Minister Zijlstra verzacht prijsvormingsbeleid HET WEER Mr. Luns niet ontevreden over gesprek met Dulles 'MORRIS WINTERMANTELS ïlux stad en llia kiant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Onze opvattingen van recht en fatsoen lopen zeer ver uiteen" WFI F SCH0ENEN Prijsverhogende druk vrijwel verdwenen Antwoord aan Indonesië in UNO: Mr. Schürmann antwoordt Ali Sastroamidjojo Haarl. Kleding Centrale Prijzen en lonen Produkten van primair levensbelang blijven aan vooroverleg onderhevig Werkloosheid in september met 7.618 gedaald Auto op onbewaakte overweg door trein vernield KOOPVAARDIJ Droog Duitse miljoenenzwende! in eieren ontdekt Vele Nederlandse expor teurs aan rand van bankroet erore Het woord is aan WELLl SPECIAALZAAK STUURMA$ COHEN Dulles poogt „misverstand" op Formosa weg te nemen Reeds 36 doden geborgen na mijnongeluk in Servië 73e JAARGANG No 73 VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 303e JAARGANG-No 226 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Donderdag is te 's Gravenhage een bespreking gehouden tussen de minister van Economische Zaken en vertegenwoordigers van de centrale organisaties van werk gevers en werknemers uit industrie, ambacht en handel over de voortzetting van het prijsbeleid. Minister Zjjlstra heeft in die bespreking medegedeeld, dat onder de huidige conjuncturele omstandigheden de opwaartse druk op de prijzen vrijwel is verdwenen. Onder handhaving van de doelstellingen van het prijsbeleid namelijk enerzijds in het algemeen geen stijgingen van prijzen of marges en anderzijds dalingen daai waar mogelijk kan derhalve naar de mening van de minister worden overgegaan tot een iekere liberalisatie van het overheidsbeleid met betrekking tot de prijsvorming. Dit houdt in dat in alle sectoren, waarin de concurrentie bevredigend werkt, het vooraf gaand overleg met het ministerie over voorgenomen prijsverhogingen niet langer noodzakelijk is. Het toezicht op de prijsbeweging ter bewaking van de genoemde doelstellingen blijft onverzwakt gehandhaafd: maximum-prijsvoorschriften blijven derhalve mogelijk. Dit prijsbeleid blijft inhouden, dat verlagingen in de prijzen van grond- en hulpstoffen onverwijld in de eindprijzen «orden doorgegeven en kostenstijgingen van externe aard, zoals bijvoorbeeld prijsstijging van grond- en hulpstoffen in de prijzen kunnen worden doorbe rekend. Loonkostenstijgingen die in het verleden op grond van de bestaande af braken niet konden worden doorbere kend, komen daarvoor thans uiteraard evenmin in aanmerking. In sectoren waar de prijsvorming onder invloed staat van concurrentiebeperkingen zal een verscherpt kartelbeleid worden ge voerd. Nagegaan wordt in welke sectoren op grond van deze overwegingen het ge bruikelijke vooroverleg met het departe ment gehandhaafd dient te blijven. Mede in dit verband is het aldus de minister - noodzakelijk te achten, dat ten aanzien van een aantal artikelen van primair levensbelang, zoals brood, melk en melk- produkten, vlees en vaste en vloeibare brandstoffen, vooroverleg met het ministe rie dient te blijven geschieden met betrek king tot eventuele prijsverhogingen. Bij de organisaties van werknemers en werkgevers werden begrip en instemming gevonden voor dit door de minister uitge stippelde prijsbeleid.Voor zover nodig werd aan dit beleid medewerking toegezegd. Daarbij werd enerzijds tot uitdrukking ge bracht, dat de medewerking aan het prijs beleid afhankelijk is van de loonontwikke ling, anderzijds dat een doorbreking van de rust in de prijzen niet zonder gevolgen zal kunnen blijven voor de lonen. Mochten wijzigingen in de omstandig heden daartoe aanleiding geven, dan zal in onderling overleg in dit voor de naaste toekomst te volgen beleid wijziging kunnen worden gebracht. Het aantal werklozen mannen is in sep tember gedaald van 59.476 in augustus tot 54.593 (vorig jaar was er in september een stijging van 29.547 tot 31.202). Hiervan waren 12.114 op sociale werkvoorzienings objecten. Op aanvullende werken waren 8.894 (vorige maand 11.719). De geregis treerde arbeidsreserve bedroeg dus In sep tember 63.577 tegen 71.195 in augustus: een daling dus met 7.618. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 6.719 in augustus tot 7.228 in september. Er waren 21.863 (vorige maand 24.572) openstaande aanvragen van mannen en 23.427 (vorige maand 25.168) van vrouwen. De geregistreerde arbeidsreserve in Noordholland steeg van 10.523 in augustus tot 10.613 in september. Een textielhandelaar uit Zoetermeer, de M-.jarige heer A. van Waay, is op slag ge dood toen gisteravond zijn personenauto, waarn hij alleen zat, op de onbewaakte overweg in de Willemskade onder de ge meente Reeuwijk in de spoorlijn Gouda- Woerden door een elektrische personen trein werd geramd. Het ongeluk is ge beurd op een stille donkere binnenweg op drie kilometer van het station Gouda. De automobilist kwam van Amsterdam en was via Gouda omgereden om een ken nis uit Reeuwijk thuis te brengen. Nadat 'i zijn passagier had afgezet, is even ver ier zijn auto aangereden door de ter plaat- ro met 120 kilometer snelheid rijdende '"""in van Rotterdam en Den Haag naar A-nhem en Nijmegen, die om 19.38 van r-"'ida naar Utrecht was vertrokken. On bekendheid met de situatie ter plaatse heeft de autobestuurder wellicht beïn vloed. De auto werd vijfhonderd meter meegesleurd en verwrongen onder de neus van de trein. Beide sporen waren door de wrakstukken versperd. De trein is naar Gouda teruggesleept. Het treinverkeer was dezelfde avond weer normaal. Aan het gesprek tussen minister Zijl stra en vertegenwoordigers uit werk gevers- en werkvemerskririgen namen onder anderen deel (van links naar rechts) de heer T. J. Twijnstra, voor zitter van het Verbond van Nederland- tants Christelijk Werkgevers Verbond. se Werkgevers; ir. S. H. Visser, alge meen secretaris van het Nederlandse Verbond van Werkgevers, de heer F. H. Terwind, voorzitter van het Katho liek Werkgevers Verbond en de heer A. Borst Pzn., voorzitter van het Profes- Advertentie Blauw gabardine uniformjassen ƒ105. Blauw kamgaren uniformen 144. In alle maten direkt uit voorraad KOMPLETE UITRUSTINGEN voor de UNIFORMSPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later wat meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S NEW YORK In de Algemene Verga dering van de UNO van heden, donder dagmiddag, heeft de Nederlandse perma nente vertegenwoordiger bij de UNO, mr. C. W. A. Schürmann, geantwoord op de op merkingen, die zijn Indonesische ambt genoot dr. Ali Sastroamidjojo op 29 sep tember over de betrekkingen tussen In donesië en Nederland heeft gemaakt. Mr. Schürmann concludeerde in zijn betoog, dat het naar het oordeel van de Indonesi sche vertegenwoordiger bij de UNO ken nelijk volkomen in de haak is als de Indo nesische regering van een in Indonesië wonende Nederlander zijn huis, zijn meu bilair, zijn kantoor, zijn boeken, zijn voor raden en alles wat met zijn zaken verband houdt, afneemt doch dat, als die Neder lander, na van alles wat hij bezat en van alle middelen van bestaan te zijn beroofd, het land dat hem op die manier heeft be handeld, verlaat, dit te laken is. Mr. Schürmann herinnerde eraan, dat Ali Sastroamidjojo de verklaring van mi nister Luns een „onrechtvaardige aan val" en een „grove verdraaiing" van de door zijn land genomen stappen heeft ge noemd, en achtte het nu noodzakelijk hem te antwoorden". „In de eerste plaats wil ik er op wijzen dat mijn Indonesische collega niet heeft ontkend, dat de door minister Luns ge noemde maatregelen door de Indonesische regering zijn genomen. Hij erkende, dat Indonesië alle schulden aan en verplich tingen tegenover het koninkrijk der Ne derlanden heeft verloochend: dat het za ken, bedrijven grote en kleine en eigendommen van Nederlanders in Indo nesië in beslag heeft genomen en heeft overgenomen: en dat het geen schadever goeding aan de eigenaren heeft betaald en nog steeds niet bereid is zulks te doen". „Het zijn derhalve niet de feiten, waar over verschil van mening bestaat. Waar wij het niet over eens zijn, is de waarde ring van die feiten. In de rede van Neder land werden zij „onrechtmatige daden" genoemd de vertegenwoordiger van In donesië zeide dat zij „ten doel hadden om de betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland op een nieuwe basis van gelijk heid en rechtvaardigheid te Dlaatsen" „Als deze maatregelen uitdrukkingen van gelijkheid en rechtvaardigheid zijn, dan is dat wel een geheel nieuw soort ge lijkheid en rechtvaardigheid. Zover ik weet, heeft nog nooit een jurist durven be weiden, dat het in overeenstemming met de regels van gelijkheid en rechtvaardigheid is, dat een regering van een minderheids groep van buitenlandse onderdanen, die wettig in haar land verblijven, alles wat zij bezitten afneemt, zonder te betalen of hun ook maar de minste compensatie aan te bieden". „Ik ben bang, dat onze opvattingen van rechtvaardigheid en fatsoen in hoge mate uiteenlopen, en dit zo zijnde, zal ik dit de bat niet voortzetten. Waar de feiten zijn toegegeven, kan elk lid van de UNO wat betreft hun betekenis zijn eigen conclusies trekken." „Er is nog slechts één ander punt, waar over ik enkele woorden zou willen zeggen. De heer Sastroamidjojo heeft verklaard, dat „de kern van het probleem is het nog steeds voortdurende geschil over Weste lijk Nieuw-Guinea" en inderdaad heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken verleden jaar gezegd, dat als de UNO de Indonesische aanspraken op Ne derlands Nieuw-Guinea niet zouden erken nen, zijn land „andere maatregelen zou treffen welke de Nederlandse belangen schade zouden kunnen berokkenen". De door Indonesië genomen maatregelen, wel ke de Nederlandse delegatie onder uw aandacht heeft gebracht, zouden volgens de Indonesische premier, Djuanda, in elk geval (dus ook indien de kwestie Nieuw- Guinea niet bestond) zijn genomen. Ande re Indonesische woordvoerders hebben er kend. dat zij waren bedoeld om Nederland te dwingen Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen". „Indien de lezing van premier Djuanda juist is," aldus ging mr. Schürmann ver der. „dan is het vraagstuk Nederlands Nieuw-Guinea in dit verband niet terzake doende. Als, aan de andere kant, de ver klaring van mijn Indonesische collega juist is, dan heeft Indonesië deze daden be gaan met het vooropgezette voornemen om Nederland te dwingen toe te stemmen in de overdracht van gebied in een geschil, dat Indonesië geweigerd heeft te onder werpen aan de rechtspraak van het Inter nationale hof van justitie en waarin de Al gemene Vergadering herhaaldelijk de In donesische argumenten en voorstellen heeft verworpen". „Het komt mij voor, dat de geachte In donesische afgevaardigde zijn zaak geen goed heeft gedaan door een dergelijke uit daging van de UNO, ter rechtvaardiging van het gedrag van zijn land," aldus mr. Schürmann tot besluit Tientallen Nederlandse eierexporteurs zjjn door malversaties van een thans voortvluchtige Duitse zakenman. R. K. uit Dusseldorp. aan de rand van een iaillisse- ment gebracht. K. had in de Nederlandse eierexport- wereld een gevestigde reputatie en zette op de eiercentra in ons land grote bedragen om. Zo kwam het dat de achterstand, die hü in de laatste maanden had met zijn betalingen, niet veel argwaan wekte. Hij heeft hierdoor, naar men aanneemt, zijn oplichterijen van te voren nauwkeurig kunnen beramen en tevens kans gezien met een belangrijk kapitaal naar het buiten land uit te wijken. Zijn faillissement was reeds aangevraagd en uitgesproken. K. dreef zijn zaken hoofdzakelijk op pa pier. Zijn omzetten beliepen in Nederland enkele miljoenen eieren per week, die met betrekkelijk kleine winsten van de hand gingen, maar waarbij uiteraard zeer grote bedragen waren gemoeid. Naar in Barn veldse kringen bekend geworden is, zijn het voornamelijk Nederlandse eierexpor teurs in het noorden en zuiden van het land, die de dupe zijn geworden van de Duitser. Vooral in Achterhoekse eierkrin- gen heeft K. met zijn praktijken verschei dene bedrijven in grote financiële moeilijk heden gebracht. Chrissemeuje, de oudste >nwoonsler van ons land, werd gisteren 109 jaar. De jongste van de zeer velen, die haar kwamen gelukwensen, was haar ach terkleinkind in de vijfde graad, de tweejarige Sylvia Nijrolder, die bloemen meebracht. 99 WASHINGTON, (Reuter) De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft donderdag op een persconferentie in Washington een verklaring uitgegeven naar aanleiding van de besprekingen, die hij de afgelopen dagen in de Amerikaanse hoofdstad onder meer met zijn Amerikaanse collega, Dul les, heeft gevoerd. In de korte verklaring, waarmee minister Dulles zijn instemming heeft betuigd, zegt mr. Luns, dat de „Ver enigde Staten getrouw de beginselen zul len steunen, waarop de orde en vrede in de wereld rusten". Een van deze beginselen is, dat geen wa pengeweld mag worden gebruikt voor gebiedsuitbreiding en minister Luns voeg de hieraan toe, dat dit beginsel even be langrijk is voor Nederlands Nieuw Guinea als voor de nationalistische eilandjes Que- moy en Matsoe. Minister Luns achtte het niet uitgesloten dat hij half oktober, na zijn bezoek aan de Antillen, in Washington zal terugkeren voor verdere besprekingen met minister Dulles. Over de crisis in het Verre Oosten zei mr. Luns, dat volgens hem de standpunten van Nederland en Amerika parallel lopen Hij meent dat de Amerikaanse regering een plooibare houding aanneemt, waar door een overeenstemming mogelijk moet zijn. „Wij hebben voorts gesproken ovei de Indonesië-kwestie en de verschillende aspecten ervan, die de Nederlanders hoofd pijn bezorgen", aldus de Nederlandse mi nister. De Verenigde Staten hebben naai hij zei hun afkeuring van december over het in beslag nemen var) Nederlandse eigendommen door Indonesië herhaald. Minister Luns zei voorts, dat hij ook over de Amerikaanse wapenleveranties aan Indonesië had gesproken en op de vraag of hij tevreden was over het resul taat van dit gesprek zei hij: „Ik ben niet ontevreden". Hij haalde de verklaring van dr. W. Drees aan, dat een land dat wapens aan Indonesië levert, moreel verplicht is te verzekeren, dat die wapens niet voor agressieve doelen worden gebruikt. Minister Luns antwoordde bevestigend op de vraag, of hij dit standpunt in Wash ington had uiteengezet. Hij voegde hier nog aan toe, dat hij hierover geen me ningsverschil onder de Amerikaanse auto riteiten had aangetroffen. Mr. Luns heeft donderdagmiddag een bezoek gebracht aan de Amerikaanse on- Advertentie Advertentie iéARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 NOORSE SPORTTRUIEN ƒ29.50 PRACHTIGE COLLECTIE Betaling vanaf 2.per Week JANSSTRAAT 63 - HAARLEM OMVATTEN UW DAGELIJKS LEVEN EN GEVEN ER KLEUR EN INHOUD AAN. Uw krant moet in de eerste plaats de schakel tussen U en Uw woonplaats zün. Ons blad is in staat en bereid tot een zo uitvoerig en actueel mogelijke voor lichting en inlichting van de stedeling over alles, wat zijn stad en streek aangaat. Een bewijs daarvan zult U vinden in ons nummer van WOENSDAG 8 OKTOBER A.S. dat U het laatste en interessantste nieuws zal brengen over de toekomst van Uw woonplaats en over alles wat U over Uw stad en streek wilt en moet weten. Onder de titel „WONEN EN WINKELEN" zal dit nummer alle aspecten van woningbouw, wegen- en stratenaanleg, nieuwe wijken, vei'keersontwikkeling, zaken, industrie en stadsleven belichten en U een beeld geven van het plaatselijke nieuws bij uitstek, zoals alleen een plaatselijk blad daartoe in staat is. Kijkt uit naar het nummer van S oktober en.... bewaart het derminister van Buitenlandse Zaken Ro bert Murphy. Daarna is hij naar New York gereisd voor de vergaderingen van de as semblee der UNO. Eerder op de dag had hij met de Amerikaanse onderminister voor Afrikaanse aangelegenheden, Sat- terthwaite, gesproken. SYDNEY, (UPI) In commentaar op het debat in de Tweede Kamer der Staten Generaal over de kwestie Nederlands Nieuw Guinea schreef de Sydney Mor ning Herald vrijdagmorgen dat het debat „van zeer directe betekenis voor Austra lië" is. Uit de rede van minister-president Drees. aldus het blad, kan opgemaakt wor den dat Nederland Australische militaire hulp verwacht bij de verdediging van Nieuw Guinea. „Het debat houdt een waarschuwing voor Australië in, die Australië ter harte dient te nemen", aldus het blad, „indien Nederland aangemoedigd moet worden Nieuw Guinea vrst te houden en de Nederlandse regering kruit wordt gegeven om te gebruiken tegen de critici op het Nederlandse beleid ten aanzien van Nieuw Guinea, zal er meer van Australië vereist zijn dan steun in algemene termen aan het Nederlandse standpunt". Bernard Shaw: Als ik grappig wil zijii, heb ik het meest succes met de simpele waarheid te ver tellen. Advertentie JAC. VAN MARIS BARREVOETESTR. 19 - TEL. 15051 Advertentie GEnr\ ZILVIUM EK O ZiLMETA JUWELIERS - Houtplein 15 HORLOGERS WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, heeft de Amerikaanse ambassade op Formosa een boodschap gezonden om „misverstanden" onder de nationalisti sche autoriteiten over uitlatingen van de president en hemzelf weg te nemen. De perschef van Dulles' departement. White, verklaarde tegenover journalisten, dat „bepaalde uitleggingen zijn vastge knoopt" aan wat Eisenhower en Dulles op hun persconferenties hebben verklaard en dat die in Taipeh verkeerd begrepen schij nen te zijn. Dulles heeft niet een persoon lijke boodschap aan Tsjang Kai Tsjek ge zonden. maar zijn opheldering zal door de Amerikaanse ambassade op Formosa in de loop van het normale overleg met de nationalisten worden doorgegeven. BELGRADO, (UPI) Bij een onder grondse explosie in de Podvismijn te Zaje- car, aan de Joegoslavische grens, zijn tij dens het wisselen van de diensten een groot aantal mijnwerkers opgesloten ge raakt. Woensdagmiddag was de explo sie. die door een brand gevolgd werd. ont staan en tot nu toe heeft men 36 doden ge borgen. Er zitten nog 21 mijnwerkers op gesloten en men vreest dat zij dood zijn. Reeds 140 mijnwerkers konden door de reddingsploegen naar boven gehaald wor den. Donderdagavond waren 300 man met het reddingswerk bezig. Van Belgrado zond men groepen brandweermannen en artsen per vliegtuig naar Zajecar. De Ser vische raad heeft een bedrag van 5 miljoen dinar (ruim 65.000 gulden) beschikbaar gesteld voor het uitkeren van schadever goeding aan de nabestaanden van de slachtoffers. In de mijn hangt veel gas en dit is de voornaamste reden waarom wordt aange nomen. dat de 21 mijnwerkers, die nog in de mijn zijn, niet meer leven. Het is goed nieuws, dat minister Zijlstra een vrijer en soepeler prijsbeleid van de overheid heeft aangekondigd. Het is even eens goed nieuws, dat d? minister nu offi cieel bevestigd heeft wat in handelskringen al enige tijd is geconstateerd: namelijk, dat de „opwaartse druk" ip de prijzen nu vrij wel geheel is verdwenen en dat daarmee de noodzaak van strenge maatregelen ter bescherming van het algemene prijspeil voor het grootste deel is komen te ver vallen. De rigiditeit van de overheidscontrole op de prijzen heeft, naar de laatste tijd door tal van zakenlieden is betoogd, een snellere verlaging van het prijsniveau in die sec toren waar dat mogelijk zou zijn geweest in de weg gestaan. Men was immers maar al te vaak bevreesd voor het verlagen van de prijs van een produkt, dat goed koper kón worden aangeboden, omdat men daarmee riskeerde, geen vergunning te krijgen voor het terugbrengen van die prijs op het vroegere peil wanneer daar weer aanleiding toe zou bestaan. Dit be zwaar van handel en industrie heeft prof. Zijlstra nu blijkbaar willen wegnemen met de toezegging, dat omtrent voorgenomen prijsverhogingen voorafgaand overleg met het ministerie van Economische Zaken (waaraan dus het risico vérbonden was, dat men niet tot overeenstemming kwam) niet langer noodzakelijk is. Men moet dus hoe vreemd het oók klinkt dit afschaffen van het vooraf gaand overleg omtrent voorgenomen prijs- verhogingen vooral zien als een maatregel van beleidspolitiek die tot doel heeft, prijsverlagingen te bevorde ren. Wij hopen natuurlijk, mét minister Zijlstra, dat die maatregel het bedoelde effect zal hebben; anderzijds kan men ook volledig begrip hebben voor zijn voorzich tigheid. die ertoe heeft geleid dat het voor overleg wél gehandhaafd blijft als het om zulke primaire levensbehoeften als brood, melk, vlees en brandstoffen gaat. Maar hierbij moet dan wel de verwachting wor den uitgesproken dat ook op het gebied van die primaire levensbehoeften het de partementaal beleid in het vervolg zó soepel zal zijn dat producenten en hande laars ten aanzien van deze artikelen niet nodeloos zullen aarzelen, prijsverlagingen aan te kondigen, zodra de gelegenheid daartoe zich \oordoet. Het besluit van minister Zijlstra, tot deze verzachting van zijn prijsbeleid over te gaan, is en wij zijn verheugd ook dit te kunnen constateren geen opportunisti sche handelwijze, ingegeven door politieke overwegingen van het ogenblik. Reeds in mei van dit jaar heeft de minister, in de inleiding tot de zesde Industrialisatie-nota, beloofd bij voortduring te zullen blijven streven naar het scheppen van „een zo gunstig mogelijk klimaat voor de vrije ont plooiing van het ondernemers-initiatief." „Met dit doel", zo voegde hij erbij, „zal een gedetailleerd ingrijpen in de econo mische verhoudingen zoveel als mogelijk moeten worden vermeden." Het nieuws van vandaag toont aan, dat het de minis ter met die woorden ernst is geweest. Het was onvermijdelijk, dat bij de be spreking tussen de minister en de ver tegenwoordigers van werkgevers en werk nemers ook de kwestie van eventuele nieuwe loonsverhogingen ter sprake zou komen. Immers, prof. Zijlstra wees er op dat loonsverhogingen, die tot dusver niet konden worden doorberekend, daarvoor ook nu niet in aanmerking komen. Van werkgeverszijde zouden hier misschien geen bezwaren tegen zijn geopperd, als er sedert de derde dinsdag in september geen verandering in de politieke situatie zou zijn gekomen; met andere woorden: als de regering krachtig zou hebben vastgehou den aan haar toen verkondigd voornemen, het loonpeil niet opnieuw in beweging te brengen. Maar de verwezenlijking van dat voornemen is, gezien de regeringsplannen met betrekking tot de huur- en melksub- sidies, toen reeds allerwegen een onmoge lijkheid genoemd en de vakbonden hebben er zich terstond heftig tegen verzet, met het gevolg dat minister Drees deze week heeft verklaard, dat huurverhoging toch wél gepaard zal moeten gaan met loons verhoging. Dit kan niet anders betekenen dan dat er, bij afschaffing van de huur subsidies, een nieuwe loonronde op komst is. En het is begrijpelijk, dat de werkgevers er zich moeilijk bij voorbaat mee konden verenigen, dat deze loonronde (waarvan de omvang zelfs nog niet kan worden voorspeld) geen enkele invloed op de prij zen zal mogen hebben. De politiek van dr. Drees en die van prof. Zijlstra lijken op dit punt niet met elkaar in overeenstemming te brengen. Ook weer een gevolg van wat de premier de „onvermijdelijke heterogeniteit" van-da Nederlandse regering heeft genoemd. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1