MARIONETTEN 55 Jaar getrouwd Diamant in Noord Amazonezit SIMAVI Hervormde Vrouwendienst bespreekt „Industrialisatie, gezin en kerk" Vijftig jaar elektriciteit op het Nederlandse Spoorwegnet BREI WOL „Wollana" Bijeenkomst op 16 oktober in Velsen TELEVISIE KAASEN BROOD Eerste geëlektrificeerde spoorlijn uit concurrentiestrijd ontstaan mm, m mm mi HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlemse rechtbank Gevangenisstraf geëist tegen Aalsmeerse kweker „Het Zonnehuis'7 vertoonde film „Zeven stuivers" Oostenrijkse ambassadeur bezocht Zandvoort ÉMl gMpppllIfelitifi StliSÉSllIl Van mensen en dingen in en om Haarlem Aanleg van plastic gas leiding in Zandvoort RMPIS Uitbreidingsplan Rozenburg D. Spek wil interpellatie over woonwagenkamp VRIJDAG 3 OKTOBER 19 38 Ds jaarlijkse Classicale Hervormde Vrou wendag zal voor de vijfde keer in ae clas sis Haarlem worden gehouden. Aanvanke lijk zouden in oktober zowel Velsen als Badhoevedorp als ontmoetingsplaatsen aan de beurt komen om beter voor de gehele dassis bereikbaar te zijn, maar plaatselijke omstandigheden bemoeilijkten de uitvoe ring en zo zal op l(i oktober alleen Velsen als con tactcen trum fu ngeren De ontwikkeling der Hervormde Vrou wen Dienst in het gehele land gaat met reuzenschreden voorwaarts, aldus deelde mevrouw Waardenburg ons naar aanlei ding van de vergadering mee. In september 1957 trad als landelijk secretaresse in dienst mejuffrouw dr. W. Timmermans, voorheen vaste kracht bij de Hervormde Jeugdraad voor de afdeling Meisjespadvinderij. Zij legt zich bij het werk vooral toe op het vormen van provinciale H. V. D.-commis sies die door de Provinciale Kerkvergade ringen worden benoemd. Deze kunnen als contactfiguur tussen het landelijk H.V.D.- bureau en de plaatselijke H.V.D.-commis sies benoemd door de kerkeraden, dienst doen. In deze provinciale H.V.D.-commis sies komen behalve de afgevaardigden uit elke classis, deskundigen voor allerlei werkzaamheden, zoals bejaardenzorg, ge zinszorg, emigratie, repatriëring, enz. Plaat selijke medewerksters op deze terreinen kunnen dan worden voorgelicht en ge schoold, terwijl samenwerking kan worden gezocht met andere vrouwenorganisaties en instanties die op deze terreinen reeds werk zaam zijn: U.V.V., Stichting Provinciaal Maatschappelijk Werk. Het programma voor de middag van 16 oktober in de Hervormde Kerk van Velsen - Zuid heeft als hoofdthema: „Industrialisa tie, Gezin en Kerk". Hierbij staat het gezin in het middelpunt, namelijk welke invloed ondergaat het gezinsleven tengevolge van de industrialisatie? Deze invloed is zowel positief als negatief. Positief, doordat huis- Advertentie Wegens schuld aan dadelijk verkeersongeluk op Aalsmeerderweg De Haarlemse rechtbank behandelde donderdag het verkeersongeval op de krui sing Aalsmeerdcrweg-Machineweg in Aalsmeer, dat op 11 december van het vo rige jaar een 22-jarige Aalsmeerse kwe ker het leven kostte. De jongeman reed op de Aalsmeerderweg met zijn motor fiets in volle vaart tegen een uit de Ma- chineweg komende personenauto op. Hij "erd daarbij zo zwaar gewond dat hij kort daarna overleed. De officier van Justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste tegen de be stuurder van de auto, een 51-jarige kwe ker uit Aalsmeer, twee weken gevangenis straf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van acht maanden. De verdachte verklaarde dat. hij bij het naderen van de Aalsmeerderweg een voorrangsweg had gestopt en goed had uitgekeken of er op die weg verkeer na derde. Toen dat niet. het geval was had hij zijn wagen langzaam opgetrokken en was de Aalsmeerderweg opgereden. Pas op het allerlaatste moment had hij een motorrij der gezien die met zeer grote snelheid na derde. Een aanrijding was echter niet meer te vermijden geweest. Men een he vige klap botste de motorfiets tegen zijn auto. Naar de mening van de officier heeft verdachte echter niet alle voorzichtigheid in acht genomen, welke bij het oprijden van een voorrangsweg is vereist. Verdach te kan zich van zijn schuld niet vrijpleiten door te zeggen dat het slachtoffer zo hard ''eed dat hij hem niet heeft zien aanko men. Mr. Pitlo herinnerde aan een soort gelijk verkeersongeluk, dat enige jaren ge leden eveneens voor de Haarlemse recht bank diende. De verdachte werd toen vrij gesproken. In hoger beroep werd deze uit spraak echter door het Hof in Amsterdam vernietigd en de verdachte wel degelijk veroordeeld. De raadsman van de verdachte, mr. J. van Anken, ontkende dat het dodelijke on geluk uitsluitend aan zijn cliënt te wijten Jou zijn. Uit verklaringen van getuigen bleek, dat de motorrijder met een vaart, welke ver lag boven de maximumsnel- beidsgrens op de Aalsmeerderweg 't kruis punt was genaderd. Hij concludeerde tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De uitspraak van deze zaak werd be paald op donderdag 16 oktober des mor gens om half tien. Advertentie SIGNAAL Technisch speelgoed BARTEl JORISSTHAAT 6 HAARLEM .bouw en huisinrichting heel wat geriefe lijker zijn dan in vroeger jaren. Een on langs gebracht bezoek bij jonggehuwden op een bovenwoning met gasgeiser in de keu ken, elektrische wasmachine, centrifuge en ijskast, alsook radio, pick up en televisie, overtuigt ieder van de enorme vooruitgang. Mevrouw R. van der Noord-Magré, pre sidente van de Vrouwen Electriciteitsver- eniging te Haarlem, zal te Velsen deze positieve kant uitvoerig belichten. De medaille heeft echter ook een andere zijde, merkte mevrouw Waardenburg op: De hoge investeringen in de bedrijven lei den tot het continubedrijf en het drieploe- genstelsel telkens van acht uur arbeid. Dit betekent in het gezinsleven een vader, die op zeer ongeregelde tijden thuis is, soms overdag slapen moet. Dit betekent, dat de zondag-in-het-gezin niet gezamenlijk ge vierd kan worden. Hier wordt de opvoe dingstaak van de moeder wel enorm ver zwaard. Bovendien wordt de aard-van-het- werk-zelf door de mechanisatie niet ver edeld. De vormende waarde die voor de persoonlijkheid tot nu toe aan goed ver richte beroepsarbeid verbonden was, wordt twijfelachtig. Het probleem arbeid-vrije tijd speelt hier een grote rol. Deze min of meer negatieve invloeden worden behandeld door mevrouw A. Bohlken-Vermeulen uit Velsen, die met dr. ir. Bohlken in juni de Oecumenische Kerkdag te Haarlem mee maakte, waar deze zelfde vragen werden behandeld. Taak van kerk en overheid Er blijven nu twee mogelijkheden: de overheid heeft hier een taak tegenover de gezinnen èn de kerk! Mevrouw M. van der Wall-Duyvendak uit Haarlem zal het eerste belichten: als gemeenteraadslid wordt zij telkenmale voor deze vragen gesteld. Ds. W. Leenman uit Velsen belicht de mogelijk heden die de kerk biedt. De Stichting „Evangelie en Industrie", waaraan ds. Leenman vele jaren verbonden is, doet uit nemend werk, al is de verantwoordelijk heid der kerk hiermee zeker niet uitgeput. Forum Na deze tien minutenbespreking zal on der leiding van mevrouw ir. M. Waarden- burg-Lindeyer een vraaggesprek gevoerd worden door de genoemde vier forumleden, waarbij vragen van de deelneemsters wor den ingezameld en beantwoord. Een uur samenzang na de theepauze on der leiding van de heer W. F. Talsma uit Den Haag, organist van de Zorgvlietkerk en koorleider, richt de aandacht, op ver schillende moderne liederen uit „Wending". Namen als Guillaume van der Graft en Schulte Nordholt voor de tekst en F. Mehr- tens, J. D. Boeke, Juul Ouwehand en Jan van Biezen mogen in de kring van de Her vormde Vrouwendienst, geen onbekenden blijven. De avond, alleen toegankelijk voor H.V. D.-commissies, medewerksters en kerke- raadsafgevaardigden. wordt aan gemeente opbouw en persoonlijke bezinning gewijd. Mejuffrouw dr.W.Timmerrnaqs, -uit .Utrecht leidt in over „Hoe is het. werk der commu- nauteiten vruchtbaar te maken vóór het gemeenteleven?" In aansluiting hierop zal na de bespreking der inleiding mevrouw G. de Klerk-Smitt de liturgische sluiting verzorgen. Advertentie Het adre* It en blijft GROTE HOUTSTR. 111 cn SMEDESTR. 7 Keuze uit' 6 wereldmerken Bijeenkomst comité Heemstede In een bijeenkomst, die het werkcomi té Heemstede van de christelijke vereni ging tot verpleging van langdurig zieken ..Het Zonnehuis" gisteravond hield in de Pinksterkerk aan de Camplaan in Heem stede, is de nieuwe film „Zeven Stuivers" vertoond. De waarnemende voorzitter van het co mité, de heer J. C. Anker, sprak een wel komstwoord, waarna dr. P. J. Richel, ge reformeerd predikant in Heemstede, enke le woorden wijdde aan de uitspraak van Christus in de Bergrede: „Zalig zijn de barmhartigen, want hun zal barmhartig heid geschieden". De heer H. Th. van der Helm, landelijk propagandaleider van „Het Zonnehuis" vertoonde daarop de kort geleden gereed gekomen film „Zeven Stuivers". Deze se- mi-documentaire geeft een beeld van het ontstaan en de verdere ontwikkeling van dit barmhartigheidswerk. In 1926 begon een genezen patiënte, majuffrouw Jo Vis ser, een actie en door een gift van twee ton in 1928 kon het eerste „Zonnehuis" in Beekbergen worden gesticht. Thans zijn er behalve in deze plaats, tehuizen in Schie dam en Doorn, terwijl het vierde tehuis in november in Roermond zijn deuren zal openen. In totaal worden thans 250 patiën ten verpleegd. De film is vervaardigd door „Trio Film" in Amsterdam. Zij confronteert' de toe schouwer met leed, doch zonder een zweem van vals sentiment. De beklem mende close-ups komen zo kort op het doek, dat zelfs de geringste dramatise ring vermeden wordt. Opvallend is het voortreffelijke camerawerk. De organist Bernard Drukker zorgde voor een passen de omlijsting. Vervolgens hield de heer Van der Helm een toespraak, waarin hij er de nadruk op legde, dat het werk van „Het Zonnehuis" geschiedt voor alle gezindten. Verder wil de vereniging niet meer spreken van „chronische zieken", daar deze benaming aanleiding heeft gegeven tot de gedachte, dat het hier om ongeneeslijk zieken gaat. Daarom spreekt men liever van langduri ge zieken. De heer Van der Helm vroeg aandacht voor de stoffelijke en geestelijke noden van deze zieken, die in vele geval len in het volle leven hebben gestaan en thans tot een vergeten groep behoren. Na de pauze werden vertoond de geesti ge poppenfilm Prins Elektron van Joop Geesink en een documentaire over de reumabestrijding. Het gereformeerd kerkkoor onder lei ding van.de heer P. D. Klut verleende zijn gewaardeerde medewerking aan deze bij eenkomst. Vele aanwezigen maakten van de gele genheid gebruik zich als lid. begunstiger of medewerker van „Het Zonnehuis" op te geven. (Van een onzer redacteuren) Het was op 1 oktober vijftig iaar gele den dat de eerste elektrische spoorweg in gebruik werd genomen, negen jaar nadat de eerste elektrische tramlijn tussen Haarlem en Zandvoort was geopend. De voorgeschiedenis van de lijn van Rot terdam-Hofplein over Pijnacker naar Den Haag en vandaar naar Scheveningen is kenmerkend voor de Nederlandse spoor wegtoestanden in die dagen toen de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij (H.S.M.) en de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen (S.S.) elkaar op leven en dood bestreden. De nieuwe lijn werd namelijk opgericht door een combinatie, waarin de S.S. een belangrijke plaats in nam. Haar directeur-generaal werd lid van de Raad van Commissarissen van de ze Zuid-Hollandsche Elektrische Spoor wegmaatschappij, waarvan het voornaam ste doel een aanval op de goudmijn van de H.S.M.de lijn Amsterdam-Rotterdam was. De directie van de H.S.M. zag de be tekenis van deze voor haar zo gevaarlijke manoeuvre zeer goed in en kocht bui ten medeweten van haar commissaris sen nog wel! .de aandelen van de Z.I-I.E.S.M. op. De lijn werd nu op het sta tion Den Haag Hollandse Spoor en niet op Den Haag Staatsspoor aangesloten, het geen een paar steile hellingen tot gevolg had. De lijn moest eerst ten noorden van Den Haag onder de spoorbaan van Den Haag naar Amsterdam doorkruipen om vervolgens weer met een bocht op het ni veau van de laatstgenoemde lijn te komen. Deze nellingen nu waren er de oorzaak van dat de lijn met stoomtractie niet eco nomisch te exploiteren viel. En daar de Staatsspoorwegen zich liever tot stoom tractie beperkten lieten zij de lijn toen maar geheel aan de concurrent over. Uiteraard verliep de invoering van deze nieuwe techniek niet zonder kinderziekten aantasting van de bovenleiding door de zilte zeelucht, warmlopen der motoren, kortsluitingen maar het publiek bleek met de snelle verbinding, welke met name de forensen van het Haagse Bezuidenhout en Voorburg binnen het half uur naar het hart van Rotterdam bracht, zeer ingeno men. Het waren niet alleen de snelheid van tachtig kilometer per uur maar ook de frequente dienstregeling en het comforta bele materieel welke tot dat succes bij droegen. Toch waren de Nederlandse spoorwegen daardoor nog niet zonder slag of stoot voor een algehele elektrificatie gewonnen. In tegendeel: uit de jaren 1910 en volgende dateren grote bestellingen voor stoomlo- komotieven welke als sneltrein hon derd kilometer per uur konden halen. Het grote voordeel van de elektrificatie was juist dat dergelijke hoge snelheden ook voor het verkeer met lokaaltreinen bereikbaar werden. Pas in de twintiger jaren werd beslo ten tot de elektrificatie van de stamlijn tussen Amsterdam en Rotterdam. Dat werd het eigenlijke begin van het elektri sche spoorwegnet zoals wij dat thans ken nen. Technisch stonden de in 1927 in ge bruik genomen geëlektrificeerde lijnen op een veel hoger plan, waaraan de naam van de pionier prof. dr. ir. J. H. Franco onafscheidelijk verbonden is. De lijn van de Z.H E.S.M. is als een voorloper te be schouwen. In technisch opzicht bestaat'er nu ook geen onderscheid meer tussen de Hof- pleintrein en de andere geëlektrificeerde trajecten. Van de tienduizend volt wissel stroom, welke in een eigen centrale in Leidsedam werden opgewekt, is men over gegaan op de vijftienhonderd volt gelijk stroom welke overal op het Nederlandse spoorwegnet de rijspanning verzekeren. En het eertijds zo bijzondere materieel met zijn rijk houtsnijwerk en zijn verlich tingsornamenten van geslepen glas boven de zittingen heeft de oorlog vrijwel niet overleefd. Tussen Den Haag en Rotter dam-Hofplein rijden dezelfde gestroom lijnde treinstellen als overal. Het lijntje van Den Haag naar Scheveningen met het baanvak dat een directe verbinding tus sen Rotterdam en Scheveningen moge lijk maakte is een paar jaar geleden ge sloopt omdat het niet economisch te ex ploiteren viel. De betekenis van de oprich ting van de Z.H.E.S.M. is evenwel groot genoeg om de tentoonstelling welke ter herdenking van dit gouden jubileum in Rotterdam wordt gehouden te rechtvaar digen. Advertentie Gratis patronen en onderriem TEMPELIERSSTRAAT 68 De ambassadeur van Oostenrijk zal op maandag 13 oktober met zijn echtgenote een officieel bezoek aan Zandvoort bren gen. Hij zal dan de na-oorlogse bouw be zichtigen. Om elf uur zal het gemeentebe stuur de hoge gasten ontvangen. De am bassadeur zal de gelegenheid te baat ne men enige Zandvoortse ingezetenen een Oostenrijkse onderscheiding aan te bie den. a mm m Van Mensen en Dingen Dat Jacques Vernout uit de Warmoesstraat 10 in Haar lem op zijn vijftiende jaar een marionettentheater op richtte was niet te verwon deren. Hij hield altijd al van poppen. Toen hij nog heel klein was had hij een pop penkast, waar hij uren mee doorbracht, totdatzijn hond al zijn poppen opat. Daarna heeft Jacques zich heel wat dagen verveeld. Hij liep maar wat rond, totdat hij de nu inmiddels over leden schilder Jaap Wi- gers ontmoette, die een ma rionettentheater had. Hij gaf Jacques één pop en sinds dien kende de toen vijftien jarige jongen geen verveling meer. Hij bouwde van een oude schilderijlijst een schouwburg en verzon zelf verhalen. Jaap Wigers. die het grote enthousiasme van Jacques wilde steunen gaf hem nog twee poppen. Het theater breidde zich toen uit. Zijn eerste mede werker werd Rob Hutten. In het begSn-schreef Jacques alleen maar stukken voor drie personen, omdat hij maar drie poppen had. Dat was natuurlijk vrij moeilijk. Niettemin zorgde Jacques steeds voor een afwisselend repertoire. Zijn stuk „De po litieagent van Ratjetoe" had vooral succes bij de kinde ren. In totaal heeft het mario nettentheater nu ongeveer vijfenzeventig voorstellingen gegeven. Het. telt nu zes medewerkers, die in leeftijd variëren van dertien tot achttien jaar. Ze werken met vijfentwintig poppen die Jacques Vernout allemaal van de schilder Jaap Wigers erfde. Na zijn eerste stuk ken hoefde de leider van het marionettentheater, dat ..La Condola" heet., zich niet meer te houden aan een be zetting van drie. Dat werd toen veel gemakkelijker. Jacques schreef in totaal zes stukken en bewerkte er een paar. Helaas moeten het wel allemaal historische stukken zijn, want de poppen hebben kostuums aan uit de zes tiende en zeventiende eeuw, die aan hun lichaam gelijmd zijn. Jacques Vernout heeft ons er een paar laten zien. Een prachtige hofdame, een po- litie-agent, een schilder en een of andere ridder. De kleren zijn authentiek. Ze ruiken wat muffig en de echte glans is eraf. Het flu weel is dof, het goud en zilver glinstert niet meer. De haren van de poppen zijn stoffig. Maar juist daarom boeien ze misschien zo. Ze behoren tot de geschiedenis. Het marionettentheater „La Condola" geeft meestal openbare voorstellingen. Zo ook op zaterdag 4 oktober in gebouw Zang en Vriend schap. Op deze avond zal „Don Juan, of de stenen gast" van Molière worden opgevoerd. Of het een succes .wordt weet men nog niet, maar Jacques Vernout en zijn medewerkers verdienen De heer J. F. van der Mark uit de Voorhelmstraat 38 in Haarlem werd op de Vis markt in Leiden geboren. Op achttienjarige leeftijd kwam hij, tijdens zijn militaire di'enst, naar Haarlem. Daar na werkte hij tien jaar bij „het spoor" als rijtuigwasser- schilder. In die tijd werd hij verliefd op mejuffrouw P. Bernhard, een grappig dienst meisje met mooi lang haar en prachtige bruine ogen. Ze kwam uit Groningen, maar op haar achtste jaar verhuis de ze al naar Haarlem. Zij leerden elkaar op een dansfeest kennen. En niet lang daarna trouwden ze. Op 21 oktober is dat nu al vijf envijftig jaar geleden. Een lange tijd, waarin toch niet zo heel veel veranderde, want nog altijd houden ze zielsveel van elkaar en op hun bruiloft zullen ze nog wel eens een dansje wagen. Toch is er in die vijfenvijf tig jaar veel gebeurd. In het begin had het echtpaar Van der Mark het niet gemakke lijk. Bij „het spoor" verdien de de heer Van der Mark veertien cent per uur, dat was 8.32 per week, waar dan een huur van 3.af ging. Daardoor hadden zij soms niet eens genoeg te eten. Later werd het beter, want de heer Van der Mark het wel, want decors, kos tuums en regie verzorgden ze allemaal zelf. De muziek, die deze voorstelling zal op luisteren is van Richard Strauss. werd brievenbesteller bij de PTT, een functie, die hij drieëntwintig jaar vervulde. Het gezin Van der Mark ver huisde wel dertig keer. Zelfs nu zou mevrouw Van der Mark wel uit de Voorhelm straat weg willen. Niet om dat zij het er niet prettig vindt, nee, gewoon voor de verandering. Het echtpaar Van der Mark kreeg negen kinderen, waarvan er zeven nog in leven zijn. Op de bruiloft zullen ze allemaal verschij nen: Joop, Nel, Henk, To, Suus, Anthon en Annie met de diverse kinderen en klein kinderen. Daarom vroegen we me vrouw Van der Mark, die er ondanks haar tachtig jaar nog verrassend jong uitziet, hoe ze het feestje, dat in een gehuurd zaaltje gevierd zal worden wel vindt. Ze ant woordt eerlijk: „Ik vind het wel leuk, maa» eigenlijk zie ik er ook wel een beetje tegenop",Ze wil verder praten, maar haar echtgenoot nét alsof hij haar veront schuldigen wil maakt de zin af: „vanwege de drukte, ziet u!" Den Helder, 6 ok tober 1898. Een plaatsnaam en een datum, die diep in het ge heugen van de heer en mevrouw C. N. Kaagman, Reyer Anslostr. 7 in Ha a riem -N. (Oud-Schoten) ge grift staan. Aan staande maandag zal die datum een „diamanten" glans krijgen. Want dan herdenken zij de dag, waarop zij zestig jaar ge leden in het raad huis van Den Helder in de echt werden verbonden. De bruidegom was gekleed in het uniform van de Koninklijke Marine; de 18- jarige bruid in stemmig zwart. „Witte bruidjes zag je toen nog niet zo", verklaarde mevrouw Kaagman. Haar man. die 85 jaar is trekt eens aan zijn pijp. Hij vindt het uitstekend, dat. zijn vrouw voornamelijk het woord doet. Zo nu en dan komen wij toch wel iets van hem te weten. Onder andere dat hij als stoker-olieman bij de marine heel wat reisjes naar de Oost en de West heeft gemaakt. De ..Piet Hein" en de „Prins Hendrik" zijn de namen van de oorlogsschepen, die hij zich nog wel weet te herinneren. Neen. iets bijzonders heeft hij bij de vloot nooit meegemaakt. „Ze waren in die dagen niet zo gauw aangebrand als tegenwoordig", meent hij. In 1913 nam de heer Kaagman ontslag bij de zeemacht en vestigde het echtpaar zich in Haarlem. Als stoker bij een wasserij en op vrachtschepen bij de binnenvaart bleef de heer Kaagman zijn beroep daarna nog vele jaren trouw. Het langst als wasserij-stoker, namelijk tot zijn 75-ste jaar. De heer en mevrouw Kaagman zijn,steeds goéd gezond geweest. De laatste maanden is de heer Kaagman echter wat minder goed ter been. Uit het huwelijk werden negen kinderen ge boren, zes dochters en drie zoons, die allen nog in leven zijn. Verder heeft het aanstaande diamanten bruidspaar 33 klein kinderen en 23 achterkleinkinderen. „We hebben ze juist vanmorgen allemaal geteld", zegt mevrouw lachend en haar man voegt daaraan toe: „Ja. ik zit goed in de familie". I-Iet blijkt dat mevrouw Kaagman haar 78 jaren beslist niet als een last voelt. Zij bereddert het huishouden nog helemaal alleen. De bruidsdagen brengen extra drukte mee. want dagelijks komen er kennissen uit de buurt even binnenlopen om geluk te wensen. Het echtpaar kwam in 1933 in de Reyer Anslostraat wonen, voorheen woonde het twintig jaar aan de Korte Dijk. De bebouwing van Oud- Schoten en Delftwiik hebben de heer en mevrouw Kaagman dus van nabij meegemaakt. „Toen wij hier kwamen wonen was hef hier allemaal nog weiland met boerenhuisjes en grazende koeien. Dat kan ie ie nu bijna niet meer voor stellen." Wij honen dat de heer en mevrouw Kaagman nog vele iaren talrijke uitbreidingen van Haarlem kunnen mee maken. In de vorige aflevering van „Van mensen en dingen" waarschuwden wij de brom fietsberijders voor de nieu we bepaling, dat de duo- passagier(e) met ingang van 1 oktober niet meer in de „amazonezit" meegevoerd mocht worden. Bromfiets passagiers dienden voortaan zo schreven wij schrij lings te zitten. Uiteraard is en blijft deze bepaling nog steeds van toepassing. Daar is dus niets in veranderd. De datum van inwerking treding van dit verbod is echter niet 1 oktober, maar 1 september 1958. Geduren de een maand dus al letten de agenten overal in Neder land scherp op de overtre ders en gedurende de afge lopen weken zijn er dan ook al heel wat processen-ver- baal gevallem En de Justitie kent wat betreft verkeers overtredingen geen genade. Dat weten wij uit ervaring. Van 11 tot 16 oktober wordt, in Haarlem en omstre ken de jaarlijkse SIMAVI- collecte gehouden waarvan de opbrengst ten goede komt aan het medische barmhar tigheidswerk in Suriname en Nieuw Guinea. Zo is er bij voorbeeld nog zeer veel geld nodig voor de bouw en in richting van een wijkgebouw annex polikliniek in Parama ribo terwijl voorts op Nieuw Guinea een leprozerie nog dringend geholpen dient te worden. Verder moet een van de artsen op Nieuw Guinea nog de beschikking krijgen over een polikliniek-boot ter bestrijding van malaria en tuberculose in een streek die alleen over het water te be reiken is. Voor deze inzame ling zijn nog collectanten no dig. Men kan zich opgeven bij het SIMAVI-kantoor, Spruitenbosstraat 6. Haar lem. tel. 11583. Het gemeentelijk Energiebedrijf in Haarlem begint maandag in samenwer king met het gemeentelijk Gasbedrijf in Zandvoort. met de aanleg van een piastic gaspersleiding. Deze leiding wordt in Zandvoort. gelegd van de Tol af langs de Kostverlorenstraat, Noorderduinweg, Van Lennepweg naar het nieuwe hogedrukgas- regulateurstation aan de Van Lennepweg. Voor dit werk verleende de gemeenteraad een krediet van 165.000.-. Voor de huisaansluitingen worden in Zandvoort al gedurende zeven jaar plas tic leidingen gebruikt. Men had echter nog geen ervaring met de aanleg van plastic hoofdleidingen. De plastic gaspersleidin- gen hebben de volgende voordelen: zij zijn in vergelijking met gietijzeren en stalen buizen voordeliger in aanschaffing en aan leg; de buizen worden niet aangetast; door de zeer gladde wanden treedt minder dan bij het andere materiaal drukverlies op. Het gasleveringscontract tussen de ge meenten Zandvoort en Haarlem zal maan dagmorgen ten gemeentehuize in Zand voort officieel worden ondertekend. Ver tegenwoordigers van de beide gemeenten en de betrokken bedrijven zullen 's mid dags de aanleg van de buisleiding gaan be zichtigen. Advertentie ITALIAANSE VERMOUTH Per literfles f 6,95 ENGELSE GIN n Cooymans-product Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het vorig jaar hun goedkeuring onthouden aan het uitbreidingsplan „Ro zenburg" vastgesteld door de gemeente raad van Haarlemmermeer. Dit plan was destijds ontworpen ten behoeve van de be woners van Rijk die door de uitbreiding van de luchthaven Schiphol verdreven zul len worden. Rozenburg ligt in de omge ving van de buurtschap Rijk en aangezien de bewoners het op prijs stellen in oude omgeving te blijven was het uitbreidings plan gemaakt. Gedeputeerde Staten had den echter bezwaren tegen de plaats waar in de toekomst woningen gebouwd zouden worden. De onmiddellijke nabijheid van een deel van Schiphol werd niet gewenst geacht. De gemeenteraad van Haarlemmermeer is tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten in beroep gegaan bij de Kroon. De Het Haarlemse gemeenteraadslid de heer D. A. J. Spek (Prot-Chr.) verzoekt de raad de schriftelijke vragen, die hij aan B. en W. heeft gesteld over de toestand van het woonwagenkamp in de Waarder- polder. om te willen zetten ir een interpel latie. De heer Spek acht een interpellatie op dit ogenblik gewenst, omdat zoals hij schrijfh„Uit publikaties en van gemeen tewege genomen maatregelen blijkt, dat de situatie in het woonwagenkamp zoda nig is of althans geweest is dat van een zeer ernstige toestand moet worden gesproken." Raad van State houdt op woensdag 5 no vember een openbare vergadering waarin het beroep behandeld zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7