Labourbewind zou de proeven met kernwapens staken Gromyko verwijt Engeland en V.S. „voortgezette inmenging" Eisenhower weigert wijziging van beleid toe te geven NAAIMACHINES 'fcféeeKd (vat ee*t leu6e Peeks Cloppenburg m HÉ Russische woede in UNO-vergadering gold ook Hammarskjoelds rapport grieven aan de redactie 17 labour congres zvil H-bomproduktie ni et opgeven Gaitskell's leiderschap van Je Labour Party bevestigd Economisch debat in het teken der verkiezingen Brits plan voor Cyprus zou in strijd zijn met de wet Proces tegen de kroon in voorbereiding Directeur van bank in Djakarta gearresteerd Ruimteprojecten in V.S. onder nieuw beheer Sovjet-Unie heeft weer twee kernproeven genomen Tass motiveert Russische hervatting der proeven Opnieuw vijf arrestaties in de methylalcohol-affaire Auto-Coats Monty-Coats Formosa reageert vinnig met de verklaring dat de kusteilanden onmisbaar zijn voor de defensie West-Java wil nationalisatie van Nederlandse bedrijven VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 (Van onze correspondent in Londen) get Labour-congres in Scarborough heeft met grote meerderheid alle voor stellen verworpen om een toekomstige Labourregering te verplichten de produk- lie van waterstofbommen stop te zetten. De nationale eenheid op dit gebied werd daardoor gehandhaafd. Met overweldi gende meerderheid van stemmen werd daarentegen een resolutie van het hoofd bestuur goedgekeurd waarin Labour toe- !fgt, wanneer het de macht verovert, de proeven met kernwapens te staken en onderhandelingen te beginnen inzake al gemene ontwapening. Labour gelooft, in leenstelling met de conservatieve rege ring. dat het internationale politieke kli maat door onverwijlde stopzetting van de proeven zal worden verbeterd. Partijleider Gaitskell betoogde dat La bour's politiek van werkelijkheidszin moet getuigen en gegrond moet zijn op collec tieve verdediging. Daarom kan Groot- Brittannië de waterstofbom niet eenzijdig opgeven. Anders zou het zich verschuilen achter de Amerikaanse waterstofbom, hetgeen moreel en politiek ontoelaatbaar I;. Er is geen schijn van kans dat, indien Groot-Brittannië alleen de waterstofbom iou opgeven, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie dat ook zouden doen. Dit be tekent volgens Gaitskell echter niet dat raen steeds maar zou moeten doorgaan waterstofbommen te vervaardigen. Aneurin Bevan, die het debat namens het hoofdbestuur inleidde, verklaarde dat een Labour-regering, ongeacht de conse quenties, een eind zou maken aan de kern- oroeven. Wij achten het immoreel, zo zei hij, dat welke mogendheid ook, haar ver dediging tracht op te bouwen door onschul dige mensen te vergiftigen. Uitsluitend op morele gronden moeten daarom de H-bom- troeven worden stopgezet. De Labourre- a-ring zal dit onmiddellijk doen, zonder op anderen te wachten, in de hoop dat haar voorbeeld zal worden gevolgd. Gaitskell beweerde dat 't nog altijd on mogelijk is de verderfelijke H-bom als af schrikwekkend middel, zonder meer op te Seven en tegelijkertijd lid van de Noord- Lilantische Verdragsorganisatie te blij ven. Het zou echter rampzalig voor de wereldvrede zijn indien Groot-Brittannië be NAVO zou verlaten. „Indien wij het westelijke bondgenootschap zouden ver breken", zo zei hij, „zouden wij elke hoop moeten opgeven om de Amerikaanse poli tiek te beïnvloeden". Gaitskell wil dat men alle aandacht richt op algemene ontwa pening. Politiek wapen Het onderscheid dat Labour maakt tus sen de stopzetting van de kernwapenproe ven en het voorlopig vasthouden aan de H-bom laat vragen open die ook het con- rres onbeantwoord liet. Bevan verklaarde dat de oppositie door haar gemis aan rechnische kennis neutraal tegenover de Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Van onze correspondent in Londen) Hugh Gaitskell, de parlementaire leider van de Labour kreeg gisteren op het par tijcongres in Scarborough een ovatie na lijn slotrede in het economisch debat. Zijn leiderschap werd hiermee voor de buiten wereld bevestigd. Het economisch partij programma, dat Verhoging van de produk- tie zonder inflatie belooft, werd met geest drift aanvaard. Frank Cousins, de leider van de mach te transportarbeidersunie en de belang rijkste figuur in de Britse vakbeweging, sprak zich uit tegen een loonstop, ook on eer een Labourregering. Gaitskell diende rem van repliek en betoogde, dat noch een loonstop noch onbeperkte loonsverhoging gewenst zijn en dat dit met het vakver bond was overeengekomen. Een Labour regering zal streven naar een economisch Mimaat, waarin het werkelijke loon gelij ke tred zal houden met de verhoging van de produktie. Tegenover degenen, die alle iieil verwachten van de handel tussen Oost *n West, sprak Gaitskell zijn teleurstelling uit over de Brits-Russische handelsbetrek kingen. De Sovjet-Unie heeft niet zoveel gekocht, als zij in 1956 had beloofd, zelfs niet van goederen, die vrij naar de Sovjet unie kunnen worden uitgevoerd. Harold Wilson, minister van Financiën in een eventuele Labourregering, beloof de bepaalde economische controle-maat regelen, voornamelijk om de kapitaal-be rging in juiste banen te leiden. Wilson reschuldigde de conservatieven dat zij er opuit zouden zijn, de positie van het pond aterling in de komende verkiezingsstrijd ie betrekken door de kiezers bevreesd te prnken voor buitenlandse kapitaalonttrek- fing, indien Labour aan de macht mocht komen. Wilson waarschuwde buitenlandse speculanten alvast, dat zij hun vingers zul- !_en branden. Wilson gaf de verzekering, dat een socialistische regering meer be tekenis zou hechten aan de versteviging van het pond sterling dan de, door groeps belangen beheerste, conservatieven. Hij laakte het conservatieve voornemen om, door het schrappen van bepaalde wetge- vende maatregelen, het land weerloos te waken tegen een nieuwe economische cri sis. Sinds 1955 zou de Britse produktie stil staan. Vorig jaar liep zij vier percent ach teruit, terwijl die van concurrerende lan den steeg. Wilson stelde tegenover de con servatieve politiek van „stagnatie en restrictie" het streven van Labour naar economische en sociale vooruitgang, volle kerkgelegenheid en stabiele prijzen. Gaits kell had reeds eerder zijn ongerustheid uitgesproken over de omvang van de '■'rerkloosheid in belangrijke industriële eentra, die bewust door de conservatieve bering zou zijn teweeggebracht. Mevrouw Barbara Castle werd door het bestuur tot partijvoorzitter voor het ko kende jaar gekozen. Zij was aan de beurt, z°dat haar benoeming niet veel meer dan formele betekenis heeft. De werkelijke 'eiding van de partij berust bij Gaitskell. al of niet vervaardiging van de H-bom moet staan. „Wij weten niet wat voor soort wapen het zal zijn. Wij moeten ruim te laten voor manoeuvreren". Uit het de bat bleek opnieuw dat de H-bom vooral als een politiek wapen wordt beschouwd. Het is een lugubere vorm van medezeg genschap. Labours gedachtengang is blijk baar ook dat er onderhand genoeg bom men zijn en dat getracht moet worden via eventuele stopzetting van de proeven door alle H-bom-bezitters de bestaande voor raad te bevriezen, vooral om het menselijk geslacht te behoeden voor radio-actieve besmetting. De bepleite eenzijdige stop zetting van de proeven betekent een con flict met degenen die trachten de kern wapens te vervolmaken, hetgeen blijkbaar zonder verdere explosies onmogelijk is. Het is de vraag of een Labour-regering, die eventueel zou besluiten de produktie van kernwapens voort te zetten, dit zonder proeven zou kunnen doen. Het congres was opgetogen dat Labour een eigen buitenlandse politiek heeft ont wikkeld, ook ten aanzien van de H-bom. Labour acht het Britse deelgenootschap voor Cyprus een mislukking. Het Nabije Oosten wil Labour economisch op de been helpen. CVan onze correspondent in Londen) Een groep Britse liberalen tracht de uit voering van het woensdag in werking ge treden tussentijdse Britse plan voor Cy prus het systeem van deelgenootschap tussen Groot-Brittannië, Turkije en Grie kenland te verhinderen. Zij bereiden een juridLjhe aanklacht voor tegen de Britse regering, omdat deze door het Cy prus-plan een van de belangrijkste Britse wetten uit 1700 daterende heeft geschon den, volgens welke buitenlanders worden uitgesloten van deelneming aan het be heer van Brits grondgebied. Britse advo caten zijn gereed hierover een proces tegen de kroon te beginnen. De actie gaat uit van een Grieks-Cy priotische zakenman in Lr den, die lid is van de liberale partij. De initiatief nemers betogen ook dat het Cyprus-plan een schending betekent van het verdrag van Lausanne van 1923, waarbij Turkse autoriteiten verboden wordt politieke, wet gevende of administratieve macht uit te oefenen over nersoncn onder Britse soeve reiniteit. Jo Grimond, de parlementaire leider van de liberale partij, heeft ver klaard dat de genomen stap in overeen stemming is met de liberale politiek ten onzichte van Cyprus. NICOSIA (Reuter) De inwerking treding van het Britse deelgenootschap- plan is met enkele incidenten gepaard ge gaan. Terwijl de Turkse Cyprioten de vlag uithingen, ging de Griekse gemeenschap in protesttaking. In de voornaamste steden van Cyprus was de staking van de Grie ken, op de ambtenaren na, totaal. DJAKARTA, (ANP) De directeur van de „Nationale Handelsbank/National Tra- dingbank", de heer G. Schiitte is woens dag op zijn kantoor in Djakarta door de militaire politie gearresteerd. Op het ar restatiebevel stond, dat de aanhouding nodig was voor een onderzoek. Een woordvoerder van de bank heeft verklaard, dat de heer Schütte naar de Tjipinanggevangenis is gebracht en goed behandeld wordt. De Nationale Handelsbank, een van de grootste in Indonesië, heeft enkele dagen geleden meegedeeld, dat zij op grond van een besluit van de directie in Amsterdam in de loop van de volgende maand alle agentschappen in Indonesië zou sluiten, op het kantoor in Djakarta na. WASHINGTON (UPI) President Eisenhower heeft de maanraket- en ver schillende andere satellietprojecten ge plaatst onder de zorg van het nieuwe na tionale bureau voor aeronautica en ruim te (National Aeronauticsand Space Agen cy N.A.S.A.). De aan de N.A.S.A. over gedragen projecten zijn onder meer het Vanguard-project van de marine en het maansatellietpro.iect van leger en lucht macht gezamenlijk. De N. A. S. A. staat onder leiding van T. Keith Glennan, een voormalig lid van de Commissie voor kernenergie. Dit speciale bureau voor niet-militaire ruimteprojecten was reeds eerder inge steld, namelijk naar aanleiding van het gebrek aan coördinatie tussen drie elkaar beconcurrerende strijdmachtonderdelen. Het deed echter nog steeds geen dienst. Morgen is het ëen jaar geleden, dat de Russen de wereld verbijsterden met hun eerste Spoetnik. WASHINGTON (Reuter) In de Sovjet- Unie zijn weer twee kernwapens van „ma tige grootte" tot ontploffing gebracht, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie bekendgemaakt. Evenals de twee ontploffingen van dinsdag zh'n deze explosies ergens boven de poolcirkel te weeggebracht. De explosies van dinsdag waren „matig tot zeer krachtig". Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken verklaarde, dat het ver moeden bevestigd lijkt te worden dat de opschorting van de Russische proeven in dertijd niets meer dan een propaganda- manoeuvre is geweest. De Verenigde Sta ten blijven niettemin bereid op 31 oktober de voorgestelde conferentie met Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie over een controlestelsel voor kernproeven te be ginnen en de eigen proeven na 31 oktober, van jaar tot jaar, op te schorten, als de Sovjet-Unie dat ook doet. MOSKOU (Reuter) Het officiële Rus sische persbureau Tass meldt, dat de Sov- iet-Unie de kernproeven heeft hervat om dat de westelijke mogendheden hun proe ven niet gestaakt hebben. Het Westen heeft niet de herhaalde verzoeken van de Sovjet-regering om de proeven te staken, ingewilligd. In de verklaring van Tass worden Groot-Brittannië en de Verenigde Staten ervan beschuldigd, het Russische besluit van 31 maart, de kernwapenproe ven te staken, te hebben misbruikt om zich de grootst mogelijke militaire voor delen te verzekeren. Ondanks alles, aldus Tass. zal de Sovjet-Unie echter haar „con sequent streven naar een onmiddellijke en algemene, permanente staking van de proeven met kern- en waterstofwapens" voortzetten. Waarschijnlijk WASHINGTON (Reuter) Bij ongeluk ken met kernwapens komt het grootste gevaar van de lading conventionele explo sieven die deze wapens bevatten. De kans dat de lading plutonium als gevolg van een ongeluk tot ontploffing komt, kan men veronachtzamen, zo wordt verklaard in een verslag van het Amerikaanse de- parlement van Defensie en de commissie voor Kernenergie. Het plutonium zal bij een ongeluk waarschijnlijk in kleine deel tjes worden weggeslingerd of in geval van brand verdampen, aldus het rapport. MOSKOU (Reuter) Sovjet-geleerden zijn bij het bestuderen van beheerste kern fusie er in geslaagd een temperatuur van viel miljoen graden Celsius op te wekken, zo meldt Tass. ANTWERPEN (UPI) De Belgische politie heeft vijf nieuwe arrestaties ver richt in de methylalcohol-affaire. Vorige week meende men alle schuldi gen, twaalf in totaal, te hebben gear resteerd. maar woensdag werd een nieu we destilleerderij ontdekt die alcohol van de hoofdverdachte betrok. Een grote par tij van de 900 kilo likeurchocolade met methyl alcohol die bij de groothandel terechtkwam is achterhaald. In he* gebied van Luik traden bij tien personen die likeurchocolade hadden gegeten ziekte verschijnselen op. Advertentie Sportieve mode op z'n charmantst: flatteus, jeugdig én warml Oit lijn twee voorbeelden uit de exclusieve collectie dameskleding van P&C. Modieus geruit josje meten zon der capuchon, te dragen op rok of pontalon. Prachtige wollig- zochle stoffen, ook in uni en moderne strepen - #*7E vanaf .40 In sportieve modellen waarbij o.a. een speciaal voor P&C ontworpen 1 -rij slankmakend mo del; heerlijk warm n j7E 49" 34 Damespantalons in een nieuwe, hartveroverende collectie - elfen, geruit, gestreept. melton, or/on, Terlenkal U/etetttmodecteatieS - 'Pi. O toppledtaties 'Ai. Wm. NEW YORK (Reuter) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft donderdag, bij de voort zetting der algemene beschouwingen in de assemblee van de UNO verklaard, dat het standpunt van Groot-Brittannië en de V.S. met betrekking tot het terugtrekken hunner troepen uit respectievelijk Jorda nië en Libanon en het door secretaris-ge neraal Hammarskjoeld ingediende rap port over zijn bevindingen in het Nabije Oosten, „volledig de eis wettigen, dat de toestand in het Nabije Oosten als een af zonderlijk agendapunt door de Algemene Vergadering wordt behandeld". Gromyko, stelde, dat de Britse regering in haar jongste verklaring over de voor genomen terugtrekking der Britse troepen uit Jordanië „volmaakt onwillig is ge weest een datum te noemen, waarop de laatste Britse troepen vertrokken moeten zijn". Hij meende dat daarom de voltooiing de zer terugtrekking een „in de lucht han- WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft woensdag op zijn weke lijkse persconferentie (de eerste sedert vijf weken) gezegd dat als er een bestand in het gebied van Quemoy tot stand zou komen, dit een goede gelegenheid zou zijn om in goede verstandhouding met de com munisten in onderhandeling te treden. Vol gens Eisenhower is de voornaamste kwestie het vermijden van wijken voor geweld en het mijden van zelf geweld te gebruiken. Naar aanleiding van de opmerking van Dulles inzake de „dwaasheid" van de na tionalistische Chinezen om een grote strijd macht op de kusteilanden te houden, zei de president dat hij als militair van mening is dat dit inderdaad niet goed is. Eisen hower herhaalde zijn vroegere standpunt dat er geen sussingspolitiek moet worden toegepast. Waarom, aldus de president, ziet de publieke mening dit niet? Op de opmer king van een verslaggever dat sommigen in Dulles' uitlating een aanwijzing zien van een zwenking in de Amerikaanse politiek ten gunste van verzoening, zei de president het zo niet te willen zien. Voordat Eisenhower sprak, hadden de kranten en radiostations melding gemaakt van de critiek van Tsjang Kai Tsjek op Dulles' verklaring. Dulles heeft gezegd dat het niet verstandig zou zijn nationalistische strijdkrachten op Quemoy en Matsoe vast Dit is de „Ghanakust" van de Konink lijke Hollandse Stoomboot Maatschap pij, die in de monding van de Garonne in Frankrijk in aanvaring kwam met een Spaans schip. Na de aanvaring brak brand uit, waarna de 34 opvaren den het schip verlieten. Later is het vuur geblust en is de „Ghanakust" op een zandbank gezet. te houden als er een wapenstilstand geslo ten wordt. President Eisenhower vermeed een duidelijke verklaring over de crisis af te leggen, die een aanvulling had kunnen betekenen op de opmerkingen van Dulles. Waarnemers in Washington kunnen nog steeds niet met zekerheid vaststellen of de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten een belangrijke wijziging heeft ondergaan. Men blijft de mening toegedaan dat Dulles' verklaring deze politiek weergeeft. TAIPEH (AFP-Reuter) De eilanden voor de Chinese kust vormen onmisbare bases voor de verdediging van Formosa, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van nationalistisch China verklaard naar aanleiding van Dul les' uitlatingen. Verlate soepelheid NEW YORK (Reuter) De New York Times schrijft, dat de regering-Eisenhower bezig is met een soort aanpassing van haar politiek jegens China aan de militaire rea liteiten en de overweldigende openbare mening. In een hoofdartikel verwijt het blad de regering „verlate soepelheid" en verwijst de verklaring van Dulles, dat na tionalistisch China „nogal dwaas" is ge weest, terug naar de regering. Dulles en Eisenhower stellen voor iets te doen dat al drie jaar eerder gedaan had moeten wor den: de Chinese nationalistische strijd krachten op Quemoy en Matsoe inkrimpen of terugtrekken. (AFP) De Britse pers is van oordeel, dat de Verenigde Staten terugkrabbelen in de kwestie-Formosa. De liberale News Chronicle zegt, dat „dit verbazingwekken de en dramatische overstaggaan" hoop geeft en dat alleen Tsjang zich verraden zal gevoelen. Er zijn domheden begaan, aldus het blad, maar het erkennen van een fout is de eerste stap naar de wijsheid. Quemoy en Matsoe behoren bij het Chinese vasteland. Voor Formosa zou de beste op lossing zijn het eiland onder UNO-beheer te stellen. De conservatieve Daily Telegraph schrijft dat Dulles zijn beschermeling Tsjang een ruwe slag toegediend heeft. Dulles beweert niet alleen, dat Tsjang nooit meer met eigen middelen in China zou terugkeren, hij zegt ook dat zelfs als een anti-commu nistische revolutie in China zou uitbreken, het onwaarschijnlijk zou zijn als Tsjang er de leiding van zou nemen. De „Daily Herald" schrijft dat als Dulles inderdaad een terugtrekking van Tsjangs strijdkrachten van de kusteilanden wil be werken, dit voor hem een ware verandering van politiek zou betekenen en een eind zou maken aan het gevaar van een wereld oorlog over deze kwestie. De conservatieve „Daily Mail" zegt dat Dulles Tsjang in feite van provocatie beschuldigt. gend feit" is en dat Hammarskjoelds rap port een grote dosis kunstmatig optimisme bevat". De Sovjet-minister wees er verder op dat in de jongste Britse verklaring niet was gezegd of de mededeling in een één dag oudere verklaring, dat aan bepaalde poli tieke voorwaarden moest zijn voldaan, voordat de terugtrekking der Engelse troepen haar beslag kon krijgen, al dan niet van kracht was gebleven. Zijn opmerking had betrekking op een korte, aan Hammarskjoelds verslag ge hechte nota, waarin werd gezegd dat Groot-Brittannië zijn troepen zou terug trekken op voorwaarde, dat er politieke stabiliteit in Jordanië zou heersen. „Men kan zich afvragen", aldus Gromy ko, „waarom de Britse regering dergelij ke vage en ontwijkende verklaringen af legt, wanneer het haar ernst is in de naas te toekomst haar troepen uit Jordanië te rug te trekken en een einde te maken aan de vertragingstactiek, waarvan zij zich tot nu toe heeft bediend". Gromyko beschuldigde Groot-Brittannië en de Verenigde Staten ervan na het aan vaarden van deze Arabische resolutie druk op Jordanië en Libanon te hebben uitge oefend, om de „terugtrekking zoveel mo gelijk te kunnen vertragen en hun rol van bezetters, met alle voortvloeiselen van dien, te kunnen blijven vervullen". Volgens Gromyko had de nieuwe Liba nese regering de Verenigde Staten reeds geruime tijd verzocht hun troepen terug te trekken, „en zij heeft herhaaldelijk ver klaard dat, hoe eerder de Amerikaanse troepen zouden vertrekken, hoe beter het zou zijn". „Het is waar", vervolgde hij, „dat zij niet openlijk en officieel heeft verzocht de Amerikaanse troepen op een bepaalde da tum terug te trekken. Maar de toestand is zo, dat zich niet slechts buitenlandse troepen op Libanees gebied bevinden, maar dat ook de hoofdstad van Libanon door Amerikaanse militairen is bezet. Het Libanese kabinet werkt dus op minder dan een geweerschot afstand van de door de Amerikaanse militaire eenheden betrok ken stellingen". Omtrent geuite beschuldigingen, dat Is rael mogelijk Jordanië zou aanvallen, in dien de Britse troepen zouden worden te ruggetrokken, verklaarde Gromyko: „Is raël kan geen vinger verroeren, zonder goedkeuring en aanmoediging van Groot- Brittannië en de Verenigde Staten. Ieder een begrijpt, dat een dergelijke Israëli sche aanval in feite een Brits-Amerikaan se aanval zou zijn. De voorzitter der Algemene Vergadering, de Libanees Charles Malik, vroeg Gromy ko of hij formeel het verzoek deed Ham marskjoeld rapport over het Nabije Oos ten als nieuw, 73ste punt, op de agenda op te nemen. Indien dit zo was zou hij de zaak naar de agendacommissie verwijzen. Gromyko zeide, dat hij niets had toe te voegen aan de „zojuist door hem afge legde, duidelijke verklaring". Hierop ver klaarde dr. Malik dat hij, zolang niet vol gens de officiële werkwijze was verzocht de agenda uit te breiden, niet van mening was dat de Sovjet-delegatie om bespreking van een nieuw punt door de Algemene Vergadering had verzocht. De Amerikaanse vertegenwoordiger Ca bot Lodge zei onder meer in antwoord op Gromyko „wij hebben nog nooit Arabi sche staten tegen elkander opgezet en wij dagen niet uit. Amerika wil het ontstaan van een in vrede levende wereld en zonder de aanhoudende stokerijen van het Sovjet- Russische communisme zouden wij, na de Tweede Wereldoorlog, in een dergelijke wereld hebben geleefd". Cabot Lodge noemde Gromyko's verkla ring een „aaneenschakeling van boosaar dige beschimpingen en lasteringen", die „van de UNO een karikatuur maken". „Uit lasterlijke uitlatingen van de Sovjet minister spreekt de verachting, die hij voor de UNO koestert. Zij zijn een beledi ging voor de intelligentie der afgevaardig den. Ik heb aan deze gehele toespraak reeds veel meer aandacht geschonken, dan zij verdient", aldus de Amerikaanse afgevaardigde. De laatste Amerikaanse mariniers verzamelen zich met hun veelzijdige materieel op de kade van Beiroet voor embarkatie op de Zevende Vloot. Zij staan achteloos voor een douanege bouwtje want als expeditionaire macht hebben zij bij hun grensoverschrijdin gen nooit mei douane te maken gehad. De provinciale raad van West-Java heeft donderdag een aanvang gemaakt met de behandeling van een ontwerp-re- solutie tot onmiddellijke nationalisatie van de door de Indonesische regering overge nomen Nederlandse bedrijven. Er zijn in West-Java meer Nederlandse cultuur-en handelsondernemingen dan in een van de andere elf provincies van Indonesië. Uit Bandung, de hoofdstad van West-Ja va, werd gemeld, dat alle leden van de pro vinciale raad in beginsel vóór de resolutie zijn. De laatste tijd hebben tal van Indone sische politieke figuren gepleit voor natio nalisatie van de Nederlandse bedrijven, onder het beding dat over schadevergoe ding alleen zal kunnen worden gepraat, als Westelijk Nieuw-Guinea aan Indone sië zal zijn teruggegeven. (Verkort weergegeven) Sein. Het ongeluk bij een onbewaakte overweg te Wezep, waarbij mensenlevens te betreuren vielen, doet bij mij de vraag opkomen, of het niet bitter noodzakelijk is, dat er op dergelijke overwegen een be veiligingssysteem toegepast kan worden, waarbij het betrokken publiek naderende treinen kan waarschuwen, zodat deze tij dig tot stilstand gebracht kunnen worden. Ik stel mij voor, dat door een druk op een knop rode lampen in beide rijrichtingen en op voldoende afstand van de overweg (remafstand) gaan branden. Misbruik zal mogelijk zijn, doch de kans hierop bestaat bijvoorbeeld evengoed bij brandmelders. H. STEUR.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17