Economisch herstel vergt nieuw kapitaal en exportkredieten Panda en de protonplopper Exportontplooiing noodzakelijk j Geef je vrouw een trap!i Meer zon en minder regen Vaste stemming op het Damrak A Al E fl '5 Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Procht handen Landbouwschap betreurt verlaging van regeringssubsidies ZocU ió het zo r~ damespullovers KAAN 2 Nederlands overschot in EBU over september Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland België staakt pereninvoer 1 id Mr Geen dividend Borsumij. Tsjechische tractors voor Indonesië Dividend Korenschoof TURKSE MYTHE Verolme investeert f 58,4 miljoen in Iers bedrijf I DE KLOMPENCENTRALE j V R ÏJ DAG 3 OKTOBER 1958 (Van onze financiële medewerker) HOEWEL DE SPOREN van de economische recessie nog lang niet overal zijn uit gewist, is men het er toch meer en meer over eens dat althans in de V. S. in de conjunctuurontwikkeling een keer ten goede is gekomen. Als gevolg hiervan en ook omdat velen verwachten dat een nieuwe economische opleving met een verdere waardevermindering van de dollar zal gepaard gaan, zijn er ook deze week op de Newyorkse aandelenmarkt nieuwe hoogterecords bereikt. De jongste verhoging van het dekkingspercentage van 50 tot 75 percent heeft niet het minste effect gehad, hetgeen overigens als een aanwijzing kan worden beschouwd dat de aankopen op de Newyorkse aandelenmarkt voor het merendeel op de belegging van kapitaal en niet op speculatieve affaires betrekking hebben. Vandaar dat men ook van een verhoging van het dekkingspercentage tot 100 percent, waarvan reeds sprake is, geen nadelige gevolgen voor de Amerikaanse markt verwacht. Dat men overigens bij de voortgaande hausse aan hoge bomen en aaii wind begint te denken, is alleszins verklaarbaar en de belangstelling voor Amerikaanse shares op de Amsterdamse beurs is dan ook betrekkelijk gering. Ook het'feit dat de vrees voor een depreciatie van de gulden tegenover de dollar bij de meeste beleggers verdwenen is, heeft uiteraard de vraag naar dollarwaarden in ons land doen verminderen. Dit neemt echter niet weg dat de New- dering van tot dusver opgenomen kort- yorkse beurs als graadmeter voor de Ame rikaanse conjunctuur op de beurzen van Europa grote invloed blijft uitoefenen en dat ook op de Amsterdamse aandelenmarkt doorgaans een vaste stemming blijft be staan, ook al zijn de omzetten minder groot dan enige weken geleden. Hierbij zit on getwijfeld ook de overtuiging voor dat, als het ook in ons land tot een economisch herstel komt en als gevolg daarvan de ren testand een stijgende richting mocht in slaan, de aandelenmarkt legen zulk een stijging van de rentestand beter bestand zal zijn dan de obligatiemarkt. In elk geval is de stijging van de obli- gatiekoersen tot staan gekomen, waartoe als bekend het voornemen van de regering om 800 miljoen van het begrotingstekort door het plaatsen van leningen te dekken, heeft bijgedragen. Het bedrijfsleven heeft uiteraard van dat voornemen ook kennis genomen en zoals wij de vorige week konden vermelden, heb ben enkele ondernemingen reeds een be roep op de kapitaalmarkt gedaan, zij het slechts tot nog bescheiden bedragen. Deze week is echter een emissie van 40 miljoen 5 percent obligaties aangekondigd, name lijk door de Export-Financierings-Maat- schappij, welke obligaties tegen een koers van 99''2 percent worden aangeboden. Ook deze koers duidt erop dat men in financiële kringen de kapitaalmarkt thans ietwat an ders beoordeelt dan enige tijd geleden. Want de-vorige lening, welke ook 40 mil joen groot is en dezelfde rentevoel heeft, werd in juli uitgegeven a 100 percent. Ze noteert siechts een paar f-racties boven de emissiekoers en men heeft het blijkbaar niet aangedurfd de nieuwe obligaties, wel ke overigens aan de oude gelijk zijn, tegen eenzelfde koers uit te geven. Meer krediet Het feit dat de Export-Financierings Maatschappij alweer met een nieuwe uit gifte komt en na de plaatsing dit jaar reeds viermaal en tot een bedrag van 130 mil joen op de kapitaalmarkt een beroep heeft gedaan, betekent niet alleen een consoli- Advertentie Uen nimmer ruw of schraal Het is de Hamamelis die het 'm doet lopende leningen, maar ook dat de instel ling binnenkort weer een begin gaat maken met het in behandeling nemen van nieuwe kredietaanvragen. Het is bekend dat. de noodzakelijke uitbreiding van de Neder landse export de laatste tijd voortdurend stuit op de vraag naar lange en middel lange betalingstermijnen, een faciliteit ten opzichte waarvan de buitenlandse concur rentie niet minder scherp is dan met be trekking tot de prijzen, welke voor ons land nog altijd vrij gunstig liggen. Reeds een jaar geleden heeft met name de Neder landse metaalindustrie op dit punt de alarmklok geluid en sindsdien is van ver schillende zijden betoogd dat de vergroting van de Nederlandse export voor geen ge ring deel van de bereidheid tot het ver- De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand september 1958 een overschot van 160.557.600 (42.252.000 dollars) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de verrekening op 14 dezer 120.418.200 (31.689.000 dollars) in goud of dollars ont vangen. terwijl voor een bedrag ad f 40.139.400 (10.563.000 dollars) door Neder land krediet wordt verleend aan de E.B.U. Op het door Nederland aan de E.B.U. ver leende krediet zal in mindering worden gebracht een bedrag van 9.811.600 (2.582.000 dollars), dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Enge land, Frankrijk, Italië, Noorwegen en IJs land gesloten consolidatie-overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovengenoemde verreke ningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. 383.978.600 (101.047.000 dollars) bedragen. De Franse E.B.U.positie Frankrijk had over de maand september vrij wel geen verschil tussen zijn betalingen en ont vangsten in het raam van de Europese Betalings unie. zo is van gezaghebbende zijde te Parijs be kendgemaakt. Volgens deze kringen toont dit aan. dat de in juni ingetreden verbetering van de Franse betalingspositie aanhoudt. De vlasdumping Burgemeester J. J. van der Riet van het dorp Standdaarbuiten brengt een bezoek aan de padde stoelkwekerijen in Engeland, om te onderzoeken of er voor zijn dorp brood in paddestoelen zit. nu de lawine van Russisch vlas op de wereldmarkt ae economie ondermijnd heeft van zijn dorp, dat generaties lang vlas als voornaamste bestaans middel had. De burgemeester hoopt dat zijn dorp kan overschakelen van vlas op paddestoelen. Britse reserves D« Britse goud- en dollarreserves zijn in de 'maand september met. 31 miljoen dollar gestegen en staan nu op 3.120.000.000 dollar, zo is door hel Britse ministerie van Financiën bekendgemaakt. (UPI) strekken van exportkredieten afhankelijk is. In vroegere tijden was het verband tus sen leningen en goederenleveranties min der duidelijk, omdat die leningen veelal door de regeringen van de betrokken lan den werden gesloten. Maar indirect dien den die leningen om de importen uit an dere landen mogelijk te maken en dat men in sommige kringen voor de thans gevraag de kredieten wat huiverig is. kan niet bevreemden omdat de ervaringen met vroegere leningen aan het buitenland nu niet bepaald onverdeeld gunstig zijn ge weest. Exportverruiming Het zijn in deze tijd vooral de Zuidameri- kaanse landen, welke door West-Duitsland en Japan met exportkredieten worden ge holpen en waar ook voor ons land nieuwe exportmogelijkheden bestaan als voor de financiering regelingen kunnen worden ge troffen. De Nederlandse export heeft tot dusver voornamelijk betrekking op de lan den in Europa, welke in 1957 voor meer dan 70 percent van onze totale export heb ben opgenomen. Centraal en Zuid-Amcrika hadden daarin in dat .jaar voor minder dan 6 percent een aandeel en daar deze landen aan het begin staan van een industriële ontwikkeling, liggen vooral daar de kansen voor een uitbreiding van de Nederlandse export. Het gaat hier om vrij grote bedragen, omdat de industrialisatie van de Zuid- amerikaanse landen de aanschaffing van produktiemiddelen (kapitaalgoederen) noodzakelijk maakt. De Nederlandse indu strie heeft zich vooral na de oorlog op de vervaardiging van dergelijke kapitaalgoe deren toegelegd en kan in dat opzicht men denke slechts aan de scheepsbouw veelal wel met het buitenland con curreren. Het wordt daarom van groot belang geacht dal ook in ons land de voorwaarden van een grotere export van kapitaalgoederen worden gescha pen, nu door de industriële ontwikkeling van genoemde landen de importen van minder duurzame produkten vermoedelijk zal worden beperkt, daar deze langzamer hand immers in het eigen land kunnen worden voortgebracht. Hoe dit zij, een verdere ontplooiing van de export is voor ons land een levensvoor waarde en dat. men in de kringen van het bedrijfsleven hierop met klem steeds weel de aandacht vestigt, is alleszins begrijpelijk. Temeer, omdat het Nederlandse bedrijfs leven. naarmate de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) zich ontwikkelt, voor nieuwe problemen en naar algemeen wordt aangenomen, verscherpte concurrentie op de wereldmarkten zal komen te staan. In dit verband heeft dr. Kohnstamm op de Accountantsdag 1958 bijvoorbeeld op het gevaar van de Amerikaanse vestigingen in ons land gewezen, ten opzichte waarvan men aan de overkant van de Oceaan sinds de laatste tijd een grote activiteit aan de dag legt. De Amerikanen zijn bevreesd voor een verdringing van de Amerikaanse pro- duklie op de Zuidamerikaanse markten door de Europese produkten en zij hebben ontdekt dat de vestiging van Amerikaanse bedrijven binnen de Euromarkt. waar im mers allengs de douanetarieven zullen wor den opgeheven, voor hen aantrekkelijk is, omdat zich binnen die Euromarkt een aan tal van 160 miljoen consumenten bevindt. Investeringen Ook in ons land is het aantal Ameri kaanse vestigingen de laatste tijd sterk toe genomen. Sinds 1947 werd reeds voor meer dan 200 miljoen dollar Amerikaans kapi taal in Nederland geïnvesteerd, verdeeld over 75 ondernemingen, terwijl voorts nog in 20 ondernemingen werd deelgenomen. Dr. Kohnstamm heeft als oorsprong van die Amerikaanse vestigingen onder meer de beschikking over een geperfectioneerd research-apparaat gesignaleerd, waardoor een geringe belasting van de researchkos ten voor die vestigingen wordt verkregen. Ook het feit dat. men in het buitenland over grotere produktie-eenheden beschikt dan ten onzent, betekent de mogelijkheid van lagere produktiekosten en het een zo wel als het: ander zal de Nederlandse be drijven tot waakzaamheid, activiteit, sa menwerking en zo nodig concentratie, in het algemeen tot een bundeling van krach ten moeten nopen. Dat, ondanks de risico's, welke er noodwendig aan verbonden zijn. ook de mogelijkheden van het export krediet worden vergroot, zal tot de ver sterking van onze positie op de wereld markten kunnen bijdragen. De Belgische autoriteiten hebben beslo ten dat er met ingang van 4 oktober geen peren uit Nederland meer ingevoerd mo gen worden. Tot dezè maatregel is beslo ten op grond van de prijsontwikkeling voor peren in het eigen land. De laatste weken was er op de Nederlandse veilingen steeds vraag van Belgische zijde naar goe de kwaliteiten van onze beste pererassen. Hiervoor werden hoge prijzen betaald. Advertentie *1 MlyfiïkfcM WONINGINRICHTING B E V E R W IJ K Breestr.74-84 250 modelkamers Geopend: 8-12.30en 14-18u. Dinsdag 8-13 u. In de vergadering van de raad van ad vies en directie van de n.v. Borneo-Suma tra Handelmaatschappij is besloten aan de op maandag 27 oktober te houden algeme ne vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1957 geen di vidend uit te keren. Het jaarverslag zal binnenkort verschijnen. Donderdag is te Djakarta door de Tsje- choslowaakse vestiging voor de buiten landse handel Motokov met het Indonesi sche ministerie van landbouw een con tract gesloten, volgens hetwelk Tsjechoslo- wakije tussen 1959 en 1961 aan Indonesië landbouwtractors, uitrusting voor herstel- bedrijven voor tractors en andere machi nes zal leveren tot een bedrag van 3 mil joen pond sterling (ruim 30 miljoen gul den). In de vergadering van de meelfabriek Korenschoof n.v. te Utrecht is besloten aan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 19571958 vijf percent divi dend uit te keren. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer maakt het Landbouwschap eni ge bezwaren kenbaar tegen de memorie van toelichting op de begroting 1959 van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Vooropstellend, dat bij een eventueel teleurstellend over leg met de minister over het prijsbeleid, nader contact op dit punt gezocht zal wor den, spreekt het Landbouwschap zijn te leurstelling uit. over de verlaging van de subsidies op cultuurtechnische werken met vijftien miljoen gulden tot 83,5 miljoen gulden. Vermindering van de cultuurtech nische wérken acht men met het oog op de landbouwproduktiviteit en werkgelegen heid zeer ongewenst. Daling in aanneem- sommen voor cultuurtechnisch werk zal eerder tot vergroting van het aantal ob jecten moeten leiden, aldus de brief. Spijt wordt voorts uitgesproken over het bedrag van een miljoen gulden voor in het verleden aangegane verplichtingen voor boerenwerken. Gevraagd wordt of deze subsidies voor boerenwerken, voor welke in 1956 nog negen miljoen gulden, in 1957 zes miljoen gulden, wegens bestedingsbe perking gekort tot anderhalf miljoen gul den en weer opgevoerd tot drie miljoen en in 1958 twee miljoen gulden begroot werd, geheel moeten verdwijnen. Wordt daar mee de overheidsverantwoordelijkheid voor cultuurtechnisch werk geheel terzij de geschoven? De Tweede Kamer wordt verzocht voor boerenwerken een subsidie van tenminste twee miljoen gulden in 1959 voor deze wer ken te bevorderen. Het aantal aanvragen DE PIJL en boor; is zeker een van de oudste wapens die de mens zich verschafte en het. is tevens een wapen met een we- reldwijde verbreiding. Zuideuropese en Noordafrikaanse rotstekeningen doen ons zien, dat de mens uit de Steentijd reeds met pijl en boog ter jacht toog en de honderdduizenden stenen pijlpunten, die in alle landen met een oude cultuur in de bodem zijn gevonden, tonen onomstotelijk aan, dat niet alleen de primitieve jagers rond de Middellandse Zee al dus bewapend waren. Zelfs in landen, waar de natuur geen hout voor de boog levert, zoals in het gebied der Es kimo's, zijn de jagers des ondanks gewapend met pijl en boog, welke laatste dan wordt vervaardigd uit ver schillende stukken been en hoorn, die omwoeld tezamen een buigbare boog vormen. Van de jacht met dit wapen in de duistere Steentijd weten we niet zo erg veel af. De kracht waarmee een pijl in een voorwerp dringt hangt af van de sterkte van de boog, van het gewicht van de pijl en van de schootsafstand. Bezien we nu de rotstekeningen, dan is de schootsaf stand, 'ie de tekenaar uit de Steentijd placht uit te beelden, bijzonder gering. Want. de primitieve jager hield de pijl in sommige gevallen vlak voor de borst van zijn prooi. Het is bekend, dat een krach tige jager met een goede boog een hert volkomen kan doorschieten. Het onder zoek var. dierresten uit de Steentijd toont echter aan, dat de pijlschoten in die tijd vaak slechts tot 1/3 of 1/2 van de pijl schacht in de dierenlichamen doordrongen. Dat zijn geen fraaie resultaten voor korte afstanden, want het is gebleken, dat m.et een goede boog op een afstand van 80 m nog dodelijke schoten op grootwild kun nen worden afgevuurd. Dr. S. T. Pope, A. Young an S. E. White, een drietal Ameri kanen die van avontuur hielden en nogal sportief waren aangelegd, gingen in 1.925 naar Afrika om hun geluk met pijl en boog te beproeven. Zij slaagden er niet alleen in elanden, gazellen en allerlei klein wild neer te leggen, maar schoten ook vijl leeuwen uitsluitend met pijl en boog en verwondden negen van deze dieren dode lijk, maar maakten ze met het geweer af Th. Marcotty vertelt zelfs, dat in 1.957 een Amerikaan een Afrikaanse olifant zou hebben geschoten met een boog ter sterkte van 102 pond. maar aangezien hij geen nadere gegevens ver meldt, moeten roe hiermee een beetje voorzichtig zijn. Nu we J de sterkte van de boog in pon- den hebben bekendgemaakt, is het niet meer dan billijk daarop even dieper in te gaan. Wie de sterkte van een boog wil weten, behoeft, niets anders te doen dan het ding in het midden aan een spijker aan de muur te hangen, zodat de boog horizontaal hangt. Vervolgens wor den aan het midden van de pees zoveel gewichten opgehangen tot de pees ter lengte van de pijl (71 cm) is uitgetrokken Het totaal va.i deze gewichten geeft de kracht aan ,die gewoonlijk in Engelse pon den (van 454 gr) wordt, uitgedrukt. Bij een boog ter sterkte van 60 pond behoren pij len van 23 tot 25 gr, waarmee een wapen is verkregen dat voor jacht op groot wild geschikt is en, wat de uitwerking betreft, vergeleken kan worden met de resultaten die een revolverkogel van .9 mm. bewerk stelligt. Laten we na deze theorie maar weer eens tot de primitieve jager uit de Steen tijd terugkeren. Dat gebeurt een volgende keer. H. VêtiUon (Nadruk verboden). 56. Professor Knutselma staarde hoofd schuddend naar zijn Transcendentale Pro ton Plopper. „Ahzuchtte hij, „dat had u niet mogen doen, mijnheer Goed- bloed! U hebt een vernietigende Plop ge- plopt, nog vóórdat ik de Plopper op ver fijnde wijze had ingesteld! Wie weet, welke akelige dingen er nu gebeurd zijn „Dat zult ge o.l spoedig weten, Hooggeleer de!" beloofde Joris, terwijl hij zich naar de deur wendde. „Als vertrouwd behar tiger van uw belangen zal ik me name lijk ten spoedigste naar de stad begeven om de resultaten van onze inspanning in ogenschouw te nemen. Gij kunt inmiddels onze wetenschappelijke arbeid bevorderen, door mij uw experimenteel voertuig te lenen en door uw opmerkelijk valhek te openen, opdat ik snelheid kan betrachten. Immers, hooggeleerde het is ook ge boden om, zo mogelijk, Panda nog in te halen, want. dat kleine verradertje moet onverbiddelijk ingerekend worden!" Nu jammer genoeg was Joris Goedbloed niet de enige, die er zo over dacht! Panda be vond zich immers nog steeds in de troon zaal, waar een ongehoorde opwinding was uitgebroken toen de hele troon ineens maar weggeplopt werd en de koning in de kroonluchter verdween. Het. ergste was, dat Panda nu de schuld van alles kreeg. „Laten we nu toch eerst die arme koning uit de lamp halen!" riep hij nog maar op dat, ogenblik drongen zijn vervolgers al op hem in. „Die kleine verrader moet onverbiddelijk ingerekend worden!" riep Hertog Bruno krijgshaftig uit. voor subsidies van boerenwerken getuigt ook in het lopende begrotingsjaar niet van afnemende belangstelling, aldus het Land bouwschap. Bezwaar wordt gemaakt te gen een miljoen gulden op de begroting voor eventuele tegemoetkoming aan telers van bewaarkool. Hiervoor werd 1,8 mil joen gulden toegezegd. Gewaarschuwd wordt tegen „vooroplo pen" bij het concretiseren van afspraken voor de Europese economische gemeen schap/Tenslotte zegt het Landbouwschap het levensgevaarlijk te achten, dat ons land zien. op grond van de afspraken van Stresa zou binden op een gemeenschappe lijk prijspeil voor voedergranen, zonder beding voor geleidelijke reële vrijmaking van het handelsverkeer in verdelingspro- dukten tussen de partnerlanden. De me ning wordt herhaald, dat in een overeen komst over een vrijhandelszone waarbor gen moeten zijn gelegen voor een faire concurrentiestrijd in de agrarische sector. Betwijfeld wordt of dit bereikbaar zal zijn zonder een zekere coördinatie van het landbouwbeleid der deelnemende landen. In een dergelijke overeenkomst dient naar de mening van het Landbouwschap de voortgang tot vrijmaking van indus triële produkten afhankelijk te worden ge steld van de voortgang ten aanzien van agrarische produkten. Advertentie Zuiver wollen moderne tinten ƒ15.75 GEN. CRONJéSTRAAT 129 Voor de uitvoering van de overeenkomst die de „Verolme Verenigde Scheepswer ven" kortgeleden met Ierland hebben ge sloten voor de bouw en de reparatie van schepen tot 50.000 ton dwt. te Cork in Ier land, zal de Rotterdamse maatschappij de „Cork Dockyard Limited, Rushbrooke Company" te Cork overnemen en instal laties te Haulbowline pachten. Dit is in Den Haag meegedeeld door de Ierse vice- premier, de heer Sean Lemass. Over de investering van bijna 58.4 mil joen gulden die met dit projekt gepaard gaat, zei de heer Cornelis Verolme: „In acht jaar heb ik geen beroep op de bank behoeven te doen. dus hoop ik het ook nu niet te doen". De heer Lemass deelde mede dat Verolme, wat het financiële gedeelte betreft, indien dit noodzakelijk zou zijn, een beroep op de Ierse regering zal mogen doen voor het verstrekken van fondsen. De onderneming zal in vijf fasen verlopen die onder meer zullen afhangen van de vraag in de wereldscheepvaart. Op de vraag waarom Britse scheep vaartkringen projekten, zoals geënta meerd in deze overeenkomst, niet hebben ondernomen, zei de heer Lemass, dat de Nederlandse ondernemer optimistischer gestemd is over de toekomst van de scheepvaart dan zijn Britse collega's. Balans. De storm die vorige week Tokio en omgeving heeft geteisterd, heeft aan 683 mensen het leven gekost. Er Zjjn nog ruim duizend vermisten. Op het schiereiland Izoe zijn 538 doden en 888 vermisten. Er is dysenterie uitgebro- ken. Honderdtwintig mensen zijn al door de ziekte aangetast- Modder. Het water van de rivieren, die onverwacht snel buiten haar oevers wa ren getreden in de drie zuidoostelijke Franse departementen vloeit weg. Offi cieel is meegedeeld, dat er 29 lijken geborgen zijn. Nog drie personen wor- den vermist. De Gardon, de Virdoule, de Arne en de Ardèche lieten een meters dikke laag modder achter. Noodweer. In Italië hebben slagregens en stormen de laatste 24 uren grote schade aangericht. Berichten uit alle delen van het land maken melding van overstro mingen, aardverschuivingen, en inge storte huizen. De verbindingen per spoor, per vliegtuig en langs de grote wegen zijn voor een groot deel verbro ken. In de Alpen viel sneeuw. Klacht. Libië heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend over „Franse da den van agressie tegen de onschend baarheid van 't Libische gebied." Op 2a september zouden Franse militaire vliegtuigen een Libisch dorp nabij de grens met Algerije met automatisch vuur hebben bestookt. Daarbij, is een Libiër om het leven gekomen en aan zienlijke schade berokkend. Slaap tegen ouderdom. Professor Braines verklaart in een artikel in het Russi sche tijdschrift „Wetenschap en Leven" dat bij talrijke proeven met honden is bewezen dat ouderdomsverschijnse- len met een slaapkuur bestreden kun nen worden. Zo zou een vijftienjarige hond die zich niet meer kon bewegen, doch die na een slaapkuur van een jaar verjongd was, nog leven als hij op 21-jarige leeftijd niet bij een ongeluk was gedood. Vals. Volgens de Israëlische politie zijn er valse Israëlische bankbiljetten van tien pond in West-Europa in omloop. De bankbiljetten zouden in Egypte gedrukt zijn. De regering van Israel heeft over deze aangelegenheid contact opgenomen met Interpol. Uitstekend. Sir Winston en Lady Churchill zijn donderdag, na een vakantie van twee maanden aan de Middellandse Zee, in Londen teruggekeerd. Sir Winston zag er uitstekend uit. „Men of action". In de programmaserie „Men of action" van de B.B.C.-televi- sie zal een interview uitgezonden wor den met Otto Skorzeny, de S.S.-officier die indertijd Mussolini van de Gran Sas- so haalde, waar hij gevangen gehouden werd door de Italiaanse regering die vrede gesloten had met de geallieerden. De B.B.C. heeft Skorzeny in Spanje op gezocht, geïnterviewd en er een film van gemaakt. Van geen belang. De telegraafdienst van de Sovjet-Unie heeft geweigerd een tele gram van de Scandinavische vakbon den aan de vakbeweging in de Sovjet- Unie te bestellen, omdat de inhoud van het-telegram van geen belang zou zijn voor de geadresseerde, aldus meldt het Deense blad „Social Demokraten". In het telegram wordt geprotesteerd tegen deportatie van Hongaarse arbeiders en onderdrukking van de vrijheden van de Hongaarse vakbeweging. Honderdduizend. Officieel is te Hongkong meegedeeld, dat er vorig jaar honderd duizend Chinezen naar deze Britse kroonkolonie zijn uitgeweken. Munterij. Vaticaanstad zal twintigduizend geldstukken ter waarde van vijfhonderd lire uitgeven, die zeer veel lijken op munten van dezelfde waarde, die door Italië in omloop zijn. Ontwikkeling. De minister voor ontwikke ling van de Indische staat Orissa heeft meegedeeld, dat vorig jaar in het dis trict Kalahandi zevenhonderd mensen door tijgers zijn gedood. Advertentie Alle soorten en maten vindt u bij ons Keukentafels en stoelen. Keukenuit- zetten, B.K., Super Kat, Anker, DRlï. j Berkelite en Comforta. Plastic emmers 12 L3.95 i Nest emaille pannen 5 stƒ19.95 Kolenkitten v.a198 j Kolenscheppen 0.50 Kachelrekjes 3.25 j Klompen en klompsokkcn, kop en schotels. Tornado-artikelen enz. enz. Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 Gisteravond en vannacht trok een de pressiefront over ons land, hetgeen met tijdelijk enige regen gepaard ging. Daarna breidde een rug van hoge luchtdruk zich over onze omgeving uit. Op ongeveer 500 km ten zuidwesten van Ierland bevindt zich het centrum van een depressie, die zich langzaam in oostelijke richting ver plaatst. Een storing die ermee samenhangt, veroorzaakt flinke luchtdrukdalingen in Spanje en West-Frankrijk. Tegelijkertijd wordt de luchtdruk boven het noordelijke deel van de Noordzee nog wat hoger. In verband daarmee blijft de wind in onze omgeving zuidelijk. Er zullen ook mor gen zonnige perioden voorkomen, waarbij de temperatuur dezelfde zal zijn als van daag of iets hoger. De kans op regen blijft klein. WEERRAPPORTEN Zaterdag 4 oktober Zon op 6.44 uur, onder 18.13 uur. Maan op 21.56 uur, onder 13.01 uur. Maanstanden 6 oktober 2.20 uur laatste kwartier. 12 oktober 21.52 uur nieuwe maan. 19 oktober 15.07 uur eerste kwartier. 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 4 oktober Hoog water 7.09 en 19.24 uur. Laag water 2.49 en 15.01 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten land maxima van giste- GO cd ren Rinnenland heden 6. Hg 7 uur Neerslag laatst® E 24 uur u H a 3 Den Helder licht bew Z 11 2 Ypenburg licht bew z 10 2 Vlissingen onbewolkt z 10 1 Eelde licht bew. zzw 9 0,1 Twente licht bew. zzw 9 1 De Bilt onbewolkt zzw 8 1 Eindhoven onbewolkt zzw 8 3 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z 9 3 Helsinki geheel bew O 8 0 Stockholm zwaar bew ozo 15 0 Oslo motregen windst. 14 13 Kopenhagen mist z 16 0,7 Aberdeen onbewolkt z 15 0 Londen zwaar bew zzo 17 0,3 Amsterdam half bew. z 17 2 Brussel onbewolkt z 16 4 Luxemburg geheel bew zzw 14 5 Parijs zwaar bew. zzo 17 5 Grenoble zwaar bew windst. 20 0,6 Nice licht bew. z 24 0 Berlijn half bew. z 18 7 Frankfort mist z 18 2 München onbewolkt zzw 16 0,1 Zürich mist zzo 18 7 Genève licht bew. nnw 19 1 Locarno onbewolkt windst. 21 0 Wenen regen wnw 17 12 Innsbruck zwaar bew. windst. 16 2 Rome onbewolkt zzo 23 4 Ajaceio licht bew. no 23 0 Madrid half bew. windst. 24 0 Algiers. onbewolkt windst 27 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2