werken onder an deren mee de Nederlandse organist Piet Kee, Jeanine Corajod en Pierre Segond uit Genève, Pierre Pidoux uit Montreux, Jiri Reinberger uit Praag en Luigi Ferdi nand Tagliavini uit Bologna, voorts de sopranen Marianne Fischer, Gabriële van Glasow, Basia Retschitzky, de teno ren Naan Pöld en Helmut Kretschmar en de bariton Theo Lindenbaum. Het ope ningsprogramma vermeldt werken van Handel, Brahms en Burkhard. Grote groepen spreeuwen trekken bij het naderen van het koude seizoen vaar het zuiden. Met de uitbreiding van de pensioenvoor zieningen, welke tot doel hebben de basis te leggen voor het materieel bestaan na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd loopt een aantal vraagstukken pa rallel, dat o.a. betrekking heeft op het verrichten van arbeid door bejaarden. Op verzoek van de staatssecretaris van So ciale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, heeft een werkgroep, gevormd uit verte genwoordigers van de betrokken afdelin gen van het departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid, onder leiding van de secretaris-generaal vorig jaar een eer ste onderzoek naar de vraagstukken inza ke de arbeid van bejaarden ingesteld en haar bevindingen neergelegd in een in terim-rapport. Het is uitsluitend een eer ste terreinverkenning op het gebied van de arbeid van bejaarden en de samenhang daarvan met de sociale voorzieningen en met andere maatschappelijke verschijn selen. Als zodanig heeft het betekenis als achtergrond voor de oordeelsvorming op dit gebied in de kringen van de bejaarden zelf, de organisaties van werkgevers en van werknemers, alsmede van maatschap pelijke instellingen op het terrein van de bejaardenzorg. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15