Weer twintig maanden tegen knoeiende politieman geëist Nederland en Indonesië Gevangenisstraffen geëist wegens het rijden „onder invloed" KERKELIJK LEVEN Jeugd in Israel 19 HAARLEMSE RECHTBANK Uitspraken Haarlemse rechtbank Ontzegging en boete geëist wegens „snijden" In hoger beroep veel hogere straf geëist Militair ernstig gewond bij ontploffing op vliegveld Twente Overdreven advertentie leidde tot rechtszaak Gestolen paneel uit klooster terecht rtxxAaricfen IA Onder valse voorwendsels geldschieters opgelicht? Zeven Sibajak-passagiers lijden aan tyfus Jongetje gestikt in stukje appel Kever knaagt aan kerk in Dordrecht Kerkelijk Nieuws Koersfluctuaties op de Amsterdamse Effectenbeurs in de maand september „Ensemble" niet met stuk van Remarque voor de televisie Meer coördinatie in het televisiebeleid Toch een uitkijktoren in Rotterdam Nieuwe raad denkt er anders over dan de oude M.IDAG 3 OKTOBER 1958 In drie gevallen een maand gevangenis- ,,[af en in één geval drie weken, alsmede intzcgging van de rijbevoegdheid voor één jn een geval voor twee jaar, eiste de oificier van Justitie, mr. G. W. F. van der (alk Bouman, donderdagmorgen voor de Haarlemse rechtbank, gepresideerd door H. W. Ferwcrda, tegen twee automo bilisten. een motorrijder en een bromfiet- wr wegens het rijden „onder invloed". gen drieënveei'tigjarige Haarlemse aan- -tfiier reed met zijn auto in de nacht van s op 27 juli van dit jaar op de Leidse- laart in Haarlem een verkeerszuil omver. Volgens zijn verklaring had hij drie fles- ;?n bier en twee borrels gedronken. Na jat hij een truck met aanhanger was ge raseerd, keek hij in de spiegel en merk- ;ede verkeerszuil daardoor niet op. Vol lens een getuigeverklaring had verdach- •f niet slingerend gereden. De officier eis teen maand gevangenisstraf en ontzeg- r_ag van de rijbevoegdheid voor een jaar. De raadsman, mr. W. H. Vermeer uit ^sterdam, voerde aan, dat het objectie- :f bewijs in de vorm van het resultaat van bloedproef verloren was gegaan. De po- je had direct na de aanrijding geconsta- :=erd, dat de man normaal sprak. Zelfs evenwichtsproef had hij praktisch feil- ■c; uitgevoerd en volgens pleiter was de- w toch wel dermate moeilijk, dat hij be- wijfelde het er zelf onder normale om- •sndigheden goed af te kunnen brengen. Pres.: „Misschien zou het gemakkelij ker gaan, als men een borrel op heeft.." Volgens pleiter kan men in de bebouw de kom slechts met een zeer klein snel- -idsoverschot inhalen en gezien de leng- ■:van de vrachtwagen, was het niet reemd, dat verdachte in zijn spiegel zich van overtuigde, dat de inhaalmanoeuvre t het laatst goed verliep. Daarbij reed jde paal omver. De avond daarvoor had ii automobilist juist de verkeerszuil aan andere zijde van de vluchtheuvel om- rgereden. De gemeente had daarbij niet de voor- g genomen, aldus mr. Vermeer, om gebruikelijke waarschuwingslamp te ratsen, waardoor de situatie op de weg duidelijk meer was aangegeven. De rechtbank bepaalde de uitspraak op londerdag 16 oktober om half tien. „Bonsoir, monsieur De tweeëndertigjarige Haarlemse kel- ■x, die vervolgens verscheen, had in de ;;cht van 20 op 21 juni van dit jaar in de Damstraat, in de Spaarnwouderstraat en de Amsterdamsevaart zo onverant- voordelijk zijn auto bestuurd, dat de po- itie hem had aangehouden. Volgens de verklaringen van de als getuigen versche ren verbalisanten, rook verdachte vrij ;!erk naar sterke drank, hikte nu en dan a had een afwezige uitdrukking in de •ren. Toen de politiemannen hem aan belden begroette hij hen in het Frans. Ter jilting verklaarde hij, dat hij zich tegen- ver zijn vrouw, die geen Nederlandse is nook in de wagen zat, van deze taal be- iient. Officier: „Maar u zégt toch tegen uw vrouw niet: Bonsoir monsieur.." Het pleitte niet voor de kelner, dat hij :;eds dertien veroordelingen achter de rdg had, onder andere wegens diefstal, -ishandeling, inbraak, oplichting en het •ngeoorloofd dragen van onderscheidings tekenen. Na de eis van de officier, een maand :evangenisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor twee jaar, gaf verdach te toe, dat hij fout was geweest. Uitspraak 16 oktober om half een. De tweeëndertigjarige Hillegommer, die in de Weeresteinstraat in zijn woonplaats tnder invloed op een bromfiets had gere den, had op dat moment, nog een voor waardelijke straf van drie weken. Als getuige a decharge trachtte een Hil- De Haarlemse rechtbank heeft donder- tgmiddag een 32-jarige Amsterdamse '"'Iner veroordeeld tot 50 of tien dagen en de intrekking van het „rijbewijs voor oe tijd van één jaar. De kelner zou in de nncht van 12 februari op de Zandvoorter- weg in Aerdenhout. in volle vaart tegen een boom gereden zijn omdat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De verdachte moest tengevolge van het ongeval een oog nvssen. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van twee weken geëist en 'wee jaar intrekking van het rijbewijs. Een 38-jarige Haarlemse kelner werd veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf en 2 jaar ontzegging. Tegen hem werd veertien dagen geleden twee weken gevan genisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. In de nacht van 1 juni zou de kelner in een auto met een snelheid van 120 km. per uur op de Zeeweg in Overveen zijn geslipt. De verdachte scheurde daarbij zeven ribben en een long. Een 39-jarige timmerman-aannemer uit Haarlem, die terecht had gestaan omdat bij met zijn wagen tegen een in de Brou wersstraat geparkeerde auto zou hebben aangereden, waarna hij zou zijn doorge reden, werd voor het eerste feit veroor deeld tot 2 weken en 1 jaar ontzegging en voor het tweede tot 50 of 12 dagen. De eis tegen hem luidde: een maand ge vangenisstraf, een jaar intrekking van het rijbewijs en 100.- boete. Een zeventigjarige loondorser uit Hoofd dorp, die met een auto op de Cruquiusweg bij de Ringvaart een kettingbotsing zou bebben veroorzaakt omdat hij onder in vloed van sterke drank zou hebben ver eerd werd veroordeeld tot 2 weken ge vangenisstraf en 2 jaar ontzegging. Te- Son hem was een maand gevangenisstraf geëist terwijl de officier van Justitie het voorts veertien dagen geleden beter acht- 'e, dat de Hoofddorper vijf jaar niet ach ter hef stuur zou gaan zitten. Een 53-jarige scheepsbouwer uit Haarlem "'erd tenslotte veroordeeld tot 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van jaar, een boete van 250 en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van B maanden, omdat hij op 28 juni op het duider Buitenspaarne tegen een gepar keerde auto zou hebben opgereden. Op de dtting, waarbij tegen hem een maand ge vangenisstraf en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar ge- eist werd, gaf hij toe, voordat hij achter Het stuur was gaan zitten, vrij veel ge dronken te hebben. legomse dominee de rechtbank er van te overtuigen, dat verdachte toch wel een net te figuur was, die nooit een kroeg bezocht. De president wees er echter op. dat de jongeman reeds eerder een ongeluk had veroorzaakt, terwijl hij onder invloed een voertuig bestuurde. Hem was dan ook de rijbevoegdheid ontzegd. De raadsman, mr. S. Groen, schetste zijn cliënt als een eenvoudige figuur, die niet had begrepen, dat hij ook niet op een bromfiets mocht rijden. Pleiter drong aan op een voorwaardelijke straf, daar ver dachte, als hem gevangenisstraf werd op gelegd, zijn bejaarde vader alleen achter zou moeten laten. Uitspraak 16 oktober half tien. Tenslotte stond een tweeëndertigjarige landarbeider uit Nieuw-Vennep terecht, die op 9 augustus betrokken was geweest bij een aanrijding op de Heemsteedse Dreef in Heemstede. Verdachte was op zijn motor aangereden door een Duitse auto, waarvan de bestuurder een verkeers- fout maakte. Toen deze echter bemerkte, dat de landarbeider naar sterke drank rook, had hij er de politie bij gehaald. Ver dachte had drie en later nog zes glazen bier gedronken. De officier nam in aanmerking, dat ver dachte tegen de lamp was gelopen terwijl een ander een verkeersfout had gemaakt en eiste drie weken gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. Uitspraak 16 oktober om half tien. Drie maanden ontzegging van de be voegdheid een motorvoertuig te besturen en een boete van 100 eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou man, donderdagmiddag voor de Haar lemse rechtbank tegen een 45-jarige Haar lemse accuhandelaar, die in appèl terecht stond, verdacht van het niet voorrang ge ven, waardoor een fietser in gevaar zou zijn gebracht. Bovendien eiste de officier tegen hem nog een boete van 200 wegens herhaaldelijk „snijden" van dezelfde fiet ser. Op 4 februari van dit jaar zou de ver dachte met zijn auto van de Kleverlaan de Schoterweg zijn opgereden, zonder voor rang te geven aan een 22-jarige assistent accountant. die daar op zijn fiets reed Deze had krachtig moeten remmen om een aanrijding te voorkomen en had daar bij veelbetekenend op zijn voorhoofd ge wezen. Hierover was de accuhandelaar zo kwaad geworden, dat hij de fietser ach terna ging om hem door „snijden" tot stil stand te dwingen. Volgens de accountant, die als getuige werd gehoord, zou de ver dachte hem „wel een keer of zes hebben gesneden". De verdachte ontkende dit, evenals het hem tenlastegelegde geen voorrang verlenen. Wel gaf hij toe veront waardigd te zijn geweest over het gebaar tegen het voorhoofd, dat de fietser had ge maakt. Hij had 'inderdaad getracht de man te spreken te krijgen en dit was hem gelukt. Op het trottoir zou toen een „ge sprek" hebben plaatsgehad, waarbij de accuhandelaar de fietser erop wees, dat hij hem zou kunnen doen vervolgen we gens belediging. Bij nader inzien had hij daar toch maar van afgezien, maar groot was zijn verba zing, toen hij later bemerkte, dat de fietser wel hém had aangeklaagd wegens twee verkeersfouten. Mr. Van der Valk Bouman noemde het gehele geval een gevolg van het elkaar wederzijds ergeren van verkeersgebrui- kers door gebrek aan beschaving en kwam vervolgens tot zijn eis. De raadsman, mr. R. K. P. Kalbfleisch, kwam op grond van een zorgvuldige re constructie van het gebeurde tot de con clusie, dat zijn cliënt het gewraakte ge baar nooit kon hebben gezien als hij ver zuimd had voorrang te geven. Hij vroeg vrijspraak of anders de uiterste clementie. De uitspraak is bepaald op 16 oktober. Voor de Haarlemse rechtbank stond don derdagmorgen een vijfentwintigjarige las ser terecht, die op de avond van 7 juni 1956 op de Grote Markt op een motor had gereden, die niet aan de eisen voldeed. Politie had zijn nummer opgenomen en hem later thuis geverbaliseerd. De Haar lemse kantonrechter had hem veroordeeld tot drie boeten van respectievelijk drie, tien en vijf gulden, in totaal dus achttien gulden. De lasser, die tot 17 mei van dit jaar in de bijzondere gevangenis voor jongeman nen in Zutfen verbleef, kwam hiertegen in hoger beroep en verklaarde nu voor de rechtbank, dat hij het optreden van de po litie niet had kunnen waarderen. Gerui me tijd na de overtreding was hij pas ver volgd en bovendien vond hij het „flauwe kul", dat hem drie boetes tegelijk werden opgelegd. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman achtte de straffen veel te laag en eiste nu drie geldboeten van respectievelijk vijfentwintig, vijfen twintig en tien gulden, totaal dus zestig gulden. Zonder een spier te vertrekken kondig de verdachte aan, dat hij nu overwoog in cassatie te zullen gaan. De president, mr. H. W. Ferwerda, adviseerde hem ech ter, eerst de uitspraak op 16 oktober om half tien af te wachten. Donderdagmiddag heeft zich op de vliegbasis Twente een ontploffing voorge daan, waarbij een militair ernstig gewond is geraakt. Tijdens het leegzuigen van een brandstoftank van een straaljager door een tankauto is een der slangen losgescho ten en tegen de grond geslagen. Een hierdoor ontstane vonk heeft een ontplof fing veroorzaakt, waarna brand ontstond. Een militair, de 40-jarige sergeant-ma joor S. Heeringa uit Leeuwarden, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevond, werd ernstig gewond. Hij is naar een zie kenhuis in Enschede vervoerd. De brand is door personeel van de vliegbasis ge blust. Een advertentie, die ook volgens de op stellers zelf „ietwat overdreven" was, is het onderwerp geweest van een kort ge ding, dat voor de president van de recht bank te Amsterdam gediend heeft. Een winkel in herenconfectie uit Amsterdam had de advertentie groot opgemaakt in een dagblad laten plaatsen. Het publiek kon er uit lezen dat dit bedrijf „thans defi nitief een combinatie heeft gevormd met de grootste twee confectiefabrieken in Ne derland". Dit nu zo gaf de advocaat van het bedrijf ter zitting toe was niet juist. „Er zijn inderdaad contracten afgesloten met. twee grote fabrieken", zei hij, „maar geen van die twee fabrieken behoort tot „de grootste twee" van Nederland. Hij zei voorts: „In advertenties maakt men zich vaak schuldig aan enige overdrijving en dat weet het publiek ook wel". Als eisende partij had een grote confec tiefabriek uit Almelo de president ver zocht, het detailbedrijf in Amsterdam op straffe van een dwangsom een verbod op te leggen in de toekomst soortgelijke ad vertenties te publiceren. „Dit bedrijf in Al melo is met een andere fabriek inderdaad het grootste van Nederland", zo zei de ad vocaat van de eiseres „maar mijn cliënt heeft met de Amsterdamse détaillist he lemaal geen contract. Deze Amsterdamse winkelier is wegens zijn scherpe concur rentiestrijd bij de meeste andere détaillis ten weinig geliefd. Door zijn advertentie hebben die andere detaillisten nu de in druk gekregen, dat het bedrijf van mijn cliënt een contract heeft afgesloten met de Amsterdamse winkel. Mijn cliënt loopt daardoor de kans, dat andere détaillisten hierover kwaad worden. Wij zijn wel ge dwongen om te procederen, omdat wij al leen op die wijze kunnen aantonen dat er geen contract is". De president zal op 9 oktober uitspraak doen. BRUGGE (Belga) Het paneel van de retabel van de Heilige Ursula, dat zater dag in het klooster van de zwarte zusters te Brugge is gestolen, werd in de bewaar- olaats van het station van Ostende terug gevonden. De dief heeft zelf de gerechte lijke autoriteiten van de vindplaats op de hoogte gesteld. Hij verklaarde dat hij er niet. in is geslaagd het stuk over de grens te brengen, aangezien alle grensposten gewaarschuwd waren. Vergoedingsprijs aardappelen ingevolge c.a.o. De organisaties betrokken bij de c.a.o. voor het bloenibollenbedrijf hebben de vergoedingsprijs voor aardappelen vastge steld. Wanneer door de werkgever vroege aard appelen zijn verstrekt of land daarvoor was beschikbaar gesteld, bedraagt de ver goeding 8.50 per hl. Zijn noch land noch vroege aardappelen verstrekt, dan is de vergoeding f 8.90 per hl. Deze .bedragen zijn inclusief de compen satietoeslag voor de Algemene Ouderdoms wet. Advertentie In rijke keuze steeds - Amsleidam, Kalvfntnat 195, lel. 35668 Den Haag, Veenestraal 5, lel. 182070 Haarlem, Gr HooUI/aat 52. lel. 1 7950 De procureur-generaal bij het Arnhem se hof, heeft in hoger beroep bevestiging van het vonnis van de rechtbank, een jaar en acht maanden gevangenisstraf, gevor derd tegen de 36-jarige ex-politieagent J. B. te Arnhem, die was veroordeeld we gens medeplichtigheid aan, en poging tot oplichting. Hij zou de, inmiddels tot twee jaar veroordeelde 26-jarige voormalige autoverhuurder H. H. uit Arnhem hebben geholpen, onder valse voorspiegelingen geld los te krijgen van geldschieters ten gunste van het in moeilijkheden geraakte bedrijf van H. De agent van politie zou bij bezoeken aan financiers desgevraagd zijn legitimatiebewijs van de politie heb ben getoond. Een ingezetene van 's-Heerenberg heeft op deze „aanbeveling" veertigduizend gulden ter beschikking gesteld van B. en H„ die voorgaven, het geld te zullen ge bruiken voor'een handel in strijkbouten, doch het in werkelijkheid in de autover huurinrichting van H. staken. H. was in 1955 begonnen met het aan schaffen van enkele auto's op afbetaling, maar in 1956 was het hem al bijna niet meer mogelijk de aflossingen te voldoen. De politieagent B. en de accountant De R. werden in de zaak opgenomen en het be drijf werd uitgebreid. De nog niet afbe taalde auto's werden verkocht en er wer den nieuwe auto's op afbetaling aange schaft. Er werden wel geldschieters ge vonden, maar toen de schuld van H. bleek te zijn aangegroeid tot rond tweehonderd- dertigduizend gulden, was een faillisse ment onvermijdelijk. Inmiddels zouden B. en H. toch nog hebben geprobeerd geld op te nemen, doch de politie werd ge waarschuwd en daarna was het uit. B. die intussen uit de politiedienst is ont slagen (eervol, doch „wegens dringende redenen") ontkende ter zitting van het. hof, de opzet te hebben gehad H. te helpen om oplichting te plegen. Hij zei zelf der tigduizend gulden in de onderneming te hebben verspeeld, geld dat hem door zijn familie ter hand was gesteld. H. verklaarde als getuige, dat de schul den van zijn bedrijf steeds aangroeiden door de uitgaven van B. Deze zou „de eigenlijke baas" van de zaak zijn ge weest. Van B. zou ook het denkbeeld zijn gekomen, de handel in strijkbouten te noe men als voorwendsel om aan nieuw geld te komen. H. zei verder dat hij zelf van De zeven zieke passagiers van het emi grantenschip „Sibajak", die op 28 septem ber in het ziekenhuis te Wellington voor onderzoek waren opgenomen. blijken thans alle zeven aan tyfus te lijden. Er is echter geen levensgevaar. Het 10-jarig zoontje van de familie We- zeman te Finsterwolde kreeg een stukje appel in de luchtpijp, toen hij op het plein bij de school een appel at. Hij kreeg het benauwd en ging naar de dicht bij de school wonende grootouders. Buren tracht ten een arts te bereiken, doch dit gelukte niet. Men wilde het ventje daarom naar het ziekenhuis te Winschoten brengen. Op weg daarheen is het jongetje overleden. De beroemde koorbanken en 'de kap van de Grote Kerk te Dordrecht zullen met een bestrijdingsmiddel worden be handeld tegen de bonte knaagkever. die sinds geruime tijd in de kerk schade aan richt. De bestrijding zal ruim 19.000 kosten. Daarvan zal het rijk 50 percent de provin cie 15 en de gemeente Dordrecht 25 per cent betalen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Boven-Hardinxveld J. van Sliedrecht te Putten o. d. Veluwe te Benschop (toez.) G. Biesbroek te Kamper veen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Kralingen G. Blom te Meerkerk. Dinsdag 30 september 1958 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon Ned Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Holland-Amerika Lijn Kon Ned Stoomboot Mij Ned Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsl'-dam Rubber H.V.A 3V2°/o Staffellening 1947 3%> Invest, cert. Ned 3°/o Nederland 1962—'64 6% Nat. Woningbouwlening '57 Omzetten (nominaal) s augustus 1958 Aandelen 45.410.601, september 1958 Aandel Laagste Hoogste Laatste <oersvprschii koers koers tijdvak t.o.v. 29 aug. 199 225 211% 14 190 1941/2 1 184 195 189% 5% 320 3341/2 324 275 289 284 10'/2 316V2 3471/2 345% 4- 34 384% 4161/2 402% 24% 190 198% 191 1/2 1 163,60 173,40 169,75 f 4.55 1381/z 153 146% 71/2 142 1521/2 146 4% 1251/2 133 1291/2 1/2 228V2 243 235 4% 66% 69% 67 0 1031/2 108% 105% 115,70 124,— ƒ116,65 11,45 91% 92% 92i8/s2 95% 96 95% 94% 95'/i« 947/,» Vet 109% 109ls/t* 109% 45.410.601,- Obligaties 54.341.197, 52.429.350.- Obligaties 66.131,576, 29.550.663,- Obligaties 47.824.815, jan.-okt. 1958 Aandelen 348.876.752, jan.-okt. 1957 Aandelen 330.996.816, Nieuwe noteringen In september '58 nieuw tot de beurshandel toegelaten: Obligaties I 491.592.427,— Obligaties f 416.852.588,— aandelen obligaties pandbrieven 14.331.250,— 900.000,— Koerslndices: New York (Dow Jonea. Industrie): Londen (Reuter, industrie): Amsterdam (A N P.—C.B S„ industrie): (A.N.P.C.B.S., algemeen): 2 jan. '58 439,27 186,1 125,64 167,93 29 aug. '58 508,63 214,2 154,50 205,62 30 aug. '58 532,09 227,1 157,85 214,70 geldschieters in 's-Heerenberg vijfender tigduizend gulden had geleend en dat hij deze ook had terugbetaald. B. zou van dit geld vijftienhonderd gulden hebben ach tergehouden als tipgeld. H.merkte verder op dat er geknoeid was met de auto's. Zij zouden soms meer dan eens zijn doorver kocht. De procureur-generaal achtte het ten laste gelegde bewezen op grond van de verklaringen van H. en van de als getuige gehoorde geldschieters of kandidaat-geld schieters. Hij noemde het duidelijk dat B. van zijn positie bij de politie misbruik heeft gemaakt en ook de auctor is ge weest van de oplichtingen waarbij hij H. heeft gebruikt als zijn knechtje. De raadsman stelde dat de verklaringen van H. tegen de ex-agent geen vertrouwen inboezemden. Immers omdat H. uit wrok gevoelens zijn vroegere medewerkers thans zoveel mogelijk zou belasten. Hij vroeg onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Het hof wees dit verzoek van de hand. Uitspraak over veertien dagen. De aangekondigde uitzending van een televisiebewerking van „Berlijn 1954" van Erich Remarque op 15 oktober gaat niet door. In de plaats daarvan zal de thriller „Ik heb de graaf vermoord" worden uit gezonden. Naar het hoofd van de AVRO- televisie, de heer Siebe van der Zee ons meedeelt, was ook de programmaleiding niet bepaald enthousiast over het stuk van Remarque, dat door „Ensemble" naar vo ren was geschoven. De AVRO had aan vankelijk de thriller „Ik heb de graaf ver moord" uitgekozen. „Ensemble" liet ech ter weten een beter stuk te hebben. Daar het een nieuwe samenwerking betreft („Ensemble" heeft zijn geëngageerden vier weken lang vrij gegeven om overdag voor de televisie te repeteren) heeft de AVRO- leiding, zij het met enige tegenzin, toege stemd. Bij enkele acteurs en actrices zou ver zet zijn gerezen tegen vorm en inhoud van het stuk. De directie van „Ensemble" deelt mede, dat deze moeilijkheden een gevolg zijn van het feit dat de speciaal te vervaardigen televisiebewerking niet tij dig gereed was. Inderdaad zou het stuk zonder een dergelijke aanpassing minder geschikt zijn. Na overleg werd tot de bo venvermelde verandering besloten. Men hoopt „Berlijn 1954" in een later program ma te kunnen uitzenden. Hoogleraar. Dr. J. A. Goedkoop is door de universiteitsraad van het Leids Universiteitsfonds benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Leidse universiteit in de studie van de materie met behulp van neutronen. Dr. Goedkoop is thans verbon den aan het Noors-Nederlandse Kern instituut te Kjeller in Noorwegen. Het Televisiebesluit van 1956 heeft, thans bij K.B. een aantal wijzigingen onder gaan, die ten doel hebben: 1. Meer eenheid en concentratie te krij gen in de leidende organen van de Ne derlandse Televisie Stichting. 2. Waarborgen te scheppen voor een efficiente werking van het televisiebedrijf. Een der wijzigingen beoogt, het vanwe ge de minister van O., K. en W. uit te oefenen toezicht op de t.v. in één hand te brengen, door aanstelling van een rege ringscommissaris voor het televisiewezen, naar analogie met het toezicht op de ra dio-omroep. Naast het bestuur van de N.T.S. wordt een raad van beheer in het leven geroe pen dat het algemeen bestuur zal vervan gen. Deze raad wordt belast met de dage lijkse leiding en de uitvoerende taak, on der verantwoording aan het algemeen be stuur. In de raad zullen vier deskundigen zitting hebben, elk belast met een speci fieke taak zoals totnogtoe de commissa rissen. Om redenen van coördinatie zal de voor zitter van het bestuur tevens de raad van beheer px-esideren. Zijn benoeming zal voor vijf jaar geschieden, omwille van de continuïteit van het beleid. De wijziging schept tevens de mogelijkheid, de voor zitter van het bestuur bovendien te belas ten met het voorzitterschap van de pro grammacommissie, en de taak van die commissie uit te bi-eiden met de coördi natie van alle t.v.-programma's en met de regeling der uitwisseling van program ma's met het buitenland. Met 33 tegen 7 stemmen is de gemeente raad van Rotterdam gisteren akkoord ge gaan met de plannen van B. en W. om zes honderd meter grond aan de Pai-khaven in erfoacht te geven tegen een jaarlijks be- bedrag van 7600,aan het comtié „n.v. Eurotoren in oprichting" dat een uitkijk toren van ruim 100 meter hoogte wil gaan bouwen. De raad voteerde tevens 100.000 voor het bouwrijp maken van de grond. De wethouder van Openbare Werken, mr. H. Bavinck, antwoordde op de vraag of er vertraging voor andere werken, met name het sportfondsenbad in Rotterdam- zuid zal ontstaan als de toren wordt ge bouwd. dat bij een keuze tussen beide ob jecten het bad door het college wordt ge kozen. De Rotterdamse raad in zijn oude samenstelling voelde er niet voor de ge meente financieel in de plannen te laten delen en een desbetreffend voorstel werd dan ook eind augustus verworpen. De bouw van de toren zal thans zeer spoedig ter hand moeten worden genomen. Hij moet gereed zijn als in 1960 de internatio nale tuinbouwtentoonstelling in Rotterdam zal worden gehouden. „Er moet verzoening komen tussen Ne derland en Indonesië. Voor ons land is Indonesië de naaste, waarmee het zich „volgens de goddelijke normen zal moe ten verzoenen". Dit heeft prof. dr. J. Ver- kuyl, gerefoi-meerd hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Djakarta, be toogd op de jaarlijkse conferentie van „Kerk en Vrede". Onder verzöening, aldus de spreker, moet verstaan worden: confrontatie met Gods normen, erkenning van schuld, ver geving van zonden om Christus' wil, be reidheid om de gemaakte fouten en de ge volgen der zonde te herstellen, alsmede de bereidheid om een nieuw begin met elkander te maken. De roeping tot ver zoening geldt niet alleen in individuele verhoudingen, maar ook in collectieve, in de verhouding dus tussen groepen, vol ken. rassen en staten. Vooral in de ver houding van de Europese volken tot die van Azië en Afrika is de verzoening van groot belang. In deze dienst der verzoe ning heeft ook ons land een taak. Voor Nederland is daarbij Indonesië in eerste instantie de naaste. De verhouding tot dit land is dan ook voor ons volk de oefen plaats en de toetssteen van onze verhou ding tot de andere volken van Azië en Afrika. Voor een verzoening tussen Nederland en Indonesië is nodig erkenning van ons aandeel in de solidaire schuld van het imperialisme van vorige eeuwen en de gevolgen daarvan. Voor een verzoening is eveneens nodig de erkenning, dat de stug heid, waarmee ons volk kwam tot de souvereiniteitsoveixli'acht.. de taktiek om de monopolistische economische invloed van Nederland te handhaven en om Nieuw- Guinea uit te zonderen van die overdracht in de Rondetafelconferentie-overeenkom sten, aanleiding gaven tot vei-bittering en wrevel in Indonesië, aldus prof. Verkuyl. Dat deze gevoelens van verbittei'ing en wrevel in Indonesië gebruikt werden als dekmantel voor maatregelen, die met alle goddelijke en menselijke wetten in strijd waren, behoort eveneens als collectieve schuld te worden gebrandmerkt. Herstel van de verhoudingen wordt geboren uit gemeenschappelijke schuld. Voor het her stel der verhoudingen is tevens nodig de bereidheid elkander de schuld te verge ven en gemaakte fouten te herstellen en zo een nieuw begin met elkander te ma ken. Voor Nederland zelf zal dat moeten leiden tot een fundamentele herziening van de politiek inzake Nieuw-Guinea. „Overdracht van Nieuw-Guinea aan de republiek Indonesië moet ook nu worden bepleit en kan tot stand komen op een wijze, die verantwoord is voor alle be trokken volken, inclusief de bevolking van Nieuw-Guinea" aldus nogmaals de gereformeerde hoogleraar. Prof. Verkuyl zei vervolgens in z'n rede, dat het, in de economische en monetaire wanorde die in Indonesië is ontstaan, de roeping van beide volken is om de weg tot rechtsherstel te betreden en het is de roeping van Nederland om desge vraagd de hand uit te steken tot hulp bij de wederopbouw in samenwerking met internationale organen. Alles wat kan leiden tot een herstel der vriendschaps banden in de persoonlijke sfeer moet worden aangegrepen. De verhouding tussen Nederland en In donesië is aan beide zijden veel te veel overgelaten aan politici en diplomaten. Het herstel van deze verhoudingen is een zaak die ons volk aangaat en in het bij zonder de kerken. Onverzoenlijkheid in de politiek-juridische sfeer is de weer spiegeling van onverzoenlijkheid in har ten. Een verzoeningsgezinde politiek kan alleen vrucht dragen als ze voortkomt uit verzoeningsgezinde harten. Er is bekering nodig in de harten, in de gezindheid. En dan ook in de pers, in de politiek en in de diplomatie. Ook hier geldt het woord van Christus: „Zalig zijn de vredestichters, want zij zullen Gods kinderen genoemd worden". Bij God is geen ding onmogelijk. Bij Hem en door Hein is ook mogelijk: Verzoening tussen Nederland en Indonesië. Aldus prof. Ver kuyl. De conferentie van „Kerk en Vrede" met „Verzoening" als centraal thema stond onder leiding van de voormalige Haarlemse predikant prof. dr. J. de Graaf. Vertegenwoordigers van de Nedei'lands Hervormde Synode, van plaatselijke kerkgenootschappen, van de Quakers, alsmede van de r.k.-vredesbeweging „Pax Chi-isti" en van de „Pleingroep" woonden de conferentie bij. „Kerk en Israel" het maandblad van de Hervormde Raad voor de vei-houding van Kerk en Israel vertelt over de speciale kinderdorpen, die in Israel tot stand zijn gekomen. Toen voor en vooral na de tweede wereldoorlog tienduizenden uit twee en zeventig verschillende lan den naar Israel stroomden, waren daai'- onder duizenden kinderen, die hun vader of moeder, of zelfs beide, verloren had den gedui-ende de vervolgingen. Zij wer den opgevangen door de Jeugd-Alijator- organisaties. Reeds in 1934 begon de „Alijat-Hanoar'' haar werk: in eerste instantie kinderen redden en dan hun heropvoeding tot goe de burgers van Israel ter hand nemen. In de vierentwintig jaar, dat zij thans be staat, had zij negentig duizend kinderen onder haar hoede, waarvan op het ogen blik nog vijftien duizend die over twee honderdveertien plaatsen in Israel ver spreid zijn. Na aankomst worden de kin deren in een opvangcentrum zorgvuldig medisch, psychologisch en psychotechnisch onderzocht. Zo spoedig mogelijk worden zij daarna geplaatst hetzij in kiboetsim, hetzij in speciale kinderdorpen. In de kiboetsim leven zij in groepen van dertig tot vijfendertig onder leiding van een in kinderopvoeding geschoolde leider en huis vrouw. Een van die dorpen, dat met Hol lands geld gebouwd is, werd naar koningin Juliana genoemd. Hier zijn vijfenzeventig jongens bijeen. Een Zweeds kinderdorp ligt in de buurt van Jeruzalem: hier kun nen honderddertig lichamelijk gehandi capte kinderen verzorging en opleiding ontvangen in een up-to-date geoutilleerde omgeving. Ook elders zijn dergelijke vesti gingen. In al deze jeugddorpen leren de kinde ren, behalve Hebreeuws, de bijbel en de geschiedenis van hun land, alles wat met de landbouw te maken heeft. Zij leren intensief werken en hun eigen voedsel te verbouwen, zuivelbereiding, smeden, enz. Uiteindelijk kunnen deze jonge mensen hun eigen nederzetting opzetten als pio niers en hun land verder tot ontwikke ling brengen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 19