Horen en zien Uitgaan in Haarlem r TUITJE VELPON - TUITJE CHINEZENWIJK BREIMACHINES Van den Berg MADOEF EN MIRZA Omdat het vrijdag is A spoelen we allemaal de melkfles om! Agenda voor Haarlem aankondigingen en nabeschouwingen 5 radio televisie Geestloze presentatie van prachtig materiaal De radio geeft zaterdag T elevisiepr o gramma Ghrissemeuje werd 109 jaar Spoor van diefstal uit klooster leidt naar Engeland LEZEN EN LATEN LEZEN Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" l G 3 OKTOBER 19 58 Het AVRO-televisieprogramma bevatte «isteravond heel wat Haarlemse elementen. Allereerst was er in het journaal een re portage van de uitreiking in de oudste spaarbank van ons land, de Nutsspaar- oank te Haarlem, van de eerste „Zilver- vioot'-spaarbankboekjes door de staats ecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie. Vervolgens was er een gesprek |n de studio tussen de staatssecretaris en de uitmuntende interviewer Coen van Hoe- wijk over de Jeugdspaarwet. Daarbij bleek dat drs. W. K. N. Schmelzer zijn activiteit te Haarlem niet had beperkt tot het uit reiken van de spaarbankboekjes, maar dat hij de gelukkige bezitters daarvan ook nog jn hun werkkring heeft bezocht. Zo kon men drs. Schmelzer bij Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting n.v. in gesprek rien met de achttienjarige Kok de Droog, benevens in de huishoudschool met de achttienjarige Clary Schadenberg en zelfs «as er een kort fragment van een bezoek aan de Koudenhornkazerne, waar de staatssecretaris enkele militairen over hun belangstelling voor de Jeugdspaarwet polste. In de studio kwam drs. Schmelzer nog eens op deze gesprekken terug en uitte hij zijn vertrouwen in het slagen van de spaaractie. Het was een aangename uitzen ding, waarin drs. Schmelzer zich een pret tige causeur toonde en die het belang van de Jeugdspaarregeling duidelijk deed blij ken. Na het Sportpanorama ging alles naar wens van Godfried Bomans het pro gramma heet althans „Alles gaat naar wens". Maar de paar wensen die de schrij ver uitte onder andere om even naar buiten te gaan gingen niet in vervulling. Het was overigens indrukwekkend wat Di- mitri Frenkel Frank bij elkaar had geto verd om Bomans' Dickensliefde te strelen. Het belangrijkste was een vliegtuig met in lichtende letters beurtelings Charles en Dickens onder de vleugels, dat boven de studio vloog, vervolgens de Nederlandse première van een fragment uit een ver loren gewaande opera, waarvan Dickens het libretto schreef, een bezoek van de hoofdredacteur van het blad „The Dickensian" naar aanleiding van het ko mende congres van het Dickens Fellow ship in Amsterdam, omtrent de voorberei dingen waarvan hij zich gerust wilde stel len, een voordracht door Albert van Dal- sum van het betoog van de advocaat, die de belangen van Mrs. Bardell contra Pick- sick bepleit, een superieure show door Cruys Voorbergh van kostuums uit Dickens' tijd, kortom: een verbluffende hoeveelheid verrassingen. Maar.de pre sentatie van dit prachtige „materiaal" door Dimitri Frenkel Frank was zo beroerd, uitstellend flets en geestloos, dat alleen de Engelsman er geen hinder van leek te on dervinden. Bomans leek bij de aanvang geconditioneerd voor een slagvaardige avond, maar Frenkel Frank hoorde liever zichzelf en dat Bomans dit disciplinair duldde, moést dulden, betekende de ver nietiging van een kostbare en een koste lijke avond. In het kwartiertje zang, declamatie en losse conference door Yoka Beretty was er ongetwijfeld sfeer, vooral ook omdat zij niet trachtte te verbergen dat zij eigenlijk niet zingen, declameren en confereren kan, het geheel een ingenue karakter kreeg, dat een sfeertje bleek te kunnen worden. Tot slot nog de opmerking van een man, die het lichtvliegtuig met de woorden Cnarles Dickens had gezien: „Weer een nieuw; sigarettenmerk. Ze doen maar". Beeldschermer Advertentie voor PHILIPS en GRUNDIG TELEVISIE - RADIO-GRAMMO FOONS - TAPE-RECORDERS, waaronder zeer exclusieve modellen. Ruime sortering - Prima service - Gemakkelijke betaling. TELEVISIE- en RADIOSPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 87 - TELEFOON 11110 HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, tal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. ln.GO Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Moor de jeugd. 14.10 Koorzang. 14.30 Kron. van letteren en kunsten. 14.55 Fanfare-orkest. 15.15 Lichte muz. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v- h. Gregoriaans. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 En gelse les. 17,20 Lichte muz. 17.40 Amus.muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 De springplank. '8.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 10-10 Act. 19.20 Lichtbaken, causerie. 19.35 Radio- pliilh.ork. en soliste. 20.30 Ja. met mij. 20.35 Ge- var. progr. 21.55 Pol. caus. 22.05 Amus.muz. 22.35 Wjj luiden de zondag in. Aansluitend: Avondge bed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 - 24.00 Gram. HILVERSUM II. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voorde vrouw. 11.00 Cabaret. 11.35 Buitenl. week overzicht. 11.50 Gram. 12.00 Idem. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. '3.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.45 Sportpraat- Je. 14.00 Jazzmuziek. 14.25 Voor de kinderen. 15.00 Zangver, 15.15 Boekenwijsheid. 15.35 Radio-philh.- ork. en solist. 16.30 Beroep en arbeid, caus. 16.45 Hammond-orgelspel. 17.00 Rep. 17.20 Gram. 17.30 ■Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muziek. 18-45 Lichte zangplaten. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week, caus. ARA20.00 Nieuws. 20.05 't. Is een vreemde ze- ker, caus. 20.10 Strijkork. 20.50 Gram. 21.00 Caba ret. 21.30 Soc. Comm. 21.45 Opsporing verzocht. 32 30 Dansmuz. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Wam. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz.kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Zeeliedjes. 15.15 Gram. 15.45 Idem. 8.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. {.'•20 Gram. 18.00 Wereldtentoonstelling. 18.30 voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Omr.ork. en soliste. 21.00 Gram. ,*■15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG VARA: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS. -000 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Gevar. Pr°gr. 21.00 Harpspel. 21.15 Inspecteur Lund en de Sneeuwman, TV-spel. 21.45 Toerja-Toernee. TONEEL Zaterdag 4 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: De Hoofdstad Operette geeft een voorstelling van „Zwei Herzen im Drei- vierteltakt" van Robert Stolz. Solisten in deze operette zijn Fritz Steiner, Otto Aurich, Lizzi Schöffmann, Claire en Jan Handerson. Zondag 5 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Nogmaals geeft de Hoofdstad Ope rette een voorstelling van „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" van Robert Stolz. De kostuums werden ontworpen door Lam bert Hof er uit Wenen, de decors zijn van Karei Bruckmann. Dinsdag 7 oktober, Stadsschouwburg 10 en 14 uur: Onder auspiciën van de Com missie ter bevordering van de esthetische vorming van de lagere schooljeugd geeft het „Amsterdams Jeugdtoneel" een voor stelling van „Het wonderpaard je van Marjolein" van Rolf Petersen. De regie is van Willy Zuidema, de hoofdrol wordt vervuld door Desiré Loran, de leider van het gezelschap. Deze voorstellingen wor den herhaald op 9 oktober, eveneens om 10 en 14 uur. Woensdag 8 oktober, Minerva theater 20 uur: Het toneelgezelschap Johan Kaart geeft een voorstelling van de klucht „Een fijn span" door Arnold en Bach. De regie is van Johan Kaart, die eveneens een van de hoofdrollen vervult. In dit stuk treden ook Tilly PerinBouwmees ter, Ton van Otteloo en Rudie West op. Donderdag 9 oktober, Stadsschouwburg 20.15 uur: De danspa rod ;ste Cilli Wang De dansporodiste Cilli Wang die op 9 oktober een voorstelling geeft in de Haarlemse schouwburg. geeft een voorstelling. Haar programma bestaat uit dertien nummers, waarin on der meer opgenomen zijn: Pas de deux, Gastdirigent, De muzikale buren en Alles in de handstand. Zij zal aan de vleugel begeleid worden door Wim de Vries. Vrijdag 10 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Een tik van de zon" van N. C. Hunter, onder regie van Joan Remmelts. De voornaamste rollen wor den vertolkt door Mary Dresselhuys en Han Bentz van den Berg7 .Josephine van Gasteren en Louis Bor.el. De decors zijn van Friso Wiegersma. Zaterdag 11 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „Orpheus daalt af" van Tennessee Williams onder regie van Richard Flink. De hoofdrol wordt ge speeld door Caro van Eyck. De overige rollen worden vertolkt door onder ande ren Maxim Hamel. Mia Goossen en Elly van Stekelenburg, de vertaling is van Alfred Pleiter. MUZIEK Maandag 6 oktober, Grote Kerk 15.30 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma zal pas op de dag van uitvoering worden bekend gemaakt. Maandag 6 oktober, Concertgebouw 19.30 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft een extra concert voor leden en genodigden van de Stichtings- raad, onder leiding van Henri Arends, met als solist de Hongaarse pianist Géza Hegyi. Het programma vermeldt werken van Van Hemel, Saint-Saëns, Liszt en Strawinsky. Dinsdag 7 oktober, Concertgebouw 20.15 uur: Nogmaals geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends een concert. Ditkeer is de solist de pianist Alexander Uninsky. Op het programma staan werken van Nozeman, Wagner, Liszt, Bartök en Stra winsky. Donderdag 9 oktober Concertgebouw, 12.4013.20 uur: Pauzeconcert door Al- bert de Klerk. Hij zal werken van Han del, Bach, Mozert en Boëllmann ten ge hore brengen. Donderdag 9 oktober, Frans Halsmuseum 20 uur: Onder auspiciën van de Volks universiteit van Haarlem en omstreken geeft het Haarlems Comité voor Kamer muziek „Jonge Toonkunstenaars" een kamermuziekavond. Als solisten treden op de pianistes Marjolijn Snijder en Han- neke CompaanHoubolt en de mezzo sopraan Rosemary Le GrasPierson. Het programma vermeldt werken van Mo zart, Marcello, Handel, Scarlatti, Schu mann, Debussy, Britten, Neri en Franck. Vrijdag 10 oktober Concertgebouw 20 uur: Onder auspiciën van de Commissie ter bevordering van de culturele vorming van de rijpere schooljeugd geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest een concert. Het door Marinus Adam ge leide en toegelichte programma ver meldt werk van Mozart, Schubert en Johan Strauss. VOLKSUNIVERSITEIT Dinsdag 7 oktober Concertgebouw (boven zaal) 19.30 uur: De toonkunstenaar Paul Chr. van Westering geeft een inleiding tot het concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Donderdag 9 oktober, Frans Halsmuseum 20 uur: In de serie B van „Jonge Toon kunstenaars" treden de volgende solisten op: de mezzo-sopraan Rosemary Le GrasPierson en de pianiste Hanneke CompaanHoubolt en Marjolijn Snijder. Vrijdag 10 oktober, Minerva-Theater 20 uur: Mejuffrouw C. Hofstede houdt een lezing over „Siena, de hooghartige, in het land van de rode aarde". CURSUSSEN: Maandag 6 oktober, Frans Halsmuseum 20 uur: Kees Hana houdt zijn eerste voor dracht over „De natuur van zee, strand en duin" met lichtbeelden. Woensdag 8 oktober, Frans Halsmuseum 20 uur: Over „Het nabije oosten vanaf de prehistorie tot het heden" spreekt de heer C. Th. de Bieshuizen. Het is de eer ste lezing in een serie van drie. Donderdag 9 oktober, Coornhert-lyceum 20 uur: De kunstschilder L. H. H. Schut te geeft de eerste les uit een serie van zes, die onder de titel „Tekenen naar levend model" worden gegeven. GELOOF EN WETENSCHAP CURSUSSEN: Maandag 6 oktober, Rrinkmann 20 uur: Drs. Lambert Tegenbosch zal in zijn eer ste les over de katholieke literatuur over het onderwerp „Wat is katholieke litera tuur?" spreken. Maandag 6 oktober, Brinkmann 21 uur: Dr. A. L. Constandse begint zijn cursus „De actuele wereldpolitiek". AMATEURTONEEL Zaterdag 4 oktober, St. Bavo 20 uur: De Friese toneelvereniging „Gvsbert Japicx" met „Operatie Japinga" van Abe Brou wer. Zaterdag 4 oktober, H.J.M.V.-gebouw, Lan ge Margarethastraat 13: De invaliden- vereniging „Ons Belang" houdt een to neelavond, waarbij met medewerking van de toneelvereniging „Nut en Ge noegen" het stuk „De harem van papa" opgevoerd zal worden. Woensdag 8 oktober. Stadsschouwburg 20 uur: De toneelvereniging „J. J. Cremer" De oudste inwoonster van Nederland,— Chrissemeuje die gisteren 109 jaar is geworden, heeft in haar woonplaats Eiber gen bezoek gekregen van de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, die, vergezeld van het voltallige gemeentebestuur van Eiber gen, zijn gelukwensen kwam aanbieden. Onder de telegrafische en schriftelijke felicitaties die de jarige ontving, waren er ook van de Koningin en Prinses Wilhelmi- na. LONDEN (UPI) De Belgische politie heeft Scotland Yard verzocht uit te kij ken naar een jongeman, vermoedelijk een Engelsman, die ervan verdacht wordt de hand te hebben gehad in de diefstal van het kostbare altaarstuk uit een klooster in Brugge. Een non had zaterdag een jonge man het klooster zien verlaten. Zij zei dat hij met een Engels accent sprak. Hij had een taxi naar Ostende genomen om daar aan boord van een schip naar Engeland te vertrekken. Ja, het was werkelijk een ramp voor de arme landbouwers. Alles hadden die vraat zuchtige sprinkhanen kaal gevreten; geen groen sprietje was er meer overgebleven. De oogst was verloren. en Treurig keerden Madoef en zijn vader terug van de akker. En die avond bespraken ze, hoe het nu verder moest. Er zat niets anders op, dan dat Madoef op zoek ging naar werk Zo ging hij de volgende dag op stap. 2021 Advertentie geeft een voorstelling van „Oost, west. Egypte best" van Philip Johnson in de vertaling van Pim Dikkers. Henk Bakker verzorgt de regie. Donderdag 9 oktober, zaal „De Leeuwe rik" 20 uur: De toneelvereniging „Von del" geeft een voorstelling van „Een vrouw op zicht" van Han van Teylingen onder regie van de heer Van Tongeren. Donderdag 9 oktober, Concertgebouw 20 uur: Voor de Nederlandse Reisvereni- ging spreekt dr. L. van Egeraat over „Italië". Zaterdag 11 oktober, Gebouw Sta Bavo 20 uur: Voor de Algemene Nederlandse Invalidenbond geeft de toneelvereniging „J. J. Cremer" een opvoering van „Oost WestEgypte best". FILMVOORSTELLINGEN Zondag 5 oktober, Rembrandt-theater 11 uur: Een reprise van de film „Het grote avontuur". Zondag 5 oktober, Studio-theater 11 uur: Vertoning van de film „Van Algiers tot Kaapstad". Zondag 5 oktober, Lido-theatcr 11 uur: Voorstelling van „Koning der melodieën" over het leven van Verdi. Zaterdag 4 oktober, Lido-theater 23.30 uur: Een nachtvoorstelling van de film „Ver doolde bus" met Jane Mansfield. DIVERSEN In 't Goede Uur: Iedere avond een klassiek grammofoonplatenprogramma 21-22 uur. Zaterdag 4 oktober, restaurant „Dreef- zicht": Het korps reserve-gemeentepoli- tie houdt een feestavond, die opgeluis terd zal worden met het cabaret „Alleen maar amusement". Zaterdag 4 oktober, Concertgebouw 20 uur: Een feestelijkebijeenkomst houdt de personeelsvereniging van „Co-op Haar lem". Het Anova-cabaret verleent mede werking. De hoofdschotel van de avond wordt verzorgd door de „Alpenjagers" met zang van Coby Martens. Zondag 5 oktober, Concertgebouw 20 uur: Het jazz-orkest van Chris Barber geeft een uitvoering met zang van de „blue- singer" Ottilie Patterson. Maandag 6 oktober, Brinkmann 20 uur: Voor de Soefibeweging houdt mejuf frouw C. C. G. Voute een lezing over „De mens in de schepping". Dinsdag 7 oktober, Concertgebouw 14.15 uur: De afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen opent het nieuwe seizoen. De heer en mevrouw HinlopenNanninga houden een lezing over Israel. Dinsdag 7 oktober, Brinkmann 13 uur: Het departement Haarlem van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Han del houdt een bijeenkomst, waar de heer T. B. Huisman zal spreken over „De Lijst van de door de Stadsbibliotheek aange schafte boeken. Romans: Brean. Het valse bewijs: Bruns, Der tien oude ezels; du Maurier, Als voetstappen in het zand: Perrin, De zoon en de vader; Frieden- thal, Die Welt in der Nuszschale; Glaeser, Das Kirschenfest: Orwell, Burmese days. Ontwikkelingslectuur: De verantwoordelijke maatschappij, 40 jaren christelijk-sociale onder- nemersarbeid; Zimmer, Umsturz im Weltbild der Physik; Martini, Mijn wilde baby's; van IJzeren Geschiedenis der klassieke litteratuur, ld. 1; Ro land Holst. Tegen de wereld; van Vlierden, Wil lem Elsschot; Hulsker, Wie was Vincent van Gogh; Verbeke, De muzikale opvoeding op de lagere school; The music masters, vol. 2. After Beethofen to Wagner; Antwerpen en Vlaanderen; Lyons Bar-David. Mijn beloofde land, een vrou wenleven in Israël: Kaiser. Fysiologische en pa thologische vormen van kinderspraak; Allen. Als liefde kinderspel wordt: Andersen, Moeshi-Moe- slu, vrouwenleven en liefde in het Verre Oosten: Decorative art. 1958-1959; Die Arbeits- und Le- bensbedingungen in Kanada (brochure): De oecumenische beweging tot eenheid der kerken (brochure). Europese economische gemeenschap in verband met de landbouw". Dinsdag 7 oktober, aula H.B.S.-a, 20 uur: De Haarlemse Disco-club geeft een mu ziekavond. Op het programma staan werken van Vivaldi, Mozart en Schu mann. Vrijdag 10 oktober, Brinkmann 20 uur: On der auspiciën van het Algemeen Neder lands Verbond spreekt mr. H. E. Phaff over de geschiedenis van het Haarlemse stadhuis. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Hout weg 103): Geopend iedere donderdag van 10—12.30 en 13.30—17 uur; zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10—17 uur en op zon- en feestdagen van 14—17 uur. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende to' de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten, 10—17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen sculpturen, paramenten, kantwerk handschriften en munten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 uur, des zondags van 1? tot 16 uur Kunstzaal „De Ark", Nieuw Heiligland 1-3: Van 5 oktober tot 19 oktober een expo sitie van tekeningen en schildersstudies van Harry Völker en Jan Campgens Dagelijks geopend van 914 uur en van 1922 uur. Zondags van 1622 uur. Advertentie L-J Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbij I 54. „Mogen wij de auto eens een zondag lenen?" vroeg Eva. „Ja, natuurlijk", antwoordde Sing Toy. „Nu ik een auto heb, zou ik niet meer weten hoe ik het zonder zou moeten doen." Toen het jonge paar wegging keek de familie hen na uit het raam en zag hen wegrijden. „Moeder!" riep Tom. „Ik geloof vast, dat hij de duizend dollar gebruikt heeft om die auto te kopen". „Mijn kop eraf als het niet zo is", zei Loy. „En als wij die auto te leen krijgen mogen wij er Sing Toy voor bedanken!" zei Flora. „Nu, daar zit jullie oude moeder", zei moeder Fong. „Door haar eigen zoon voor de mal gehouden. Ik geloof nooit meer een woord van wat hij zegt". „Weten jullie nog die poets, die hij vader gebakken heeft met de oorlogsbijdrage?" zei Tom. „Zal ik dat geld nog ooit voor mijn studie terugzien?" „Hij heeft beloofd het terug te geven. Maar ik weet nu niet meer wat ik geloven moet", zei de moeder treurig. Eindelijk vonden zij in Peil Street een geschikte plaats voor het restaurant. Het was een lang, smal vertrek met ruimte voor niet meer dan tien of twaalf tafeltjes en een keuken er achter. Tom en Eva hadden een woordje mee te spreken over de inrichting. Zij hadden moderne restaurants gezien en wisten hoe het hoorde. De oude vloer moest met linoleum worden be legd, er moest indirecte verlichting komen, de wan den moesten opnieuw worden behangen. Eva was lang genoeg in Amerika geweest om er welomschreven eigen ideeën op na te houden en haar ideeën kwamen in botsing met die van haar moeder. Moeder Fong was het eens over het linoleum, maar zij zag niet in waarom er indirect licht moest zijn. Nieuwe verf en nieuwe tafels droegen haar goedkeuring weg, omdat zij wilde, dat dit het zindelijkste restaurant in de Chi- nezenwijk zou worden. Maar zij wilde alle mogelijke schilderijen aan de muren hangen. Eva stond op lege wanden en Eva won. Zij beweerde, dat het niets meer zou kosten om het modern in te richten dan het in an tieke stijl te meubileren, „volgepropt met rommel", zoals zij zei. Toen het klaar was, zag het er hyper modern uit, met lege wanden, indirecte verlichting, dunne bakelieten tafelbladen en aluminium stoelen met rode kunstleren zittingen. Loy en Flora waren gelukkig. Hun dagen van zwoe gen en beknibbelen en bekrimpen werden beloond. De familie moest een flatwoning huren op de vijfde ver dieping boven het restaurant. Er waren maar twee grote kamers en een kleine, alles veel kleiner dan zij in de bovenstad hadden gehad, maar zij waren er tevreden mee. Flora bracht haar ouders mee om het nieuwe restaurant te zien en zij glom van trots. De familie besloot een kok te huren. Dat was de enige hulp, die zij zouden nemen en zelfs dat zou maar tijde lijk zijn totdat Loy zou hebben leren koken. „Loy, blijf jij in de keuken en kijk goed hoe het gaat", zei de moeder. „In vier maanden moet je een goede kok zijn". „Ik kok?" „Waar dacht je, dat alle koks in de Chinese restau rants hier vandaan kwamen? De meesten waren toch ook geen kok toen zij in dit land begonnen? Ik zal ook in de keuken zijn en ik zal opletten. Flora, jij moet de eerste dienster zijn en de kas houden en Tom en Eva, jullie kunnen helpen. Wij nemen geen vreemde hulp behalve de kok en over vier maanden helemaal niets meer". Zo werd dus het restaurant geopend met een specia le maaltijd voor genodigden. Tom had een naam voor het restaurant bedacht: „Marco's Cathay", x) Moe der Fong zette een box voor Marco in een hoek van de keuken en lette op hem en van tijd tot tijd kwam Flora om hem te voeden of even met hem te spelen. Als er niemand bij hem was en hij had genoeg van de keukenwereld om zich heen, viel Marco in slaap in zijn box. Wonderlijk dat moederoren zelfs door muren heen kunnen horen. Soms als Marco in de keuken zelfs maar even huilde, zagen de gasten tot hun ver bazing het Italiaanse meisje de kassa in de steek la ten en snel in de keuken verdwijnen, zelfs als zij juist hun rekening wilden betalen. In de uren, dat moeder Fong en Eva het druk hadden, kon men Flora aan de kassa naar buiten zien zitten kijken met haar baby op schoot. Vader en moeder Maggio kwamen dikwijls en be gonnen het Chinese eten lekker te vinden. Moeder Fong wilde niet, dat zij betaalden, maar moeder Maggio zei, dat zij anders niet meer terugkwamen en dus bedacht Flora een compromis en liet hen de kostprijs van de maaltijd betalen. De prijs van het materiaal van een maaltijd zonder het werk en de onkosten in rekening te brengen, was meestal veertig percent. Tom en Eva liepen in heimelijke gelukzalig heid door het restaurant heen en weer. Eindelijk waren zij gelijkvloers. Het was een wonderlijk gevoel, alsof zij op stelten liepen. Het kijken naar de voorbijgan gers op straat was al een verrukkelijke sensatie op zichzelf. Toen de zaak pas geopend was betrapte Tom zich er telkens op, dat hij door het bovenraam om hoogkeek alsof hij verwachtte de voeten van de men sen op straat boven zijn hoofd voorbij te zien gaan. Nu was het net of de hele straat tot hun niveau was afgezakt of dat hun zaak letterlijk was opgetild. Flora en Eva en de moeder zaten op stille uren voor in het restaurant en keken maar en waren het er over eens, dat het prettig was. Loy was nog erg stil en kon maar moeilijk aan het vreemde gevoel wennen van niet voortdurend met zijn handen te moeten werken. „Trek toch een jasje aan", zei zijn vrouw. „Dat houd ik niet uit. Het geeft mij zo'n gevoel van niets te doen te hebben". Dus hij bleef nog rondlopen in zijn overhemd met een open kraag. Maar Flora kocht zichzelf flatteuze witte schortjes en mutsjes. Tom had geen houvast. Hij kon de gasten niet be dienen, kon geen onderdanige kelner zijn, had geen werkelijk begrip voor deze hele aangelegenheid van een restaurant te openen en geld te verdienen. Licha melijk werk begreep hij beter. „Laat mij de tafels schoonmaken en de vaat was sen", zei hij. Hij waste de vaten soms heel vlug en soms heel langzaam. „Tom, ben je nog niet klaar?" zei Eva, de keuken inkomend met een blad vol vuile borden en schalen. „Wat voer je uit? O, Tom!" „Bemoei jij je maar met je eigen zaken. Hoe gaat het binnen?" x) Cathay is de oude Europese benaming voor China. (Wordt vervolgd) In 't Goede Uur, Korte Houtstraat 1: Ex positie van werk van Pieter Giltay. Da gelijks geopend van 10—22 uur tot 1 november. Galerie Espace, Klein Heiligland: Expositie van werk van onder anderen Sanders, Chapon, Fronkot en Yvonne Kracht, tot 18 oktober geopend van 1117 uur. Het Huis Van Looy (Ingang Kamperlaan). Expositie van werk van Jacobus van Looy en Willem Zwart van 4 oktober tot 2 november. Dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zondags van 1417 uur. „De Hoofdwacht": Onder auspiciën van de Bond van Nederlandse Architecten houdt de kring „Haarlem" een expositie van werk van de leden. Advertentie K N I T T A X KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 Tel. 11142 - Haarlem VRIJDAG 3 OKTOBER Stadsschouwburg: De Hoofdstad Ope rette met „Zwei Herzen im Dreiviertel takt", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. Koemans-Peletier, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay", 10 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leefti' 'en, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „De ranch der vervloekten", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Dorp aan de rivier", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Miner va Theater: „Die liebe in Tirol", alle leef tijden, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De Circusheid", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Kerels en kogels", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The smallest show on earth", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Das Schlosz in Ti- rol", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN Theosofia: Openingsavond tot inleiding van het winterprogramma van de Haar lemse loge der theosofische vereniging, 20 uur. „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert. 21 tot 22 uur. Doopsgezinde Kerk: „Kerk en Vrede" houdt een forumavond, 20 uur. Frans Halsmuseum: Onder auspiciën van de Volksuniversiteit houdt ir. H. A. M. C. Dibbits een lezing over het Delta plan. 20 uur. ZATERDAG 4 OKTOBER Stadsschouwburg: De Hoofdstad Ope rette met „Zwei Herzen im Dreiviertel takt", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van por tretten van L. Koemans-Peletier. 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. Kunstzaa' „Ten Bruggen-Cate": Expo sitie van werk van onder meer: O. C. R. L. van Bennekom, Berna E. Braakman-Ten Bruggen-Cate, 11 tot 17 uur. Galerie Espace: Expositie van werk van onder meer: Chapon. Frankot en Yvonne Kracht. 11 tot 17 uur. „In 't Goede Uur: Expositie van werk van Peter Giltay. 10 tot 22 uur. „Het Huis van Looy": Expositie van werk van Jacobus van Looy en Willem de Zwart, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. „De Hoofdwacht": Opening tentoonstel ling van werk der leden van de B.N.A., 15 uur. FILMS Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De ranch der ver vloekten", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Als de kraanvogels over vliegen", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur; „Verdoolde bus", 18 jaar, 23.30 uur. Luxor Theater: „Dorp aan de rivier", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Die Liebe in Tirol", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur; „Een mooi portret", alle leef tijden. 14.30 uur. Rembrandt Theater: „De circusheid", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Kerels en kogels", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The smallest show on earth", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Das Schloss in Ti- rol", alle leeftijden, 20 uur. DIVERSEN „Hotel Dreefzicht": Een cabaret-revue voor de reserve-politie, 20 uur. „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenprogramma, 21 tot 22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5